Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  vláčení

  9. 3. 22:00 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den, rád bych už česnek provláčel (těžkýma bránama, které mám na smyku). Bohužel je pořád velké mokro a hlásí další deště. Proto je jediná možnost vláčet brzy ráno, kdy je teplota okolo -5C°. Nemůže se česnek mechanicky poškodit? Nerad bych mu ublížil... děkuji za odpověď.
  10. 3. 18:34 Novák Ladislav
  Já bych nikam nepospíchal. Každá operace potřebuje uřčité podmínky. Každý rok jsou ve stejnou dobu rozdílné podmínky. V klidu bych počkal až to půdní podmínky dovolí. Vláčet zmrzlou půdu bych se bál, neboť zmrzlá krusta by mohla poškodit při rozrušení vzcházející rostliny. Další varianta je zkusit to a po pár metrech posoudit ja to vypadá,  pokračovat a nebo od toho utéct.
  10. 3. 19:11 Jan Kozák
  Do zmrzlého česneku určitě nevjíždějte. Použití těžkých bran je možné pouze v hutných půdách a v suchu. Myslím, že v letošním roce budou nepoužitelné, poohlédněte se po lehkých.

  Síran

  8. 3. 19:39 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý večer, pane Ing. Kozáku chtěl bych se zeptat co je lepší kombinovat teď na jaře ledek vápenatý 15 a síran draselný nebo síran amony?
  8. 3. 19:51 Jan Kozák
  Těžko odpovědět, když ani Vy sám neznáte zásobu živin v půdě. Pokud jste dával před výsadbou Cererit nebo jiné hnojivo s draslíkem, pak bych volil síran amonný.
  8. 3. 21:52 Štěpán
  Děkuji,lze ledkem vápenatým česnek i přehnojit? Počítám u obou kombinaci 100kg/hektar?
  9. 3. 20:03 Jan Kozák
  Nepřehnojíte česnek, ale spodní vodu. Pamatuji si pěstitele, který si spočítal, že na pět arů spotřebuje pytel ledku. Tak ho tam rozházel, ale ještě mu trochu chybělo, tak pět kilo přikoupil. Znamená to, že dal jedenáctinásobnou dávku. Na česneku se to neprojevilo ani pozitivně ani negativně, vzal si pouze to, co potřeboval. Zbytek částečně využila následná plodina, větší část však skončila ve vodě.

  Fúzavka cesnaková (Houbomilka)

  7. 3. 18:24 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň. Nedávno tu bolo dosť príspevkov ohľadom tohto škodca. Neviem či je možné,  že na Slovensku je povolený Karate zeon 5cs , ale v príbalovom letáku aj na krabičke je aj do cesnaku na Fúzavku cesnakovú. Skôr ma zaráža to riedenie,  5ml/10l/100m². To mi príde dosť veľa vody, už keď postrekujem močovinu v dávke 300l/ha je to akurát tak, keďže používam rosič. Samozrejme keď má niekto veľkú techniku, možno mu to nerobí problém.  Myslíte že by som mohol dávku vody zmenšiť na 350l/ha a neuškodím cesnaku? Ďakujem. 
  Obal
  8. 3. 19:42 Jan Kozák
  Mě zaráží všechny tři údaje. Tisíc litrů vody na hektar je fakt hodně, zrovna tak se mi jeví hodně pět mililitrů přípravku na ar a ochranná  lhůta sedm dní je nesmysl, mělo by být AT (copak někdo sklízí česnek v předjaří, kdy není ani vyvinuta nať?).

  Nepalicak lukan

  7. 3. 16:34 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, pane Ing Kozáku, mám od vás sadbu lukan. Ostatní odrůdy jsou už docela venku jen lukan moc. Vylézají nepalicaky později oproti palicakum? Děkuji
  7. 3. 16:52 Jan Kozák
  Protože máme omezený pohyb, neviděl jsem ještě všechny naše česneky, takže nevím, jak porost Lukanu teď vypadá. Doba rašení není dána typem (paličák - nepaličák) ale odrůdou.
  7. 3. 17:17 Štěpán
  A myslíte si že by měl být už venku? Vedle něj konkurenční dukát je dávno venku 
  8. 3. 13:58 Miroslav Svoboda
  Mně Lukan minulýá týden vylezl. Tak cca 50% je venku a 2 cm na zem. Sázel jsem koncem října,

  Pomůcky malého česnekáře

  6. 3. 23:54 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den
  nejlépe se mi půdní škraloup rozrušuje ručním dvouhvězdicovitým  kypřičem.Za minutu se v pohodě nechá udělat 6 metrů čtverečních i s malinkatým česnekem.
  Pak jen šinkoráčkem udržuji bezplevelný stav dokud mi to natě česneku dovolí.
  Ledek vápenatý bude aplikován 12.3. a síran amonný chci dát 27.3. nebo raději 2.4. ?Děkuji,Víťa
  Kypřič a šinkoráčekPolíčko
  7. 3. 16:49 Jan Kozák
  Při čtvercovém sponu je to dobrý způsob prokypření celé plochy. Je to vlastně podle toho, jak říkávám na přednáškách - výsadbu podřídit způsobu obdělávání.
  Máte-li dojem, že potřebujete přidat síru, můžete dát síran zároveň s ledkem. Česnek si napřed vezme dusík z ledku, ze síranu později.

  Sadba příští rok

  5. 3. 17:23 Zakladatel vlákna: Iveta Dašková
  Dobrý den, pane Kozaku, měla bych dotaz ohledně sadby loňského česneku. Zakoupila jsem v od vás česneku víc než mi dovolila kapacita záhonu a od každého druhu mi něco pozbylo. Je možné tento cesnek použít i ke konzumaci nebo mi vydrží na letošní zimní sadbu? Děkuji, Iveta
  5. 3. 19:11 Jan Kozák
  Nevysazený česnek použijte v kuchyni. Do nové výsadby by mohl vydržet jen Benátčan, ale ani my jsme nikdy nezkoušeli vysadit rok starý materiál, takže nevím, jaký by byl výsledek. V kuchyni bude výsledek jednoznačně pozitivní.

  Houbomilka

  2. 3. 21:44 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den, minulý rok jsem měl česnek napadený houbomilkou (cca 5% rostlin). Je předpoklad, že tento rok bude houbomilka aktivní ve větší míře, nebo to není pravidlo? Pokud bych použil postřik Karate, kdy byste doporučil aplikovat? (Brno venkov,300mnm.) Děkuji za odpověď. 
  5. 3. 8:06 Jan Kozák
  Spolehlivě předpovědět výskyt škůdce je velmi složité, často se to nedaří ani u hospodářsky nejvýznamnějších plodin. Houbomilkou se nikdo nezabývá. Ve druhé polovině devadesátých let došlo k jejímu výraznému rozšíření a poměrně rychle i k ústupu. Pokud se v přecházejícím roce objevila, je ochrana namístě. Aplikovat postřik po několika dnech oteplení nad 10 stupňů. Ale obávám se, že hlavní nálet už proběhl
  6. 3. 8:04 Jiri S.
  Dobrý den, Děkuji za odpověď. Myslíte, že postřik Karate zabere ? (viz příspěvek níže, kde prodejce deklaruje účinnost proti houbomilce) Děkuji
  6. 3. 18:25 Jan Kozák
  Tož to ví jenom sám Pán Bůh. Je to stejné jako postřik proti kadeřavosti broskvoní. Stříkáte, když patogena nevidíte, a až během vegetace zjistíte účinnost tohoto zásahu. Ale stejně nevíte, pokud se Vám zásah jevil jako úspěšný, jestli jste se trefil do správného termínu nebo jestli by nebyl daný rok žádný problém i bez postřiku.
  Když správně trefíte houbomilku, Karate to zařídí.
  6. 3. 20:48 Jiri S.
  Dobrý den, velice děkuji za cenné rady. Znamená to tedy, počkat jakmile budou denní teploty min. 10°, stříknout a za 3-4 dny postřik opakovat? Děkuji
  6. 3. 22:22 Vaclav Kavka
  Někde jsem četl, že larva houbomilky se líhne za cca 14 dní od nakladení vajíčka. To by měl být důvod, proč se má postřik po 14 dnech opakovat. Z toho by plynulo, že stříkat hned, abyste případně zachytil líhnoucí se larvy. Po zavrtání do rostliny už Karate nepomůže.
  7. 3. 16:41 Jan Kozák
  S ohledem na termín stříkal bych jen jednou, bez opakování.
  7. 3. 20:01 Jiri S.
  Děkuji. Platí jak píšete výše, počkat na teploty nad 10°? (podle předpovědi  příští víkend). Děkuji za odpověď.

  Postřik Karate proti houbomilce

  2. 3. 15:56 Zakladatel vlákna: Jana Nováková
  Dobrý den, prosím o radu ohledně aplikace postřiku Karate Zeon 5 CS. Tento postřik jsme zakoupili jako náhradu za Reldan 22. Nejsme si úplně jistí dávkováním, a to jednak koncentrací a jednak na jakou plochu postřik vystačí. V návodu v krabičce není dávkování pro česnek uvedeno. Dále prosím o radu, zda postřik aplikovat 1x či 2x a případně po jaké době. P.S. U některých výrobců je uvedeno v názvu Zeon 5 SC. Je mezi CS a SC nějaký rozdíl? Děkuji za Vaši odpověď.
  Karate Zeon
  2. 3. 19:53 Jan Kozák
  Dávkování na česnek uvedeno není, protože tento přípravek už není do česneku registrovaný. Ale kdysi byl, dával se ve dvou dávkách. Předpokládám, že první nálet houbomilky už proběhl, proto bude stačit postřik jeden. Není ani tak důležitá koncentrace, jako dodržení dávky 0,2 l/ha, tedy 2 ml/ar.
  2. 3. 21:38 Jiri S.
  Dobrý den, na stránkách jednoho prodejce jsem našel, že je přípravek Karate opravdu účinný na houmilku (možná se ale jedná o přežitek), a to v tomto poměru:
  Houbomilka

  Jarní hnojení

  2. 3. 11:58 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
  Česnek je v této fázi, mohu ho už přihnojit ledkem?Děkuji
  Česnek
  2. 3. 19:40 Jan Kozák
  Na podobnou otázku jsem odpovídal včera večer. Přihnojit už můžete, efekt se dostaví později, zatím česnek doplnění dusíku nepotřebuje, ještě žije ze zásoby. Ale jakmile to stav půdy dovolí, tak porost provláčejte. Letos to bude zvlášť potřebné, protože půda je již dlouhou dobu promáčená.

  Ochrana netkanou textilíí.

  1. 3. 17:58 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý podvečer. Jak dlouho nechat česnek zakrytý bílou netkanou textilií? Česnek už krásně leze, nadzvedává zakrytí. Děkuji za odpověď.
  1. 3. 19:40 Jan Kozák
  Sice už bylo několik dní teplo, ale já bych počkal ještě na další oteplení. Po týdnu teplot nad deset stupňů už můžete textilii bez obav sundat.
  2. 3. 0:06 Ing. Petr Brožek
  Máte, prosím, na mysli celodenní teplotu nad 10 stupňů či nejvyšší denní??
  2. 3. 19:41 Jan Kozák
  Nejvyšší denní, na celodenní byste se moc načekal.

  hnojení

  1. 3. 12:12 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
  Dobrý den

  Chtěl bych se zeptat, zda se může přihnojit česnek,v příštím týdnu hlásí mraziky.
  Díky moc
  1. 3. 19:29 Jan Kozák
  Což o to, mrazíky přihnojování nevadí. Podle stavu porostu a předpovědi počasí předpokládám, že budu dávat ledek vápenatý ve druhé polovině příštího týdne. Ale je fakt, že při hnojení na zmrzlou půdu se granule na ploše rovnoměrněji rozptýlí.

  Přeslička

  1. 3. 6:55 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den. Rozšířila se mi na pozemku přeslička.
  Minulý rok jsem ji ještě odstraňoval mechanicky, ale letos už mi na to síly
  stačit nebudou. Do dubna chci česnek vláčet, pak stříknout Stomp. Nemáte
  zkušenosti s postřikem proti přesličce? (předpokládám, že na Stomp bude na
  přesličku krátký).Děkuji za odpověď.
  1. 3. 7:55 Jozef Sisak
  Ja som tento problem musel riešiť kým som pôdu neobohatil popolom z dreva - uprava Ph. pôdy
  1. 3. 13:10 Josef Bříza
  Na přesličku učinkuje Garlon 4EC,ale stříkal bych po sklizni!
  1. 3. 15:41 Jozef Sisak
  Aj niektore selektivne herbicidy  na travniky ja som šiel cestou bez chemie
  1. 3. 19:54 Jan Kozák
  Na přesličku není krátký jenom Stomp, přesličce neublíží ani Roundup. Garlon ji ničí spolehlivě, nevím však, jestli se ještě může používat. (Hledal jsem to na stránkách ÚKZÚZ, ale neměl jsem úspěch.)
  2. 3. 6:34 Jiri S.
  Dobrý den,

  Děkuji za odpověď. Kdyby byl ještě povolen- kdy by jste
  doporučil postřik aplikovat, po sklizni? Děkuji. Jiří
  2. 3. 9:36 Alois Juráň
  Musí být ta přeslička narostlá ,ale i tak nepočítejte že zmizne všechna,je to běh na dlouhou trať..Chtělo by to změřit ph.Největší terno je postříkat ju roundupem....je jí pak jednou tolik.Tolik vlastní zkušenosti ,ale třeba má někdo vyzkoušené jinak.
  2. 3. 19:43 Jan Kozák
  Mám jinou zkušenost. Na přesličku jsem aplikoval Garlon v srpnu, v jiném případě dost pozdě na podzim, ale vždy se stoprocentním úspěchem.

  Stomp

  25. 2. 17:52 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
  Dobrý den, jakou dávku Stompu mám  použít na 10l vody? Děkuji
  25. 2. 19:54 Jan Kozák
  Těžká odpověď. Stomp je registrovaný do česneku v dávce 3,3 - 4,1 l/ha, přičemž se ředí ve vodě 400 - 600 l/ha. Není ani tak důležitá koncentrace roztoku jako dodržení dávky na danou plochu.
  26. 2. 9:20 Lukáš Sova
  Dobrý den
  Tak plocha na Stom je cca 8aru
  Díky moc
  26. 2. 19:03 Jan Kozák
  Budete potřebovat asi 0,3 l Stompu a 50 l vody.

  Pěstování česneku

  25. 2. 10:17 Zakladatel vlákna: Jiří Jiřička
  Mám dotaz,mohu sázet česnek zakoupený v obchodě ke konzumaci? Sadbu  na pěstování jarního česneku jsem nesehnal.
  25. 2. 14:03 Jan Kozák ml.
  To není příliš dobrý nápad. Hrozí, že si na pozemek zavlečete choroby a škůdce, jejichž (s největší pravděpodobností) neúspěšná likvidace vás v následujících letech bude stát spoustu úsilí a peněz. Více na https://www.cesnek.cz/kategorie-konzumni-vs-sadbovy-cesnek.
  25. 2. 20:05 Jiří Jiřička
  A je možné u Vás ještě sehnat sadbu jarního česneku?
  25. 2. 20:07 Jiří Jiřička
  Děkuji a je možné ještě u Vás zakoupit sadbu jarního česneku? U nás je zahradnictví zavřené (Zavadil) a nevím kde jinde ještě sehnat,děkuji za odpověď.
  25. 2. 20:50 Jan Kozák ml.
  Bohužel ne. O naše odrůdy je takový zájem, že už jsou tři měsíce vyprodané.
  Jediné, co bych vám mohl nabídnout, jsou sazenice roubovaných melounů, které prodávají můj bratr a sestra. Česnek bude k dispozici opět až k podzimu. Když si zadáte adresu na stránce https://www.cesnek.cz/objednavka, systém vás na zahájení příjmu objednávek upozorní.
  26. 2. 8:00 Jiří Jiřička
  Tak moc děkuji a hezký den přeji.
  27. 2. 8:05 Irena Tesařová
  Dobrý den,pane Kozáku, v diskuzi jsem objevila  odkaz na prodej roubovaných sazenic,již jsem si objednala meluny- děkuji. Můžete poradit,kde a jakou koupit kvalitní cibulku sazečku? Vloni jsem koupila, ale hodně jsem vyhodila,byla měkká.Pokud to není proti Vaší etice či předpisům, děkuji za odpověď, s pozdravem Irena Tesařová
  27. 2. 8:31 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, z Vaší objednávky budou mít bratr se sestrou radost. Web s prodejem roubovaných sazenic jsem zmínil, protože patří stejnému provozovateli jako cesnek.cz. O prodejcích ostatních produktů ale žádný přehled nemám.
  27. 2. 16:34 Marián Bakajsa
  Dobrý deň. Vrubľované melóny sa dajú objednať aj na slovensko ? Ďakujem za odpoveď. 
  27. 2. 18:32 Jan Kozák ml.
  Ano.

  Jarní hnojení

  23. 2. 19:24 Zakladatel vlákna: Petr Doležal
  Dobry den
  chtěl bych se zeptat čím a v jakém množství hnojíte na jaře hnojíte česnek?
  24. 2. 10:18 Petr Doležal
  Nebo se ještě chci  zeptat jaký mate názor na používaní NPK do česneku
  24. 2. 19:26 Petr Štěpánek
  NPK nic moc, obsahuje draslík ve formě chloridu, což není úplně vhodné, lepší je Cererit, ale to se týká hnojení na podzim, na jaře je lepší nějaké rozpustné komplexní hnojivo, ideální je např. Yaramila komplex, oproti cereritu má i železo, což může (s ohledem na půdní zásobu, typ a pH půdy) být výhoda. Dávku Vám nikdo neporadí, záleží na stavu živin v  půdě, ale můžete se držet doporučeného dávkování (450 -1000kg kg/ha -  platí pro cibuli). Pokud máte odrůdy citlivé na žloutnutí, je dobrý i opakovaný večerní postřik močovinou ( ke které můžete přidat opět nějaká komplexní hnojiva, např kristalon atd..) na list. 
  < Novější1718192021Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne