Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Fyziologická porucha Zpět na diskusi

  26. 9. 2016 20:13 Zakladatel vlákna: Zdeňka
  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně česneku,jedná se údajně o paličák.Když ho oloupu,jsou na stroužcích hnědé a rezavé skvrnky,některé jsou i až 2 mm propadlé a některé jsou fialově ohraničené.Bylo mi řečeno,že se jedná o pigmentové skvrny,protože slupka česneku je fialová.
  Chvíli po oloupání začně stroužek hnědnout.

  Předem děkuji za vaši odpověď
  26. 9. 2016 21:07 Jan Kozák
  Oba typy skvrn (rozpitá "medová" i ohraničená propadlá) jsou považovány za fyziologickou poruchu, k čemuž se také přikláním, protože jsou roky, kdy je česnek úplně čistý a roky, kdy vypadá tak jako je na Vašem snímku. Přitom tato porucha nemá vliv ani na chuť ani na skladovatelnost ani na sadbovou kvalitu. Je to pouze estetická vada.
  Pro ostatní čtenáře této diskuse si dovoluji připomenout, že se nejedná o náš materiál ani naši odrůdu.

  sadba

  25. 9. 2016 9:13 Zakladatel vlákna: Václav Holý
  Dobrý den, děkuji za zaslání sadby, bohužel v obou krabičkách u odrůdy Záhorský cibule měkké uvnitř plesnivé.
  25. 9. 2016 20:20 Jan Kozák
  Je m to líto, pane Holý, a moc se Vám za to omlouvám. Jde o fyziologickou poruchu, která se projevuje výrazně až po polovině září, takže v době plnění krabiček nebyla vůbec zřejmá. Samozřejmě je jasné, že jste byl, ač neúmyslně, poškozen. Určitě se s Vámi budeme chtít vyrovnat. Ale chtělo by to řešit asi v souladu s obchodními podmínkami individuálně, jak jsme se právě telefonicky domluvili.

  Dotaz

  23. 9. 2016 10:32 Zakladatel vlákna: milan Jurča
  Dobrý pane inženýre,jde mi hlavně o to jestli ostatní stroužky můžeme vysázet.Ty špatné jakoby spálené jsem odstranil,ostatní jsem namořil ve Sulce.Děkuji.
  23. 9. 2016 21:28 Václav Kozák
  Dobrý den,
  fyziologické poruchy nejsou přenosné, zdravé stroužky můžete sázet. Pokud máte v dodané sadbě větší množství špatného česneku, ozvěte se nám na e-mail, ať se můžeme dohodnout na náhradě.

  vhodné ke sázení?

  17. 9. 2016 21:11 Zakladatel vlákna: Barbora Zdražilová
  Dobrý den,
  koupila jsem si Vaši krabičku se sadbou (velkou) a při rozdružování česneku Havel jsem narazila na tento stroužek.
  Dá se použít k výsadbě? A co zbytek stroužků ze stejné cibule?
  18. 9. 2016 21:36 Jan Kozák
  Primární příčina je fyziologického původu při pomalém sušení. Tento stroužek vyhoďte, ostatní normálně použijte.
  Je mi líto, že jsme Vám dodali česnek s touto vadou a moc se Vám za to omlouvám. Bohužel něco takového se dá zjistit až při rozdružování cibulí.

  dotaz na druh česneku

  11. 9. 2016 10:40 Zakladatel vlákna: vavrinova
  Dobrý den p.Kozák,V loni na podzim jsem dostala 4 hlavičky paličáku/ab.velé hlavy vis foto.Po vzvrůstu mě dost silnou nať.Posléze nad hlavičkami se objevily asi u 7 ks grče které posléze praskly a objevily se 3 takové stroužky které jsme nazvali parasitní.CHci se zeptat zda jsou to pacibulky protože žádný květní stvol abych jej odstenila nebyl viz foto.U dvou stroužků se objevily žluto hnědé jako kdyby hniloba které se ale nerozšiřuje.CHci se zeptat jestli jste se s tímto druhem setkal a co je to zač chuťově je velmi dobrý.jsme malopěstitelé takže se stím bavím.děkuji za odpověď Vááš LAN je supr
  11. 9. 2016 14:32 vavrinova
  11. 9. 2016 23:27 Jan Kozák
  Tady jsem také v rozpacích. Levý stroužek je asi napaden nějakým druhem Fusaria, skvrny na druhém mohou být i fyziologického, tedy neparazitálního, původu.

  jednostroužek

  5. 9. 2016 20:47 Zakladatel vlákna: Vladimír Hoblik
  Pěkný večer přejeme.
  Ne že by to byl velký problém,ale v posledních pár letech se nám urodí určité množství česneku,je to i dost velký 5 cm v průměru jednostroužek,říkáme mu krkavice,někde jsem slyšel jako cibulový stroužek.Chuťově prostě česnek,ale skoro neprodejný,až na nějakého nadšence,který si nadělá krásné plátky.
  Nevíte čím by tahle vada mohla nastat?
  6. 9. 2016 21:49 Jan Kozák
  Jedná se o fyziologickou poruchu, která se nejčastěji vyskytuje u velkostroužkových paličáků po mírné zimě.

  skvrny

  10. 8. 2016 20:03 Zakladatel vlákna: radek
  Dobrý den ,potřebuji poradit s česnekem který pěstuji už 30 let letos poprvé se stalo toto viz.obrázek,na celé sklizni ,hlavy česneku jsou krásné a tvrdé, ale po olupání stroužku má plno takových fleků a nevím zda se jedná o chorobu nebo špatné sušení třeba zapaření nebo tak,otlaky to asi nebudou protože je opravdu každý stroužek takto poskvrněn děkuji za rady a názory ostatních
  11. 8. 2016 7:32 Jan Kašpar
  S tímhle jsem pár let válčil taky. Odborníci tvrdí, že se jedná o "fysiologickou příčinu". Zkoušel jsem kde co, ale osvědčilo se mi hnojení železem, nejlépe v chelátu na list, lze jednou za 3 roky taky pohnojit půdu směsí FeSO4 se síranem amonným ,obojí v 0,2% koncentraci v množství 10l/10m2, ale to má efekt až za pár let. To Fe v chelátu má ofekt okamžitý. Dále "pro jistotu" cca 3 až 4 týdny před sklizní proti skládkovým chorobám stříknout měďnatým prostředkem s koloidní sírou (např. Kuprikol a Kumulus podle návodu. Já používám Burgundskou jíchu (CuSO4 + soda). Od těch dob mám od téhle choroby pokoj. O ekologii nemusíte mít obavy, obojí (CU i S) je na seznamu prostředků pro ekologické zemědělství, tedy Váš česnek zůstane "bio". Pokud na něj ovšem nenalejete nějaký jiný "sajrajt".
  11. 8. 2016 8:13 Jan Kašpar
  Nedělám si patent na rozum, co funguje v mých podmínkách, nemusí nutně fungovat u Vás a Vaše příčina této údajně fysiologické choroby může být jiná, buď nedostatek některého mikro (nejčastěli Mn, B, Zn) či makroprvku, (obvykle Mg), nebo naopak jeho přebytek. Takže bych doporučoval buď rozbor, nebo mrknout na okolní rostliny a stromy či keře, zda nejeví některé znaky nedostatku nějaké živiny např. chloróza u citlivých rostlin. Mimochodem, nemáte náhodou nadbytek Ca v půdě? Jinak takto postižený česnek je náchylný na skládkové plísně, proto doporučuji ten předsklizňový postřik Cu prostředkem s koloidní S.
  14. 8. 2016 11:36 Jan Kozák
  Úmyslně jsem nereagoval hned, čekal jsem, až se ozve někdo jiný. S tímto problémem jsme se opakovaně setkali, nechali jsme si udělat posudek zdravotního stavu v diagnostické laboratoři. Žádného patogena neobjevili. Názoru pana Kašpara se určitě nebráním, může to tak být.
  14. 8. 2016 19:00 Jan Kašpar
  Zda to tak je, či nikoli zjistíte velmi snadno.
  Do vzorku půdy z pozemku, kde se tato choroba vyskytuje, zasadíte pelargonie (muškáty). Za 2 až 3 měsíce zjistíte stav. Pokud je signalizace pozitivní, zbývá rozhodnout, zda se jedná o nedodostatek Fe, či přebytek Ca, který blokuje příjem Fe rostlinou. Amatérská zkouška zeminy na obsah Ca je notoricky známá, laboratoře netřeba. Bohužel, česnek na sebe nedostatek Fe chlorosou neprozradí. Někdy stačí pouze nepoužívat Ledek vápenatý ale L. sodný (chilský) nebo L. draselný. Případně tyto střídat.
  14. 8. 2016 22:08 Pavel Baxa
  Http://zahradaweb.cz/vlnovnik-cesnekovy-vyznamny-skudce-cesneku-a-tulipanu/
  14. 8. 2016 22:31 Jan Kašpar
  To je sice pravda, ale obrázek nekoresponduje s textem. Říká se tomu "ilustrační foto".
  15. 8. 2016 8:52 radek
  Takže když pár stroužků zasadim,efekt bude pokračovat i na novém česneku ?
  15. 8. 2016 13:34 Jan Kašpar
  Podle mého názoru ano. Na tom samém i jiném. Aby bylo jasno, s tímhle jsem se potýkal asi 5 let. Dnes je vše OK, alespoň co se téhle "chroby", která vlastně ani chorobou není týče. Pokud je to opravdu stejný případ jako u mne, stačí to chelátové železo podle návodu. Je to levné a ani to není moc pracné. Ještě maličkost: Tahle choroba má dvě formy 1)stroužek je jakoby poset místy krupicí, a sem tam má ta krupice hnědou tečku. - malý deficit Fe. 2) přesně tak, jak to máte na snímku - velký deficit Fe. - Alespoň u mne. Jak je to u Vás budete muset vyzkoumat. Podkladů máte dost. Jednoduchý test - zavařte pár česneků do octa jak okurky a pokud zmodrá, je železa dost. Pokud nikoli, Fe tam prostě není. (dole na téhle diskusi dne 29.9.15je takový česnek s dostatkem Fe vyfocen i s popisem)

  Míra B:

  10. 7. 2016 16:33 Zakladatel vlákna: Miroslav Baxa
  Dobrý den, odrůda Karel IV ,mořeno SÍRA SK a ROVRAL před výsadbou, rostlina ,jak listy tak kořeny vypadají zdravě nicméně palice a krček na dotek měkčí a cibule bez stroužku ale naopak narostlá jako celek. Poraďte o co se jedná,děkuji
  Míra
  11. 7. 2016 21:06 Martin Lokaj
  Mám podobný problém u odrody Karel IV, ak tieto jednostrúčkové cesnaky nasadím vyrastie normalny cesnak?
  11. 7. 2016 21:21 Jan Kozák
  Vyroste normální česnek za předpokladu, že tato cibule neshnije.
  12. 7. 2016 20:11 Tomáš Holub
  Dobrý den .Loni jsem dával úplně stejný dotaz a dostalo se mi té samé odpovědi,ale protože jsem nevěřící Tomáš tak jsem tyto jednostroužkové česneky zasadil.Dnes jsem sklízel,jsou opět jednostrožkové

  Míra B:

  10. 7. 2016 16:33 Zakladatel vlákna: Miroslav Baxa
  Dobrý den, odrůda Karel IV ,mořeno SÍRA SK a ROVRAL před výsadbou, rostlina ,jak listy tak kořeny vypadají zdravě nicméně palice a krček na dotek měkčí a cibule bez stroužku ale naopak narostlá jako celek. Poraďte o co se jedná,děkuji
  Míra
  11. 7. 2016 21:20 Jan Kozák
  Je to fyziologická porucha, která se častěji vyskytuje u velkostroužkových česneků (např. Karel IV), zvláště při jejich jarní výsadbě. Stává se to i u podzimní výsadby při mírnějších zimách. Tyto jednostroužkové cibule mají výrazně sníženou skladovatelnost, znamená to tedy zabít prase už v listopadu.

  Sklidit ?

  6. 7. 2016 15:49 Zakladatel vlákna: Martin Bříza
  Dobrý den pane inženýre. Dnes jsem vytáhl kontrolní česnek. Docela delší dobu žloutnou listy, ale to jsem z vašich odpovědí doznal, že je to pro letošní rok normální. Nevím, zda je již potřeba sklidit, poradíte? Kontrolní pacibulka je ještě skloněna k zemi (první foto), ale česnek se poslední 3-4 dny docela dost poroučí k zemi, tedy polehává, nad zemí je stonek měkký. A nevím, zda by toto paličák měl dělat. Odrůdu neznám (jde poznat?), používám ji cca 5 let, doposud se výnos dařil. Letos chystám objednat od Vás novou sadbu. Na jedné z fotografií je jakýsi patvar, stroužky mimo cibuli. Jde o nějaké onemocnění? Nutno podotknout, že tento česnek byl na konci řádku, kde jsou cibule celkově slabší. Předem děkuji za Vaši odpověď.
  6. 7. 2016 20:34 Jan Kozák
  Patvarem je fyziologická porucha, tou se nezabývejte. Pokud jsou na snímku cibule typické z daného porostu, pak směle sklízejte.

  pacibulky?

  6. 7. 2016 13:58 Zakladatel vlákna: petr liška
  Na stoncích nepalicaku se mi zřejmě tvoří pacibulky je to normální a co stim ?přikládám foto děkuji za odpověď.
  6. 7. 2016 18:40 Jiří
  Také to mám na odrude Lukan, nicméně je to fyz.vada. Uvádí se, že jsou vhodné na sadbu

  Lukan

  1. 7. 2016 9:55 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
  Dobrý den, znovu otravuji s tou mojí sklizní Lukanu. Cibule jsou skoro všechny zdeformované, měřil jsem hloubku cibule, okolo těch 6 cm. Zasílám Vám další foto, co mi to všechno dělá za neplechu. Přijde mi to, jakoby ta cibule rostla 2x v jedné rostlině. Děkuji předem za Váš názor Karel.
  1. 7. 2016 10:25 Radovan Mžik
  Dobry den, vypada to opravdu na vliv letosniho pocasi. U nepalicaku Anton, ktery jsem sklizel pred par dny mam taky hodne palic popraskanych a ten kratky kvetni stvol s pacibulkami z cca 200 rostlin tak u 75%. Loni se pri stejnem zpusobu pestovani objevil jen u 3 kusu u zhruba stejneho mnozstvi rostlin.
  2. 7. 2016 19:18 Jan Kozák
  Tato fyziologická porucha se vyskytuje u širokolistých nepaličáků. Zkrácený stonek, který drží stroužky v cibuli u sebe se prodloužil a část stroužků je vynesena nad cibuli (někdy i ve třech patrech). Frekvence této poruchy závisí na konkrétních podmínkách.
  2. 7. 2016 1:23 Daniel Večeřa
  Dobrý den,mě u antona taky vyrazily stroužky ve stonku .Loni se mě to stalo také.Asi se anton na Vysočinu nehodí,objednal jsem místo něho vekan.Mám ještě slavín a benátčan ty rostou normálně.

  Výrustky

  30. 6. 2016 10:10 Zakladatel vlákna: Pavel Masař
  Dobrý den,objevily se mi v úžlabí listů výrustky.Jedná se o odrůdu Havran,na vedlejším Vekanu nic podobného není.Bude to mít nějaký vliv na kvalitu?Děkuji za odpověď.Obrázek je v předchozím příspěvku.

  Výrustky

  30. 6. 2016 10:05 Zakladatel vlákna: Pavel Masař
  30. 6. 2016 18:42 Jan Kozák
  Tyto výrůstky jsou prodlouženou špičkou stroužkové suknice. Je to fyziologická porucha, která nemá na nic vliv.

  PODIVNÉ

  29. 6. 2016 13:56 Zakladatel vlákna: Zejda Ladislav
  Takovou katastrofu, jakou jsem letos zažil, jsem ještě nikdy neměl.Česnek schne, povaluje se na řádku, několik plesnivých palic a u odrůdy Mirka - jenom jedna cibule, místo stroužků. Asi budu muset jít do Globusu pro česnek. Ještě že máme tu Čínu, jinak bych strádal.
  29. 6. 2016 17:04 Jiří
  Čína tu moc už asi nejede, co jsem koukal tak všude je ten francouzský ale to je stejný shitt jak ten čínský. Vytváření 1 cibulky jsem měl taky u Bjetinu.
  29. 6. 2016 21:52 Jan Kozák
  Skutečně podivné, ve Vaší oblasti jsem byl naposledy minulý týden, teď tam v dohledné době nepojedu. Takto nedokážu posoudit, jaký je problém.
  1. 7. 2016 13:25 Zejda Ladislav
  Děkuji pane Kozáku, ale těch mých pár paliček nestojí za to.
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne