Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Šedá hniloba Zpět na diskusi

  Huba

  28. 10. 2020 19:48 Zakladatel vlákna: Pavol Kysela
  Dobrý deň, poprosím Vás o identifikáciu hubového ochorenia cesnaku, vyskytlo sa jedine na odrode Japo. Napadnuté a znehodnotené boli celé cibule, po ošúpaní vrchných sukníc sa objavila čierna plodnica. 
  JAPO
  28. 10. 2020 20:10 Jan Kozák
  Černá sklerocia náleží houbě Botrytis. Otázkou však je, jestli se jedná o primární napadení. Já bych se spíše klonil k tomu, že se primárně projevilo voskovité odumírání stroužků, což je fyziologická porucha, a až následně byly odumírající stroužky napadeny uvedenou chorobou.
  28. 10. 2020 20:48 Pavol Kysela
  Áno skutočne niektoré strúčiky vykazovali príznaky voskovitosti. Čo mohlo túto poruchu spôsobiť ? Je odroda Japo viac náchylná ? Ďakujem 
  29. 10. 2020 7:05 Jan Kozák
  Kdyby se znaly všechny příčiny fyziologických poruch, pak by se jich tolik neobjevovalo. U voskovitého odumírání stroužků má jednoznačně negativní vliv pomalé sušení po sklizni. Ale zdaleka to není jediná příčina. Ačkoliv by se mohlo zdát, že větší problém je u nepaličáků, mnozí pěstitelé paličáků jsou přesvědčeni o opaku. Celkově je asi vyšší frekvence této poruchy u francouzských a španělských odrůd u nás pěstovaných; mají víc suknic, proto je sušení pomalejší.

  Fusárium - jak ochránit novou sadbu.

  12. 10. 2018 18:28 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý večer páni Kozáci. Blíží se doba sadby a já se chci zeptat jak postupovat (mimo již známé víceleté odstupy pro sadbu) v případě, že jsem měl příznaky fusária při letošní sklizni? Zkusím foto, zda je to fusárium. Děkuji za odpověď.
  Je to fusárium?
  12. 10. 2018 22:01 Jan Kozák
  Fusarium tohle není. Mohla by to být botrytida. Nemáte snímek z boku?
  13. 10. 2018 11:55 Filounek Jaroslav
  Toto slyším poprvé. Co to pro mne znamená?
  Botrytida?
  14. 10. 2018 6:27 Jan Kozák
  Z těchto snímků nelze s jistotou určit problém. Pokud by se jednalo o botrytidu, pak je to jedna z mála chorob, proti které lze úspěšně bojovat mořením. Problém je ale v tom, že v současné době není asi žádné takové mořidlo na česnek registrováno.

  Sklerociová hniloba

  25. 6. 2017 14:16 Zakladatel vlákna: Sedlák Aleš
  Dobrý den. Dovolte mi obrátit se na Vás s dotazem. Po kontrole mého pěstovaného česneku jsem
  zjistil příznaky odpovídající uvedenému onemocnění. Pročetl jsem diskuzi na Vaší stránce a zachoval se dle uvedených rad. Prosím o zhodnoceníobrázků a potrzení, zda byla má úvaha správná. Současně bych Vás chtěl požádat o doporučení adresy k zakoupení sadby, tato věc se mi objevila poprvé po mnoha letech pěstování, sadba byla od soukromého pěstitele v Litoměřicích. Vzhledem k místě bydliště v Jizerských horách je pro mě lokalita prodejce důležitá. Děkuji za pomoc. Obrázky se mi nepodařilo přiložit, zřejmě kvůli jejich velikosti.
  domnělá nemocpokračování
  26. 6. 2017 9:02 Jan Kozák
  Podle obrázku si nejsem jistý, že jde o Sclerotium. mohlo by se jednat i o Botrytis. Nákup od pěstitelů je vždy spojen s rizikem, s nímž jste se právě setkal. My dodáváme sadbu i pěstitelům do nadmořských výšek přes 700 metrů a nemají s tím problém.
  26. 6. 2017 11:40 Sedlák Aleš
  Děkuji za odpověď. Nicméně zdroj nákazy není zřejmě pro letošní sklizeň a pěstování pro příští rok rozhodující. Na konci léta se na Vás určitě obrátím s žádostí o zakoupení sadby.
  26. 6. 2017 20:42 Bohuslav Coufal
  Asi bych moc nedoporučoval čekat s nákupem sadby na konec léta. Již nyní (stejně jako každý rok) je mnoho odrůd vyprodaných.
  28. 6. 2017 21:26 Sedlák Aleš
  Za Vaši odpověď mockrát děkuji. Okamžitě na ni zareaguji tím nejlepším způsobem.

  hmyz

  5. 4. 2016 21:13 Zakladatel vlákna: Pavol Andrejčák
  Dobrý večer p. Kozák a milí pestovatelia/ľky. Stretli ste sa niekto s malým čiernym chrobákom (na fotke)? Našiel som ho vo všetkých silne poškodených strúčikoch cesnaku, vždy niekoľko kusov. Máte skúsenosť, či je to škodca, alebo len dôsledok hniloby? Na druhej fotke je strúčik s niekoľkými patologickými prejavmi. Plesne a roztoč. Predpokladám, že jediné riešenie je odstraňovať napadnuté rastliny? Ďakujem za prípadné reakcie.
  8. 4. 2016 6:19 Jan Kozák
  Máte pravdu, ten "chrobák" je tam až druhotně, živí se odumřelými pletivy.
  Na druhém snímku je patrné napadení houbou Botrytisa druhotně Penicillium. Odstraňování napadených rostlin z porostu by mělo být vždy základním ochranářským opatřením.

  Čo by to mohlo byť?

  20. 12. 2015 20:02 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
  Dobrý večer pán Kozák, dnes som kontroloval uskladnený cesnak a našiel som takéto hlavičky, na niektorých to bol len 1-2 strúčiky. Je to hubová choroba , alebo následok poškodenia vlnovníkom? U odrody Dukát a Rusák, až 70-80% napadnutých hlavičiek.
  22. 12. 2015 17:37 Jan Kozák
  Jeví se mi to takto: na prvním a druhém snímku je stroužek na levé straně napaden vlnovníkem česnekovým (Aceria tulipae). Na třetím snímku jde asi o fyziologickou poruchu, která nemá české označení. Houbový povlak je snad botrytida (Botryotinia porrii) jako druhotný patogen po vlnovníku nebo fyziologické poruše.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne