Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Vlnovník česnekový Zpět na diskusi

  PetrS

  26. 11. 2015 18:30 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  ZDRAVÍM všechny pěstitele česneku. Kdysi jsem zde přispíval, ale byl jsem otráven některými diskutéry a proto jen čtu. NĚJAK TO VŠAK letos na podzim nemohu skousnout. Nejsem placený agitátor pana ing. Kozáka. Česnek pěstuji cca 20 let , ale stále se učím a zjištuji ,že poznatky se mění i  s místem výsadby- nadmoř. výškou , druhem půdy – odrůdou atdddddddd. Těch vlivů je mnoho a česnek nás vždy překvapí. Od Kozáků jsem vyzkoušel téměř celý sortiment sadbu si nechal posílat i pro ni jezdil. Mořil v září i před výsadbou atd. Je krásné se pustit do dodavatele , když má diskusi a pravidelně odpovídá , ale na této stránce se dovídám mnoho zkušeností i od ostatních přispívajících. Jednoho dne vše může zamrznout a je konec. Vážení i já měl problémy , vždy jsem postupoval dle rad, ale výsledky byly různé .U nás v Českém ráji cca 350 m n.m. se vše nekryje s doporučením pana ing. Kozáka proto je nutné dělat pokusy. Tři roky jsem se snažil vypěstovat Mirku bída….. letos jsem chtěl vyřadít a sklizen tak nádherná , že jedu dál. Dukát 10let bezvadný – letos bída a samý květ. Blanin II sadba celkem ok , ale výsledek bída. Těsně vedle sadba od pana KA…… Rusák a nádherný atd. Prosím vyzkoušejte každý odrůdu , která Vám půjde a tyto stránky si ponechme jako zdroj informací. Já osobně bych je již dávno zrušil -být na místě pana ing. Kozáka. Toto udělali i ostatní a mají pokoj. Děkuji všem kdož přispívají dobrými postřehy a těm co se nevede at jsou příště spokojeni. Vždy si nechte svou hlavní odrůdu a k ní zkoušejte nové Česnek pěstuji cca na 6 arech a jsem po druhé operaci kyčle – prostě blázen , ale je to veliký kůń a lidé si jej zamlouvají a hlídají i na poli – co tedy dělat –pokud vyjde , tak je to radost. Pokud je to horší , tak řeknu nezasadím , ale na podzim je vše jinak. Kozákům přeji pevné nervy a nám ostatním jen radost z pěstování P . S.
  26. 11. 2015 20:02 Mikulecká
  Úplně s vámi souhlasím. Česnek pěstuji jen pár let a tyto stránky mi hodně pomáhají. Obdivuji pana Kozáka, že pravidelně odpovídá na naše dotazy (odpovídá i na dotazy, které se v této diskuzi opakují)... musí to zabrat opravdu hodně času. Trochu nechápu ty, kteří do diskuze vládají příspěvky, které ostatní nezajímají (objednávky, reklamace).
  Se sadbou jsem byla vždy spokojená. Na doporučení mořím česnek již v září a žádný problém se neobjevil.
  Za tyto stránky moc děkuji a přeji hodně zdaru při pěstování. Mikulecká
  26. 11. 2015 21:26 Jitka Toniniová
  Také souhlasím. Panu Kozákovi patří ještě obdiv za jeho ochotu přijet se příležitostně osobně podívat na problematický porost česneku, a to nemusí být ani z jeho sadby. To klobouk dolu. Hezký večer. Toniniová
  27. 11. 2015 14:18 Ivan Svítek
  Vážený pane, tohle přece není o tom kdo a kde sází jakou odrůdu, v jaké nadmořské výšce, s kyslíkovým přístrojem nebo bez ale o tom, že K-česnek opakovaně rozesílá vadnou sadbu. Stále dokola jen a jen výmluvy. Nejsem to jen já ale objevují se i další, obchodními praktikami K-česneku, postižení.
  27. 11. 2015 19:47 Zdeněk Vanduch
  Dobrý večer.
  To,co jste napsal,tak pod to bych se podepsal také. A ještě bych přidal.
  Se sadbou pan Kozák přidává pěknou brožurku,kde na str.5 - Příprava sadby, píše krom jiného,že se rozšířil výskyt vl. česnekového.A pokud se nepletu,byla o tom řeč i zde na diskusi.
  Dovedu pochopit lidi,co to z nějakého důvodu přehlédli a česnek se jim znehodnotil a nebo česnek nikdy nemořili(z různých důvodů)s tím,že i bez Sulky bude vše OK. Jako děcko si vzpomínám,že s pěstováním čehokoli nebyl nikdy problém a motyčka byla herbicid na všechno. A dnes? Všechno je jinak.Bez chemie to asi nepůjde.
  Jak jsem už zde psal (5.11.)taky jsem na to trošku zapoměl,pár stroužků jsem vyhodil,ale osobně znám 2 česnekáře,co si sadbu Havrana koupili ve ValMezu a byli velice spokojeni.
  Jako česnekový laik jsem zde našel spoustu rad,návodů a různých ,,vychytávek,, od p. Kozáka,ale taky i jiných odborníků přes česnek - co si vzpomínám - p Kašpar,p Kopecká a další na jejichž jména si tedˇ nevzpomenu.
  Už delší dobu se zde diskuze vedla velice solidně a nějaké napadání sem opravdu nepatří.
  Toš,tak,asi. Hezký večer. Zdeněk z Valašska.

  sadba

  26. 11. 2015 12:02 Zakladatel vlákna: Radek Helešic
  Dobrý den pane Kozáku
  Nechci v žádném případě zde rozněcovat vášně ani nikoho očerňovat nebo napadat. Mám od vás letos několik odrůd sadby po půl kile. Sadbu jsem nemořil (až nyní před sadbou) uskladněna byla spolu s jinou sadbou (též také vaše odrůdy ponechané na sadbu ze své letošní sklizně)Tento víkend před sázením jsem zjistil tuto skutečnost- z mojí sadby nepoškozen ani jeden stroužek mám na to 5 svědků, z vaší sadby totálně zničen vlnovníkem(po shlédnutí fofek zde)Havel, Havran a z poloviny Stanik.Ostatní odrůdy zcela zdravé. Nevím, zda je to chyba z mé strany ale obě sadby ležely vedle sebe cca 5cm v bedýnce a z 250 stroužků své sadby jsem nevyhodil ani jeden.Nejde mě zde o nějakou kompenzaci či omluvu, jen se chci se zdejšími návštěvníky podělit o svou zkušenost. Samozřejmě jsem nyní namořil v Sulce na 2 hodiny a budu čekat do jara co z těchto 3 odrůd vyleze a v roce 2016 mořím už v září.Přeji vše dobré .Helešic Radek

  co s tím?

  25. 11. 2015 19:07 Zakladatel vlákna: Alice Morávková
  Dobrý večer pane Kozáku, chtěla bych se zeptat, zda je možné reklamovat Vaši sadbu, konkrétně odrůdu Havran, kterou jste mi dle objednávky zaslal na začátku září. Chtěla jsem o víkendu začít s výsadbou, ale po rozebrání paliček na jednotlivé stroužky jsem objevila toto-viz příloha. Zřejmě se jedná o nějakého škůdce či onemocnění, celé balení je v tomto stavu, některé hlavičky jsou úplně zpuchřelé a veškeré stroužky jakoby odfouklé. Tato sadba se mi opravdu nechce dávat do záhonu. Je nám to velice líto protože letos nemáme co zasázet.Sadbu jsem skladovala v temné a chladné místnosti dle vašich doporučení, přesto je v celkem dosti špatném stavu.Ráda bych Vás požádala o radu, jak postupovat při reklamaci, případně zda byste ještě neměl skladem nějakou zdravou sadbu, abychom mohli vysadit alespoň něco? V tuto chvíli jsem již nikde nesehnala žádnou jinou sadbu. Děkuji vám předem za odpovědi.Pěkný večer.
  26. 11. 2015 21:46 Staník Verner
  Dobrý den paní Morávková. Nezávisle na Ing. Kozákovi si dovolím prohlásit, že to co vidím na fotkách bych klidně použil jako sadbu. Bohužel, napadení vlnovníkem Vám neumožní ji nasázet bez moření v Sulce. Do mořící lázně dejte všechen rozdružený česnek a podle návodu jej tam nechte ty 3-4 hodiny. Po okapaání a povrchovém oschnutí (cca 2 - 4 hodiny) uvidíte na podpučí, které stroužky se probouzí. Až v této fázi proveďte třídění podle vitálnosti. Havran má nadbytek zásobních látek, takže z něj vyroste použitelná cibule i v případě, že vlnovník zničí polovinu stroužku avšak podpučí je schopné se probudit. Až bdete mít to třídění hotové, zvažte, jestli se Vám reklamace vyplatí. Ty stroužky, co nebudou mít známky rašení 4 hodiny po vyndání ze Sulky nechte opdočnout do dalšího dne, některé z nich se mohou probouzet pomaleji. Z takto retardovaných může u Havranu narůst v příštím roce nedělená cibule (i ta je do kuchyně dobrá). Podle toho co vidím na snímku, já osobně bych se s reklamací neobtěžoval.
  26. 11. 2015 23:13 Jiří Snášel
  S výše napsaným příspěvkem (Staník Verner) souhlasím.
  Jen bych dodal, že já jsem sadbu začátkem září rozdružil na stroužky a na dvě hodiny namořil v sulce.
  Jsem přesvědčen, že kdybych to nechal na konec listopadu, jako paní Morávková, dopadl bych stejně a hledal příčinu jinde než u sebe.
  26. 11. 2015 23:03 Václav Kozák
  Dobrý večer, paní Morávková,
  s reklamací se můžete obrátit na e-mail *** nebo na ***. Do emailu prosím uveďte jméno a adresu, na kterou byl česnek objednán a číslo partie doručeného česneku. Prohlédneme pak naše kontrolní vzorky dané partie, zda mohlo k napadení dojét ještě před expedicí.

  Sadba Česneku

  24. 11. 2015 8:06 Zakladatel vlákna: Karel22
  Dobrý den, v Září tohoto roku nám od vás přišla sadba česneku. Fakturační číslo: 2379 . Když jsme začaly oddělovat stroužky, jsou zcvrknutý, uvnitř zahnědlé až shnilé. S diskuse vím, že se jedná o vlnovníka. Nikdy jsem česnek nemořil vždy jsme ho měli celý rok v pořádku. I letos náš česnek napaden není, ale u vašeho k napadení došlo. Nejhůř u odrůdy Havel 5-0124-90018 S nepoužitelná byla asi jedna čtvrtina sadby. Havran 5-0124-90080 S  zde byla jedna desetina. Jovan byl úplně v pořádku. Nejsem zastáncem chemie proto jsem nemořil. Před výsadbou jsem ho již namořil doufám, že mnou vypěstovaný česnek již napadený vlnovníkem nebude. Nenapadne vlnovník tak i můj česnek? Dosud jsem se s tím nesetkal. S pozdravem Říha Karel
  24. 11. 2015 19:18 Jan Kozák
  Nenapadne. Sulka ho spolehlivě hubí ve všech jeho vývojových stádiích včetně vajíček.
  26. 11. 2015 22:30 Staník Verner
  Obávám se, že pan Říha možná udělal dvě chyby.
  První. že možná vyřadil sadbu jako nepoužitelnou, i když by byla po namoření v Sulce schopná dát plnohodnotnou úrodu.
  Druhá, že možná svou dosud čistou sadbu a nakoupenou skladoval v jedné místnosti. Obava je v tom, že svou sadbu jako zdravou sázel bez namoření (jak je zvyklý) a bez uvědomění si, že vlnovník může v omezené míře migrovat z postižené sadby do okolí.

  Pokud však namořil letos veškerou sadbu, nezbývá nic než mu jen popřát dobré počasí a krásnou sklizeň.
  S.V.

  Vlnovník česnekový

  23. 11. 2015 22:30 Zakladatel vlákna: Jarka
  Dobrý den, mám velký problém. Koupila jsem certifikovanou sadbu česneku přímo od šlechtitele (není vaše) již v září. Uskladnila jsem jí a čekala na příhodné venkovní teploty. Když jsem nyní chtěla sázet a začala sadbu připravovat ( jednotlivě stroužkovat), zjistila jsem, že je napadena vlnovníkem česnekovým, popis příznaků přesně odpovídá mojí sadbě. Prosím pane Kozáku poraďte mi, co mám s touto sadbou dělat. Mám ji nějak ošetřit, abych ji mohla zasadit? Nebo raději nesázet, abych si něco nedonesla na pozemek? Mohu tuto sadbu reklamovat u šlechtitele? Jedná se o 20kg sadby. Četla jsem, že se dá vlnovník zlikvidovat vodní lázní 55C teplou, 20-30min,je to pravda? A dala by se lázeň nahradit pečením v troubě na stejnou dobu a stejné stupně? Za odpovědi předem děkuji.
  24. 11. 2015 1:50 Václav Kozák
  Dobrý den, životaschopný sadbový materiál můžete namořit Sulkou, která vlnovníka spolehlivě likviduje. S reklamací se můžete obrátit na dodavatele, záleží však na tom, jestli k napadení došlo na uskladněném česneku u Vás, nebo jestli se vyskytly stejné problémy i v ostatní sadbě dané partie tohoto dodavatele. Nicméně reklamaci silně napadené sadby nemusí dodavatel uznat z toho důvodu, že zákazník má vadné zboží reklamovat ihned, jakmile se vada projeví, aby nedocházelo k prohloubení vady a znehodnocení zboží. My vzhledem k tomu, že chápeme, že zákazník uskladněné zboží nechodí kontrolovat každý den, uznáváme reklamace i později, jestliže zjistíme, že k problému mohlo dojít ještě před expedicí. Ovšem jestli se k tomuto podobně staví i ostatní producenti sadby, to nevím. Je jejich povinnost to není.
  Je sice vypracována metodika na likvidaci nejen vlnovníka, ale i háďátka zhoubného pomocí vodní lázně. V praxi je však využití této metody dost náročné. Je nutné po určitou dobu udržovat určitou konstantní teplotu. K tomu jsou zapotřebí speciální finančně nákladné přístroje, které dokážou udržovat konstantní teplotu v celém objemu ošetřovaného materiálu. Zapotřebí je i stálé promíchávání sadby vestavěným míchadlem, protože poměrně malé zvýšení teploty může sadbu znehodnotit, naopak i při mírném snížení teploty nebo kolísání teploty během doby ošetření znamená nejen jeho neúčinnost, ale navíc může prostřednictvím roztoku docházet k přenosu škůdce z napadených stroužků na zdravé.

  Vlnovník přežil moření v SULKA?

  23. 11. 2015 14:07 Zakladatel vlákna: Milan Bohunský
  Dobrý den,
  20.9. jsem rozdružené stroužky sadbového česneku mořil 3h v 5% Sulka-K (neprošlá a nepřemrzlá), teplota lázně byla zpočátku kolem 17°C, ke konci možná 15°C. Po rychlém vysušení jsem skladoval v umělohmotných přepravkách odděleně od konzumního, přepravky i daná část místnosti byla desinfikovaná Savem.
  Nyní jsem objevil v cca 10% napadení vlnovníkem (vlnovníka - bohužel - poznám dobře). Je možné, aby vlnovník moření přežil? Jak jinak by se česnek mohl během skladování nakazit? Mám před sadbou znovu namořit v Sulka-K a pak ještě v Rovralu?
  Předem děkuji za odpověď.
  23. 11. 2015 19:25 Jan Kozák
  Se stejným problémem jsem se nedávno setkal. Onen pěstitel mi poslal vzorek, ale na vlnovníka se mi to nezdálo. Konzultoval jsem to i s panem Ing. Jaroslavem Rodem, CSc., který práci se Sulkou a její účinky zná určitě nejvíc. Ten také pochybuje, že by se na ošetřené sadbě mohl vlnovník znovu objevit. Proto jsem postoupil zaslaný vzorek diagnostické laboratoři k posouzení. Třeba budou chytřejší. A my následně také.

  Blanin II

  22. 11. 2015 17:56 Zakladatel vlákna: Radek Peterka
  Dobry den, mam ten samy problem jako p. Richter. Sadba Blaninu II je cela napadena. Dnes jsem chtel sazet, ale vetsina je nepouzitelna. Mohu alespon ten zbytek pouzit po namoreni? Je to urcite vlnovnik? Abych si neco nenasadil do pudy.... Mam od Vas i Japo II a Lukan, ale ty byly v poradku. Na stitku Blaninu II je cislo 5-0124-90055 S.
  23. 11. 2015 1:27 Václav Kozák
  Dobrý den, pane Peterko, Sulka vlnovníka česnekového spolehlivě zlikviduje. Proto stroužky, které se jeví životaschopné, můžete po namoření Sulkou bez problémů vysadit.

  Netkaná textilie

  21. 11. 2015 18:18 Zakladatel vlákna: Petr Mráz
  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, zda mohu použít už teď na zimu na záhon s česnekem černou netkanou textilii a nechat ji tam až do jara, kdy bude nalétávat houbomilka. Trochu se bojím aby nezmrznul, sázel jsem ho až dnes (700 m n.m.). Ale nevím jestli to nebude spíš na obtíž (klíčení, světelný a vzdušný režim).
  Také jsem našel několik stroužků napadených vlnovníkem. Mohu je vysadit i bez moření sulkou a nebo až po namoření ?
  Děkuji za odpověď. P. Mráz
  21. 11. 2015 19:34 Jan Kozák
  Černou textilii nutně musíte sundat, jakmile začne česnek píchat ze země. Ale ve výšce 700 m snad houbomilka není. A také si myslím, že tam nebývají holomrazy. Pokud je v sadbě vlnovník, určitě ji namořte. Sulka ho spolehlivě ničí ve všech stádiích.

  Havran

  21. 11. 2015 16:17 Zakladatel vlákna: Miroslav Richter
  Dobrý den pane Kozáku.
  V půlce srpna jsem od Vás obdržel česnek HAVRAN, který jsem si objednal. Tento víkend jsem ho chtěl zasadit, ale když jsem ho začal oddělovat na stroužky, je zcvrknutý, uvnitř stroužek zahnědlý až shnilý. Palice už na to vypadaly. Takhle by snad česnek vypadat neměl. Mám podezření, že je z r. 2014. Už pěstuji česnek (český) bohužel nevím co je to za odrůdu. Mamka ho koupila na trhu před 5 lety a není s ním problém. Sázím ho od té doby. Je divné, že Váš česnek nevydrží ani 3 měsíce. Děkuji za brzkou odpověď.
  21. 11. 2015 17:18 Václav Kozák
  Dobrý den,
  pokud jsou stroužky scvrklé a matné, s největší pravděpodobností byl česnek napaden skladovým škůdcem vlnovníkem česnekovým. Příznaky můžete porovnat s popisem škůdce v příručce o pěstování česneku, která byla k zásilce přiložena. Odrůdy Havran jsme rozesílali více partií, pošlete mi proto prosím na e-mail ***@cesnek.cz číslo partie (je uvedeno na lístku s názvem odrůdy v síťce s česnekem) případně i číslo faktury nebo jméno a adresu, na kterou byl česnek objednán, překontrolujeme náš uskladněný kontrolní vzorek dané partie, abychom ověřili, zda nemohlo k napadení sadby dojít ještě před expedicí.

  sadba

  15. 11. 2015 20:26 Zakladatel vlákna: Homer
  Dobrý večer,
  neodpověděl jste mi na dotaz, tak zkouším znovu.
  Objednal jsem si u Vás 4 druhy sadby česneku. Zboží dorazilo koncem srpna. Bylo uloženo do sklepa. Včera jsem se rozhodl, že by se o víkendu mohl zasadit česnek a začal jsem jej rozdělovat na stroužky. Anton v pořádku, Lukan víceméně také. U Záhorského byla asi desetina stroužků nepoužitelných. Nejhorší byl Blanin II - tam byla komplet celá sadba nepoužitelná. Stroužky byly na omak měkké, vyschlé a měly hnědou barvu. Mohu vybrat do přílohy pouze jednu fotku, kterou přikládám. Blanin patří, podle Vašich stránek, k velmi odolným odrůdám. Jakto že se tedy sadba tak znehodnotila?
  Děkuji za odpověď
  Honza
  16. 11. 2015 3:25 Václav Kozák
  Dobrý den,
  Váš česnek je podle fotografie napaden vlnovníkem česnekovým. Několikrát se již o této problematice v této diskusi psalo. Vlnovník česnekový je poslední dobou stále větším problémem. Hlavními důvody stále většího rozšíření tohoto škůdce je dovoz cibulovin ze zahraničí a fakt, že v posledních letech chybí v zimě silnější mrazy, které by mnoho patogenů omezily. Vlnovník česnekový je roztoč velikosti 0,1 - 0,3 mm. Vzduchem se tedy velmi jednoduše šíří nejen jeho vajíčka, ale i samotný roztoč. Tento škůdce je stále málo prozkoumán, víme pouze, že si vybírá nejen mezi odrůdami, ale i mezi jednotlivými cibulemi a dokonce i někdy mezi jednotlivými stroužky v jedné cibuli. To je důvod, proč některé cibule při stejném uskladnění jsou napadeny více a některé vůbec. Podle čeho si však vlnovník vybírá, není zatím známo (a zřejmě bude trvat hodně dlouho, než se to podaří zjistit). Vzhledem k tomu, že vlnovník česnekový je v současné době největším problémem uskladněného česneku, už několik let doporučujeme moření sadbového česneku již v průběhu září. Česnek by měl být uskladněn do doby výsadby na suchém dobře větraném místě. V chladnu je vlnovník méně aktivní. Co se týká informace o odolnosti odrůdy, jedná se spíše o odolnost ke klimatickým podmínkám.
  16. 11. 2015 22:05 Homer
  Nezlobte se, ale jak by se do sklepa mohla zanést vajíčka vlnovníka? Ale dobrá, řekněme vzduchem z venku. Mám roky neoficiální sadbu a ta napadena není. Letošní neoficiální sklizená a Vaše 4 druhy sadby jsou v jedné místnosti ve sklepě. Chtěl jsem si pořídit kvalitní sadbu od guru českého česneku...ale Blanin II není vůbec odolný. I pokud bych ho sklidil, tak mohu čekat, že nevydrží ani měsíc. Takový česnek je celkem na nic:-(
  17. 11. 2015 20:43 Jan Kozák
  Na toto téma bychom mohli diskutovat hodiny, pane Homere. Ale stejně bychom se žádného výsledku nedopídili. Také my u tohoto škůdce vycházíme především z vlastních kusých zkušeností. To je také důvod, proč informace od nás nejsou po léta stejné, protože každý rok přináší nové poznatky, někdy protichůdné těm, které se získaly dříve.

  sadba

  13. 11. 2015 14:36 Zakladatel vlákna: Homer
  Dobrý den,
  objednal jsem si u Vás 4 druhy sadby česneku. Zboží dorazilo koncem srpna. Bylo uloženo do sklepa. Včera jsem se rozhodl, že by se o víkendu mohl zasadit česnek a začal jsem jej rozdělovat na stroužky. Anton v pořádku, Lukan víceméně také. U Záhorského byla asi desetina stroužků nepoužitelných. Nejhorší byl Blanin II - tam byla komplet celá sadba nepoužitelná. Stroužky byly na omak měkké, vyschlé a měly hnědou barvu. Mohu vybrat do přílohy pouze jednu fotku, kterou přikládám. Blanin patří, podle Vašich stránek, k velmi odolným odrůdám. Jakto že se tedy sadba tak znehodnotila?
  Děkuji za odpověď
  Honza

  Skladování

  10. 11. 2015 8:15 Zakladatel vlákna: Josef Markup
  Dobrý den paní Šerá,abychom z té diskuze neudělali soukromé stránky. Jde mi hlavně o uskladnění konzumního česneku a zjištuji že zpúsob skladování máme stejný. Přikládám foto jak mi česnek vydržel posledních 10 let uskladněný až do srpna příštího roku. Nevím kde se vzal letos ten vlnovník. Je fakt že v kuchyni je teplo ale proč to nevadilo 10 let až letos. Přeji hezký sen.

  Vlnovník

  9. 11. 2015 23:03 Zakladatel vlákna: Josef Markup
  Dobrý večer, paní Šerá napište jak česnek skladujete a co vlnovník. Já pěstuji česnek 24 let posledních 6 let kupuji zásadně sadbu od pana Kozáka a letos můj česnek přepadl vlnovník v kuchyni kde česnek skladuji 10 let. děkuji česneku zdar
  9. 11. 2015 23:56 Šerá ludmila
  P. Markup - Česnek skladuji tak, že nechávám dlouhé stonky, těmi ho otočím do sklenic nebo do kbelíku jako květiny a musí být někde, kde je sucho a ne moc teplo. Jednou jsem ho tak dala do sklepa a dlouho nevydržel. Mám ho třeba na schodech do sklepa.Když vidím, že už začíná být horší, v dubnu a ještě ho mám hodně, tak stroužky zmrazím. Zdá se mi to nejlepší konzervace. Myslím,že nejlepší jsou ty kopřivy na mulčování a také se nesmí brzy sadit. V roce 2014 všichni sadili česnek brzy a pak jim zplesnivěl. Také je důležitá předplodina, nesmí to být třeba fazole, zelí apod. Určitě ne cibulovina. Mějte se hezky. L.

  vlnovník

  8. 11. 2015 9:42 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
  Dobrý den koupil jsem si sadbu havrana v září následně namořil v sulce a nechal vysušit. Skladoval jsem ho ve sklepě, ale vypadá to že to že jsem se vlnovníku nezbavil. Je možné ho před výsadbou ještě jednou namořit? Nedojde k poškození sadby? děkuji Bohočík
  9. 11. 2015 19:31 Jan Kozák
  Dalším mořením česneku neublížíte, ale podle zkušeností Sulka ničí vlnovníka ve všech vývojových stádiích a že by česnek mohl být znovu napaden, se mi moc nezdá. Ale nemusím mít pravdu. Vlnovníkem se důkladně u nás nikdo nezabýval.

  Škodca

  6. 11. 2015 18:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
  Dobrý večer pán Kozák, dnes som kontroloval cesnakn a našiel som jednu hlavičku s takýmto poškodením, Čo by to mohlo byť?
  6. 11. 2015 20:46 Jan Kozák
  Jednoznačně jde o poškození vlnovníkem česnekovým.
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne