Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Insekticidy Zpět na diskusi

  1. 4. 2016 7:33 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
  Druhý postřik proti houbomice.

  10. 3. 2016 18:39 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, pane ing Kozáku já vím že o houbomilce už tu bylo dost řečí ale chci se zeptat kdy stříkat? Ještě sem nestříkal protože teploty jsou furt kolem 9° a ještě nižší v noci kolem 2°. Myslím si že jsou to nízké teploty. Co se o tom myslíte? Jak jste na tem vy?

  Děkuji za odpověď
  11. 3. 2016 9:12 Jan Kozák
  Teď jsou teploty skutečně nízké, nemá smysl stříkat. Jakmile se oteplí, pak zbytečně neotálet. Nemám to potvrzeno, ale myslím si, že mohl být nálet už 22. února.

  Houbomilka

  2. 2. 2016 12:37 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Dobrý den,teplota vzduchu přesahuje už 10°c dva dny za sebou a na zítra hlásí stejnou teplotu.Je možné,že bude Houbomilka létat? Na postřik se mi zdá ještě moc brzo a pole je moc rozblácené.
  2. 2. 2016 19:34 Jan Kozák
  Nejsem si jistý, že bude houbomilka respektovat kalendář. Myslím, že se řídí spíš teploměrem. Už to vypadá, že to bude podobné loňskému roku, kdy se také nevědělo, kdy by mohl být postřik účinný. Já bych to řešil tak, že bych se po poledni prošel po poli a sledoval, jestli ji někde potkám. A nechodil bych po celém poli, ale pouze po kraji na té straně, odkud se dá předpokládat její nálet.
  6. 2. 2016 10:59 Pavel Baxa
  Pane Kozák a máte obrázek té Houbomilky?Nikde to nenajdu.

  Dírky ve stonku

  7. 6. 2013 20:21 Zakladatel vlákna: Michal Rábl
  Dobrý den!Rád bych se zeptal,jaký škůdce mě napadl česnek.Ve stonku jsou vyvrtané dírky a připomíná to červotoče ve dřevě.Na listech jsou také vyžrané dírky.Je ještě možné chem.ošetření?A jakým preparátem? Děkuji
  11. 6. 2013 21:34 Jan Kozák
  Ve stonku bude asi vrtalka pórová. Tam ji žádný insekticid nezasáhne, proto nestříkejte.

  Postřik Karate

  19. 3. 2013 20:27 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
  Dobrý den,

  měl bych prosím ještě dotaz k postřiku proti houbomilce. Pokud bych se spolehl na dobrý rok a porost nestříkal a přesto se houbomilka objevila, můžu ji efektivně zlikvidovat včasnou likvidací napadených rostlin? Nebo je to riskatní varianta u které hrozí, že při kalamitním stavu můžu přijít o většinu úrody (prozatím jsem s houbomilkou neměl potíže). Pokud se rozhodnu pro postřik v jakém množství se osvědčil na 100m2? Výrobce většinou udává 3 ml rozpuštěné cca ve 4l vody. Je to správně.
  Jiří Švec
  20. 3. 2013 19:52 Jan Kozák
  Pokud napadené rostliny včas zlikvidujete, likvidujete i houbomilku, ale podívejte se i na sousedy, jestli ji nemají. Víceméně kalamitní výskyt houbomilky jsem viděl téměř před dvaceti lety na Hané. Od té doby mám dojem že už není tak významná. Postřik použijte podle doporučení výrobce.

  houbomilka

  4. 3. 2013 18:05 Zakladatel vlákna: Vít Škarka
  Dobrý den pane Kozáku, potřeboval bych znát Váš názor na aplikaci přípravku Karate se Zeon technologií. Česnek ještě nevzešel nad povrch, teolota vzduchu se však u nás pohybuje už nad 10C°. Myslím si, že již nastala vhodná doba pro první použití výše zmíněného přípravku, nevím jaký vliv bude mít případný trvalý déšť (předpovídán na druhý den). Nesníží se deštěm jeho účinek, nebo mám raději počkat na stabilnější počasí? Lokalita Severní Morava- Novojičínsko 300mn.m. Děkuji
  4. 3. 2013 20:09 Jan Kozák
  Tak jsem mrknul na předpověď počasí a ještě stříkat nebudu. Počkejte také.

  škůdci

  10. 6. 2012 9:01 Zakladatel vlákna: Robert
  CHtěl bych se zeptat? Nějaké larvy mi začaly požírat od kraje llsty česneku,jsou podobné larvám mandelinky, co by to mohlo být a čím to postříkat?
  10. 6. 2012 10:34 Jan Kozák
  Pravděpodobně to jsou umyté larvy chřestovníčka cibulového, viděl jsem na česneku i mandelinku bramborovou. Pokud se nejedná o významné škody, pak nesříkejte.

  Chřestovníček cibulový.

  11. 5. 2012 23:02 Zakladatel vlákna: Stanislav Straka
  Přiznávám, že jsem dnes nestudoval nové příspěvky v diskusi. Takže nevím, jestli se náhodou někdo o chřestovníčkovi cibulovém již někdo nezmínil. Pokládám za nutné všechny pěstitele česneku upozornit, že se již objevil nejenom na cibuli, také na česneku a protože je to brouk z čeledi mandelinkovitých a má stejný apetit jako mandelinka bramborová, výrazně decimuje porosty. Loni se u nás objevil poprvé, stříkal jsem Reldanem, předpokládám, že fungují všechny postřiky na požerový hmyz.
  Seznámit se s ním můžete na web stránce : http://www.biolib.cz/cz/taxon/id11495/
  Líhnoucí se larvy se obalují svými exkrementy a jsou vidět až při velikosti 2mm, kdy z exkrementů vylézají. Jsou převážně bílé barvy barvy. Loni se objevil chřestovníček až v červnu, pravděpodobně se jednalo o druhou vlnu náletu. Údajně se reprodukuje až 3x v roce. Dospělec při jeho fyzickém sběru ručně spadne jako dospělec mandelinky na zem nebo uletí. Nepodceňujte a stříkejte!
  13. 5. 2012 10:58 josef václavek
  Dobrý den,
  mohu použít karate, které jsem používal na houbomilku ?

  díky za radu
  josef
  14. 5. 2012 20:15 Jan Kozák
  Na základě konzultace s Ing. Rodem to můžete použít.

  houbomilka

  10. 5. 2012 17:05 Zakladatel vlákna: Mart
  Dobrý den,poradíte mi jaký přípravek zlikviduje housenky houbomilky? díky
  11. 5. 2012 6:15 Petr Dragoun
  Zdravím ,pokud máte česnek napaden,není postřiku který houbomilku zničí.Pokud je housenka ve středu česneku postřik se k ní většinou nedostane a i tak už ničí střed česneku.Musíte stříkat před náletem mušky.Stříká se Karate,Decis atd.
  11. 5. 2012 21:06 Jan Kozák
  Jen doplněk: žádný hygienicky přijatelný insekticid nemůže larvu v rostlině zahubit. Myslím, že proti houbomilce jsou registrovány Karate a Reldan. Houbomilka nemá housenky (mají hlavu, tři páry nohou a dva páry panožek), to je larva motýla. Protože je houbomilka hmyz dvoukřídlý, tedy moucha, je její larvou struska (nemá hlavu, nemá nohy).

  Chřestovníček

  9. 5. 2012 0:05 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku, prosím, poraďte, existuje nějaký postřik proti chřestovníčku? Nebo se na malé ploše vyplatí hlavně sběr a likvidace brouků a chemie nezabere? Já na chemii netrvám, ale už několik let mne trápí chřestovníček obecný na chřestu a teď mne poněkud znervoznilo, že tomu cibulovém šmakuje česnek. Na chřestu ho sbírám a "vraždím" ale nemám moc čas číhám u výhonů a sbírat... proto se ptám, děkuji moc za radu. (Navíc mne opravdu zneklidňuje představa, že chřestovníček žere i česnek)
  11. 5. 2012 21:25 Jan Kozák
  Já jse dnes stříkal už neregistrvaným přípravkem, proto ho neuvádím. Ale podle Ing. Roda můžete použít jakýkoliv přípravek, který hubí nějaké brouky, např. Karate, Decis.

  houbomilka

  26. 4. 2012 20:51 Zakladatel vlákna: Pavel Holínský
  Dobrý den, prosím, jaké jsou příznaky na rostlině napadené houbomilkou česnekovou? Jaký preventivní postřik je vhodný a kdy; je nezbytný? Co je třeba udělat při napadení rostlin touto chorobou? Děkuji za odpověď Holínský
  27. 4. 2012 21:41 Jan Kozák
  Napadené rostliny se na začátku května začnou kroutit, po vyjmutí ze země můžete v podzenmí části nalézt asi třímilimetrovou, víceméně bezbarvou muší larvu, tzv. strusku (nemá hlavu, nemá nohy). V té době se už nedá dělat nic. Postřik se dělá v předjaří v době náletu mouchy. Viz Česnek v otázkách.

  Dotaz

  4. 4. 2012 22:57 Zakladatel vlákna: Fiala Zdenek
  Dobrý večer p.Kozáku,
  chci se zeptat na pár otázek:
  1)je možné sázet ozimý česnek na jaře(chtěl bych předejít výmrazu jako se stalo letos),pokud je to možné má to nějaký vliv na výnos,dobu sklizně a velikost stroužku?
  2)je pravda že při jarní výsadbě se nemusí stříkat proti houbomilce?
  3)v diskusi ze dne 20.2.12 ste mlivil o pěstitelích s licenční smlouvou.Můžete mi poskytnout bližší info o této smlouvě(jak a kde ji získat,podmínky získání atd.)
  Prředem dškuji za odpověď
  5. 4. 2012 21:18 Jan Kozák
  Na jaře můžete sázet každý česnek, který do té doby vydržel. Ozimé paličáky často pak vytvoří nedělenou cibuli, někdy je cibule sice dělená, ale nevytvoří se květní stvol, přičemž nárůst cibulí je velmi dobrý. Takto vypěstovaný materiál má však většinou horší skladovatelnost než při podzimní výsadbě a určitě bych ho nedoporučoval pro další množení. Proti houbomilce je při jarní výsadbě zbytečné stříkat. Velkopěstitelé (pro nás při odběru od 40 kg) uzavírají při nákupu sadby licenční smlouvu. Při jejím uzavření mají nižší cenu, ale v dalších letech platí při využívání sadby z vlastní produkce licenční poplatek ve výši 10 % ceny sadby. Povinnost platit licenční poplatek vyplývá ze zákona č. 408/2000Sb. o ochraně práv k odrůdám i bez uzavření licenční smlouvy. Viz rubriku právní okénko.

  Petr Fiala

  4. 4. 2012 9:53 Zakladatel vlákna: Petr Fiala
  Opomněl jsem udělat postřik proti Hobomilce. Česnek je vyrostlý cca 5cm nad půdu. Je ještě možné a účelné udělat postřik nyní ?
  4. 4. 2012 20:55 Jan Kozák
  O účelnosti postřiku proti houbomilce v současné době dost pochybuji. Bylo už dost dlouho teplo, tak si myslím, že už žádný nálet nehrozí.

  Moucha, Reldan, Stomp

  30. 3. 2012 10:27 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý den, rád bych s panem Kozákem zkonzultoval následující.
  1) Před 14 dny aplikován postřik proti mouše (Reldan) nyní by se měl postřik opakovat, ale počasí je chladné a půda mokrá. Je nutné provést opětovný postřik nyní tj. o víkendu 31.3. byť počasí je "zimní" a půda mokrá a moucha třeba díky tomu počasí opět zaleze pod zem, nebo lze počkat s opětovným postřikem až se vyčasí např. v půlce dubna a teploty půjdou opět nahoru? Co na to moucha - Jaký je její životní cyklus?
  2) Je v těchto dnech, s ohledem na počasí, vhodné hloubkové zkypření půdy s česnekem (asi 10-15 cm pod zem - motorovým kypřičem), nebo pouze zlehka jemně povrchně prokopnout motykou
  3) V případě, že bych v těchto dnech použil postřik Stomp, pak bych rád věděl jaký dopad na jeho účinnost bude mít počasí (déšť) a dále pak postřik Reldan - lze ho aplikovat současně se Stompem nebo musí být nějaký časový odstup mezi jejich použitím.
  Děkuji za Vaše reakce
  Jan K
  30. 3. 2012 20:54 Jan Kozák
  Ze zkušeností stačí postřik Reldanem jen jednou bez opakování. Hloubkové kypření je v česneku nevhodné, lepší je vláčení lehkými branami, v malém vidlemi napříč řádky. Při použití Stompu se nemusíte deště obávat. Nevím jak teď, ale dříve se herbicidy s jinými látkami nemíchaly.
  31. 3. 2012 11:06 Pavel Baxa
  Mělké zapravení přípravku do půdy (2–3 cm) zvyšuje za sušších podmínek účinnost přípravku především na prosovité trávy.

  Předpokladem účinnosti přípravku je dostatečná půdní vlhkost, herbicid musí být aktivován např. srážkami. Na půdách s vyšší sorpční schopností a na půdách s vysokou náchylností na vysychání povrchových vrstev nelze vyloučit snížení účinnosti.

  Při aplikaci na lehkých půdách je nutné použít dávkování přípravku na spodní hranici uvedeného rozmezí.

  Použití půdního herbicidu při minimálním zpracování půdy konzultujte s držitelem registrace.

  Pokud po aplikaci přípravku následují srážky, nelze vyloučit zejména na lehkých půdách, splavení přípravku do kořenové zóny rostlin a následné poškození ošetřovaného porostu.

  Na písčitých půdách, obzvláště s obsahem humusu pod 1 % nelze vyloučit poškození ošetřovaného porostu přípravkem.

  Ochrana proti houbomilce

  27. 3. 2012 6:48 Zakladatel vlákna: Richard Slupski
  Dobry den pane Kozak,

  na svych strankach pisete:

  Ochrana proti houbomilce
  Uvedené přípravky se poprvé aplikují ihned, jakmile teplota vzduchu dosáhne po tři dny 10 stupňů Celsia (většinou v březnu), podruhé za 14 dní po prvním ošetření.
  Karate se Zeon technologií 5 CS (0,6 l/ha, 0,1 %),
  Reldan 50 EC (0,6 l/ha, 0,1 %), Reldan 22 (1,2 l/ha, 0,2 %).

  Tyto pripravky se aplikuji zaroven, nebo jeden z vybranych ?

  Mam totiz problem sehnat Reldan a k dispozici mam pouze Karate.
  27. 3. 2012 20:46 Jan Kozák
  Pro postřik se použije samostatně kterýkoliv z nich.

  houbomilka

  23. 3. 2012 18:50 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
  Dobrý den,
  česnek, který jsem sázel (na zkoušku pouze 5kg po 1kg z různych odrůd od p.Kozáka) poslední víkend před Vánocema je až na pár stroužků (odhadem 10-15ks) ven. Lokalita: Bílá (345m.n.m.), Český Dub. Sázel jsem na zrouchanou louku, kde cca 10 let nebylo nic, jenom tráva. Půda zrotovátorovaná (hrozný slovo..:)) a přihnojeno pouze cereritem. Dotaz, je nutno stříkat proti houbomilce? Koupil jsem pouze Karate. Bude postřik účinný i teď (mám pocit, že jsem třídenní lhůtu o 10-ti °C prošvihnul) na konci března? Je nutno postřik po cca 14-ti dnech opakovat?
  Předem děkuji za odpověď
  s pozdravem
  J.mitro
  23. 3. 2012 20:49 Jan Kozák
  V současné době už bude stačit jediný postřik.

  chemicor

  19. 3. 2012 15:30 Zakladatel vlákna: Michal Zvara
  Dobrý den Pane Kozáku
  chtěl bych se zeptat zda spolupracujete s firmou Chemicor, od které jsem v říjnu 2011 kupoval vaši certifikovanou sadbu odrůdy Bjetin...
  Dále pak prosím o radu.
  Moje sadba:
  mořil jsem 10 hodin Sírou SK těsně před výsadbou, sázel jsem v půlce listopadu na Znojemsku cca 20kg, před příchodem mrazů, ručně kolíkem cca 7cm hluboko, k 19.3.2012 je česnek cca 10 cm venku, už jsem i plečkoval, vypadá krásně, zdravě a vyšel všechen. Otázka zní, je nutný preventivní postřik proti škůdcům či chorobám? Předem děkuji za odpověď zdraví Michal Zvara
  19. 3. 2012 20:11 Jan Kozák
  Chemicor od nás sadbu odebírá. Preventivně se ošetřuje pouze proti škůdci hobomilce česnekové (viz pěstování česneku, česnek v otázkách).

  Mospilan

  18. 3. 2012 19:56 Zakladatel vlákna: Lukas Svoboda
  Pane Kozáku, jde proti houbomilce také použít tento přípravek? Je systémový, narozdíl od Karate. Dnes jsem stříkal Karatem, protože přes týden se na česnek nedostanu. V noci mají přijít přeháňky, nesmyje a nesplaví se? Moc Vám děkuji za odpověd
  18. 3. 2012 20:27 Jan Kozák
  Co se týká Mospilanu, tak nevím. Účinek Karate se deštěm výrazně snižoval.Nevím, jestli se to týká i nového Karate se Zeon technologií.

  první postřik

  11. 3. 2012 18:08 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý podvečer, pane ing.Kozáku,chci se zeptat.Sadil jsem 25.listopadu odrůdu Vekan.Ještě není venku ale už se na některých místech tlačí ale jen málo.Chci se zeptat jak by měli být rostlinky veliké abych je mohl bezpečně postříkat??A jaký použít nejvhodnější postřik? Děkuji za odpověď. okr.Hodonín
  11. 3. 2012 20:33 Jan Kozák
  Velikost rostlin není důležitá, moucha klidně klade vajíčko i na holou zem, larva si na rostlinu počká. Přípravky uvedeny v rubrice česnek v otázkách (poslední odpověď u chorob a škůdců).
  12. 3. 2012 7:00 Štěpán
  A chci se zeptat ještě.Ta teplota se musí pohybovat i v noci kolem 10 stupňů???A to v delce tří dnů??Pak můžu jít stříkat i na téměř holou zem???Děkuji za odpověď
  12. 3. 2012 19:35 Jan Kozák
  Noční teplotou se nemusíte zabývat, důležitá je ta denní. Stříkat můžete i na holou zem.
  12. 3. 2012 20:16 Štěpán
  Pane ing.Kozáku,ještě se chci zeptat který postřik byste mě doporučíl??Je jich tam napsaných víc...Děkuji za odpověď
  13. 3. 2012 20:56 Jan Kozák
  Nejlepších výsledků jsme dosahovali s Reldanem. Ale použijte to, co se Vám podaří sehnat.

  Houbomilka

  9. 3. 2012 10:32 Zakladatel vlákna: Josef Smitka
  Dobrý den
  Mám dotaz ohledně postřiku proti houbomilce. Česnek jsem pěstoval v mládí bez chemie. Nyní jsem se k této činnosti vrátil ve zcela jiných podmínkách - polabí, 250 mnm. Dle chodu denních teplot by již byl vhodný čas k postřiku proti houbomilce, avšak česnek jsem na doporučení pana Ing. Kozáka zasadil až 30.11. Teprve se tedy začínají oběvovat první lístky u cca 10% rostlin.
  Můj dotaz : Má smysl stříkat proti houbomilce, když ještě 90% rostlin nevyrostlo na povrch? Zdá se mi to předčasné.
  Předem děkuji za odpověď a zároveň děkuji za tyto přínosné stránky.
  Josef
  9. 3. 2012 19:35 Jan Kozák
  Houbomilce nevadí, že ještě není česnek venku, samička klade i na holou půdu a larva si na česnek počká.

  trysky

  8. 3. 2012 10:53 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Mam na postrikovaci herbicidni trysky,je vhodne je pouzit i na osetreni proti Houbomilce?
  8. 3. 2012 20:03 Jan Kozák
  Použít by to šlo. Stříkal byste řádek, ne v meziřadí.
  Ale považuji to za zbytečně pracné.
  9. 3. 2012 10:20 Pavel Baxa
  Jedna se o postrikovac za traktor.Mam tam namontovane herbicidni.Nebudou lepsi trysky ktere strikaj do vejire?
  9. 3. 2012 19:33 Jan Kozák
  Pokud se s postřikem trefíte na řádek, pak je to jedno, pokud navíc bude úspora chemikálie, pak by se mi to líbilo.

  T o hledím, co je v diskusi

  1. 3. 2012 20:18 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  Jestli jsou inovované přípravky Reldanu a Karate registrovány do česneku proti houbomilce, vlastně ani nevím. Já jsem pouze hledal v aktuálním registru náhradu za dřívější typy obou přípravků. Neznám ani přetrvávání reziduí ani výrazy typu antirezistentní strategie. Ze zkušenosti vím, že dříve stačil jeden postřik Reldanem, zatímco aplikace Karate byla nutná opakovaná. V teplých oblastech je určitě vhodná doba k postřiku, já ještě počkám na novou vlnu oteplení, která jistě po avizovaném ochlazení zase přijde.
  5. 3. 2012 7:49 Jindra Rosa
  Váš poznatek mi jako odpověď stačí. Děkuji.

  TankMix

  28. 2. 2012 14:58 Zakladatel vlákna: hloupý Honza (Sendy)
  Pane Ing. Kozáku mám námět do diskuse. Protože nestříkám proti houbomilce ani proti plevelům v česneku, ta otázka mne nepálí, ale pro některé bude přínosná. Jde o agregaci více postřiků do jedné aplikace.
  Takže při potřebě aplikovat i STOMP je vhodnější jej dát do prvního nebo do druhého postřuku proti houbomilce? Další možností je aplikace spolu s listovými hnojivy.
  Je nějaký univerzální postup, nebo je lépe přihlédnout ke konkrátní situaci individuálně?

  S.
  28. 2. 2012 16:51 Jan Kozák
  Tož to nevím. Dříve se herbicidy aplikovaly samostatně, možná je to už jinak. Přidávat listové hnojivo v době, kdy rostlina má jen malé listy je docela zbytečné.
  28. 2. 2012 18:15 hloupý Honza (Sendy)
  Jsem po zimně nějak ... (zapomětlivý).
  Máte pravdu, vždyť já mám na herbicidy samostatný zádový postřikovač s nápisem JEN NA HERBICIDY a v připomínáčku k údržbě motorového je pod samostatným bodem uvedeno "Pozor, nepoužívat na herbicidy".

  PROSBA O INFO ,,MOUCHA“

  28. 2. 2012 12:29 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  Dobrý den pane inženýre, zima velmi pomalu mizí- podzimní termíny a hnojení máme vyřešeny – sledujeme záhony a pole a začíná nervozita s houbomilkou. Zima sloužila i k sebevzdělávání, ale zrovna ta moucha je velký ,,ořech“. Neboť termín postřiku nejste schopen dát ani týden před termínem, proto Vás prosím o občasné info. v jakých lokalitách jste stříkali a my ostatní si to nějak odvodíme dle místa výsadby. Předem MOC A MOC děkuji. (Pokud to není tajné )
  Moje zhrnutí - pominu-li záhony, které je možno na podzim či nyní pokrýt textilií , tak zbývá postřik přípravky - pokud máme - Basudin 600 EW, Karate Zeon, Reldan 40 EC, Diazinon 60 EC a Sumithion Super s ochranou lhůtou 14 dní. Do postřikové kapaliny přidáme smáčedlo Citowett či pár kapek jaru. Po vyhledání v článcích víme, že moucha houbomilky česnekové je dlouhá 8 mm, rezavě hnědá s načervenalými podélnými pásky na hrudi a s párem průhledných šedohnědých křídel. Vajíčko je bílé, podlouhlé a na povrchu hustě síťkované. Larva je beznohá a bezhlavá, vyvinutá měří do 11 mm. Kukla je hnědé soudečkovité puparium velké asi 8 mm. Houbomilky přezimují v úkrytech , v březnu a dubnu kladou vajíčka na pochvy vyrůstajících listů , nejčastěji těsně nad zemí , a často už v únoru, kdy teplota vystoupí po tři dny nad 10 °C , mohou mít nakladeno. Za rok má houbomilka jen jednu generaci a každá moucha naklade průměrně kolem 60 vajíček. Larvy se líhnou při teplotě nad 7 °C a za dva týdny se zavrtávají mezi listy česneku v půdě. Napadené rostliny se různě kroutí, zaostávají v růstu a mohou podlehnout i hnilobě. U nás v Č.ráji bylo krásně od čtvrtka a ještě včera 14st. ve stínu odpoledne. ŘÍKÁM SI je únor - mám dost času, ale když jsem na stěně domu viděl mouchy, jak se vyhřívají, začal jsem kontrolovat záhony. Dle popisu jsem žádnou mouchu neobjevil a rozhodl se, že raději postříkám v úterý. Dnes ráno +2st. a všude sníh. No třeba to nestihla a mohu dále číhat na den, kdy postříkám. Proto Vás prosím o pomoc v úvodu mého příspěvku a moc děkuji Konopka.
  28. 2. 2012 13:51 hloupý Honza (Sendy)
  Možná že právě u Vás se mělo stříkat již včera. U nás bylo nad 10°C jen v sobotu a neděli. V pondělí už profukovalo a teploměr nevylezl nad 7°C. Moucha tedy musela zalézt a nekladla. To info o stříkání nevidím reálně, protože už jen v sousední vesnici může být chod teplot úplně jiný (např. i u Alenky M.).
  Ale abych nestrašil, že jste něco prošvihnul, tak si zkuste zavzpomínat, jestli jste loni stříkal a jestli na náhodně ři záměrně neošetřených plochách byly nějaké škody způsobené houbomilkou. Můžete být na tom taky tak, že v okolí žádná moucha houbomilka není a ...
  Hodně štěstí
  S.
  28. 2. 2012 16:47 Jan Kozák
  Výše uvedené přípravky už nejsou v registraci, nové jsou uvedeny níže v odpovědi pro paní Kopeckou. Popis mouchy znám jednodušší: moucha podobná masařce, ale kratší, kouřová křídla a NÁPADNĚ POMALÝ LET. Postižení je patrné od začátku května, v té době je možné larvu v rostlině najít, ale jakýkoliv chemický zásah je už neúčinný. Co se týká prošvihnutí termínu, neviděl bych to tak. Podle mých informací je půda rozmrzlá jen na jihu Moravy, takže my na ostatním území klidně počkáme do dalšího výrazného oteplení.

  Houbomilka

  27. 2. 2012 16:44 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na postřik proti houbomilce, případně další ochranu, kdy stříkat, čím stříkat, jak jinak chránit. Můžete to pane KozákuSendy vysvětlit prosím? Odpoved jsem nenašla v sekci Česnek v odpovědích. Vím,že kdysi něco bylo na staré diskuzi. Česnek mi zatím neleze, pozemek jsem kontrolovala o víkendu. Sázela jsem 19. listopadu, měla jsem certifikovanou sadbu, mořila jsem v Rovralu a Lignohumátu. Předtím byla půd v předstihu ošetřena dusíkatým vápnem. Děkuji
  27. 2. 2012 19:26 hloupý Honza (Sendy)
  U nás se v posledních 3 letech houbomilka neobjevila, proto postřik vynechám (tak, jako v minulých letech). Pokud bych věděl, že loni byla někde ve vsi nebo na sousedních polích, tak bych použil bílou netkanou textilii, která pro tu mouchu imituje půdu pokrytou sněhem. V případě, že mi zbyde po ošetření rybízu postřik proti roztočům (loni jich bylo plno), pak jej možná aplikuji do porostu česneku. Pravidelnou chemickou ochranu doporučuji v typických česnekářských oblastech. V podhorských oblastech mohou být izolační vzdálenosti mezi porosty takové, že pokud nebyla houbomilka loni, je velký předpoklad, že nebude ani letos.
  S.
  28. 2. 2012 10:52 Jan Kozák
  V současné době jsou pro ochranu proti houbomilce registrovány: Karate se Zeon technologií 5CS (0,1 %), Reldan 22 (0,2 %) a Reldan 50 EC (0,1 %). Stříká se v době náletu mouchy v předjaří, jakmile teplota vzduchu po tři následující dny dosáhla minimálně 10 st. Celsia. U malých ploch bych spíš doporučoval překrytí bílou netkanou textilií.

  vrtalka porková

  19. 6. 2011 13:45 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku,

  chtěla bych vás požádat o radu, bohužel jsem na česneku odhalila vrtalku porkovou. již ve stadiu hnědé cca, 3-4 mm velké larvičky. Je zavrtána ve stonku cca 3-5 cm nad paličkou česneku, u některých skoro přímo na paličce. Máme odrůdy Anton, Bjetin, Jovan, Lukan, Dukát, Stanik. Nejsilnější a nejvytálnější porost je u Dukátu a u sadby, kterou mi dal soused (pěstuje ji už asi 30 let a nepamatuje si odrůdu).


  zdá se, že nejvíc napad je zatím Staník. Má smysl porost ještě něčím postříkat? Sklizeň odhaduji cca za měsíc, podle odrůd. POradíte mi jak dezinfikovat půdu, aby se to za rok neopakovalo?


  objevila jsem na porostu žlutou mozaiku, postříkala jsem to dnes Acrobatem, takže by to asi chtělo několik dní počkat před zásahem na vrtalku. V obchodě mi poradili postřik Reldan 40EC, má to smysl, když je již vrtalka zavrtaná?


  moc dekuji

  Jana Kopecká
  19. 6. 2011 21:00 Jan Kozák
  Proti vrtalce, která je už uvnitř, žádná chemie nepomůže. URČITĚ NEPOUŽIJTE MĚSÍC PŘED SKLIZNÍ RELDAN, ZNEHODNOTILA BYSTE SI ČESNEK A VRTALCE NEUBLÍŽILA. Mozaika je virová choroba, proti níž rovněž žádná chemie nepomůže. Postřik Acrobatem byl zbytečný.

  Houbomilka

  3. 5. 2011 11:37 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Také mám napadený porost houbomilkou.Pomůže třeba zničit tu larvu větší dávka Reldanu?
  3. 5. 2011 20:12 Jan Kozák
  Nepomůže. Neexistuje žádná hygienicky přijatelná chemikálie, která by to dokázala.

  postřik

  28. 4. 2011 21:22 Zakladatel vlákna: Šimon
  Je dobrý postřik KARATE proti houbomilce.Děkuji za odpověď.
  29. 4. 2011 21:11 Jan Kozák
  My používáme Reldan, zdá se nám, že je účinější.
  1. 9. 2011 20:31 Heřman Havelka
  Reldan končí - vyřazen z evidence k 31.12 2010, poté prodloužen snad do 12.2011, ale stejně končí (bohužel) jako vše, co funguje

  chemické ošetření česneku

  6. 4. 2011 18:33 Zakladatel vlákna: Lenka
  Dobrý den,chci se zeptat jestli je nutné ošetření česneku proti houbomilce a jiným škůdcům a chorobám? Již několik let pěstuji s úspěchem česnek v menším množství( asi 200 stroužků)ošetřeno pouze sulkou a vždy nám česnek vydržel bez jakéhokoli poškození až do další sklizně, nádherně velké stroužky, nezeschlé, bez žlutých fleků....teda, pokud jsme ho nezbaštili :-)a ničím jiným jsem neošetřovala.Bydlíme asi 35km západně od Brna.Ještě se chci zeptat ohledně ošetření česneku před sadbou.Na podzim jsem nesehnala rovral, že už se nevyrábí a dnes mi v zahradnictví řekli, že se již sulka nevyrábí a místo ní mi nabídli Rovral!! Tak vážně nevím co si mám o tom myslet?!?Moc děkuji za odpověď a za rady, které nám všem dáváte.Filoušová
  7. 4. 2011 20:36 Jan Kozák
  Ošetření proti houbomilce má smysl v oblasti, kde se tento škůdce vyskytuje. Nejlépe se to zjistí pozorováním porostů u sousedů - kolem 10. května se napadené rostliny začnou nápadně kroutit. Proti ničemu jinému se už nestříká.
  Až bude sám vědět, co si mám myslet o moření (podle aktuální nabídky mořidel), tak si to na těchto stránkách budete moci přečíst.
  8. 4. 2011 13:51 Lenka
  Děkuji za odpověď, ale bohužel asi nebudu mít možnost srovnávat, protože v okolí pokud vím, nikdo česnek nepěstuje a celá vesnice k nám chodí průběžně během vegetace okukovat přes plot náš česnek a nechtějí nám věřit, že ho ničím extra zvláštním nehnojím a nezalévám :-))...nejspíš jsme živý případ" kozel zahradníkem" :-))
  Přeji pěkný den Všem.
  8. 4. 2011 21:05 Jan Kozák
  V tom případě je vyšší předpoklad, že u Vás houbomilka nebude. Já osobně bych to riskl a nestříkal bych.
  1. 9. 2011 20:39 Heřman Havelka
  Přestal se dělat rovral, a začal se dělat rovral. Liší se písmeny za jménem, způsobem výroby a maličkostmi v použití. Chytrý výrobce mezi ukončením výroby a startem nové udělal cca roční přestávku. Sulku nový majitel továrny nevyrábí, údajně proto, že je levná.(nechápete to, já taky ne) Jinak zjednodušeně rovral je na plísně, sulka na plísně a háďátko.

  Druhý postřik

  27. 3. 2011 20:41 Zakladatel vlákna: milda
  Před 14 dny, kdy teplota stoupla nad 10 ,jsem stříkal houbomilku, dnes jsem tedy provedl druhý postřik, ale zrovna byla zima okolo 6 stupnu. Chci jse tedy zeptat zda-li toto chladné počasí při druhém postřiku již nevadí nebo ano.Předem děkuji za odpověd.
  27. 3. 2011 20:47 Jan Kozák
  Pokud jste použil Reldan, pak jeho účinnost bude ještě dost dlouho trvat, v případě Karate si nejsem jistý.
  27. 3. 2011 20:51 milda
  Použil jsem Reldan, tak budu doufat ,že to bude dobré. Děkuji za odpověd.

  Postřik proti Houbomilce

  15. 3. 2011 9:46 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý den pane Kozáku, úvodem bych Vám chtěl upřímně poděkovat za Vaše stránky a za to, že úspěšně bojujete proti záplavě nekvalitního čínského česneku, neboť ten český je skutečně lepší.
  Rád bych se Vás zeptal zda je v těchto dnech vhodné aplikovat postřik proti Houbomilce, když se teploty od soboty 12.3. pohybují nad 10 stupni. V souvislosti s tím by mne zajímalo, jak velká jsou rizika pro česnek, když tento postřik neaplikuji zcela přesně ve dnech dle výše uvedených teplot, ale např se zpožděním 5-ti dní, zda už je případné napadení Houbomilkou nevratné. Závěrem bych se k tomu ještě zeptal, jak dlouho by po aplikace postřiku nemělo pršet, aby postřik nebyl smytý. Děkuji Vám za včasnou odpověď. Jan
  15. 3. 2011 20:01 Jan Kozák
  Teď je vhodná doba na ošetření. Pokud použijete Reldan nemají srážky na jeho účinnost významný vliv. U přípravku Karate patrně jeho účinost hodně zmenší. Pětidenní zpoždění určitě nedoženete chemií - to už bude larva v česneku.

  Čas postřiku proti houbomilce

  6. 3. 2011 12:49 Zakladatel vlákna: Alena
  Je už vhodný čas stříkat proti houbomilce?
  Děkuji a přeji hezký den.
  6. 3. 2011 19:35 Jan Kozák
  Půda je na většině území zmrzlá a houbomilka vylétává ze země. Ale i jinak je chladno. Na postřik je ještě brzy.
  < Novější12

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne