Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Vlnovník česnekový Zpět na diskusi

  Dotaz "vaxy breakdown"

  18. 9. 2018 16:10 Zakladatel vlákna: Iveta Svobodová
  Dobrý den, pane Ing. Kozáku,
  z Vaší diskuze se domnívám, že náš česnek trpí  fyziologickou poruchou  "vaxy breakdown" zniňovanou ve Vaší diskusi. Letošní rok bylo extrémní horko, česnek jsme sklízeli koncem června (byl již zralý), počasí v době sklizně bylo chladné, ale v následujících týdnech propukly veliká vedra. Při sklizni byly cibule a stroužky pevné, tvrdé a nyní během čištění jsou slupky cibulek volné, stroužky nejsou měkké, ale 2-3 stroužky mají hnědý povlak (až stroupky), při nákroji stroužku je výplň normální, možná mírně nažloutlá (zanedbatelně). Domníváme se, že o bílou hnilobu ani vlnovníka nejde, protože při sklizni jsme na cibulkách žádné bílé povlaky nepozorovaly a česnek normálně dozrál. Moříme pouze v sulce (proto zamítám vlnovníka). Chtěla bych se Vás zeptat, zda takový česnek je vhodný na uskladnění a zda lze takový česnek zasadit? Možná ještě popis našeho skladování po sklizni: v otevřené, dobře větratelné stodole na trámech pod střechou (nikdy v minulosti jsme neměli tento problém). Domníváme se, jestli toto hnědnutí nezpůsobily vysoké teploty při sušení?
  Děkuji Vám moc za odpověď,
  S pozdravem
  řezpaličkabez slupky pohleddetail2 stroužky zhnědlé, ostatní česneky jsou stejné
  18. 9. 2018 21:42 Jan Kozák
  Voskovité odumírání stroužků (vaxy breakdown) to není. Vlnovníka jste zamítat neměla, jsou to jeho typické příznaky. Vlnovník se nerozšiřuje pouze sadbou. Navíc byste ho Sulkou zlikvidovala. On se umí šířit velmi efektivně i během vegetace. Na jejím konci si sleze z listů do cibule a tam už pro něho začnou lukulské hody.

  Vlnovník

  17. 8. 2018 10:51 Zakladatel vlákna: Olga Hlávková
  Dovoluji si obtěžovat s následujícím problémem. Už  několik let skladuji česnek na stejném místě  a vždy bez problémů. Loni jsem  si tam nějakým nedopatřením zřejmě zavlekla vlnovníka. Teď už tam asi 2 měsíce není ani česnek, ani jiné cibuloviny. Mám ale obavy uskladnit novou sklizeň (z namořené sadby) na tomto místě, zatím ji mám umístěnou provizorně jinde. Myslíte, že vlnovník infikoval daný prostor na dlouho, případně, jak provést desinfekci. Děkuji za odpověď.
  17. 8. 2018 20:11 Jan Kozák
  Nevím, o jaký prostor se jedná, proto obecně. Vlnovník tam zůstal, můžete prostor např. vysířit nebo vystříkat Savem.
  17. 8. 2018 21:59 Olga Hlávková
  Moc děkuji za radu. 

  Blanin a Mirka

  15. 6. 2018 13:35 Zakladatel vlákna: Kupková Markéta
  Dobrý den,
  chci se zeptat, zda výše uvedená sadba vůbec nebude v nabídce?
  Děkuji
  15. 6. 2018 22:50 Václav Kozák
  Vážená paní Kupková,
  množení odrůd Mirka a Blanin II jsme se rozhodli výrazně omezit, neboť patří do skupiny odrůd, které má velice rád skladištní škůdce vlnovník česnekový. S ním jsou v posledních letech v ČR velké problémy. Původně jsme u nich chtěli množení sadby zcela pozastavit a odrůdy pouze udržovat, ovšem vzhledem k tomu, že jsou mezi mnoha pěstiteli tyto odrůdy velmi oblíbené a v lokalitách s menším výskytem vlnovníka jsou tyto odrůdy úspěšně pěstovány, rozhodli jsme se pouze množení sadby omezit a do nabídky je zařadit až v průběhu měsíce září, kdy bude jistota, že je jejich sadba zcela v pořádku. V nabídce však budou pouze malá balení do 16 ks.

  Vlnovník

  25. 1. 2018 15:00 Zakladatel vlákna: Vlastimil Mitiska
  Dobrý den, nikdy sme vlnovníka neměli, 20 let, letos se objevil. Nevím odkud. Chci se zeptat pana Kozáka - mám necháno hodně vršků - pacibulek- velkých. I na nich, bohužel, jsem nějaké napadené našel - ne moc, ale jsou, zatím většina vpořádku,  pevné, ale pár jsem napadených našel -  mění barvu do hnědavé, fialkové atd. Mám to hned rozloupat a namořit Sulkou - má to krásné čekací kořínky, semtam je i maličký klíček zelený, nebo to vydrží do sázení - u nás zhruba začátkem dubna. Děkuji pane Kozáku starší, za odpověď
  25. 1. 2018 19:22 Jan Kozák
  Máčení by nebylo úplně šťastným řešením, protože by pacibulky začaly růst. Pokud nemůžete vyset při nynější oblevě (u Vás možná není), bylo by nejlepším řešením skladování někde venku. Samozřejmě v suchu. V chladu vlnovník neškodí.
  25. 1. 2018 19:37 Vlastimil Mitiska
  Děkuji za informace, budu se jimi řídit, snad to dopadne

  Vlnovník cesnakový

  20. 11. 2017 21:41 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň. Chcel by som poprosiť o radu. Časť sadby pripravenej vo vreciach na morenie a výsadbu mám napadnutú Vlnovníkom. Nemohol som sadbu moriť v Septembri, pretože som ju ešte nemal. Vrecia som prebral a cesnak príliš poškodený som zlikvidoval. Sadiť sa momentálne nedá kvôli počasiu a tak to môže ešte trvať, predpokladám že moriť teraz a vysádzať až napríklad o dva-tri týždne by nebolo dobré aj keby sa mi podarilo sadbu usušiť napr. ventilátorom cesnak by pravdepodobne začal rásť. V návode píšete, že pri nižších teplotách je Vlnovník menej aktívny. Pomôže takto nachystaný cesnak umiestniť napríklad do záhradného altánku kde je teplota ako vonku cca 0-5°C? V prípade mrazov by som ho zasa schoval do garáže. Mám strach a veľkú vlhkosť vonku. Za prípadne iné návrhy budem vďačný.
  22. 11. 2017 6:53 Jan Kozák
  Sadbu teď nemořte a nechejte ji venku pod střechou v malé vrstvě.
  22. 11. 2017 11:25 Martin Lokaj
  Ďakujem za radu. Môže byť v prepravkách? Keď je cesnak v tenkej vrstve je Vlnovník menej aktívny? Alebo kvôli vlhkosti? 
  22. 11. 2017 17:47 Jan Kozák
  Tenká vrstva je potřebná kvůli provětrávání, s vlnovníkem to nic nedělá.

  Vada česneku

  25. 10. 2017 21:56 Zakladatel vlákna: Jakub Jordán
  Dobrý den,

  poprosím o radu, co česneku na obrázku(jeho vrchní zahnědlá část) může být a zda-li jej můžu zasadit.

  Děkuji
  cesnek
  26. 10. 2017 19:26 Jan Kozák
  Třebaže je snímek dostatečně ostrý, není možné posoudit lesk, což je velmi důležité. Pravděpodobně je česnek napaden vlnovníkem česnekovým. V tom případě bych doporučil brzké moření v Sulce a výsadbu. Však už se má výrazně ochladit, tak proč ne?

  Skladování česneku

  23. 10. 2017 16:04 Zakladatel vlákna: Lukáš Besta
  Dobrý den. Chci se zeptat zdali mi doporučíte skladovat česnek na podzimní sadbu doma při cca 20 st. C nebo venku pod střechou. Žádné jiné chladné a suché místo doma nenajdu. Česnek pro jistotu skladuji doma, ale zdá se mi že se začíná vysušovat a sám jakoby svlékat. Díky Lukáš
  23. 10. 2017 21:36 Jan Kozák
  Pokud je česnek venku pod střechou nebo doma na vzdušném místě, je uložen správně. Ve Vašem případě mám obavu, že je napaden vlnovníkem česnekovým. Tak bych ho doporučil namořit v Sulce a vysadit.

  Vakuum

  17. 9. 2017 9:44 Zakladatel vlákna: Stanislav Hanzlicek
  Pane Kozáku rád bych znal Váš názor na uchovávání konzumního i sadbového česneku ve vakuových dózách a boxech.V zahraničí je to obliba.Jaký vliv může mít vakuum na aktivitu vlnovníka,nebo houbových chorob? A jaký vliv na kvalitu česneku vlivem nepřirozené vlhkosti.
  17. 9. 2017 19:58 Jan Kozák
  Tož toto nevím, k nám na vesnici něco takového ještě nepřišlo.
  Ale vážně. S touto metodou jsem se nesetkal. Soudil bych však, že by to mohlo vlnovníka zničit, mám však obavu, že by to mohlo zničit i sadbovou kvalitu česneku.

  Napadení sadby

  8. 9. 2017 18:39 Zakladatel vlákna: Jaroslav Stejskal
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali může vlnovník česnekový opět napadnout namořenou sadbu. Předem děkuji za odpověď.
  9. 9. 2017 13:59 Jan Kozák
  Podle našich zkušeností sadba ošetřená v Sulce znovu napadená není.
  16. 9. 2017 19:38 Helena Malá
   Já mám také zkušenost, že není.

  Sadba

  10. 8. 2017 9:07 Zakladatel vlákna: Jakub Jordán
  Dobrý den,

  měl bych se bát, pokud bych česnek měl vyloupaný již v půlce září, že do doby sadby může "vyšůška", či se jakkoli jinak znehodnotit?

  Děkuji
  10. 8. 2017 21:37 Jan Kozák
  Zdravé stroužky bez přítomnosti vlnovníka česnekového Vám do výsadby "nevyšuškají". Předčasné seschnutí stroužků bývá způsobeno fuzáriem nebo vlnovníkem.

  Choroba česneku

  6. 2. 2017 9:45 Zakladatel vlákna: Ladislav Horin
  Dobrý den, stalo se mi při skladování česneku na suchém větraném místě, že se mi takhle zkazil. Nevíte čím to mohlo být způsobeno.
  Jedná se o nějakou chorobu? Děkuji.
  7. 2. 2017 14:41 Jan Kozák
  Není to choroba, ale škůdce. Česnek je napaden mikroskopickým roztočem vlnovníkem česnekovým.

  Vlnovník česnekový.

  31. 10. 2016 16:23 Zakladatel vlákna: Vladislav
  Ing. Jan Kozák: 06.01.16 17:35

  Pokud jste ošetřili Sulkou, neměli byste mít během vegetace problém. Otázku ošetření po sklizni, položte, prosím, až v době, kdy to bude aktuální. Možná už budu chytřejší než teď. Vlnovník česnekový je totiž mojí současnou prioritou.
  Dobrý den,byl jste pane inženýre v této problematice úspěšný?
  Děkuji za případnou odpověď na téma které nás hodně trápí a přeji Vám hodně ůspěchů.

  Reagovat Přidat obrázek
  A. Kozák: 23.09.16 23:33

  Dobrý den, pane Vladislave,
  jsme rádi za Váš zájem o česnek. Bohužel Ing. Jan Kozák má v této době mnoho práce s expedicí česnekové sadby. Omluvte proto prosím, pokud se touto otázkou bude zabývat později.

  Dobrý den pane inženýre,snad už budete mít více času se vyjádřit k tomuto tématu.Děkuji za případnou odpověď-vážím si vaší poradny i když vím ,že to není vždy jednoduché.
  Reagovat
  31. 10. 2016 19:52 Jan Kozák
  Pravděpodobně se něco podařilo na úseku ochrany česneku. Vidíme reálnou naději v použití přípravku Gliorex, případně Clonoplus pro omezení nebezpečných patogenů, hlavně Fusarium a Sclerotium. Ale s vlnovníkem jsme nepokročili.

  LUCKA-MORENI

  26. 10. 2016 15:54 Zakladatel vlákna: Lucie
  Dobrý den pane ing. mam problém s cesnekem zda morit či vyhodit. Tento rok půlka česneku je zdrava krasne tvrda a druha pulka asi napadena mam ji namorit či vyhodit.
  26. 10. 2016 16:45 Lucie
  Zapomela jsem napsat že je to česnek Havran nashledanou.
  27. 10. 2016 22:10 Václav Kozák
  Vážená paní Lucie,
  česnek po namoření Sulkou můžete bez obav vysadit. Česnek byl napaden vlnovníkem česnekovým. Sulka tohoto roztoče spolehlivě likviduje. V následujících letech doporučujeme Sulkou mořit už začátkem září, vlnovník se totiž nejvíce rozšiřuje a dělá největší škody během skladování

  Pomoc s česnekem

  11. 10. 2016 11:31 Zakladatel vlákna: Jiří
  Dobrý den ,moc bych vás chtěl poprosit s určením odrůdy česneku.Taky bych se rád zeptal proč jsou některé stroužky do hněda a jiné bílé.Pak by mne zajímalo co to je na tom jednom stroužku ....
  Předem moc děkuji .
  Doležal
  11. 10. 2016 12:34 Jan Kozák
  Na tom jednom stroužku jsou jasné příznaky napadení vlnovníkem česnekovým.
  Pro určení levé odrůdy by bylo potřeba ještě přidat snímek palice, protože takovou cibuli má více odrůd.
  Pravá cibule je nějaký Španěl.
  Otázku barvy stroužků jste málo specifikoval. Jedná se Vám o barvu suknice (slupky) nebo oloupaného stroužku?
  11. 10. 2016 14:07 Jiří
  Dobrý den,myslel jsem barvu slupky.Takoví napadeni vlnovnikem asi tedy nemohu sázet na záhon nebo se dá něčím branit?Moc děkuji Doležal
  11. 10. 2016 19:39 Jan Kozák
  Barva slupky je odrůdová záležitost, patří to mezi typické znaky odrůd.
  Proti vlnovníku spolehlivě působí Sulka.

  Vlnovník.

  22. 9. 2016 17:21 Zakladatel vlákna: Vladislav
  Ing. Jan Kozák: 06.01.16 17:35

  Pokud jste ošetřili Sulkou, neměli byste mít během vegetace problém. Otázku ošetření po sklizni, položte, prosím, až v době, kdy to bude aktuální. Možná už budu chytřejší než teď. Vlnovník česnekový je totiž mojí současnou prioritou.
  Dobrý den,byl jste pane inženýre v této problematice úspěšný?
  Děkuji za případnou odpověď na téma které nás hodně trápí a přeji Vám hodně ůspěchů.
  23. 9. 2016 23:33 Tonda Anakonda
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  < Novější12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne