Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Podvody s česnekem Zpět na diskusi

  Dotaz

  17. 6. 19:32 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Pane inženýre, chtěl bych zreagovat ještě na náš dialog ze 4.12. loni. Když po střední Moravě pobíhá člověk, který prodává 16 stroužkový Havran, můžu jeho jméno a mailovou adresu legálně uveřejnit na vašich, našich stránkách o česneku? Čekám, že ne. I když ho nafotím,... Nemá samozřejmě cedulku - sadbový. Vy jste psal, že jste ho odhalil. Děkuji, za práci, která vám asi nedá ani spát. Jen mě se. e, že pan Jouda se schovává za vaši práci a lže, až mu česnek roste!!!
  17. 6. 20:02 Pavel Dohnal
  Je to topcesnek. Jestli to bude odporovat zákonu, smažme to. Teď budu asi čelit žalobě. Spoléhám na vás, že mi u soudu potvrdíte, že  Havran nemá 16 stroužků. 
  27. 6. 8:27 Jan Kozák ml.
  Vezmu to obecně: Osobní údaje raději nezveřejňujte, protože byste se dostal do potíží nikoliv přímo s dotyčným prodejcem, nýbrž se úřadem na ochranu osobních údajů.
  Abychom s tím mohli něco dělat sami, potřebovali bychom důkaz, že a) prodejce tvrdí, že se jedná o sadbu nebo česnek vhodný k sázení nebo b) že materiál vydává za naši odrůdu.
  S prodejem sadby to máte jako spotřebitel velmi jednoduché. Buď ji můžete koupit na tomto webu nebo u některého obchodníka, kterým zboží dodáváme. V obou případech se jedná o stejná balení v síťkách (případně o krabičku s osmi odrůdami), která balíme my. Nikdo jiný s se sadbou s našimi názvy obchodovat nesmí. Zájemci si mohou přečíst citace z příslušných zákonů na https://www.cesnek.cz/pravni-okenko.

  Když narazíte na na podvodného prodejce, doporučujeme následující postup:
  1) Jeho produkt nekupujte. Ať má název jakkoliv lákavý, je stejně smyšlený a jedná se pravděpodobně o tuctovou odrůdu ze zahraničí, jejíž sadbu si u seriózního prodejce můžete pořídit levněji. U prodejce na tržišti nebo u prodejce vedle cesty nebo toho, který jezdí do vaší obce, zkrátka neseženete sadbu vzácné odrůdy.
  2) Máte-li nějaké nejasnosti, požádejte prodejce o vysvětlení. Třeba to skutečně může být omyl.
  3) Pokud se jedná o zjevný podvod, napište provozovateli dané akce (e-mail nebo soukromou zprávu na facebooku). Většinou není v jeho zájmu, aby se na jeho trhu či výstavě šidili zákazníci. Jen o tom možná neví.
  4) Je dobré dát podnět inspekci: konzumním česnekem se zabývá SZPI, sadbou ÚKZÚZ. Když stížností dostanou více, třeba s tím začnou něco dělat.
  5) Na internetu si můžete najít, zda je možné u daného prodejce napsat recenzi. A tam ostatní zákazníky varovat. Nebo si najděte svého ověřeného místního prodejce, u kterého víte, že má pole, na kterých se snaží produkovat kvalitní česnek a dejte mu kladné hodnocení. Díky tomu se méně znalí zákazníci snáze zorientují v nabídkách.

  Určení česneku

  5. 5. 8:37 Zakladatel vlákna: Roman P.
  Dobrý den,
  měl bych dotaz. Dneska jsem koupil česnek,
  který je obrovský a krásný. Nádherně silně voní. Paní co prodávala
  nevěděla co je to za odrůdu. Jen ji prý řekli, že je z Maďarska. Je spíše do fialova.

  Nedokážete určit, co je to za odrůdu? Když ho zasadím, poroste?

  Děkuji
  Podborský
  česnek1česnek2česnek3česnek4
  5. 5. 16:07 Jan Kozák
  Ne, možná. To jsou odpovědi na Vaše dvě otázky.
  A včil komentář. Čerstvý česnek vždy nádherně silně voní.  Dovolím si pochybovat, že tento česnek vyrostl v Maďarsku. To by ho museli přisvětlovat, což by se výrazně projevilo na jeho ceně. Touto dobou (letos jsem to ještě neviděl) se ve stáncích objevuje česnek z Egypta a prodejci tvrdí, že je z Moravy (asi správně předpokládají, že jim na to v Čechách naletí). Ale ty egyptské vypadaly každý rok stejně, ale jinak než je ten Váš. Když tento česnek necháte doschnout, je reálný předpoklad, že poroste, ale určitě nečekejte, že bude takový, jak vypadá teď. Pokud vůbec nějaký naroste. Spousta zahrádkářů má už zkušenosti s čínským česnekem, který udělal už na podzim silnou nať a na jaře byl všemu konec. My samozřejmě zkoušíme i česneky z Peru, Argentiny (mimochodem argentinský česnek považuji vedle českého za nejlepší na světě), jižní Evropy atd., ale pokud chceme mít spolehlivý výsledek, pak je to stejně jenom ten český. Myšleno české odrůdy, ať už registrované nebo krajové.
  19. 5. 21:11 Jozef Sisak
  Pred par rokmi ked som zhanal nove odrody cesnaku po celom svete ma prekvapila informacia že v Argentine pre lacnejšiu sadbu z Činy sa stracaju ich pôvodne odrody - podobny stav ako bol nedavno aj v čechach. Vďaka Vam -ste udržali česke odrody pri živote . Na Slovensku niektore odrody už su stratene.

  Mirka ?

  25. 2. 16:55 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Neodolal som pokušeniu a zakupil som tento cesnak určený na jarnú výsadbu bez označenia v predajni - stratil sa štitok - posledne balenie . Malo by sa jednať o odrodu MIRKA .
  1SNIMOK2SNIMOK
  25. 2. 17:43 Jan Kozák
  V žádném případě. Nevím, co to je, ale Mirka určitě ne. Ani jiná česká odrůda. V celé EU platí, že bez štítku nesmí být sadba uváděna do oběhu (prodávána).
  25. 2. 22:07 Vaclav Kavka
  Je to česnek skupiny Creole. Většina jich je z teplých krajů. Např "rosso di sulmona"
  Na odkaze uvidíte, že to je opravdu ono:
  https://www.australiangarlic.net.au/garlic/creole

  Mirka je typický zástupce skupiny Rocambole - palmovité listy, velké pacibulky, volnější slupka, tvar stroužku, viditelné srůsty.
  26. 2. 19:48 Jozef Sisak
  Vďaka za odpoveď ktora len potvrdila môj nazor . Predpokladam  "španiel"

  Havran

  3. 12. 2021 22:51 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Jeden pán ze středu Moravy, vymetá z pytlama materiálu Moravu, pár kousků Havrana jsem si vzal, divil jsem se, že měl 11 - 16 stroužků. Vpravo Havran originál, vlevo... 
  Foto
  4. 12. 2021 8:00 Novák Ladislav
  U Havrana je i 8 stroužků rarita. 11 - 16 stroužků bych tipoval na odrůdu Slavin.
  4. 12. 2021 16:50 Jan Kozák
  Ten pán ze středu Moravy je podvodník. To, co nabízí, není česká odrůda.
  A včil jsem se podíval, odkud tento výtečník podniká. Troufám si tvrdit, že to není ani polská odrůda. Tipoval bych dálná východ.

  Zahrada Čech Litoměřice

  15. 9. 2021 17:14 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  Dnes jsme dostali zprávu o prodejci česnekové sadby na výstavě Zahrada Čech údajně z naší produkce, který používá naše logo, ale podává nějaké nesprávné informace. Pokud jste tam někoho takového viděli nebo tam teprve pojedete, prosím o sdělení, oč se tam jedná. a kdyby byla i fotka, bylo by to nejlepší. Máte-li něco k tomuto, tak mi to, prosím, pošlete na můj e-mail.
  Děkuji za spolupráci.

  Koupě

  1. 9. 2021 17:02 Zakladatel vlákna: Robert Ichman
  Dobrý den, dá se ještě koupit Benátčan? Nebo ta dárková krabička s více druhý česneku? Děkuji, nějak jsem to asi zaspal, nestihl. V nabídce jsem to neviděl
  3. 9. 2021 15:16 Jan Kozák ml.
  Stále platí, co je uvedené na stránce, na které jste zjistil, že je česnek vyprodaný. Tedy je vyprodaný, možná se některé odrůdy do nabídky vrátí v průběhu září. A pokud na to chcete být upozorněn, vyplňte prosím na té stránce svou e-mailovou adresu.
  7. 9. 2021 22:09 Vítězslav Dotzauer
  Pane Novák plně chápu Váš smazaný příspěvek,jelikož se zde můžeme bavit o česneku od A do B- bohužel dál už to není možné(pravidla diskuse).Lehce chápu Kozákovi(celou rodinu) ale tento web se stal bohudík nadčasovým středoevropským portálem probírajícím současnou problematiku pěstování všeho různého česneku v zemích Českých,Moravských a Slezkých+celé Slovensko.Asi víme komu za to,za ty léta děkovat,ale mnozí by uvítali se zde bavit o všem.Je to jen návrh.Děkuji a prosím o podpoření souhlasu se zde bavit i o jiných odrůdach a o všem co nás trápí.
  7. 9. 2021 23:33 Jan Kozák ml.
  Pane Dotzauere, příspěvek odkazoval na člověka, který vydělával na tom, že falšoval náš produkt. To není konkurence, to je prachobyčejný podvodník parazitující na naší práci. Možná jste nesprávně odhadl, co v tom příspěvku bylo…
  9. 9. 2021 22:21 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Kozáku Jane ml.
  asi tušíte ,žě si myslím ,že víte ,že já vím ,že  Vy víte ,že nemám  křišťalovou kouli abych plně tušil o čem byl smazaný článek!
  Nechci zabřehnout do nebe nebo pekla
   se osočujících záležitostí.
  Tento podvodník nebyl první a asi né poslední kdo se pokouší vydělat na Vašem jméně a potudroucí práci.Jeho jméno a fotka by mě moc zajímala.Ale pokud nemáte dost důkazů k jeho činnosti tak je to jen tvrzení proti tvrzení.Důkazy se na dálku budou dost špatně prokazovat ale pokud by jste na tomto webu oslovil veřejnost k podmětnému prošetření tohoto podvodníka tak je velice možné ,že uspějete!Nesmíte to vzdát! Je to ve Vašem zájmu.Nejsem advokát abych Vám poradil.V Americe by to bylo poškození dobrého jména firmy a cca 10 mil USD odškodnění .Ale držím palce ve Vašem boji.Je to Váš boj.Přeji úspěšný boj a tohoto člověka zašlapejte 100 cm nebo hlouběji,raději hlouběji.Ale nenápadně-raději potmě.A tuto radu nemáte od mě!Asi od úplně někoho jiného.Je to myšleno obrazně.Nebo polopatisticky?
  10. 9. 2021 9:40 Jan Kozák ml.
  Promiňte, ale tato debata je absurdní od okamžiku, kdy jste se ztotožnil s příspěvkem, který jste ani nečetl. To ukazuje důvod, proč je tato diskuse moderovaná – chceme, aby se tu lidé vyjadřovali k tématu.

  Váš boj proti omezování diskuse je docela mimo. Za letošní rok bylo v diskusi skryto 8 příspěvků. Jeden byl odkaz na podvodníka, druhý opilecké plácání. Zbylých 6 byly pouhé duplicity a špatně zařazené příspěvky. Ty vznikají tak, že si tazatel nevšimne (nebo zapomene), že se na danou věc už ptal, nebo dotaz přidá znovu, aby se domohl odpovědi. Takové příspěvky mažeme proto, aby se případné odpovědi a upřesnění zobrazily u jednoho z těchto dotazů a nedělily se mezi oba, což diskusi pro čtenáře znepřehledňuje.
  13. 9. 2021 21:08 Vítězslav Dotzauer
  Děkuji.Doufám v lepší zítřky.
  3. 9. 2021 19:36 Novák Ladislav
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Už nám ty podvody začínají

  29. 4. 2020 23:49 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
  Tento český česnek aktuálně v Jičíně na trhu.., s informací, že si to pěstuje majitel sám na svém pozemku. Z výpisu podle IČ v Aresu, cizinec - nákup a prodej.......každý rok se to opakuje. 
  Nepoznávám českou odrůduA takto vypadá aktuálně raná česká odrůda Bjetin na našem poli...aktuálně česká raná odrůda Bjetin na našem poli
  30. 4. 2020 8:03 Jan Kozák
  A rajčata si asi pěstuje také sám. Jak jsem psal včera,nebylo by špatné dát podnět ke kontrole SZPI.

  Česnek - prodej

  27. 4. 2020 14:19 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
  Dobrý den,
  v poslední době se podél cesty dá koupit český česnek. Ptala jsem se, kde se v této době už urodil česnek a bylo mi řečeno, že se jedná o česnek pěstovaný ve sklenících v Němčicích...chci se zeptat, zda se tímto způsobem česnek opravdu pěstuje, nějak se mi to nezdá? Děkuji.
  27. 4. 2020 21:07 Vaclav Kavka
  Pan Kozák mě možná opraví, ale české odrůdy potřebují aspoň 2 měsíce periodu chladu a k vytvoření cibule delší fotoperiodu, než je i den v současnosti. Shodou okolností si zkouším, jaká délka dne u našich odrůd spustí kvetení a tvorbu cibule a v současnosti mám na okně kytky se 14 listy a květní stvol zatím nikde. Takže českým odrůdám by se muselo chladit, topit i svítit, což asi nedává smysl. V tuto chvíli je čerstvě sklízen česnek nejspíš na jižním pobřeží Středozemního moře. Pokud se mýlím, budu rád opraven.
  28. 4. 2020 11:58 Marika Šedivá
  Mně právě také přijde, že tento způsob by byl zřejmě nejen finančně značně náročný, ale pokud by tomu tak bylo, pravděpodobně by tento způsob byl již rozšířenější, vždyť by pak pěstitelé měli dvojí sklizeň za sezonu...nevím no, nechci nikomu křivdit, ale na druhou stranu mě štve, když se podvádí lidé...proto mě zajímalo, jestli tímto způsobem lze česnek pěstovat, případně zda o tom p. Kozák něco ví, přece jen má asi přehled, kdo kde pěstuje...tedy údajně konkrétně v těch Němčicích, jak bylo prodavačkou řečeno. Odrůda Moravský Dukát údajně.
  28. 4. 2020 19:11 Jan Kozák
  Protože teď nikde necourám, tak jsem tento podvod ještě neviděl. Ne že by to nešlo udělat, ale stálo by to tolik, že by takový česnek nikdo nekoupil. Souhlasil bych s panem Kavkou s lokalizací pěstitelské oblasti, protože v tuto roční dobu se u nás v jiných letech objevoval čerstvý česnek z Egypta.
  28. 4. 2020 21:36 Marika Šedivá
  Děkuji za odpověď. Na tento patrně tedy podvůdek lze narazit minimálně na dvou místech tady u nás - v Havířově a Dětmarovicích, kde obě paní prodavačky tvrdily totéž...lze proti těmto podvodníkům vůbec nějak zakročit?
  29. 4. 2020 7:41 Jan Kozák
  Máte-li chuť, podejte Státní zemědělské a potravinářské inspekci podnět ke kontrole. https://www.szpi.gov.cz/clanek/kontakty-pro-verejnost.aspx
  3. 5. 2020 21:57 Vaclav Kavka
  Tak jen pro doplnění. Vyrazil mi první stvol, u odrůdy Ivan. Uvidím, jak ostatní odrůdy, ale zdá se, že pro "floral transition"  u našich odrůd je třeba od cca 14,5h výše.
  4. 5. 2020 7:06 Jan Kozák
  A pokud jsem dostal minulý týden správnou informaci, tak v Němčicích pěstují ve sklenících jenom rajčata.

  česnek Therador

  2. 10. 2017 15:20 Zakladatel vlákna: Martin Čech
  Dobrý den, na internetu se nabízí druh česneku THERADOR, nevíte jestli se jedná o pravou česnekovou odrůdu ,nebo má s ní někdo zkušenost? Je opravdu česká nebo jen prodávající klame své zákazníky? děkuji za odpověď Čech
  2. 10. 2017 21:07 Jan Kozák
  Odrůda Therador je francouzská. Pokud někdo tvrdí, že je česká, pak skutečně prodejce své zákazníky klame.

  Neexistující odrůda

  14. 8. 2017 20:13 Zakladatel vlákna: Seitl Jiří
  Dobrý večer, dnes jsem zakoupil v Lidlu balení česneku - odrůda THERANO, země původu Česká republika. Ani Google však tuto odrůdu nenašel.. Jedná se o podvod? Děkuji.
  17. 8. 2017 7:03 Jan Kozák
  Říká se tomu klamání spotřebitele. Ve Společném katalogu odrůd druhů zeleniny (toto je oficiální název dokumentu) odrůda tohoto názvu není, to znamená, že ani neexistuje. Stejné je to i s "odrůdou" Violeta.

  původ odrůdy Rubín.

  11. 8. 2017 11:42 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den. Včera jsem viděl na tržnici ve Znojmě odrůdu Rubín. Hledal jsem ve svých záznamech o pěstování česneku i v databázi odrůd, leč tuto odrůdu jsem nikde nenašel. Můžete mi říci odkud tato odrůda pochází? Česká určitě není, domnívám se že je to francouzský česnek. Děkuji za odpověď. Filounek Jar.
  11. 8. 2017 15:07 Jan Kozák
  Říká se tomu klamání spotřebitele. Česnek odrůdu tohoto jména určitě nemá. Protože mám pouze tuto stručnou informaci, mohu se mýlit, ale řekl bych, že to bude česnek dovezený ze Španělska, který se s podvodným názvem Rubín lépe prodává.

  Daniel Sokolínský: falešní prodejci sadby

  30. 7. 2015 20:50 Zakladatel vlákna: Daniel Sokolínský
  Je možné někde najít seznam/registr výrobců, kteří smí uvádět česnek pod označením sadbový na trh? Případně, jak proti nim postupovat, nebo zda to někam nahlásit. Nejde jen o mne- koupil jsem si sadbu u moravoseed (chtěl jsem u vás zakoupit Havrana, ale než jsem stačil sehnat peníze, tak byl pryč :( ), ale naletět jim může kdokoli a pak si zavlečením některých chorob zničit celou zem.
  31. 7. 2015 7:38 Jan Kozák
  Pokud takový registr existuje, pak ho má odbor osiv a sadby ÚKKZÚZ. K nim také mají směřovat podněty ke kontrole.
  31. 7. 2015 11:16 Filounek Jaroslav
  Dobrý den pane Sokolínský, pokud se podíváte na web UKZUZ tak zjistíte že MORAVOSEED jsou registrovaní šlechtitelé česneku na jižní Moravě. Z Vašeho dotazu mám dojem,že máte obavu z tohoto prodejce česneku. Přeji krásný den. Filounek Jar.
  1. 8. 2015 1:20 Daniel Sokolínský
  To rozhodně ne firma Moravoseed je rozhodně poctivá a nemám žádné pochybnosti. Jen bych měl zalusk příští rok na některé odrůdy od Ing. Jan Kozáka... snad nezaspím :)

  ČESKÝ ČESNEK ??????

  30. 1. 2014 19:50 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Zdravím a nedá mi to, abych se nepodělil s radostí, že je konečně česneku od českých farmářů dostatek.Stačilo tak málo.Farmáři asi přestali pěstovat a skočili do aut a vozí.Jak jinak si vyložit nápisy v PEN....Y. Česnek od českých farmářů--krásných 89kč -- země původu Španělsko !!!!!Přátelé nerozumím tomu, ale pokud by letos vymrzl - naši farmáři ho vypěstují a nabídnou.Již se nebojím a českého si užiju i letos.Nebojte se taky.PetrS

  zasazený česnek vůbec nevzešel

  20. 11. 2013 14:25 Zakladatel vlákna: Nesvorný
  Vážený pane Kozáku,
  před lety jsem úspěšně pěstoval česnek pro vlastní potřebu. Vloni jsem se chtěl k tomu vrátit, ale česnek zakoupený ve Vlašimi od soukromého pěstitele a mořený v Sulce mi vůbec nevzešel.Co mohlo být příčinou? Záhon jsem z obavy z mrazů zakryl smrkovými větvemi.
  Děkuji předem za vaši odpověď. Jan Nesvorný
  20. 11. 2013 17:59 Jan Kozák
  Mohly by být tři chyby:
  1. "Pěstitel" z Vlašimi nebyl pěstitel, ale podvodník, který Vám prodal konzumní česnek z dovozu.
  2. Příliš časná výsadba (okolo poloviny září).
  3. Vysoká koncentrace Sulky (má být 5 %) nebo příliš dlouhá doba moření, kdy došlo k popálení.
  21. 11. 2013 8:00 Zdeněk Vémola
  Přikláním se k variantě č.1
  21. 11. 2013 9:59 Jirka
  Určitě to nebyl čínský, co mohlo být příčinou: smrkové větve mi za třicet dní zcela zničily trávník. Pod linem po 60ti dnech je trávník světlý a nezničen. Vysoká koncentrace síry SK 520 nepopálila za 25 dní kořeny ani listy. Jirka 151 m nm.

  česnek, nad kterým žasnu

  23. 10. 2013 0:36 Zakladatel vlákna: Libor Weber
  V prodejně zahradkářských potřeb (Valašské Meziříčí-Poličná za pumpou Cafro u stanice STK) jsem nevěřícně zíral na přepravku s česnekem (nafialovělý, počet stroužků min 12) s průměrem tak 10-12 cm s nápisem Bjetin - původ český. Když jsem se zeptal, odkud je, bylo mi řečeno, že od Žatce. Aniž bych se ptal podruhé, prodávající mě ve snaze prodat upozornila, že jde opravdu o český česnek od Žatce a dodala "Sibiřský". To mi stačilo a vypadl jsem ven. Ohlédl jsem se a teprve ted jsem si všimnul, že na nabídkové ceduli u dveří je napsáno že mají český česnek vhodný na konzum i sadbu. Myslím si, že se s tím asi nic jiného než jít jinam, dělat nedá
  23. 10. 2013 6:27 Jan Kozák
  Nápis na ceduli je klamání, které má v kompetenci ÚKZÚZ, špatně označenou odrůdu zase SZPI. K těm má směřovat podnět.

  český česnek

  11. 9. 2013 15:32 Zakladatel vlákna: Ludmila
  Dobrý den,jak projíždím vesnicemi na Moravě kolem Kyjova i Hodonína je vidět u silnice cedule s nápisem "český česnek" a věřím že je to skutečně nefalšovaný český,protože několik mých známých česnek pěstuje a bohužel není na něj odbyt.Proč ho nanakupují výkupy jak to bylo dřív a když byl přebytek tak bylo po problému.Je nějaké řešení?
  12. 9. 2013 9:50 Jan Kozák
  Řešení by určitě bylo, ale asi není politická vůle. Kdyby stát za naše daně chránil své občany od podvodníků, kteří prodávají španělský česnek za český, pak by se ten skutečně český prodával bez problémů. Jen si vezměte loňský rok, kdy většina česneku u nás zmrzla, přesto tolik "českého" česneku nikdy nebylo. Dá se předpokládat, že takto bylo oklamáno kolem devadesáti procent obyvatel, to je devět miliónů. A stát mlčí.

  zahrada čech

  9. 9. 2013 9:23 Zakladatel vlákna: Baluška Arnošt
  Dobrý den,budete mít prodejní stánek na zahradě čech?Děkuji A.Baluška
  11. 9. 2013 10:11 Jan Kozák
  Určitě ne. Každý, kdo tam bude prodávat "sadbu" našich odrůd je podvodník. Navíc počítejte s tím, že to bude většinou španělský konzumní česnek.
  1234Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne