Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Netkaná textilie Zpět na diskusi

  Jaky spin pro Lukan v tezsi (jilovitejsi) pude?

  20. 11. 2015 17:26 Zakladatel vlákna: Jan Cesek
  1) Jaky spin doporucujete pro Lukan v tezsi (jilovitejsi) pude?

  2) "Po výsadbě se pozemek uválí nebo zavlaží." - chci ho zadelat textilii (kvuli slepicim), zalivku mam udelat kvuli vlaze anebo kvuli upechovani, a to jeste pred zakrytim textilii?
  20. 11. 2015 19:19 Jan Kozák
  1. Spon 35 x 12 cm.
  2. Kvůli upěchování. Ale nejdříve závlahu, pak textilii. Nevím, jak je to u Vás, ale nám teď dost prší. Takže bych to asi nechal na přírodě.

  Netkaná textilie

  16. 11. 2015 12:29 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
  Dobrý den,
  ráda bych česnek až do jara zakryla netkanou textilií, záleží na tom, jestli bílou nebo černou? Děkuji.
  16. 11. 2015 19:48 Jan Kozák
  Při použití černé textilie by se mohlo zdát, že může v zimním období docházet k nežádoucímu přehřívání půdy. Ale asi to tak nebude, protože někteří zahrádkáři do černé textilie vysazují. Bílá má tu výhodu, že v předjaří brání náletu houbomilky česnekové.
  20. 11. 2015 17:04 Jan Cesek
  Mate s zextilii nejake zkusenosti? Chci ji nasadit hlavne kvuli slepicim, ktere maji na zahradu pristup...

  Kdy presne by se mela sundat? Prostupuje vlaha dostatecne do zeme k cesneku? Njake doporuceni gramaze?

  Diky.
  20. 11. 2015 17:34 Jan Kozák
  Vy si pouštíte slepice do zahrady? ... a to děláte dobře, zlikvidují Vám spoustu škůdců. Ale na to jste se neptal.
  Pokud použijete bílou textilii, měla by tam zůstat asi tak tři týdny od skutečného začátku jara. Může to být ve druhé polovině března, ale také třeba až v polovině dubna. Samozřejmě ji v této době můžete sundat z důvodu provláčení porostu a zase dát zpátky. Pokud použijete černou, pak ji musíte trvale sundat v době, kdy česnek začíná píchat.
  Netkanou textilií voda volně prochází v místech, kam dopadla. Nestéká k níže položeným místům.
  Ale s tou gramáží jste mě zaskočil. Ačkoliv používáme doma obě textilie na různou zeleninu, nikdy jsem tuto otázku nesledoval.

  Zakrytí záhonu

  13. 11. 2015 13:35 Zakladatel vlákna: Jakub Svoboda
  Dobrý den, zajímalo by mě, zda je vhodné na zimu zakrývat záhon s česnekem. Děkuji za odpověď.
  15. 11. 2015 19:37 Jan Kozák
  Zakrývat vysazený česnek před mrazem není potřeba. Pokud záhon po výsadbě zakryjete bílou netkanou textilií a necháte ji tam do jara, máte vyřešený problém s houbomilkou.

  sadba

  9. 11. 2015 22:34 Zakladatel vlákna: Jaroslava Divišová
  Dobrý den,
  omlouvám se předem za dotaz opravdu vyloženě laický - letos bychom rádi poprvé sázeli česnek - máme k dispozici stroužky česneku od tchána - jsou opatřeny Sulkou a poté ještě obalené ve vápně - mohu se zeptat, zda je tento postup správný?Osobně bych se ráda vyhnula chemikáliím ve své zahrádce - jsou tyto látky bezpečné?Jsou to látky na přírodní bázi?Existuje případně postup, kterým by se zamezilo chorobám - např. výsadba na jaře nebo nějaké přírodní postřiky?
  velice děkuji za odpověď a přeji příjemný večer!
  10. 11. 2015 20:38 Jan Kozák
  Nejsem odborník na chemii natož biochemii (ačkoliv jsem ze zkoušky dostal v roce 1975 výtečnou). Přesto si myslím, že Sulka je po hygienické stránce v pořádku. Zabalení do vápna neznám, ale pokud s tím má uvedený dobrý muž dobré zkušenosti, tož proč ne? Vápno je spolehlivě na přírodní bázi. Ekologické opatření je například pozdní výsadba ozimých odrůd, zakrytí porostu netkanou textilií v předjaří jako ochrana proti náletu houbomilky česnekové.

  houbomilka a textilie

  10. 3. 2014 8:29 Zakladatel vlákna: Jiří Jokl
  Dobrý den,
  jak dlouho je třeba mít česnek zakrytý bílou netkanou textilií, aby byl spolehlivě ochráněn před houbomilkou?
  Děkuji za odpověď.
  11. 3. 2014 20:49 Jan Kozák
  Letos do konce března.

  Narašený česnek a mráz

  16. 2. 2014 17:23 Zakladatel vlákna: Jiří Jokl
  Dobrý den,
  bydlím u Liberce a dnes jsem zjistil, že mi česnek (Bjetin) začíná rašit nad zem. V noci tu bývá někdy mráz. Zima tu bývá celkem dlouhá i když letos nikdo neví.. Jaký mráz vydrží narašený česnek? Bylo by dobré na něj raději navrstvit třeba pár centimetrů kompostu nebo by mu vadilo, že je hluboko? Nebo je lepší použít bílou netkanou textílii nebo smrkové větvičky? Děkuji za radu.
  16. 2. 2014 19:32 Jan Kozák
  Mráz česneku neublíží, z něho obavy mít nemusíte. Pokud na něj dáte vrstvu kompostu, bude tím i trochu přihnojen, ale opravdu jen trochu, větší hloubka mu nevadí, snad jen v tom případě, že je pozemek trvale zamokřený. Bílá netkaná textilie Vám zakryje česnek před náletem houbomilky - je to lepší řešení než chemický postřik.

  Netkaná textilie

  18. 3. 2013 14:05 Zakladatel vlákna: Vít Hrabě
  Pane inženýre, marně čekám na odpověď mého dotazu z 10.3. t.r. Děkuji a zdravím Hrabě
  18. 3. 2013 20:00 Jan Kozák
  Máte pravdu, zapomněl jsem reagovat. Jak jsem se teď díval, řešily se tam tehdy blbosti a rozumné věci zůstaly stranou. Omlouvám se za to, určitě to nebylo mým úmyslem. Netkanou textilii můžete nechat volně položenu (není třeba podpírat nějakými kolíčky) volně na rostlinách. Teď Vám to asi sníh připlácnul až k zemi, ale nemělo by to vadit. Nedávno jsem někomu radil, aby textilii uklidil na přelomu března a dubna, v té době jsem netušil, že se nám zima vrátí. Tak to klidně nechte do půlky dubna. Pokud budete chtít kultivovat, tak pokrývku sejmete a po práci ji znovu natáhnete.

  houbomilka česneková

  6. 2. 2013 20:40 Zakladatel vlákna: jan
  Našel jsem na internetu informace že KARATE není moc učínné a doporučuje se používat CAREO prý chrání celou rostlinu i úrodu a Účinná látka je pak obsažena i v nových přírůstcích. co tedy lépe bude fungovat?
  21. 2. 2013 8:43 Jan Kozák
  My používáme Reldan, jeho účinnost trvá podstatně déle než u Karate. Tady však mluvím (nebo spíš píšu) o šlechtitelských porostech, kde záleží na každé rostlině. Při maloplošném pěstování se přimlouvám za netkanou textilii a hlavně, jak je i níže uvedeno, sledovat, zda-li je hobomilka v dané oblasti přítomna a zda-li její škody přesahují náklady na ošetřování. Myslím si, že je přijatelné napadení i trochu více než uvedená 2 %.

  Dotaz.

  13. 4. 2012 14:45 Zakladatel vlákna: Vladislav
  Dobrý den pane inženýre.Mám na Vás takový dotaz,jelikož patřím k těm, bohužel,letos postižených mrazem,zajímalo by mě,co si myslíte o tom, zakrýt napříště výsadbu česneku netkanou bílou textilií.Jednou,nebo třeba dvěma vrstvami.Děkuji za Váš názor,přeji pěkný den.
  13. 4. 2012 21:47 Jan Kozák
  Letošní vymrznutí česneku považuji za zcela výjmečné. Ale myslím si, že ani pět vrstev netkané textilie by nic nezměnilo.
  13. 4. 2012 23:30 Honzík Novák (ml.)
  Sníh má specifické izolační vlastnosti dané i skupenským teplem, které stabilizuje proti výkyvům teplot. Právě změny teplot jsou někdy horší než absolutní hodnoty mrazu. Vemte si například popáleniny od sluníčka tam kde se jinovatka odpařila místo pozvolného roztátí.
  14. 4. 2012 20:12 Jan Vaněk
  Pane Nováku, nejste jedním z těch samozvolených odborníků na česnek, před kterými varuje pan Kozák?
  14. 4. 2012 21:25 Honzík Novák (ml.)
  Vidíte, a výše uvedená odpověď je obecná a má blíže k fyzice než k česneku.
  15. 4. 2012 20:27 Roman Soukup
  Dobrý večer něco mi říká že p.Novák je Sendy dávám 95%.
  14. 4. 2012 21:28 Jan Kozák
  Mám podobný dojem jako Vy, pane Vaňku.

  Houbomilka

  24. 3. 2012 13:17 Zakladatel vlákna: Marek Matějíček
  Dobrý den,chci se zeptat jak dlouho je třeba chránit vzešlou sadbu před houbomilkou,máme záhonek přikrytý bílou netkanou tkaninou .Za odpověď předem děkuji.Zdravím Marek Matějíček
  25. 3. 2012 21:15 Jan Kozák
  Porost můžete před Velikonocemi odkrýt.

  houbomilka

  28. 2. 2012 12:06 Zakladatel vlákna: josef_václavek
  Dobrý den, mám dotaz, netkaná textilie se běžně používá na přirychlování rostlin, není to v případě česneku na škodu? Jěště mám jednu prosbu, můžete mi prosím stručně vysvětlit, jak houbomilka vlastně funguje a jak škodí.
  Děkuju
  Josef
  28. 2. 2012 16:36 Jan Kozák
  Netkaná textilie se používá nejen k přirychlování, ale také jako mechanická ochrana před škůdci (dřepčíci a blýskáčci v brukvovité zelenině, vrtalka pórová v pórku, merule mrkvová v mrkvi, ...). Další informace jsou uvedeny v dnešní diskusi výše.

  textilií proti houbomilce

  27. 2. 2012 20:08 Zakladatel vlákna: Vladimíra Schabowská
  Dobrý den, podle příspěvků zde, lze použít proti houbomilce netkanou textilii. Platí i v tomto případě zakrýt záhonek při prvních 10-ti stupňových teplotách, 3 dny po sobě jdoucích a jak dlouho nechat česnek takto zakrytý? Určitě bych preferovala tento způsob ochrany před chemií,ale nemáte, nebo někdo z diskutujících zkušenosti? Děkuji
  27. 2. 2012 20:29 hloupý Honza (Sendy)
  Ne. Zakrytí musí proběhnout co nejdříve po sejití sněhu a není chybou zakrývat záhon ještě se zbytky sněhu na povrchu. Na vzdušných půdách se někde aplikuje i přikrytí před nasněžením nebo jako ochrana před holomrazy. U mne na těžší hlinité radši nechávám povrch dýchat.
  Další co tady nebylo řečeno je kdy textilii sejmout. Já ji v případě aplikace snímám, když ji potřebuji na zakrytí výsadby brambor (koncem dubna). Ing. Kozák možná upřesní správnější termíny.
  S.
  27. 2. 2012 22:11 Hana Kopecká
  Tak sníh už slezl, mám také težší půdu,která teprve rozmrzá, lokalita střední Čechy, za Kostelcem n.Č.l, ca 400 m. V cestiččce bylo dost vody takže jsem záhon nechala dýchat, podle vývoje situace bud záhony zakryji příští víkend jak se dostanu na chalupu a nebo provedu postřik. Dusíkatým vápnem jsem na podzim dezinfikovala pozemek i proto, že se mi na porku vyskytla vrtalka porková. Zatím řeším, kterých plodin se na pozemku vzdám abych měla co nejmenší riziko pro pěstování česneku,bohužel tak velkou latifundii nemám
  28. 2. 2012 10:33 Jan Kozák
  Překrýt půdu netkanou textilií můžete v dostatečném předstihu, kdykoliv, nečekat na dobu největšího rizika náletu. Na porostu ji nechte asi tři týdny pěkného jarního počasí - déle už moucha nalétávat nebude.

  Houbomilka

  27. 2. 2012 16:44 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na postřik proti houbomilce, případně další ochranu, kdy stříkat, čím stříkat, jak jinak chránit. Můžete to pane KozákuSendy vysvětlit prosím? Odpoved jsem nenašla v sekci Česnek v odpovědích. Vím,že kdysi něco bylo na staré diskuzi. Česnek mi zatím neleze, pozemek jsem kontrolovala o víkendu. Sázela jsem 19. listopadu, měla jsem certifikovanou sadbu, mořila jsem v Rovralu a Lignohumátu. Předtím byla půd v předstihu ošetřena dusíkatým vápnem. Děkuji
  27. 2. 2012 19:26 hloupý Honza (Sendy)
  U nás se v posledních 3 letech houbomilka neobjevila, proto postřik vynechám (tak, jako v minulých letech). Pokud bych věděl, že loni byla někde ve vsi nebo na sousedních polích, tak bych použil bílou netkanou textilii, která pro tu mouchu imituje půdu pokrytou sněhem. V případě, že mi zbyde po ošetření rybízu postřik proti roztočům (loni jich bylo plno), pak jej možná aplikuji do porostu česneku. Pravidelnou chemickou ochranu doporučuji v typických česnekářských oblastech. V podhorských oblastech mohou být izolační vzdálenosti mezi porosty takové, že pokud nebyla houbomilka loni, je velký předpoklad, že nebude ani letos.
  S.
  28. 2. 2012 10:52 Jan Kozák
  V současné době jsou pro ochranu proti houbomilce registrovny: Karate se Zeon technologií 5CS (0,1 %), Reldan 22 (0,2 %) a Reldan 50 EC (0,1 %). Stříká se v době náletu mouchy v předjaří, jakmile teplota vzduchu po tři následující dny dosáhla minimálně 10 st. Celsia. U malých ploch bych spíš doporučoval překrytí bílou netkanou textilií.

  Houbomilka

  24. 2. 2012 15:09 Zakladatel vlákna: Lukas Svoboda
  Dobrý den, pane inženýre, kdy myslíte, že přijde čas na postřik proti houbomilce? Jsem v 440 m.n.m. Mohl bych jej vynechat a pokrýt záhon fólii? Děkuji, Svoboda
  26. 2. 2012 8:58 Jan Kozák
  Takovou informaci nejsem schopen dát ani týden před termínem. Postřik můžete vynechat, jak píšete, a zakrýt záhon netkanou textilií, fólií ne.

  bio česnek

  18. 5. 2011 13:37 Zakladatel vlákna: Andrea
  Dobrý den, chtěla bych začít pěstovat česnek paličák doma v květináčích, je to možné, prosím o radu, jak postupovat.
  Dále se ptám, zda-li je možné česnek namořit nechemickým přípravkem a dále ho potom ošetřovat a chránit také nechemicky, je to možné, existují nějaké fígle z dob starého zemědělství?
  Děkuji mockrát za odpovědi a Váš čas.
  22. 5. 2011 9:02 Jan Kozák
  Česnek by určitě šel pěstovat i v květináči, ale ještě jsem se s tím nesetkal. Nechcete-li použít žádnou chemii, tak místo moření před výsadbou namočte stroužky asi na jednu hodinu do čisté vody, po odkapání, případně oschnutí vysaďte. Proti houbomilce můžete pokrýt záhom bílou netkanou textilií.
  < Novější123

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne