Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Vlnovník česnekový Zpět na diskusi

  larvy

  18. 6. 2016 23:54 Zakladatel vlákna: Irena
  Dobrý den,
  mám stejný problém rovněž na Lukanu a na Havlovi jako Karel.Na stonku
  jsou zřejmě kukly vrtalky a část česneku má bílou plíseŇ. Sadba je certifikovaná Vámi - viz foto (je ze září 2015),hned na počátku vykazovala asi třetina stroužků hnědé skvrny.Byla namořena v Sulce,špatné kusy vyhozeny.Zřejmě neměla jít do země vůbec?Vedle Lukana pěstuji svoji vlastní sadbu již řadu let a na ni nebyl v minulosti ani letos žádný problém.Čím ošetřit půdu na příští rok?Děkuji Irena

  larvy

  18. 6. 2016 23:53 Zakladatel vlákna: Irena
  Dobrý den,
  mám stejný problém rovněž na Lukanu a na Havlovi jako Karel.Na stonku
  jsou zřejmě kukly vrtalky a část česneku má bílou plíseŇ. Sadba je certifikovaná Vámi - viz foto (je ze září 2015),hned na počátku vykazovala asi třetina stroužků hnědé skvrny.Byla namořena v Sulce,špatné kusy vyhozeny.Zřejmě neměla jít do země vůbec?Vedle Lukana pěstuji svoji vlastní sadbu již řadu let a na ni nebyl v minulosti ani letos žádný problém.Čím ošetřit půdu na příští rok?Děkuji Irena
  19. 6. 2016 20:00 Jan Kozák
  Na stroužcích je vidět příznaky napadení vlnovníkem česnekovým. Postup s mořením byl proto správný. Rovněž vrtalku bych typoval. Na porostu není vidět žádný problém, ale napadení bílou sklerociovou hnilobou bych podle detailního snímku nevylučoval. Každopádně nepoužít vlastní sadbu a pokud možno vysadit na pozemek, kde nikdy nebyl česnek ani cibule ze sazečky. Zdá se nám, že největším šiřitelem bílé sklerociové hniloby, ale i háďátka zhoubného, je právě cibule sazečka.

  vlnovník česnekový

  19. 5. 2016 17:19 Zakladatel vlákna: josef_václavek
  Dobrý den pane inženýre,
  v loňském roce, pokud jsem dobře identifikoval původce ( zejména dle obrázků a odpovědí ve vaší diskusi), mě silně postihl výskyt vlnovníka a tím pádem velký odpad sklizně
  protože se svého času o tomto problému na vašich stránkách psalo mám dotaz, zda existuje nějaký nový způsob, jak ochránit česnek před napadením vlnovníkem
  sulkou samozřejmě mořím a česnek mám zatím pět let vždy na novém stanovišti i když poblíž předchozího
  děkuji za váš názor a přeju hodně úspěchů a velkou kupici
  zdraví

  josef
  19. 5. 2016 20:35 Jan Kozák
  Vlnovník je asi celosvětově nevyřešený problém. Velkopěstitelé, kteří mají k dispozici klimatizovaný sklad, ihned po vysušení česnek zchladí na -2 stupně (a 60 % relativní vzdušné vlhkosti) a tím problém nemají. Takové sklady u nás až na dvě výjimky nemáme. Proto česnek, který se po Novém roce prodával v obchodních řetězcích s českou vlaječkou a byl krásně pevný, byl vypěstován jižně od Pyrenejí. A v Číně přidají nějakou chemii.
  Ale to jsem moc neporadil. Moření v Sulce by se nemělo zanedbávat, česnek nesázet po česneku ani jiných cibulnatých rostlinách aspoň čtyři roky. Týká se to i květin. Vždyť vědecký název Aceria tulipae naznačuje, že se nejprve vyskytoval na tulipánech.
  Problémy vznikají až při uskladnění. Nemám to vědecky ani seriózně pokusem doloženo, ale určitě stojí za zkoušku uskladnění česneku v lučním senu. A čím víc druhů rostlin v senu bude, tím lépe. Navíc seno brání přístupu přílišné vlhkosti těch podzimních mlhavých dnech a také snižuje teplotní výkyvy. Seno nemá každý. Může ještě zkusit prosypat česnekové cibule nějakou aromatickou bylinou (máta, mateřídouška). Ja, a prase zabít před Vánocemi, kdy je česnek ještě dobrý.

  7. 2. 2016 22:11 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
  7. 2. 2016 22:15 Jiří Radochlib
  Má účinnost postřik KUMULUSEM při rašení či jiné rané růstové fázi.
  Dá se vlnovník potlačit i jiným způsobem než mořením.
  9. 2. 2016 19:21 Jan Kozák
  Přípravek Kumulus neznám.
  Předpokládám, že se vlnovníkem budeme zabývat na semináři za dva týdny v Buchlovicích. Budu rád, když se trochu posuneme ve vědomostech dál.
  10. 2. 2016 20:54 Fiala petr
  Nerad bych poučoval, ale delší dobu kumulus používám preventivně na révu vinnou a jiné, ikdyž žiju ve Frýdku-Místku. Nyní ho vyrábí AgroBio Opava- sirný fungicid s protektivním kontaktním účinkem, rychlým nástupem účinnosti a reziduálním působením protihoubovým patogenům ze skupiny pravých padlí s vedlejší akaricidní účinností.
  Účinná látka : síra 800g/kg
  Použití: jabloně, broskvoně, okurky, tykvovitá zelenina, rajčata, mrkev, petržel, réva vinná, chmel, trávy na semeno, okrasné rostliny, jahodník, žito, pšenice, ječmen, cukrovka, dub.
  Používám ho roky i na moření česneku a žádné choroby jsem dosud neměl.
  Petr
  14. 2. 2016 13:36 Jiří Radochlib
  Já ho na moření také začal užívat. Sulka obsahuje pouze 19%síry +další prvky, KUMULUS 80% ČISTÉ SÍRY. Po konzultaci s chemikem prý funguje lépe forma síry v SULCE oproti síře v KUMULUSU. Kumulus je mnohem levnější na přepočet síry a o tu zde jde.
  10. 2. 2016 21:17 Jiří Snášel
  Kumulus já používám k ošetření angreštu a hrachu, když hrozí padlí americké či pravé.
  O česneku jsem v této souvislosti neslyšel. Domnívám se, že na něj to nepůsobí, ale zkusit to příští sezonu můžu.

  Dotaz

  4. 2. 2016 13:39 Zakladatel vlákna: Renata
  Vážený pane inženýre. Na podzim loňského roku jsem sklidila první úrodu vlastního česneku, ze kterého jsem měla velkou radost. Snažila jsem se postupovat podle rad a návodů na Vašich stránkách. Bohužel mi v průběhu skladování česnek začal sesychat a objevila se na něm plíseň. Jako začátečník nedokáži rozpoznat, kde jsem udělala chybu. Zda již při vlastním pěstování, sušení či uskladnění. Proto se na Vás obracím s žádostí o radu. Fotografii postiženého česneku zasílám.
  Děkuji. Renata Švadlenková
  5. 2. 2016 7:00 Jan Kozák
  Primární příčinou problému bude asi napadení roztočem vlnovníkem česnekovým. (V tomto stavu se to už nedá úplně přesně určit.) To byl v uplynulé sezóně největší problém česneku. Co proti němu dělat, aby se spolehlivě a zároveň ekologicky zabránilo jeho šíření v domácích podmínkách, zatím nikdo pořádně neví. Je to pro mě hlavní téma, kterým se budu letos zabývat.
  7. 2. 2016 12:00 Renata
  Dobrý den pane inženýre. Děkuji Vám za odpověď. Je pravda, že jsem sadbu česneku nemořila. Sázela jsem poprvé a neměla ještě dost informací a žádné zkušenosti. Letos určitě sadbu česneku namořím a dál budu sledovat příspěvky na Vašich stránkách, které jsou pro mě cenným zdrojem informací.
  Ještě jednou děkuji. Renata Švadlenková

  Dotaz

  15. 1. 2016 12:21 Zakladatel vlákna: Hana Březinová
  Dobrý den pane inženýre,
  v současném období lednu mi česnek trochu seschnul,ale hlavně změnil barvu do okrové žluté a na špičkách až do fialkové.Prosím o sdělení, zda se nejedná o změnu,která by znamenala,že je česnek nepoživatelný.Děkuji za odpověď.Hana Březinová.
  18. 1. 2016 19:36 Jan Kozák
  Česnek je napadený roztočem vlnovníkem česnekovým. Aby se zamezilo jeho dalšímu poškození, je třebas mít česnek v chladnu (samozřejmě i v suchu a s dostatečným větráním). Konzumovat ho můžete až do stádia, kdy už Vám to nebude příjemné. Tato hranice je u každého individuální.

  11. 1. 2016 12:27 Zakladatel vlákna: Josef Markup
  Dobrý den pane Jakube, pan Zajac psal že pěstuje česnek Havran a je moc spokojený, já pěstuji též Havran a Lán (dnes již Havel) a Bjetin, vždy jsem byl moc spokojený až letos se mi na česneku objevil vlnovník se kterým si neví rady ani pan Kozák. Přikládám foto jak česnek skladuji od roku 2004 a vydrží až do srpna následujícího roku až letos je problém s vlnovníkem. A tak jsem chtěl požádat pana Zajace o radu jak česnek skladuje.Českému česneku ZDAR.

  tepelná odolnost česneku

  7. 1. 2016 21:22 Zakladatel vlákna: Jan Dvořák
  Dobrý den, jakou maximální teplotu po jak dlouhou dobu popř. v kombinaci s rel. vlhkostí vydrží česnek bez poškození. Dočetl jsem se, že vlnovníka lze zlikvidovat zahřátím na +44°C včetně vajíček po dobu 60 min. Mám možnost regulace teploty +/- 0,5°C ( -40°C - +180°C ) a rel. vlhkosti 0-100 procent. S teplotním gradientem max 2°C/min. Myslíte si, že by se takto dal vlnovník zlikvidovat na sklizeném česneku bez významného vlivu na kvalitu konzumního česneku. Popř. i ošetřovat sadbu bez vlivu na vzcházení, zakořeňování atp. Asi by to chtělo vyzkoušet. Děkuji za odpověď/názor
  8. 1. 2016 3:53 Jaromir Vyskala
  Pane Dvorak, roky tuto metodu pouzivam na osetrovani cesneku(44 C doba 60min). Zatim jsem nemel zadne problemy. Po tomto osetreni jeste morim v Mykorhizni hoube.
  Tento rok jsem vsak osetril cesnek v alkoholu (viz prispevek 5.12.15)

  Vlnovník

  6. 1. 2016 15:48 Zakladatel vlákna: Jakub Jordán
  Dobrý den,

  před výsadbou jsme objevili vlnovník, česnek jsme ošetřili Sulkou. Je možné bránit/zbavit se Vlnovníku v době vegetace nebo po sklizni?

  Děkuji
  6. 1. 2016 17:35 Jan Kozák
  Pokud jste ošetřili Sulkou, neměli byste mít během vegetace problém. Otázku ošetření po sklizni, položte, prosím, až v době, kdy to bude aktuální. Možná už budu chytřejší než teď. Vlnovník česnekový je totiž mojí současnou prioritou.

  Vlnovnik

  21. 12. 2015 14:15 Zakladatel vlákna: Vladimír Běčák
  Zdravím pana Kozáka a všechny pěstitele česneku.Dočetl jsem se v diskuzi o moření konz.česneku proti vlnovníku v lihu.Vyzkoušel jsem
  asi jedno kilo mořit v 50% lihu půl hodiny a pak rychle vysušil.Výsledek zatím nemohu posoudit a proto mě zajímá,jestli s tím má někdo zkušenosti.Nechce se mi všechen česnek loupat a zmrazit,nejlepší je čerstvý.
  26. 12. 2015 9:46 Panský Ladislav
  Dobrý den, po 15 letech pěstování česneku bez chemie letos vyjímečné napadení vlnovníkem. Pokud si mám vybrat mezi Sulkou a ovocným destilátem, mám vybráno. Má tu někdo zkušenosti nebo kontakt na specialistu/literaturu, odkaz na stránky, případně studie/, který stoprocentně ví, zda destilát zničí vajíčka vlnovníku? Vlnovníka dokážu podstatně omezit, jedná se mi pouze o vajíčka. Děkuji za reakci.

  Čo by to mohlo byť?

  20. 12. 2015 20:02 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
  Dobrý večer pán Kozák, dnes som kontroloval uskladnený cesnak a našiel som takéto hlavičky, na niektorých to bol len 1-2 strúčiky. Je to hubová choroba , alebo následok poškodenia vlnovníkom? U odrody Dukát a Rusák, až 70-80% napadnutých hlavičiek.
  22. 12. 2015 17:37 Jan Kozák
  Jeví se mi to takto: na prvním a druhém snímku je stroužek na levé straně napaden vlnovníkem česnekovým (Aceria tulipae). Na třetím snímku jde asi o fyziologickou poruchu, která nemá české označení. Houbový povlak je snad botrytida (Botryotinia porrii) jako druhotný patogen po vlnovníku nebo fyziologické poruše.

  10. 12. 2015 18:18 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
  10. 12. 2015 18:25 Jiří Radochlib
  Na jedné z pěstovaných odrůd TANTAL se projevil téměř na 50% VLNOVNÍK?? Je možné aby zcela decimoval jednu odrůdu a HAVRANA, DUKÁTA, ZÁHORSKÝ, KarlaIV., BJETINA, STANIKA, nechal zcela na pokoji - na těchto odrůdách nevidím problém.Tantal je vyšeptalý a dle fota hnědne. Děkuji za posouzení patogenu
  11. 12. 2015 21:11 Jan Kozák
  Vaše diagnostika je správná. Ale proč si vlnovník vybere jenom jednu odrůdu ze široké nabídky, nevím.

  Sadba 2015

  4. 12. 2015 7:46 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den pane Kozáku,
  co se týče sadby, kterou jsem od Vás zakoupil, tak bylo poměrně zdravá.
  Ze 7 kg jsem vybral 953 zdravých stroužků a jen 22 jsem vyhodil, zejména u u odrůdy Havel. Partie Havranu a Bjetinu byly zcela v pořádku.
  V sobotu budu sázet, čím dál víc se mi vyplácí u nás sázet co nejpozději. Brzká výsadba nedá očekávané a mám ji dřív napadenou.
  Měl bych dvě otázky na Vás:
  1) hloubka výsadby - dno dírky kam se uloží stroužek podpučím je optimál 10 cm pod úrovni povrchu pozemku?
  2) kypření - hloubka pro výsadbu - má rád česnek "tvrdou postýlku a měkkou peřinku"
  3) onehdá jsem viděl poškození stroužků česneku (již při skladování po sklizni - v říjnu), zejm. u odrůdy Havel u známého: na povrchu oloupaných stroužku byly bílé krystalky, stroužek se třpytil, mírně celý zahnědl a zmenšil svou velikost - seschl, čili stroužek vysloveně "hrkal" v obalech. Jde o vlnovníka, vidím to na nějaké posátí hmyzem??
  5. 12. 2015 7:32 Jan Kozák
  1. Hloubka výsadby 6 - 8 cm znamená vrstvu zeminy nad stroužkem, což asi tak odpovídá podpučí v 10 centimetrech.
  2. Hloubka prokypření před výsadbou by měla být jen málo větší než hloubka výsadby. Tedy tak, aby se pohodlně sázelo (to by byla Vaše tvrdá postýlka). Ale i tu peřinku je třeba přimáčknout. Pokud není příliš mokro, dělá se to tak, že při výsadbě se šlape po předchozím řádku.
  3. Určitě je to vlnovník.

  Výsadba nemořených stroušků Havranu

  2. 12. 2015 8:22 Zakladatel vlákna: PetrSu
  Dobrý den pane Kozáku, bohužel jsem s Vaší sadbou Havranu "dopadl" stejně jako níže uvedení diskutující. Bohužel byl napaden vlnovníkem. Skladován byl společně s dalšími odrůdami z mojí sklizně, které napadené vlnovníkem nejsou. Polovinu sadby jsem musel odstranit, vybral nejméně poškozené a zasázel. Až po zasázení jsem se z této diskuse dozvěděl, že takto napadená sadba lze sázet po namoření v sulce. A nyní můj dotaz. Co se stane když jsem zasázel nemořený česnek napadený vlnovníkem? Přežije vlnovník v půdě a nekontaminuje zeminu a budoucí sklizeň? Děkuji mnohokrát za odpověď.
  2. 12. 2015 17:42 Jan Kozák
  Optimistický scénář: vlnovník v zimě v zemi zahyne, sklizeň bude bez závad.
  Pesimistický scénář (ale asi reálnější): vlnovník přežije, během vegetace bude přežívat na listech, ke konci vegetace se vrátí k cibuli. Kontaminace půdy se, myslím, obávat nemusíte.
  2. 12. 2015 21:47 Staník Verner
  Optimistický scénář se koná, když půda v okolí stroužků a vlastní stroužky přemrznou na cca -6°C a česnek přežije, vlnovník nikoliv.
  Pesimistický scénář je, že půda promrzne na jen cca -2°C a zmrznou jen dospělci, nakladená vajíčka přežijí. Pokud v následujícím roce nebude na pozemku žádná kostitelská rostlina, případná kontaminace vymizí (umře hlady).
  Epilog. Po sklizni se pokusíte sušit česnek v přístřešku pod plechovou střechou, kde bude mít volně proudící vzduch teplotu od 42 do 45°C po dobu několika odpolední následujících v jednom týdnu po sobě. Noční pokles teploty česneku nevadí, ale horní teplotu bude dobré pohlídat termostatem spínaným ventilátorem. Sadbu následně pro jistotu mořte Sulkou hned po sušení. Úspěšnost termoterapie u konzumního poznáte až během skladování, neúspěšnost (zapečení) hned jak se vytvoří sklovité fleky na některých přehřátých stroužcích.

  sadba

  27. 11. 2015 5:32 Zakladatel vlákna: Homer
  Dobrý den,
  původně jsem už nechtěl reagovat, ale díky některým příspěvkům musím.
  Psal jsem panu Kozákovi 2 emaily na jedinou adresu, kterou zde uvádí k-cesnek@k-cesnek.cz. Neodpověděl mi, proto jsem to začal řešit zde v diskuzi. Vidím, že paní Morávkové uvedl ještě další 2 emailové adresy pro zaslání reklamace.
  Děkuji také za mírně sprostý příspěvek pana Staníka Vernera. Odpověděl jste mi v podstatě za pana Kozáka – špatně sklizené od dodavatelů."Po usušení a přebírání sadby od smluvních pěstitelů je to mimo pečlivé kontroly i o důvěře, že dodavatel nešvindluje." Takže pan Kozák propůjčí své jméno něčemu, co ani nepěstuje a tudíž ani nezkontroluje? Děkuji, že jste na to všechny upozornil.
  Ať už je česnek určený ke konzumaci nebo k sadbě, měl by vydržet déle než do října.
  A naposledy opakuji, že sadba není napadena žádným škůdcem, alespoň tedy má.
  Děkuji také všem, kteří se nebáli napsat ohledně špatné sadby. Spousta lidí raději mlčí, než by se ozvala. Zákazníci by se neměli bát ozvat o svá práva a nenechat se odradit.
  < Novější23456Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne