Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Krajová odrůda Zpět na diskusi

  Česnek

  8. 11. 2019 4:27 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Děkuji velice pánům Kozákům za pro mě velmi užitečné informace. Pane Jane, dvacátou sezónu jedu. Pořád dělám chyby. Víc než třicet odrůd jsem zkusil, málo co se dá. Před rokem jsem Vám do Buchlovic dovezl asi půlkilový vzorek. Vy jste měl speciální otázky, jak vypadají listy a hlavně pacibulky.... Pak jste mi řekl, že je to pravděpodobně krajová odrůda Jovanu. Vím a chápu, jak jmenujete své odrůdy, podle dětí. Jovan - Jan (že slovinštiny). Můj česnek je ale starší, než Váš Honza. . Jsem velký trouba, že se věnuji velkpostroužkovým ozimým - Jovan, Havran, Havel,mrzí mě že letos nemám " super" Bjetin. A přiznávám amatérismus: ještě nikdy jsem se za dvacet let neodvážil jít do nepaličáku. 
  8. 11. 2019 7:24 Jan Kozák
  Já "jedu" víc než dvacet sezón a také dělám pořád chyby. U toho Jovanu jde o nedorozumění. Jovan byl vyšlechtěn z krajové odrůdy, která se v dané oblasti pěstovala mnohem dříve, než jsem se pustil do šlechtění, dokonce mnohem dříve, než jsem přišel na svět. A tento  materiál se i nadále pěstuje a pravděpodobně ho máte i Vy.

  Odrůda česneku

  8. 9. 2017 5:43 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
  Dobrý den, náš místní zemědělec prodává česnek, který má vždycky jen čtyři stroužky. Takto mně i vyroste. Nevíte prosím o jakou odrůdu jde? Je to český česnek?ˇLetos mám koupený od Vás česnek Anton, který má stroužků jak píšete víc (včera mi došel, ještě jsem nerozbalila) Předpokládám, že tak bude i rodit. Je to tak? Děkuji za odpověď.
  8. 9. 2017 7:36 Jan Kozák
  Vašeho  místního zemědělce ani jeho česnek neznám, proto se k jeho odrůdě nemohu vyjádřit.
  Počet stroužků v cibuli  je odrůdovou vlastností. Lokalita a ročník ho ovlivňují pouze v omezené míře.

  druh česneku

  20. 7. 2016 17:33 Zakladatel vlákna: marcela mikulcova
  Dobrý den , pane Kozáku, tento česnek pěstovala ještě moje babička. Je hodně aromatický , a při dobrém skladování vydrží do další sklizně. Je to česnek jarní. Ošetřuji sulkou a rovralem. Ráda bych věděla o jaký druh se jedná. Děkuji za odpověď. s pozdravem Mikulcova
  24. 7. 2016 19:43 Jan Kozák
  Sice mi chybí snímek vysvlečené cibule, ale i tak si troufám tvrdit, že nejde o registrovanou odrůdu. Tipoval bych to na krajovou odrůdu z oblasti Uherského Brodu.

  Česnek medvědí (lesní).

  27. 9. 2015 10:10 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den. Můj nedaleký soused pěstuje již léta prý lesní česnek, který sází již v srpnu a narostou mu velké cibule. Myslel jsem si, že tento česnek se pěstuje pro listy jako příloha do pokrmů. Předpokládám že lesní a medvědí česnek je totéž. Těším se na odpověď.
  27. 9. 2015 16:00 Jan Kozák
  Myslím, že se o česnek medvědí nejedná. Už i proto, že cibule česneku medvědího nedosahují průměru ani 2 cm. Je několik lokalit, v nichž roste normální česnek divoce (samozřejmě ne původně). A to je i tento případ.

  ???

  17. 10. 2011 10:43 Zakladatel vlákna: sedláČek
  Již po léta točím dokola svou krajovou odrůdu bez moření a jakékoliv chemie (vyjma hnojení Cereritem). Pokud to zdravotní stav umožňuje rád bych u této praxe zůstal. Pane inženýre, jaké je riziko zavlečení chorob do takto uzavřeného cyklu při absenci moření?
  17. 10. 2011 20:56 Jan Kozák
  Riziko je minimální, klidně pokračujte v zavedené a osvědčené praxi.

  Dotaz

  26. 3. 2011 12:51 Zakladatel vlákna: Vít Zbyněk
  Dobrý den,chtěl jsem se zeptat na název česneku který jsem si donesl z akátového lesa v trsu ,připomínající travní drn.Medvědí česnek to ale není.V druhém roku od výsadby se sklízí a je to klasický paličák,velikost je střední až veliká.
  27. 3. 2011 20:45 Jan Kozák
  Z tohoto popisu nic nepoznám. Musel bych to vidět. Už jsem se setkal s tím, že si lidé chodili do lesa na kvalitní sadbu (bylo to někde na Znojemsku). Patrně někdy dávno se tam česnek náhodně dostal a dál se spontálně množil. Docela by mě ten Váš česnek zajímal.
  28. 3. 2011 17:33 Zbyněk
  S tím Znojemskem jste to trefil a asi to bude jak říkáte, česnek se tam dostal náhodou a zdivočel.Co já vím tak se tam vyskytuje nejméně 20 let.Jestli máte zájem můžu vám poslat nějaké fotky.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne