Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Svazenka jako předplodina Zpět na diskusi

  nevzešlá svazenka

  22. 8. 2021 18:00 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
  Možná hloupá otázka ,po sklizeném česneku jsem chtěl dát svazenku na přilepšení pro další plodiny nevzešla snad ani jedna.Osivo zakoupeno  v Banhausu zaseto se zapravením do půdy .Co jsem udělal špatně nebo bylo osivo s nulovou klíčivostí?Díky  za odpověd.
  22. 8. 2021 22:43 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Zdvořak příčin může být  více -málo vody,hluboké zapracování a nebo něco v půdě.Doporučení zalít a modlit se.Případně přečíst dobu zasetí na obalu té svazenky.JE SUCHO.
  23. 8. 2021 3:13 josef zdvořák
  Díky za názor taktéž špekuluji co to způsobilo,to sucho se mi nezdá letos tady není navíc jsem stále zaléval,hloubka klasika zapravení hráběma.Už jsem to vzdal a přesel hořčicí ta po třech dnech již leze jsou ideální podmínky-teplo,každý den voda.Stále se domnívám že ta klíčivost je nejpravděpodobnější protože nevzešla ani jedna což je divné.Ale děkuji za odpověd příště si udělám test na klíčivost.Díky.

  Hnojení před sadbou

  19. 9. 2020 14:33 Zakladatel vlákna: Petr Plášil
  Dobrý den,
  Mám dotaz ohledně přípravy půdy, před mým prvním pěstitelským pokusem s česnekem. Sadba je z těchto stránek - krabička s více odrůdami.
  Pozemek byl pár let ladem. Vloni poorán a osazen svazenkou, která byla na podzim zaorána. Letos brambory, které momentálně sklízím. Před vlastním ranně listopadovým zasetím česneku, bych rád půdu vylepšil svazenkou. Vzhledem k pozdní době chci do začátku svazence pomoci chemickým hnojivem.  Mohu použít NPK 15,6-15,6-15,6+1,8 Mg nebo raději zvolit Cererit kvůli obsahu chloru? Má pak smysl ještě dohnojit Cereritem přímo při sadbě česneku?

  Předem děkuji za odpověď  a přeji hezký den
  19. 9. 2020 19:33 Jan Kozák
  Na svazenku je už pozdě, teď by se už měla zapravovat do půdy. Takže Cererit před výsadbou česneku. Pokud budete sázet do rýh, dejte hnojivo na její dno v jiném případě rozhodit před přípravou půdy.

  Facélia na zelené hnojenie

  8. 7. 2019 13:48 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň, viem že táto otázka priamo nesúvisí s cesnakom ale chcel by som poradiť ak niekto bude vedieť čo robiť. Na miesto, kam chcem tento rok sadiť cesnak som nasial facéliu, pretože tam bola len lúka. Teraz už končí kvitnutie a chcel by som vedieť, či radšej urýchlene ju zkosi5, prípadne zaorať, alebo ju nechať ešte tak dva týždne aby dozreli semená, potom pozemok len podiskovat, počkať kým vzíde, to by som odhadoval na koniec augusta, a na začiatku septembra to zaorať. Sadiť plánujem koncom októbra a budem používať ešte rotavátor pred nasadením takže by prípadné korene alebo zelenú hnotu ešte rozdrvil. Prípadné ak máte inú radu budem vďačný.
  9. 7. 2019 21:23 Jan Kozák
  Váš plán zadiskovat svazenku po dozrání semen, aby se z nich znovu obnovila, není špatný. Otázka je, bude-li voda, aby včas znovu vzešla, protože jinak bude zaplevelovat česnek. 
  Podle aktuální situace zvažte použití rotavátoru. Ten sice připraví dobře půdu na sázení, ale ničí půdní strukturu. Proto doporučuji se mu v maximální míře vyhnout.
  9. 7. 2019 21:37 Martin Lokaj
  Ja by som rád použil brány alebo kombinátor, ale asi tam bude stále príliš veľa koreňov z tej lúky čo tam bola ešte na jar.

  Odstranění pozemku s chorobou

  17. 6. 2013 21:39 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
  Dobrý večer pane Kozáku,když mám na pozemku sklerociovou hnilobu pomohlo by odstranění z pozemku půda třeba 40cm i více.Jaké jsou faktory zavlečení této choroby,vyčetl jsem tady že se jedná když je pozemek zatopen třeba povodně,minulí rok jsem dal na zelené hnojení svazenku tak mě napadlo jestli nebyla infikována chorobou semena,jsem z této smůly dost otrávený protože nemám dost místa na zahradě,po zjištění že mám tuto chorobu zavlečenou na pozemku mé plány na pěstování vzaly jiný směr,fusárium toho se také nezbavíte.Škoda Vaší sadby vůbec nebyla využita,jak se dá skl.hniloba na pozemku zjistit aby člověk neprodělával,děkuji za Vaší odpověď.
  17. 6. 2013 22:06 Jan Kozák
  Spíš bych se snažil o dezinfekci pozemku dusíkatým vápnem. Semenem svazenky se sklerocium nepřenáší.
  17. 6. 2013 22:18 Roman Soukup
  Tak poraďte jak rychle se toho zbavit,četl jsem když je výskyt tohoto napadení nedá se už česnek pěstovat.
  18. 6. 2013 8:39 Jan Kozák
  Stoprocentní jistotu nebudete mít ani u jednoho z uvažovaných řešení. Myslím si, že použití dusíkatého vápna bude levnější i jistější než výměna zeminy. Po sklizni se dusíkaté vápno zapraví do půdy, je-li sucho, tak se zavlaží, a překryje nepropustnou fólií asi na měsíc.

  hořčice nebo svazenka

  10. 3. 2013 21:37 Zakladatel vlákna: Pavel Beran
  Dobrý den pane Kozáku,

  o přípravě pole se zde již samozřejmě psalo, nicméně potřeboval bych si něco s Vaší pomocí ujasnit. Mám zorané pole od podzima, zaorán staší hnůj. Jedná se mi o to kdy zasít svazenku či hořčici a kdy jí zaorat. Svazenku pěstuji pro včely od výsevu kvete cca za 6 týdnů, poměrně dlouhou dobu, ale pak už prakticky nejde zaorat, protože to jsou vysoké téměř holé klacky (60-70cm), nevím jak dlouho to samé trvá hořčici, ale řekl bych, že to bude obdobné. Jde mi tedy o to jestli je lepší zaorávat ve fázi zeleného hnojení před květem, což bude velmi brzo od výsevu, nebo nechat odkvést, posekat shrabat a zorat strniště. Pokud bych vysel svazenku např. koncem března a zaorával jí při zaoratelném stavu bylo by to tak koncem dubna a co pak...?

  Děkuji za odpověď, Pavel Beran
  10. 3. 2013 22:05 Petr Balaštík
  Dobrý den pane Berane, jsem v pozici amatéra, ale taky mám včely v kombinaci s česnekem a Váš dotaz mě docela zaujal. Nebylo by řešení po odkvětu svazenky ty "holé klacky" zmulčovat a pak teprve zaorat? Přijde mi docela škoda zaorávat před květem - pro včely je to výborná pastva, ale pak je možné, že nebude fungovat jako zelené hnojivo.
  10. 3. 2013 22:46 Honza Novák (ml.)
  Svazenka se v případě, že ji pan Beran nechá vykvést, stává plodinou (jakou by byla pro jiného třeba řepka). Vždy je potřeba tak trochu koukat na ekonomickou stránku věci a nespoléhat, že to česnek všechno otočí do zisku. Hořčice má nejlevnější osivo na zelené hnojení a možná ji stihnete otočit po svazence jako druhou vlnu zeleného hnojení. Důležitý je objem zaorané zelené hmoty, proto po posekání neshrabávat. To že je odkvetlá svazenka tvrdší nevadí, než k tomu otočíte hořčici tak to stihne zetlít.
  10. 3. 2013 23:37 J.V. Stalin
  Mohl by jste psát bez překlepů a stručněji.
  Stačilo napsat
  "Od března do června svazenku, od července do konce srpna hořčici a do výsadby česneku udržovat bezplevelný úhor."
  11. 3. 2013 17:24 Pavel Beran
  A nebude problém ve dvojí orbě? Nebude vadit když budu orat po dvou měsících? Pro včelaře je představa, že zaorá svazenku před květem 100m před včelnící hrozná, ale chápu, že nejde sedět na dvou židlích. Něco se objetovat musí. Uvidíme co pan Kozák, třeba je také včelař...

  Beran
  11. 3. 2013 19:24 Honza Novák (ml.)
  Předpokládám, že připravujete pozemek po předchozím uvedení do klidu nebo z louky. Pak právě opakovaná orba, či podmítka a kultivace je potřebná pro prokypření, pro které se pak rozorává pozemek o rok dříve než je počítáno se sadbou česneku.
  11. 3. 2013 21:06 Jan Kozák
  Shodnul bych se s panem Balaštíkem výše. Pokud se Vám svazenka zaplevelí, bude potřeba zaorat dříve, než dozrají na plevelu (ale i na svazence) semena. Nejpozději však na přelomu srpna a září.

  zelené hnojení, termín výsadby

  11. 10. 2011 0:08 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
  Zdravím česnekáře. Na zelené hnojení jsme letos zaorali svazenku. Se sadbou také nespěcháme...necháváme to každoročně na konec října až začátek listopadu. S ohledem na velké množství sadby si to déle neriskneme - jsme z hor. Je zde chladněji a sněhová nadílka někdy vydrží už od poloviny listopadu. - každopádně pokud je česnek pod sněhovou peřinou- tak mu nic nechybí. Česneku zdar!!!

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne