Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Dotaz je možné přidat po přihlášení.

  uchování sadby česneku

  Včera 18:07 Zakladatel vlákna: Emil Pospíšil
  Sadbu česneku jsem namořil a budu jej sázet až za dva měsíce (před zamrznutím). Jak nejlépe uskladnit tuto sadbu ? 
  Děkuji za odpověď.

  Staré korene na podpuci

  3. 10. 15:07 Zakladatel vlákna: Ondrej Valášek
  Zdravím ako veľmi ovplyvňuje rast cesnaku v počiatočnej fáze keď na podpucí ostane zbytok starých koreňov viac info na foto
  Strucikyvna sadbu
  Včera 7:24 Jan Kozák
  Myslím, že to nemá vliv žádný.

  Hnojení česneku.

  28. 9. 20:31 Zakladatel vlákna: Zdeněk Komenda
  Dobrý den. Mám dotaz pane Kozák. Když nemám uleželý kompost pro zarytí pod česnek mohu použít cererit. Mohu také použít granulované hnojivo jako je granulovaný kravský hnůj, koňský hnůj a nebo granulovaný slepičí hnůj nebo mohu použít jiné hnojivo a jaké je nejlepší.
                                                                         Děkuji za odpověd a s pozdravem Z.Komenda
  1. 10. 18:37 Jan Kozák
  Co je nejlepší by ukázal půdní rozbor, každopádně je vždy lepší dodávka hnojiva s organickou hmotou než hnojivo průmyslové. Hledal jsem chvíli na internetu složení granulovaných hnojů, ale protože se mi to hned nepodařilo, vzdal jsem to. Volil bych granulovaný hnůj s největším  podílem dusíku.
  2. 10. 18:24 Zdeněk Komenda
  Děkuji za odpověď

  co je s ním

  28. 9. 9:07 Zakladatel vlákna: Ruda Faltus
  Dobrý den 
  Chtěl bych se zeptat na  odrůdě  havel  jsem zjistil hnědé skvrny není to na každém stroužku ale nelibý se mi to, palice jsou velké bez známek poškození ale když oloupu stroužek  tak to tam je, jsou to takové hnědé prohlubně (sadbu jsem loni namořil ) co se s tím dá dělat česnek je pěkný velký bylo by ho škoda 
  Děkuji
   kaco
  skvrny na česnekuskvrny na česnekuskvrny na česneku
  29. 9. 13:45 Marek Plhák
  Dobrý den, bohužel mám stejný problém. Česnek je na pohled krásný, ovšem stroužky jsou poškozené obdobným způsobem. Cosi jsem v dobré víře prodal, teď čekám nepříjemné reakce. Rovněž mořeno po dodání sazby. A mám pocit že, ze čtyř druhů napaden jen Havel. Že by přece jen vlnovník?
  Za odpověď děkuji 
  plhák  
  29. 9. 20:36 Ruda Faltus
  Dobrý večer
  taky mě napadlo jestli to není  vlnovník, čekám jestli mi odpoví pan Kozák 
  kaco
  1. 10. 18:25 Jan Kozák
  Už na to hledím tři dny a nemůžu se rozhodnout. Fotky sice nejsou špičkové, ale na vlnovníka to nevypadá. Tak se rozhoduji mezi důsledkem nerovnoměrné výživy a fuzáriem. Spíš bych se klonil k první variantě.
  2. 10. 8:55 Ruda Faltus
  Dobrý den
  Tak jsem chtěl znovu vyfotit ty flíčky ale k mé radosti jsem  zjistil že na dalších asi 5 paličkách  nic nebylo (ty s fleky jsme pro jistotu snědli)  mám  havla  asi 25 a na ostatních jsem to nenašel ,tak uvidím jak to bude  letos(příští rok) děkuji za odpověd 
  kaco

  Oblíbenost odrůd

  27. 9. 12:33 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
  Dobrý den,
  mám čistě "zvědavostní" dotaz. Jak jsou na tom v posledních letech Vaše odrůdy ohledně oblíbenosti u veřejnosti? Já sám si oblíbil obecně nepaličáky, někdy více ty jarní úzkolisté. Co tak pozoruji, jak rychle mizí z nabídky, o čem se píše zde v diskusi a podobně, tak je asi velká obliba paličáků a hlavně velkostroužkových. Havran je asi stálice, taky to u mě byl česnek s největšími cibulemi, ale v kuchyni a na sázení už to není tak praktické, mimo zabijačky. Ale poslední dobou jsem u vás nějak nenarazil na Benátčana, Záhorský II jsem neviděl už hrozně dlouho, ani tradiční Lukan se tu moc neohřeje. to jsou mimo žebříček oblíbených odrůd nebo je o ně zájem u velkopěstitelů a pro zahrádkáře jich pak tolik nezbyde?
  Díky a ať to roste :-)

  Janko

  24. 9. 18:48 Zakladatel vlákna: Barbora Duchková Kavková
  Dobrý den, měla bych prosím velký zájem o odrůdou Janko. Je prosím ještě k dispozici pro letošní sázení? 
  24. 9. 20:04 Jan Kozák
  Veškerá letošní produkce odrůdy Janko je už rozprodaná. To se týká i ostatních velkostroužkových odrůd.

  Rusinka

  24. 9. 13:50 Zakladatel vlákna: Eva Fialová
  Dobrý den letos Rusinka prosím není? 
  Děkuji Eva Fialová 
  24. 9. 20:01 Jan Kozák
  Veškerá letošní produkce odrůdy Rusinka je už rozprodaná. To se týká i ostatních velkostroužkových odrůd.
  25. 9. 9:12 Jan Kozák
  A změna: Rusinka se vrátila do nabídky.
  25. 9. 19:21 Eva Fialová
  Dobrý večer chtěla bych si objednat RUSINKU ,ale nemužu jí najít
  25. 9. 19:22 Jan Kozák
  K dispozici bylo jen malé množství, tak už zase není.
  25. 9. 19:34 Eva Fialová
  Tak dekuji :

  Způsob sázení

  23. 9. 22:21 Zakladatel vlákna: Jiří Maršálek
  Dobrý den. Chtěl bych se zeptat , zda je v procentech možné dokázat nižší výnos česneku při sázení strojem (kdy česnek spadne jakkoli do vytvořené drážky), nebo naopak v případě sázení ručně , špickou nahoru. Jednalo by se řekněme o 50 a 50 kilo. Děkuji Maršálek 
  24. 9. 19:59 Jan Kozák
  Tento pokus dělalo SEMO Smržice a publikovalo před několika lety v časopise Zahrádkář. Rozdíly jsou až překvapivě veliké.
  29. 9. 16:31 Jiří Polách
  Tento pokus je dohledatelný zde  :     https://www.semo.cz/wp-content/uploads/download/semo-cesnek-orientace-strouzku-hustota-buchlovice-2016.pdf             Je to ale u každého česneku jiné . U rusáka jsem to vážil a asi 10% ,u Havla odhadem podobně ale u Slavina z pěkných zoubků takové drobisko že jsem ho ač nerad přestal pěstovat. Hlínitojílovité půdy Zábřežsko.      S pozdravem Polách

  Moření v Sulce v těchto dnech

  23. 9. 10:40 Zakladatel vlákna: Viera Zimova
  Dobrý den, pane Kozáku, letos jsem kvůli jiným povinnostem nějak promeškala včasné moření česneku v Sulce. Při tradičním počasí bych se snad už koncem září ani neptala a počkala před výsadbou, ale letos máme počasí pro konec září dost netradiční, zatím spíše letní. Proto se chci zeptat, zda (vzhledem k aktuálnímu teplému počasí) můžu ještě teď namořit česnek v Sulce i když už je konec září, či už radši počkat až před výsadbou. Děkuji.
  24. 9. 19:56 Jan Kozák
  Na Sulku úplně pozdě není; měly by být teď teplé dny, tak by to ještě šlo.

  Jak skladovat před výsevem?

  23. 9. 10:32 Zakladatel vlákna: Tomáš Vávra
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je pro zakoupený česnek lepší ho nechat v síťce(do tmy a větrat), v které přišel a zavěsit nebo je vyjmout a dát do bedny či krabice a taktéž do tmy a větrat? Omlouvám se za asi hloupou otázku, ale pěstuji první rok a nechci to pokazit. Jinak je už pozdě na moření sulkou a bylo by lepší to nechat až před výsadbou? 
  24. 9. 19:55 Jan Kozák
  Česnek může zůstat v síťce, tma není podmínkou. Důležitý je vzdušný větraný prostor. Na Sulku úplně pozdě není; měly by být teď teplé dny, tak by to ještě šlo. V  tom případě  už by bylo skladování v síťce špatné.

  Truhlík

  22. 9. 20:40 Zakladatel vlákna: Roman Doubravsky
  Dobrý den. Jak musí být hluboký truhlík na česnek Bjatin. Díky. 
  24. 9. 19:46 Jan Kozák
  Truhlík by měl být hluboký alespoň 15 cm, přitom se stroužky sázejí těsně pod povrch půdy, aby zůstalo pro kořeny dost prostoru.

  Výsadba

  21. 9. 10:56 Zakladatel vlákna: Jolana Marešová
  Dobrý den,
  dnes jsem rozdělala sadbový česnek na stroužky(Janko a Rusinka).Některé stroužky jsou zpola obnažené.Lze je i bez slupky použít k sadbě nebo je spotřebovat v kuchyni?Děkuji
  Marešová
  21. 9. 20:59 Jan Kozák
  To. že se při rozdružování cibule některé stroužky sloupnou není na závadu, ale také to není výhodou. Při moření se také některé sloupnou. Je to normální.

  Počet stroužků v hlávce

  21. 9. 8:57 Zakladatel vlákna: Drahomír Dubina
  Dobrý den,
  rád bych se zeptal, zdali počet stroužků v hlávce je něco, co je geneticky dané (dědí se) při opakované výsadbě. Při letošní sklizni jsem sklidil ze stejné odrůdy několik velkých hlávek, kde bylo méně stroužků (stroužky byly menší) a naopak několik menších hlávek, kde stroužků bylo méně (stroužky byly veliké). 
  Je lepší pro výsadbu volit větší stroužky z malých hlávek, nebo menší stroužky z hlávek velkých? 
  Případně, různá velikost stroužků stejné odrůdy je běžná i v ideálních podmínkách, nebo je to spíše důsledek např. nedostatečného hnojení?
  Předem děkuji
  21. 9. 20:57 Jan Kozák
  Na úvod drobnost: na rozdíl od zelí či salátu česnek nemá hlávku, jeho konzumní částí je dělená cibule.
  Počet stroužků v cibuli je odrůdovou vlastností, ale tento počet není úplně stejný, musí se počítat s nějakou odchylkou. Dlouhodobým výběrem se dá docílit počet trochu nižší i trochu vyšší. Není bez zajímavosti, že často rostlina dopředu pozná, jak velká cibule naroste a podle toho si upraví počet stroužků tak, aby i v malých cibulích byly stroužky dostatečně velké. My při výběru sadby pro další množení vycházíme z poměrně složitých metodik udržovacího šlechtění a pak k výsadbě využíváme jak menší, tak i větší cibule. Pokud přesazujete vlastní materiál, volte raději cibule větší.
  Na poslední otázku odpovědět neumím.
  23. 9. 8:21 Jozef Sisak
  Vlastna skusenosť pri prebytku hnojiva - vyživy došlo k zväčšeniu počtu stručikov  ako bolo pre danu odrodu bežne . Cibuľa sa zdeformovala a minimalne zväčšila . Dodaval som hnojivo lebo som mal zaujem dosiahnuť silnejšie rastliny pre dosiahnutie TGS - praveho cesnakoveho semena

  žloutnutí česneku

  20. 9. 10:03 Zakladatel vlákna: Sabina Višnická
  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, co může způsobovat žloutnutí listů česneku na jaře? Případně mohu tomu zabránit ještě před podzimní výsadbou?

  Děkuji
  21. 9. 7:04 Jan Kozák
  Žloutnutí špiček listů je zapříčiněno nedostatečným příjmem dusíku. Neznamená to však, že by v půdě nemohl být v přijatelné formě, ale jeho příjem je blokován stresovými faktory, v té době hlavně chladem. Částečně to lze eliminovat použitím biologického přípravku Rizocore v období výsadby, případně ještě na jaře.

  Dotaz na sadbový česnek

  19. 9. 22:20 Zakladatel vlákna: Pavel Trochymčuk
  Dobrý den pane Ing. Kozáku
  Chtěl jsem od vás letos koupit sadbový česnek Benátčan ale údajně jste ho už neměli. Tak jsem ho zkusil objednat jinde a ono se mi to povedlo nebyl sice zrovna levný ale figurovalo tam vaše jméno tak jsem ho objednal .
  Dneska mi přišel na to že má být sadbový tak to je hrůza stroužky až miniaturní a i plesniví je mi to líto ale napsat jsem to musel . Nebo lidí kteří od vás kupují česnek tak ji nezáleží na vašem jméně.
  Pavel Trochymčuk 
  20. 9. 7:37 Jan Kozák
  Mohl byste mi, prosím, napsat nějaké podrobnosti o té zásilce (prodejce, způsob balení) na můj e-mail: jan.kzk@gmail.com
  Děkuji.
  20. 9. 11:46 Václav Vidner
  Já mám tedy česnek přímo z první ruky, ale konkrétně Benátčan, který jsem koupil prvně, mě letos docela zklamal, v každé síťce bylo tedy o pár cibulek více, než 16ks, ale 5ks jsem jich rovno vyhodil, protože byly plesnivé... stroužky je pravda, že jsem přebíral abych nesázel úplné prcky... Holt někdy se to nepodaří, ale u ostatních odrůd (4) jsem nic takového nezaznamenal, maximálně pár rozměklých stroužků... Takže já jsem spokojen :-)

  Sulka Extra

  17. 9. 11:30 Zakladatel vlákna: Jakub Sigmund
  Dobrý den,

  chybou našeho "výpočetního střediska" se mi podařilo namořit česnek v 2% rostoku sulky (40ml na 2litry) (doba moření cca 2,5 hodiny). Teď váhám, zda je lepší to přemořit ve správné koncentraci, nebo to nechat takto.

  Díky za radu.
  17. 9. 19:50 Jan Kozák
  Znovu to nemáčejte, nechejte takto.
  17. 9. 20:59 Jakub Sigmund
  Děkuju.

  Doplatek obj.

  15. 9. 18:10 Zakladatel vlákna: ANNA BYRTUSOVÁ
  Dobrý den. Doplnila jsem objednávku o nabízený přípravek. Jak nám doplatit. Díky, Anna Byrtusová
  16. 9. 15:44 Václav Kozák
  Dobrý den, záležitosti týkající se objednávek řeště prosím  přes e-mail: objednavky@cesnek.cz

  Poděkování

  15. 9. 17:09 Zakladatel vlákna: Rozehnal Jaroslav
  V loňském roce jsem od vás koupil Jovan a toto mi vyrostlo. 
  Jovan
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne