Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Orientace stroužku Zpět na diskusi

  Orientace stroužku

  1. 11. 2021 7:49 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den. Sázím větší množství česneku, takže orientované
  sázení ručním způsobem není možné. Mám po domácku vyrobený sazeč, kde neovlivním
  orientaci stroužku po dopadu na zeminu. Předpokládal bych tedy, že ±15% česneku
  bude mít rovný stonek, zbytek že bude u paty česneku různě deformován. Během
  sklizně ale máme téměř všechen česnek s rovnými stonky, možná snad na 10% úrody
  vidět různé zakřivení. Nejde i do hlavy, jak je toto možné? Snad jen že se
  stroužek česneku během vypichování dokáže v půdě přetočit? Děkuji za odpověď.
   
  1. 11. 2021 19:21 Jan Kozák
  Ano, stroužek je schopen částečně se otočit. Záleží na odrůdě a na půdě. 

  Pravidelné sázení česneku

  14. 10. 2021 8:54 Zakladatel vlákna: Fabík Jiří
  Dobrý den. Chtěl bych si nasázet česnek tak, aby listy mířily kolmo na řádek. Na vašich stránkách je zmínka o takovém sázení, nevím však, jak situovat stroužky. Jestli bříškem po řádku nebo kolmo na řádek. Předem děkuji za odpověď.
  14. 10. 2021 15:45 Libor Hejduk
  Pokud chcete listy kolmo na řádek, sázejte bříška stroužků v ose řádku. Pokud byste chtěl listy souběžně s řádkem, sázejte bříškem jakoby ven z řádku. Jinak řečeno jak vyloupnete stroužek z cibule, bříškem k sobě, vnitřní částí od sebe, tak listy budou narůstat do stran kolmo na osu bříška stroužku.
  14. 10. 2021 20:04 Jan Kozák
  Mohu potvrdit.

  obrácené hlavičky česneku

  13. 12. 2019 11:53 Zakladatel vlákna: Martina Deutschová
  Dobrý den, letos v létě jsem sklízela česnek odrůdy Dukát a Štěpán a při vytažení z půdy byly paličky česneku obrácené vzhůru nohama. Nevím, jak to přesně popsat, ale stonek v půdě byl obrácen i s tou palicí vodorovně s tím, co rostlo nahoře, vlastně to byla taková hůl. Česnek se dá normálně konzumovat, ale byl menší. Nevíte, co mohlo být příčinou? Děkuji m.
  Pokus o nákres vady
  13. 12. 2019 15:15 Jozef Sisak
  Pozdravujem všetkych nadšencov pestovania cesnaku.
  cesnak vám tak vyrastol lebo asi nedopatrenim bol stručik zasadany opačne špičkou DOLE.
  13. 12. 2019 16:07 Josef Bříza
  Paní Martino,je to tím že byly stroužky zassázeny obráceně a to podpučím nahoru.
  13. 12. 2019 17:57 Martina Deutschová
  Ano, přesně toto mi říkají i všichni kolem, ale právě na správné otočení stroužku při sázení si dávám velký pozor - ploškou dolů, špičkou nahoru ;) Napadlo mě, jestli to nezpůsobila nějaká choroba, ale jestli ne, tak je to v pořádku ;)

  sazení česneku

  8. 7. 2019 21:09 Zakladatel vlákna: Miroslav Černohorský
  Dobrý den,
  dozvěděl jsem se z jednoho televizního pořadu,že se májí stroužky česneku při sazení na podzim dávat bříškem k severu.
  Je na tom něco pravdivého a když ano tak z jakého důvodu.
  Předem děkuji
  Miroslav
  9. 7. 2019 21:27 Jan Kozák
  Někdo skutečně sází česnek bříškem mezi řádky. Tím rostou listy ve směru řádků a do porostu se lépe vstupuje. Pokud budou řádky orientované východ - západ, pak by se pro tento účel sázelo skutečně bříškem k severu. Ale mohlo by to být i k jihu se stejným výsledkem.
  10. 7. 2019 22:14 Pavel Dohnal
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Směr listů

  7. 5. 2019 6:40 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
  Dobrý den p.ing.Kozáku,prosím Vás,mám takový dotaz.Když sázím česnek,měli by po vzejití listy směrovat do řádku nebo do mezery?Mám od Vás odrůdu Havran a sázel jsem tak,že listy rostou do mezery,ale to opracování půdy,aby to neodnesl nějaký list,to je celkem fuška.Tak by mě zajímalo jak by to mělo být a co je i pro česnek lepší.
  Děkuji za odpověď, Radek Bohmalský
  7. 5. 2019 20:12 Jozef Sisak
  Môj osobny názor . Dal som sa nahovoriť aby som uzkou stranou stručika pri vysadbe smeroval na vychod . Dnes musim konštatovať že mam použivať radšej vlastnu hlavu . SADTE TAK ABY LISTY POČAS DŇA MALI ČO NAJVIAC SLNKA  preto si myslim že je dôležite  zohľadniť aj orientaciu hriadky . takže každy podľa vlastnych podmienok. ak LISTY SMERUJU DO MEDZERY  tak si vzajomne netienia.

  až tak často počas vegetacie nie je nutne zasahovať do porastu tak sa to da zvladnuť. kto sadi pomocou stroja tieto veci nemôže ovplyvniť a preto to nerieši.
  7. 5. 2019 23:29 Pavel Dohnal
  Souhlasím s poslední vaší větou, kdo pěstuje ve velkém. My v malém, je nás většina. Promiňte, česnek, jako každá jiná cibulovina,nepotřebuje slunce. 
  8. 5. 2019 8:28 Stanislav Hanzlicek
  Pane Dohnal sleduji tuto diskusi pravidelně a musím podotknout,že většina Vašich příspěvků je velmi úsměvná a některé bohužel zcestné a zavádějící.Česnek nepotřebuje slunce,žumpu vylévat na záhonky,Sulka má stejné složení jako Kumulus.Člověk s Vašimi znalostmi a názory by neměl radit ostatním.
  8. 5. 2019 13:44 Olga Hlávková
  Souhlasím s Vámi, pane Hanzlíčku. Také mě některé názory pana Dohnala vytáčejí. Já sama amatérsky pěstuji česnek už asi 50 let a kromě r. 2012, kdy mi dvě třetiny zmrzly, vždy celkem úspěšně, takže jsem to snad schopna posoudit.
  11. 5. 2019 0:38 Pavel Dohnal
  Zdravím Vás Stando. O úsměvné příspěvky se snažím. Na vaše napadení reaguji: 12. - 13.9. 2018 jsem měl diskusi s Ing. Kozákem o žumpě, kterou naši dědové a babičky vylili na pole. Jednou za rok a byly brambory, česnek, řepa. Moje příspěvky, byly Pane Hanzličku, pouze ohledně pěstování česneku! 
  7. 5. 2019 22:51 Pavel Dohnal
  Vždycky listy do mezery, do řádku. Když máte řádky od sebe 35 cm a rostliny v řádku 8 cm od sebe, tak listí musí být bokem z řádku. Takže stroužek sázet do řádku vždy po směru: od suknice ke středu rovno do řádku. 
  10. 5. 2019 6:27 Jozef Sisak
  Ďakujem všetkym za prispevok . U p.Dohnala to dopadlo " dobre myslel zle napisal "
  Promiňte, česnek, jako každá jiná  ,,rastlina či, ,cibulovina,potřebuje slunce.
  tak listí musí být bokem k řádku


  p. Hanzlicek k žumpe a jej vyliatiu na zahon už som sa vyjadril pri otazke , ale ak to pokladate za  ??? tak poľnohospodary to robia každy rok v spravnom čase a ušetrene peniaze využiju inač ,.  Skuste temu " ludska moč ako hnojivo "a budete asi prekvapeny -- vlastna skusenost , takto ošetrenu hriadku vam nenavštevuju mačky ani psy - nerobia škodu.  dreveny popol ako "odpad" po grilovačke vam tiež posluži nielen ako hnojivo ale miesto vapna pri uprave ph.
  Tato diskusiu služi na na  prezentaciu vlastnych nazorov a ako pomôcka pri hladania odpovedi a rad , nie všetko je spravne ale " KTO JE BEZ VINY , NECH PRVY HODI KAMEŇOM "

   
  10. 5. 2019 8:15 Stanislav Hanzlicek
  Ano p.Sisak.Máte pravdu.Tato diskuse slouží k prezentaci vlastních názorů.A můj názor je ten,že překvapený budete Vy,jestliže si necháte udělat chemickou analýzu žumpy od průměrné domácnosti.
  Pominu-li ruzná rezidua z čistících prostředků a drogerie,tak dle mého názoru je největší zlo přítomnost antibiotik,antikoncepce a léčiv všeobecně.
  S tím si příroda neporadí.Rostlinám to nejspíš moc vadit nebude,ale lidem časem ano.Takže si klidně choďte dál čůrat na záhonek a dobrou chuť,až budete jíst topinky.
  10. 5. 2019 14:39 Jana Kopecká
  Dobrý den, ono záleží, jakou chemii v domácnosti používáte, jestli přírodě šetrné prací prášky, mytí nádobí atd, tak to není takový problém a stejně tak se ne všichni dopují léky a antikoncepcí. V tom případě si myslím, že to není takový problém. Ale jestli se jedná o "chemickou domácnost", tak bych si to na kompost či zahradu nedala
  16. 5. 2019 21:23 Pavel Dohnal
  Omlouvám se všem, kteří museli strávit diskusi vzájemně se nechápajících. Jen snad poslední vysvětlení. Moje babičky a dědové měli různá hospodářství. Jedni na Vsetínsku lesy, neměli kůrovce, druzí na Hané lány pole, záhumenky. Krávy, prasata,drůbeže nespočet. Z lesa jsme tahali dřevo koňma.  Do polí jsme chodili řezat řepu, sklízet a vyfoukávat prach z maku. Voňavé akce po bramborách. V prosinci jsme nabili piliňáky a vyloupali fazole. Na Silvestra jsme zatopili ve skleníku a na Nový rok vyseli všechnu zeleninu na přísad Promiňte, poslední slova k té nešťastné žumpě. Do té naší se odváděla korýtkem z chlíva od krávy, prasátka a hejna slepic močka proudem a kuřince a další pevné produkty zůstaly ležet,až vyschly. Do jímky, pane Hanzlíčku, jsme nikdy nepoušteli žádné moderní chemie, odpady z dřezu, pračky, toalet!! Pralo se Jelenem a bělilo se na slunci! Každý si žumpu představuje jinak. A když se nebudete stydět, před dětmi, ženou, civilizací, tak i ten svůj česnek počůráte!... Snad. 
  11. 5. 2019 0:46 Pavel Dohnal
  Pane Sisak, jsou i hospodáři, kteří do zeleniny nasypou chemii. 
  14. 5. 2019 6:14 Jozef Sisak
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  14. 5. 2019 6:15 Jozef Sisak
  Ďakujem všetkym za ich nazor suhlasim . Vysledok - každy sa musi rozhodnuť podla svojich možnosti a vedomosti . Ja osobne budem naďalej hnojiť kraličim hnojom z vlastneho chovu  "obohateny produktom z kadibutky ",využivať verikompost , ""čurať "" na hriadky v spravnom čase , použivať drevený popol ako hnojivo a uvažovať na listovom hnojive "hnojakovy čaj " Ušetrene peniaze využiť aj na nakup novych odrôd cesnaku. Źe to funguje prikladam par fotografii -začal som si robiť fotodokumentaciu Posielam foto s chybami.
  kjlhcv

  Jak sázet

  25. 10. 2017 11:04 Zakladatel vlákna: Přemek Hoffmann
  Jak správně orientovat stroužek při sázení, oblou stranou do mezery nebo do meziřádku ?
  Je do nadmořské výšky 550m vhodná odrůda Benátčan a Slavin, nebo jiné ?
  Je vhodné nasadit česnek po gladiolách ?
  25. 10. 2017 21:33 Josef Stieranka
  Pokud je stroužek česneku kolmo na řádek, pak narostou listy v zákrytu v řádku, viz foto stroužku co vytlačil mráz, používám jak vzor pro sázení
  orientace stroužku při sázenípřísně orientovaná sadba
  26. 10. 2017 19:17 Jan Kozák
  Mají-li listy směřovat do řádku, tak se sází oblou stranou do mezery (kolmo na řádek). Nadmořská výška 550 m není sama o sobě limitujícím faktorem při výběru odrůdy. Gladioly česneku nevadí, je tam pouze krátká doba na přípravu půdy mezi sklizní mečíků a výsadbou česneku. A taky: nezapomeňte před výsadbou pohnojit.

  zasazení česneku obráceně

  25. 11. 2016 17:33 Zakladatel vlákna: Blanka
  Dobrý den, bohužel jsem již zasadila v půli listopadu česnek, ale obráceně. Mám se ještě nyní pokusit česnek z půdy vyndat a zasadit správně? Děkuji Blanka
  26. 11. 2016 14:22 Zdeněk Mácha
  Mě se to stalo také,když sem ho prvně sázel
  26. 11. 2016 14:28 Zdeněk Mácha
  Dobrý den.Rád bych se zeptal na druh česneku.Mám ho od známých.Děkuji za odpověd
  27. 11. 2016 17:18 Jan Kozák
  Už to nechte tak. Poškození kořenů by snížilo výnos víc než opačně zasazené stroužky.
  30. 11. 2016 9:16 Blanka
  Dobrý den, ještě jsem stihla přesázet. Mám na několika zahradkách,jen na jedné jsem zasadila obráceně, stalo se mi
  to poprvé. Jinak pěstuji již 3 roky. Děkuji zdravím

  Orientace listů

  30. 10. 2016 15:10 Zakladatel vlákna: Jiří Frolec
  Chtěl bych se zeptat ohledně orientace sadby, respektive jak se při sázení pozná rovina (kolmá k zemi a procházející cibulí) ve které budou růst listy. Jestli by např. bříška štroučků nebo některá z hran měla směřovat stejným směrem... Někde se to to už myslím probíralo ale jistý si nejsem.
  30. 10. 2016 17:26 Martin Lokaj
  Nasiel som tuto fotku na slovenskej stranke K-cesnak a posla mna maju byt tie bruska presne opacne, a teda kolmo na riadok a nie v smere riadku, ale nie som si isty.
  http://www.k-cesnak.sk/images/vysadba_b_551b390696af3816.jpg
  30. 10. 2016 21:50 Jan Kozák
  Rychtik, moja řeč. Pokud mají být listy ve směru řádků, pak mají bříška směřovat z řádků ven. Potom se lépe obdělává. Ale pokud budete sázet, jak je výše uvedeno, možná si rostliny méně stíní. Některé odrůdy mají listy křehké, rády se lámou. To platí třeba pro Bjetin. Proto je lépe, aby měl listy v řádku, aby se zbytečně nelámaly.

  dotaz na sazeč

  17. 6. 2016 20:33 Zakladatel vlákna: Petr Doležal
  Dobrý večer koukal jsem na sazeče česneku na vašich stránkach a chtěl sem se zeptat když se s tím sazečem sazí tak česnek není vždy kolmo zapíchlí v zemi ale kolikrat stroužek leží vodorovně tak jesti to nevadí ?
  17. 6. 2016 20:36 Jan Kozák
  Nevím o tom, že by některý sazeč uměl sázet podpučím dolů. Výhodou mechanizovaného sázení je jeho rychlost a pohodlnost, nevýhodou snížení výnosu.

  agresivita česneku

  10. 2. 2016 20:28 Zakladatel vlákna: Fiala petr
  Rád bych měl jasno, zda větší agresivnost česneku je přímo úměrná jeho léčebným účinkům a schopnostem.
  Dále, přestože jsem sázel stroučky s fialovými slupkami, sklidil jsem některé se slupkami nažloutlými, ale jinak česnek je perfektní. Stala se někde chyba? Chuťově není rozdíl. Na podzim jsem se snažil ty nažloutlé nesázet, tak jsem zvědavý, co budu sklízet.
  Sázím podle, kdysi doporučeného systému Př. Podlahy, usměrňovanou sadbu, tj. stroučky kolmo na řádek nebo opačně, tím pádem listy jsou v řádku a dá se pohodlně uličky kopat a plevat. Je pravda, že sklizeň je o něco vyšší než při zmatené sadbě? Záhon je, během vegetace, i pohledově pěknější.
  Děkuji Petr
  10. 2. 2016 21:10 Jiří Snášel
  Viz "Česnek v otázkách" - orientovaná sadba.
  Já praktikuji "přísně orientovanou sadbu" z důvodu použití kultivátoru, abych se dostal mezi řádky bez toho, že bych očesal listy vzrostlého česneku.
  Výnos je vyšší ze dvou důvodů: neničím listy a čím větší listová plocha, tím větší cibule. Druhý důvod - když několikrát během vegetace projedu záhony kultivátorem, zlikviduji snadno plevel mechanicky. Zaplevelené pole má nižší výnos. To na rozdíl od herbicidů, které též snižují výnos.
  11. 2. 2016 7:01 Jan Kozák
  Agresivitou asi máte na mysli sílu neboli ostrost česneku. Ale jak je ve vztahu k jeho léčivým účinkům nevím. V posledních letech probíhá v ČR intenzívní výzkum obsahových látek česneku, takže brzy budeme moudřejší i v této otázce.
  Žluté zabarvení slupek je podle Ing. Havránka, dej mu pámbu věčnou slávu, způsobeno sírou, která se při vysokých teplotách uvolňuje ze sirných sloučenin ze stroužků. Na sadbovou kvalitu by to nemělo mít vliv.

  Jirka: příroda je mocná

  28. 12. 2013 10:46 Zakladatel vlákna: Jirka
  Dne 26.10.2013 jsem provedl pokus se sírou SK 520. Velké stroužky házím do mělkých rýh a přihrnuji hráběmi půdu a řádek ušlápnu. Z důvodu popálení kořenů provádím kontroly, které jsem nikdy nedělal. Dne 27.12.2013 při kontrole, stroužky jsou už narovnané, 2 cm list, kořeny ve svazku jdou dolů. Našel jsem stroužky, kořeny nahoru, dlouhé rozložené do stran, pod povrchem směřující do hloubky jako fontána. List 2cm je těsně přitisknut ke stroužku směrem nahoru. Stroužek zřejmě zanikne, květní stvol se narovná,p otom začne růst velká 9 cm dělená cibule pod povrchem půdy. Těchto mám 20 ročně, ostatní mají 6 cm. Nikdy jsem nic nezpozoroval. Poprvé jsem zasadil stroužky 5x4cm, jsem zvědav na rozdíl. Ondra zasadil stroužky obráceně, kořeny mají vzduch a mnohem větší přísun živin. Jirka 151 mnm..
  28. 12. 2013 19:56 Jan Kozák
  Pokud má Ondra vysazenu i kontrolu kořeny dolů, pak asi už nikdy nebude sázet vzhůru nohama.

  Podpučí česneku

  18. 11. 2013 0:34 Zakladatel vlákna: F.Šilar
  Dobrý den, na vašich stránkách jsem se dočetl, že je vhodné sázet česnek podpučím (bříškem) dolů. Sám však nevím, co to přesně znamená, proto Vás prosím o podrobnější popis (popř. obrázek), jak se má vlastně česnek sázet. Dále se chci zeptat, jestli už je to správné počasí na sadbu. Děkuji, F. Šilar
  18. 11. 2013 8:22 Martin Turek
  Tzn jak je cibule orientovana kdyz se vytahne ze zeme, tak stejne prijde znovu do zeme. Idealni je jeste i pri sadbe orientovat briskama na jednu stranu.
  18. 11. 2013 17:28 Jan Kozák
  Podpučí je dolní část stroužku, odkud vyrůstají kořeny. Správné počasí asi je. My už také sázíme.

  Sázení

  6. 11. 2012 10:24 Zakladatel vlákna: Mateusz
  Dobrý den, pane Kozáku. Chtěl bych se zeptat, když vysazuji česneku musím ho sadit kořínky dolu nebo ho můžu dát do země jakkoliv? Děkuji moc za odpověď
  6. 11. 2012 20:07 Jan Kozák
  Můžete ho dát jakkoliv, ale počítejte s významným snížením výnosu. Výsadba kořeny (nebo spíš podpučím) dolů se určitě vyplatí.

  výsadba strožků

  22. 9. 2012 19:37 Zakladatel vlákna: Blanka Pleinerová
  Dobrý den pane ing.Kozáku,někde jsem četla ,že když se při výsadbě sázejí stroužky bříškem po směru řádku ,tak se listy při růstu rozkládají jedním směrem u všech sazenic. Je to pravda?A v případě zda ano tak jak by se správně měl stroužek do řádku vysazovat?
  22. 9. 2012 19:56 Jan Kozák
  Pokud to tak uděláte, bude porost o poznání hezčí, ale dá to víc práce.

  orientovaná sadba

  24. 7. 2011 16:41 Zakladatel vlákna: Aleš
  Dobrý den.
  Nikde jsem se nedočetl, co znamená "orientovaná sadba". Vysvětlí mi někdo tento termín? Děkuji za odpověď. Aleš
  24. 7. 2011 21:19 Jan Kozák
  My používáme tento výraz pro ruční výsadbu podpučím dolů, někdo ho používá pro výsadbu nejen podpučím dolů, ale i stejný směr "bříšek" stroužků
  25. 7. 2011 10:48 náhodný.host
  Je když sázíte podpučím dolů, bříškem na jih a hranou k severu. Oproti jednoduše orientované sadbě má VPOS vliv asi jako orientace řádků ke světovým stranám.

  dotazy

  15. 3. 2011 11:26 Zakladatel vlákna: Jiří Junek
  Dobrý den pane Kozáku, prosím o odpověď na pár dotazů. Jaký význam má orientace sadby na výnos či na ošetřování ať už porostu, nebo záhonu? Jak se provádí šlechtění- křížení česneků, když netvoří květy? Pomohlo by proti háďátku ošetření sadby vakuem pomocí igelitového pytle a vysavače?Děkuji Junek
  15. 3. 2011 20:09 Jan Kozák
  Vzhledem k tomu, že jsem nikdy neslyšel o pokusech s přísně orientovanou sadbou (všechny stroužky mají bříška na stejnou stranu), myslím si, že je to záležitost pouze estetická.
  Šlechtění česneku spočívá ve vyhledávání mutací, případně jejich indukci a následně ustalování těchto mutací. Je to práce odborně náročná a hlavně nákladná. Popsaný způsob háďátku určitě nic neudělá.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne