Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Dotaz je možné přidat po přihlášení.

  Čím nahradit SULKU

  26. 11. 14:14 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Dotak na délku moření

  26. 11. 12:26 Zakladatel vlákna: Petr Kukal
  Mám takové dilema ohledně moření, jsem v česneku začátečník a mám balení Sulky Extra a Clonoplus. Na návodu je 6-12 hodin, ale tady v diskuzi se často objevují spíše 2 až 3 hodiny moření Sulkou. Může mi to někdo prosím uvést na pravou míru?
  26. 11. 13:44 Jan Kozák
  Pravá míra je dvě, maximálně tři hodiny. Nevím, proč producenti Sulky opisují stále délku moření z šedesátých let, kdy se myslelo, že Sulka zahubí v česneku i háďátko zhoubné.

  dobrý den,

  23. 11. 23:40 Zakladatel vlákna: ZDENKA PETŘÍKOVÁ
  Prosím o radu, bydlím na Šumpersku - podhůří Jeseníků, chtěla bych se zeptat, nestihla jsem dřív zasadit česnek, myslíte, že bych ho mohla zasadit v tomto počasí  ?. Máme u nás již druhý týden teploty přes den 2 až -4 st., v noci většinou 0 až  - 3,  bylo i -6 . Nebo bych měla ještě počkat, jestli se trochu oteplí ?  Děkuji moc za odpověď. Petříková. 
  24. 11. 17:24 Jan Kozák
  Česnek se má sázet do chladné země. Budete-li sázet nyní, česneku určitě neuškodíte. Pokud v předpovědi počasí slibují nějaký sluneční den, tak si na něj počkejte. Kvůli Vašemu pohodlí.

  zimní česnek Havel

  23. 11. 13:27 Zakladatel vlákna: Božena Procházková
  Dobrý den. Koupila jsem si koncem října od Vašeho  e-shopu sadbový česnek Havel. Zasadila jsem ho v polovině  listopadu. Jenže žádné mrazy nepřišly a česnek mi vyklíčil tak, že už má cca 10-15 cm vysoké klíčky. Protože je to můj první pokus se sadbou česneku tak nevím co s tím udělat? Prosím o radu. 
  Děkuji za odpověď.
  24. 11. 17:21 Jan Kozák
  Nevím, jestli měříte od stroužku nebo od země. Druhá možnost se mi zdá málo pravděpodobná.  Nedělejte nic. Ono se toho ani  moc dělat nedá. Pokud však chcete mít pocit, že jste udělala všechno, tak záhon trochu zasypte slámou nebo senem.
  25. 11. 22:45 Josef Bříza
  To se mi nezdá ,že by toto udělal zimní česnek sázený v polovině listopadu!
    To dělají česneky čínské a jím podobné.

  Konzumace sadby?

  22. 11. 12:20 Zakladatel vlákna: Michal Krejci
  Dobrý den,

  Zbyly mi po výsadbě nějaké stroužky (nemořené). Je možné sadbový česnek konzumovat (je sadba nějakým způsobem chemicky upravována)?

  Děkuji za odpověď.
  22. 11. 17:37 Jan Kozák
  Sadba česneku má stejné konzumní parametry, jako konzumní česnek. Proto nevyužitou sadbu můžete normálně využít v kuchyni.

  Slabá sulka

  18. 11. 11:18 Zakladatel vlákna: Eva Arvajová
  Dobrý den, před dvěma lety při moření jsem měla roztok ze Sulky výrazně žlutý a silně páchnoucí. Teď jsem udělala opět roztok, ale není ani žlutý a páchne jen velmi mírně. Sulka má vydržet do roku 2024.  Na dně jsou krystaly, které se nechtějí rozpustit. Přesto jsem stroužky dala mořit na 12 hodin. Mám raději koupit novou Sulku, anebo stroužky hned zasadit, i když byl roztok slabý? Děkuji za rychlou odpověď.
  18. 11. 14:37 Jan Kozák
  Na toto odpověď neznám, nejsem chemik. Ale předpokládám, že účinek Vaší koupele nemusel být nulový, protože za 12 hodin se snad musí i vlnovník utopit, když už se neotráví.
  26. 11. 12:29 Petr Kukal
  Pokud tam byly krystaly (tekutá Sulka), tak to znamená, že roztok byl výrazně ochlazen.

  Vnovník

  18. 11. 0:31 Zakladatel vlákna: Josef Bříza
   Dobrý den,které odrůdy vlnovník nenapadá? Konkrétně.
     Dekuji za odpověď. Josef.
  18. 11. 10:05 Olga Hlávková
  Podle mých dlouholetých zkušeností mu podstatně víc chutnají paličáky a nejméně nepaličák Benátčan. Pokud ale bude mít k dispozici pouze Benátčan, klidně zlikviduje i ten.
  18. 11. 17:49 Daniel Boudyš
  Dobrý den všem, 
  dovolím si také odpovědět na dotaz. Několik let pěstuji mimo odrůdy (Blanin II, Mirka, Matin a Stanik) všechny odrůdy, které Ing. Kozák nabízí. Mimo to i odrůdy, které jsou z jiné produkce. Z mých zkušeností vyplývá, že nejvíce napadá odrůdu Jovan a Vekan. Z odrůdy mimo zdejší produkci odrůdu Karel IV. Jinak souhlasím, že nepaličáky jsou napadány mnohem méně. Nejlepší je odrůda Japo II, kterou mně snad nikdy nenapadl. Oproti tomu odrůdu Jovan letos tak silně napadl, že jsem musel dát sklizeň ven, kde se postut zpomalil. Každý rok používám SULKU, každý rok měním místo pěstování a stejně se mi ještě nestalo, že bych měl rok bez vlnovníka. Dokonce, každý rok měním (zkouším) klimatické podmínky skladování česneku.  Třeba nové odrůdy Janko a Rusinka přinesou lepší výsledky :) Každopádně, až někdo vyšlechtí velkostroužkový paličát typu (Havran, Jovan,  apod.), na který nepůjde vlnovník, tak by měl získat nějakou cenu. 
  Přeji všem úspěch při pěstování.
  D.B.  
   
  18. 11. 20:07 Beda Svoboda
  Mě vlnovník napadá většinou fialové odrůdy (mimo cizích) a z bílých Blanin,ten jsem musel zrušit. Klony rusáka mi nenapadá vůbec.
  20. 11. 19:20 Jan Kozák
  Jak už je z předchozích odpovědí patrné, vlnovník nenapadá úzkolisté nepaličáky, tedy Benátčan, Japo II, Matin.

  Příprava sadby

  17. 11. 17:53 Zakladatel vlákna: Petr Němeček
  Dobrý den, při přípravě sadby jsme narazili na stroužky, které nám nepřipadají úplně v kondici. Dají se ještě zachránit? Nebo je lepší je zlikvidovat? Děkuji Němeček
  Příprava sadby
  20. 11. 11:24 Antonín Tesař
  Nikdo se nemá k odpovědi, tak to zkusím já. 
  Myslím si, že se jedná o  vlnovníka. Pokud jsou stroužky ještě tuhé, namořil bych  je v Sulce, doporučuji cca 2-3 hodiny a zkusil vysadit. Já jsem měl jednou stejný problém vzniklý z originální sadby, tenkrát to byl Bjetin. 
  Po namoření jsem vysadil  již mírně rozměklé a někdy i mírně nahnědlé stroužky, většinou vzešly, ale  některé rostliny byly dost slabé.
  20. 11. 19:12 Jan Kozák
  Ano, je to napadení vlnovníkem česnekovým. Po namoření v Sulce je možné vysadit.

  Japo 2

  17. 11. 17:45 Zakladatel vlákna: Tomáš Kováč
  Dobrý den , zajímalo by mě jak to dopadne když zasadím teď na podzim jarní odrůdu Japo 2. Je to prosím možné?  Nemám zatím s nepaličáky žadnou zkušenost.Děkuju za objasnění                                           S pozdravem Tomáš
  20. 11. 19:17 Jan Kozák
  Povinné dělení odrůd česneku na ozimé a jarní považuji za nešťastné. Skupina úzkolistých nepaličáků, kam patří Benátčan, Japo II a Matin, se může sázet na podzim i na jaře. My sázíme na podzim; v zemi je česneku líp než ve skladu.

  Účinná složka mořidla

  17. 11. 17:13 Zakladatel vlákna: Vít Jagoš
  Dobrý den.
  Našel jsem na sadbě vlnovníka a rád bych se ho zbavil, ale chci použít nějaký ekologický prostředek. Prosím o radu - co ničí vlnovníka při moření? Je to samotná síra, jako hlavní složka Sulky nebo jiná chemická sloučenina v Sulce obsažená?
  Bylo by možno naředit práškovou síru - 190 gramů na litr vody a vytvořit takto ekologickou a ekonomickou alternativu?
  Děkuji za odpověď.
  Vít Jagoš
  17. 11. 18:04 Jan Kozák ml.
  Pokud chcete použít ekologický prostředek, použijte Sulku.
  18. 11. 17:57 Jozef Sisak
  Ak to chcete uplne bez chemie tak použite postup s prispevku   Vlnovník česnekový ja som to upravil na použitie vakuovych potravinovych doz a som spokojny 29. 1. 2021 
  Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer

  sloní česnek

  16. 11. 12:22 Zakladatel vlákna: Eva Landová
  Díky pane Kozáku za odpověď, která mě zároveň pobavila i zklamala.  Zvědavost mi přece jen nedá a vysadím.  To, co vyroste, třeba sníme v polívce (jako pórek). Vyhodit se mi nechce, stroužky stály hříšné peníze.

  Japo od vás už je v zemi, přesně podle návodu.
  Zdravím a přeji hezký den.

  Mrazy po výsadbě

  16. 11. 9:27 Zakladatel vlákna: Dana Vaisová
  Dobrý den, chystala jsem se zítra vysázet česnek, ale předpověď počasí teď ukazuje že noční teploty za dva-tri dny mají spadnout k -10. Otázka zní jestli zasadit teď s následným velkým mrazem nebo týden počkat a tam to pak vypadá že se noční teploty ustálí kolem nuly. Děkuji za odpověď. Vaisová 
  16. 11. 10:51 Jan Kozák
  Klidně zítra sázejte. Pokud Vy nezmrznete, česneku se nic nestane.
  16. 11. 13:11 Dana Vaisová
  Děkuji za rychlou odpověď, nicméně o pár dotazů níže naskočila další Vaše odpověď na podobný dotaz a z ní plyne že pokud není nutné je lepší ještě s výsadbou počkat. Takže když to nebude zítra ale o týden, čtrnáct dní později tak se nic neděje, naopak tím lépe?

  Výprodej sadby

  16. 11. 8:14 Zakladatel vlákna: Jan Kozák ml.
  V e-shopu nám ještě zbývá pár 20kilogramových pytlů sadby, kterou jsme původně chystali pro naše vlastní pěstování. Jde o cibule čištěné strojem, proto nejsou tak hezké jako při ručním čištění, ale díky tomu jsou levnější.
  Cibule čištěné kartáčovačkou

  sloní česnek

  16. 11. 6:49 Zakladatel vlákna: Eva Landová
  Už jsem se dozvěděla, že se nejedná o pravý česnek, ale spíš o pór. Přesto jsem si koupila 10 stroužků na zkoušku.  Prosila bych o informaci ohledně mrazuvzdornosti -  sázet na podzim, nebo na jaře ?  Mořit před výsadbou ? Budu ráda za další informace. Dík.
  16. 11. 10:48 Jan Kozák
  Ano, je to pór, je mrazuvzdorný. Doporučil bych Vám jeden stroužek ochutnat a pak uvážit, jestli zbylých devět vysadíte nebo raději vyhodíte. Dobrovolně bych to do huby nedal.

  Moření

  15. 11. 22:51 Zakladatel vlákna: Josef Janouch
  Dobrý den Rád by jsem se zeptal jak je to s mořením před výsadbou a zdali vadí nedosušení česneku z moření pokud bych ho rovnou sázel nebo jak to udělat aby to bylo správně děkuji
  16. 11. 10:45 Jan Kozák
  Čím dřív  po namoření sázíte, tím pro česnek líp. Klidně sázejte hned po vyjmutí z mořicí lázně.
  16. 11. 13:41 Augustin Mihal
  Dobrý den. V článku o moření česneku píšete že se má česnek v září namořit, nechat uschnout a sázet později. Jak je to tedy a co je lepší. Děkuji
  16. 11. 16:56 Jan Kozák
  Dokud nebyly problémy s vlnovníkem, mořilo se těsně před výsadbou a bylo to i lepší, protože je jednodušší skladovat celé cibule než namořené stroužky. Třebaže naše sadba v době expedice nevykazuje příznaky napadení, nelze zaručit, že tam žádný vlnovník není. Může se tam dostat i u zákazníka. Proto doporučujeme namořit v Sulce už v září. Pokud se to v září nestihne, pak se moří až před výsadbou.

  Plíseň na česneku

  15. 11. 19:49 Zakladatel vlákna: Andrea Uhlířová
  Dobrý den, na slupce česneku se mně objevila plíseň, mohu tento česnek použít na sadbu? 
  Děkuji 
  16. 11. 10:43 Jan Kozák
  Na slupce se objevují saprofytické houby, např.  Penicillium nebo čerň. Nenapadají živá pletiva. Proto takové stroužky můžete vysazovat.

  Vlnovník česnekový

  15. 11. 17:16 Zakladatel vlákna: Martin Vedmoch
  Dobrý den, 
  pene Ing. Mám dva roky po sobě česnek napadený vlnovníkem.
  I přesto,že mořím sulkou. Sadbu mám každý rok novou. 
  Můžu po sadbě, záhon zalít roztokem ze sulkou
  Existuje postřik ve vegetačním období, nebo jak tohoto škůdce eliminovat. 
  Děkuji Vedmoch M. 
  16. 11. 10:40 Jan Kozák
  Sulka ničí vlnovníka včetně vajíček, který je aktuálně na stroužku. Před napadením během vegetace nebo po sklizni už nechrání. Použitá Sulka nepatří do kanálu, ale na pole jako hnojivo. 
  Žádný postřik během vegetace není registrován.
  16. 11. 11:03 Martin Vedmoch
  Takže můžu vysázený záhon zalít roztokem ze sulkou.
  Pochopil jse to správně. Do kanálu mě t ani nenapadlo. 

  Děkuji Vedmoch M. 

  Kdy sázet?

  14. 11. 20:35 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den,mám jednoduchou leč zapeklitou otázku a to kdy vidíte nejlepší čas na sázení česneku?Kdy velkopěstilé,malo a mikropěstitalé do 600 stroužků?
  Již jsem začalDá to práci
  16. 11. 10:37 Jan Kozák
  Odpovídal jsem včera, ale jak vidím, odpověď jsem neodeslal.
  Počasí nám říká, že už bychom mohli začít sázet. Příští týden začneme. A těm "mikropěstitelům" říkávám, aby dobu výsadby zdržovali, dokud to psychicky vydrží. Kolem Vánoc je to akorát.

  dusíkaté vápno

  14. 11. 15:07 Zakladatel vlákna: Petr Vodička
  Dobrý den, 
  obracím se na Vás prosím s následujícím. Letos jsem měl po třech letech pěstování česneku problém s fuzáriem. Bohužel času je málo, a proto jsem dosud nestihl dát na plácek (sadba cca 400ks - Bjetin, Havel a Lukan) pro letošní sázení dusíkaté vápno. Má smysl to ještě udělat tyto eventuální dva týdny před výsadbou nebo to mám vzhledem k rapidně se snižujícím teplotám již nechat být (sám předpokládám tuto druhou možnost kvůli absenci teplejšího počasí)? Děkuji za odpověď. Zdraví Petr Vodička z Pardubic. 
  15. 11. 7:54 Jan Kozák
  Nynější aplikací dusíkatého vápna patrně víc ublížíte česneku než fuzáriu.  Pokud jste si ponechal sadbu z problematického porostu, udělal jste chybu.
  15. 11. 12:27 Petr Vodička
  Děkuji za odpověď. Dusíkaté vápno již tedy dávat nebudu. Letos jsem pěstoval Bjetin (z velkých cibulí od Vás), Havel (obě odrůdy vyšly pěkně a na jejich vzrůstu nebylo fuzarium znát, fialové kořínky se také skoro nevyskytovaly). Dále jsem pěstoval Lukan, Vekan a Japo II, kde byl vliv fuzaria na vzrůstu a fialovosti kořínků zřetelný. Sadbu Lukanu jsem si stihl od Vás koupit. Vekan a Japo II nebudu již pěstovat. Má cenu sadit něco z toho vlastního Bjetinu a Havla, když nebylo poškození fuzariem v podstatě znatelné a jejich sadba již není k sehnání? Bohužel jsem letos včasnost sadby od Vás nevychytal. Má vliv na fuzarium na česneku i nepoužití Rizicoru? Případně jaký má vliv nalití Rizicoru na sadbu, pokud jsou teploty skutečně nízké? Děkuji. 
  15. 11. 16:39 Jan Kozák
  Rizocore je je směsí kmenů běžných půdních mikroorganismů. Tyto vybrané kmeny jsou velmi vitální i při nižších teplotách, než při kterých vegetuje Fusarium. Proto má smysl jeho použití i v době sázení česneku při nízké teplotě. Každopádně tyto mikroorganismy začnou vegetovat před Fusariem a tím mu omezují prostor. Proto použití Rizocore zvláště ve Vašem případě velmi doporučuji.

  předplodiny česneku

  13. 11. 10:26 Zakladatel vlákna: Vladimír Slanař
  P. Kozáku, existují vhodné předplodiny po kterých je dobré sázet česnek a předplodiny  po kterých sázet česnek nedoporučujete? Ev. poplodiny? Děkuji Slanař
  14. 11. 7:39 Jan Kozák
  Zcela nevhodné jsou předplodiny ze stejného rodu jako je česnek, tedy Allium. Jedná se o cibuli, pór, pažitku.
  Za nejvhodnější předplodinu jsou považovány brambory řádně pohnojené hnojem. Zanechávají půdu v dobré struktuře s dobrou zásobou živin.  Ale můžete sázet po každé plodině hnojem hnojené, jako jsou rajčata, okurky, dýně, melouny. Pokud nebylo pro předplodinu hnojeno hnojem, musíte počítat s doplněním živin pro česnek formou kompostu, granulovaného hnoje nebo umělých hnojiv. V tom případě není žádná předplodina nevhodná s výjimkou shora uvedených.
  Otázkou "ev. poplodiny?" nevím, co myslíte.
  17. 11. 20:39 Josef Soukup
  Pozor na brambory je to úporný plevel, protože vždy nějaké malé v zemi zůstanou.

  výsadba česneku

  12. 11. 18:48 Zakladatel vlákna: Kateřina Palicová
  Dobrý den pane Kozák, 
  dnes jsem zasadila česnek. Odruda- Rusinka. Při moření, jsem zjistila, že česnek má moc velké stroužky a tedy ho mám málo na výsadbu. Koupit sadbový česnek už nejde- nikde už nemají. Proto se chci zeptat, jestli můžu zasadit česnek kupovaný v obchodě. 
  Děkuji za odpověď Katka Palicová
  14. 11. 21:22 Jan Kozák ml.
  Sadbový česnek ještě koupit lze. Stačí název odrůdy zadat do vyhledavače, u odrůd jako Slavin II, Benátčan nebo Havel ještě prodejce najdete.
  Pěstování konzumního česneku je špatný nápad. Sadbový česnek je vyšší kategorie; co její kritéria nesplňuje, propadá do kozumního. Tím důvodem může být i to, že obsahuje půdní choroby.

  Odrůda

  12. 11. 18:07 Zakladatel vlákna: Jan Malý
  Dobrý den. Prosím jakou odrůdu je nejlepší vybrat do písčité půdy? A jelikož nevidím nic skladem, chápu to tak, že již v nabídce nic nemáte....bohužel jsem letos zaspal :-( Děkuji
  15. 11. 7:46 Jan Kozák
  Zda je půda lehká písčitá, středně těžká nebo těžká je pouze jeden z mnoha vlivů konkrétního prostředí. I ve zdánlivě stejných podmínkách neprospívají stejné odrůdy stejně. Musí se to vyzkoušet. Právě pro vyzkoušení nabízíme víceodrůdovou krabičku.

  Hnojení

  10. 11. 16:09 Zakladatel vlákna: Michal Šeba
  Dobrý den, prosím o radu: do záhonu pro česneku jsme nedopatřením zaryli kompostovaný hnůj. Lze do tohoto záhonu zasadit česnek? Druhou možnost mám sázet do záhonu, kde česnek rostl letos. Dekuji!
  11. 11. 19:13 Jan Kozák
  Kompostovaný hnůj je dobrá volba, druhou alternativu nevyužívejte.
  12. 11. 19:30 Michal Šeba
  Moc děkuji!

  doba moření

  9. 11. 11:22 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Nedávno v TV v jednom kutilském pořadu doporučovali odborníci p.Kop. a pí. Duš... mořit česnek 6 až 12 hodin. Dle Vás p. ing. je to ale moc. Vy jste vždy doporučoval 2hod, nyní 3hod. Mohu p. ing. poprosit o Váš názor? Dle mne je to asi velká škoda od těchto vyhlášených odborníků dávat lidem takové info. Dík za Váš názor. B.
  9. 11. 13:24 Jan Kozák ml.
  Uvádíme 2-3 hodiny. Někdy zmíníme, že 2 hodiny stačí, jindy, že není potřeba mořit déle než 3 hodiny. Je to pokaždé trošku jinak formulované, ale řeč je o tomtéž časovém intervalu.
  Ten pořad je totální parodie, žádný odborník v něm nevystupuje.
  9. 11. 16:28 Beda Svoboda
  Rád bych uvedl název pořadu,velmi sledovaného, ti 2 uznávaní lidé píší i rady do růz.časopisů,ale mám obavu, že by příspěvek mohl být smazán pro porušení pravidel,jde mi hlavně o to, aby méně zkušení pěstitelé dostali seriózní informace.
  9. 11. 21:13 Jan Kozák
  Ti Vaši "uznávaní odborníci" jsou uznávaní mediálně, ne v odborné veřejnosti. Jednou jsem slyšel jejich "odborné rady" při pěstování melounů. Jenomže to, co se učili ve škole na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, už dávno není pravda. Ale oni ustrnuli v tom, co slyšeli ve škole. Myslíte, že může být někdo univerzálním odborníkem v ovocnářství, zároveň i v zelinářství, květinářství, sadovnictví i dalších zemědělských oborech?
  11. 11. 18:32 Beda Svoboda
  Tož u člověka s vysokou školou v oboru zemědělském + velmi dlouholetou praxí by se dalo předpokládat že by snad něco měl vědět, samozřejmě musí jít s dobou a sledovat novinky a nové metody. Potom tedy radit národu.

  moření

  8. 11. 14:10 Zakladatel vlákna: František Gross
  Dobrý den,před sadbou budu mořit Sulkou a  Clonoplus. Mohu ještě po výsadbě česnek zalít Rizocore? Děkuji za odpověď. Gross
  8. 11. 19:46 Jan Kozák
  Jistě, s tím není žádný problém.

  Začínající plíseň na sadbě

  7. 11. 17:17 Zakladatel vlákna: Jiří Strnad
  Dobrý den, na sadbě se mi vlivem nejspíše špatného uskladnění ve staré stodole a brzkého rozdružení objevila plíseň. Zatím ve fázi chmýří, poprašku. Mám se bát, že budou problémy se sadbou? Tento týden namořím v sulce a dám do země, ale i tak mám špatný svědomí a nevím co to může udělat. 
  Rusinka, která byla nejníže v regáleI na pár palicích na jídlo se to objevilo, rychlá konzumace nebo v suchu vydrží?
  8. 11. 6:50 Jan Kozák
  Na česneku se objevilo Penicillium, což není parazitická houba, žije pouze na odumřelých pletivech, tedy na slupkách. Sadbu použít můžete normálně. Česnek se  má skladovat na suchém vzdušném místě, pak takový problém není.
  8. 11. 6:54 Jiří Strnad
  Děkuji Vám, polepším se :-) 

  přemořený česnek

  7. 11. 11:58 Zakladatel vlákna: Bořek Kapl
  Dobrý den pane Kozáku,
  dle vašich rad jsem tento rok chtěl mořit česnek 3 hodiny bohužel jsem na česnek zapomněl a ze tří hodin je hodin 20 :( Co s tím? Má smysl česnek vysazovat? Nebude toxický? Jaké to bude mít následky:( 
  Předem velmi děkuji za vaši odpověď
  8. 11. 6:46 Jan Kozák
  Dvacet hodin je skutečně hodně, je dost velké riziko, že to nepřežije. Ale přežít to může s nižším výnosem. 
  8. 11. 9:30 Bořek Kapl
  Moc děkuji za vaši odpověď.

  Správná výživa česneku

  6. 11. 22:26 Zakladatel vlákna: Lukáš Zívr
  Dobrý den,
  v půlce srpna jsem ošetřil louku glyfosátem. Následně jsem louku na začátku září zaoral. Poté jsem plochu uvláčel a připravil rotavátorem. Půda je středně těžká, dlouhodobě ničím hnojena nebyla. Chtěl jsem Vás poprosit o radu, jak takovýto pozemek hnojit? Jakou dávku hnojiva zvolit na podzim před sázením a jakou v průběhu jarní vegetace. V pěstování česneku jsem začátečník, proto si nechám poradit od odborníků.
  Děkuji. S pozdravem Lukáš Zívr
  8. 11. 6:41 Jan Kozák
  Pokud louka bývala sklízena a nebývala hnojena, pak bych bez půdního rozboru volil dávku 8 - 10 kg Cereritu (nebo obdobného hnojiva s obsahem síry) na 1 ar. V opačném případě snižte dávku asi na 6 kg. Hnojivo se zapraví před výsadbou. Každopádně doporučuji použít i Rizocore. 
  Na jaře se začíná s přihnojováním ledkem vápenatým (15,5 % N) v dávce dvakrát 1 kg/a. Následně při dostatečné listové ploše je účinnější postřik pětiprocentním roztokem močoviny asi trojitým opakováním.

  Prosim o bližšie informacie

  6. 11. 20:29 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Toto som našiel na zahraničných strankach . Viete o aku odrodu sa vlastne jedna ?   Jedným z najsexi cesnakov, ktoré ľudia nikdy nevideli, je táto odroda zo severnej Moravy, Čiech a volá sa Monshanskij alebo Monsanskij. Mramorový fialový prúžok s hlboko krvavo fialovým sfarbenim
  6. 11. 21:59 Jan Kozák ml.
  Jde o zneužití názvu staré odrůdy, která s dnešní ČR nemá a nikdy neměla nic společného, je nepravděpodobné, že by ji někdo dokázal uchovat v původních vlastnostech. Mohu vás parafrázovat z příspěvku z března: stačilo ten název zadat do vyhledavače.
  7. 11. 16:27 Jozef Sisak
  Ďakujem za osvieženie pamäti / vekom sa to zhoršuje / a tak dopadnem ak su ruky rychlejšie ako hlava
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne