Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Zpracování česneku Zpět na diskusi

  Zamrazování česneku

  10. 10. 2020 10:06 Zakladatel vlákna: Dalibor Přikryl
  Dobrý den pane Kozáku. Zajímal by mě Váš názor na uchovávání česneku zamrazováním. Zda-li je to vhodné a kvalita a chuť při tom netrpí. Děkuji za odpověď 
  10. 10. 2020 10:51 Jan Kozák
  Nevím, nemám názor. Vím, že to tak někdo dělá, sám jsem to nezkusil ani od nikoho nedostal.

  Sadbový česnek - konzumace

  21. 6. 2018 14:07 Zakladatel vlákna: Ludmila Kameníková
  Dobrý den,
  chci si od vás koupit česnek, ale protože jsem malopěstitel, tak mě zajímá, jestli česnek, který mi zbyde (nejsem si jistá, jak velké množství objednat), mohu použít k přímé konzumaci nebo je sadba nějak chemicky ošetřena...?
  Děkuji za odpověď
  21. 6. 2018 17:33 Jan Kozák
  Česnek od nás není nijak chemicky ošetřován, proto zbytek můžete využít v kuchyni.

  Přemrzlý česnek

  22. 4. 2018 19:09 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
  Dobrý večer, sám jsem si netroufl ale má někdo zkušenost s takto přemrzlým česnekem,jeho konzumací? 
  Přemrzlý česnek
  23. 4. 2018 6:03 Jan Kozák
  Odumřelé stroužky jsou nepoživatelné z chuťových důvodů. Nepoškozené stroužky jsou chuťově i obsahově v pořádku.
  23. 4. 2018 7:06 Jan Kašpar
  Ten česnek není přemrzlý, ale naopak. Jinak je to krásná ukázka Waxy breakdown. Jak z učebnice. Viz např.: http://blogs.cornell.edu/livegpath/gallery/garlic/waxy-breakdown-on-garlic/
  23. 4. 2018 12:36 Miroslav Čivrný
  V tomto případě je to jistě přemrzlý česnek. Do vánoc byl v pořádku. Tuším někdy v lednu (jistý si nejsem) jsem z důvodu klíčení česnek přesunul z bytu ven na balkon (celkem větrno) průběžně kontroloval s tím že až bude chvíle tak udělám pastu. Pozdě, když jsem v jednu chvíli po nějakých mrazech kontroloval tak takhle zesklovatěl. 
  23. 4. 2018 14:30 Jan Kašpar
  Nikoli, tahle fysiologická porucha vzniká díky vysoké teplotě buď při sklizni, mimochodem, neležel nějakou dobu Váš sklizený česnek na prudkém slunci? Nebo při skladování při vysoké teplotě, pokud je nedostatečné větrání. Česnek při sušení a skladování potřebuje kyslík. Pokud ho nemá dostatek zareaguje touhle poruchou. Kolísání teploty vznik voskového vzhledu pouze urychlí v řádu týdnů. Alespoň to tvrdí botanici, vědci z Cornell University. U Vašeho česneku bych si tipnul, že ten tmavý wax vznikl jako první okolo sklizně a ten světlý později jako důsledek skladovacích podmínek.
  23. 4. 2018 17:24 Miroslav Čivrný
  Opravdu musím říct že česnek byl v pořádku usušen na dosti větrané půdě (bývalý seník). Žádný ze 40kg nejeví tyto příznaky a ani zpětnou vazbou se ke mě nedostali tyto informace. 
  Jak jsem psal výše, tyto dva svazky po cca 0.8kg jsem na zkoušku (po předčasném klíčení) přesunul na balkon kde byl vystaven mrazům i více jak -15.
  No uvidíme, musím zkoušet, zatím nemám vychytané ideální místo ke skladování ;-)
  Děkuji za informace ohledně tohoto problému a necháme prostor pro ostatní diskusi(^_-) 
  24. 4. 2018 8:44 Jiří česnek
  Stroužky zmrzli přesně tak to dělá v cibuli molik a vlnovník,tvrdých stroužků si nevšimnou pouze měkých uprostřed většího svazku při vysoké teplotě.Jinak dobře sušený česnek v malém svazku je kámen ,který nezmrzne .
  26. 4. 2018 5:43 Jan Kozák
  Dovolím si nesouhlasit. Takhle skutečně vypadají příznaky voskovitého odumírání stroužků (waxy breakdown), ale musel by to být snímek z konce srpna nebo ze září. Je však možné, že primární impuls mohl být stejný, proto nebyly po přemrznutí znehodnoceny všechny stroužky v cibuli.
  26. 4. 2018 8:46 Jiří česnek
  Jak uvádí Miroslav Čirvný česnek zmrznul přesně podle jeho popisu,se mě to několikrát stalo ve skladu v seníku a boudě ve velkých svazcích . Na roštu a malích svazcích na sadbu v říjnu se mě to nestalo ani za 50 let . Waxy breakdown vzniká ze smrtelných koktejlů hnojení ,česnek umírá už v září.

  konzumace sadby

  12. 3. 2018 13:41 Zakladatel vlákna: zdeněk šindlář
  Po podzimním zasazení Vekanu mi zbyly menší stroužky. Mám za to, že sadba není od vás nijak chemicky ošetřena a že se může běžně zkonzumovat. Je tomu skutečně tak? Děkuji
  12. 3. 2018 19:05 Jan Kozák
  Ano, máte pravdu, nespotřebovaná sadba je normálně použitelná v kuchyni.

  Zelenání česneku

  23. 1. 2018 9:47 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý den,
  pokud čenek rozdrtím a smíchám se solí zezelená. Nějaký chemický proces, ale čím to je? Stalo se to mojí známé.
   Děkuji
  25. 1. 2018 19:17 Jan Kozák
  Stejný dotaz se tu objevil před několika lety, ale myslím, že tehdy nikdo odpověď neznal. Já to také nevím.
  25. 1. 2018 21:49 Libor Hejduk
  Našel jsem článek v NY Times: Stručně jde o reakci látek obsažených v buňkách česneku. Po rozdrcení česneku dochází k vzájemným reakcím těchto látek a vytvoření struktury podobné chlorofylu (zelené barvivo rostlin zodpovědné za počáteční fázi fotosyntézy). Přesněji jde o vytvoření tetrapyrolového "kruhu". A barevnost těchto struktur a jiných látek už je otázka na pomezí fyziky a fyzikální chemie, což je obsáhlé téma, ale mimo tyto stránky.
  Odkaz na článek: http://www.nytimes.com/2006/12/06/dining/06curi.html

  hlávkování

  22. 5. 2017 11:29 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, i já včera odhlávkovala první Bjetiny, nečekala jsem, že to bude tak brzo, sázela jsem až na Silvestra. Ostatní odrůdy zatím nic, u Bjetinu počítám, že během týdne odhlávkuju vše, těším se, jak si na stvolech pochutnám v salátě:-) Přeji všem úspěšnou sezonu.
  23. 5. 2017 7:00 Jan Kozák
  Nedávno jsem odpovídal, že letos očekávám pozdější objevení květenství, ale už jsem ho včera viděl taky. Takže to bude stejné jako loni.

  Obsah železa

  30. 9. 2015 9:17 Zakladatel vlákna: Jan Kašpar
  Já se domnívám, že modré, někdy mramorované modré zabarvení nakládaného česneku je způsobeno obsahem železa. Konzervárny používají prostředek na odželeznění. Jejich zavařený česnek je vždy sněhově bílý. Jaký je to prostředek, tedy "Éčko" nevím. (pravděpodobně benzoan sodný - ale to hádám). Na etiketě by příslušné "Éčko" mělo být uvedeno. Pak už je to snadné dohledat.
  30. 9. 2015 12:33 Hana Kopecká
  Pane Kašpare, železo je logičtější i  ta nestabilita po pár týdnech. Kdo umí ten umí a opraví i bývalého chemika :-) který si nevzpomněl ani na tumbulovu či berlínskou modř
  30. 9. 2015 14:18 Jan Kašpar
  No jo, ale co poradit paní Dáše, aby měla sněhobílý česnek? Prostě přidat nějaký ten skvestren, komplexní Fe složenina přejde na chelát a je vystaráno. Jenže který? To by chtělo nějakého potravináře. A taky aby to jó tak moc nebylo škodlivé. Ale které "Éčko" zvolit?
  30. 9. 2015 15:18 Hana Kopecká
  Já bych si s chutí šmákla na tyrkysovém česneku, radši než na konzervantu. Mě teda naloženej česnek takhle nádherně nikdy nezmodral, v salátu by to vypadalo skvěle :-)
  Co sorban, ten je poměrně neškodnej, ale tam "vadí" spíš to kyselé prostředí. Sama česnek radši nakládám do oleje, uchová si víc svou chut,nemodrá v tom octu má až enormě česnekové aroma, které je společensky skutečně za hranou.

  Zmodrání nakládaného česneku

  29. 9. 2015 11:39 Zakladatel vlákna: Dáša
  Dobrý den,
  nakládáme česnek do octového nálevu společně s chilli papričkami a někdy se stane, že česnek nehezky zmodrá. Čím je to způsobeno a lze tomu nějak předejít? Nevypozorovali jsme zatím žádnou souvislost s odrůdou česneku, papriček ani podmínkami skladování. Teplota, světlo a nálev jsou téměř stejné. Někdy to udělá i jedna zakoupená várka česneku ve 2 různých sklenicích. Co s tím? Na fotce je česnek pár hodin po zalití nálevem (barva světlá tyrkysová), druhý den je sytější a po několika týdnech jakoby zešedne (s nádechem do modra).
  29. 9. 2015 23:04 Hana Kopecká
  Osobně bych to přikládala nějakému barevnému komplexu vznikající v kyselém- octovém prostředí. Podle barvy mědi, cobaltu, v případě česneku a vyššího obsahu síry, nějak složený sirnatý komplex, který se po několika týdnech rozloží- barevně "zešedne".
  Spoléhám, že pan Kašpar bude vědět lépe než já:-)

  Recept

  29. 9. 2015 9:48 Zakladatel vlákna: Martin Balajty
  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, kedže máte veľké skúsenosti s cesnakom, či nepoznáte aj nejaký recept z cesnaku (elixír, tinktúra a pod.), ktorý by pomáhal pri chorobách, resp. prevencii. Vopred ďakujem.
  29. 9. 2015 20:18 Jan Kozák
  Já používám česnek čerstvý. Samozřejmě většinou stroužky, ale na jaře i celé rostliny, později stonky. A to mi při prevenci chorob stačí. Ja, ale k tomu si dám občas hlt slivovice.

  Cesnekova pasta

  14. 2. 2014 7:57 Zakladatel vlákna: Vladimír
  Dobry den,
  chtel jsem se zeptat, jak by se mela udelat spravna cesnekova pasta. Mam od vas cesnek a uz pomalu zacina "trouchnivet" a rad bych ho tedy zpracoval, dokud to jde. Muzete mi prosim poradit?
  Dekuji
  14. 2. 2014 20:02 Jan Kozák
  My pastu neděláme, nechávám prostor k vyjádření zkušenějším.
  14. 2. 2014 22:02 Adriana Biolek
  Väčšinou sa uvádza česnek:soľ v pomere 2:1, mne sa to zdá extrémne slané. Vyrábam si pastu z lisovaného česneku (klasický malý ručný lis, mixér ani masomlýnek sa mi nesvedčil - moc hrubá štruktúra), na jeden 3dcl pohár 1 polievková lyžica soli - už aj to sa mi zdá dosť slané, neviem si predstaviť vyššiu koncentráciu. Pasta sa mi ani po 2-3 mesiacoch nekazí (dlhšie neviem, nevydrží :))
  15. 2. 2014 15:40 Tomáš Pščolka
  Dělám pastu každý rok, oloupu česnek a pomelu na ručním mlýnku (hrubší struktůra mi vůbec nevadí) na kilo česneku se má dávat 300g soli, ale to je pak šíleně slané já dávam tak 100 až 150g soli. Pasta vydrží i rok. Ale pozor při plnění sklenic musí být důkladně vymité a nesmí se dávat úplně plné!!! Pasta trochu ještě naboptná!!! Uchovávam v temnu a chladu.

  Skladování

  30. 1. 2014 18:57 Zakladatel vlákna: Dana
  Dobrý den, jsem odběratelem Vašeho česneku teprve druhým rokem a jsem spokojená. Bohužel loni mi česnek během března velmi rychle zpruchnivěl. Byl na půdě v suchu ale pak jsem palice přemístila z důvodu velkého mrazu do pokoje a byl konec. Letos jsem jen z pár hlavic udělala pastu v soli - kamenné. Prosím jenom o názor, zda se zcela nezničí kvalita. Taky dám stroužky na mrazák - rada v časopise Receptář. Díky za odpověď.
  Dana U.

  Zelený vršek česneku

  29. 8. 2013 22:56 Zakladatel vlákna: Magda Příbramská
  Dobrý den,

  zakoupila jsem si česnek a po oloupání se u jedné palice objevily u některých stroužků zelené vršky, někdy to jde skoro až k půlce stroužku. Je to jasně zelené, řekněme hráškově, s drobnou tmavší kresbou. Umístěné nikoliv ve středu, jako když klíčí, ale po celé mase. Obal česneku byl neporušený, takže světlo přímo ke stroužkům nemohlo. Jinak byly pěkné, pevné.

  Vím, že česnek může zezelenat při fermantaci (viz http://zkvaseno.blogspot.cz/2012/12/cesnek.html), kontaktu s oloupanou cibulí či octem apod., a potom se jedná o neškodné barvivo podobné chlorofylu. Je pravda, že česnek skladuji v proutěné ošatce společně s cibulí, ale nedošlo ke kontaktu mezi oloupanými plodinami a je to poprvé, co něco takového vidím.

  Zajímalo by zda se nemůže jednat o nějakou chorobu. Je tento česnek bezpečný ke konzumaci a jaká je příčina?

  Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den
  30. 8. 2013 11:56 Jan Kozák
  Příčinu tvorby chlorofylu neznám, ale obavy o své zdraví mít nemusíte. Dělejte topinky a česnekem nešetřete.

  Váš názor..na česnek z Číny...)

  17. 8. 2013 19:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kříž
  Dobrý den pane Kozáku,

  Pokuste se nezaujatě vyjádřit na kvalitu česneku z "Číny"u nás v prodejně nabízí česnek "dovoz z Číny" cena je samozřejmě někde jinde, než u naších česneků.Vzhledově vypadá lákavě.
  17. 8. 2013 21:25 Jan Kozák
  Abyste mě nepodezříval (třeba oprávněně) ze zaujatosti, tak si jeden takový česnek kupte a uvidíte sám. Dokonce jsem nedávno slyšel, že uzenáři rádi čínský česnek používají, protože je to podstatně levnější hmota než maso. Je to totiž pouze hmota téměř bez chuti. Abyste jím ochutil jídlo, potřebujete ho několikrát více než českého, takže v konečném výsledku je vlastně dražší než ten náš.

  Hlávkování

  23. 6. 2013 15:57 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
  Nedávno se zde někdo dotazoval na využití "výhonků" - odlámaných stvolů z paličáku. Již řadu let to praktikuji následovně: ulámané stvoly ihned nakrájím na malé válečky, dám do sáčků a zavaxuji. Vysátím vzduchu zmenším objem sáčku a aroma česneku necirkuluje ledničkou či mrazákem.
  Důležitá je má další zkušenost - zamrazení. Čerstvé nemají takovou chuť jako mražené a jsou jemnější. Doma je mívám v mražáku až do jara, v kuchyni mají všestranné použití.
  23. 6. 2013 15:58 Jiří Snášel

  Česnek ...Vrcholy s pacibulkami - co něma

  10. 6. 2013 10:56 Zakladatel vlákna: Jiří Král
  Dobrý den. Přišel jsem k Vám na radu. Co udělat s vrcholy s pacibulkami. Mám jich několik stovek. Je mi to líto vyhodit. Má někdo nějaký recept - co si z nich připravit? Možná to pomůže i dalším pěstitelům, aby všechny pacibulky nevyhazovali. Děkuji za dobré nápady a rady. jk
  10. 6. 2013 13:27 Hana Kopecká
  Dobrý den, já delikatesní odlámané stvoly krájím na jemno a dávám do jakéhokoliv salátu. Mají luxusní česnekovou chut, ale nejsou tak výrazné jako čerstvý česnek. Také je osmahnu pokrájené na másle a mám jako přílohu k jídlu. Další tip osmahnu je pokrájené s cibulkou na tuku a podusím s rajčaty. Někdo tu loni radil, že si je pokrájí a zamrazí a používá při dušení masa. Snědli bychom jich víc než naroste, u mě období česnekových stvolů navazuje na chřestové radovánky

  Mnostvo dusíka

  26. 5. 2013 8:14 Zakladatel vlákna: JOZEF CHŇUPKA.
  Pán ing. Kozák chcem sa spýtať či toľko krát hnojenie cesnaku dusíkom napr. 2x liadok plus 2 x močovina nieje veľa na konzumný cesnak .Myslím tým či to nieje ako na potravinu ktorá je na jedenie predusíkované a či ste niekedy nerobili rozbor na množsto dusičnanov .Na cesnak ,ktorý je na sadbu to nemá vplyv ale zaujíma ma na konzumáciu.Ďakujem za odpoveď
  26. 5. 2013 9:06 Jan Kozák
  Odpověď je dost složitá. Množství dusičnanů v česneku nemá asi velký vliv na jejich celkový příjem v potravě, protože toho česneku nesníte tolik co třeba zelí (u Vás kapusty). Záleží také na zásobě dusíku v půdě a konkrétní schopnosti česneku tento dusík přijímat. Právě letos jsou s příjmem živim u česneku nějaké problémy. Zda-li za ně může průběh zimy nebo něco jiného, to už by byla otázka pro vědecké pracoviště.

  klíčky

  24. 2. 2013 10:43 Zakladatel vlákna: Macek
  Dobrý den,
  slyšel jsem, že zelené klíčky ve stroužcích česneku jsou
  nevhodné ke konzumaci, protože způsobují žaludeční potíže.
  Jsou tyto fámy pravdivé?
  Děkuji za odpověď.
  24. 2. 2013 19:48 Jan Kozák
  Osobně si myslím opak, vždyť to nejlepší , co ve stroužku bylo, se přesunulo do "klíčku".

  Tomáši Pščolkovi

  19. 7. 2012 19:27 Zakladatel vlákna: Miklasova Anna
  Věčná škoda,tak se uchovává jen česnek,který není 100% zdravý.Jinak usušit s natí,očistit,nechat asi 20cm stonky,splést do copů,jakkoli svázat provázkem a pověsit v kuchyni.Vydrží do nového.
  20. 7. 2012 14:38 Martin Zemanov
  Česnek ať si pán podle mě uschovává každý jak chce, třeba pánovi vyhovuje více pasta. A vidím že se ptal jestli ho musí sušit a ne jak ho sušit. .....Stejně jako bude smazán můj příspěvek, protože nejsem moderátor, smazal bych i ten Váš, protože mimo.

  Sušit?

  19. 7. 2012 14:55 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
  Dobrý den, předem bych rád poděkoval za vynikající loňskou sadbu. Dnes jsem sklidil a takovou bohatou úrodu jsem ještě neměl. Mám na Vás dotaz, zpravidla skladuji česnek tak, že jej oloup pomelu a smíchám se solí a dám do sklenic. Musím česnek sušit, když jej takto zpracovávám? Protože vlhký se lépe loupe.
  Děkuji a přeji krásný den
  19. 7. 2012 18:44 Jan Kozák
  Myslím si, že v tomto případě je sušení zbytečnou pracovní operací.

  Splétání do copů

  14. 6. 2012 13:52 Zakladatel vlákna: Michaela Cermanová
  Dobrý den, vím, že to tady všichni víte, ale mohli byste mi poradit kdy je nejlepší splétat česnek do copů, případně znáte někdo srozumitelný návod?
  Velmi děkuji !

  Květní stvol

  3. 6. 2012 21:29 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
  Dobrý večer, chci se zeptat, jestli se mají květní stvoly vylamovat opakovaně nebo stačí jen jednou. Jednou jsem již vylamoval a stvoly stále rostou (samozřejmě bez květu). Tak jsem si říkal, že to vylámu znovu kvůli použití v kuchyni. Výborná pochoutka :). Hezký večer a díky. R. F.
  4. 6. 2012 6:38 Jan Kozák
  Pokud je chcete použít v kuchyni, pak je podle potřeby odebírejte, ostatní ponechte na rostlinách - je to zelená plocha, v níž probíhá fotosyntéza.
  4. 6. 2012 22:18 Robert Fleischmann
  Ok, díky za radu.

  květenství

  25. 5. 2012 23:41 Zakladatel vlákna: Milan
  Dobrý den, rád bych se zeptal na odstraňování květenství, píšete že se má zalamovat pomalu začínáji vykukovat první je dobré je odstaňovat postupně nebo můžu počkat až budou venku skoro všechny? a ještě co s květy nechávat je na pozemku nebo je dát do hnojiště? Děkuji MIlan
  26. 5. 2012 23:48 Jana Kopecká
  Dobrý den, já budu květní stvoly konzumovat. Dusit na másle případně zkusím marinádu na maso. Radila to takto paní Mihulková. Už v loni jsem při vylamování ukusovala poupátka a chutnala mi. Někdo asi bude řešit jak je to s obsahem chemie ve stvolu, ale já se přiznám, že to neřeším. Žádný postřik jsem neaplikovala, jen přihnojila ledkem a říkám, si že to bude OK. Ale je to určitě na každém z nás, jestli dá vylámaná květenství na kompost a nebo si je podusí.
  27. 5. 2012 20:46 Jiří Snášel
  Máte pravdu. Již několik let to praktikuji, mojim známým tuto surovinu též dodávám. Prostě stvoly nakrájím na asi centimetrové kousky, napěchuji do krabiček, zamrazím a během zimy přidávám do vaření, má to všestranné použití!
  27. 5. 2012 21:03 Jan Kozák
  Je lepší odstranit květenství co nejdříve, tedy několikrát postupně jak se začíná objevovat mezi listy. Pokud odstraněná květenství nepoužijete na konzum, jak je uvedeno níže, nechávejte je na pozemku, vynášení je zbytečné.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne