Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

  Prosím o pomoc- identifikace škůdce

  15. 6. 2022 10:51 Zakladatel vlákna: Vendula Dobřická
  Dobrý den,
  jsem začátečník pěstitel. Loňská úroda úžasná, letos nevím co se děje.Postup, zřízený nový záhon, vydesinfikováno , zahnojeno, namáčeno vše jak má být. Do sklizně chybí cca měsíc a česnek vypadá viz foto.:
  Myslím že jde o drátovce , vlastně nevím. Prosím o pomoc o identifikaci, dále zda mám celou úrodu zrušit . Nenapadené stroužky mohu použít? ( zpracovat?)
  Dá se s tím bojovat?
  jaký je to škůdce- odumírají listyzáhon Vekanu (Bjetin vedle je na to lépe)hned po vytažení zaschlé listy
  15. 6. 2022 19:08 Jan Kozák
  Podle jizev na cibulích by to poškození drátovcem mohlo být, ale úhyn rostlin způsobilo něco jiného. Co to bylo, z fotek nepoznám. Mohlo (i nemuselo) jít taky o nějaký problém z půdy. Vekan určitě skliďte, pokud cibule nezahnívají, je možné je normálně použít.

  Vekan

  14. 6. 2022 15:20 Zakladatel vlákna: Martin Kőrmendy
  Dobrý deň, nadviažem na kolegu nižšie, tiež mám Vekan, v nedeĺu odchádzam a vrátim sa 27.6. Som na vážkach, pretože sa mi zdá, že má ešte čas aby som ho teraz vyberal, na druhú stranu sa obávam, či vydrží ešte 2 týždne. Zatiáľ majú po 5 dužnatých listov.  Prosím o názor. Sme 270m.n.m.
  Ďakujem
  S úctou Martin K.
  Vekan4 rady zĺava Havel, vpravo VekanVekanVekan
  14. 6. 2022 21:04 Jan Kozák
  Dneska a zítra jsme na akci Naše pole v Nabočanech. Vekan tam vypadá ke sklizni asi za deset dní. Jsem názoru, že je lepší česnek sklidit o týden dřív než o dva dny později. Takže by možná bylo jistější vyrazit na něho v sobotu. Jsou to ještě čtyři dny a třeba se ukáže, že tam ještě deset dní vydrží. Nebo bude lepší se do něho pustit.

  Sklizeň

  13. 6. 2022 17:14 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
  Dobrý den. Mám dotaz. Mám odrůdu Vekan a už se mu začínají narovnávat květní stvoly. Mám ho již sklidit. Není to moc brzy? Děkuji. 
  13. 6. 2022 21:09 Jan Kozák
  Když se dívám na datum, tak se mi zdá, že to brzy opravdu je. Nevidím ho, natož abych ho měl v rukou, takže těžko poradit. Obecně si myslím, že ještě týden by na škodu být neměl.

  Termín sklizně

  12. 6. 2022 10:06 Zakladatel vlákna: Jindřich Rosa
  Dobrý den. Mohu poprosit o zhodnocení termínu sklizně? Odrůda Bjetin. Znojemsko. 
  Bjetin
  12. 6. 2022 13:09 Jindřich Rosa
  A ještě by mě zajímalo, jestli v této fázi ještě cibule roste. Děkuji. 
  13. 6. 2022 9:03 Jan Kozák
  Česnek ještě roste. Termín sklizně bych viděl v hrubém odhadu tak za deset dní.

  Hnojení

  9. 6. 2022 6:40 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
  Dobrý den pane Kozák.Má ještě smysl hnojení bjetinu 5% roztokem močoviny?Děkuji za odpověď s pozdravem Jan Rázek 
  13. 6. 2022 9:04 Jan Kozák
  Bjetin už nehnojte, je to zbytečné.

  Aktuální stav porostu, nemoc?

  7. 6. 2022 20:15 Zakladatel vlákna: Jiří Strnad
  Dobrý večer, pane Kozáku,
  Poprvé v životě jsem dal na políčko česnek, celkem 4 odrůdy (Bjetin, Havel, Slavin II a Vekan). Česnek ze začátku jednou za dva týdny zaléván (15l/m2) - vůbec nepršelo. Ale v jarních vedrech začal žloutnout, 4x jsem přihnojil močovinou, pomohlo možná jen nepatrně. Nyní už třetí týden, dá se říci, stále prší, nestačí půda ani vyschnout.
  Je žloutnutí jev pouze sucha, nebo máte na to podle fotek jiný názor? Dále jsem dnes vykopl nejhorší vzorek Havla a Slavina II, jedná se o zde již mnohdy zmiňovanou chorobu, nebo mohu býti v klidu a s úsměvem po deštích pokračovat v okopávání? 

  Děkuji vám za Vaši práci. 
  Ze začátku Bjetin (nejrychlejší), poté Havel,..Větší je Havel, menší je myslím Slavin II
  8. 6. 2022 10:50 Jan Kozák
  Z fotky si mi nezdá, že by byl porost špatný, zdá se být jako letošní normál. Na těch dvou česnekách není mnohdy zmiňovaná choroba, můžete být v klidu a s úsměvem po deštích pokračovat v okopávání. Je to poškození houbomilkou česnekovou.

  Choroba česneku

  6. 6. 2022 16:54 Zakladatel vlákna: Alžběta P.
  Dobré odpoledne pane Kozák. U odrůd Bjetin a Havel začaly podezřele rychle žloutnout a schnout listy (zatím jen několik rostlin). Po velice snadném vytažení ze země (pouze rukou) se mi naskytl pohled na obrázku. Mohl byste, prosím, určit, o jakou chorobu se jedná? Obávám se nejhoršího. Děkuji.
  123
  6. 6. 2022 21:29 Jan Kozák
  Také se obávám nejhoršího. Vypadá to na bílou sklerociovou hnilobu.
  7. 6. 2022 5:32 Alžběta P.
  Ještě jednou děkuji za odpověď. Doufala jsem, že to tak zlé nebude. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli má smysl založit nový záhon asi o 15m dále od původního záhonu, za předpokladu zabránění přenosu infikované půdy? Nebo se mohu s česnekem a cibulovinami nadobro rozloučit? 
  10. 6. 2022 12:45 Libor Hejduk
  Já bych se hned neloučil. Moc nevěřím tomu, že by se vám povedlo stoprocentně sterilně zabránit přenosu náčiním a obuví. Zbavit se toho jde jedině cca dvacetiletou karanténou bez pěstování cibulovin rodu Allium. Jinak se můžete pokoušet to držet na uzdě režimovými opatřeními: střídání záhonů, každoroční obměna certifikovanou sadbou, použitím biologických přípravků Rizocore, pěstováním raných odrůd a střídmostí s vodou (bez vysoké spodní vody). Ještě bych doplnil o vyhazování odpadu z cibulovin mimo zahradu a váš kompost.
  13. 6. 2022 21:12 Jan Kozák
  Pan Hejduk vyčerpal všechno.  Jen bych doplnil nevyhazovat ani do obecního kompostu.
  15. 6. 2022 19:51 Alžběta P.
  Děkuji oběma za rady. Dnes jsem vyryla několik česneků a nebyly napadené, tak počkám ještě týden a půjdou všechny raději ven. Na stejném místě už pěstovat nebudu, zkusím to jinde. A s Rizocorem bude problém, vypadá, že už není na trhu.
  16. 6. 2022 11:20 Libor Hejduk
  Rizocore nevypadá, že by byl stažen. Jen malospotřebitelské balení po 2g prodávají myslím výhradně pánové Kozáci, a ti začínají prodávat cca nastejno se sadbou. "profi" balení 50g by mělo jít sehnat přímo u výrobce Biocont, popř jiné eshopy. Případně můžete s úspěchem použít i Clonoplus, jen s o něco slabším účinkem.
  17. 6. 2022 5:29 Alžběta P.
  Díky za tip, podívám se na něj a zkusím objednat.
  17. 6. 2022 16:22 Jan Kozák ml.
  Rizocore je možné koupit spolu s česnekovou sadbou buď u nás, nebo u několika desítek prodejcům, kteří od nás zboží odebírají. V prodejní sezóně půjde opět snadno sehnat. Do půdy se aplikuje až na podzim, přímé sluneční záření mu vadí (UV i vyšší teploty).
  Česnek bych sklidil okamžitě. V tomto počasí vám rychle narůstá míra kontaminace půdy sklerocii a zvyšuje se tak riziko přenosu na další stanoviště.

  GARLON

  6. 6. 2022 7:16 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den, na  pozemku, kde mám letos v plánu sázet česnek mám rozšířenou přesličku. Mohu ji nyní stříknou Garlonem a na podzim sázet, nebo se jí mám pokusit eliminovat opakovanou orbou do doby výsadby ?Děkuji, s pozdravem.JS
  6. 6. 2022 7:48 Jan Kozák
  Záleží na tom, jaký přístup máte k ekologii. Garlon je spolehlivý, ale je to chemie. Při mechanické likvidaci (stačilo by poprvé zorat a pak už používat jen kultivátor) musí být zásah opakovaný po týdnu až deseti dnech, takže pojedete asi patnáctkrát. Znamená to větší spotřebu pohonných hmot a tím vypouštění spalin do ovzduší, ale také větší zatížení pro půdu. 
  6. 6. 2022 8:13 Jiri S.
  Pokud tedy dobře chápu, česneku by garlon ublížit neměl? Ještě pro upřesnění- na pozemku byla posledních cca 10 let louka,na podzim jsem zoral a minulý týden postříkal roundupem. předpokládám tedy, že krom přesličky na pozemku několik týdnů neporoste nic, možná by tedy přeorání ±jednou za měsíc mohlo být nejschůdnější řešení ?Děkuji za Váš názor
  6. 6. 2022 21:28 Jan Kozák
  Garlon česneku neublíží. Orba jednou za měsíc Vám problém s přesličkou nevyřeší.
  7. 6. 2022 20:04 Mirek Ž.
  Mechanické řešení přesličky je neřešenitelné.  Nemám rád chemii na své zahradě a používám ji minimálně. Přeslička nesnáší vápno a podobně zásadité sloučeniny především popel ze dřeva. Opakované použití má jednoznačné výsledky a ještě doplňuje hnojení. Je to ale běh na delší čas, řádově jednotky roků.

  plevel ex

  5. 6. 2022 21:00 Zakladatel vlákna: Jan Šujan
  Dobrý den,narazil jsem na přípravek plevel ex který má likvidovat plevel v česneku.
  Akorát mi není jasný jestli brání rustu plevelu(jako sencor v bramborách)nebo hubí rostoucí plevel.Nemáte ns tímto přípravkem zkušenosti?Za rsdu předem děkuji Šujan
  6. 6. 2022 8:06 Jan Kozák
  Tak jsem konečně objevil, co to je. Podle účinné látky je tento herbicid stejný jako Stomp. Brání tedy vyklíčení plevelů a hubí čerstvě vyklíčené plevele.  Pro lepší účinnost je ho třeba zavláčet nebo aplikovat na vlhkou půdu. Herbicidní účinek trvá asi tři měsíce. Patří mezi půdní herbicidy, je tedy nutné počítat s tím, že snižuje i výnos kulturní rostliny.

  Příčina růstu strožku

  3. 6. 2022 14:21 Zakladatel vlákna: Jan Krejčí
  Dobrý den všem pěstitelům, neví někdo příčinu růstu nových listů ze středu  rostliny v době stříhání květů, viz. foto Díky za informaci Krejčí
  Foto
  3. 6. 2022 14:30 Jan Krejčí
  Foto
  Příčina růstu stroužku
  3. 6. 2022 20:10 Jan Kozák
  Příčinu neznám, ale vím, o co se jedná. Je to prodloužená suknice stroužku. Znamená to tedy, že se suknice neuzavírá špičkou nad stroužkem, ale že vyrůstá dál, až proroste listovou pochvou ven. Ačkoliv je to fyziologická porucha, předpokládám, že by mohla být, protože je zelená, k užitku, že funguje podobně jako zelený stonek, tedy jako plnohodnotný list.

  Žloutnuti listů

  2. 6. 2022 8:49 Zakladatel vlákna: Aleš Vynáhlovský
  Dobrý den obracím se na vás s dotazem žloutnuti listů. Je to pro mě první rok co zkouším pěstovat česnek a tak je to pro mě velká neznámá. Česnek jsme sazeli z vaší sady česneků které nabízíte. Bohužel česnek začal značně žloutnout a tak jsem zkusil 5% roztok močoviny a zda se mi že je to možná ještě o něco horší. Vytrhl jsem tedy jeden Bjetin a nafotil. Může se jednat o nějakou houbovitou chorobu? Děkuji 
  BjetinBjetinBjetinBjetinBjetinBjetinBjetinBjetinBjetin

  Dozrávání česneku

  1. 6. 2022 7:36 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den, pro správný termín sklizně se řídím počtem 4 suknic (Bjetín). Co ale nedokáži rozpoznat je "kožovitý" stav suknic. Předpokládám, že suknice má být "popraskaná" vlivem růstu, nebo se úplně mýlím? Děkuji za osvětlení.JS
  1. 6. 2022 21:41 Jan Kozák
  Uznávám, že termín kožovitá suknice nebude pro každého úplně srozumitelný a každý si ho bude vykládat trochu jinak. Nejde tam o praskání. Já rozlišuji suknici dužnatou, kožovitou, vlhkou a suchou. Poslední dvě jsou už po sklizni. Ale abych tyto kategorie dokázal vysvětlit jinak než přímou ukázkou, to neumím.
  2. 6. 2022 10:01 Vaclav Kavka
  A není to tak, že za 4. listem mají být listy suché a 4. list má být za půlku žlutý a vadnoucí?
  Ona popravdě ta cibule trochu roste i potom, ale jak ubývají suknice, které ji kryjí, tak klesá skladovatelnost a roste riziko poškození stroužků.

  zakrslý česnek

  31. 5. 2022 9:54 Zakladatel vlákna: Dana Rypáčková
  Dobrý den pane Kozák, 
  loni jsem od vás koupila zkušební krabicku+2 další druhy zkušebního česneku. letos jsem se probrala pozdě a sadbové česneky byly vyprodány. V prosinci jsem tedy nasadila 5 odrůd z loňské úrody, které mi přišly nejlepší (namořeny v Sulce). 3 z nich prospívají dobře (Havel, Vekan a Záhorský) a 2 odrůdy (Benátčan, Lukan) mají na stejném záhoně extrémně malé natě (cibulky jsem u velkých nezkoumala). 

  Vytrhla jsem od každého jednu cibulku a nic jsem na nich zvláštníko nenašla (jeden měl trochu nažloutlou šlupku, velikost je do 1,5cm). Akorát mi pak od jedné cibulky vypadala jakási gelová (mléčná) beztvará hmota skoro kulička o průměru tak 2mm (slimáčí vajíčka to nejsou, ty poznám). Je také na fotce mezi cesneky. Česnek hnojím stejně jako loni.

  Je pravda, že loni jsme je pěstovali v mnohem horší půdě, jílovitá s trochou přidaného písku a letos jsme přivezli jakýsi lehčí substrát, který byl asi od pěstování žampiónu, promíchali jsme ho se stávající hlínou, pískem a kompostem a vytvořili tak konečně poměrně kvalitní lehčí půdu, ve které se daří ostatním plodinám (evidentně kromě některého česneku).

  Netušíte, proč dvě odrůdy zakrsly a 3 odrůdy rostou normálně? Co příští rok koupit. Děkuji moc
  záhonzáhonzáhon
  1. 6. 2022 21:36 Jan Kozák
  Co se dvěma odrůdám nelíbilo, těžko říct (nebo napsat). Pokud jste mořila všech pět odrůd naráz, pak vliv Sulky můžeme vyloučit. Mohl to být třeba vliv loňského prostředí na jejich sadbovou kvalitu. (Sadbová a konzumní kvalita zdaleka nemusejí být stejné.) Třeba se jim nelíbí letošní půda. Na konkrétní prostředí mohou odrůdy reagovat různě. To je vlastně důvod úřední registrace většího počtu odrůd a dalšího šlechtění odrůd nových. Ale může to být samozřejmě i jiný důvod. 
  S tou "gelovou" kuličkou jsem se už také setkal, ale nevěnoval jsem jí pozornost.
  Jedním ze smyslů našich krabiček je vyzkoušení více odrůd, aby se z nich daly vybrat ty nejvhodnější pro danou lokalitu. A za vyzkoušení by stály i poslední novinky Janko a Rusinka.
  2. 6. 2022 16:38 Jozef Sisak
  Tak konečne nejake informacie o avizovanych novinkach odrody  Janko a Rusínka. Možete byť konkretnejší a dostupnosť ?

  Žltnutie zo sucha?

  30. 5. 2022 22:13 Zakladatel vlákna: Martin Kőrmendy
  Dobrý deň, p. ing.
  prosím o odpoveď na pár otázok:
  - cesnak hnojím pravidelne liadkom a močovinou,naozaj poctivo asi najviac v okrese, začal ale žltnúť, dlho u nás nepršalo a je tu naozaj púšť. Dnes som spravil závlahu, dal som 15m3 na 400m2.

  - cibuľa na foto je Vekan, priemer asi 3 cm. Dobehne to?

  - tie škvrny na listoch sú zo sucha alebo ide o mozaiku?
  - pre nedostatok času sa zrejme nedostanem u Vekanu k odhlávkovaniu - má to významný vplyv na výnos? Havel som odhlávkoval.

  Ďakujem
  S úctou Martin Kőrmendy
  VekanVekanVekan
  1. 6. 2022 21:16 Jan Kozák
  Včera a dnes jsem jezdil po Moravě po porostech česneku. Viděl jsem nejen naše odrůdy, ale i odrůdy ostatních firem, případně i bezejmenné. Česnek bez žlutých špiček jsem neviděl žádný s výjimkou některých čerstvě ozdravených partií. Tak s tím si hlavu nelámejte. Cibule v současné době intenzívně rostou a ještě mají dost času, aby narostly do běžných rozměrů. Pacibulky rostou na úkor cibule, počítejte  s tím. Skvrny na listech jsou virovou mozaikou. Neznamená to však, že by byly virózní pouze takovéto rostliny. Virózní jsou všechny, ale zdaleka ne u všech se objeví tento manifestační projev. Není nutné je z porostu odstraňovat.

  Kopřivová jícha a hnojení česneku

  27. 5. 2022 17:01 Zakladatel vlákna: Bořek Kapl
  Dobrý den pane Kozáku, velmi jsem vás chtěl poprosit o informaci, zda je možné přihnojit česnek kopřivovou jíchou. Mám na česneku hnědé špičky listů a vyhodnotil jsem to jako nedostatek, popřípadě špatné vstřebávání dusíku a jícha je výborným dusíkatým hnojivem. Děkuji za Vaši odpověď. Bořek
  27. 5. 2022 20:06 Jan Kozák
  Samozřejmě ho použijte. Toto smradlavé hnojivo je velmi účinné.
  27. 5. 2022 20:32 Jitka Kejmarová
  Dobrý den 
  Když zítra připravím kopřivy nebude pozdě tak za 14 dní použít
  28. 5. 2022 7:36 Jan Kozák
  Záleží na ranosti (nebo spíše pozdnosti) odrůdy a době ukončení vegetace. Ale co nevyužije česnek, zůstane následným plodinám.
  28. 5. 2022 9:14 Jitka Kejmarová
  Mám dukát, Ivan a Karel IV
  28. 5. 2022 12:09 Jan Kozák ml.
  Provoz této poradenské diskuse, jejíž udržování je časově velmi náročné, je financovaný prodejem našich odrůd česnekové sadby. Rádi poradíme i pěstitelům jiných než našich odrůd, dokonce i těch konkurenčních. Zvažte však prosím, zda je vhodné je zde zmiňovat a vytvářet jim tak reklamu na náš účet.
  Děkuji za pochopení.
  28. 5. 2022 13:09 Jitka Kejmarová
  Omlouvám se to nebylo v úmyslu
  29. 5. 2022 0:08 Vítězslav Dotzauer
  Paní Jitko za 14 dní  bude pozdě.Kristalon nebo močovina.Nečekejte na nic.Už nyní je pozdě. Doporučuji močovinu a za týden opakovat.Koncentrace močoviny 5% s Jarem(pár kapek) až zajde slunko .A příště jen .....už víte.Všeobecně ano.Máte v zásadě velkostroužkové česneky a ty potřebují vodu a dusík v poměru jaký  spon od doporučeného používáte.Menší spon = víc vody a dusíku.

  Kristalon

  27. 5. 2022 7:26 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den. Ještě bych se zeptal na hnojení kristalonem- koncentraci dodržuji,
  ale množství většinou ne- je při větším množství postřiku spíše na škodu, nebo
  jen přehnojuji spodní vodu, ale na česnek to nemá vliv? Děkuji,JS
  27. 5. 2022 13:49 Jan Kozák
  Se spodní vodou bych si starost nedělal. Kdybyste volil hnojení suchým hnojivem, pak ho dáte na jednotku plochy podstatně víc. A česneku neublížíte.

  Problém

  26. 5. 2022 20:20 Zakladatel vlákna: Marie Tuhá
  Dobrý den, prosím o radu jaký je problém u tohoto česneku a dá se ještě zachránit? Děkuji 
  LukanLukanLukan
  26. 5. 2022 20:43 Jan Kozák
  Tož toto vypadá na poškození chemikálií. Předpokládám, že jste na takovou plošku herbicid nepoužila, mohl ale být zbytek v postřikovači při jiném ošetření. To je jedna možnost. Ta druhá je totální napadení houbomilkou, což se mi však vzhledem k lokalitě nezdá. V obou případech však nic nenaděláte. Kdybych Vás měl někde po cestě k našim množitelům, zastavil bych se u Vás; samotného by mě to zajímalo. Sice mám k Vašemu kraji dobrý vztah (byl jsem ve Vimperku na vojně), ale cestu tam nemám.
  28. 5. 2022 10:14 Marie Tuhá
  Děkuji za odpověď,ale chemikálie vůbec nepoužíváme.Tak asi to bude to druhé.Jen prosím o radu,zda to mám zlikvidovat nebo počkat co z toho  bude.

  Květní stvol

  26. 5. 2022 15:47 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím pane Kozák, chtěl jsem se zeptat, jak je možné, že mám u některých cibulí už narovnáný květní stvol? Asi ho hned vyštípnu, že? Děkuji. 
  Česnek
  26. 5. 2022 19:47 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Pokud dobře koukám, tak Vám květní stvol teprve vylézá. Tak s chutí do toho.
  26. 5. 2022 20:31 Jan Kozák
  Květní stvol teprve vylézá, jak správně podotknul pan Mácha. On nejprve vylézá, pak se stáčí a nakonec narovná. Ale to my mu nedovolíme. Tak pryč s ním.
  26. 5. 2022 20:33 Pavel Brychta
  Děkuji, zítra hned půjde. 
  26. 5. 2022 20:44 Jan Kozák
  Snad jste nečekal u počítače, než odpovím.
  26. 5. 2022 20:48 Pavel Brychta
  Nee, náhodou sem koukl a byla už odpověď :) 

  Hlávkování

  26. 5. 2022 14:35 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
  Dobrý den. Na česneku se již objevili malé pacibulky. Mám je hned odlomit nebo počkat až povyrostou viz. fotka. Děkuji moc. 
  Hlávkování
  26. 5. 2022 20:29 Jan Kozák
  Na nic nečekejte, lámejte. Pokud nechcete odlomenou část využít v kuchyni, pak odlamujte pouze nerozvinutá květenství. Zelený stonek dále funguje jako list.

  Nedostatek dusíku?

  26. 5. 2022 9:47 Zakladatel vlákna: Stanislav Petráň
  Dobrý den,
  prosím o radu zda se jedná o nedostatek dusíku nebo jinou chorobu?
  Děkuji za odpověď.
  Stanislav
    
  Je tohle nedostatek draslíku?česnek
  26. 5. 2022 11:20 Vaclav Kavka
  A nepřeschlo Vám to?
  26. 5. 2022 13:56 Jan Kozák
  Možná kombinace obojího uvedeného. Nedostatečný příjem dusíku v kombinaci se suchem. A rozdílná reakce odrůd na tyto podmínky.

  Hnojení na list

  25. 5. 2022 22:46 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  Dobrý den,zajímalo by mě srovnání mezi hnojením postřikem na list 5% močovinou (tedy 2,25% N) a modrým kristalonem 1,5% (tedy 0,285% N). Zdá se to totiž být velký rozdíl v množství dodaného N.
  26. 5. 2022 9:20 Jan Kozák
  Ten rozdíl je skutečně značný. Pětiprocentní močovinu používáme a doporučujeme na základě téměř čtyřicetiletých zkušeností, u Kristalonu využíváme doporučení výrobce. Mělo by samozřejmě význam udělat srovnávací pokusy s různými koncentracemi, ale nejsme na to ani vybaveni a ani finanční stránka kvalitního pokusu není zanedbatelná.

  hlávky

  25. 5. 2022 19:25 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Pane ing.asi před týdnem jsem si všiml, že Bjetin a další 2 odrůdy (ne Vaše, ale nejsou rané) již hlávkují. U nás neprší,ale česnek zalévám. Vzhledem k datu se mi zdá, že je to dost brzo. Co Vy na to? Neovlivní to výnos?Dík za  odpověď.
  26. 5. 2022 6:21 Dana Novotná
  Dobrý den. Já jsem tento týden odhlávkovala Vekan a Bjetin, ostatní odrůdy zatím nemají hlávky.
  Možná se tento rok tvoří dříve, aspoň u mě u těchto odrůd, jižní Morava.
  26. 5. 2022 7:13 Jiri S.
  Dobrý den, na JM máme odhlávkovaný už i Havel. S pozdravem,JS
  26. 5. 2022 9:28 Jan Kozák
  Je konec května, takže podle lokality to nemusí být předčasné nebo alespoň příliš předčasné. 

  Rzivost

  25. 5. 2022 7:49 Zakladatel vlákna: Simona Foglarová
  Dobrý den, pane Kozáku,
  na listech česneku se mi najednou objevila rzivost, chtěla bych se zeptat, zda mám rostliny zlikvidovat či má smysl postřik Ortivou.
  Děkuji
  Foglarová
  Rzivost
  25. 5. 2022 8:27 Jan Kozák
  Pokud není ještě zachvácen celý porost, má postřik Ortivou pro česnek smysl. Uvažte použití chemie vzhledem k podrostu jahod. Samotná likvidace napadených rostlin asi nic nevyřeší.
  25. 5. 2022 9:18 Simona Foglarová
  Děkuji, zkusím jahody zakrýt a postříkat pouze česnek. Pokud by to nešlo, mám nechat česnek v rámci možností dozrát a bude vhodný k použití v kuchyni? Sousední záhon česneku napaden není, ale asi preventivně postřik provedu.
  SF
  25. 5. 2022 13:23 Jan Kozák
  Rzivost je listovou chorobou, na konzumní kvalitu cibulí nemá vliv.

  žluté špičky listu

  24. 5. 2022 20:31 Zakladatel vlákna: Jan Šujan
  Dobrý den,loni jsem dal česnek poprvé letos sice vyrostli pěkné rostliny ale špičky listu žloutnou.Sadbu jsem mořil v sulce a dával jsem také clonuculus nebo tak nejak se přípravek jmenoval mněl usnadnit zakořenění sadby.Je žloutnutí listu v tuhle dobu normální nebo se jedná o nejakou chorobu?Ya radu předem děkuji spozdravem Šujan
  25. 5. 2022 8:17 Jan Kozák
  Žádná choroba to není, jde o nedostatečný příjem dusíku.

  Rizocore

  24. 5. 2022 11:44 Zakladatel vlákna: Jitka Kejmarová
  Dobrý den když bych pozemek ošetřila ještě teď postřikem rizocore bude to mít aspoň nějaký účinek na česnek nebo už je pozdě děkuji
  24. 5. 2022 16:31 Jan Kozák
  Už je pozdě.

  Kristalon

  23. 5. 2022 6:34 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
  Dobrý den pane Kozák.Ve středu jsem stříkal 5% roztokem močoviny,kdy mohu znovu pohnojit na list kristalonem?Děkuji za odpověď. S pozdravem Jan Rázek 
  23. 5. 2022 20:31 Jan Kozák
  Středa je dobrým dnem. Ale tuto středu má (snad konečně) pršet, tak to nechte na čtvrtek.
  24. 5. 2022 7:23 Jiri S.
  Dobrý den,
  přidáváte do této kombinace i jar v doporučeném množství 1ml na 10l? Děkuji za odpověď.JS
  25. 5. 2022 8:47 Jiri S.
  Dobrý den, přidáváte do této kombinace i jar v doporučeném množství 1ml na 10l? Děkuji za odpověď.
  25. 5. 2022 13:24 Jan Kozák
  Tou kapkou Jaru nic nepokazíte, spíše naopak.
  25. 5. 2022 20:16 Jitka Kejmarová
  Na co se přidává jar ?
  25. 5. 2022 22:38 Vaclav Kavka
  Listy jsou potaženy tenkou voskovou vrstou. JAR nebo jiný tenzid pomáhá snížit povrchové napětí na rozhraní vosk/roztok ( stejně tak funguje mýdlo na rozhraní mastná špína / voda) a tím se kapky roztoku snáz udrží na listě místo aby jen stekly dolů.

  Ještě je vhodné vybírat mezi tenzidy, které jsou tzv amfoterní / neiogenní (coco glukosid, cocamidopropyl betain), protože jiné můžou poškodit list (nejhorší jsou případné přidané látky typu "aktivní kyslík")

  Wuxal postřik

  22. 5. 2022 22:03 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím pane Kozáku. Dá se prosím použít na česnek wuxal super? Je lepší postřikem nebo zálivkou? Děkuji 
  23. 5. 2022 20:30 Jan Kozák
  Použít se dá, každopádně bych volil postřik.

  Plíseň

  22. 5. 2022 21:14 Zakladatel vlákna: Jitka Kejmarová
  Dobrý den chtěla bych vás poprosit jestli jde o plíseň,nebo háďátko,leze vtom i černá larva 
  Plíseň
  23. 5. 2022 20:29 Jan Kozák
  Z této fotky nejsem dost chytrý. Mimo detailu je potřeba i fotka celé rostliny a napadených rostlin v porostu.

  Uchování zbytku močoviny

  21. 5. 2022 20:52 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vanduch
  Dobrý večer Všem česnekářům.
  Mám takový dotaz, ohledně zbytku naředěné močoviny.
    Protože česnek sázím v malém množství, cca 350 stroužků, vždy mi něco málo zůstane. Používám dále močovinu i na rajčata( 0.5- 0.8 koncentrace ). Co mi zbude nechávám v chladu na další postřik. Až dnes mi přišlo, jestli naředěná močovina neztrácí svoje vlastnosti. Pročetl jsem kdeco, leč bez úspěchu.
    Zřejmě to lidé neřeší, naředí ještě víc a vylijí do záhonu.
  Přeji p. Kozákovi a Všem ve firmě hodně zdraví a šlechtitelských úspěchů v práci a nám všem, kterým pan Kozák rozdával mnoho cenných rad, tak jako třeba mně, bohatou úrodu česneku.
  Zdeněk z Valašska.
  23. 5. 2022 20:26 Jan Kozák
  Pokud roztok uchováváte ve tmě (nebo přítmí), tak by deset dní neměl být problém.

  Listové hnojivo

  20. 5. 2022 13:49 Zakladatel vlákna: Zdeněk Fišer
  Dobrý den, chci se zeptat jaké můžu do česneku použít listové hnojivo. Aplikoval jsem zatím jednou roztok močoviny na list a rád bych to proložil nějakým  hnojivem aplikací přes list. 
  Díky za odpověď.
  21. 5. 2022 9:08 Jan Kozák
  My kromě močoviny používáme jeden a půl procentní roztok Kristalonu.
  22. 5. 2022 21:23 Zdeněk Fišer
  Děkuji a kolik litrů vody dáváte na hektar? 
  Děkuji Fiser
  23. 5. 2022 20:25 Jan Kozák
  Na močovinu 200 litrů, na Kristalon 400 litrů roztoku na hektar.
  25. 5. 2022 18:22 Zdeněk Fišer
  Dobrý den, děkuji za odpověď, takže když mám 1000m2, tak potřebují 40l postřiku a dát do toho 0,6kg Kristalonu?  Děkuji Fišer
  25. 5. 2022 19:09 Jan Kozák
  Také jsem to tak vypočítal.

  Jaký problém?

  20. 5. 2022 11:41 Zakladatel vlákna: Miroslav David
  Dobrý den,
  již druhý rok mám problém s česnekem viz foto. Rostliny přestanou prospívat a hynou. Po vytažení jsou kořínky odhlilé a na řezu je hnědá špička. Sadba byla česká, před vysetím ošetřená SULKOU, do záhonu zapracované dusíkaté vápno, postříkané KARATE proti houbomilce a před týdnem první postřik ORTIVOU proti plísni. Nesázím na stejný záhon dříve jak za 5 let. Je zajímavé, že jsem měl minulý rok vedle sebe dvě odrůdy a ta modrá byla zcela zdravá a druhá na vyhození. Děkuji za radu.
  010203
  20. 5. 2022 13:49 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Vypadá to na bílou sklerociovou hnilobu.
  20. 5. 2022 15:20 Miroslav David
  Opravdu to tak vypadá :( a moc se s tím dělat nedá. Nemám z toho radost, zahrádku máme malou a čekat 20 let?
  21. 5. 2022 9:06 Jan Kozák
  Na sklerociovou hnilobu se mi to nezdá, už vzhledem ke kalendáři. Spíše bych v tom viděl fuzárium.
  21. 5. 2022 13:05 Marián Bakajsa
  Dobrý deň. Prečo to nemôže byť sklerociova hniloba? Ešte je skoro?  
  22. 5. 2022 10:34 Jan Kozák
  Ano, je ještě na ni skoro.
  23. 5. 2022 21:34 Marián Bakajsa
  Dobrý večer. Dnes som nejaký vytiahol cesnačik a sa mi zdá že je to tam biela sklerociova hniloba ?
  Sklerociova hniloba?
  24. 5. 2022 7:55 Jan Kozák
  Prosím fotku z porostu a celé rostliny.
  24. 5. 2022 21:28 Marián Bakajsa
  Dobrý večer. Posielam fotky na doplnenie:
  Sklerociova hniloba?Sklerociova hniloba?Sklerociova hniloba?
  25. 5. 2022 8:24 Jan Kozák
  Nevypadá to dobře. Skutečně může jít o bílou sklerociovou hnilobu, třebaže je na ni brzy. (Ale už tu máme dneska dotaz i na rzivost, na niž je taky velmi brzy.) Může se jednat i o botritidu; to by bylo přijatelnější.
  25. 5. 2022 8:52 Jitka Kejmarová
  Můj vypadá dost podobně ,můžu v této fázi mu nějak pomoct. Pustí se i do zbytku porostu? Ty rostliny co se mi nelibili tak jsem odstranila, dá se zbytku nějak pomoct
  Děkuji za info
  25. 5. 2022 13:30 Jan Kozák
  Nijak už nepomůžete. Špatné rostliny odstraňte a zlikvidujte. V žádném případě nepatří do obecního bioodpadu.  Porost sledujte a při každém novém výskytu napadené rostliny opět likvidujte. Choroba bývá v porostu ohniskově, nikdy jsem neviděl zasažený celý porost. A určitě si z takového porostu nenechávejte sadbu, byť ze zdánlivě zdravých cibulí.
  22. 5. 2022 21:17 Jitka Kejmarová
  A co proti tomu se dá dělat
  23. 5. 2022 20:23 Jan Kozák
  Pokud myslíte bílou sklerociovou hnilobu, pak jedinou spolehlivou ochranou je čas. Nepěstovat na dané ploše po dobu dvaceti let nic z rodu Allium, tedy mimo česnek také cibuli, pór, pažitku, okrasné česneky. Z komentářů pěstitelů vyplývá, že jisté omezení pro tuto chorobu má použití přípravku Rizocore. Pokud tedy není možná změna pozemku, pak má smysl použití Rizocore a pěstování nejranějších odrůd (Bjetin, Anton) a v případě napadení je předčasně sklidit; v té době už mají dostatečně vyvinuté cibule. A samozřejmostí je každoroční obměna sadby.
  26. 5. 2022 8:32 Miroslav David
  Ještě jednou se ke svému příspěvku vrátím.  Četl jsem, že lidé mají dobré výsledky s přípravkem CLONOPLUS, čož je směs několika kmenů hub, které dokáží rozkládat zárodky patogeních hub. Aplikuje se na sadbu, zapravuje do půdy i jako zálivka. Nouzově jsem záhon ošetřil zálivkou, a uvidím. Na podzim aplikuji řádným způsobem. Patogenů to prý zbavit nedokáže úplně, ale dokáže je držet na uzdě.
  26. 5. 2022 9:33 Jan Kozák
  Zatím máme pozitivní ohlas jen na přípravek Rizocore.

  Wuxal

  20. 5. 2022 7:46 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den, dostal jsem od známého hnojivo Wuxal. Máte s tímto hnojivem zkušenosti? Má větší smysl ho přidávat zároveň do močoviny, nebo ho mám raději použít pro jinou zeleninu? Děkuji za Váš názor. S pozdravem,JS
  Wuxal
  21. 5. 2022 9:03 Jan Kozák
  Myslím si, že jistý smysl by přídavek do močoviny měl. Každopádně bych tato hnojiva smíchal až těsně před aplikací.
  < Novější12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne