Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Bjetin

  Ozimý širokolistý paličák.
  Cibule jsou ploše kulovité, barva vnějších suknic je smetanová, mírně nafialovělá, stroužky jsou velké, nepravidelně uspořádané, v počtu 8 (výjimečně 6-10).
  Rostlina je vysoká, listy dlouhé, vzpřímené, sytě zelené.
  Velmi výnosná skladovatelná odrůda, ale bez odhlávkování dává neuspokojivý výnos. Pacibulky jsou středně velké v počtu většinou 100–150 v květenství.
  Nejranější odrůda paličáku – sklizeň v prvních dnech července – velmi vhodná pro sklizeň na zeleno. Při opožděné sklizni se rychle rozevírá.
  Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá. Nevadí osobám s nemocným žlučníkem.
  Bjetin je odolný vůči mrazu.

  Využití

  Bjetin je nosnou českou odrůdou u velkopěstitelů a neocenitelnou u zahrádkářů. Dává vysoké výnosy s velmi dobrým tříděním cibulí. Je velmi raný, sklízí se okolo 5. července, na zeleno se dá sklízet už v polovině první dekády června. Tvoří mohutnou křehkou nať – dá se použít celá rostlina jako pór či pažitka až do začátku května. Květní stvol je velmi silný, odhlávkované květy s částí stvolu se dají využít jako chřest. Příjemná velmi ostrá chuť je využitelná ve všech jídlech, kam se česnek přidává, včetně konzumace za syrova. Nevadí osobám s citlivým žlučníkem.

  Názor šlechtitele

  Odrůda Bjetin se stala v posledních letech nejžádanější odrůdou u velkopěstitelů pro její spolehlivost ve výnosu i skladování, ale i u zahrádkářů pro její všestranné využití. Je třeba mít na paměti, že tato odrůda musí být bezpodmínečně včas odhlávkována, jinak nedá očekávaný výnos.

  Koupit
  Odrůda Bjetin

  Odrůda Bjetin

  Bjetin je právem nejoblíbenější odrůdou velkopěstitelů – tvoří velké stroužky, brzy se sklízí. Nabízí ostrou chuť a nevadí lidem s nemocným žlučníkem.

  Paličák Bjetin

  Paličák Bjetin

  Bjetin dává velké výnosy s velmi dobrým tříděním cibulí, tzn. vytváří jen málo drobných cibulí.


  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne