Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Začátečnické dotazy Zpět na diskusi

  uskladnění, úprava půdy půdy

  11. 9. 2021 18:48 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
  Dobrý den mám na vás 2 dotazy .
  1. mohu uskladnit na zimu česnek jinak, než zavěšený-nemám tu možnost
  2. mám ještě nějak připravit půdu na podzimní výsadbu česneku
       DĚKUJI
  11. 9. 2021 20:28 Jan Kozák
  Skladujte každopádně v suchu. A zkuste papírové sáčky.
  Pro podzimní výsadbu musíte mít půdu v takovém stavu, aby se do ní dobře sázelo. Znamená to tedy mít ji dostatečně nakypřenou do hloubky jen trochu větší než je hloubka výsadby.

  Ošetření sadby

  8. 8. 2021 11:26 Zakladatel vlákna: Pavlína Strachoňová
  Dobrý den,

  rozhodla jsem se poprvé pro výsadbu česneku. Objednala jsem od Vás odrůdu Havel. Chtěla jsem se zeptat prosím, musím sadbu na podzim před dáváním do hlíny ošetřit např. sulkou, nebo je již sadba nějakým způsobem ošetřena?

  Děkuji za odpověď 
  8. 8. 2021 18:07 Jan Kozák
  Sadba ošetřena nijak není, legislativa to ani nedovoluje. Proto nepotřebná sadba může být využita normálně v kuchyni. Ošetření Sulkou každopádně doporučujeme.

  viróza česneku Lukan

  13. 6. 2020 7:41 Zakladatel vlákna: Martina Horáčková
  Dobrý den,

  letos jsem si od vás pořídila sadbu česneku Lukan a napadla ho nějaká viróza - žluté neohraničené skvrny na listech přesně jako na fotkách v sekci choroby a škůdci. Rostliny jsou takové neduživé a malé, ani nevím, jestli půjdou do květu.  Zatím jsem vždy pěstovala "bezejnenou" odrůdu od babičky a ta nikdy takovéto problémy neměla, tak mě to nepříjemně překvapilo (nějak jsem si naivně myslela, že certifikovaná sadba bude odolnější) a napadlo mě v souvislosti s tím několik dotazů: Jsou nějaké odrůdy k tomuto onemocnění náchylnější než jiné? A je možné tento česnek použít na sadbu, nebo se to bude přenášet? A přetrvávají i viry v půdě nebo se vždy znovu rozšíří z okolí? A konkrétněji - je výhodnější takovýto napadený česnek rovnou sklidit nebo mu neuškodí, když ještě ten cca měsíc bude růst? Děkuji
  13. 6. 2020 9:37 Vaclav Kavka
  Dobrý den, bez obrázků asi ani pan Kozák nepomůže. Certifikovaná sadba odolnější nebude, bude přinejlepším před několika lety ozdravená, což nepomůže proti nové infekci.
  Některé tradiční odrůdy mají výhodu, že se na nich virózy na pohled neprojevují. Ohledně setrvání virů v půdě se soudí, že běžné viry česneku nezůstávají. Nicméně se asi úplně neví o všech možných virech a viry, škodící na jiných rostlinách (TMV) v půdě mohou zůstat cca 2 roky za vhodných podmínek. Na některých místech u nás po zaniklém osídlení zůstal volně rostoucí česnek a tyto populace by mohly být velmi odolné vůči čemukoliv. Akorát je těžké o nich získat bližší informace. Virů v česneku byste se doma zbavila nejspíš jen kdybyste dokázala česnek přivést k tvorbě pravých semen.
  Ohledně sklizně, pokud jde o virózu, je to jedno.
  Nicméně v současném mokrém počasí se na mnoha pozemcích probouzí bílá sklerociová hniloba a tam to jedno není. Pokud Vám nějaká rostlina celkově žloutne, měkne, ohýbá se (to by mohly být ty neduživé)- zkuste ji vytáhnout.
  13. 6. 2020 17:21 Jozef Sisak
  Nemôže to byť rez-hrdza? zvyšok ako p.V. Kavka
  14. 6. 2020 15:42 Jan Kozák
  O virózách jsme tady psali nedávno několikrát. Takže znovu opakuji: úplně každý česnek je virózní. Jde jen o to, jestli se viróza manifestačně projeví nebo jestli česnek vypadá jako zdravý. Česnek samozřejmě nechejte dozrát. Pokud se Vám celkově nezdá, tak ho nesázejte.
  23. 6. 2020 22:46 Jan Kozák ml.
  Protože příspěvek výše obsahuje několik nepřesností a problematika není dostatečně známá, zkusím to vysvětlit tak, aby to bylo srozumitelné pro všechny zájemce.
  Svět je kompletně zamořen viry – vzduch, voda, neživé předměty, organismy; člověka a česnek nevyjímaje. Konkrétně na česneku parazitují desítky druhů virů. Velká část z nich není popsaná a jejich přítomnost se nijak netestuje.

  „Bezvirózní sadba“ je odborný výraz, který označuje ty partie sadby (jako „partie“ se bere část produkované odrůdy, která má stejný rodokmen – pokud mají dvě balení česneku stejné číslo partie, znamená to, že byly celou dobu množeny společně), které byly zbaveny viru OYDV + volitelně několika dalších. To se dělá tak, že se v laboratoři pěstují nejmladší části rostliny, u kterých je menší pravděpodobnost, že již byly infikovány viry. V rostlinách se poté testuje přítomnost konkrétních virů. Povinně toho OYDV, což vyžaduje vyhláška, případně od dalších, které daného šlechtitele zajímají. Přítomnost ostatních virů se netestuje. Není to tak, že by rostlina byla zbavená úplně všech virů. To by bylo zřejmě neproveditelné, extrémně nákladné… a naprosto zbytečné.

  Tyto vybrané ozdravené rostliny se neprodávají. Byly by velmi, velmi drahé a pro pěstitele naprosto k ničemu. Stejně jako u pacibulek by mu trvalo několik let, než by z toho vypěstoval rostlinu s plnohodnotnou cibulí, a do měsíce by mu nejspíš všechny uhynuly. Hlavně by po vyjmutí ze sterilního prostředí začalo nezastavitelně docházet k infekci.
  Místo toho se rostlina pěstuje nejprve v laboratoři pod umělým osvětlením, později v izolacích tak, aby se zpomalila opětovná infekce, rostlina se namnožila, narostla a přizpůsobila se prostředí u zákazníka.

  Mozaika na listech česneku není dostatečně prozkoumaná. Je zřejmě vyvolána více faktory. Mimo jiné záleží i na odrůdě. Například tzv. ruské paličáky mozaiku běžně nevytvářejí, i když jsou sebevíc zavirované. Pokud budete „bezvirózní“ česneky blízko neozdravených, jejich reinfekci výrazně urychlíte. To může být matoucí, protože laikovi se může zdát, že právě nažloutlá odrůda je více zavirovaná.

  Ani v rámci jedné odrůdy nelze říct, že jedinec s výraznější mozaikou obsahuje více virů. Naopak. Po ozdravení jsou jedinci k mozaice náchylnější než po letech, kdy virů obsahují více. Ruské paličáky po ozdravení vytvářejí trochu odlišnou mozaiku taky. A ty krajové odrůdy zmíněné panem Kavkou se po zbavení OYDV budou chovat stejně. Tyto odrůdy nejsou vůči virům imunní, naopak jsou zavirované do maximální úrovně.

  Ozdravení se provádí proto, že zvyšuje výnos. (Pochopitelně po letech, protože hned po ozdravení odpovídá velikosti rostliny z malé pacibulky.) Výnos se postupnou reinfekcí opět snižuje. (Dokonce se po čase snižuje pod úroveň, než kdyby se daná odrůda vůbec neozdravovala. To je důvod, proč se jedná o kontroverzní metodu. Už mnoho let nové odrůdy ozdravené být musí, jinak se nesmějí registrovat a prodávat.)

  Samotné snížení výnosu však není přímým důsledkem mozaiky a s ní souvisejícím úbytkem chlorofylu. Je způsobeno jiným působením viru. (Pro přirovnání: aktuální koronavirus se u člověka může mimo jiné projevovat třesem rukou, přesto jeho oběti neumírají na klepání.) Odrůda s mozaikou je virem limitovaná úplně stejně jako ta bezpříznaková. Listová plocha u česneku je dostatečně dimenzovaná na to, aby toto žloutnutí nemělo limitující vliv.
  25. 6. 2020 8:13 Tom Kubelka
  Diskusi sleduji už několik let a podobné vysvětlení polopatě mi chybělo. Nyní některé odpovědi dávají větší smysl.

  Květní stvoly nevzešly

  4. 4. 2020 10:30 Zakladatel vlákna: Monika Buriánková
  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně česneku. Již několikátý rok pěstujeme s manželem česnek, hlavně tedy pro vlastní spotřebu. Letos se nám poprvé stalo, že nám česnek nevytvořil stvoly, na kterých bývá květenství česneku. Nemůžeme přijít na to, čím se to mohlo stát. Je to na celém poli. Česnek sázený na podzim nemá stvol, ale ani česnek, který jsme vysadili letos zjara. Pokud znáte odpověď, můžete nám prosím poradit?
  Sadbu máme po tchánovi, ale nevím, jak se jmenuje.

  Předem Vám děkuji za odpověď, Monika
  foto česneku bez stvolu
  4. 4. 2020 20:56 Martin Perníček
  Hned zítra raději česnek zkontroluji, abych také  letos neměl stejný problém. Dneska tam ještě nebyl vidět a nebo jsem ho přehlédl.
  5. 4. 2020 7:14 Novák Ladislav
  Mám úplně ten samý problém.Jestli to nebude souviset s tím koronavirem.
  5. 4. 2020 8:21 Radek Bohmalský
  Ano,souhlas,jeste jsem také letos neobjevil stvoli.Souhlasim s p.Ladislavem,bude to koronavirus.
  5. 4. 2020 10:34 Vaclav Kavka
  Vykopat a spálit, než bude pozdě.
  5. 4. 2020 18:55 Jan Kozák
  Asi předbíháte dobu, květní stvoly se objevují až koncem května.
  6. 4. 2020 8:00 Monika Buriánková
  Děkuji Vám za odpověď. 
  9. 4. 2020 22:03 Olga Hlávková
  No,  já nevím,  ale pokud tvrdíte,  že máte už zkušenosti s pěstováním česneku a očekáváte,  že začátkem dubna na něm budete mít "květní", tedy spíš "pacibulkové" stvoly,  v tom případě o Vašich pěstebních zkušenostech dost pochybuji.  Jak uvádí p.  Ing.  Kozák,  každý,  kdo už někdy česnek-paličák pěstoval,  ví,  že stvol s budoucími pacibulkami vyroste až koncem května,  podle odrůdy někdy i začátkem června. Takže vydržte,  dočkáte se i Vy. 

  rovlar, gliorex

  13. 9. 2018 14:38 Zakladatel vlákna: Libor Baloušek
  Vážený pane Kozák,minulý týden jsem ondržel sadbu a dle přiložeho návodu ji dnes mořím Sulkou a dále se uvádí moření Rovralem a následně použít Gliorex.
  Rozumím tomu dobře, že Rovral a Gliorex se mají použít až před sadbou a zámrazem v listopadu či v prosinci
  S pozdravem L. Baloušek
  13. 9. 2018 19:52 Jan Kozák
  Ano, rozumíte tomu dobře.

  Nesadbový Bjetin

  9. 9. 2018 20:07 Zakladatel vlákna: Soňa Dvořáková
  Dobrý den, chtěla jsem v prodejně (zaměřené na prodej produktů pro setí a sadbu) koupit sadbový česnek. V nabídce byly pouze balíčky (asi po 4 paličkách) česneku Vekan, který se mi moc nedaří pěstovat. Česnek Bjetin, který máme rádi a v našich podmínkách se mu daří, mají, ale ne jako sadbový. Jak velké je riziko, že nebude pro sadbu vhodný?
  9. 9. 2018 21:15 Jan Kozák
  Před nákupem konzumního česneku pro sadbové účely vždycky varuji. Hlavně proto, že hrozí riziko, že si zavlečete na pozemek háďátko nebo bílou sklerociovou hnilobu, protože to jsou problémy, kterých se pak na pozemku těžko dá zbavit. Letos dokonce vím o dvou případech zavlečení bílé sklerociové hniloby z cibule sazečky. A ta by správně měla být v pořádku.

  odruda

  8. 9. 2018 20:57 Zakladatel vlákna: Petr Šikl
  Dobrý den. Možná hloupý dotaz, ale tak zkusím to. Jsem úplný začátečník a s pěstováním nemám žádné zkušenosti. Proto bych měl dotaz jaké odrůdy paličáku a nepaličáku byste mi doporučili do začátku. Petr
  9. 9. 2018 7:25 Jan Kozák
  Dotaz není hloupý, ale těžko se dá na něj odpovědět tak, aby to  mělo pro Vás význam. Neřekl bych, že je některá odrůda složitější a jiná jednodušší na pěstování. Ale nabídka je v této době už velmi omezená, tak musíte volit to, co je k dispozici.

  Česnek Vekan, Slavin

  29. 5. 2018 20:01 Zakladatel vlákna: nada levova
  Dobrý den jsem pestitelka začátečník mám od vás tyto dvě odrůdy česneku,zasažené těsně před zamrazem ,teď vypadají takto viz.foto??neni česnek napaden něčím??děkuji nada
  foto1foto2foto3
  29. 5. 2018 21:20 Jan Kozák
  Tak Vy buďte v klidu. Porost je v pořádku. Ale je nejvyšší čas pro odstranění květenství, tzv. hlávkování. Viz Pěstování česneku, hlávkování.
  1. 6. 2018 12:31 nada levova
  Dobrý den,děkuji za radu,ihned uděláno,jak moc jsem to asi pokazila ze jsem nechala vyrůst a zakrpotit,než jste mi poradil odhlavkovat??a ještě jak moc mám zalevat???diky
  1. 6. 2018 21:17 Jan Kozák
  Ztráta na výnosu bude nižších jednotkách procent.
  Zalít důkladně. Na lehčích půdách bych dal 2 x 20 mm v pětidenním intervalu, v těžší půdě třeba jednorázově 30 mm. A to by už mohlo do sklizně stačit.
  6. 6. 2018 15:44 nada levova
  Ještě se prosím zeptám kdy mám sklízet??a mohu dát na půdu nad garáží??kolik je ideální teplota??díky naďa 
  6. 6. 2018 21:32 Jan Kozák
  Já vím,chtěla byste vědět konkrétní datum, ale to já nevím. Liší se to podle odrůdy, podle lokality i podle ročníku. Nepaličáky se sklízí když mají ještě tři obalové suknice (slupky), paličáky (to jsou ty, co tvoří květy) při čtyřech.

  Sadzba cesnaku

  14. 5. 2018 14:21 Zakladatel vlákna: Peter Pajkoš
  Dobrý deň prajem, chcem začať pestovať cesnak na jednom hektáry, viete mi poradiť koľko potrebujem sadeníc a aký je podľa vás najlepšie cesnak na produkciu. Ďakujem za každú radu prajem pekný deň. 
  14. 5. 2018 19:15 Igor Macúš
  Dobrý deň, na Vaše otázky Vám poskytnem jedno usmernenie, na Slovensku predaj sadby rodiny Kozákovej zabezpečuje pani Krošláková  z Topolčian  prostredníctvom e-schopu na stránke www.k-cesnak.sk a na tejto stránke v záložke Otázky a odpovede sú popísané v podstate všetky Vaše otázky. Ako aj to s čím by ste už mali pomaly začať v tomto období, ak Vám má budúca úroda priniesť očakávaný úžitok. 
  Prajem Vám veľa pestovateľských úspechov.   
  14. 5. 2018 22:11 Jan Kozák
  A pokud něco nenajdete nebo budete chtít ujasnit, nebylo by možná na škodu přijet na osobní konzultaci. On hektar do začátku nemusí být až tak velká sranda. To víte, už ta počáteční investice.
  15. 5. 2018 6:49 Peter Pajkoš
  Ďakujem vám za odpoveď, určite sa niekedy za vami zastavím 
  15. 5. 2018 6:50 Peter Pajkoš
  Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď 

  moření

  8. 12. 2017 8:37 Zakladatel vlákna: Jakub Kaufman
  Zdravim.Rozhodl sem se pro svou první sadbu cesneku teprve před par dny a tak se ptam,zdali je problém cesnek (váš Lukan) az dnes namořit
  a jiz zítra sazet?Dekuji 
  10. 12. 2017 18:46 Jan Kozák
  Asi jsem přišel s křížkem po funuse. Po namoření by měl být česnek pokud možno do 24 hodin v zemi (To se samozřejmě netýká časného moření v srnu nebo září.)

  zalévání

  26. 10. 2017 12:57 Zakladatel vlákna: Svatava Mutinová
  Dobrý den. Jsem úplný laik v pěstování česneku. V naší zahrádkářské osadě se střídám se svou spoluzahrádkářkou v zalévání záhonů. Ona má vysázeno, kromě jiného, česnek a cibuli, které mám zakázáno zalévat. Údajne prý pak uhnívají. Proto se ptám - jak se správně česnek zalévá? Děkuji Mutinová
  26. 10. 2017 19:37 Jan Kozák
  Bez vody a živin Vám pořádně nenaroste nic, ani česnek. Ten zalévat nepotřebuje, ale předpokládá se, že v dubnu dostane šedesát, v květnu také šedesát a v červnu také šedesát z nebe. Když je takto nedostane, tak je potřeba zalít. Zalévá se méně často ve větších dávkách (okolo třiceti milimetrů). V suchém roce stačí poslední dávka vody tři týdny před předpokládaným termínem sklizně.

  První pěstování

  20. 9. 2017 13:45 Zakladatel vlákna: Lucie Kapustová
  Dobrý den, letos bych si chtěla poprvé zasadit česnek, poradíme mi prosim kterou odrudou začít, popr.která je nejméně náročná na pěstování v Liberci? A je opravdu nutné česnek mořit a nebo to jde i bez toho? Děkuji Kapustová
  22. 9. 2017 7:08 Jan Kozák
  Asi bych začal Slavinem. Ten není tak náročný na přesný termín sklizně.
  Moření není povinností a někdy ani není nutností. My však Sulku doporučujeme kvůli možnému výskytu roztoče vlnovníka česnekového.

  začátek pěstování

  22. 6. 2017 21:18 Zakladatel vlákna: Tomáš Louda
  Dobrý den,
  chtěl bych začít s pěstováním česneku na prodej.Chci se zeptat kolik je dobré osázet pro začátek?Kolik kg je asi potřeba na 1ár?Děkuji za odpověď.
  22. 6. 2017 21:30 Jan Kozák
  Aby to mělo nějaký ekonomický smysl, začněte s deseti ary, což odpovídá potřebě sadby asi 100 kg. Je rozumné začít se třemi odrůdami.

  Malý česnek

  30. 4. 2017 21:35 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
  Ještě jednou dobrý večer pane inženýre,
  prosím Vás chci se ještě zeptat na jednu věc.Mám sadbu Slavin od Vás,ale tím,že pěstuji česnek poprvé,tak nemám velké zkušenosti.Mám v plánu česnek určitě pěstovat do budoucna,ale chci se zeptat.Sázel jsem 25.11. a výška česneku je pouze 27cm,není to na tuhle dobu málo?Děkuji za odpověd.
  1. 5. 2017 6:58 Jan Kozák
  Tak jsem si vzal metr a šel měřit. U nás mají česneky okolo 30 cm, takže těch Vašich 27 může být akorát.

  Štěpán a Karel IV

  4. 7. 2016 20:16 Zakladatel vlákna: m.k.
  Dobrý den, mám laický dotaz a snad Vás nebude obtěžovat na něj odpovědět - jsem pěstitel začátečník. Sadba byla na podzim a nepamatuji si, co jsem kam sázela. Takže dotaz je, podle čeho poznám, co je co? Jeden druh vytvořil na konci takové bambulky - viz foto, druhý to netvoří, ale oba druhy mají proschlé listy a nevím, kdy sklízet. Prosím o radu. Děkuji Kotnauerová
  4. 7. 2016 22:28 Pavel Trupl
  Bambulky jsou Karel a ohledně termínu sklizně je tu hodně napsáno, zkuste lehce pohledat
  5. 7. 2016 11:56 m.k.
  Právě jsem hledala a ne lehce,spíš těžce, a stále nevím. Lze odpovědět jednoduše a říci mi SKLIDIT a nebo JEŠTĚ JE BRZO. Děkuji! Kotnauerova
  5. 7. 2016 16:53 Pavel Trupl
  U Karla je vidět, že hodně stvolů je ještě na půl šesté a tomu, co tak pěkně trčí, jste zřejmě pomohla rukou, takže osobně bych čekal. ohledne nepaličatého Štěpána bude platit to,co se tu píše v rubrice Pěstování česneku: Nepaličáky se sklízejí, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi...
  6. 7. 2016 6:33 Jan Kozák
  Pan Trupl má pravdu. Ono je těžké určit sklízet - nesklízet podle nějakého snímku, který toho moc nevypovídá. Štěpán (širokolistý nepaličák) by měl být dřív než Karel IV.

  Plíseň

  29. 6. 2016 11:39 Zakladatel vlákna: František Blažek
  Dobrý den
  lze zabránit plísni na kořenech česněku a jak.
  Děkuji
  29. 6. 2016 21:46 Jan Kozák
  Žádná houba ze skupiny plísní na kořenech česneku necizopasí, proto nevím, čemu říkáte plíseň.

  Dotaz

  27. 1. 2016 9:40 Zakladatel vlákna: Marie Mašková
  Dobrý den,

  letos bych ráda začala s pěstováním česneku. Bohužel zatím nemám dostatek zkušeností. Chtěla bych se zeptat. U některých druhů máte napsáno "Na trh se bude dodávat bezvirózní sadba“ a u některých nikoliv. Můžete mi prosím říci co to znamená?

  Děkuji
  27. 1. 2016 11:11 Václav Kozák
  Dobrý den,
  česneky jsou přirozeně virózní, protože se množí pouze vegetativně, takže viry se přenáší z rostliny na rostlinu. Proti virům není povolené používat žádné přípravky. Tzv. bezvirózní odrůdy se ozdravují laboratorně. Po laboratorním ozdravení má daná odrůda vyšší výnosy, než jaké by měla bez ozdravení. Ovšem časem dojde opět k reinfekci, takže je nutná častější obměna sadby než u odrůd klasických (neozdravených).

  doba moření

  15. 9. 2015 15:39 Zakladatel vlákna: Václav
  Dobrý den, zde máte uvedenou dobu moření česneku 2-3 hodiny ne více a na obale sulky v návodu je uvedeno 6-12 hodin, tak jsem z toho zmaten. Díky za upřesnění, jak to s tím mořením tedy je. Podotýkám, že jsem prvopěstitel a nemám zkušenosti. S pozdravem Drahoňovský
  15. 9. 2015 22:04 Jiří Snášel
  Zkuste si vyhledat odpověď na tento problém v zdejší bohaté diskuzi, již mnohokrát na tento dotaz pan Kozák odpovídal.
  xxxx
  "Před položením dotazu si prosím ověřte, že na něj na této stránce není odpověď. Může Vám pomoci hledání pomocí klávesové zkratky Ctrl + F."
  16. 9. 2015 21:36 Jan Kozák
  Koncentraci volte podle výrobce, dobu moření podle mě.

  odhlávkování

  21. 1. 2014 8:26 Zakladatel vlákna: Jaroslav Teichman
  U odrůdy Bjetin je výraz nutnosti provést odhlávkování. Co je tím myšleno ?
  21. 1. 2014 8:45 Jan Kozák
  Odhlávkování (hlávkování, dekapitace) znamená odstranění vrcholu. U česneku se tím rozumí odstranění palice (květenství) u paličáků.
  21. 1. 2014 10:32 Plhal Pavel
  NoBjetin je na pzdní odhlávkování háklivý, snižuje výnos, tak proto ta nutnost, hned jak se objeví výhon.

  Sadba česneku

  7. 11. 2013 20:56 Zakladatel vlákna: Milan Tejnora
  Dobrý den, tento týden nám došel od Vás sadbový česnek. Sázím letos poprvé. Je nutné česnek před výsadbou ještě nějak upravovat- mořit?
  Děkuji
  9. 11. 2013 20:42 Jan Kozák
  Moření v Sulce doporučujeme, je to spolehlivá ochrana proti roztoči vlnovníku česnekovému.

  Česnek v podkrkonoší?

  29. 9. 2013 21:03 Zakladatel vlákna: Jiří Šír
  Dobrý den pane Kozáku, chtěl bych se zeptat jaké odrůdy by jste mi doporučil do podhorských podmínek, blízko Jilemnice? Jak připravit půdu, kde vytvořím nový záhon, kdy je vhodná výsadba a jaké množství česneku budu potřebovat na m2? Děkuji Jirka
  29. 9. 2013 21:37 Jan Kozák
  Asi nejspolehlivější by byl Bjetin. Na metr čtvereční budete potřebovat asi 40 deka. Půdu připravíte stejně jako pod jinou běžnou zeleninu, nedávejte čerstvý hnůj.
  12Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne