Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Dotaz je možné přidat po přihlášení.

  Plíseň nebo houba?

  Dnes 12:34 Zakladatel vlákna: Iva Charvátová
  Začal mi žloutnoucí česnek, tak jsem zkusila pár kousků vyndat. Hrůza, shnilýa obalený plísní. Co to je prosím. ? Koupili jsme u Vás a  vše dělali dle pokynů. Vypadal krásně, teď je měsíc sucho… Děkuji za odpověď a radu. 
  Plíseň nebo houba?Plíseň nebo houba?

  Česnek

  Dnes 9:26 Zakladatel vlákna: Josef Kadlec
  Dobrý den. 
  Prvním  rokem pěstuji česnek. Před  výsadou jsem do záhonů aplikoval dusikaté vápno, koupil sadu Ojetin a Havel a stroužky jsem ošetřil přípravkem Zdravý česnek Plus - máčení sady. Ještě  před týdnem vypadalo vše v pořádku,  ale teď začínají rostliny žloutnou, tak jsem jednu vytuhnul a zjistil, na kořenech a paličce se objevilo něco  jako plíseň. Dá se úroda ještě zachránit?
  Děkuji za odpověď. 
  J. Kadlec
  J.KadlecJ.KadlecJ.Kadlec

  Chřadnutí česneku

  Včera 13:08 Zakladatel vlákna: Jana Linková
  Dobrý den, obracím se zde na znalce a pěstitele s problémem. Vitální a zdravý česnek mi postupně chřadne, zasychá a odumírá. Ne najednou, ale sem tam postupně po jedné rostlině. Už to vidím, že asi padne celý záhon. Vůbec nevím zda může jít o nějakého škůdce či nedostak živin. Hodně u nás pršelo a stále máme ranní teploty kolem 0°C. Dnes ve 4 hodiny ráno 3°C. Nevím jestli to také nemůže mít vliv.
  Prosím o Vaše názory o jaký problém by mohlo jít, popřípadě co s tím. Děkuji moc
  Foto 1foto 2
  Včera 15:52 Jan Kozák
  Vypadá to na úhyn způsobený Fusariem. Jestli je nákaza z půdy nebo ze sadby, není úplně jisté, vzhledem k rozmístění hynoucích rostlin bych se spíš přikláněl k půdě. Chřadnoucí rostliny vytrhejte, nic z nich nebude, jsou zdrojem další nákazy.
  Dnes 12:48 Jana Linková
  Děkuji alespoň  už vím o co zřejmě jde. Napadlo mě záhon prolít fungicidem. Myslíte že by to mohlo zabránit šíření nemoci? 

  Doplňuji fotky

  Včera 11:35 Zakladatel vlákna: Plhal Pavel
  Další foto k předchozímu dotazu. Děkuji Plhal
  celý česneknadzemní částlist 1list 2list 3
  Včera 15:48 Jan Kozák
  Tak tady je to pěkně vidět. Z nabízejících se možností je to ta nejméně problematická. Na listech je patrná mozaika způsobená viry. U některých odrůd to může mít významný vliv na snížení výnosu, u mnohých odrůd je snížení výnosu zanedbatelné, možná dokonce žádné. Neznamená to, že by ostatní odrůdy virózní nebyly, pouze se manifestačně neprojevují.

  Thiotrac

  1. 6. 18:15 Zakladatel vlákna: Josef Janouch
  Dobrý den rád bych vás poprosil o radu Kdy aplikovat thiotrac. Nejsem jsi úplně jist proto se ptám. Děkuji za radu
  1. 6. 20:54 Jan Kozák
  Nejvyšší čas. Pokud to nestihnete dneska, tak zítra.

  Chybí něco česneku?

  1. 6. 13:40 Zakladatel vlákna: Plhal Pavel
  Názvy česneků jsou asi lidové. Zleva Rusák, koupený, darovaný a Dukát.
  Chybí něco tomu darovanému když ostatní vypadají docela dobře? Děkuji za odpověď. Plhal
  chybí něco tomu 3. zleva?
  1. 6. 20:48 Jan Kozák
  No, něco mu chybí, ale z těchto fotek to zjistí jenom sám Pán Bůh. Já bych potřeboval detail rostliny i detail listu.

  Jaký postřik proti plevelu viz foto

  31. 5. 21:47 Zakladatel vlákna: Jiří Strnad
  Dobrý den, 
  česnek zkouším druhým rokem. Nepoužívám nic proti plevelu kromě rukou, prutových bran a rotační plečky od Vari. Bohužel na plevel viz foto nestačím. Slavin měl co dělat, aby nebyl zahlcen. Nevíte prosím, co je to za plevel, a co proti němu příští rok použít? Rád bych něco, nechci říct BIO, ale prostě trochu šetrného. Mám nyní plochu 400 m2, takže už je česneku dostatek i pro známé a rád bych jim nabídl něco zdravějšího, než co si mohou koupit od velkopěstitelů, kteří to samozřejmě musí řešit jinak a na jistotu. Děkuji vám. 
  Plevel
  1. 6. 20:45 Jan Kozák
  Na ježatku kuří nohu se dá využít motyka nebo chemie. Motykou je to ve Vašem případě určitě na celý den. Chemie je samozřejmě méně pracná. Na trávovité plevele platí jakýkoliv graminicid (Targa, Fusilade, Garland).
  1. 6. 21:58 Jiří Strnad
  Děkuji Vám za odpověď. 

  Hnojení česneku dusíkem

  30. 5. 21:17 Zakladatel vlákna: Vladimír Kořínek
  Dobrý den pane Kozáku, uvádíte, že je možné přihnojovat dusíkem ve třech dělených dávkách v množství 1 kilogram ledku vápenatého na ar.  Mám tomu rozumět, že se jedná o trojí přihnojení 1 kilogramem na ar a nebo rozdělení jednoho kilogramu na ar na tři dávky? Kolik litrů postřiku by bylo třeba na 1 ar, v případě použití pětiprocentního roztoku močoviny? Děkuji za odpověď.
  30. 5. 21:25 Jan Kozák
  Pokud se přihnojuje ledkem vápenatým, tak vždy 1 kg/a při každé dávce. Pro postřik roztokem močoviny použijte dávku 200 l/ha, tedy 2 l/a.

  dodání dusíku postřikem na list

  29. 5. 22:50 Zakladatel vlákna: František Gross
  Dobrý den, je možno použít DAM 390 k dodání dusík postřikem na list?
  Děkuji za odpověď. Gross
  30. 5. 16:25 Jan Kozák
  My sami jsme ho nikdy nepoužili, ale někteří pěstitelé s úspěchem. Samozřejmě večer.

  Fyziologická porucha

  29. 5. 20:10 Zakladatel vlákna: Miloslav Matocha
  Dobrý den, vracím se k předchozím dotazům, kdy prorůstají česnekem nové lístky a nejspíše v zemi i nové stroužky. U nás je to výskyt na odrůdách Janko a Havel. Vekan a Havran jsou zatím v pořádku. Mám se u této poruchy obávat o výnos? Jakým způsobem rostliny s touto poruchou zarodi?

  Vnitřní lístky

  29. 5. 6:39 Zakladatel vlákna: Jiří S.
  Dobrý den, o víkendu jsme hlávkovali Bjetin- snad na 60% jsou malé vnitřní lístky. Napadá mě pouze, že je to reakce naletošní počasí?popř. proč tomu tak je? Budou mít cibule nějaké anomálie? Děkuji zaodpověď.JS
  12
  29. 5. 7:49 Tomáš Cerhák
  Dobrý den, mrkněte o dva dotazy níže, mám ten stejný problém, a pro ověření můžete vytrhnout česnek ze země a oloupat horní vrstvy u cibule a uvidíte.
  30. 5. 8:21 Pavel Martinec
  Dobrý den, mám úplně stejné co Vy. Zhruba taky na 60% na Bjetinu (na jiných odrůdách ne)
  30. 5. 8:21 Pavel Martinec
  Dobrý den, mám úplně stejné co Vy. Zhruba taky na 60% na Bjetinu (na jiných odrůdách ne)
  30. 5. 16:30 Jan Kozák
  Malé vnitřní lístky nemusí značit stejný problém, jako je u pana Cerháka. Může jít o prodlouženou špičku stroužkové suknice. V tom případě nedochází ke zmnožování stroužků.

  Hnojenie

  28. 5. 14:50 Zakladatel vlákna: Marek Kňaze
  Dobry deň. Chcel by som sa spýtať, dokedy je vhodné hnojit 5% roztokom močoviny? Pestujem nepaliciak odrodu Mojmir. Pestujem prvý rok. V ktorom období sa začínajú vytvárať strúčiky? Treba v Tom období hnojit draslikom? Dakujem
  28. 5. 17:51 Jan Kozák
  Postřik močovinou má význam v době, kdy je dostatečně velká listová plocha, což je většinou kolem desátého května, a může se dávat opakovaně po deseti čtrnácti  dnech ještě asi týden po odhlávkování paličáků, což bývá kolem desátého června. Česneková cibule není generativní orgán, proto česnek nemá zvýšené nároky na draslík.

  Plevel v česneku

  28. 5. 12:47 Zakladatel vlákna: Marek Řeřicha
  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem.
  Minulí rok jsem poprvé zasadil česnek. Stříkal jsme ho vícekrát močivinou a již 2x propléval plečkou mezi řádky. Česneku se daří, ale se zlepšujícím se počasím mi v něm hodně vystřelil plevel. Zkusil jsem stomp, ale myslím si že už je pozdě. Plení také výrazně nepomáhá. Můžete mi prosím zkusit poradit ? Případně říci názor.
  Mockrát děkuji.
  Konec květnaLukan
  28. 5. 13:24 Petr Štěpánek
  Ve fázi plevele, který odpovídá konci května je s postřiken problém, možná Lentagran, možná Lontrel, ale já bych zvolil plečku. Ruční...lepší než cokoliv jiného a jde to rychle.  Herbicid je částečný risk a nevezme Vám všechno, podle druhu plevele. Fotku mnou vyrobené plečky přikládám.
  Plečka
  28. 5. 17:46 Jan Kozák
  Stomp v květnu je špatně. Pokud jste stříkal na suchou zem a nezapršelo po aplikaci, pak nevezme ani nově klíčicí rostliny.  Z fotky se mi jeví hlavní problém v trávovitých plevelech. Na ty platí jakýkoliv graminicid (Targa, Fusilade, Garland).
  Podobnou plečku, jakou si vyrobil pan Štěpánek používám skoro do všeho. Je to výborné.
  29. 5. 10:24 Marek Řeřicha
  A postřik graminicidy mohu provést i teď ? Česneku to neublíží ?
  Případně jak velký dopad mohou mít plevele na česnek? Bude malý ? 
  Děkuji moc.
  29. 5. 10:25 Marek Řeřicha
  Děkuji moc. Jdu vyrábět! 

  Postranní česneky

  27. 5. 15:39 Zakladatel vlákna: Tomáš Cerhák
  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. U odrůdy Bjetin se začaly tvořit postranní stroužky a někdy i více stroužků, viz obrázky. Čím to může být způsobeno? Děkuji. 
  StrouzkyStonek
  27. 5. 18:39 Jan Kozák
  Jedná se o fyziologickou poruchu s poměrně malou frekvencí, takže se zatím neví, co ji způsobuje.
  27. 5. 19:57 Tomáš Cerhák
  Děkuji za odpověď. Bjetinu jsem sázel 15kg, nová sadba od Vás. Tato porucha se vyskytuje na 90, možná více procentech. Pokud byste potřeboval zkušební materiál, můžu poskytnout.... 
  Na podzim budu muset volit jinou odrůdu. 

  Jinak na odrůdě Havel, Rusinka a Janko není problém. 
  28. 5. 17:39 Jan Kozák
  U této poruchy neznamená malá frekvence ojedinělé rostliny v porostu, ale ojedinělý porost, který bývá problematický ve velkém procentu, jak se to stalo u Vás. Někdy se spekuluje, jestli není začátek už v předchozím roce a pak jisté konkrétní podmínky poruchu vyvolají.
  28. 5. 18:51 Tomáš Cerhák
  Děkuji za vysvětlení. První rok jsem měl Bjetin od jednoho pěstitele od Litomyšle, ten byl úplně bez problému. Následují rok jsem si nechal vlastní sadbu, z 20kg jsem sklidil 19kg a česnek udělal to stejné jako letos, ale přisuzoval jsem to pozdní výsadbě (konec ledna). Letos (na podzim) jsem sadil sadbu od Vás, ve správném čase. Do minulého týdne bez problému a teďka po týdnu to vypadá jako na fotce. Tak jestli místní půda, nebo jestli nějaké hnojivo které jsem na přihnojení použil může rozjet poruchu? 

  RUSINKA

  27. 5. 12:19 Zakladatel vlákna: Jolana Marešová
  Dobrý den,v listopadu jsem zasázela odrůdu JANKO a RUSINKA.Janko vzešel úplně všechen,je nádherný,vzrostlý.Z 16 palic Rusinky vzešlo pouze 12 stroužků a zdaleka se nevyrnovají vzhledem odrůdě Janko.Záhony jsou vedle sebe,půda stejná.Sadba byla v pořádku..Kde tedy mohl nastat problém,že vůbec nevzešel?Děkuji
  Marešová
  28. 5. 17:32 Jan Kozák
  Vzhledem k tomu, že původní stroužek už bude v zemi rozložený, asi nikdo příčinu neodhalí.

  Rusinka

  26. 5. 10:17 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
  Dobrý den, v popisu nové odrůdy Rusinka uvádíte, že je ozdravena od virů. Na mém vysázeném česneku z Vaší  orig. sadby vysázené na podzim 2022 se však příznaky virózy projevují zcela nejvýrazněji ze všech odrůd, které pěstuji (Bjetin, Vekan, Stanik, Jovan, Dukát, Karel IV., Slavin...). Je to u ozdravené nové sadby možné? Děkuji.
  26. 5. 15:41 Jan Kozák ml.
  Takto je to v pořádku. Mozaika totiž není způsobena velkým zavirováním, nýbrž reinfekcí ozdraveného materiálu. Čím je materiál dané odrůdy strakatější, tím silnější efekt to ozdravení má. Jak se prodlužuje doba od ozdravení, jsou projevy mozaiky slabší; až po pár letech vymizí úplně. Zároveň tím materiál ale přijde o výhodu ozdravení – vyšší výnos. Blíže jsme to popisovali ve článku o nových odrůdách: https://www.cesnek.cz/novinky-2022.
  26. 5. 19:14 Antonín Tesař
  Děkuji, ten článek mi unikl. Nyní jsem si jej tedy dodatečně přečetl.Přeji pěkný den.

  hlávky

  25. 5. 16:31 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Včera při okopávání česneku po vydatné bouřce jsem zjistil, že u 4 Bjetinů a 2 ks zahraniční odr. se už objevily hlávky, ale na druhém záhonu o asi 5m dál ne,vše sázeno v 1 den. Česnek pěstuji přes 40 let, ale že by dělal hlávky již nyní jsem se nesetkal ani v suchých letech. Loni jsme zalévali v tuto dobu o stošest, letos u nás (stř. Morava) stále a dost prší. Že by mokro popohnalo česnek k tvorbě hlávek již nyní? Po odhlávkování může samozřejmě čes. růst minimálně měsíc-rané odr.,pozdní i déle. Prosím p. Ing. o Váš názor či zdůvodnění. Děkuji.
  25. 5. 23:20 Olga Hlávková
  Pan Ing. Kozák se vyjádří určitě odborněji, já mohu pouze poznamenat, že Bjetin, jako raná odrůda, pacibulky v tuto dobu už běžně vytváří. Dnes jsem na něm odstranila poslední zbývající a po přečtení  Vašeho dotazu jsem nalistovala v loňském kalendáři zápis, že loni jsem je odlomila 25. května, tedy na den přesně, jako letos, takže nic neobvyklého se u Vás neděje. (Česnek pěstuji přibližně 60 let a jsem také že střední Moravy.)
  26. 5. 16:20 Jan Kozák
  Tak jsem dnes prošel pole s česnekem a Bjetin u nás začíná tlačit květenství. Ale proč je stejný materiál na jednom záhonu trochu ranější než na druhém, neumím posoudit.

  Dotaz na objednávku

  24. 5. 19:22 Zakladatel vlákna: jaroslav blaha
  Dobrý den pane Kozáku, dnes mi přišel e mail že jsem si od vás něco objednával v částce 110kč , ale já žádnou objednávku netvořil díky Blaha
  Dotaz
  25. 5. 9:22 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, pane Blaho,
  omlouvám se za chybu. Můžete mi prosím na odchozí adresu přeposlat zprávu, ve které Vám tato faktura přišla?
  25. 5. 9:29 jaroslav blaha
  V pořádku vyřešeno , pěkný den 

  Prodejci česneku

  24. 5. 11:19 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
  Dobrý den, netuším, jestli se k tomuto dotazu vyjádříte, ale opravdu mne to zajímá. Narazila jsem v obchodě na český česnek (mělo by asi jít o Dukát podle informací na webu), farma severní Čechy...zajímalo mě, zda v tuto dobu už opravdu může být nová sklizeň, protože o loňskou asi jít nemůže předpokládám, nebo ho dokážou uchovat až do teď v perfektním stavu? Často vídám u cesty prodejce, kteří lákají na český česnek už v dubnu, ti většinou tvrdí, že jde o česnek pěstovaný ve sklenících na jižní Moravě, což je nesmysl...ovšem tady je uveden distributor, pěstitel, tak mi jen nejde do hlavy, jak to s tím česnekem je. Děkuji.
  24. 5. 20:21 Jan Kozák
  Čerstvý česnek to být opravdu nemůže, ale ani nemusí jít o klamavou praktiku. Pokud má pěstitel speciální sklad na česnek, pak ho může v dobrém stavu uchovat až do současné doby.
  Pokud jsem se někdy díval na Vámi uváděné prodejce u cesty, tak prodávali česnek vypěstovaný v Egyptě. Česnek ze skleníku by musel být hodně drahý, protože bez přisvětlování by v té době nevyrostl. 
  25. 5. 9:31 Marika Šedivá
  Děkuji za odpověď. Ano, s tím skleníkovým česnekem je to nesmysl, to mi bylo jasné, ale vloni i předloni to tady u nás tvrdili, na cedulích stálo český česnek, tak mě tehdy zajímalo, odkud je v dubnu (navíc byl vzhledově opravdu čerstvý, žádný suchý z předchozího roku)...prý jsou to skleníky na jihu Moravy, což je jasné, že by to bylo velice nerentabilní/drahé atd. Jakou historku používají letos netuším, to je boj s větrnými mlýny. Děkuji, ať se daří.

  Zihlavovy výluh

  22. 5. 19:45 Zakladatel vlákna: Ondrej Valášek
  Mám pripravený zihlavovy výluh. Má sa to aplikovať na list v pomere 5.1 alebo to naliať ku stonkám cesnaku dakujem
  23. 5. 6:10 Jan Kozák
  S postřikem na list jsem se ještě nesetkal. Proto raději volte jistotu zálivky.

  sulka nebo kristalon

  17. 5. 16:17 Zakladatel vlákna: Jaroslav Koníček
  Dobrý den, žloutnutí špiček listů je nedostatek dusíku a nebo jeho špatný příjem rostlinou vlivem počasí, to je zde řečeno hodněkrát, ale níže píšete, že se může tímto projevovat i nedostatek síry. Mám "na skladě" Kristalon start i Sulku. Lze bez rozboru půdy poradit co je lepší? Případně zda mohu třeba s týdenním odstupem použít oboje? 
  17. 5. 19:28 Jan Kozák
  Použít můžete obojí a nic nezkazíte. Na trhu jsou levnější sirnatá hnojiva než Sulka, pokud je však Vaše skladová zásoba Sulky letitější, tak je to pro ni nejlepší využití. V případě Kristalonu Start je v této době s dostatečnou listovou plochou účinnější postřik na list. V tom případě je třeba zvýšit koncentraci proti koncentraci do zálivky. Klidně můžete jít až na dvě procenta.
  17. 5. 19:46 Jaroslav Koníček
  Děkuji za rychlou a vyčerpávající odpověď. Sulka je starší (do roku 2022) ale pořád tekutá bez krystalizace. Mám malé záhony, takže i postřik bude hračka.
  22. 5. 13:36 Miloslav Matocha
  Dobrý den, jakou koncentraci sulky tedy volit pro zálivku? Popřípadě v jaké dávce? Děkuji a s pozdravem Matocha
  23. 5. 6:09 Jan Kozák
  Pro zálivku je dobrá koncentrace okolo půl procenta na suchou půdu, na vlhkou půdu může být vyšší.

  Kompost

  17. 5. 14:10 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
  Dobrý den,
  pane Kozáku, narazila jsem ve starších příspěvcích na informaci o tom, že kompost z městských kompostáren podle Vás nepatří na zeleninové záhony, mohu se zeptat z jakého důvodu? Letos jsem si ho smíchaný se zeminou dovezla na záhony, tak se teď trochu děsím :-) Děkuji předem.
  17. 5. 19:19 Jan Kozák
  Vzhledem k tomu, že se do biologického odpadu odkládají likvidované chorobné rostliny, je velké riziko, že se potom v kompostu objeví háďátko zhoubné nebo bílá sklerociová hniloba. Tyto případy se už staly.

  Červený brouk

  16. 5. 21:28 Zakladatel vlákna: Martin Cibulka
  Dobrý den, pane Kozáku.
  Poslední roky mě zužuje menší červený brouk. Před pár lety se objevil na pažitce, další rok ještě na cibuli a česneku a letos už na pórku, co zůstal z minulého roku.
  Klade na listy malá červená vajíčka a z nich se vyvinou larvy, které jsou pokryté vlastním trusem. Jméno brouka neznám. Potřeboval bych vědět, jestli někdo nemá zkušenosti, jak se té potvory zabavit.
  Děkuji za případné odpovědi a přeji pohodový den.
  Martin 
  Potvora, co mě irituje
  17. 5. 7:58 Jan Kozák
  Ta krásná potvora se jmenuje chřestovníček cibulový. Viz dotaz pana Martina Pavlase z 12. 5.
  17. 5. 12:52 Martin Cibulka
  Děkuji za odpověď a přeji hodně trpělivosti s lidmi - na jaře kuli močovině a na podzim kuli Sulce ;-))). A samozřejmě i se mnou....

  Močovina + kombiphos

  16. 5. 6:04 Zakladatel vlákna: Dominik Jura
  Dobrý den, pane inženýre,
  chystám se ve večerních hodinách přihnojit česnek 5% roztokem močoviny. Myslíte, že můžu do roztoku přimíchat 4l/ha hnojiva kombiphos od Yaravita? Nebo aplikovat raději odděleně? Děkuji s pozdravem
  16. 5. 15:51 Jan Kozák
  Určitě bych volil směs obou, ať se po poli zbytečně nejezdí.

  Žihľava

  15. 5. 17:12 Zakladatel vlákna: Ondrej Valášek
  Zdravím.viem že sa tu riešila otázka hnojivo zo žihľavy vravíte že sa môže na cesnak použiť. Ja som sa Ale na iných fórach dočítal že sa to nemá dávať na cibuľu a cesnak tak ako to je dakujem
  15. 5. 19:32 Jan Kozák
  Tato fóra nesleduji, neznám tudíž argumenty jejich autorů. Spousta zahrádkářů má s jíchou z kopřiv použitou v česneku velmi dobré zkušenosti.

  Uschlý střed nepaličáku

  13. 5. 17:23 Zakladatel vlákna: Pavlína Francová
  Dobrý den, 
  Nevíte prosím, proč mám suché středy na nepaličáku?
  Děkuji 
  Suchý střed
  14. 5. 19:39 Jan Kozák
  Vypadá to na poškození houbomilkou česnekovou.

  Nevyrovnanost porostu

  13. 5. 10:17 Zakladatel vlákna: Štěpán Kretek
  Odrůda Havran. Potřeboval bych poradit s celkovým zdravotním stavem. Na jaře proběhlo přihnojení N+S ,chystám se aplikovat močovinu. Některé rostliny jsou od oka zdravé a některé mají slabě až po silně nažloutlé listy. Děkuji 
  Havran
  13. 5. 17:14 Jan Kozák
  Váš porost hodnotím jako dobrý, zrovna tak je dobrý Váš úmysl "přiživit" močovinou.

  Chřestovníček cibulový

  12. 5. 13:22 Zakladatel vlákna: Martin Pavlas
  Dobrý den,

  Prosím o radu, jak se chránit před Chřestovníčkem cibulovým,
  který mi pravidelně ničí úrodu česneku (a nejen česneku. Statečně okusuje také
  lilie).

  Snažím se česnek přikrývat bílou netkanou textilií, ale ta
  mi brání v okopávání záhonů a zalévání přes fólii také není ono.

  Poraďte mi prosím postřik proti této potvoře.

  Děkuji.

  S pozdravem,

  M.Pavlas
  12. 5. 16:32 Jan Kozák
  Máte-li dojem, že škody způsobené chřestovníčkem jsou natolik významné, že je třeba použít chemii, ptejte se v obchodě po přípravku proti mandelince bramborové; ten na chřestovníčka bude spolehlivě působit. Ale konkrétní název neporadím, protože to nevím.
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne