Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Výstavy Zpět na diskusi

  Budeme v Nabočanech

  14. 6. 2021 17:33 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  V úterý 15. a ve středu 16. června budeme v Nabočanech na chrudimsku. Je tam celostátní zemědělská akce Naše pole, kterou pořádá vydavatelství Profi Press.  https://www.nasepole.cz/
  Zařazeno: Výstavy

  Malý stroužky

  5. 10. 2018 11:00 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý den pane Kozáku, v objednávce přišly hodně malý hlavičky česneku, hlavně Havran. Snad to nevadí a naroste  i v tomto případě velký česnek. Píšete, že to nemá vliv. Jen se chci ještě ujistit před výsadbou. Hevran je fakt malinký. V Litoměřicích jste měli česneky krásný velký.
  6. 10. 2018 9:50 Václav Kozák
  Vážená paní Malá, v letošním roce byla sadba vzhledem k nepříznivým podmínkám menší. I tak má však stejný pěstitelský potenciál, jako cibule větší, které byly dodávány předchozí roky. Vždy záleží především na tom, jaké podmínky bude česnek mít při pěstování. I z cibulí o průměru 3 cm je možné dopěstovat cibule o průměru okolo 6 cm. Norma pro sadbu paličáků je 35 mm, my jsme letos třídili nad 40 nebo 42 mm.  Nemusíte mít obavu česnek vysadit, tím, že jistě jste schopna rostlinám dát výrazně lepší podmínky, než měl v letošním suchém roce na polích bez možnosti závlahy, můžete v následujícím roce z dodané sadby dopěstovat i patnáctinásobek hmotnosti sadby.
  Na závěr ještě jedna důležitá informace - v Litoměřicích jsme česnek neprodávali. Ani jsme tam nebyli jako návštěvníci, proto nemohu posoudit, co tam bylo našim jménem nabízeno (zneužívání našeho jména nebo názvů našich odrůd není ničím výjimečným). Na podobných akcích je zapotřebí velká opatrnost. Když jsme tuto akci navštívili před 3 lety, byli jsme překvapeni tím, že někteří prodejci jsou schopni nabízet např. i "fialový paličák Lukan". Nejen, že Lukan je bílý nepaličák, ale nejednalo se ani o český česnek, nýbrž o česnek španělský.
  6. 10. 2018 10:04 Helena Malá
  Děkuji za odpověď, tak to jsem ráda, že to tak je. Já se s nima pomazlím a vypěstuji tedy větší. Jen mě zaráží, že si někdo dovolil na zahradě v Litoměřicích prodávat pod vaším jménem a dokonce i logem česnek. Dokonce měli takový velký papírový ubrus s vaším logem na stole, takový to fialový s česnekem. U jednoho stánku mi paní ani nechtěla říci, kde se ten česnek pěstuje a kdo ho prodává. Já si teda nekoupila, mám od vás. Kde je asi tak naše OBCHODNÍ ISPEKCE.  Děkuji
  10. 10. 2018 18:22 Pavel Dohnal
  ČOI ka má co dělat s kontrolou zboží z Polska a Číny. Myslím kromě česneku. Hračky, sýry, maso, srač...
  10. 10. 2018 19:27 Jan Kozák
  K tomu drobnost: kontrolu česneku nemá na starosti ČOI, ale konzumního česneku Státní zemědělská a potravinářská inspekce, sadbového pak Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
  Nevím přesně, bylo to snad v roce 2011, kdy jsem navštívil Zahradu Čech v Litoměřicích. V mnoha stáncích prodávali španělský česnek, u toho názvy našich odrůd i naše logo po celém stánku. Někteří neměli nikde uvedenu svou identifikaci a ti, co ji měli, tak byla falešná. Nad tím by se měli zamyslet organizátoři všech výstav.
  12. 10. 2018 17:54 Pavel Dohnal
  Sakra, to je ústavů a inspekcí.! Dělají něco kloudneho? Já si jen těžko představuji ty organizátory. Musí za to ručit nebo ne? Asi by měl být nějaký certifikát s kulatým razítkem,ale ví to? Když si pozvu na festival šlechtitele, buď je budu znát, nebo musí něco doložit. Amatéry jako já přece vyloučí, nebo nechají prodávat krmný za 160. 

  Report z budějovického výstaviště

  26. 8. 2017 16:05 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
  Krásný den přeji.
  Teprve letošní rok jsem se začal pořádně zajímat o poctivý český česnek a někdy v první polovině srpna jsem si vzpomněl na certifikovanou sadbu. Pan Kozák sice už měl beznadějně vyprodáno, ale narazil jsem na eshop, kam dodává sadbu a ještě ji měli. Takže jsem prolezl velkou část diskuze, celé stránky, všechno kolem pěstování a odrůd, a na podzim se pustím do pěstování. Proč ale píši. Nemám momentálně dotaz, ale chci poreferovat o nabídce na výstavě Země Živitelka. Z celého výstaviště jsem našel jen jeden stánek, kde jsem cítil jistotu toho, že dostanu opravdový český česnek. Stánek prezentující kraj Vysočina nabízel odrůdy Vekan a Bjetin. Krátce jsem podiskutoval s obsluhou a také měli problém se suchem, proto měli malé cibule. U ostatních prodejců, myslím, že v lepším případě měli česnek vypěstovaný u nás z necertifikovaných odrůd, z cizího česneku, v horším česnek dovezený. Cibule měli celkem velké. Chápu, že "neodrůdový" popř. krajová odrůda může být výborná, ale nikde nemáte jistotu toho, co kupujete. Ale s obsluhou stánku kraje Vysočina jsme se shodli, že nemůže jít o český česnek.
  Děkuji 
  26. 8. 2017 20:52 Jan Kozák
  My jsme letos Zemi živitelku museli vynechat jako účastníci i jako návštěvníci. Třebaže jsem to neviděl, shodnul bych se s Vámi i obsluhou stánku z kraje Vysočina.

  Úvalno

  2. 10. 2016 10:27 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
  Pane Kozáku,
  včera přiběhla moja roba z krámu, oči navrch hlavy že příští víkend je v Úvalně nějaká výstava a že tam budete mít přednášku. A že tam musíme jet, že chce vidět živého Kozáka (vidíte, jaká jste celebrita).
  Nevím, jestli je to pravda nebo jen informační šum na místním rynku, prosím o informaci, zda - a ve kterou dobu se budete v Úvalně nacházet, ať se s Vámi můžeme setkat "naživo".
  Děkuji za odpověď. J.S.
  2. 10. 2016 14:32 Jan Kozák
  Pravda to napolovic. Živý Kozák v Úvalně bude, ale ne já, bude to syn Václav, který už postupně česnekové pracoviště přebírá. Bude tam po celou dobu akce.
  Já budu také na výstavě, ale trochu blíž k nám. Od čtvrtka do neděle bude v Častolovicích krajská výstava Zahrada východních Čech. Ani tato výstava není ledajaká, každoročně ji navštíví až 15 000 zájemců.

  Krácení objednávek

  2. 9. 2016 16:52 Zakladatel vlákna: BÉDA
  Když tady čtu stížnosti na krácení objednávek, nedá mi to se nezeptat("selským rozumem") proč tedy pane ing. prodáváte metráky česneku na různých akcích a výstavách(fest.česneku v Buchlovicích, Země živitelka apod.)a pak Vám nezbyde na vykrytí objednávek. Navíc, všichni nemají tu možnost na tyto akce jezdit a nakoupit tam.A ještě 1 tip,příští rok bych bral objednávky do určitého data či 80% odhadu a pak další objednávky BEZ ZÁRUKY a snad by to bylo lepší...?řešení.Nikdo nemůže za to, že se neurodí.Doufám,že toho "nedodavatele" řádně "ztrestáte" aspoň smluvní pokutou, snad ji máte ve smlouvě.
  2. 9. 2016 17:53 Jan Kozák ml.
  Jako vývojář objednávkového systému děkuji za podnět. Samozřejmě se ale s rezervami pracuje. Bylo to i před dvaceti lety, kdy se česnek objednával prostřednictvím korespondenčních lístků. Na tu rezervu nejen že nelze brát objednávky BEZ ZÁRUKY, jak navrhujete, ono ji nelze objednat vůbec. Před několika lety jsem zkoušel vyvinout systém, který na základě historických dat určoval nutnou rezervu v danou roční dobu. Ukázalo se však, že výstup není použitelný. Nebyl dostatek dat. K tomu by byla nutná data o objednávkách z vyšších desítek let zpátky. To uvádím jen proto, abyste viděl, že přístup producenta není tak pošetilý, jak si zřejmě myslíte, když podobné řešení navrhujete.
  Rozumějte, aby rezerva v letošní situaci zabránila krácení objednávek, musela by být u některých odrůd 100%.

  K tomu „BEZ ZÁRUKY“ – všichni zákazníci byli srozuměni s tím, že může dojít k tomu, že ke snížení objednávek může dojít. Viz bod D.1 obchodních podmínek. Věděli, že nemůže být 100% garance, že veškeré objednané zboží obdrží. A souhlasili s tím.

  K výstavám – Buchlovice proběhly před 6 týdny, tehdy se nevědělo, že dojde k problému s množstvím. (Nehledě na to, že ten jeden prodaný vůz by situaci nijak znatelně nezlepšil.) Odrůdy, se kterými je nyní problém, nejsou v nabídce už dlouho a na Zemi Živitelce se neprodávaly.
  2. 9. 2016 22:00 Jan Kozák
  Je nám líto, že svým zákazníkům nemůžeme vyhovět. Ale pokud zjistíme, že je nějaké odrůdy nedostatek, je ihned stažena z nabídky. I když jsme mívali tradičně první sobotu v září v Poběžovicích většinu odrůd v prodeji, zítra si zákazníci u nás budou moci koupit pouze odrůdu Slavin.

  Na výstavách prodáváme pouze odrůdy, kterých máme podle aktuální odhadů dostatek. V době Buchlovic odhady říkaly, že budou všichni zákazníci uspokojeni. Dělat přesné odhady je však před očištěním a vytřízením velice obtížné. Jde o biologický materiál, kde se mohou objevit problémy v kterékoli době od výsadby po dodání zákazníkovi. Právě proto si všichni zákazníci objednávají podle našich obchodních podmínek s tím, že jejich objednávka může být snížena.

  Omlouváme se všem zákazníkům, že jim nemůžeme vyhovět podle jejich přání, ale snažíme se tuto situaci vyřešit co nejspravedlivěji a pro naše zákazníky co nejpřijatelněji.

  Sadba

  13. 9. 2015 15:16 Zakladatel vlákna: Aleš Fajgl
  Dobrý den,
  bude možné najít někde na výstavách nebo trzích V oblasti okresu Rychnov nad Kněžnou, nebo v Brně a okolí Váš stánek se sadbovým česnekem. objendávky už nepřijímáte, napadlo mě, jestli by se nedal sehnat ještě na stáncích...
  Bohužel jsem se pozdě rozhodl pro objednání :-(

  Díky
  13. 9. 2015 18:16 Jan Kozák
  Budeme za dva týdny na festivalu česneku v Rosicích u Brna (ale i v Rosicích u Chrasti) a první říjnový víkend v Častolovicích. Ale pozor: sortiment bude omezený na dvě tři odrůdy.

  Podzimní výstava Častolovice

  29. 8. 2015 15:39 Zakladatel vlákna: Mikulecká
  Dobrý den pane Kozáku,chtěla bych se zeptat, zda budete letos v říjnu prodávat sadbu česneku na podzimní výstavě v Častolovicích.Děkuji za odpověď Jarmila Mikulecká
  30. 8. 2015 11:44 Jan Kozák
  Ano, výstavy v Častolovicích se zúčastníme.

  Země Živitelka

  25. 8. 2015 13:18 Zakladatel vlákna: Jitka
  Dobrý den pane Kozáku, můžete mi prosím sdělit, kde Vás najdeme na Země Živitelce?
  25. 8. 2015 21:13 Jan Kozák
  Budeme v pavilonu B4. Já budu přítomen ve čtvrtek, v pátek po poledni odjedu, budu tam zase v úterý odpoledne. Jinak tam bude syn, který mě plnohodnotně nahradí.

  země živitelka

  20. 7. 2015 14:39 Zakladatel vlákna: Jitka
  Dobrý den pane Kozáku, chci se zeptat, zda budete mít letos stánek na Země Živitelce, popř. kde bychom Vás tam našli?
  20. 7. 2015 15:17 Jan Kozák
  V Českých Budějovicích budeme. Na přesné umístění se zeptejte někdy později, to zatím s jistotou nevím.

  Buchlovice

  19. 7. 2015 18:07 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
  Dobrý den.
  Pane Kozáku jaké odrůdy česneku letos dovezete do Buchlovic?a jakou předpokládáte cenu?A pokud se můžu zeptat který česnek nejlíp zvládl letošní extrémní sucho?S přáním hezkého dne Juráň.
  19. 7. 2015 20:02 Jan Kozák
  Určitě budeme mít Anton, Bjetin, Lukan, Vekan, Záhorský II, asi i Slavin, vše za 199 Kč/kg, dále Havel (LAN), Havran, asi i Jovan, tyto za 229 Kč/kg. Na další otázku ještě odpověď neznám, v Buchlovicích to už možná vědět budu.

  Velikost

  13. 2. 2013 17:24 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
  Dobrý podvečer pane Kozák,trochu informační otázka na Vás,ještě si umíte vybavit nejtěžší česnek který jste vyděl,popřípadě kdy to bylo,jaká odrůda,zda byl z Vaší sadby či cizí sadby,děkuji za Vaší odpověď.
  Zařazeno: Buchlovice, Výstavy
  21. 2. 2013 9:19 Jan Kozák
  Oficiální nejtěžší česnek jsem viděl na Festivalu česneku v Buchlovicích v soutěži o největší česnek před téměř deseti lety. Byl od pěstitele z Drnholce a vážil přes 230 gramů. Možná se jednalo o Vekan, ale nejsem si úplně jistý. Jsem přesvědčen, že letos tento rekord překonáme novošlechtěním LAN.

  vzpomínka na Buchlovice

  31. 7. 2012 7:40 Zakladatel vlákna: pařenica

  Výstava Buchlovice

  25. 7. 2012 11:01 Zakladatel vlákna: Elena Gabrielová
  Dobrý deň p. Ing. Kozák
  nakoľko sa tiež pestujem cesnak vo svojej záhradke hľadala som na internete pestovateľov cesnaku.Našla som Vašu stránku a poprosila by som Vás o odpoveď. Kedy bude festival cesnaku v Buchlovicích. Budete na tomto festivale predávať Váš cesnak?
  dalo by sa prípadne cesnak u Vás objednať a prísť si ho osobne prevziať k Vám domov, ide približne o 15 ks cesnaku na jesenné vysadenie, ktorý sa dá skladovať.
  Ďakujem pekne za odpoveď a prajem príjemný deň
  25. 7. 2012 20:57 Jan Kozák
  V Buchlovicích tuto sobotu budeme mít odrůdy Bjetin, Blanin II, Slavin, Vekan, možná i Havran.

  Věžky

  7. 5. 2012 19:31 Zakladatel vlákna: Jana Pilková
  Vážení, dnes jsem navštívila výstavu ve Věžkách. Představte si, že se dá koupit český česnek odrůda Violeta za 170,- Kč a když koupíte víc jak 1 kg, dají vám slevu. Mají ho tam hromady:-) a asi je z letošní sklizně, jelikož byl čerstvý. Bohužel jsem se nezeptala, jak ho vypěstovali a kde:-) Velikost byla v průměru 8 cm. Prostě jsme tady patlalové:-) Naštěstí lidé kolem jenom procházeli ...To byla jenom taková poznámka pro usmátí. Jenom by mě zajímalo, jestli taková odrůda skutečně existuje a jestli je vůbec možné v našich podmínkách už sklízet česnek. Že by to byl skleníkový rychlený česnek??:-))Na internetu jsem nic moc nenašla. :-) Přeji Vám všem krásný květen:-)
  7. 5. 2012 21:42 Jan Kozák
  Odrůda česneku Violeta v Evropské unii není registrovaná. Ani nejranější odrůdy Bjetin a Anton ještě žádnou cibuli v zemi netvoří. Soudím, že uvedené zboží před několika dny překročilo Pyreneje.
  7. 5. 2012 22:19 Honzík Novák (ml.)
  Tedy že k nám přijel s novou dodávkou ranných brambor z Egypta.
  Tak nevím, je lepší nilský okoun Pangasius s novým bramborem, nebo klasický bramborák z odklíčených starých brambor, majoránky a toho našeho českého (moravského, slovenského) česneku.

  Soutěž o nejhmotnější česnek

  2. 8. 2011 19:58 Zakladatel vlákna: Marie
  Pěkný den, zajímalo by mne, jak dopadla v Buchlovicích soutěž o nejhmotnější česnek? Jsou někde výsledky?
  Zařazeno: Buchlovice, Výstavy
  2. 8. 2011 20:10 Jan Kozák
  Já to taky ještě nevím, výsledky budou možná s nějakým zpožděním na stránkách městyse Buchlovice.

  festival česneku

  13. 4. 2011 9:36 Zakladatel vlákna: Vladimíra Darvašová
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se letos bude pořádat "Festival česneku" v Buchlovicích, pokud ano, kdy. A jestli tam budete i vy se vzorky česneků. Děkuji za odpověď. VD.
  13. 4. 2011 21:08 Jan Kozák
  Podle plánu by měl být Festival česneku v sobotu 30. července. Předběžně počítáme s přednáškou i prodejem sadby.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne