Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Herbicidy Zpět na diskusi

  Krásná sadba

  11. 9. 2013 16:13 Zakladatel vlákna: Szymon Kadlubiec
  Dobrý den, dnes mi byla doručená zásilka česneku. Děkuji moc sadba je krásná.
  Mám dotaz ohledně postřiku, existuje nějaký komplexní? Budu sázet česnek na pole po bramborách, pozemek byl sám plevel (všeho druhu)
  12. 9. 2013 9:54 Jan Kozák
  Pokud máte na pozemku vytrvalé plevele, pak je možné použít některý z herbicidů typu Roundupu. Plevel musí mít při ošetření dostatečnou listovou plochu. Jestli tam máte jen jednoleté plevele, pak je můžete zaorat jako zelené hnojení.

  Likvidace podrůstků

  9. 9. 2013 10:34 Zakladatel vlákna: Jaromír Herzán
  Dobrý den pane inženýre,předem bych vám chtěl poděkovat za obdržení velmi pěkného sadbového materiálu.Chtěl bych Vás požádat o radu, jak likvidovat podrůstky po pšenici ozimé,(bohužel nebyla jiná možnost)pozemek byl poorán v polovině srpna a teď začínají podrůstky vzcházet.Mám pro likvidaci použít Roundap, nebo nějaký jiný selektivní herbicid?Děkuji za odpověď. S pozdravem Jaromír Herzán
  11. 9. 2013 10:14 Jan Kozák
  Roundup použít můžete, ale pšenici spolehlivě zlikvidujete i mechanicky kultivací před sázením. Je to ekologické i ekonomické.

  hnojení

  27. 8. 2013 20:03 Zakladatel vlákna: Denisa Janíčková
  Dobrý den, mohla bych se zeptat čím pohnojit pole a čím postříkat pole proti plevelu.
  28. 8. 2013 7:36 Zdeněk Červík
  Mám to samé,pole zarostlé z obou stran plevelem.Chystám si koupit 1l Rundupu a jak přestane pršet hodlám to postříkat a za měsíc zaořu.Na jaro to budu muset zopakovat protože se to vysemenilo."Ale pozor je to totální herbicit a vše čeho se dotkne jen kapička zahine"Loni jsem použil na hnojení Cererit jen s tím rozdílem,že jsem ho pohodil až na jaro takže to bylo bez nějakého velkého učinku.Letos si ho nechám zapravit do půdy při přípravě na sadbu.
  28. 8. 2013 10:47 Miroslav K
  Dobrý den, rád bych se připojil do diskuze. Pole jsem zoral minulý rok na podzim. Pak už jsem s nim nic nedělal a pole zarostlo plevelem avšak plevel se již vysemenil. Před dvěma týdny jsem použil přípravek Rondup. Plevel jen mírně zežloutnul, ale dočetl jsem se že to trvá až 4týdny než plevel odumře, tak ještě počkám. Velký problém je, že se plevel vysemenil a chtěl jsem se zeptat zda by bylo možné použít na ty semena třeba přípravek Stomp 400? Vím že se používá po výsadbě, ale nechci to riskovat a možná do listopadu než budu česnek sázet tak učinky stompu v půdě vymizí a zahubí to i semena plevelu, nemylím se? máte někdo zkušenosti? Ikdyž se ted plevele zbavíme, tak od jara začne plevel bujně růst a je to běh na dlouhou trat. Kondziolka
  29. 8. 2013 21:41 Václav Holý
  Pokud plevel žloutne již můžete s půdou pracovat,jinak Stomp nezlikviduje semena ale zabraňuje růstu plevele z těchto semen prostě postřik vytvoří na půdě povlak proti růstu při narušení tohoto povlaku opět plevel roste.
  29. 8. 2013 22:18 Jan Kozák
  No, jakýsi závěr: Stomp určitě nepoužívejte před výsadbou, to zničíte klíčící plevele kultivací. Stomp můžete použít už po výsadbě a opakovat na jaře. Pokud sázíte dostatečně pozdě, pak bych doporučoval vynechat i podzimní aplikaci. Jestliže chemie není nezbytná, tak raději ne.

  Příprava půdy před výsadbou

  14. 8. 2013 12:16 Zakladatel vlákna: Miroslav K
  Dobrý den pane Ing. Kozáku, Chtěl bych se zeptat ohledně přípravy půdy před výsadbou. Pole jsem měl zorané minulý rok před zimou. Od té doby již zarostlo plevelem. Chtěl bych vás poprosit o vyjádření zda je můj postup správný, který se chystám provést a to nyní postříkat plevel herbicidem ROUNDUP a dále bych chtěl při následném další zorání zapravit do půdy uleželou zeschlou trávu kterou si skladuji po sečení pozemku (zapravit zaoráním). Myslíte, že je to dobrý nápad? Když ano nevadí ani čestvě posečená tráva nebo musím dát již tu starší zeschlou či ještě starší která je v rozkladu?. Nebo je lepší jen lehce zapravit tuto travu mírně pod povrch před výsadbou nebo nezapravovat vůbec? Také by mě zajímalo zda po výsadbě a následném použití přípravku STOMP může tento přípravek nějak negativně ovlivnit růst česneku. Předem děkuji za vaši reakci. Uvítám i názory ostatních co se týká přípravy půdy. Kondziolka
  14. 8. 2013 16:07 Jana Kopecká
  Dobrý den, dovolím si připojit jen vlastní postřeh, sama jsem zvědavá na odpověď p. Kozáka. Vloni jsem zakládala nový záhon, původně to byl trávník, v červnu zamulčováno kartonem, v srpnu zryto, vyseta svazenka a znovu zryto. Okraje jsem ošidila a letos, když jsem sklízela česnek, našla jsem místa, kde se travní drn pořádně nerozložil, kořeny česneku vrostly do drnu a cibule byly menší.Jednalo se o místa, kde jsem zryla příliš velké kusy drnů. Takže za sebe doporučuji opravdu pečlivě zarýt, nebo pohlídat, aby se to dostatečně rozložilo. Na porostu bylo znát, kde jsem to "ošidila".
  14. 8. 2013 19:11 Zdeněk Červík
  Přídám se do diskuze.
  Loni jsem také zryl pozemek na kterým nikdy nic nebylo pěstováno a právě kvůli zarůstání plevelm jsem drny vybral a pozemek celkem vyčistil.Nehnojil jen trochu pohozen CERERIT s guanem.Neměl jsem problém stím co tu uvádite,česnek byl pěkného vzrustu a na první pohled zdráv,Ale po mám problém s tím,že česnek nemá tu sílu kterou čekal.Nejedná se o celou sklizeň.Některé sjou ostré ,ale převážná většina je slabý odvar podle číny.Ale čím to je nevím.Odrůdu bohužel nevím.
  16. 8. 2013 21:32 Jan Kozák
  S tímto nevysvětlitelným jevem jsem se už také několikrát setkal. Ale vliv odrůdy se při tom neprojevoval. Když to bylo slabé, tak všechny odrůdy.
  16. 8. 2013 21:30 Jan Kozák
  Tož nevím. Mám obavu, že jste si udělal ze svého pole zásobárnu semen plevelů na několik let, protože velká část jednoletých plevelů se už vysemenila. Jinak ten postup by byl správný. Protože budete orat až kolem 10. září (zvláště vytrvalé plevele musí být při orbě už odumřelé), byla by nejlepší tráva "ještě starší v rozkladu". Pokud však bude vlhko, lze v této době zaorat i trávu čerstvou nebo suchou. Předpokládám, že je to z nějaké sekačky, která trávu seká na kousky. Co se případně dokonale nerozloží, tak se při konečné přípravě před sázením promíchá v orničním profilu.
  Jsem přesvědčen, že Stomp působí negativně i na růst česneku, plevel je však podstatně horší.
  17. 8. 2013 0:40 Miroslav K
  Dobrý den pane Ing. Kozáku, Děkuji vám za vaši reakci. Měl bych ještě jednu otázku ohledně té zásobarny semen plevelů. Mohl bych použíT ROUNDUP a později přípravek STOMP na ty vysemeněná semena a v polovině záři znova zaorat s trávou v rozkladu? Než budu sázet česnek v průběhu listopadu či prosince tak by již přípravek STOMP neměl mít žádný vliv pokud se nemýlím? Kondziolka

  česnek po vojtěšce

  5. 8. 2013 15:10 Zakladatel vlákna: PetrP
  Dobrý den,
  prosím o radu, je možné vysadit česnek po vojtěškotravním porostu, který byl tentýž rok zničen herbicidem roundup? Nebude roundup česneku vadit? Děkuji.
  6. 8. 2013 13:59 Jan Kozák
  Roundup vadit česneku nebude. Je to listový herbicid, který se v půdě rychle (uvádí se během týdne) rozpadá. V poslední době jsem byl upozorněn na nepříznivý vliv tohoto herbicidu na člověka a následně jsem četl na internetu obdobnou zprávu. Myslím, že hygienický problém tohoto herbicidu je dán jeho někdy až nesmyslným užíváním před sklizní řepky a obilí.

  Pole pro česnek

  3. 7. 2013 10:22 Zakladatel vlákna: Tomáš Vyjídáček
  Dobrý den, na louce, kde se pásly cca před rokem ovce, bych rád založil pole na podzimní výsadbu česneku. První seno sklizeno. Potřeboval bych jen poradit ja a kdy nejlépe začít připravovat louku (zorat už teď...nebo vysadit horčici a pak zaorat...)? Děkuji za radu. Tomáš
  3. 7. 2013 21:51 Jan Kozák
  Jde o to, jestli nerostly na louce rostliny, které ani orbou nezahubíte, např. pcháč oset, pýr plazivý. To by pak bylo lepší nechat louku trochu odrůst a pak postříkat herbicidem typu Roundup. Hořčice jako zelené hnojení je velmi dobrá.

  Plevel

  17. 6. 2013 21:25 Zakladatel vlákna: Martin Dočkal
  Dobrý Den, dočetl jsem se v této diskusi o postřiku Stomp. A protože česnek už je velký a nedá se okopat nebo oplečkovat, je možné použít na plevel tento herbicid, aby byl účinný? V informací o užití tohoto herbicidu je psáno užití po zasazení a nebo až má česnek 2-3 listy, nic víc. Nevím zda by v této době česneku neublížil. Děkuji za odpověď.
  17. 6. 2013 22:00 Jan Kozák
  Docela si myslím, že teď už Stomp do česneku nepatří. Jednak jeho působení asi tři měsíce omezuje využití pozemku po sklizni česneku, pravděpodobně i plevel bude natolik veliký, že mu Stomp už nijak neublíží.

  květy

  9. 6. 2013 22:39 Zakladatel vlákna: zdeněk melichar
  Dobrý večer pane Kozáku-chtěl sem se optat zda-li odstraňujete květy z pole anebo je tam nechaváte? A ještě dotaz ohledně postřiku,aplikujete v tuto dobu ještě ňaký postřik na plevel(jaký)?
  11. 6. 2013 21:17 Jan Kozák
  Květy je zbytečné z pole vynášet, nechávají se ležet na zemi. V případě, že máte porost zaplevelený trávami, můžete použít kterýkoliv gramicid. Jiný herbicid by už asi nebylo vhodné používat.

  stomp

  7. 6. 2013 8:38 Zakladatel vlákna: navratil
  Dobrý den
  nevite někdo jaký je rozdíl mezi STOMP 400SC a STOMP 330E tendruhý jsem totiž našel v menším balení 250ml a nevim jestli ho mužu použit na česnek a ještě kdy to mam poprvé postříkat dekuji
  11. 6. 2013 21:44 Jan Kozák
  Najděte si to na stránkách SRS. Soudím, že je pouze rozdíl v koncentraci obou přípravků. Poprvé je ho možné použít hned po výsadbě na podzim.

  Postřik

  13. 5. 2013 20:46 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
  Dobrý den.Mohl by mi někdo poradit postřik který se dá použít v česneku,bramborech,cibuli,...,na zničení přesličky mechanicky to moc nejde.Děkuji za odpověď.
  13. 5. 2013 21:17 Jan Kreysa
  Dobrý den, během vegetace přesličku nezničíte.
  Pravděpodobně máte na pozemku nízké pH do dalších pěstitelských let doporučuji vyvápnit. Dříve na přesličku fungovala kombinace přípravku Aminex + ú.l. glyphosate.
  13. 5. 2013 21:52 Petr Mareš
  Dobrý večer. Na přesličku jsem používal přípravek Galant a Garlon. Lze je i smíchat a udělat silnější postřik. Já se jí takto dosti uspěšně zbavil.
  13. 5. 2013 21:54 Petr Mareš
  Ještě pro upřesnění samozřejmě až po sklizni jinak zničíte vše.
  13. 5. 2013 22:36 Libor Ligač
  Dobrý den.Jediný postřik na přesličku který gunguje,je Garlon.Pozor postřik až po sklizni přimo na přesličku

  Pýr plazivý

  8. 5. 2013 22:08 Zakladatel vlákna: Vít Škarka
  Prosím o radu jak nejůčiněji zlikvidovat pýr plazivý v porostu česneku. Zkoušel jsem herbicid Targa super 5 EC, ale účinek zatím téměř žádný, tak nevím co s tím. Díky za radu
  9. 5. 2013 19:38 Jan Kozák
  Účinek by se Vám měl projevit asi za 14 dní. Pokud ještě neuplynuly, tak ještě vyčkejte. Pokud už uplynuly, byla aplikace předčasná - pýr musí už mít dostatek listové plochy.

  Herbicidy

  4. 5. 2013 16:49 Zakladatel vlákna: Vladimir Hajtol
  Dobry den
  Je mozne pouzit v cesnaku herbicidy Starane a Lontrel? Som si vedomy ze niesu do cesnaku registrovane, mate s nimi vsak neaku skusenost? dnes som zalozil herbicidny pokus na malej ploche tak budem pozorovat, buduci tyzden planujem ale osetrenie a preto zvazujem Goal alebo Lontrel + Starane. Dakuejm za odpoved
  4. 5. 2013 20:55 Jan Kozák
  Starane je bez problémů, u Lontrelu jsem opatrnější. Ale koncem vegetace je už taky bez problémů.

  více otázek...

  30. 4. 2013 10:14 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
  Dobrý den.Mám několik otázek?Je třeba se obávat o česnek který je nasázen vedle jarního obilí muže postřik obilí česneku ublížit pokud se na něj nějak třeba větrem dostane.??Zanedlouho tu máme další fest. česneku a mně zajímá jestli se objeví na Vaších stránkách foto s toho předchozího??A ještě otázka hnojení ledkem jaké mají být rozestupy mezi jednotlivýma dávkami??A muže nastat problém při větším nebo častějším dávkování??Děkuji za odpovědi.a poctivému česneku zdar
  30. 4. 2013 20:51 Jan Kozák
  Asi záleží na tom, jaký herbicid bude použit. Donedávna se používal Stomp, ten se používá i do česneku. Je potřeba zjistit, co používají, a na stránkách SRS si najdete etiketu ke konkrétnímu přípravku, pokud Vám ji nedají k dispozici zemědělci. Fotky z minulých festivalů bychom dát na naše stránky mohli, ale není to moje práce. Jak bude mít syn čas, tak se to třeba podaří. Rozestupy mezi jednotlivými dávkami ledku vápenatého jsou asi tři týdny. Větší dávkování česneku neublíží, ale ani nepomůže. Hlavně se zásobují dusičnany spodní vody.

  Stomp 400 sc

  13. 3. 2013 19:49 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý večer pane ing.Kozáku,chci se zeptat kdy je ideální použít přípravek stomp 400 sc???Nemůžu poškodit česnek když na něj stříknu???Děkuji za odpověď
  14. 3. 2013 8:31 Jan Kozák
  Z etikety jsem okopíroval: U cibule ze sazečky a v česneku se aplikuje po výsadbě před vzejitím.
  STOMP 400 SC je možno použít i po vzejití cibule a česneku, které musí mít vytvořeny minimálně
  2,5 - 3 listy.
  14. 3. 2013 13:54 Štěpán
  Takže tak v dubnu????a nemusím se obávat že bych česnek poškodil???

  co dřív

  8. 3. 2013 9:35 Zakladatel vlákna: zdeněk melichar
  Dobrý den pane Kozzáku-mám dotaz-v příštím týdnu bych chtěl postříkat Stompem a poté pohodit trochu NPK a Ledek(jaký).je lepší nejdříve pohnojit a pak postříkat nebo naopak anebo uplně jinak???děkuji za odpověd
  8. 3. 2013 11:27 Honza Novák (ml.)
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  8. 3. 2013 20:42 Jan Kozák
  NPK neházejte, je to zbytečné. I s ledkem ještě počkejte do doby, kdy začíná intenzívní růst (nať kolem 10 cm). Ledek použijte výhradně patnáctku (ledek vápenatý, 15,5 % N). U Stompu počítejte s účinkem asi 3 měsíce. Pokud to zatím zvládnete bránami, tak nespěchejte.
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne