Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Dotaz je možné přidat po přihlášení.

  Určení odrůdy česneku

  Včera 19:13 Zakladatel vlákna: Jitka Škrečková
  Dobrý den, 
  prosím mám dotaz na určení odrůdy česneku. Měl by to být český česnek, ale bohužel nevím název. Má většinou 4 stroužky, ale i 3-6. Uměl byste mi poradit?
  Moc děkuji za odpověď.  
  ČesnekFotkaStroužky česneku

  sadbový česnek

  1. 8. 20:59 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
  Dobrý den česnek mám venku usušen očištěn a mám oddelené palice, které použiji  na sadbu na podzim- mám už s nimi něco dělat  ? (oddělit stroužky, namořit nebo něco jiného ??
  Včera 8:48 Libor Hejduk
  Palice myslíte palice pacibulek nebo cibule se stroužky? Nevím, jak je to s časem moření u pacibulek, ale u stroužků klidně můžete hned 5% roztok sulky, na cca 2-3 hodiny, ne více. Pak rozprrostřít na síť nebo noviny a co nejrychleji nechat proschnout. Před sadbou už jen na pár desítek minut namočit do vlahé vody.

  Česnek kvete

  1. 8. 18:19 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
  Na zahradě mi již několik let vykvétá česnek. Pokusím se připojit fotografii
  česnek
  1. 8. 18:41 Vaclav Kavka
  Česnek planý / Allium oleraceum.
  Včera 19:39 Antonín Tesař
  Takto se šlechtěný česnek vyvíjí, když rozhodíte pacibulky do neošetřované plochy. Z takto "vysetých" pacibulek  se za dva až tři roky vytvoří stvoly s pacibulkami a pokud je necháte dále  vyzrávat, tak následně takhle vykvetou. Že by ušlechtilé odrůdy česneku tak rychle zdegenerovaly na planý česnek se mi nezdá. 

  Nevímh

  1. 8. 14:15 Zakladatel vlákna: Zuzana Poncová
  Koupila jsem na zkoušku pár cibulek česneku ,ale nevim jak ý to byl. Asi ve třetině stvolu , nebo hned nad cibulí,se udělaly u několika rostlin pacibulky. Je to pro pozdní sklízeň? 
  K textu

  Česnekove slavnosti Rosice

  1. 8. 9:14 Zakladatel vlákna: Karel Kalaš
  Dobrý den. budete prodávat sadbový česnek v Rosicích. Konkretně Havel. děkuji Kalaš

  Česnek

  31. 7. 17:10 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý den, chci se na česnek na fotce. Je lehce nažloutlý. Co to znamená? Děkuji
  Česnek
  1. 8. 8:56 Jan Kozák
  Nemusíte mít žádné obavy. Při sušení při vysoké teplotě dochází k uvolnění síry, která pak způsobuje žluté zabarvení. Někdo si myslí, že to způsobuje háďátko, ale není tomu tak.

  Škůdce

  31. 7. 13:53 Zakladatel vlákna: Josef Hrnčiřík
  Dobrý den p. ing. Kozáku.
  Při kontrole sklizeného česneku jsem objevil nakaženou cibuli s živým tvorem. Cibule byla silně napadená, živých housenek bylo více.
  Prosím o informaci co s tím.Ještě jsem se s tím nesetkal. Děkuji
  V cibuli
  1. 8. 9:07 Jan Kozák
  Jednoznačně to jsou larvy mouchy. S ohledem na jejich velikost a dobu výskytu soudím, že máte česnek napadený květilkou cibulovou. Toto napadení nebývá časté, je spíše vzácností, ale nedá se do budoucna vyloučit. Ochrana je dost problematická. Podívejte se na: http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key="25efb7b95f3b13ed7ba5cb011d74b61e"#rlp|so|skudci|detail:25efb7b95f3b13ed7ba5cb011d7491c9|popis

  V Blatě je cajk

  30. 7. 18:56 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
  Toto je jasný důkaz že v Blatě není bordel ale jen česnekařská rozpracovanost-křišťalovější jak křıšťal neboli nejkřišťalovější z nejkřišťalovějších už tento důkaz být ani nemůže.Pozdravuji p. Kozaka-bordel tu není...je mi to líto.PS na některé věci o Blatě zapomenout nelze.
  Je to cajk

  Pacibulky

  30. 7. 10:40 Zakladatel vlákna: Tomas Svoboda
  Dobry den pane Kozaku,


  zklidil jsem cesnek od Vas, konkretne to byly odrudy Lukan, Benatcan a Anton. Krome toho, ze byla uroda smutne nizka - cibule narostly pomerne male, coz pripisuji horsimu roku, pripadne ne idealnim pestitelskym podminkam, tak se u dvou odrud masivne vyskytlo, ze se vyvinula nad cibuli jakasi pseudo palicka s pacibulkami misto kvetu  a zustala ve "stonku", tim samozrejme jeste vic oslabila cibuli v zemi a uroda pak byla nizka. Vsechny tri odrudy byly nepalicaky, takze tohle je u nich asi nejaka anomalie a ja jsem se chtel zeptat, cim je zpusobena a jak se ji do budoucna vyhnout, co udelat jinak, aby se to neopakovalo. Mam podezreni, ze na to muze mit vliv prubeh teploty v roce? To asi nebudu moct ovlivnit, pokud by to bylo neco s cim se da neco delat, byl bych mooc rad za radu.
  S pozdravem, Svoboda
  30. 7. 19:04 Jozef Sisak
  Vytvorenie "vzdušných " stručikov je dôsledok stresu . Z vlastnych skusenosti nedoporučujem sadiť nič s takto postihnutych cibuľ

  Sazeč

  29. 7. 18:04 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
  Dobrý den, chci se zeptat, jakou máte zkušenost se strojním sázením. Říkal jsem si, že není nad ruční práci, ale hloubka sázení se pak liší. Nakonec vysázet 120 kg sadby ručně, taky není jen tak. Našel jsem různé typy sazečů a preferoval bych poloautomatické. Tam se domnívám, že se dá eliminovat špatné otočení stroužků. Jaký je váš názor na toto téma a co byste mi z praxe doporučili?
  Děkuji a přeji hezký den.
  Pavel Rouha
  Dnes 7:42 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Domnívám se, že žádný dostupný sazeč nedokáže vyřešit zmíněný problém proměnlivé hloubky výsadby, naopak ho zhorší. Budete častěji docházet k mělké výsadbě, kdy stroužky nedopadnou dolů na střed rýhy. Nevím o dostupném sazeči, který by dokázal eliminovat chybnou orientaci stroužků. Protože stroužky shazují, většina z nich leží na boku, takže je potřeba počítat s cca 10% snížením výnosu. Podle mě tohle množství sadby ještě na stroj není.

  doobjednávky

  29. 7. 11:38 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
  Hezký den, ještě bych měl dotaz. Pokud bych doobjednával česnek na několikrát, šlo by pak sloučit objednávky do jedné, případně doplnit starší objednávku? Doplnit někam poznámku, popř přes mail? Děkuji
  29. 7. 13:56 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Pokud máte zájem o navýšení objednávky, můžete napsat odpověď na kterýkoliv e-mail, který jsme vám posílali. Objednávky navyšujeme rádi. Do objednávky vždy přidáme pouze ty produkty, které jsou aktuálně v e-shopu a započítáme i případnou množstevní slevu.

  Případně můžete v reakci na shrnutí objednávky požádat o sloučení dvou objednávek. To také děláme rádi.

  Případně můžete risknout, zda si dvou objednávek na jedno jméno správce všimne a sám navrhne sloučení.

  Komunikace ohledně objednávek probíhá výhradně po e-mailu. Pomocí e-mailové adresy identifikujeme jednotlivé objednávky a reakce bývají rychlé. Po telefonu to nefunguje. Ten, kdo má u sebe telefon, pracuje na poli nebo ve skladu, a nemůže se objednávkám věnovat.
  29. 7. 14:30 Libor Hejduk
  Děkuji za super odpověď. 

  Bílá sklerociová hniloba

  28. 7. 9:00 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
  Hezký den, tak už jsem také po sklizni a mám podezření na bílou sklerociovou hnilobu na svém pozemku. Prozatím viditelná odhadem u jednotek procent rostlin - ty jsem buď vyhodil hned i s kusem zeminy, nebo je vzal do kuchyně k očištění a spotřebě. Plus mínus vím, co se dá a nedá dělat, ale spíš mě zajímá, zda se dá hniloba udržet na uzdě tak, abych mohl pěstovat česnek dál. Víceméně nemám kam jinam ho dát -kus zahrádky pro vlastní spotřebu. Je možné kombinací použití mykoparazitických hub každoroční nové sadby a případně dřívější sklizně nebo omezené zálivky držet infekci na uzdě? Můžu zkombinovat i s dusíkatým vápnem, i když ten s hnilobou asi ani nehne. Loni jsem sázel to, co jsem vypěstoval a tak nějak jsem se vykašlal na Rizocore. Pozemek ve svahu cca jihovýchod, 430 m n. m.
  Díky
  28. 7. 15:10 Vaclav Kavka
  Tady Vám můžu posloužit příkladem. Taky pěstuji na pozemku napadeném už po generace. Loni se to na záhoně projevilo a - když už tedy není co ztratit, jsem to letos zkusil na stejném záhoně. Mykoparazitických hub jsem tam nasypal hromadu. ale jakmile teplota půdy vzroste nad 15°C, napadení se objevilo. nejdřív několik kusů, pak najednou skoro všude, ale potom se to jakoby sebralo, ztráty byly (tipl bych) větší jednotky %. Výsledkem byla nakonec vyšší úroda, než jsem kdy měl, ale na příští rok budu stavět vyvýšený záhon na trávníku. Za tu práci, nervy a koneckonců i peníze to nestojí. Samozřejmě jsem ve svém pokusu neměl "kontrolní skupinu", tak je to takové "pozorování ze zahrady" - mykoparazitické houby asi pomůžou, možná mi tu úrodu i zachránily, ale rozhodně sclerocium nepotlačí tak, aby se v záhoně nenamnožilo přes léto na napadených rostlinách. Na konci sezóny je přes napadené rostliny záhon určitě pěkně zamořen. Od vyvýšených záhonů si slibuji možnost dát tam čistý substrát, případně jej vyměnit a kdyžtak se i přesunout o kus vedle, kdyby se tam napadení přeneslo.
  Co jsem zkoušel, bez jmen přípravků:

  Na podzim - Botryotrichum, Isaria, Clonostachys, Talaromyces
  Později kolem výsadby - Clonostachys
  Na jaře - Clonostachys, po oteplení půdy Trichoderma
  Od plného prohřátí půdy - Pythium
  Co by mohlo pomoct, ale nemáme nad tím kontrolu, je suchý rok.
  28. 7. 19:31 Jan Kozák
  Stoprocentně spolehlivý je pouze čas. Stačí dvacet let a pozemek je čistý. 
  Když shrnu zkušenosti pěstitelů, jak je uváděli v této diskusi, pak použití Rizocore, případně jiného obdobného přípravku, má smysl. Samozřejmostí je nepoužívání sadby z porostu, v němž se choroba objevila. A pěstovat jen nejranější odrůdy. Vyvýšený záhon samozřejmě problém vyřeší taky.
  28. 7. 20:09 Libor Hejduk
  Díky, uvidím časem. Zatím jsem si oblíbil úzkolisté nepaličáky, favoritem je Japo II, fakt drží do další sklizně, ale raný Anton taky super. Což mi připomíná, můžu ještě očekávat tyto odrůdy v nabídce, nebo už spíš budou pryč? Uvidím, jak to půjde, přinejhorším budu místo pěstování česnek kupovat od pěstitelů.
  29. 7. 7:11 Jan Kozák
  Předpokládám, že se Anton v nabídce ještě objeví, Japo II nevím.

  Určení česneku

  27. 7. 9:32 Zakladatel vlákna: Martina Bačová
  Dobrý den, pane Kozáku. Sázeli jsme krabičku s 8 odrůdami od vás a bohužel se nám smyly nápisy na cedulkách, takže sice máme jasné, odkud kam sahá která odrůda, ale nevíme název. Bylo by prosím možné nám pomoci s určením? Vyfoceno je jich 7, jeden vyrostl mizerný, s dalšími stroužky nad paličkou. Mockrát vám děkuji.
  Paličák jemně do růžovaPaličák fialovýDrobnější do růžovaNepaličákPaličák bílýNepaličák bílýNepaličák, co se nám nejlépe povedl
  29. 7. 7:26 Jan Kozák
  Odrůdy se snadno poznávají po usušení, když už mají typickou barvu a také jsou patrnější stroužky. Proto se mohu zmýlit. Myslím si to takto: Bjetin, Slavin, Havran, Záhorský II, Havel, mezi šestým a sedmým snímkem nevidím rozdíl a soudím, že jde o Benátčan, chybí mi Vekan a ten "mizerný s dalšími stroužky nad cibulí" by měl být Anton.

  Dotaz na hnojení kuřincemi

  26. 7. 17:27 Zakladatel vlákna: David Pavel
  Dobrý den p. Kozáku,
  měl bych na Vás dotaz ohledně hnojení kuřincemi. Kdysi jsem dostal informaci tzv. babskou radu, že je vhodné hnojit česnek kuřincemi a tak jsem se Vás chtěl zeptat, zda je to opravdu vhodné. V případě, že ano, kdy podle Vás je nejvhodnější doba pro hnojení. Děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den.
  28. 7. 19:17 Jan Kozák
  Kuřince můžete použít téměř v každé době, kdy je máte k dispozici. Dají se použít i pro základní hnojení pod česnek, někdo je rozhazuje v zimě na zmrzlou zem, dají se využít zkvašené k hnojivé závlaze v květnu řádně zředěné. Samozřejmě je možné vybrat pouze jedno období, jinak česnek přehnojíte, případně až spálíte.
  28. 7. 20:36 Pavel Brychta
  Zdravím pane Kozák. Je možno tedy dát kousek kuřinců rovnou pod česnek? Děkuji. 
  29. 7. 7:13 Jan Kozák
  Ano, zapravit při přípravě půdy. Ne do výsadbových brázdiček, to by bylo příliš silné.

  Lukan

  25. 7. 12:32 Zakladatel vlákna: Dalibor Přikryl
  Dobrý den. Posílám fotku dvou česneků Lukan pěstovaných každý na jiném záhonu v 750 metrech nad mořem. Mořený, sázený, hnojený, sklizený ve stejný den. Záhony jseu od sebe vzdálený cca. 100m. Rozdíl v hlavičkách je extrémní. Ten menší je možná pěstování na kyselejší půdě a více ve stínu, než ten druhý. Zajímal by mě názor p. Kozáka jestli můžou mít na velikost česneku vliv tyhle a jiné faktory. Děkuji Přikryl
  Lukan
  28. 7. 13:35 Libor Hejduk
  Rozdíl může dělat všelico, klidně i lokální podmínky ohldeně živin, zastínění jinou rostlinou... Když vsadím miniaturní stroužek, který bych třeba v kuchyni ani nechtěl loupat, tak mi z něj většinou velká cibule nevyroste. Tenhle rozdíl mám i v rámci jednoho záhonu.
  28. 7. 19:12 Jan Kozák
  Faktorů, které ovlivňují velikost česnekových cibulí je hodně, často také působí v kombinaci. Je to oslunění, pH, výška hladiny spodní vody, obsah živin, struktura půdy. Dva záhony vzdálené od sebe sto metrů, ač zdánlivě stejné, stejné nejsou. Proto je rozumné sázet česnek tam, kde je větší předpoklad úspěchu.

  ODRŮDA HAVRAN

  24. 7. 20:28 Zakladatel vlákna: Jolana Marešová
  Dobrý den,bude k dispozici odrůda Havran?Zatím není v nabídce.
  Děkuji
  Marešová
  28. 7. 18:23 Jan Kozák
  Těžko říci, jestli se Havran ještě do nabídky vrátí. Jak se upřesňují odhady sklizně, některé odrůdy se do nabídky vracejí. Chce to občas sledovat.

  Sušení

  24. 7. 10:21 Zakladatel vlákna: David Chromec
  Dobrý den pane inženýre, chtěl bych se zeptat na radu, zda se dá nějak obecně specifikovat, kdy je česnek již "dostatečně vysušený" a lze ho bez obav dočistit a dále distribuovat. Nebo jak dlouho by měl minimálně být pověšený? Samozřejmě poznám, kdy je suchá nať, ale jde mi o cibule. Mnohokrát děkuji. S pozdravem D.
  28. 7. 13:38 Libor Hejduk
  Za mě jako minipěstitele bych nechal proschnout nať a obaly cibule a poté klidně ořezal začistil a vzhůru do prodeje. Loni, jak bylo deštivé léto a bylo pořád vlhko, tak česnek hůř prosychal a přišlo mi, že se rychleji kazil. Ale mé oblíbené úzkolisté nepaličáky drží jak kdyby byly z betonu.
  28. 7. 18:21 Jan Kozák
  Průměrná doba k dokonalému usušení je asi čtyři týdny. Při extrémním suchu může se zkrátit až na polovinu, naopak v deštivém létě nemusí být dobře suchý ani po šesti nedělích.

  Sklerociová hniloba x vnímavost odrůd

  23. 7. 22:22 Zakladatel vlákna: Petr Diviš
  Dobrý den, v prosinci jsem zasázel 8 odrůd z vaši krabičky a dále francouzskou odrůdu od pěstitele ze Znojma. Česnek hezky vzešel (nejdříve franc.), pocelou dobu vegetace měl česnek nažloutlé listy (viz diskuze k využití dusíku), ale posléze začal česnek zasychat a odcházet na sklerociovou hnilobu. Nejdříve franc (ten odešel úplně) a pak české odrůdy, jediný kdo to se ctí ustál je Benátčan. 
  Mám tři otázky ke hnilobě.
  Jaká je vnímavost jednotlivých odrůd ke skler. hnilobě?
  Jelikož jsem česnek sázel na záhon, který je orný teprve druhý rok po deseti letech jako travní porost, je možné, že se hniloba udržela na narcisech nebo jiných zplanělých květinách?
  Má cenu zkoušet osadit česnek na vedlejší záhon (cca 5 m vzdálený) letos zrytý taktéž po 10 letech třeba méně vnímavou odrůdou nebo to dopadne stejně a česnek na mojí zahradě prostě nikdy nevypěstuji?
  Děkuji za rady
  28. 7. 17:59 Jan Kozák
  Nevím, jak byly jednotlivé odrůdy sázeny, proto uvádím i možnost. že se choroba rozšířila z "francouze" a k Benátčanu už nestačila dojít.
  Ač třeba tvrdí někteří dodavatelé česnekové sadby, že odrůda xy je vůči bílé sklerociové hnilobě odolnější než ostatní, nemají pravdu. Všechny odrůdy jsou napadány stejně.
  Jedná se o specifickou chorobu rodu Allum, narcisy tedy nenapadá, napadá však okrasné česneky (samozřejmě pažitku, pór, cibuli). A pozor, někdy se v lučních porostech objevují divoké drobnolisté česneky a také ty pak mohou být zdrojem infekce. Je to patrně vysvětlení, proč se choroba objeví na pozemku, který byl od nepaměti loukou a nebyl nikdy zaplaven.
  A výsadba na vedlejší záhon? Za zkoušku to třeba stojí, ať víte, na čem jste. Ale chce to sázet nejranější odrůdy, které se při začátku případného napadení sklidí, ale už něco v zemi mají.

  Chyby malého česnekaře

  22. 7. 22:50 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
  Život je příliš krátký na to,aby se člověk ponaučil pouze z vlastních chyb.Chybovat je lidské,odpouštět je božské,ale česnek chyby neodpouští.
  Chyba č.1 sadbový česnek jsem v Sulce v mých začátcích zapomněl 3 dny.Chyba č. 2 tento česnek jsem vysadil.
  Chyba č.3 tento česnek jsem neodhlávkoval(vzešla asi 1/3 a výsledek cibule max. 2 cm).
  Chyba č.4 nepíšu  si zahradnický deník,jelikož jsem přesvědčen,že si to budu všechno pamatovat.Je těžké si přiznat špatnou paměť ale už beru podpůrné přípravky.
  Chyba č.5 různé druhy česneku nepopisuji v záhonu-viz chyba č. 4
  Chyba č.6 přestal jsem používat podpůrné prostředky typu Clonoplus nebo Rizikore. 
  Chyba č. 7 plevel nechávám na potyčce-musím koupit Sharpen 40 SC nebo Stomp.Agil se neosvědčil ani v cibuli.
  Chyba č. 8 málo zamněstnávám rodinu a proto musím více rozdávat denní rozkazy.Jiné chyby zatím nevidím.Doufám,že toto někomu napomůže k lepším zítřkům.

  oplachování česneku

  22. 7. 11:18 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
  Dobrý den, já jsem umyla česnek a to je špatně, že ano, vadí to hodně? Já jej určitě dobře usuším. Také někdo již česnek umýval? Dříve jsem to vždy nedělala. Jakou máte zkušenost?.
  22. 7. 19:34 Josef Vejlupek
  Nevadí, usušte ho pořádně a bude dobře
  22. 7. 20:15 Jan Kozák
  Zvlášť pokud se česnek sklízí z bláta, je mytí dobré. Při sklizni za sucha je zbytečné.
  23. 7. 9:31 Helena Šafaříková
  Děkuji.

  Sadba

  21. 7. 20:04 Zakladatel vlákna: Pavla Halamová
  Dobrý den, měla jsem vaši krabičku sadby a chtěla bych si objednat Bjetin, v nabídce jsem ho nenašla,budete ho mít  letos? Děkuji  Halamova
  22. 7. 20:13 Jan Kozák
  Nebyl jsem několik dní na internetu, proto odpovídám i na starší dotazy a už jsem na to dnes odpovídal. Jak se upřesňují odhady sklizně, některé odrůdy se do nabídky znovu vracejí. Určitě se to bude týkat i Bjetinu. Je to potřeba stále sledovat.

  po čem česnek

  21. 7. 16:21 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
  Dobrý den mám dotaz po jaké plodině mohu dát na podzim česnek ( nyní  mám záhony  mrkev nebo cibule , hrách s červenou řepou, rajčata, okurky nebo košťálovou zeleninu) po jaké plodině je to nejlepší  Děkuji: J.J.
  22. 7. 20:09 Jan Kozák
  Určitě ne po cibuli, jinak je to jedno. Pokud se jedná o pozdní košťáloviny, je třeba odstranit z pozemku i posklizňové zbytky.

  Generátor ozonu?

  21. 7. 11:27 Zakladatel vlákna: Stanislav Pabyška
  Dobrý den, 
  nemáte někdo zkušenosti s dezinfekcí pomoci ozonu? Lze jim ošetřit přímo česnek v místnosti? Myslím konzumní česnek, ne sadbový.
  Díky za každé užitečné informace.
  S pozdravem Stanislav Pabyška

  Deformace česneku

  19. 7. 23:29 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
  Dobrý den, letošní sklizeň je pro mne velkou zkušeností. Mám několik dotazů, abych na nich mohl dále stavět. Poměrně velké procento rostlin nevyrostlo v česnek, ale spíše v pórek. Zkrátka se nevytvořily stroužky, natož pak plné a tvrdé cibule. Další skupina rostlin sice vytvořila cibule, ale květní stvoly se stočily v cibulích a nedostaly se z rostlin tak, aby bylo možné provést hlávkování. Proto se opět nevyvinuly cibule vhodné k prodeji. 
  Čím je toto způsobeno a jak tomu mohu předejít? Možná je to vlivem nevědomky použitého zbytku postřiku na plevele, možná hloubkou sázení a možná úplně něčím jiným. Ale troufnu si tvrdit, že je to významná část sklizně, možná 30 - 40 %. Asi poslední část zkrátka hnije a nevím jestli je to důsledek napadení háďátkem nebo něčím jiným nebo zkrátka hniloba.
  Děkuji za odpovědi a fotografie přiložím během zítřka.
  Pavel Rouha
  21. 7. 21:37 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Rouha,mám hodně podobný problém s česnekem.Asi 5% jako by nažlotlé,bez kořínků, měkké a vyhnivající cibule,které se mnohdy nestačili rozdělit.Toto se  výhradně stávalo,kde jsem navezl letitý(asi 4 roky)starý hnůj.Chtěl bych od Vás pane Rouha potvrdit nebo vyvrátit tuto teorii,že za to i u Vás může hnůj.Už v životě nedám i když letitý hnůj do první tratě pod česnek.U bratra se to také projevilo.Do země bylo zaoráno dusíkaté vápno a 4 tydný překryto folii. Nebo jestli je to tím počasím nebo že jsem (než  mi došel)používal Clonoplus.Zde bych rád znal názor pana Kozáka.Děkuji předem.PS háďatko jsem neviděl ale cosi tam lezlo ve velké míře.
  Uprostřed nějaká potvora
  22. 7. 11:16 Jiri S.
  Dobrý den, mně stejnou vadu projevoval česnek, který mám na
  hranici se sousedem, on pěstuje obiloviny. Letos stříkal ječmen a stříkl mi
  herbicid i na první řádky česneku- ten se zarazil a nevytvořil květenství, nebo
  velmi pozdě. Cibule byla u většiny česneku nedělené na jednotlivé stroužky, ale
  podobaly se ping-pongovému míčku. Soused si tak předplatil asi 150kg česneku. Mé
  poznatky- herbicid, který není certifikován do česneku velmi škodí i v malé
  míře.
  22. 7. 11:16 Jiri S.
  22. 7. 20:07 Jan Kozák
  Fotky sice nejsou, ale podle popisu to vypadá na poškození chemikálií, nejčastěji herbicidem. Chorobu ani háďátko za tím určitě nehledejte. 
  Zkušenost pana Dotzauera nemohu potvrdit, mám (a nejen já) zkušenost s hnojem opačnou. Může to být způsobeno třeba příliš vysokou dávkou, samozřejmě i něčím jiným. V tom případě volit pro česnek druhou trať.

  Velikost česneku

  19. 7. 20:06 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím pane Kozák, tak jsem již sklidil vše z krabičky a největší tento. Asi Havran 4,5cm. To jsem hnojil ledkem, postřik močovinou a malé :( jak prosím připravit půdu na podzimní výsadbu. Děkuji 
  Havran?
  20. 7. 10:30 Libor Hejduk
  Ideální je sázet do druhé trati po např rajčatech, pod které bylo dobře vyhnojeno hnojem. Můžete zahnojit i přímo před česnekem, ale hnůj musí být dobře uležený, například zkompostovaný. Já s úspěchem použil uleželý hnůj už krásně prolezlý žížalami a kultivátorem rozmělnil v půdě. Jinak se dá hnojit cereritem tzv. pod patu, do brázdy pod česnek.
  22. 7. 19:58 Jan Kozák
  Tento ročník nebyl pro česnek úplně příznivý, celkově se dá říci podprůměrný. Takže nemusí být chyba na Vaší straně. Může to být samozřejmě i nedostatečnou výživou, jak uvádí pan Hejduk.

  Česnek od vás

  19. 7. 19:03 Zakladatel vlákna: Radek Lízal
  Dobrý den, koupil jsem od vás na podzim sadbu česneku. Teď po sklizni jsem zjistil, že nemá výraznou chuť, chci se zeptat čím to muže být. 
  Česnek od vásČesnek od vás
  22. 7. 19:54 Jan Kozák
  Tento problém nikdo u nás (myšleno ČR) zatím nikdo nerozluštil. Skutečně se to někdy stává a tam, kde se to stane, je to problém všech odrůd. Ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby dělali půdní rozbory, ty však nic neukázaly. Zatím co pamatuji, největší frekvence slabého česneku byla v roce 2013.

  Havel

  19. 7. 14:41 Zakladatel vlákna: Irena Slabá
  Pane Kozáku,Vítězem z Vaší krabičky co do velikosti a kvality se stal Havel, průměr palice je 7cm. Vydrží jako vítěz i ve  skladovatelnosti?
  Havel
  19. 7. 16:20 Libor Hejduk
  U mě bývá vítězem ve velikosti Havran, do skladovatelnosti zatím Japo II a Benátčan. Kvalitu neposuzuji, menám pro to parametr, snad jen jak který roste, ale to je individuální podle podmínek. 
  22. 7. 19:49 Jan Kozák
  Pan Hejduk má pravdu, vítězem skladovatelnosti jsou úzkolisté nepaličáky, v tomto případě Benátčan.
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne