Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Hnojení hnojem Zpět na diskusi

  Petr,: Sadba česneku po česneku

  14. 6. 2016 16:04 Zakladatel vlákna: Petr
  Vážený pane Ing. Kozáku,

  Chtěl bych se zeptat, mám pole na kterém pěstuji česnek, bohužel od letošního roku se mi pole neposunuje, tak se chci zeptat jestli můžu posadit česnek, na stejné pole, když hned po vytáhnuti česneku posadím Svazenku, a na podzim pohnojím koňským hnojem. Jestli to pomůže, nebo to bude dělat neplechu, nebo jestli bude česnek více náchylný na choroby. Pěstuji Lukan a Vekan,

  Děkuji za Vaší odpověď
  14. 6. 2016 16:58 Jan Kozák
  Toto nouzové řešení lze použít za předpokladu, že zdravotní stav stávajícího porostu je velmi dobrý. Ale ten koňský hnůj dejte hned po sklizni pod svazenku.
  17. 6. 2016 21:20 Petr
  Děkuji za radu a za Váš drahoceny čas.

  Sázení česneku

  5. 6. 2016 8:36 Zakladatel vlákna: Petr Brychta
  Dobrý den, na podzim plánuji zkusit zasadit záhon česneku a tak sbírám informace na těchto stránkách. Bude to po bramborách říkal jsem si, že bych pole po vybrani brambor povapnil a zaoral pote pohnojil dočetl jsem se že se hnoji cereritem dá se použít i klasické NPK 15-15-15 nebo to není vhodné? A nebo který živočišný hnůj je vhodný pod česnek? Potom bych těsně před zámrazem vysadil sadbu tří odrůd, kterou bych v září namořil 3hodiny sulkou. Dává tento postup aspoň trochu smysl?
  Předem děkuji za odpověď.
  5. 6. 2016 21:12 Jan Kozák
  Smysl to dává až na to NPK. V něm totiž není, na rozdíl od Cereritu, síra. Hnůj je dobré dávat předplodině, tedy např. bramborám. Na jeho druhu nezáleží, hlavně že je.
  7. 6. 2016 21:16 Tomáš
  Věnuji se výživě a agrochemii vůbec, a tedy jednoznačně hnůj přímo pro česnek nedoporučuji. Česnek je nutné "držet" na minerální výživě, tj. hnojení minerálním. Hnůj a jeho hlavní vlna mineralizace organického podílu působí v červnu-červenci negativně na vyzránívání (porodlužuje vegetaci) cibulí česneku a provokuje více výskyt velmi závažné choroby = Bílé hniloby (Schlerotium cepivorum. Hnůj skotu, prasat, králíků a drůbeže vždy k předplodině v případě hnoje drůbeže až do II. tratě po hnojení. Uvolnění N může v příhodných půdních podmínkách zahradických půd provokovat "výrobu" i 150 kg N/ha, což je pro česnek příliš (metabolicky pro dobrý výnos a vyzrání cibulí postačí do 70 kg N/ha).

  Příprava půdy

  8. 10. 2013 9:29 Zakladatel vlákna: KARIN ŠUSTKOVÁ
  Dobrý den pane Kozák, potřebovala bych poradit s přípravou půdy, kde se léta nic nesázelo. Jak hluboko je třeba rýt a zda hnojit. Chci sázet ještě v tomto měsíci, případně v listopadu. Děkuji předem za odpověď.
  8. 10. 2013 20:15 Jan Kozák
  Pokud nepotřebujete něco z povrchu zarývat, pak neryjte hlouběji než 15 cm. Otázka hnojení se nedá takto odpovědět, ale když dáte nějaká tři kila Cereritu na jeden ar, tak nic nepokazíte.
  9. 10. 2013 23:41 KARIN ŠUSTKOVÁ
  Děkuji za odpověď, jen přidám otázku - a co říkáte na koňský hnůj?
  11. 10. 2013 19:40 Jan Kozák
  Čerstvý určitě ne. Pokud je rozložený na kompost, pak bez problémů.

  Hnojení koňským hnojem

  16. 8. 2013 10:06 Zakladatel vlákna: Kateřina Jasenčáková
  Dobrý den, jsem zahrádkář záčátečník :) Objednala jsem si u Vás sadbový česnek a připravuji si poprvé záhonky. Předtím na nich byly jahody. Chci se zeptat, jestli je vhodné záhon nyní pohnojit koňským hnojem. Předem velmi děkuji za odpověď.
  17. 8. 2013 20:49 Jan Kozák
  Pouze za předpokladu, že je pěkně rozleželý, čerstvý určitě ne.

  Hnuj

  14. 8. 2013 9:44 Zakladatel vlákna: Stepan Luksik
  Dobry den,

  Chci se zeptat, zda je vhodne jeste ted vyhnojit pudu ulezelym konskym hnojem pred planovanou vysadbou na podzim (listopad/prosinec). Pozemek lezel nekolik let ladem a byl zatravnen.

  Dekuji,

  Luksik
  16. 8. 2013 5:57 Jan Kozák
  Pokud je dobře rozleželý, že se rozsypává, pak ho klidně použijte.

  Jiří Slezák: čas hnojení

  1. 8. 2013 13:06 Zakladatel vlákna: Jiří Slezák
  Dobrý den,
  můžete mi prosím Vás poradit, jak nejlépe vyhnojit pozemek k
  pozdně-listopadové sadbě česneku (Vašeho)?
  Nyní mám na políčku ještě brambory a řepu.Problém je,že se z určitých důvodů nehnojilo ani letos ani vloni.
  Mohu ještě po sklizni brambor a řepy použít rozleželý králičí
  resp. koňský hnůj nebo mám letos pohnojit již pouze cereritem,
  nebo ještě vysázet zelené hnojivo...
  Děkuji za odpověď.
  1. 8. 2013 21:13 Jan Kozák
  Zelené hnojení Vám už toho moc neudělá. Máte-li hnůj dobře rozleželý, tak ho klidně použijte, je však nutné, aby byl promísen s půdou. Jinak Cererit v dávce 5 - 8 kg/ar.

  hnojení

  30. 7. 2013 15:00 Zakladatel vlákna: Jan
  Omlouvám se že píši opět o hnojení ale ještě jste mi neodpověděl na moji otázku čím můžu pohnojit česnek přírodní formou - ne chemicky vyrobenými hnojivy, pokud to jde. Děkuji za odpověď Mužík Jan
  31. 7. 2013 21:49 Jan Kozák
  Omlouvám se Vám, ale nestíhám (stejně už jsem chtěl být půl hodiny v posteli). Kompost je bez problémů, můžete použít i rozleželý hnůj, ale je ho třeba kultivací dobře promísit s půdou, podobně i slepičí trus. Ten můžete případně rozhodit i v zimě na povrch. Rovněž zálivka zředěným zkvašeným slepičím trusem je možná. A zapomněl bych na zelené hnojení - svazenka nebo hořčice.

  výsadba česneku na stejné místo

  4. 7. 2013 8:41 Zakladatel vlákna: ludmila holá
  Dobrý den pane Kozáku, přečetla jsem si, že lze znovu znovu vysázek česnek v témž roku na stejné místo po meziplodině jako jsou brambory a to po řádném prohnojení. Zajímalo by mě, čím řádně prohnojit. Děkuji za odpověď. Ludmila
  4. 7. 2013 21:22 Jan Kozák
  Toto řešení je spíše nouzově možné. Čtyřletý (ještě raději víceletý) odstup je určitě lepší.
  Pod brambory by byl nejlepší zetlelý hnůj nebo kompost a pod česnek ještě trochu Cereritu (asi 2 kg/ar).

  Kdy......

  4. 6. 2013 17:06 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
  Dobrý den pane Kozáku,letos by chtěl dusíkatým vápnem pozemek vyčistit od chorob,ale zároveň nevím kdy pohodit vápno,když chci na stejné místo na podzim sázet česnek,jak dlouho mám nechat působit dusíkaté vápno,mohu ještě zrealizovat tuto činnost,a je dobré ještě před výsadbou zasít na zelené hnojení hořčici,svazenku či postačí cereritem na podzim pohnojit,teoreticky by šel i granulovaný hnůj ale nevím zda na podzim či přihnojit zjara,děkuji za odpověď.
  4. 6. 2013 21:12 Jan Kozák
  Účinek dusíkatého vápna je nejlepší při vysoké teplotě a vlhkosti a ještě při zakrytí pozemku folií. Pokud to čas dovolí, je zelené hnojení dobrou průpravou k česneku. Podle mého je granulovaný hnůj dost drahou alternativou, ale pokud ho chcete použít, tak ho zapravte při přípravě půdy před výsadbou.

  Prvním rokem

  22. 5. 2013 11:51 Zakladatel vlákna: Evča
  Dobrý den, původně jsem se chtěla zeptat na schnutí listů, dotaz jsem tu už ale našla, máme málo dusíku. Moje otázka ale zní, zda mohu použít na hnojení, pokud je potřeba, kravský hnůj, jsem na vesnici a mám možnost si pohnojit kravským hnojem co se zaorává do polí. Nechci používat jakékoliv chemie na svých záhoncích. Česneku máme jen pro vlastní potřebu cca 90 kousků. Ještě mi poraďte jak daleko od sebe se sázejí, tchýně je myslím dala na podzim moc blízko, mají mezi sebou cca 10cm odstup, mě to přijde málo. Pěstujeme je prvním rokem, máme český česnek od příbuzných z vesnice. Druhá otázka je, kdy se česnek sklízí a pokud mu nedodám ten dusík, co se s česnekem stane? moc děkuji Evča
  22. 5. 2013 20:32 filip
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  22. 5. 2013 21:28 Jan Kozák
  Nejlepší je sázení česneku do tzv. druhé trati, tedy po plodině, ke které bylo hnojeno hnojem. Dá se pod česnek hnojit hnojem i přímo za předpokladu, že už je hnůj rozložený a je při přípravě půdy promíchán v celé horní vrstvě ornice, nesmí zůstat v kusech. Vzdálenost 10 cm stačí při rozteči řádků minimálůně 30 cm. Vaše tchýně je jistě moudrá žena. Termín sklizně toho Vašeho česneku si určíte podle pokynů uvedených např. v rubrice pěstování česneku. Pokud nedodáte dusík a česneku očividně schází, pak bude nižší výnos, ale určitě Vám neuhyne.

  Paličky na česneku

  9. 5. 2012 17:17 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
  Dobrý den,docela česnek roste,po tom všem co zima udělala.Pane Kozák kdy začnou růst u česneku nové paličky česneku? má složení půdy vliv na ostrost česneku (jaká by měla být) je dobré hnojit půdu kupovaným granulovaným kravským hnojem z OBI děkuji za odpověď.
  9. 5. 2012 21:13 Jan Kozák
  Paličky (květenství s pacibulkami) vyrůstají na přelomu května a června (termín je závislý na průběhu vegetace a na odrůdě). Je třeba je co nejdříve odstranit. Hnojení granulovaným kravským hnojem je dobré pro rostliny, ne pro peněženku pěstitele.

  hnojení králičím hnojem

  31. 8. 2011 22:24 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku, chtěla bych se poradit. Podařilo se mi sehnat králičí hnůj. Přemýšlím, že bych ho zaryla před výsadbou česneku na pozemek. Mnoho let tam rostla jen tráva, letos jsem tam měla brambory. Hnůj je v částečně zkompostovatělém stavu. Tzn, z cca 50% sypká zem. Moc děkuji za názor.
  2. 9. 2011 9:01 náhodný.host 2
  .. máte níže pod "Ing. Jan Kozák: 26.08.11 21:11" = čím jemněji to do země zapravíte, tím lépe. Já osobně nejraději zapravuji kompost a kompostovaný hnůj rotavátorem.

  vhodné předhnojení

  22. 8. 2011 14:37 Zakladatel vlákna: radúz
  Zdravím Vás, prosím o radu týkající se vhodného výberu hnojiva pro podzimní výsev česneku. Mám jen dva větší záhony, se sázením česneku jsem začal teprve před dvěma roky. První sklizeň byla úžasná, prý byl záhon kdysi předhnojen koňským hnojem. Letošní sklizeň byla poněkud menší velikosti. Bylo mi řečeno, že česnek se má sázet každý rok na jiné místo, co je na tom pravdy? V mém případě, pokud využívám stále dva větší záhony, jaké hnojivo či předplodinu mám zvolit. Je vhodné zarytí hnoje (kravský či koňský?) do zeminy, popř. kdy? Díky
  22. 8. 2011 17:41 náhodný.host
  Česnek je typická plodina pro druhou trať, neboli pro záhony v staré síle. Hnůj a ostatní hnojiva obsahující dusík v amoniakální (čpavkové) formě je nevhodné. Je polemika, jestli pod česnek může přijít kompost tříletý (dvakrát přehazovaný) nebo čtyřletý (již silně mineralizovaný). Pro začátečníky je rozhodně nejlepší užít pro vyhnojení Cererit. Dávkování najdete níže. Střídání plodin je jednak z důvodu zdravotního = zárodky chorob mají jen určitou životnost a čím delší je interval mezi opakováním plodiny, tím lépe. druhým důvodem je právě obsah živin a nutnost vyhnojení k předplodině. třetím důvodem je, že každá plodina potlačuje některé konkurenční rostliny a jiné nikoliv = střídáním plodin omezíte invazi některých plevalů.
  22. 8. 2011 21:17 Jan Kozák
  Nelze úspěšně pěstovat na stejném místě. Lze použít rozleželý hnůj, musí však být v půdě dobře promísen.
  22. 8. 2011 22:51 nikdo
  Když vezmu rozleželý hnůj co se před zimou vyhazuje z pařníku, tak je to už použitelné?
  Nebo musí být ten hnůj ještě více uleželý?
  26. 8. 2011 21:11 Jan Kozák
  Důležité je, aby se rozsypával a tak se dal s půdou dobře promísit bez velkých kusů.

  pěstování česneku na ostravsku

  4. 4. 2011 0:03 Zakladatel vlákna: buffalo
  Dobrý den.
  chtěl bych letos na podzim vysadit cca 3 ary česneku.nevím však která odrůda by byla na ostravsko vhodná.je možno použít JOVAN, SLAVIN, DHV...??? jak jsem se tady dočetl,jsou to asi nejostřejší odrůdy...kolik sadby bych teda na těch cca 300 m2 potřeboval...??? lze sadbu pro letošní podzimní výsadbu již objednat...??? pole které hodlám pro výsadbu použít bylo cca 12 let jako louka a letos ho použiji k pěstování cibule, okurek, rajčat, krmných košťálovin a fazolí...hnojit můžu jak močůvkou tak koňským hnojem či kuřinci...popřípadě cererit...jinak na pozemku je cca 30 - 40 cm kvalitní hnědozemě a podloží je jíl...pozemek můžu zavlažovat odstátou vodou ze studně...děkuji za informace buffalo
  4. 4. 2011 21:24 Jan Kozák
  Neměl byste mít problém se žádnou odrůdou. Jeden stroužek Jovanu a DHV váží kolem 10 g, Slavinu polovic. Podle předpokládaného sponu si vypočtete potřebu sadby (u prvních dvou to bude kolem 25 kg). Příjem objednávek na letošní rok už byl ukončen, už Vám nemůžeme vyhovět. Česnek určitě nesázejte po cibuli a nehnojte čerstvým hnojem.

  pěstování česneku

  31. 3. 2011 22:31 Zakladatel vlákna: Pali13
  Dobrý den, jsem v pěstování česneku úplný začátečník (laik), chtěl jsem Vás poprosit o radu jaký druh česneku se hodí do oblasti západní čechy Klatovsko nadm. výška kolem 400m a Plzeň jih stejná nadm. výška. Pokud možno mi doporučte více druhů a ty nejodolnější, neboť nechci používat žádné postřiky. Chtěl bych ještě poradit jaké přírodní hnojivo je nejlepší, jestli kravský, ovčí, nebo koňský hnůj. Za odpověď předem děkuji,následně si u Vás sadbu objednám.
  1. 4. 2011 20:48 Jan Kozák
  Pokud si nejste jistý, že Vaše lokalita není právě česnekářská, začněte nepaličákem Lukan a paličákem DHV. Během vegetace se česnek chemicky ošetřuje pouze proti houbomilce, ale ta by u Vás s ohledem na nadmořskou výšku být ani nemusela. Jiné postřiky jsou víceméně zbytečné. Pokud chcete hnojit hnojem přímo pod česnek, pak musí být hnůj starší, dobře rozložený a musí být smíchán s ornicí (kultivátorem nebo rotavátorem). Běžně se používá hnůj k předplodině a česnek se sází do II. trati. Můžete použít kterýkoliv z uvedených druhů hnoje.
  S objednávkou moc neváhejte, jejich příjem bude brzy ukončen - počítám, že během několika hodin.
  < Novější12

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne