Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Mšice Zpět na diskusi

  Mšice

  26. 5. 2018 13:16 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, pane ing. Kozáku na česneku se mě objevila sem tam mšice. Mám se tím zaobírat nebo škodu to neudělá?

  Děkuji 
  27. 5. 2018 20:25 Jan Kozák
  Mšice je podle většiny autorů nejvýznamnějším přenašečem viróz. Proto česnek po ozdravení množíme v technických izolátech, kam se mšice nedostanou. V komerčním pěstování bych se mšicemi nezabýval.

  Žlutá mozaika

  30. 5. 2013 16:07 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
  Dobrý den pane inženýre,

  měl bych několik dotazů k žluté mozaice, která se objevila cca před týdnem.

  1. jestli to správně chápu, jedná se o virové onemocnění, které si nese česnek sebou. Jde tedy o nekvalitní infikovanou sadbu? Musím dodat, že se hlavně mozaika objevila u necertifikované sadby, ale také trochu u Vekanu.
  2. jakým způsobem se tato mozaika plošně šíří. Například přenosem z nářadí při odstraňování květenství? Mám být na pozoru, abych neinfikoval zbývající zdravé rostliny?
  3. jaký vliv na výnos tento tato choroba může mít?
  4. Mohu rostliny bez obav využít jako konzumní?
  5. existuje nějaký způsob léčby, např. postřikem?

  Děkuji za odpovědi a případnou radu.

  Jiří Švec
  30. 5. 2013 20:44 Jan Kozák
  O infikovanou sadbu se jistě jednalo, výraz nekvalitní bych nepoužil. Uvádí se, že prokazatelný přenos virové infekce je přes mšice a při mechanickém poškození, např. nářadím při hlávkování. Proto je lepší květní stvoly lámat. Vliv na výnos může být nulový, ale i zásadní. Konzumovat ho můžete. Úplně bezvirózní česnek neexistuje. Ozdravení se dělá pouze v laboratoři.

  brouk

  16. 5. 2012 21:27 Zakladatel vlákna: Josef Chromík
  Dobrý den p. Kozák

  Poprosil bych o konzultaci jaký je to škůdce /foto/ a jak ho zastavit a odstranit????

  Děkuji Chromík Lechovice
  16. 5. 2012 21:29 Josef Chromík
  Ještě jedno foto
  18. 5. 2012 19:37 Jan Kozák
  Podle obrázku se mi to jeví jako mšice. Nedaří se mi k Vám dovolat.
  18. 5. 2012 22:27 Honzík Novák (ml.)
  Srovnejte to s tímto
  http://www.biolib.cz/cz/taxon/id102275/
  s ohledem na virovou mozaiku je potřeba postřik, aby druhá létající generace vir nepřenesla na zdravé porosty.
  19. 5. 2012 21:13 Jan Kozák
  Ještě v době, kdy jste se podepisoval jako brácha Sendy, jsem Vás žádal, abyste nevkládal svoje příspěvky mezi dotaz a mou odpověď, ale abyste se skromně zařadil až za mne. Respektujte, prosím, že tyto stránky jsou naše.
  19. 5. 2012 22:56 Honzík Novák (ml.)
  Nechápu co myslíte.
  Mohu nějak ovlivnit, kam se vloží reakce? Tedy když u příspěvku je "Reagovat" mně u toho konkrétního obrázku připadlo, že tam vidím to co jsem napsal. Jestli to je správně musí posoudit pan Chromík, protože pouze on může porovnat obrázky se skutečností.
  Za neznalost pravidel se omlouvám.
  20. 5. 2012 12:27 Jan Kozák ml.
  Pane Ing. Stanislave Vernere alias Brácho Sendy alias Brácho alias „Dandyno z Kolína“ alias Dano Kolínová alias Ing.Arch. Honzo Kozáku DrSC. alias „hloupý Honzo (Sendy)“ alias Hradečáku Paličáku alias Jane Nováku alias Janinko alias libuse alias „Nahodny hoste“ alias „náhodný.hoste“ alias náhodný.hoste2 alias Sendy alias Stando alias „Stando z hradce“ alias standovhk alias „Vaše občanské jméno“ alias další desítky přezdívek, amatérský kameramane a masére, profesionální provokatére a podvodníku, neprodleně opusťte tyto stránky a nikdy více se na ně nevracejte.
  20. 5. 2012 21:48 Jozef Demský
  Dobrý večer. Pán Kozák junior :o) Vašu stránku venovanú cesnaku sledujem už dva roky a častejšie čítam tieto príspevky ako príspevky mojich kamarátov na sociálnej sieti FB. Je pravdou, že až doteraz som nereagoval na žiadne príspevky, nič som sa nepýtal pána Ing. Kozáka pretože povečšine som si odpoveď našiel v diskusii. Vyššie spomínaný brácha Sendy mi zo začiatku veľmi liezol na nervy, pretože komentoval takmer všetky príspevky, ktoré tu fanúšikovia českého cesnaku písali aj keď boli adresované Vášmu otcovi. To mi fakt vadilo. No príspevky, ktoré písal boli vo väčšej časti písané k veci. Momentálne by som sa chcel pána Nováka zastať, pretože si myslím, že reakcia Vášho otca bola ako to napísať, aby to vystihovalo to čo chcem povedať...jednoducho si myslím, že pán Novák to neurobil úmyselne a verím, že so mnou budete súhlasiť. Prečo? Príspevok p. Nováka by sa zaradil za príspevok Ing. Kozáka len vtedy, ak by reagoval p. Novák na to, čo napísal Ing. Kozák. Keďže chcel reagovať na to, čo napísal p. Chromík je logické, že systém podľa časovej postupnosti posunul jeho príspevok pred príspevok Vášho otca. Je to takzvaný strom a nie každý vie ako sa pri takýchto diskusiách zobrazujú príspevky. Neobhajujem p. Nováka, ale myslím si, že teraz je v tom nevinne. Rovnako pán Ing. Kozák reagoval na príspevok: "Mart: ...farm.trhy" kde tiež podľa časovej postupnosti bol novší príspevok zaradený pred starší a tým sa vsunul medzi otázku p. K. Petrovej a príspevok pána Ing. Kozáka. Nie som odborník v týchto veciach len sledujem diskusie aj na iných stránkach a všade to takto funguje. Opravte ma, prosím, ak sa mýlim. Možno by bolo na zváženie (ak by ste to vedeli nejako zmeniť), aby nové reakcie k príspevku sa zaradili vždy na koniec. V tomto sa ja nevyznám. Ospravedlňujem sa za to, že som tu riešil úplne niečo iné na čo je táto stránka vytvorená ale cítil som potrebu zastať sa tých, ktorí sú v tom nevinne. Pokojne odstránte tento môj príspevok po prečítaní pretože fakt tu nemá čo robiť (som si toho vedomí) tieto stránky patria cesnaku a ja som rád, že som ich našiel :) Prajem Vám krásny večer a nehnevajte sa na mňa za moje slová.
  21. 5. 2012 11:10 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, pane Demský,
  Problém nespočíval v tom, že před několika měsíci můj otec napsal tehdy „bráchovi Sendy“, aby psal svou reakci až jako doplněk k příspěvku podepsaného jménem „Ing. Jan Kozák“. To je věc, kterou dokážeme přejít. Chtěl jsem „panu Novákovi“ vypsat občanská jména, pod kterými tu vystupoval. Zjistil jsem, že pod (minimálně) jedním účtem má u nás objednávku, kterou však pravděpodobně nehodlá převzít (když je napsaná na falešné jméno). Zkuste se vžít do role člověka, který si u nás chtěl objednat česnek, ale nemohl, protože si sadbu rezervoval někdo, kdo o ni ani nestojí. S ohledem na velikost objednávky „pana Nováka“ a průměrným objemem objednávek se tu objevily desítky lidí, kteří si jeho vinou nemohli sadbu objednat.
  Politováníhodný omyl naivního uživatele, nebo úmyslně způsobená škoda? Změní to na situaci něco?
  Kariéra „pana Nováka“ vypadala přibližně takto: Od loňského začátku léta zahlcoval diskusi svými začátečnickými dotazy. Když takto získal počáteční znalosti, potřeboval je využít. V diskusi se objevovaly začátečnické dotazy ostatních uživatelů (na které se otci nechtělo stále dokola odpovídat), naštěstí tu byl „pan Novák“ – tehdy „hradečák paličák“, který přesně věděl, na co se tazatel ptá. Jakpak by ne, vždyť tazatelem byl pod jinou přezdívkou schován on sám. Tím rostla jeho sláva. Na začátku srpna otočil a začal škodit. Vychvaloval „konkurenci“ prodávající španělský česnek, vydával se za jiné diskutující i za Ing. Jana Kozáka. (Systém byl tehdy velmi tolerantní a nikdo – ani ti nehorší spammeři – si nedovolili se vydávat za někoho jiného. Až na jedinou výjimku – a tou byl „pan Novák“).
  Tehdy jsem mu zakázal přispívat do diskuse. Napsal, že požaduje smazání všech svých příspěvků. Abych neporušil nějaké jeho právo, jsem mazal. Protože reakce jsou navázané na předchozí příspěvky, při smazání jeho reakce zmizely všechny příspěvky, kterými ostatní uživatelé reagovali na něj. Protože jejich příspěvky byly v mnoha případech rozumné, snažil jsem se diskusi upravit tak, aby jejich postřehy zůstaly zachovány. A protože reagoval na spoustu příspěvků, nebylo nutné, abych na ně reagoval já nebo otec. Ale smazáním jeho reakcí se tyto příspěvky ocitly bez odpovědi (což nevypadá dobře, diskuse s polovinou příspěvků nezodpovězených), proto jsem nezajímavé dotazy mazal, zajímavé se snažil zodpovědět sám či aspoň doplnit odkaz na část stránek, kde se daný problém řešil. Opravoval jsem takto diskusi od časného rána až do večera. Celodenní práce, kterou nikdo nezaplatil. A v diskusi se objevovaly příspěvky, ve kterých mě lidé vinili z toho, že je z diskuse „žumpa“, že jde o „hnůj“, který je potřeba vyvézt.
  „Pan Novák“ jen vesele změnil přezdívku a jako světový odborník radil dál. Když se ho někdo snažil vyvést z omylu, drze svůj příspěvek upravil či smazal tak, aby si nikdo nevšiml, že napsal úplný blábol a že pěstování česneku vůbec nerozumí. A pak – jaká to náhoda? Opět napsal příspěvek podepsaný jako „Ing. Jan Kozák“. Když se začali ostatní uživatelé ozývat, smazal všechny své příspěvky. A jsme tam, kde jsme byli – hromada dotazů bez reakcí, spousta času uživatelů, který padl nazmar. Opět bylo potřeba diskusi srovnat, opět naprosto zbytečná práce, kterou nikdo neplatí.
  Tehdy jsem „pana Nováka“ podruhé z webu vyhodil. Je to jednoduché – web patří konkrétnímu subjektu, který jediný má právo udělovat lidem právo jej navštěvovat. Stejně jako máte právo vykázat nevhodně se chovajícího člověka ze svého pozemku nebo třeba ze své prodejny, můžete ho vyhodit i z webu. A „pan Novák“? Navlékl jinou masku a vesele zůstal.
  Dále budu citovat z e-mailu, který jsem psal jednomu čtenáři naší diskuse, který si stěžoval na mou přísnost vůči „panu Novákovi“:
  V době, kdy byla expedice sadby vyřízená jsem z přínosných odpovědí v diskusi vytvořil http://www.k-cesnek.cz/cesnek-v-otazkach.php, diskusi smazal a změnil její pravidla. Změnou, kterou jsme chtěli od uživatelů, bylo to, aby vystupovali pod svými reálnými jmény. To by mělo pomoci lidem se zorientovat v tom, od koho mají radu považovat za kvalitní a od koho ji mají spíše brát jako jeho osobní neověřený názor. Náš web je nejnavštěvovanějším webem o česneku, proto je vystaven tlaku prodejců česneku s falešným označením, kteří se snaží využít naší diskuse ke spamování. Tomu by mohlo také pomoci to, kdyby takový spammer viděl, že u nás se jedná slušně a pod pravou identitou.
  Pokusme se podívat na věc prakticky. V diskusi jsem včera na jeden příspěvek Bráchy Sendy nereagoval. Vidím, že máte zájem, napíšu svou reakci Vám.
  „Pavlínko omlouvám se, ale od okomentování mého jména za strany Kozáka mladšího slovy : „Byli bychom raději, kdybyste zde vystupoval pod svým skutečným jménem.“ nemám chuť obhajovat to, jestli se jmenuji tak nebo jinak.“ Jak dojemné. Brácha Sendy napsal své skutečné jméno a zlý Kozák mladší ho za to zkritizoval. Je libo trochy chronologie?
  16.12.1011 v 8:23 si Brácha Sendy mění jméno na „Ing.Arch. Honza Kozák DrSC.“, v 8:24 si mění jméno na „Ing.arch. Honza Kozák DrSC.“, v 8:41 na „Ing.arch. Honza Kozák DrSc.“, ve 12:19 je z něj opět „brácha Sendy“. Mezitím jsem mu v 10:10 napsal, že bychom byli raději, kdyby použil své skutečné jméno. Že bych se mýlil a on se skutečně jmenoval Jan Kozák? Který až po době přišel na to, jak se vlastně píše jeho titul. Absurdní.
  9.2.2012 napsal do diskuse „Ad občanské jméno: to jsem tady měl od 15.12.11 08:45 do 18.12.11 19:39 a skutečnosti, proč jsem se vrátil k přezdívce nemíním komentovat. “ Ale to lže. V tomto časovém intervalu měl po většinu doby jako jméno uvedeno „brácha Sendy“, výjimkou jsou časové hodnoty uvedeny výše.
  Pravé kouzlo ovšem spočívá v něčem jiném. Znám pravé jméno toho člověka (rozhodně se nejmenuje Jan Kozák, tituly, kterými se chlubil, nemá), znám jeho adresu, vím, čím se zabývá, vím, jak vypadá. Pozvat ho k nám by byl zajímavý pokus. Ale on už u nás byl. Ani jednou nenaznačil, že jde o toho člověka z diskuse. Problém byl tehdy v tom, že v průběhu česnekové sezóny jsem neměl čas zkoumat jeho starší texty a dát si je do souvislosti. Sice jsem tušil, že by mezi těmi osobami mohly být nějaké souvislosti, nevěděl jsem to však jistě. 100% jistotu jsem získal až včera večer.
  Celkem jsem si s tímto člověkem vyměnil 22 e-mailů. Nejde tedy o to, že bych nějak toužil řešit s ním věci na diskusi před zraky všech.
  Včera a dnes mě dohromady tahle rádoby zajímavá aférka stála dalších 6 hodin. Celkově jsem s ním ztratil desítky hodin práce. Práce, kterou mi nikdo nezaplatí, tedy práce, kterou dělám na úkor svých jiných aktivit. To je důvod, proč mě už nebaví si hrát na dobrodince, který všem všechno dovoluje.
  Konec citace.
  Důrazně se ohrazuji proti stížnostem některých uživatelů, kterým vadilo, že jsem změnil jméno uživatele „brácha Sendy“ na „hloupý Honza (Sendy)“. Tuto změnu udělal on sám. Reagoval tak na příspěvek nespokojené paní Pavlíny Kopecké, kdy uvedl „Pokud Vás to uspokojí, změním přezdívku blíže k tomu, co si o mé osobě myslíte.“ Jediné, co jsem udělal, bylo to, že jsem jeho jméno přeškrtl a dopsal „Uživatel blokován“. A následně opět promazával diskusi, kterou jsem se smažil zbavit tohoto přeškrtnutého jména.
  Podívejte, čas se dá v dnešní době přepočítávat na peníze. S „panem Novákem“ jsem ztratil více než 50 hodin času, který bych mohl věnovat výdělečné činnosti. Pokud vezmeme jen mzdu 500 Kč / hod, stál mě „pan Novák“ přes 25 000 Kč. Já ale nejsem psychiatrická léčebna, nedostávám žádné příplatky za péči o narušené obyvatele. K takové práci mi chybí jak finanční prostředky, tak potřebné vzdělání. Od toho si platíme specializované ústavy.
  Jak můžete vidět, signál, který jste považoval za spouštěč vedoucí k tomu, abych „pana Nováka“ počtvrté vyhodil z webu, byl jen obláčkem nad špičkou ledovce.
  Děkuji Vám i všem, kteří dočetli můj příspěvek až sem a kteří se pokusí podívat na situaci i z druhé strany, než jak ji „pan Novák“ prezentuje. Přeji Vám hezký den.
  21. 5. 2012 22:25 Honzík Novák (ml.)
  Blahopřeji Vám k nadprůměrné mzdě.
  22. 5. 2012 16:09 Roman Soukup
  Pane Vernere neboli Sendy, neustále obtěžujete zde na těchto stránkách slušné občany, kteří zde chodí za účelem získat informace o česneku. Vy jste zde akorát dělal nejlepšího a nejchytřejšího. Jste jak malý kluk, který neumí napsat své jméno, které má v rodném listě. Neotravujete jenom zde u p.Kozáka. Když chcete, aby Vás obdivovali, jak jste chytrý a nabušený vědomostmi, založte si vlastní webku o česneku a neustále neotravujte občany, kteří se dotazují p.Kozáka a né Sendy. Asi bude lepší vyhledat lékaře. Přeji Vám a česneku, který určitě máte nejlepší na světě, krásný den.
  22. 5. 2012 7:55 Jozef Demský
  Janko zdravím Vás (dovolil som si Vás familiárne osloviť, pretože podľa jednej fotografie celej Vašej rodinky usudzujem, že sme zhruba v rovnakom veku, ale predsa len ak by Vám to prekážalo, tak sa vopred ospravedlňujem :-))
  V prvom rade Vám musím napísať, že som sa tak trochu obával otvoriť si diskusiu, pretože som nevedel ako zareagujete na môj dlhší komentár. No ostal som milo prekvapený, že ste mi za moje slová nenaložili. Obával som sa aj toho, že vďaka mojej reakcii budú ostatní návštevníci týchto stránok na mňa "pozerať" ako na...
  Každá akcia vyvolá nejakú reakciu a tá Vaša, hmmm to ste museli riadne zájsť do histórie. Mrzí ma len to, že vďaka jednému človeku som Vás aj ja pripravil o minimálne 2 hodiny Vášho času ak nie o viac, ktorý by ste vedeli lepšie a hlavne užitočnejšie využiť. Napísať takto dlhý komentár s podrobnosťami...fakt to som nechcel spôsobiť. V každom prípade Vás chápem a aj Vás obdivujem, že ešte máte tú trpezlivosť. Na tu tému by sme sa vedeli dlho baviť a ja ak nemusím tak takéto rozhovory radšej riešim v súkromí a nie na verejnosti pred zrakmi všetkých ako ste to aj Vy napísali vo Vašom príspevku. Ja za tým vidím ľudskú závisť, mám s tým dobré skúsenosti aj ja priamo u nás v obci. Obrazne by som mohol povedať, že mi závidia aj nos medzi očami. Tie hodiny práce strávené na roli, vo fóliovníku a skleníku nikto nevidí, vidia len výsledok a určite to platí aj u Vás. Reakcia p. Nováka pod mojim príspevkom hovorí za všetko. Niekto sa na tom asi celkom dobre baví. Spamu na vašich stránkach sa zrejme nevyhnete, ale prajem Vám, aby ho tu bolo čo najmenej. Snáď na záver by som napísal len toľko, že kontaktný mail na mňa vo Vašom systéme máte, tak viete kam napísať ak by ste to nechceli viac rozoberať v diskusiu určenej na úplne niečo iné. Ale určite to bolo k niečomu dobré, pretože na základe aj takýchto príspevkov si budú môcť či už skalní alebo náhodní návštevníci týchto stránok urobiť svoj vlastný názor na ich kvalitu. Držím Vám palce pri Vašej práci, prajem veľa trpezlivosti s nepolepšiteľnými "Novákovcami" a optimizmu. Krásny deň všetkým :)

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne