Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Piliny Zpět na diskusi

  Hnojení Damem

  11. 4. 2021 21:07 Zakladatel vlákna: Tomáš Kiszka
  Dobrý den,
  je možné hnojit česnek Damem, měl by mít kolem 30% dusíku. Česnek má žluté špičky a přijde mi že je celkem tenký. Mám ho zakrytý pilinami takže připadá jen možnost hnojení na list. Kolik damu na 10l vody dát, jak často můžu přihnojovat? 

  Děkuji
  česnek
  12. 4. 2021 7:48 Jan Kozák
  Protože sami DAM nepoužíváme, využívám zkušenosti jiných pěstitelů. DAM můžete použít buď neředěný nebo ředěný na deset nebo méně procent. Ale moc dusíku česnek nedostane, protože jeho listová plocha je ještě velmi malá.
  18. 4. 2021 19:51 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Kiszka můžete mi prosím podrobněji vyobrazit výhody a nevýhody aplikace pilin na česnek.Jaká je spotřeba na čtvereční  metr atd.Děkuji Dotzauer 
  18. 4. 2021 20:59 Tomáš Kiszka
  Dobrý den,
  piliny zkouším prvním rokem. Česnek sadím už několik let ale vždy jen pro svou potřebu. Tento rok jsem se rozhodl zasadit větší množství čímž by přibylo větší množství práce kolem pletí, uvažoval jsem o prutových branách ale co jsem se tak díval tak mi přišly zbytečně drahé na tak malou plochu, asi 15x15 metrů. Piliny by měli zamezit růstu plevele, tak uvidíme :D  Na tu to plochu jsem použil skoro celou 8mi tunovou vlečku pilin cca 10m3 piliny. Bohužel jsem česnek zasadil celkem hluboko a na ot dal ještě cc 5-10 cm pilin takže česnek vyrost později než normálně, ale doufám, že to česnek dožene. Nevýhoda je, že přihnojit lze jen hnojivem na list.  

  Piliny proti plevelu.

  19. 6. 2019 12:17 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vanduch
  Dobrý den. Na radu známé z Oravy,jsem česnek po nasazení zasypal pilinama,cca 4 cm a dál se jím nezabýval. Minulý týden dokončil odhlávkování. Přihnojení bylo 1x postřik na list močovinou a pak ještě 2x ledek vápenatý 15.5 proc. Vloni byl problém koupit odrůdu Havran,tak jsem u nás na prodejně sehnal asponˇ Dukát. Na foto vpravo je srovnání s (asi) rusákem,který sadí sestra stále dokola už mnoho let. 
  Zárovenˇ bych chtěl poděkovat panu Kozákovi. Nebýt jeho vědomostí s česnekem bych dávno skončil.
  Chtěl bych znát názor i ostatních česnekářů,co si o takovém usnadnění práce myslí? Lokalita Valašsko,660 m.n.m. ,půda těžká,jílovitá jako všude tady.
  A na závěr. Z lonˇského česneku mám ještě asi pět palic. To se mi ještě nestalo. Síla už je pryč,ale trvanlivost úžasná.     Zdeněk z Valašska.
  Vlevo dukát,vpravo rusák.piliny
  21. 6. 2019 10:38 Jan Kozák
  Mulčování pilinami, hoblinami nebo slámou považuji za dobré řešení. Ušetří spoustu práce a půdu obohatí o organickou hmotu. Přitom je třeba ale počítat, že část dusíku se spotřebuje mikroorganismy na její rozklad.
  26. 6. 2019 18:59 Pavel Dohnal
  Určitě super! Dá se to ale chápat tak, že s mulčem nemusím okopávat a kypřit půdu? Nechce tu hlínu občas načechrat? S mulčem se to nedělá nejlíp. 
  27. 6. 2019 12:28 Jan Kozák
  Načechraný půdní povrch je nahrazen načechraným mulčem. Tedy žádný problém, s půdou nic dělat nemusíte.
  28. 6. 2019 15:17 Zdeněk Vanduch
  Ano,je to tak. V minulosti,protože jsem nechtěl používat postřik na plevel,jsem byl s motykou v česneku i třikrát a jakkoli už nesázím tolik,jako v začátku mé ,,pěstitelské,, kariéry,přišlo mi to jako dobrý nápad. A taky i při velké opatrnosti to odnesly nějaké listy.
   Musím ale přiznat,že jsem měl velké pokušení v dubnu,kdy tady vůbec nepršelo,záhon prokypřit.Rostlinám to hodně pomáhá. Jenže to bych zase nevěděl,jestli to s těma pilinama není blbost. Toš tak,asi.  Zdeněk.
  1. 7. 2019 19:13 Pavel Dohnal
  Toš děkuji za vyčerpávající info. Příští sezónu taky budu redukovat asi na 400 a s motykou jsem taky byl třikrát, i když mám řádky 40 cm, je trochu problém šmatlat v listí a něco neukopnout. Vyzkoušíme a uvidíme... Ještě můj názor k Dukátu. Už jsem ho před 10 lety měl. Tuto sezónu jsem ho asi z nostalgie zkusil řádek a naposledy. Ne a ne a ne!!! Katastrofa! Chápu, že se mu může jinde dařit jinak ale já a moji přátelé na tuto odrůdu nepějí oslavné básně. Dobře vypadá, chuti mdlé a trvanlivost mizivá, spíš nulová. Pouze můj názor... 

  jehličí

  17. 11. 2013 13:17 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
  Dobrý den, pane inženýre,
  v příspěvcích níže, jsem se dočetl, že někteří pěstitelé zasypávají políčko se zasázeným česnekem jehličím, které pozbírali v lese pod stromama. Chci se zeptat, jaký má význam jehličí na česneku? Předem děkuji za odpověď.
  ...pozemek připraven (zahnojení, cererit+močovina), ale ještě jsem nesázel...
  17. 11. 2013 17:25 Jan Kozák
  Jednoznačně má kladný vliv, ale víc k tomu nevím.
  19. 11. 2013 12:30 Tomáš Vyjídáček
  Vřele doporučuji piliny... celý záhon jsem po výsadbě zasypal a vůbec jsem neměl problém s udržením vlhkosti a okopánáním plevele...

  Sázení česneku bez kořínků

  25. 10. 2013 5:20 Zakladatel vlákna: Jiří Rudzki
  Dobry den chci se zeptat, čtu tady, ze cesnek ma již kořinky. Muzu česnek sadit i když zadne kořinky nema? A co si myslíte o zasypani polička po vysadbě pilinami?
  25. 10. 2013 6:47 Zdeněk Červík
  To že míá česnek už kořínky je podle mého názoru chyba.Měl jsemtento problém,ale nějak s růst zastavil po přestěhování do jiné místnosti.určtě je lepší když kořínky před výadbou mít nebude.Déle k těmpilinám níže přiložená citace ze sekce Česnek v otázkách
  "V letech s přebytkem vláhy by takové řešení nebylo vhodné, protože krčky rostlin by byly stále mokré, což by dopomohlo ke zvýšení výskytu botrytidy. Pokud by byla vrstva pilin do 1cm, jistě by to problém nedělalo. Při vyšší vrstvě by bylo lepší nastýlat mezi řádky, těsně u rostlin nikoliv."
  25. 10. 2013 13:28 Zdeněk Červík
  Toto se asi týká teho pěstutele,který si česnek už namořil začátkem září a nebo i později.Následně buď ho špatně vysušil a nebo špatně skladoval(můj případ).
  25. 10. 2013 20:51 Jan Kozák
  Ono je to lepší, když v době výsadby česnek ještě kořeny nemá.

  mráz

  22. 3. 2013 10:04 Zakladatel vlákna: Jirka
  Dobrý den,
  mám docela strach ze slibovaného víkendového mrazíku -10. Měl bych jej nějakým způsobem přikrýt? Je vhodné jej zasypávat pilinami, hoblinami? Nerozhodí mi celuloza PH půdy?
  Jirka P.
  23. 3. 2013 19:07 Jan Kozák
  Asi přicházím s křížkem po funuse. Já nic nezakrývám, mrazu se nebojím. Pokud jste to zakryl pilinami nebo hoblinami, neměl by být při jednorázovém použití se změnou pH problém. Půda má značnou pufrovitost.

  Moření

  1. 9. 2011 15:23 Zakladatel vlákna: Antonín
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat čím mořit česnek ,když není Sulka?
  A co si myslíte o přikrývání záhonu pilinami?
  Děkuji za odpověd
  1. 9. 2011 21:40 Jan Kozák
  Moření ještě nevím. Proti pilinám nemám námitek.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne