Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Kravský granulovaný hnůj

  12. 9. 8:20 Zakladatel vlákna: Irena Tesařová
  Dobrý den,pane Kozáku, mohu pohnojit půdu pro česnek kravským granulovaným hnojem? Děkuji za odpověď a za velmi chutný česnek,který prodáváte,jsem spokojená já i podarovaní. Zasílám obrázky a také melouny od Vás,,jen nevím,kdy uzrají? Děkuji Irena Tesařová
  Česnek od .KozákaMelouny od Kozáků
  12. 9. 8:39 Jan Kozák
  Ano, granulovaný hnůj můžete bez obav použít.
  A co s melouny? Ztotožňuji se s názorem na: https://www.permazahrada.cz/jak-poznat-zrale-melouny-osvedceny-postup/
  Já mám jiný problém. Rostliny uhynuly v důsledku chorob, takže mám na holém záhoně pouze hromadu melounů. Některé nedozrály, některé přezrály. Tyto dávám slepicím. Moc vajec z toho samozřejmě není, ale ať si taky pošmáknou.

  opětovné ošetření sulkou

  11. 9. 19:23 Zakladatel vlákna: Miroslav Šuster
  Dobrý den,
  dle Vašeho návodu jsem bezprostředně po obdržení sadby česneku tento rozdružil a namořil sulkou. Mám tento postup moření sulkou zopakovat v případě JAPO II před výsadbou i na jaře ? Druhý dotaz : při jaké teplotě je nejvhodněji uskladnit přes zimu stroužky česneku ošetřené sulkou určené na jarní výsadbu ? Děkuji za odpovědi.
  11. 9. 19:53 Jan Kozák
  Další moření Sulkou před výsadbou je zbytečné, dokonce nežádoucí. Pokud sázíte i nějaký ozimý česnek, pak je lepší i Japo II nasadit na podzim. V zemi mu bude lépe než ve skladu. My také jarní česneky vysazujeme na podzim. Pokud ho však musíte sázet na jaře, pak je potřeba ho uskladnit v suchu na průvanu. Klidně někde venku pod přístřeškem. Při riziku mrazů pod mínus deset stupňů ho zakryjte nebo přeneste někam do suché chladné místnosti.
  Tady jsem něco zanedbal. Jarní česneky není potřeba mořit v Sulce v letním termínu.

  uskladnění, úprava půdy půdy

  11. 9. 18:48 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
  Dobrý den mám na vás 2 dotazy .
  1. mohu uskladnit na zimu česnek jinak, než zavěšený-nemám tu možnost
  2. mám ještě nějak připravit půdu na podzimní výsadbu česneku
       DĚKUJI
  11. 9. 20:28 Jan Kozák
  Skladujte každopádně v suchu. A zkuste papírové sáčky.
  Pro podzimní výsadbu musíte mít půdu v takovém stavu, aby se do ní dobře sázelo. Znamená to tedy mít ji dostatečně nakypřenou do hloubky jen trochu větší než je hloubka výsadby.

  Objednavka

  11. 9. 11:57 Zakladatel vlákna: Jaroslava Nasadošová
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Objednavka

  11. 9. 11:57 Zakladatel vlákna: Jaroslava Nasadošová
  Děkuji vám za odpověď. Ještě  jsem se chtěla zeptat,  zda musím mít česnek  předem objednaný a nebo si stačí vybrat  na místě. Kdyby objednaný,  tak bych prosila  2 baleni 2krat 16 hlaviček  Vekanu. Moc děkuji Nasadošová 
  11. 9. 11:58 Jan Kozák
  ¨Vyberete si na místě. 

  doprava

  10. 9. 21:06 Zakladatel vlákna: Jaroslava Nasadošová
  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat , zda si pro vybraný česnek z vaší nabídky mohu přijet osobně. Děkuji Nasadošová. 
  11. 9. 8:57 Jan Kozák
  Můžete. Dnes nebo za čtrnáct dní v sobotu do Poběžovic u Holic (č.p. 31) během dne kdykoliv. Pokud chcete přijet v pracovní den, pak do Chvojence (č.p. 75) mezi devátou a čtvrtou odpoledne.

  Vlnovník česenku

  10. 9. 19:51 Zakladatel vlákna: Zdeněk Budínský
  Dobrý den pane Ing. Kozáku,  při dosušení sklizeného česneku jsem zjistil,  že je nejspíše napaden vlnovníkem česnekovým a zároveň i plísní. Takto je napadena velká část sklizně. Otázka zní: 1. Jedná se opravdu o napadení vlnovníkem. 2. Jemožné že plíseň je následek napadení vlnovníkem a za 3. nemělo na to vliv letošní počasí (stále pršelo a byla zima). Děkuji za Vaši odpověď
  vlnovník a plíseňplíseň a vlnovníkvlnovníkvlnovníkvlnovník
  11. 9. 19:44 Jan Kozák
  Bez záruky: nepřipisuji to vlnovníku česnekovému, za primární považuji voskovité odumírání stroužků, což je fyziologická porucha. Její frekvence je jednoznačně ovlivněna i pomalým sušením.

  Rezačka

  8. 9. 20:38 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  9. 9. 21:40 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Sisak
  moc se mi to líbí a jako kdybych to už někde viděl?
  Ale  popravdě musím říci,že bratrova metoda s opravdu ostrým nožem skoro jako břitva mě hodně překvapila s rychlostí a lehkostí.
  Jedním tahem přefikne deset natí i s provázkem /od sušení 10 plus 10 a  nať  má plus mínus 5 cm/ a s kořínkem se také nemaže-je 5x rychlejší! než já s žabonůžkama!
  Finta ostrosti je v 20x přetažením z leva a prava po 30 mikronovém  smirkovém papíru.Poté se smirek otočí na cca 4 mikrony a zas 20x přetáhne a poté ještě  20x na dřevěné násadě třeba od motyčky a nůž holí chloupky na ruce.
  PS říznout bych se s tím nožem fakt nechtěl a příště volím rychlejší metodu ŽDS(žádný dlouhý sran...)

  Sadba Podkrkonoší

  7. 9. 8:24 Zakladatel vlákna: Anita Šitinová
  Dobrý den, ráda bych se zeptala jakou odrůdu česneku byste doporučil k vysázení na Trutnovsku, nadmořská výška 450 m. Děkuji za odpověď A. Šitinová
  10. 9. 9:44 Jan Kozák ml.
  Dobrý den,

  pokud si nejste s výběrem jistá, z dostupných odrůd jsou pro začátek nejspolehlivější paličáky Bjetin a Vekan, případně nepaličák Japo II.
  10. 9. 12:11 Libor Hejduk
  Pěstuji ve stejné nadmořské výšce na jihu Čech, parádně narostl Anton, Havran, ale na něj je velká spotřeba sadby, a z dostupných potvrzuji Japo II, které navíc vydrží dlouho při skladování. Bjetin jsem zkusil jen pár cibulí, benátčan mi šel spíš menší a ostatní dostupné jsem nezkoušel.

  2 druhy česneku...

  5. 9. 15:09 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Dobrý den, loni na jaře jsem vysel pacibulky Antonu. Tyto jsem sklidil a na podzim zasadil. Letos po sklizni jsem zjistil, že asi 1/4 cibulí byla jiná a to PALIČÁK o 6ti stroučcích, s nádechem do fialova. Cibule se podobaly havranu. I když pěstuji více odrůd, vylučuji zásadně záměnu jak pacib. tak cibulí. P.ing. Kozáku, měl by jste prosím nějaké vysvětlení, když se česnek nekříží? Před lety jsem dostal 2 cibule havranu, z nich jsem zasadil 12 stroučků a při sklizni tehdy byly též asi 3 či 4 cibule úplně jiné. Děkuji za odpověď
  19. 9. 16:58 Jan Kozák
  Že by mohlo dojít k mutaci širokolistého nepaličáku, tedy Antonu, na paličák, tomu nevěřím. Pokud se na rostlinách objevilo květenství s květy a pacibulkami, muselo dojít k záměně. U Havranu se mutace vyloučit nedá; samozřejmě za předpokladu, že obě cibule byly skutečně stejné odrůdy.

  Málo pálivý česnek

  3. 9. 8:09 Zakladatel vlákna: Dana Rypáčková
  Dobrý den,
  začala jsem konzumovat letos sklizeny česnek (testovací sada) a některé česneky pálí strašně málo. Aby člověk chuť cítil, tak si na topinku musí namačkat česnek lisu na česnek a dát ho vrstvu :( Čím to je? Děkuji
  3. 9. 15:14 Jan Kozák ml.
  Bohužel příčina tohoto jevu není i mimo jiné v důsledku velmi vzácného výskytu známá. Zřejmě kombinace počasí, výživy a konkrétního stanoviště.
  3. 9. 23:12 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den výživa v tom bude zcela určitě.Nedostatek síry se projevuje všude.Brambory,cibuli a česnek přiživit síranem amonným nebo draselným.Stromy,rajčata,mrkev i okurky se neobejdou bez síry.Je to veledůležitý prvek kterého se nedostává po odsíření uhelných elektráren.Ale dá se s tím žít.
  O něco lépe.
  V tuto chvíli na podzim pro česnek NPK nebo Cererit/ ten je lepší/ a na jaře síran amonný nebo draselný.Koloidní síra taky dobrá a navíc lehce desinfikuje půdu.NPK jsem aplikoval jen 60% dávkou proti doporučené protože chci sázet česnek již od 20-tého října.Zima bude asi letos tužší.
  4. 9. 8:18 Novák Ladislav
  Nejsem odborník, ale slyšel jsem že po odsíření elektráren měli na Litoměřicku velkopěstitelé problémy se zeleninou. Souhlas s druhým příspěvkem.
  5. 9. 15:20 Beda Svoboda
  Také jsem po částečném usušení zkusil chuť jedné odrůdy, kterou jsem měl poprve letos a byl zklamán nepálivostí. Tu cibuli z které jsem ochutnal,jsem dal bokem a minulý týden ochutnal znovu a už pálila hodně. Řekl bych, že po "pořádném" vysušení či  uležení se pálivost zvýší, toť asi 1 z možností?
  7. 9. 21:38 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den také mám ten pocit že po usušeni je česnek palivější.Plný souhlas.

  Koupě

  1. 9. 17:02 Zakladatel vlákna: Robert Ichman
  Dobrý den, dá se ještě koupit Benátčan? Nebo ta dárková krabička s více druhý česneku? Děkuji, nějak jsem to asi zaspal, nestihl. V nabídce jsem to neviděl
  3. 9. 15:16 Jan Kozák ml.
  Stále platí, co je uvedené na stránce, na které jste zjistil, že je česnek vyprodaný. Tedy je vyprodaný, možná se některé odrůdy do nabídky vrátí v průběhu září. A pokud na to chcete být upozorněn, vyplňte prosím na té stránce svou e-mailovou adresu.
  7. 9. 22:09 Vítězslav Dotzauer
  Pane Novák plně chápu Váš smazaný příspěvek,jelikož se zde můžeme bavit o česneku od A do B- bohužel dál už to není možné(pravidla diskuse).Lehce chápu Kozákovi(celou rodinu) ale tento web se stal bohudík nadčasovým středoevropským portálem probírajícím současnou problematiku pěstování všeho různého česneku v zemích Českých,Moravských a Slezkých+celé Slovensko.Asi víme komu za to,za ty léta děkovat,ale mnozí by uvítali se zde bavit o všem.Je to jen návrh.Děkuji a prosím o podpoření souhlasu se zde bavit i o jiných odrůdach a o všem co nás trápí.
  7. 9. 23:33 Jan Kozák ml.
  Pane Dotzauere, příspěvek odkazoval na člověka, který vydělával na tom, že falšoval náš produkt. To není konkurence, to je prachobyčejný podvodník parazitující na naší práci. Možná jste nesprávně odhadl, co v tom příspěvku bylo…
  9. 9. 22:21 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Kozáku Jane ml.
  asi tušíte ,žě si myslím ,že víte ,že já vím ,že  Vy víte ,že nemám  křišťalovou kouli abych plně tušil o čem byl smazaný článek!
  Nechci zabřehnout do nebe nebo pekla
   se osočujících záležitostí.
  Tento podvodník nebyl první a asi né poslední kdo se pokouší vydělat na Vašem jméně a potudroucí práci.Jeho jméno a fotka by mě moc zajímala.Ale pokud nemáte dost důkazů k jeho činnosti tak je to jen tvrzení proti tvrzení.Důkazy se na dálku budou dost špatně prokazovat ale pokud by jste na tomto webu oslovil veřejnost k podmětnému prošetření tohoto podvodníka tak je velice možné ,že uspějete!Nesmíte to vzdát! Je to ve Vašem zájmu.Nejsem advokát abych Vám poradil.V Americe by to bylo poškození dobrého jména firmy a cca 10 mil USD odškodnění .Ale držím palce ve Vašem boji.Je to Váš boj.Přeji úspěšný boj a tohoto člověka zašlapejte 100 cm nebo hlouběji,raději hlouběji.Ale nenápadně-raději potmě.A tuto radu nemáte od mě!Asi od úplně někoho jiného.Je to myšleno obrazně.Nebo polopatisticky?
  10. 9. 9:40 Jan Kozák ml.
  Promiňte, ale tato debata je absurdní od okamžiku, kdy jste se ztotožnil s příspěvkem, který jste ani nečetl. To ukazuje důvod, proč je tato diskuse moderovaná – chceme, aby se tu lidé vyjadřovali k tématu.

  Váš boj proti omezování diskuse je docela mimo. Za letošní rok bylo v diskusi skryto 8 příspěvků. Jeden byl odkaz na podvodníka, druhý opilecké plácání. Zbylých 6 byly pouhé duplicity a špatně zařazené příspěvky. Ty vznikají tak, že si tazatel nevšimne (nebo zapomene), že se na danou věc už ptal, nebo dotaz přidá znovu, aby se domohl odpovědi. Takové příspěvky mažeme proto, aby se případné odpovědi a upřesnění zobrazily u jednoho z těchto dotazů a nedělily se mezi oba, což diskusi pro čtenáře znepřehledňuje.
  13. 9. 21:08 Vítězslav Dotzauer
  Děkuji.Doufám v lepší zítřky.
  3. 9. 19:36 Novák Ladislav
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Prosím o identifikáciu

  31. 8. 21:18 Zakladatel vlákna: Angelika Sedikova
  Dobrý deň, p.Kozak prosím o identifikáciu choroby? 1.fotka cesnak po rozkrojeni, mal by to byť dukat, 2. Zvonku malinké sem tam škvrny.3. šupka zostáva žltá, zapácha,4.cesnak vyzerá zvonku veľmi zdravo ale odspodu hnedé fľaky. Ďakujem veľmi pekne. Mala som aj inú odrodu na tej nebadať žiadne chyby.
  RozkrojenyŠkvrnyOdspoduPodpucie
  1. 9. 7:43 Jan Kozák
  Ne vždy se dá podle fotek choroba identifikovat. Z fotek není zřejmé, jestli jste fotila jedinou cibuli nebo více. Nemusí se jednat jen o jeden problém.
  Ale zkuste se zeptat u firmy Moravoseed, možná Vám lépe poradí. Dukát je jejich odrůda.
  2. 9. 17:02 Angelika Sedikova
  Pán Kozák je tu pravdepodobnosť že by to bola biela hniloba?
  4. 9. 11:46 Jan Kozák
  Tak tu určitě vylučuji.

  Semena česneku

  30. 8. 13:34 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  Několik pozorování ohledně letošního vývoje semen česneku.
  Dobrá zpráva do dalších let je, že horší podmínky než letos už asi nemohou nastat.
  Špatné zprávy jsou, že pravidelné noční teploty kolem 10°C a vůbec letošní počasí jako celek pokusu nepřejí.
  Zvlášť za špatných podmínek se ukazuje, že pro výživu květů a plodů je důležitá tloušťka stvolu (čím větší tím lepší) a díky tomu se letos ukazují nejlépe Havrany. Naopak Slavin jako nejpozdější z odrůd sotva otevírá květy a letos se tedy moc pokusu neúčastní.
  Prokázala se význačnost Mirky - zkusil jsem skupinu odrůd skupiny Rocambole (velké pacibulky, silně kroucený stvol,...) a jako jediná drží dobře květy a snaží se  vyvíjet plody.
  Zajímavostí je několik "mutantů" Slavinu - podobnou věc jsem viděl na jedné rostlině už předloni - vybledlost květenství, přehnaný dlouživý růst konců. jako by tu zapracovala nějaká hormonální anomálie.

  Několik obrázků.
  česnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnek

  predaj do SR

  29. 8. 20:50 Zakladatel vlákna: Patrik Rapavy
  Dobry den,

  byvam na  Slovensku. Som zahradkar a rad by som si objednal sadbu z niektorych vasich kvalitnych odrod. Ako mam postupovat, mate zastupenie aj v SR?

  Vdaka vopred za odpoved
  30. 8. 10:13 Jan Kozák ml.
  Na Slovensku máme výhradní zastoupení na www.k-cesnak.sk. Jde o zcela samostatný subjekt.
  < Novější12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne