Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: ÚKZÚZ Zpět na diskusi

  Stomp

  29. 1. 2019 18:09 Zakladatel vlákna: Stanislav Novák
  Vážený pane inženýre. Měl bych pár otázek ohledně postřiku Stomp a postřiků se stejnou účinnou látkou. Při objednávce se mě ptají na číslo osvědčení. Toto osvědčení nemám. Jak je možné ho získat, popř. není možné sehnat jiný stejně, či podobně, účinný postřik, kde toto osvědčení není potřeba? Děkuji předem za Vaši odpověď. S. Novák
  29. 1. 2019 19:52 Jan Kozák
  V tomto směru je naše legislativa jasná. Abyste získal potřebné osvědčení, musíte absolvovat odborný kurz zakončený testem. Osvědčení Vám pak vydá ÚKZÚZ. Tam se také dozvíte, kdy a kde se tyto kurzy konají. Pohodlnější by možná pro Vás bylo domluvit se s místním zemědělcem, ten osvědčení určitě má, aby přípravek koupil a u  Vás ho aplikoval jako službu.
  5. 2. 2019 13:47 Stanislav Novák
  Děkuji za odpověď. Ano, přes zemědělce v okolí by to bylo ideální. Ale nejsou zrovna ochotní :-D Budu to zkoušet dál.

  Diagnostika choroby/škůdce

  3. 7. 2018 22:16 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý večer, chtěl bych se zeptat, zda máte možnost ( či alespoň doporučení) laboratorní diagnostiky háďátka zhoubného. Česnek je cca 3 dny po sklizni.
  Bohužel se mi v porostu vyskytlo malé množství rostlin, které dle mého názoru mají příznaky poškození háďátkem.
   Sadba na pozemku byla dvojího druhu. První-zakoupena u Vás v roce 2014 ( zde zcela bez poškození) a pak loňská sadba, kde se občas poškozené rostliny objevily. 


  Děkuji za Vaši odpověď
  Háďátko?
  5. 7. 2018 6:30 Jan Kozák
  Obraťte se na laboratoře Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, Výzkumného ústavu rostlinné výroby, Výzkumného ústavu bramborářského nebo zemědělských univerzit. Diagnostiku háďátka děláme i my. Podle Vašeho snímku bych háďátko téměř vyloučil. Vás k této domněnce patrně vedlo prasklé podpučí, ale přítomnost množství kořenů tuto domněnku vyvrací.
  14. 7. 2018 9:23 Jan Kozák
  Háďátko tu není. Bylo to potvrzeno mikroskopickým vyšetřením.

  Slavin nebo Slavin II

  2. 9. 2015 11:16 Zakladatel vlákna: Martin Straka
  Dobrý den pane inženýre, letos jste rozesílali původní odrůdu Slavin nebo ozdravěnou odrůdu Slavin II? A pokud budete mít chvilku, je možné neznalým osvětlit jak je to tedy s prodejem odrůd které nejsou zapsány v Státní odrůdové knize? Např. novošlechtění nebo jak jsem zmínil odrůdu Slavin, která již také není zapsána. Děkuji.
  2. 9. 2015 19:49 Jan Kozák
  Expedujeme původní odrůdu Slavin. Ačkoliv její registrace už skončila, můžeme ji na základě rozhodnutí ÚKZÚZ č.j. NOÚ5075589/BRN/R522/2013 uvádět do oběhu do 30. 6. 2016.

  Daniel Sokolínský: falešní prodejci sadby

  30. 7. 2015 20:50 Zakladatel vlákna: Daniel Sokolínský
  Je možné někde najít seznam/registr výrobců, kteří smí uvádět česnek pod označením sadbový na trh? Případně, jak proti nim postupovat, nebo zda to někam nahlásit. Nejde jen o mne- koupil jsem si sadbu u moravoseed (chtěl jsem u vás zakoupit Havrana, ale než jsem stačil sehnat peníze, tak byl pryč :( ), ale naletět jim může kdokoli a pak si zavlečením některých chorob zničit celou zem.
  31. 7. 2015 7:38 Jan Kozák
  Pokud takový registr existuje, pak ho má odbor osiv a sadby ÚKKZÚZ. K nim také mají směřovat podněty ke kontrole.
  31. 7. 2015 11:16 Filounek Jaroslav
  Dobrý den pane Sokolínský, pokud se podíváte na web UKZUZ tak zjistíte že MORAVOSEED jsou registrovaní šlechtitelé česneku na jižní Moravě. Z Vašeho dotazu mám dojem,že máte obavu z tohoto prodejce česneku. Přeji krásný den. Filounek Jar.
  1. 8. 2015 1:20 Daniel Sokolínský
  To rozhodně ne firma Moravoseed je rozhodně poctivá a nemám žádné pochybnosti. Jen bych měl zalusk příští rok na některé odrůdy od Ing. Jan Kozáka... snad nezaspím :)

  česnek, nad kterým žasnu

  23. 10. 2013 0:36 Zakladatel vlákna: Libor Weber
  V prodejně zahradkářských potřeb (Valašské Meziříčí-Poličná za pumpou Cafro u stanice STK) jsem nevěřícně zíral na přepravku s česnekem (nafialovělý, počet stroužků min 12) s průměrem tak 10-12 cm s nápisem Bjetin - původ český. Když jsem se zeptal, odkud je, bylo mi řečeno, že od Žatce. Aniž bych se ptal podruhé, prodávající mě ve snaze prodat upozornila, že jde opravdu o český česnek od Žatce a dodala "Sibiřský". To mi stačilo a vypadl jsem ven. Ohlédl jsem se a teprve ted jsem si všimnul, že na nabídkové ceduli u dveří je napsáno že mají český česnek vhodný na konzum i sadbu. Myslím si, že se s tím asi nic jiného než jít jinam, dělat nedá
  23. 10. 2013 6:27 Jan Kozák
  Nápis na ceduli je klamání, které má v kompetenci ÚKZÚZ, špatně označenou odrůdu zase SZPI. K těm má směřovat podnět.

  Ceny česneku v okr.Přerov

  8. 3. 2013 8:26 Zakladatel vlákna: PavelSpunar
  Dobrý den všem poctivým pěstitelům česneku.V diskuzi se pohybují návrhy ceny česneku přímo od pana pěstitele.Vážení vnašem okrese se pohybují ceny okolo 249.kč za konzum vekan.A pochybní prodejci španěl v copu o váze 48gramů za 140.kč A pochybné francouzké taky okolo 270-300kč zakg -takže česnek od pana kozáka určitě není drahý a určitě se budu ucházet od něj česnek zakoupit -protože tam bude určitě kvalita.Všem hezký den .A vysázený česnek at následující počasí všem přežije.
  8. 3. 2013 20:36 Jan Kozák
  Prosím Vás, pokud je Vaše informace stále aktuální, pošlete podnět ke kontrole na ÚKZÚZ v případě označení Vekan sadba nebo k sázení apod. nebo na SZPI v případě, že se jedná o konzumní Vekan. Ono totiž to určitě Vekan není, ale podvodník takto označuje konzumní česnek z dovozu, pravděpodobně ze Španělska.

  odroda KAREL I.

  7. 6. 2012 18:43 Zakladatel vlákna: lubomir caby
  Získal som informácie o novej odrode KAREL 1.Chcel by som vedieť, že či má s touto odrodou niekto skúsenosti a kto je šľachtiteľom, resp. pestiteľom ?Ďakujem
  7. 6. 2012 21:58 Jan Kozák
  Odrůda Karel není naše. Uvedenou odrůdu znám velmi podrobně, požadované informace Vám však nemohu poskytnout, protože je tato odrůda v registračních zkouškách, případná registrace připadá v ůvahu nejdřív za tři roky.
  7. 6. 2012 22:20 Jindra Rosa
  Šlechtitel odrůdy Karel avizuje prodej sadby již v tomto roce. O této odrůdě byl i otištěn článek v týdeníku Zemědělec, někdy v zimě. Nebude tedy její registrace ukončena již letos?
  Jestliže nechcete zmiňovat info o konkurenčních odrůdách na vaší diskusi, můj příspěvek smažte! Přišlo mi jen fér reagovat na informaci, že tato odrůda bude registrována nejdřív za tři roky, když mám z jiných zdrojů jiné informace. :)
  P.S. Popis této odrůdy mě ničím nezaujal.
  8. 6. 2012 7:27 Jan Kozák
  Moje informace je správná. Můžete si ji ověřit v ÚKZÚZ. Můžete se dokonce zúčastnit polního dne, který ÚKZÚZ pořádá v úterý 12. 6. na stanici v Brně Chrlicích, kde bude probíhat mimo jiné i přehlídka česnekových odrůd.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne