Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Máčení ve vodě Zpět na diskusi

  Účinek sulky

  24. 10. 2019 10:36 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vanduch
  Dobrý den.
  Vloni jsem česnek nemořil, jen jsem jej dal před sázením na půl hodˇky do vlažné vody. Měl jsem z části sadbu a protože jsem to špatně odhadl a ještě mi zbylo volné místo, musel jsem použít stroužky ze svojí sklizně. Výsledek byl skvělý,poslední stroužky jsem dobral až v květnu. Letos jsem si koupil sadbu,ale nějak se mi nepozdávala,tak jsem pro sichr raděj namořil a sní i vlastní stroužky. Co mně ale zajímá a nejsem si jistý - můžu,až přijde vhodná doba na sázení, stroužky vložit do teplé vody? Nesmyjí tím účinky moření sulky?
    A ještě jeden dotaz,nad kterým kroutí hlavou víc česnekářů,včetně mne, proč,když už česnek něco napadne(nemyslím hádˇátko,nebo sklerociovu hnilobu) jdou první na řadu ty největší cibule? Děkuji moc za odpovědi a přeji Všem hezký den a pohodu při sázení.       Zdeněk z Valašska.
  26. 10. 2019 18:52 Jan Kozák
  Pokud moříte v časném termínu, je vhodné stroužky před výsadbou namočit do studené (ne teplé) vody. Zbytky Sulky se částečně smyjí, ale to nevadí, v zemi Vám to na podzim vlnovník nenapadne.
  28. 10. 2019 9:51 Zdeněk Vanduch
  A ještě otázka - jak dlouho nechat česnek ve vodě před sázením?
  Děkuji za odpovědˇ
  29. 10. 2019 19:13 Jan Kozák
  Půl hodiny stačí. Ale pokud zapomenete a necháte ho tam několik hodin, nic se mu nestane.

  Náhrada za Rovral Aquaflo

  22. 10. 2019 19:34 Zakladatel vlákna: Zdeněk Budínský
  Dobrý den, pane Ing. Kozáku co je možné použít jako rovnocennou náhradu za Rovral Aquaflo mimo pomocných prostředků.
  23. 10. 2019 19:18 Jan Kozák
  V současné době není nic na moření česneku registrováno. Takže jedinou náhradou je voda: buď v Sulce při moření před výsadbou nebo samostatně. I při moření v Rovralu byla voda důležitější než vlastní chemie.

  gliorex

  14. 11. 2018 7:45 Zakladatel vlákna: Libor Baloušek
  Dobrý den, chystám se sázet, od září mám namořeno sulkou, Flovralem mořit nebudu, před sadbou namočím hodinu ve vodě a pak Gliorex.
  Tedy po odkapání zasypat Gliorexem a po uschnutí do země?
  Předem děkuji za odpověď.
  14. 11. 2018 9:13 Jan Kozák
  Správný postup, ale nečekal bych na uschnutí, stačí oschnutí (pokud v tom vidíte rozdíl).
  14. 11. 2018 13:25 Libor Baloušek
  Děkuji za odpověˇ, měl jsem na mysli oschnutí

  Moření česneku

  18. 7. 2017 21:49 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
  Dobrý den,

  měl bych dotaz, který příliš nesouvisí s tímto obdobím, ale vrtá mi hlavou už pár dnů. Těsně před výsevem doporučujete stroužky namočit na 1-2hodiny do vlažné vody, pak ale nechápu Vaší další větu. tj. " Po oschnutí stroužků je nutné ihned začít s výsadbou". Můj dotaz je možná trošku hnidopišský a to proč se musí stroužky nechat oschnout, když se stejně vkládají do vlhké země ? 


  Děkuji   
  19. 7. 2017 17:49 Jan Kozák
  Samozřejmě můžete sázet mokré stroužky, ale s oschlými se pracuje pohodlněji. 

  moření

  29. 11. 2013 19:34 Zakladatel vlákna: martina
  Dobrý den,chtěla bych se zeptat tento víkend budu sázet poprve česnek nechám ho na 12 hod. ve vodě a pak ho namořím 20 min .v Rovnaru dle návodu a hned do země.Je to tahle v pořádku?Děkuji
  29. 11. 2013 19:56 Jan Kozák
  Pokud budete mořit v Rovralu, pak je předchozí namočení zbytečné. Vody je dost v mořicím roztoku.

  Moření sadby

  22. 11. 2013 21:01 Zakladatel vlákna: Jiří Jirsa
  Dobrý den,
  1.četl jsem, že před sadbou se má česnek na hodinu namočit. Prosím proč? Platí to obecně nebo jen pro namořený česnek.
  2. Je možno sulkou mořený česnek, který zbyde, konzumovat?
  Děkuji
  22. 11. 2013 22:08 ondřej
  Dobrý večer Jiří, česnek se namáčí z důvodu aby rychleji zakořenil v půdě, já ho osobně nemořím níčím jenom ho namočím na 12hodin do obyčejné vody a pak ho zasádím do země. Zkoušel jsem dříve mořit sulkou, ale když jsem to mořil sulkoubyl menší výnos česneku. Už jsem dělal pokusy a vyšlo mi z 1kg namořeného česneku jsem sklidil úrodu 5kg a bez moření pouze voda na 12 hodin vždy z 1 kila jsem vždy sklidil 9kg česneku a to je rozdíl. Česnek se moří z důvodu, aby ho chránilo před škůdcema, ale pokud máte zdravý česnek je to podle mého názoru zbtečné. Pokud máte namořený česnek sulkou tak se už konzumovat nedá.
  23. 11. 2013 17:26 Jan Kozák
  Ondřej má recht. Jen to trochu doplním.
  Namočením do vody (i do roztoku mořidla) česnek rychleji "startuje". Jakmile se probudí životní pochody, aktivují se i obranné mechanismy v rostlině, která má pak větší sílu bránit se útoku chorob. Pokud volíme pozdní výsadbu, je vzhledem k nízkým teplotám útok chorob minimální, při namočení před výsadbou je obrana maximální. Z výsledků pokusů pana Ing. Havránka, CSc., dej mu Pámbu věčnou slávu, si troufám tvrdit, že při moření má větší význam voda než chemie. Toto se týká ochrany proti chorobám, nikoliv proti škůdci roztoči vlnovníku česnekovému. Na něj nejspolehlivěji účinkuje právě Sulka. Pokud se v ní moří už na přelomu srpna a září, je možné mořit až tři hodiny. Moří-li se těsně před výsadbou a nejsou ještě narašeny kořeny, může se mořit dvě hodiny, jsou-li už kořeny narašeny, mořit raději pouze jednu hodinu. Pokud vlnovník v sadbě není (příznaky jsme popisovali před několika dny), pak bych doporučoval pouze vodu. Je to nejlepší z pohledu ekologa i ekonoma.
  24. 11. 2013 12:26 Ondřej Ulík
  Dobrý den,
  škoda že se podobný přizpěvek objevil až takhle pozdě, taky bych tim pádem nemořil Benátča 3 hodiny v Sulce ale jen namáčel do vody :-(
  27. 11. 2013 4:48 Jiří Jirsa
  Děkuji za odpověď i panu Ondřejovi. Už jsem vloni psal, že jsem v česneku v podstatě začátečník, i když jsem každý rok na jaře do půdy nastrkal co nám zbylo z obchodu. Něco vyrostlo, ale vloni jsem se rozhodl, že to budu dělat pořádně. Seštudoval jsem tady co s dalo, koupil sadbu a měl jsem pěkný výnos. Pan Ondra mě teď šokoval tím rozdílem ve výnosu mezi mořeným a nemořeným česnekem. Já mám půdu zdravou a protože jsem vždy sázel i zdravou sadbu, neměl jsem nikdy problémy s vlnovníkem ani ničím jiným. (Tedy měl, ale jen se sebou samým, protože česnek pěstuji na chalupě a mívám problém se tam dostat tak, abych včas odstranil palice). Letos jsem chtěl být vzorný a tak jsem poprvé v životě mořil. No a teď budu čekat, jaký bude výnos. Naštěstí mi to tak nevadí, protože ho pěstuji jen pro rodinu a máme ho zasazeno dost. Stále se učím.
  27. 11. 2013 12:28 Jan Kozák ml.
  Domnívám se, že pokus pana ondry byl chybný. Nebyla dodržena koncentrace, doba moření 2-3 hodiny (takže došlo k popálení), možná šlo o srovnání rozdílných materiálů. Takto propastný rozdíl nejspíše není možný, protože pokusy s mořením/nemořením si provádí cca každý desátý dvacátý pěstitel, šlo by o fakt obecně známý. Rozdíl nemůže činit 45 %, to spíše vypadá jako chyba v desetinné čárce.

  Moření v Sulce

  21. 11. 2013 17:28 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
  Dobrý večer pane Inženýre,

  vím, že jste odpovídal letos znovu na více dotazů ohledně moření, ale mne by zajímala čistá praxe. Máme poměrně větší plochu a nerad bych chybným postupem zlikvidoval sadbu. V loni se mořilo již v září "na sklad" Letos bylo chladno, česnek dobře vyčkal bez škůdců, mořit nebylo třeba. Za to velká část stroužků začala rašit. Otázka zní, nepoškodí se nespálí se)toto čerstvé podpučí mořením v Sulce před výsadbou. Počítám s roztokem do 5% a max. 1h moření. Není pro česnek fyziologicky výhodnější a pro přírodu vhodnější ho nastartovat jen čistou vodou? Nepočítám manipulaci s čerstvě vytažený namořeným česnekem...Počítám, že pokud vydrží toto vhodné počasí na sadbu bude česnek do jara dostatečně ochráněn. Je to tak? Děkuji velice za odpověď.

  Jiří Švec
  21. 11. 2013 20:09 Jan Kozák
  Moření v Sulce doporučujeme proti roztoči vlnovníku česnekovému. Jeho přítomnost se pozná podle příznaků. Stroužek sesychá (já říkám, že je mu velká slupka), žloutne a ztrácí lesk. Pokud tyto příznaky nepozorujete, bude skutečně lepší volbou pouze namočení ve vodě, případně s přídavkem lignohumátu.

  Voda

  9. 11. 2013 17:52 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
  Dobrý večer pane Kozáku,je lepší vlažná voda či studená když se namáčí česnek před výsadbou nebo je to fuk,a může se přidat Lignohumát do vody,děkuji.
  9. 11. 2013 20:50 Jan Kozák
  Určitě bych volil vodu studenou, Lignohumát bych do ní přidal.

  termoterapie

  26. 9. 2013 9:32 Zakladatel vlákna: Zdeňka Poulová
  Dobrý den. Na internetu jsem se dočetla,že česnek lze mořit pomocí termoterapie. Byla doporučována i pro cibuli, okrasné cibuloviny,sazenice jahod, africké fialky a dokonce i pro semena.Jaký je na to Váš názor?Lze to použít a má to srovnatelný efekt jako moření chemií? Děkuji za odpověď.
  28. 9. 2013 20:02 Jan Kozák
  Dezinfekce teplou vodou je velmi účinná, ale doma neproveditelná. Nejde o likvidaci hub, ale živočišných škůdců. Teplota vody musí být konstantní po celou dobu a v celém objemu lázně. Bez speciálního zařízení uvaříte česnek nebo naopak škůdce nezlikvidujete.

  půda

  24. 9. 2013 13:40 Zakladatel vlákna: Eva
  Dobrý den,

  můžete mi prosím poradit, jak nejlépe připravit půdu pro sadbu? Jarní česnek mi bohužel nevyšel, chytl asi plíseň. A co si myslíte? Mořit nebo ne? Já z jara mořila a stejně to nevyšlo.
  Děkuji
  24. 9. 2013 14:05 Jan Kozák
  Chyba mohla být jak v sadbě, tak v půdě. Každopádně doporučuji novou sadbu. Sázíte-li malé množství, klidně moření vynechejte. Ale doporučuji před výsadbou namočit stroužky den před výsadbou do vody na 0,5 - 2 hodiny.
  24. 9. 2013 15:11 Eva
  Děkuji a k čemu to je dobré do vody? Já mám 12 paliček, tedy mořit nebudu.
  24. 9. 2013 19:31 Jan Kozák
  Stroužky po přijmutí vody rychleji "odstartují". Přitom se aktivují obranné látky a tím se rostlina dokáže bránit sama.

  Napaen vlnovníkem

  21. 9. 2013 8:50 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
  Přeji hezký víkend.
  Mám dotaz.Minulou sobotu jsem si naloupal nějaký jarní česnek k moření.Jenže včera jsem zjistil,že je z největší pravděpodobností napadený vlnovníkem.Chměl bych se zeptat zda je možne po na moření v sulce v 5%roztoku je možno tuto sadbu použí.Někde jsem slyšel,že je možno se zbavit tohoto škůdce ještě před výsadbou namočit stroužka na 20min do teplé vody o 55°C.Ale spíš se bojím že bude muset být zlikvidován než si zamořím další pozemek a tím pádem nakazil i sadbu od Vás.Děkuji za případnou odpověď a to všem kteří mají s tímto nějaké zkušenosti.
  21. 9. 2013 20:15 Jan Kozák
  Moření dvě hodiny v Sulce a následné rychlé vysušení vlnovníka spolehlivě zahubí. Dvacetiminutová koupel ve vodě teplé 55 stupňů by vlnovníka možná také zahubila, česnek by zahubila spolehlivě. Tak to nedělejte.

  Účinek

  26. 10. 2012 15:45 Zakladatel vlákna: Jurda Josef
  Dobrý den,
  má obranné účinky ponoření česneku před výsadbou do horké vody cca 90 st. po dobu 5 minut? Snad se tím takto ničí paraziti? Děkuji za odpověď. Jurda
  26. 10. 2012 21:32 Jan Kozák
  Nejen paraziti, ale i česnek. Na 5 vteřin (minut ne) můžete ponořit česnek do horké vody a hned pak ochladit ve studené v době sklizně. Teď byste určitě poškodil (možná i zničil)oživené podpučí.

  česnek benátčan

  20. 9. 2012 15:17 Zakladatel vlákna: jan
  Dobrý den,
  Chci se zeptat na pár dotazů.Když na konci října vyseju česnek a nechci ho mořit musím ho namočit do vody?Když budou mrazy nezmrzne česnek do jara? kdy je lepší nasázet benátčana na jaře nebo na podzim? aby byla velká uroda...
  21. 9. 2012 14:28 Jan Kozák
  I to pouhé namočení do vody Vám zvýší výnos, rovněž tak podzimní výsadba. Česnek nikdy v zemi nezmrzne - letošní výjimky pouze potvrdila toto pravidlo.

  moření česneku

  2. 8. 2012 22:03 Zakladatel vlákna: jiri havran
  Dobrý den pane Kozáku,
  měl bych dotaz ohledně moření česneku. Minulý rok v jednom čísle časopisu zahrádkář (specializované rubrice věnované česneku ) jste uvedl, že moření česneku do vody vykazuje podobné preventivní účinky jako moření do sulky ( která se prý již ani nevyrábí ). Došlo v tomto poznatku k nějakému pokroku? Doporučil byste tento způsob moření nebo spíše ten klasický chemický? Minulý rok jsem mořil jen do vody a sklizeň byla dobrá. Děkuji a přeji hezký den. Jirka Havran
  3. 8. 2012 21:27 Jan Kozák
  Namočení ve vodě nenahrazuje Sulku, spíše jiná mořidla. Sulka hubí vlnovníka česnekového včetně vajíček, proto jsem ji doporučoval vždy. Namočení ve vodě těsně nebo krátce před výsadbou urychluje rašení kořenů a tím i aktivaci vlastního obranného systému. Proto drobným pěstitelům ji doporučuji v tom případě, že neradi používají chemii. Výsledky jsou ze řádného pokusu a jsou skutečně přesvědčivé.

  máčení stroužků

  20. 7. 2011 10:32 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  Prosím o vysvětlení, proč máčet ve vodě, když tam není Rovral Aqua Flo(je to prý náhrada za původní)místo Reldanu prý lze Calipso je to možné a stejně účinné?To máčení mi vrtá v hlavě. Děkuji PetrK
  20. 7. 2011 13:32 Standa
  Asi máte na mysli máčení těsně před výsadbou u cibulí mořených brzo po sklizni? To je kvůli tomu, že se tím aktivuje růst kořínků. Sázíte li do vlhčí půdy asi to nebude mít takový vliv jako v suchých letech. Pokud nepěstujete v polních podmínkách, můžete máčení nahradit zálivkou přiměřeně k předchozím a předpovídaným atmosférickým srážkám.
  20. 7. 2011 19:13 Petr Konopka
  Vážený Stando pěstuji v polních podmínkách, ale v příspěvku z 22.5 pan Kozák píše,,Nechcete-li použít žádnou chemii, tak místo moření před výsadbou namočte stroužky asi na jednu hodinu do čisté vody, po odkapání, případně oschnutí vysaďte
  Tak mi šlo o vysvětlení - místo zálivky volím uválcování.Petr
  20. 7. 2011 19:34 Standa
  Ano máte pravdu.
  20. 7. 2011 21:23 Jan Kozák
  Je to výsledek pokusů pana Ing. Havránka. Jednalo se o řádně založený pokus podle pravidel polního pokusnictví.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne