Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Plíseň Zpět na diskusi

  Postup proti začínající plísni

  21. 12. 2020 11:08 Zakladatel vlákna: Roman Jurek
  Dobrý den, včera jsem před sázením zjistil, ze spodní řada stroužků v hrnci měla znaky počínající plísně, která se dala setřít a pár měkkých stroužků jsem vyhodil. Nenapadlo mě nic jiného, než každý stroužek kartáčkem pečlivě očistit v roztoku Rovralu, pak 2 hod. v Sulce a pak obalit v Clonoplusu, nevím, co víc by se s tím dalo kromě úplného vyhození dělat. Letos plíseň řádí jako málokdy i u konzumního česneku, zatím pomohlo pečlivé oloupání volných suknic a vydezinfikování Alpou Lesanou s hřebíčkem a skořicí ve spreji, třeba to pomůže i proti tomu problematickému vlnovníkovi, máte to jako dárek k Vánocům a přeji dobrou úrodu všem. 
  23. 12. 2020 8:36 Jan Kozák ml.
  Osobně bych zvolil asi jiný postup. Plesnivý česnek bych vyhodil, zdravý nasázel. Hrnec bych vrátil do kuchyně. Na skladování česneku se nehodí, protože zabraňuje proudění vzduchu. Je možné, že vám to v předchozích letech procházelo, avšak to bylo proto, že bylo velmi sucho a tedy i nízká vzdušná vlhkost. Konzumní česnek bych vyndal z uzavřené nádoby. Hřebíček a skořici přimíchal do svařeného vína. Prošlý Rovral bych odevzdal jako nebezpečný odpad. S Alpou nevím.
  23. 12. 2020 11:55 Olga Hlávková
  Souhlasím s p.  Ing.  Kozákem. Skladovat česnek v polouzavřené nebo dokonce uzavřené nádobě je naprosto nevhodné, Vaše další pokusy o nápravu mohou mít možná částečný úspěch,  příště si ale raději přečtěte na zdejším webu,  jak postupovat správně. Pěstuji česnek už asi 65 let,  ale tento způsob uskladnění by mě tedy opravdu nenapadl ani v alkoholovém opojení. 
  29. 12. 2020 13:42 Roman Jurek
  Vyvozujete oba závěry z chybné hypotézy, česnek byl v hrnci nachystán na sázení (psal jsem před sázením), nikoliv dlouhodobě uskladněn, ale nebojte, on začíná plesnivět i ten a bude letos boj ho udržet. Hřebíček i pravou skořici jsem lupnul do ořechovky a je to fakt pecka, ale zkoušel někdo dát třeba 2 stroužky do 1 jamky, třeba naproti sobě, takže místo pro kořínky by bylo a nať vedle sebe, zkoušel to někdo? Díky. 
  29. 12. 2020 17:48 Jozef Sisak
  Pri nedostatku miesta sa da vraj sadiť cesnak nad seba - rozdielna hlbka sadby s vytvorenim  kopčeka -ako pri zemiakoch . Sadba dvoch stručikoch do jednej jamky dopadne ako pri vysadbe " dvojstručika "

  Postrik na plíseň

  5. 6. 2020 15:43 Zakladatel vlákna: Jiří Hamerník
  Dobrý den 
  Jelikož květen je vcelku mokrý a následující dny má být deštivé počasí chci se Vás optat jestli je vhodné postříkat česnek preventivně proti plísni.  Zatim se nezda že by česnek byl nějak ohrožen. 
  Slavin
  7. 6. 2020 20:21 Jan Kozák
  Nemá to žádný smysl, žádná choroba ze skupiny plísní Váš česnek nenapadne. Zrovna tak se nemusíte bát, že by chytil koronavirus.

  plíseň

  14. 8. 2013 20:26 Zakladatel vlákna: Miluše Letecká
  Dobrý den pane Ing.Kozáku.Pěstuji česnek již velmi dlouho. Poprvé se mi však stalo,že při sušení jako každoročně zavěšením v kytkách v letošních vysokých teplotách se zřejmě nať zapařila a chytila plíseň.Tyto fleky se více méně objevují i na cibuli česneku,ale jen ve slupce. Po oloupání je stroužek čistý.Prosím o radu, zda budu moci tento česnek uskladňovat na konzum a zda by se dal opět vysázet.Nevím, jaká je to odrůda, ale pěstuji ho již 30 let,jsem s ním velmi spokojena a nerada bych o něj přišla.Děkuji předem za odpověď.Miluše
  16. 8. 2013 6:02 Jan Kozák
  Nemám představu o tom, čemu říkáte plíseň. Mohla by být fotka?
  16. 8. 2013 16:35 Miluše Letecká
  Dobrý den,pane Ing.Kozáku,posílám obrázek abyste si udělal představu o problému.Děkuji předem za radu.Letecká
  16. 8. 2013 21:37 Jan Kozák
  Jedná se o čerň, správně sazovitost česneku. Je to saprofytická houba, která je považovaná za estetickou závadu. Na konzum nevadí, na sázení pokud je patrná i na slupce stroužků, by bylo vhodné stroužky oloupat (za předpokladu, že toho sázíte jenom trochu). Nejlepší ochrana je rychlé vysušení po sklizni.

  cibule vs česnek

  21. 7. 2013 16:06 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den. Porost cibule je napaden nějakou chorobou (viz snímek), zasychá a v nati je žlutá larva asi 4 mm dlouhá a 1 mm silná. Protože jsem ji umístnil vedle porostu česneku, domnívám se, že je to háďátko zhoubné. Ulička mezi oběma porosty je asi 40 cm. Mohou se oba porosty vzájemně ovlivňovat? Česnek se již suší asi dva týdny. Česnek byl ošetřován, cibule nikoliv, zasychání cibule se objevilo až po sklizni česneku. Poradíte mi prosím pane Kozák?
  21. 7. 2013 19:56 Jan Kozák
  Neporadím, nevím. Ale háďátko to není.
  23. 7. 2013 16:23 Jana Pokorná
  To bude plíseň cibulová - nať se kroutí a zasychá, a když vytrnete cibuli, zjistíte, že zahnívá. Musíte preventivně provádět postřik Acrobat nebo Champion. a ideálně do toho přidat pár kapek jaru jako smáčedlo, protože postřik bez smáčedla dělá na rostilině jen kapičky a je tudíž potom i málo účinný. Jakmile začnou listy usychat, tak už je pozdě. Někdy je na vině i přehnojený pozemek dusíkem.
  23. 7. 2013 17:53 Filounek Jaroslav
  Děkuji za radu. Chemické ošetření nejraději moc nepoužívám, proto tento výsledek. V příspěvku mi mimo jiné také šlo o to, zda vůbec může být cibule vedle česneku. Vím, že některé plodiny se nesnesou vedle sebe.
  28. 7. 2013 17:57 Petr Doležal
  Je to houbomilka česneková. Pokud to zadáte do vyhledávače, zjistíte, že kromě česneku (který jste uchránil)napadá též cibuli a pórek

  ..ošetření česneku

  29. 5. 2013 21:37 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý večer pane Kozák,

  Je vhodné v tuto dobu ještě česnek tříkat proti plísni,případně provést nějaké další chemické ošetření a jestli ano,tak jaké? Mnohokrát děkuji za odpověd....
  30. 5. 2013 20:21 Jan Kozák
  Určitě neošetřujte česnek proti plísni ani proti chřipce. Ani jedno ani druhé česnek nikdy nenapadá. S touto chemií si nedělejte starosti.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne