Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Předčasná sklizeň Zpět na diskusi

  předčasná sklizeň

  27. 6. 2020 9:07 Zakladatel vlákna: pavel kovář
  Dobrý den pane Kozák z důvodu nájezdu zlodějů jsem se rozhodl česnek předčasně sklidit, měl ještě asi 5 zelených listů a květy ještě nestály, jednalo se o odrůdy bjetin a rusák. Jaký má předčasná sklizeň vliv na česnek?
  Děkuji za odpověď.
  28. 6. 2020 14:04 Jan Kozák
  Bjetin jste sklidil víceméně ve správné agrotechnické lhůtě, tzv. ruský paličák měl ještě aspoň deset dní čas. Předčasná sklizeň nemá vliv na skladovatelnost, výnos se trochu sníží, bývá náročnější sušení. Při dobrém zdravotním stavu ani toto není problémem.

  sklizeň různých odrůd

  14. 6. 2019 9:26 Zakladatel vlákna: Milan Rotter
  Dobrý den pane Kozák,
  dovolte mi krátký dotaz, mám vedle sebe odrůdy Havran a Havel, Havran na kraji pole protože mám boční vyorávač a předpokládal jsem dle popisu odrůd , že bude první na sklizeň, ale Havel začal o cca 3-4 dny kvést dříve a k tomu se nedostanu, Havran jsem dopaličkoval tudíž také  o 3-4 dny později,  bude na závadu když počkám až dozraje Havran ? Děkuji Milan Rotter
  15. 6. 2019 15:06 Jan Kozák
  Správné pořadí sklizně se pozná až v aktuální době. Ale platí, že je lépe česnek týden podtrhnout než se tři dny opozdit.

  Hrdza

  5. 7. 2017 9:03 Zakladatel vlákna: Tomáš Urban
  Dobrý deň pán Kozák,
  pred týždňom som zistil v poraste hrdzu na listoch cesnaku. Včera som zistil, že táto choroba sa rozširuje ďalej do celého porastu. Moja otázka znie, či je potrebné ešte riešiť postrek Ortivou. Ak nie, nebude to mať negatívny vplyv na kvalitu cesnaku?Jedná sa o ruský paličiak na ploche 10 árov, ktorý má 6 zelených listov, čiže zber bude za 2 - 3 týždne.  Ďakujem za odpoveď.
  Hrdza na listoch
  6. 7. 2017 7:11 Jan Kozák
  V tomto stádiu Vám už Ortiva nic nevyřeší, počítejte s tím, že porost bude během několika dnů zasažen celý. Asi Vám to o pár dní uspíší sklizeň.

  Odrůda Havel a sucho.

  26. 6. 2017 18:39 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den přátelé česnekáři. Sucho, které panuje na Znojemsku, ohrožuje výnosy z letošní sklizně. Ač ještě nenastal ten správný čas pro sklizeň, některé odrůdy půjdou ze země. Odrůda Slavin polehává a Havel je velice špatný. Musel jsem jej již sklidit dnes, protože usychá a cibule jsou malé, oproti loňsku. V podstatě kilo jsem nasadil a kilo sklidil. Pokusím se nahrát foto. Trápí Vás též velké sucho? Co na to jiní česnekáři?
  sklizený HAVEL
  26. 6. 2017 20:38 Štěpán
  Dobrý den, o suchu mě ani nic neříkejte okr. Hodonín, katastrofa!! Já říkam ale že na to co tu spadlo se to ještě dá. Ale ten havel docela vypadá dobře. Bohužel u nás na jižní Moravě to už lepší nebude...

  dotaz

  17. 6. 2016 9:14 Zakladatel vlákna: Miklasová Lenka
  Dobrý den p.Kozák mám dotaz letošní česnek asi 20kg jsem v čera vyryl protože jedu nadovolenou a měl jsem obavu aby se pak nerozděloval.Česnek je zdraví supr pěkný/výstavní/.U Vaši odrudy Lan byly listy jíž skoro celé žluté také u mého paličáku.Nať však byla zelená a pevná o obou.Suším 2měsícena větraném místě mám však obavu jestli je česnek dobře vyzrátý aby mě vydržel když nať byla ještě pevná.Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den Vratislav
  17. 6. 2016 19:04 Jan Kozák
  Vyzrálý ještě určitě není. Pro lepší a rychlejší vysušení bych doporučoval oloupat ho na dvě suknice.

  česnek v bahně

  7. 7. 2012 14:38 Zakladatel vlákna: Pavel Holínský
  Dobrý den, česnek Japo2 začal před pár dny "lehat", včera se u nás prohnalo tornádo a lehlo vše /nejen česnek/. Doba sklizně tohoto druhu je dle Vás začátek srpna. Můžeme česnek raději sklidit abychom ho uchránili před plísní a hnilobou v bahně? Je možné předčasně sklizený česnek použít k další sadbě? Děkuji za odpověď Holínský
  7. 7. 2012 21:48 Jan Kozák
  Předčasně sklizený česnek můžete k sadbě použít, zvýšenou péči věnujte dobrému sušení.

  Jan sklizeň česneku

  29. 6. 2012 8:04 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý den pane Kozáku, měl bych na Vás dotaz týkající se sklizně česneku. Je velkou chybou sklidit česnek z pole nejsou-li květy v polovzpřímené poloze, tudíž není-li zcela dozrálý? Jaký dopad na česnek (velikost, chuť, ostrost atd) má jeho ponechání např ještě 5 dnů v zemi ve srovnání s jeho sklizením během dneška či zítřka tzn. jak moc ještě je schopen narůst či dozrát. Mám paličák a s ohledem na nadcházející vedra a hrozby přívalových dešťů, krupobití, stejně tak možných krádeží přímo z pole, uvažuji o jeho vytrhání během nastávajícího víkendu. Děkuji za odpověď
  29. 6. 2012 13:17 Jan Kozák
  Na Vaše otázky neznám přesnou odpověď. Nikdy jsem nesledoval, kolik za den krátce před sklizní česnek přirůstá ani změny obsahu chuťových látek. Jasným problémem bývá někdy sušení podtržených rostlin, protože mají ještě velký podíl vody. Případný zloděj si s tím starosti dělat nebude.

  Sklizeň 2

  26. 6. 2012 17:42 Zakladatel vlákna: Martin jurča
  Dobrý den, bohužel jsem se nedočkal odpovědi ze dne 18.6. na moji otázku ohledně předčasné sklizně s ohledem na dynamiku růstu česneku. Podařilo se mi sehnat knižní publikaci Česnek od Oldřicha Konvičky z roku 1998, který popisuje dynamiku růstu u Bzeneckého (H) paličáku, který má hmotnostní přírustek v poslesní dekádě vývoje z 30,0 g (21.6.) až na 45,0 g (1.7.)
  U Francouzského (U) nepaličáku, z 28,0 g (11.6.) na 48,0 g (21.6.) Dá se takto popsaný vývoj nárustu převést i na vaše odrůdy paličáků a nepaličáků? Jinak všem začínajícím i pokročilým pěstitelům česneku tuto publikaci vřele doporučuji, hlavně v ujasnění pojmů a názvosloví.
  Děkuji za odpověď.Martin.
  26. 6. 2012 21:02 Jan Kozák
  Omlouvám se Vám, že jsem nereagoval na Váš dřívější dotaz. Ale odpověď neznám, nikdy jsem se tím nezabýval. Při předčasné sklizni bývá problém se sušením

  česnek - sklizeň

  25. 6. 2012 10:41 Zakladatel vlákna: Fišerová Pavlína
  Dobrý den, včery jsme sklidili česnek, neboť se začal kazit, snad jsme naudělali nic špatného a nesklidili jsme moc brzy, takto jsme sklidili i vloni a česnek byl a vlastně je pěkný dodnes. Co myslíte? P.F.
  25. 6. 2012 15:26 Martin Zemanov
  Nic špatného jste myslím neudělala, ale není možné aby Vám česnek vydržel od loňska, natož ten český který ještě není možné aby byl jak jsem se tu dočetl ...asi pěstujete na Pyrenejích nebo odtamtud sadbu..já bych to celé raději zaoral a hlavně koupil novou sadbu, což je to hlavní.
  25. 6. 2012 16:49 Tomáš Panchartek
  Pane, to ze sebe jako děláte šaška nebo jak mám vašemu příspěvku rozumět?
  25. 6. 2012 20:20 Jan Kozák
  Ačkoliv jsem si to ještě před týdnem nemyslel, bude letošní sklizeň dřív, než je běžné.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne