Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Fyziologická porucha Zpět na diskusi

  Sadba

  3. 10. 2017 21:13 Zakladatel vlákna: Jan Urbánek
  Dobrý den. Je to kvalitní sadba?
  Vekan
  3. 10. 2017 22:22 Stanislav Hanzlicek
  Dobrý den pane Urbánek.Jestliže jste,podle etikety na balení,v minulém roce odhalil v pětikilovém balení čtyři,napohled mechanicky poškozené stroužky,tak ANO.Je to kvalitní sadba.Dokonce pozoruhodně kvalitní.Jestliže se ale ptáte konkrétně na tyto čtyři stroužky,tak ty já bych nesázel,ale okrojil a natřel na topinky.Nechápu ale Vaše roční otálení s tímto dotazem.
  4. 10. 2017 7:29 Jan Urbánek
  Dobry den. Ne to bylo cele baleni. A panu Kozaku jsem posilal fotky a řikal že by oba krajové vyhodil a zbytek sazel. Tak jsem pulku vyhodil a zbytek zasadil. A vysledek ten stejmy. Dekuji.
  4. 10. 2017 13:42 Jan Kozák ml.
  Pane Urbánku, pokud Vám odborník napsal, že ty cibule můžete nasázet, neměl jste je vyhazovat. Promiňte, ale domnívat se, že podle vzhledu můžete stanovit „sadbovou kvalitu“ materiálu je naivní a lehce domýšlivé. To totiž bez specializované laboratoře a znalosti historie odrůdy (doby od udržovacího šlechtění) nesvede ani expert.

  Když si projdete diskusi, zjistíte, že většina skvrn na stroužkách je fyziologického původu patrně způsobená nedostatkem železa. Podobně jako když nasadíte stroužek vzhůru nohama, vytvoří „fajfku“, avšak po přesazení v další generaci tato vada při správné orientaci nevznikne. Stejně tak nasazení česneku, u kterého expert určí jinou fyziologickou vadu, nemá na výskyt této vady vliv to, zda se v předchozí generaci vyskytovala.

  Pokud jste reakci prodejce nepovažoval za přesvědčivou, měl jste materiál reklamovat. V takovém případě by totiž prodejce buď musel produkt nahradit, nebo prokázat, že zboží není závadné. Místo toho jste kvalitní sadbu zlikvidoval.

  Jak jsem se informoval, byl jste nedávno upozorněn, že domnělou vadu sadby reklamovat nelze z následujících důvodů:
  1) Datum použitelnosti vypršelo téměř před rokem. Podle občanského zákoníku jste povinen vadu reklamovat bez zbytečného odkladu poté, co jste ji zjistil. Což jste neudělal.
  2) Domněle vadný materiál jste zlikvidoval. Vinou toho nelze prokázat, zda skutečně vadný byl, či nikoliv.
  3) Snažíte se reklamaci uplatnit u jiného subjektu, než u kterého jste zboží nakoupil. Mezi Vámi a Václavem Kozákem je stejný obchodní vztah jako mezi Vámi a náhodným kolemjdoucím na ulici – žádný.
  4) Pokud provádíte reklamaci, musíte k tomu využít prostředky, které jsou k tomu určené, a dát svůj úmysl najevo. Dotaz: „Je to kvalitní sadba?“ se jako zahájení reklamačního procesu chápat nedá. Dotazy týkající se konkrétní objednávky (kam patří i reklamace) nejsou v diskusi povolené. Diskuse je určená k poradenství.

  Navzdory tomu všemu Vám bratr před několika dny velkoryse nabídl, že Vám na vlastní náklady kilo nebo dvě zašle. Jinými slovy: přestože jste patrně vyhodil kvalitní sadbu, kterou jste nakoupil u někoho jiného, byl ochotný Vám věnovat 600 Kč (zboží + doprava + práce na nesystémovém vyřízení balíku). To jste odmítl. Bohužel.
  4. 10. 2017 8:38 Jan Urbánek
  Dobry den, ja chci jen to co jsem si zaplatil,zdravou a neposkozenou sadbu. Prilozim fotku uz moje vypestky. Vekan (spatne) a potom take sadba od vas uz druhym rokem slavin a havran. Dekuji.
  Vekan
  4. 10. 2017 10:53 Stanislav Hanzlicek
  Ještě jednou dobrý den pane Urbánek.Nechci se Vás nějak dotknout,ale myslím si,že hledáte chybu na špatném místě.Jestliže zasadíte nekvalitní stroužky česneku,tak Vám buď nevyroste nic,nebo se nedostatky projeví už během vegetace a takový česnek je třeba ihned ze záhonu odstranit.Ve Vašem případě to ale vypadá na napadení vlnovníkem až po sklizni.Třeba vlivem podtržení,nesprávného sušení,nebo prostě špatným uskladněním.Zkuste se napřed zamyslet nad tímto.

  Může se sázet?

  30. 9. 2017 17:40 Zakladatel vlákna: Petr B.
  Dobrý den, objednával jsem z AGRI Slatinice sadbový česnek, ale po rozbalení zásilky nevím jestli je to vhodné sadby. Některé stroužky mají takové podivné ďubky, u další odrůdy je zase na česneku pár stroužků úplně shnilých, a ty co nejsou úplně, tak jsou minimálně nahnilé (viz obrázky). Z AGRI mi akorát před dvěma týdny poslali zprávu, že Vám to přeposílají a dál už nic. 


  Zatím jsem rozbalil tři odrůdy. Děkuji za odpověď.

  Obrázky zde: https://ctrlv.cz/shots/2017/09/30/RUXl.png
                         https://ctrlv.cz/shots/2017/09/30/eomN.png
  eror1eror2
  1. 10. 2017 10:20 Václav Kozák
  Vážený pane Petře,
  tato zpráva se k nám ještě nedostala, nicméně můžete nám zaslat na e-mail cesnek@cesnek.cz více fotografií a další informace k Vaší objednávce u zmíněného prodejce a tento problém budeme moci s Vámi vyřešit přímo my.
  1. 10. 2017 11:09 Václav Kozák
  Co se týká poškození hnilobou u nepaličáku, nejedná se o žádnou nebezpečnou chorobu (česnek je přísně kontrolován, aby se do sadby nebezpečné choroby ani škůdci nedostali).  S největší pravděpodobností byl u konkrétních cibule problém se sušením nebo se jedná o fyziologickou poruchu, která se v některých letech u nepaličáků vyskytuje a která zapříčiňuje, že především vnitřní stroužky nemají téměř žádnou trvanlivost.  Ty pak  velmi brzy odumírají a sekundárně se na mrtvých pletivech objevují saprofytické plísně.  Zdravé stroužky lze v takovém případě bez obav vysazovat. Pro přesnou identifikaci problému by bylo zapotřebí více detailnějších fotografií.

  Vetřelec v sadbě

  12. 9. 2017 19:43 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
  Dobrý den,
  dnes večer jsem rozdružoval a nakládal sadbu Benátčana do Sulky a v jednom balíčku jsem nalezl vetřelce - paličák. :-D 
  Jinak ohledně kvality sadby, až na jednu, asi zapomenutou, vyšeptanou cibuli, byla povětšinou v pořádku. I když, pokud tedy šlo o vlnovníka, tak se dal najít v celkem slušném počtu cibulí, především ve větších a s hodně slupkami. 
  Přikládám pár fotek vetřelce a prosím o určení odrůdy. Mohu ho považovat za česnek splňující požadavky na sadbový? Nebo ho raději zkonzumovat popř. vysadit "do karantény".  Nebo je možné, že by nepaličák vytvořil tvrdý stonek? Děkuji
  neznámý vetřelecneznámý vetřelec 2neznámý vetřelec 3
  12. 9. 2017 20:24 Jan Kozák
  Tak tohoto vetřelce klidně vysaďte s ostatním Benátčanem. On to Benátčan je. V extrémních podmínkách vytváří stonek s plnohodnotnými pacibulkami. Jde vlastně o fyziologickou poruchu, která samozřejmě není dědičná - v příštím roce naroste normální nepaličák

  dotaz

  4. 9. 2017 19:00 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý večer, je to tak jak je na obrázku. Myslete že je to přenosné? Já to mám jenom na odrůdě Štěpán, vedle skladuji i jiné. Ale po sklizni nebylo nic viditelné až není. Takže sem nic špatného neudělal? Co mě není poradíte?

  Děkuji
  4. 9. 2017 20:12 Jan Kozák
  Nejde o chorobu, fyziologické poruchy nejsou přenosné.

  dotaz

  3. 9. 2017 11:26 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, pane ing.Kozáku chci se zeptat občas najdu cibuli jeden stroužek sklovatěný až nahnědlí, ostatní jsou dobré. Čím to je? Děkuji
  3. 9. 2017 20:11 Jan Kozák
  Jde o fyziologickou poruchu, která v posledních několika letech zaměstnává hlavy světových česnekových odborníků. Zatím se přesná příčina neví, podobně jako u mnoha jiných fyziologických poruch. Soudí se, že mezi příčiny patří vysoké teploty v době sklizně a těsně po sklizni spojené s nedostatkem kyslíku. No, nevím. Svět se tímto začal zabývat, až když lodní zásilka z Argentiny byla v místě určení v USA z tohoto důvodu nepoužitelná. To bylo někdy před třemi čtyřmi lety. Tehdy tomu dali označení "vaxy breakdown". Já tento problém znám už třicet let, ale nijak jsem ho nenazval.  Výrazná frekvence této poruchy byla u nás v roce 2015.
  Vaxy breakdown

  Fleky na stroužku

  8. 8. 2017 20:25 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
  Na česneku, který jsem namořil v Sulce se objevily tyto "flíčky". Lze tento česnek použít jako sadbový nebo je něčím nakažen a tím pádem i znehodnocen? 
  ...

  Jednostroužkové cibule

  23. 7. 2017 22:30 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
  Dobrý den,letos jsem u Havranu sklidil opět jednostr.cibule ale oproti loni opravdu zanedbatelné množství. Co mě ale  udivilo že tyto rostliny neměli květní stvol, je v tom nějaká spojitost? 
  Jednostroužek
  23. 7. 2017 23:58 Václav Kozák
  Vážený pane Čivrný,
  jednostroužkové cibule česneku nikdy nevytváří květní tvol, neboť květní stvol se vytváří mezi stroužky, nikoliv uprostřed stroužku. Pokud nejsou vhodné podmínky, nevytvoří někdy květní stvol ani paličák rozdělený na stroužky. Je to poměrně častý jev  při pěstování z pacibulek.

  Kvetoucí nepaličák

  21. 7. 2017 12:28 Zakladatel vlákna: Anna Dvořáková
  Dobrý den,
  loni jsem u Vás zakoupila nepaličáky Japo II, Benátčan a Matin pro jarní výsadbu. Kromě Matina však šli do květu jako paličáky - u Japo II asi polovina, u Benátčana asi 2/3 rostlin. Jak je to možné?
  Kromě uvedených odrůd jsem ještě zasadila svůj starý nepaličák, kde šlo do květu 5 rostlin ze 75. V minulých letech mi nikdy nekvetl (pěstuji ho asi 30 let).
  Česnek jsem sázela 5.3., 2.4. jsem jej pohnojila Cereritem určeným pro cibuli a česnek. Když bylo příliš sucho, zalívali jsme.
  23. 7. 2017 6:48 Jan Kozák
  Viz předchozí odpověď.

  Nepaličák z pacibulky

  21. 7. 2017 9:54 Zakladatel vlákna: Jaroslav Henner
  Vážený pane Kozáku!
  Jsem amatérský pěstitel česneku. Před dvěma roky se mi u nepaličáku (Benátčan) objevilo asi 1% rostlin s paličkou. Záměnu při sázení nechci připustit. Nestandardní byla i mimořádná velikost "semen" v pacibulce, skoro jako u odrůdy Stanik. Semena jsem vysel a po dvou letech mi vyrostl opět nepaličák! Pouze procento případů s paličkou se zvýšilo asi na 5%. Existuje pro tuto anomálii nějaké vysvětlení.
  23. 7. 2017 6:46 Jan Kozák
  Jistě, jde o fyziologickou poruchu. V extrémních podmínkách některé úzkolisté nepaličáky vytvoří květní stvol s plnohodnotnými pacibulkami.

  Vada na odrůdě Anton?

  8. 7. 2017 13:04 Zakladatel vlákna: Jan Rubeš
  Dobrý den, při letošní sklizni se objevila asi 5 cm nad paličkou česneku druhá pacibulka.  Nemáte s tímto jevem nějakou zkušenost?  Děkuji Rubeš
  Anton
  8. 7. 2017 22:14 Daniel Večeřa
  Dobrý den,to dělá anton v extrémních podmínkách,že vyrostou stroužky ve stonku. Já to u antona nemám,ale zhruba tak u poloviny česneků mě vyrostly česneky jen z malým počtem velkých strožků 
  10. 7. 2017 3:00 Daniel Večeřa
  Já jsem to přehnal,ne u poloviny,ale asi tak jenom u 5 procent
  10. 7. 2017 13:45 Jan Kozák
  Je to fyziologická porucha širokolistých paličáků. Normálně jsou stroužky umístěny v cibuli na zkráceném stonku. V jistých podmínkách se stonek v jednom, někdy i více místech prodlouží a tím je několik stroužků vyneseno nad cibuli. Není bez zajímavosti, že tyto vynesené stroužky jsou kvalitní sadbou.

  Zálisty

  6. 7. 2017 16:56 Zakladatel vlákna: Lukáš Bahounek
  Na mém česneku jsou zvláštně rostlé listy, kdy v ohbí listů rostou další listy.
  Čím to je způsobeno, pokud je toto nenormální. Dříve jsem si toho totiž nevšiml. Na druhém obrázku asi choroba, ne? První foto je Lukan, druhé havran. Havran letos většina velmi malá, několik standardní velikost.
  ListyChoroba?
  7. 7. 2017 6:52 Jan Kozák
  Vyrůstání nových listů z paždí starých je fyziologickou poruchou, která ničemu nevadí, spíše je pro výnos česneku přínosem. Její frekvence je závislá na konkrétním ročníku.
  Na vedlejším snímku je určitě Fusarium, možná i něco jiného.

  Zelený cesnak

  29. 6. 2017 21:33 Zakladatel vlákna: Alena Laczová
  Dobrý večer, chcem sa opýtať, čo spôsobuje zelené sfarbenie na šupkách cesnaku. Zhruba 1/3 cesnakov má zelenú šupku. Cesnak nebol pred výsadbou morený ani nie je opakovane pestovaný na tom istom stanovišti. Pôda bola pred sadením upravená NPK bezchloridovým hnojivom.
  zelený cesnak
  1. 7. 2017 0:30 Jan Kašpar
  Jedná se o Berlínskou modř = hexakyanoželeznatan železito-draselný KFe+III[Fe+II(CN)6]. Nebo o Turnbullovu modř = hexakyanoželezitan železnato-draselný KFe+II[Fe+III(CN)6]. Máte zřejmě pozemek na silně mineralizované půdě s vysokám obsahem dvojmocného železa - (s tím nic neuděláte) a současně má Vaše půda kyselou reakci. Doporučuji upravit PH půdy, používá se jemně mletý vápenec zaorat asi tak 6 až 3 měsíce před výsadbou česneku. Jinak se jedná o vadu fyziologickou. Škodlivé to není.

  odstraneni palic

  14. 6. 2017 12:52 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dobry den. Asi jsem nektere palice odstranil moc brzo, protoze mne to za tyden udelalo uz na tech odstranenych slahounech palice znova. Asi na jedne tretine. Chci se zeptat, jestli je to normalni. Slo o odrudy Bjetin, Havel a Vekan.
  Pak bych mel dalsi dotaz:
  Ten slahoun s palici mam zastrihnout co nejdolejc (jak vyleza z listu)  nebo je to jedno?
  14. 6. 2017 20:57 Jan Kozák
  Nejprve poznámka. Nepoužívání diakritiky znesnadňuje čtení a tím text znehodnocuje. Příště, prosím, háčky a čárky nad písmeny používejte.
  Ale z Vašeho dotazu nejsem dost chytrý. Pokud se nová palice objevila na původním stonku, pak jste ji odlomil nad květenstvím. V letošním roce se ve větší frekvenci objevilo vyrůstání nových květenství z paždí listů, což je fyziologická porucha. Brzký termín hlávkování na ni nemá žádný vliv. Dnes jsem to viděl i na Bjetinu, který nebyl vůbec odhlávkován.
  Hlávkuje se těsně pod květenstvím, stonek je zelený, funguje jako list.
  15. 6. 2017 16:01 Miroslav Svoboda
  Omlouvám se za nepoužívání diakritiky. Jsem programátor a většinou píšu bez ní.
  Nová palice se objevila na původním stonku. Odštipoval jsem těsně pod palicí, protože byla cca 1 cm nad listy. Asi jsem mel ještě chvili počkat a zaštípnout dolejc. Za týden se mně udělala nová palice, zase na stonku. Není to nijak duležité. Zaštipnul jsem je znova. Jen mne to zaujalo. Nepěstuji doma, na pole dojiždím jednou za týden, a to je z hlediska zaštipování dlouhá doba. 

  Paličiak

  7. 6. 2017 20:19 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
  Dobrý večer pán Kozák, mal by som dotaz ohľadom jednej odrody paličiaka, dodnes mi nekvitol , ale má zakrpaný kvet medzi listami, takže sa nedal adhlávkovať. Začína pomali žltnúť, tak som jednu cibuľu na skúšku vykopal, čo ma prkvapilo bolo že  cibula je normálne vyvinutá , má 4,5 cm priemer , ale na zber je ešte asi skoro. Zaujímalo by ma či je to nejaká porucha vírusová, alebo to spôsobili výkyvy počasia.
  7. 6. 2017 21:25 Jan Kozák
  Jako projev virózy bych to nepovažoval, očekával bych tam fyziologický původ. Ale podle snímků je na sklizeň ještě dost času.

  Je možné tento česnek použít jako sadbu?

  31. 10. 2016 18:59 Zakladatel vlákna: Jana Pokorná
  Dobrý večer pane Kozáku,

  posílám Vám fotky stroužků česneku, na kterých jsou skvrny.Při rozdružování stroužků před výsadbou byla asi polovina materiálu v tomto stavu. Můžete mi říct, o co se jedná a lze-li takový česnek nasadit? A ještě jeden dotaz, v některých cibulích jsou takové dvojstroužky - mohou se sázet? a pokud ano, mají se před výsadbou rozdělit? Děkuji za Vaši odpověď.
  31. 10. 2016 19:58 Jan Kozák
  Pokud jsou tyto skvrny fyaziologického původu, jak předpokládám, pak se mohou klidně sázet. Jsou totiž roky, kdy jsou stroužky takto skvrnité, a roky, kdy jsou krásně čisté.
  Nedostatečně rozdělené stroužky můžete vysadit, ale lépe celé, aby zbytečně nedocházelo k jejich poranění.
  31. 10. 2016 19:58 Jan Kozák
  Pokud jsou tyto skvrny fyaziologického původu, jak předpokládám, pak se mohou klidně sázet. Jsou totiž roky, kdy jsou stroužky takto skvrnité, a roky, kdy jsou krásně čisté.
  Nedostatečně rozdělené stroužky můžete vysadit, ale lépe celé, aby zbytečně nedocházelo k jejich poranění.
  < Novější23456Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne