Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Debata o prodeji Zpět na diskusi

  Stav objednaných odrůd

  6. 12. 2020 15:15 Zakladatel vlákna: Aneta Struhalova
  Zdravím, přes Agrobio jsem si objednala Vaše certifikované odrůdy. A jsem opravdu moc zklamaná kvalitou. Při dělení palic na stroužky se zvedal jemný prach plísně. Stroužky jsou zeschle, je na nich nějaká houba či co. Jedná se o letošní sadbu, jak je vidno ze štítku. Při prvotním ohledání, nebylo nic zřejmé, až při rozbalení a dělení na stroužky. V každé palici bylo vadných několik stroužků. Ráda bych, prosím, Váš názor, pane Kozáku, jak situaci řešit. Aneta Struhalova 
  HoubaPaliceStroužekBaleníStroužek IIPalice IIFaktura
  6. 12. 2020 17:26 Aneta Struhalova
  Tak procházím diskuzi a zde sám radite, že česnek vyhodit. Hnědé stroužky mám ve Vaší sadbe taky.... 
  6. 12. 2020 18:27 Jan Kozák ml.
  Dobrý den,
  pokud nejste se zbožím spokojená, obraťte se prosím na prodejce. U výrobků se záručním listem existují v některých případech dohody mezi výrobcem a prodejcem, že je možné produkt reklamovat i přímo u výrobce. U česnekové sadby záruční list není, zákazník by tak mohl získat dvojí náhradní plnění. V každém případě reklamace neřešíme veřejně, což jistě chápete.
  6. 12. 2020 19:13 Aneta Struhalova
  Celá sadba za 600,-  je na vyhození. Sám vidíte stav palic či stroužků a dáváte od toho ruce pryč,přesto že jste producentem dané sadby. Chápu to správně? 
  6. 12. 2020 19:27 Jan Kozák ml.
  Promiňte, nebudeme se vměšovat do záležitostí našich obchodních partnerů. Bylo by to krajně neseriózní. Obraťte se prosím na prodejce.
  Ze zásady se nevyjadřujeme k činnosti konkurence. Nechtějte po nás, abychom se vyjadřovali k záležitostem našich partnerů. Vždyť by to znamenalo, že bychom se korektněji stavěli ke konkurenci než k našim spolupracovníkům.
  6. 12. 2020 19:43 Aneta Struhalova
  Ale je to Váš produkt, výsledek Vaší práce. Za to nenesete žádnou zodpovědnost? Proč zmiňujete nějakou konkurenci? Je to Vaše sadba! Byla balena v září, já ji zakoupila koncem listopadu. Chycena už musela jít do distribuce od Vás. Za měsíc a půl nesplesnivi, nezhnedne atd. Takto se přece producent certifikované sadby nemůže chovat. Neřeknu, kdyby šlo o pár kusů stroužků, ale na vyhození je vše. 
  6. 12. 2020 19:49 Jan Kozák ml.
  Obraťte se prosím na prodejce. Výše jsem vám vysvětlil, proč se k tomuto konkrétnímu případu nijak vyjadřovat nebudeme.
  6. 12. 2020 20:00 Aneta Struhalova
  Tak mi prosím vysvětlete, co za binec na těch strouzcich je. Jak se může stát, že komplet je tak akorát na hozeni do pece. Moc hezký produkt Vaši práce. Chápu, že přihodit se může cokoliv, ale Váš postoj k dané situaci je přinejmenším podivný... 
  6. 12. 2020 20:20 Jan Kozák ml.
  Kdybych se v tomto kontextu a před tímto publikem k podobným záležitostem vyjadřoval, mohl bych znevýhodnit vlastního obchodního partnera. Logicky by si pak řekl, že s takto neseriózním producentem spolupracovat nebude. Proto na tento typ dotazů vůbec odpovídat nebudeme.
  Tento prodejce se k našim objednávkám také nikde veřejně nevyjadřuje. To se zkrátka nedělá.
  Kdybyste se zeptala bez vazby na danou objednávku, odpověď byste už nejspíše dostala. Kdybyste byla naším zákazníkem a měla nějakou nesrovnalost s objednávkou, vyjádření byste měla už dávno. Ale ani v takovém případě byste reakci nedostala do veřejné diskuse.
  11. 12. 2020 18:14 Lukáš Chleborád
  Dobrý den. Včera jsem vysadil 1500 stroužků česneku kupovaných přímo od pana Kozáka. Z celé sadby jsem vyhodil 8 špatných stroužků. Nenapadlo Vás, že za (ne)kvalitu sadby může být zodpovědný prodejce například nevhodným skladováním? Proto mi přijde nevhodné napadat výrobce.
  Hezký den 
  12. 12. 2020 15:26 Novák Ladislav
  Plně souhlasím s Lukášem Chleborádem.Česnek určený na sadbu co nejdříve rozdružit a namořit.To samé platí pro co nejdřívější objednání česnekové sadby. V neděli večer v obchodě také nekoupíte čerstvé rohlíky.

  ještě k negat. příspěvkům

  18. 12. 2016 17:03 Zakladatel vlákna: BÉDA
  Osobně si myslím, že i negativní příspěvky sem patří, jinak by to byla "samá chvála" a ta /s prominutím!/"smrdí" a navíc nic přece není stoprocentní. Též bych navrhoval, aby každý brigádník /snad i zaměstnanec/ na každý balíček co zabalí dal na etiketu svůj/přidělený/ kód, aby se vědělo kdo to balil pro případ, co tu bylo popsáno, chybějící cibule či nekvalitní apod. Náklady minimální na to a zdržení na 1 razítečko snad 1-2 vteřiny. Též mi dovolte nesouhlasit s p.Janem Kozákem ml. Balení MALÉ, 4cib.,dříve např. jen 20dkg, si objednává určitě dost lidí a to více odrůd např. na vyzkoušení a ještě se chce podělit půl na půl se sousedem.Dojde-li mu místo 6ti odrůd 5 a u dalších 2 odrůd je půlka vadná, tak se zklame,reklamovat též nebude, 3 stejné cibule mu stejně nikdo asi nezašle. Ale ztratí rok, co mohl mít odrůdu na zkoušku a možná snad i důvěru. Pokud si někdo vezme 2kg balení a má v něm pár cibulí špatných, je to něco jiného. Proto bych se přimlouval u malých balení věnovat při balení trochu více pozornosti. Pro Vaši firmu by bylo možná lepší udělat to, co udělala konkurenční fy. ,tedy prodat veškerou sadbu velkoobchodu a měli by jste po starostech, ale moc doufám, že k tomu NEDOJDE! Ještě prosím některé přispěvatele, aby tento příspěvek v žádném případě nebrali jako negativní a přeji VŠEM česnekářům, vč.rodiny Kozáků PĚKNÉ VÁNOCE a krásnou ůrodu v r.2017
  Zařazeno: Debata o prodeji
  18. 12. 2016 18:10 Filounek Jaroslav
  Vážený pane Bédo,nápad prodat veškerou sadbu velkoobchodu je cesta do pekel. Maloobchodník který koupí od velkoobchodu pak prodá sadbový česnek velmi draze. Nevěříte? Novinku konkureční fy prodával u nás obchodník 4 ks za 146 kč, 8 cibulí pak mělo necelých půl kilogramů za cenu 292 kč. Pan z konkurenční fy razí heslo " chcete, kupte, jinak nechte být" tak se vyjádřil na dotaz na stránkách firmy. Jak se asi zachová normální zahrádkář? Koupí lacinou sadbu u cesty nebo na tržnici. My ostatní a poučení o riziku tohoto nákupu objednáváme u p. Kozáka. Pro svá tvrzení mám dostatek zkušeností. Viz doklad o koupi česneku konkurenční firmy z roku 2013, kdy byl poprvé uveden na trh.
  18. 12. 2016 19:26 BÉDA
  P.Filounek, máte samozřejmě pravdu, proto též píšu níže, že doufám, že k tomu nedojde!Co se týká konkurence, mám s nimi negativní zkušenosti, nejen s česnekem. A některé postoje p. z konkurenční firmy vč. toho, co uvádíte Vy mi připadají "frajerské".Ale to tady asi nepatří.Béďa
  18. 12. 2016 22:37 Jan Kozák ml.
  Prosím Vás, nejmenujte v této diskusi konkurenci. Jednak není fér, že se k tomu nemohou vyjádřit, a jednak nám tím mohou vzniknout zbytečné problémy.
  19. 12. 2016 10:10 Pavel Trupl
  Vždyť ale firma Ing. Kozáka funguje jako takový velkoobchod, nakupuje od množitelů a rozesílá zákazníkům, co na tom, že posílá i jednotlivé cibule. heslo "chcete, kupte, nechcete, nechte ležet" není až takový nesmysl, pokud myslíme oba stejnou konkurenční firmu, díky tomu sem si mohl letos pozdě na podzim koupit balení jejich novinky (cena za těch pár cibulek nehrála žádnou roli, kupoval sem genetiku, sadbu pro sebe si z ní udělám a mnohem lepší, než to, co se jako uznaná sadba prodává (podle mého názoru, koupil sem sadbu od dvou konkurenčních a jedné zdejší firmy, soudím podle toho)), což by tady už dávno nešlo. a zjevně na tom takhle netratí, jinak by to přece nedělali. nakonec u nich nakoupí ti, co tady nepochodili už někdy v červnu (plus mínus, nevím přesně a není to pointa příspěvku) z důvodu nedostatku sadby. ti, co kupují "sadbu" u cesty stejně nejsou pro šlechtitele zákazníky, protože jdou po láci a na uvědomění si rizik jim chybí buď poučení, nebo inteligence, případně obojí, takže mnohdy ani neví, že nějaká uznaná sadba česneku existuje.
  a kvízová otázka na závěr, kdo to podle vás má lépe obchodně zvládnuté, ten, kdo chvíli po zveřejnění nabídky už nemá co prodávat, nebo ten, kdo si na začátku řekne víc a kdyby náhodou neprodal za vyšší cenu, později zlevní? předpokládejme, že nakonec oba prodají všechno.
  a slovo závěrem, na zdejší fórum chodím velmi rád, mnoho sem se tu dozvěděl, i genetiku nakoupil, takže pokud se předchozí text mohl zdát proti Kozákovic firmě lehce nepřátelský, tak ani náhodou, jejich práce si vážím.
  23. 12. 2016 15:44 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, pane Truple. Na Vaši kvízovou otázku je obtížné bez dalšího upřesnění odpovědět, a proto se nejprve vyjádřím k některým nepřesnostem.
  Tvrzení, že firma Ing. Jana Kozáka funguje jako velkoobchod je v kontextu příspěvku pana Filounka (na kterého reagujete), poněkud zavádějící. On totiž uvádí, že je podle něho málo výhodné zrušit maloobchodní prodej, tj. přestat dodávat zboží přímo koncovým zákazníkům. Zda producent využívá smluvní partnery, nemá s rozlišením velkoobchod / maloobchod nic společného.
  Nerozumíme, jaká je souvislost s výrokem: „Chcete, kupte; nechcete, nechte ležet,“ a jeho údajné zásluze na Vašem nákupu nějakého produktu v kontextu, který uvádíte. Celá první polovina Vašeho příspěvku je pro nás obtížně srozumitelná a Vaše vyjádření z ní spíše jen odhadujeme. Pochopitelně souhlasím s tím, že prodejce má právo cenu produktu či služby stanovovat sám.

  Je dobré vědět, že nové odrůdy jsou ozdravené a s dalšími přesazováními se jejich výnosy snižují. Získání lepší sadby, než jakou jste nakoupil, je v dlouhodobém výhledu (3 roky a více) prakticky vyloučené, v krátkodobém získáte výsledky spíše nahodilé (krátkou dobu po ozdravování má i malá cibule potenciál narůst stejný jako velká). Je v zájmu jak prodejce, tak zákazníka, aby prodával menší cibule s velkým růstovým potenciálem – při ceně za hmotnost získá zákazník více sadby, jsou menší náklady na dopravu, obalové materiály i skladovací prostory. Pokročilí pěstitelé cibule s velkými stroužky vidí neradi. Je nezbytné si uvědomit, že se jedná o sadbu (která je stejnou částí rostliny, která se konzumuje). Např. u osiva ředkve též nepřikládáte význam velikosti semínek.
  Ať Vaše vyjádření o nákupu „genetiky“ znamená cokoliv, tento obchod se nejspíše neuskutečnil. Koupil jste pouze konkrétní produkt, práv k odrůdě jste nenabyl, tam by se cena pohybovala zcela jinde. Licenční smlouvu nelze uzavřít bez vědomí protistrany. Vaše počínání je sice držitelem práv k odrůdě tolerováno, ale je de iure nelegální.

  Zákazníci, kteří podle Vašeho tvrzení zde nepochodili už v červnu, zcela jistě nenakoupili jinde. Protože neexistují. Česnek se tu prodával do listopadu. Listopad, to je téměř konec sezóny. Jak si můžete přečíst na cesnek.cz, objednávky se přijímaly do 6. listopadu. (Pak se ještě jeden z obchodníků, který špatně odhadl své možnosti, dohodl na vrácení části své objednávky, a tak je od 14. listopadu možné sadbu objednávat ještě dnes, tj. 23. prosince.) Nevím, kdo Vám poskytl informaci, že se objednávky přestaly přijímat na začátku léta, ale tento údaj nebyl pravdivý.
  Pokud tu někdo nepochodil z důvodu požadavku určitého balení s konkrétní odrůdou, neuspěl by ani u konkurence, protože ta má jiné odrůdy.

  Dostávám se k Vaší kvízové otázce. Pro rodinnou firmu je rozhodně z obchodního hlediska výhodnější právě opačný postup, než naznačujete. Nastřelení vysoké ceny sice na první pohled zvyšuje zisk v první fázi, ale už zdaleka nemusí dojít k tomu, co uvádíte jako předpoklad. Je poměrně reálná možnost, že se firmě nepodaří produkci včas prodat za dobrou cenu a bude nutné jít s cenou velmi výrazně pod ostatní subjekty na trhu a na prodeji prodělat. Na začátku sezóny mnoho zákazníků dá přednost nízké ceně konkurenta. Je též nutné vzít v úvahu, že skladování desítek tun česneku je obtížné nejen z ekonomického pohledu – vyžaduje to hodně velkou plochu se specifickými podmínkami. Jak jsem uváděl níže – je také výrazně efektivnější poslat stovky balíků zákazníkům za den, než si s tím ke konci sezóny hrát měsíc sám. Kvůli pár balíčkům týdně se nevyplatí shánět brigádníky. A práci samotného šlechtitele nelze chápat jako něco, co ho nic nestojí. Je nezbytné započítat náklady obětované příležitosti.
  Z dlouhodobém horizontu je navýšení ceny na začátku sezóny nevýhodné i proto, že zákazníci si uvědomí, že se jim vyplatí počkat. Většinu sezóny tak nebude prodejce vědět, zda se podaří zboží rozprodat, nebo by ho bylo dobré podpořit reklamou a v jaké částce.
  Firma, která se nespecializuje na konkrétní produkt, se pochopitelně díky zcela jiným podmínkám, rozhoduje rozdílně. To nelze srovnávat.
  23. 12. 2016 17:17 Pavel Trupl
  "Nerozumíme, jaká je souvislost s výrokem: „Chcete, kupte..."
  souvislost je taková, že vaše top odrůdy byly rozebrány docela rychle* (letos sem od Vás nebral, loni (nebo už předloni?) sem byl osobně v Poběžovicích a ke koupi byly už jen poslední tři odrůdy paličáků, novinku od konkurence sem si mohl koupit na krámě bez stresu a front ještě v době, kdy už někteří strkali stroužky do země). No a z dlouhodobého pročítání zdejšího fóra sem nabyl dojmu, že prvního pátý zahajujete příjem rezervací, chvíli poté je většina rozebrána, při rozesílání už víte, že ani zdaleka neuspokojíte všechny, takže dochází ke krácení...což ale zjevně není pravda, pokud prodáváte česnek (sadbu) do listopadu, tak asi na mé straně došlo k nějaké kritické poruše vnímání, omlouvám se za to.
  Nákupem genetiky myslím to, že sem si u vás vybral nějaké odrůdy, ty zasadil, z úrody si něco nechal na sadbu a zbytek s rodinou sežral, takže můžete být v klidu, újma nikomu nevznikla:) O nevhodnosti ozdravených odrůd k přesazování vím, četl sem to v článcích ing. Kozáka, také tam ale psal, že ty "nebezvirózní" se mohou přesazovat dlouhé roky, což mám také v plánu, nakupuji "genetiku", co se osvědčí sázím dál, co se neosvědčí sežeru a už nazasázím. Důvody pro to mám podle mně dobré, kvalita sadby poslední dobou mě nijak nepřesvědčila o tom, že se nákup vyplatí, jednak přes všechny kontroly prostě neexistuje záruka, že si nedotáhnu nějakou závažnou chorobu (vím, porosty se kontrolují, vzorky se testují, ale krk za každý stroužek nikdo nedá a ani to není možné, není-liž?) a i když je tohle v pořádku, za poslední dva roky sem nekoupil nic, co by nebylo posáté vlnovníkem jaxvině, nejhorší v tomhle ohledu byla bohužel loňská(nebo předloňská, to mě zabte, už nevím, letí to) sadba od vás, cibule na pohled OK, při rozdružování se některé stroužky svlíkaly do naha, nebyl to pěkný pohled, ale letos to od konkurence nebylo o mnoho lepší, co už se dá dělat, vím, jaká může být s roztoči potíž a oceňuji, že na to tady upozorňujete a dáváte i doporučení, jak se toho zbavit. Ale dobrovolně to podstupovat každý rok nehodlám, nechci si to dotáhnout až na záhon a jako dobrou alternativu nevidím ani způsob "koupit sadbu, někde v lomu mít předem připravenou káď se sulkou, nechat se tam dovézt taxíkem, šaty spálit, i se stroužky se do kádě na tři hodinky naložit, dejchat při tom brčkem, pak utíkat k ukrytému igeliťáku s novým šatstvem a teprve potom domů s tím, že sem udělal všechno, co se dalo"
  *Kvízovou otázkou si nelamte hlavu, byla postavena na některých příspěvcích ze zdejšího fóra, a sice že máte sadby málo, co máte si lidé při předobjednáváni do pár dnů rozeberou a poté ještě z důvodu nedostatku krátíte objednávky, to mě vedlo k závěru, že je vaše cena nastavená moc nízko, ergo blbě. Pokud prodáváte ještě na konci sezóny (a na skladě vám nakonec nezůstane nic nebo skoro nic), znamená to, že to děláte dobře a z mých, na chybných informacích postavených plků si nic nedělejte, omlouvám se za ně....a přeju do nového roku všechno dobré vám i vašim zákazníkům, mezi které se s dovolením budu i nadále počítat, přeci jen mi ještě dost vaší genetiky chybí a hodlám to napravit:)
  23. 12. 2016 18:40 Jan Kozák ml.
  Vaše hodnocení „top odrůd“ se od pohledu firmy, která je uvádí na trh, výrazně liší. Vycházíte z nesprávné představy. Pro prodejce jsou nejatraktivnější ty odrůdy, o které je největší zájem. Jednotlivé odrůdy se proto nemnoží ve stejném objemu. Naopak. Jsou mezi nimi i stonásobné rozdíly. Zamyslete se nad tím – odrůda, která se množí ve stovkách kg je podstatně náchylnější na případnou chybu několika málo pěstitelů, než odrůda, která se množí v desítkách tisíc kg u desítek smluvních množitelů. Pokud se nějaká odrůda musela z nabídky vyřadit, zcela jistě ji za „top“ označit nelze. Jde spíše o doplňkovou odrůdu pro nadšence, sběratele a zákazníky se specifickými požadavky. Naopak odrůdy, které v nabídce objevují dlouhou dobu, patří k těm nejžádanějším.

  K Vašemu svéráznému výkladu práva se s omluvou nevyjádřím. Ze zkušenosti z jiného diskusního fóra bohužel vím, že to obvykle nikam nevede. Jak jsem uvedl v předchozím příspěvku, jde o využití práva autora odrůdy, které se v praxi neuplatňuje. Uvědomte si však, že vývoj a udržování odrůdy stojí velmi vysoké náklady, které se šlechtiteli vrací právě prodejem sadby. Z prodeje sadby se financují i další služby zákazníkům – například to, že se Vám někdo věnuje na diskusi o česneku.

  Ještě doplnění k vlnovníku: Vycházíte bohužel z pozorování nereprezentativního vzorku. Tohoto roztoče jste se nezbavil přesazením. Na Vaší přesazené sadbě napáchal letos menší škody díky tomu, že pro něj letošní rok nebyl tolik příznivý jako loňský. Tento rok s ním v ČR potíže nejsou. Při zpětném pohledu (byť rozumím, že po boji je snadné být generálem) lze konstatovat, že kdybyste sadbu koupil letos místo ročního rozmnožování, získal byste materiál v podstatně lepší kondici, než jaké jste dosáhl. To nelze předvídat, jde do velké míry o štěstí.
  29. 12. 2016 12:03 Pavel Trupl
  "K Vašemu svéráznému výkladu práva se s omluvou nevyjádřím"
  dobrá, tak tedy přejdu vyjádření ing. Kozáka, že jeho cílem není to, aby zákazníci nakupovali novou sadbu každým rokem (bohužel neuvedu zdroj, buď nějaký Zahrádkář, nebo přímo tyto stránky, nicméně dám krk na to, že sem to četl) a že nevyžaduje licenční poplatky od pěstitelů a zeptám se: kolik stojí a kde je možné si zaplatit možnost si pár stroužků vašich odrůd každoročně přesazovat ze své "sadby" pro vlastní potřebu, když sadbu kupovat nechci?
  "Ještě doplnění k vlnovníku: Vycházíte bohužel z pozorování nereprezentativního vzorku. Tohoto roztoče jste se nezbavil přesazením. ...."
  nikde sem nenapsal, že sem se ho zbavil přesazením, zbavil sem se ho mořením v Sulce hned po dovozu domů, na radu ing. Kozáka. kdybych se ho chtěl zbavit pouhým přesazením, tak už bych ho doma měl a opravdu nevím, jak bych se ho zbavil pak. Když vidím, jak napadené stroužky vypadají na podzim, dovolím si soudit, že s běžným skladováním do jara by byl definitivní konec a to bych vážně nerad
  "Tento rok s ním v ČR potíže nejsou."
  to sem rád, že letos jste s ním potíže neměli, konkurenční sadba (nakoupená v hyper super a v prodejně Osevy, takže možná infikovaná až tam) ho obsahovala, sice byl zdarma, ale byl tam
  "Při zpětném pohledu (byť rozumím, že po boji je snadné být generálem) lze konstatovat, že kdybyste sadbu koupil letos místo ročního rozmnožování, získal byste materiál v podstatně lepší kondici, než jaké jste dosáhl."
  dovoluji si nesouhlasit, viděl sem, co sem loni a letos koupil, viděl sem, co se mi podařilo vypěstovat a ani omylem se to nedá srovnat...ovšem lepší je to moje. aby taky ne, pokud má pěstitel štěstí na zdravou půdu, dodržuje pokyny zkušenějších a navíc ho to hodně baví, jak by mohl vypěstovat něco mizerného?
  1. 1. 2017 23:59 Jan Kozák ml.
  Pane Truple, použil jsem frázi „de iure“ (podle práva). Vy píšete o využití v praxi („de facto“). To se nevylučuje.

  O vlnovníku jsem se vyjádřil nepřesně. Nechtěl jsem říci, že se letos vůbec nevyskytuje, ale že v porovnání s předchozími roky nezpůsobil nezvykle velké problémy, jako tomu bylo např. v roce 2015.

  Výše jsem vysvětlil, proč po přesazení nezískáte lepší sadbu. Bez laboratoře a expertních zkušeností a znalosti historie dané partie bohužel nemáte možnost posoudit kvalitu sadby.
  Faktory, jež jste uvedl, jsou buď neznámé (zdravotní stav půdy), nebo nejsou nutným předpokladem získání kvalitnější sadby. Upozorňuji, že jsem nenaznačoval, že jste vypěstoval něco mizerného, jde o Vaši interpretaci.
  19. 12. 2016 0:32 Jan Kozák ml.
  Děkuji Vám za příspěvek. Ten příklad o vadné cibuli v 4cibulovém balení jsem uvedl jako vymyšlený zjednodušený příklad, abych čtenářům ukázal situaci, kdy nespokojený zákazník nejspíše místo reklamace pouze napíše negativní příspěvky, o které jsem se právě zajímal. Tím jsem nechtěl říci, že u malých balení dochází k chybám častěji než u velkých. Neměl jsem v úmyslu o tomto vymyšleném příkladu diskutovat. Ptal jsem se, čeho chce podle vás dosáhnout autor negativní zprávy.

  S tím razítkem to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Není výhodné, aby jeden pracovník udělal veškerou práci na jednom balíku sám, zatímco ostatní by pracovali na svých. Jednak je to velmi pomalé, jednak si vzájemně všichni překážejí a tím, že všichni mají na starosti všechno, je velké riziko chyby. I když by se pod to podepsal, je to neefektivní, protože se za den pošle třeba o 60 % balíků méně a bude v nich mnohem víc chyb – o několik set procent.
  Proto je snaha o dělbu práce a specializaci. Jeden pracovník tak třeba jen vybírá vhodné krabice pro všechny zakázky. Díky tomu „má v oku“ jak velkou krabičku má zvolit konkrétní objednávce. Není nutné ho zaučovat, jak poznávat odrůdy, jak správně vázat balíček atd. Díky tomu pracuje mnohem efektivněji – rychleji a s výrazně menším počtem chyb. Další pracovník má na starosti zase jiný dílčí krok + kontroluje výsledek práce předchozího pracovníka… Na odeslání jedné zásilky se tak podílí třeba 7 lidí. K největšímu počtu chyb dochází, když se nemůže tento manufakturní systém použít, například když už chodí tak málo objednávek, že není práce pro tolik lidí, nebo když není naskladněný některý produkt.

  Zmíněné razítko by stejně zákazníkovi v ničem nepomohlo. On totiž stejně nepřijde do kontaktu s konkrétním pracovníkem. A firma ví, kdo se na balení podílel.

  Každý rok, v sezóně každý den je snaha procesy zlepšovat a zkoušet jiná řešení. Postup, kdy je za balík odpovědná jedna osoba, funguje prý u velkých e-shopů s celoročním provozem, ale ty mají úplně jiné zázemí než rodinná firma, která posílá jen v jedné sezóně za rok.

  Reklamace

  17. 12. 2016 1:33 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
  Dobrý den ,Prosím pěkně jedná se přece o živý material a na nějaké procento ztrát má snad firma právo ne?Tak budme soudní a pane Kozáku nenechte se znechutit!Jinak všem přeju krásnej Novej rok hodně zdraví a dobrou mysl! Alois Juráň
  Zařazeno: Debata o prodeji

  Je negativní příspěvek chybnou reklamací?

  12. 12. 2016 15:09 Zakladatel vlákna: Jan Kozák ml.
  Dobrý den, návštěvníci,
  abychom mohli zlepšit služby zákazníkům, rád bych znal váš názor na následující problematiku. Čas od času sem do diskuse někdo napíše, že zakoupil česnek, ve kterém byla část vadná. Může jít například o kupce krabičky s cibulemi různých odrůd, kde je jedna s „vyšeptanými“ stroužky. Někteří z firmy se domnívají, že se jedná o chybnou reklamaci a domnívají se, že dotyčný by měl dostat například nějaký formulář, kde by vyplnil, kde zboží zakoupil (zda přímo u nás), o jakou šlo partii, jaké množství je vadné, připojil fotky a zvolil, zda má zájem o zaslání nového zboží, nebo finanční kompenzace.
  Podle mého názoru jde autorovi příspěvku o něco jiného. O kompenzaci mnohdy nemá ani zájem (nikdo soudný se nebude dohadovat kvůli navrácení 20 Kč, ani nemůže očekávat, že mu někdo kvůli vadné cibuli zašle novou krabičku – doprava je neúměrně drahá, nehledě na to, že se dotyčnému ani na balík v hodnotě 20 Kč prostě nevyplatí čekat).
  Autor negativního příspěvku může mít spoustu motivací. Může očekávat omluvu; je zvědavý na to, jak se firma k problému postaví; třeba chce znát vysvětlení problému nebo zjistit, zda je zbytek zdánlivě neporušených stroužků bezpečné sázet; možná chce upozornit na to, že je něco špatně, a tak by si firma měla dát na konkrétní odrůdu pozor nebo lépe pohlídat brigádníky; možná dotyčný chce ostatní zákazníky upozornit, že si mají vybrat jiný produkt nebo jiného dodavatele.
  Jaký názor na to máte vy? Jakou reakci v takové situaci od prodejce očekáváte (nebo byste očekávali)?
  Zařazeno: Debata o prodeji
  12. 12. 2016 18:02 Filounek Jaroslav
  Dobrý den. Reaguji na výše uvedený článek, myslím si, že prodejce by měl ohlídat a zlepšit kvalitu brigádníků, to v prvé řadě. Omluva zákazníkovi se očekává. Nevím jak Vy, nebo ostatní česnekáři, nemáte dojem že kdosi chce firmu Kozák poškodit? Některé příspěvky, např. od jedné paní, že radši přejde k fy SEMO, nesplnění nasmlouvaného množství sadbového česneku, které dotyčný prodal jinému, mně k tomu přímo vede. Je to jen můj názor, co nato ostatní česnekáři?
  12. 12. 2016 19:42 Jan Kozák ml.
  Děkuji Vám za reakci. Máte pravdu, že občas se tu najde jedinec, jehož snahou je škodit a který tedy o reklamaci pochopitelně zájem nemá. To asi k obchodu patří a je nutné se s tím naučit pracovat.
  12. 12. 2016 23:58 Jiří Snášel
  Kdysi - možná před pěti lety, jsem dostal sadbu, se kterou jsem nemohl být spokojen. Nešlo mi o finanční či věcnou náhradu, spíše o zklamání, dostala na frak má důvěra a obdiv k práci p. Kozáka. Reklamaci jsem ale nepsal na zdejší stránky, ale přímo na soukromý meil. A přišlo - z mého pohledu - další zklamání, p. Kozák se v odpovědi nezabýval myšlenkou na příčinu (nespolehlivý dodavatel, špatní pracovník...). Jen se stručně omluvil a žádal adresu, kam zaslat náhradní sadbu.
  Přitom z mého pohledu to mělo být jen takové přátelské upozornění na problém, který by se měl řešit.
  Před časem jsem v nějaké provozovně četl reklamní nápis "Jste-li spokojen, řekněte to ostatním, nejste-li spokojen, řekněte to mě."
  13. 12. 2016 7:45 Jan Kozák ml.
  Děkuji, že jste napsal. Potvrzuje to mou myšlenku, že není správně představa, že negativní příspěvek je chybně realizovanou reklamací. Že jde spíše o nepochopení zákazníka.
  Já to vnímám stejně. Vadný produkt za pár stovek reklamovat nebudu. To by obnášelo dohadování se s obchodníkem, nákup krabice (prodejce jako by si neuvědomoval, že na rozdíl od něj nemám sklad s krabicemi), musel bych zboží zabalit, donést na poštu (ani nevím, jak se správně balík posílá, tím se zkrátka nezabývám), potom by se až měsíc nic nedělo, pak bych ještě musel dvě hodiny čekat na dopravce s novým zbožím. To mi za to nestojí.
  Raději obchodníkovi napíšu na první kontakt, na který natrefím. Očekávám, že se omluví, že se k věci nějak vyjádří. A pokud chce hrát mrtvého brouka, ať si hraje, nakoupím o dvě kliknutí myši dál.
  13. 12. 2016 17:02 Denis Šulava
  Dobrý den, za mě sto lidí sto názorů...Pravdou je, že je to hodně individuální. Co jednoho člověka dovede pěkně naštvat, nad tím druhý mávne rukou. Vaší diskusi sleduji již nějaký ten pátek a vím, že to co se zde dělo letos,(problematika sadby) bylo extrémní. Proto chválím toto podle mě vaše výborné načasování k položení této otázky. Už jsem si myslel, že se zde nebude řešit nic jiného než tento problém. Což se naštěstí nepotvrdilo. Chápu rozhořčení některých lidí, kterých nebylo málo. Shánět sadbu na poslední chvíli někde jinde byl asi velký problém. Bohužel stalo se. Jde vidět, že je o sadbu čím dál tím větší zájem, což je určitě dobře. Věřím, že příští rok bude vše opět v naprostém pořádku a diskuze bude plná užitečných informací a nikoliv stížností... Česneku zdar!!!
  13. 12. 2016 19:37 Jan Kozák ml.
  Děkuji za příspěvek. Je mi jasné, že na to každý může mít jiný názor. A proto mě zajímá, jaký pohled na to máte právě vy.
  Právě končící sezónu osobně nevidím až tak dramaticky. Na to, jak byla letošní situace komplikovaná (neúroda, problém s pěstiteli, zákonem daná povinnost balit prodávanou sadbu – tj. zcela změnit zaběhnutý systém, s tím částečně související přechod na nový objednávkový systém) výsledné skóre není až tak špatné. Podíl koncových zákazníků, kteří si tu stěžují, je hluboko pod jedním procentem.
  13. 12. 2016 17:06 Zejda Ladislav
  Dobrý den, domnívám se, že každý zákazník má právo, dostat kvalitní zboží. Pokud se nějakým nedopatřením stane že nejsem spokojený, tak mám právo reklamovat. Domnívám se, že na stránkách by prospělo kromě diskuze, mít i formulář na reklamaci, která by se mohla objevit před odkazem "diskuse". Tento formulář, by se mohl poslat pouze na admin s tím, že dotyčný okamžitě dostane automatickou odpověď, která se mu zobrazí přímo na této stránce, po kliknutí na "odeslat. Zároveň by odešla na jeho mail i automatická, kde bude napsáno že odpovědný pracovník s ním toto projedná a termínem kdy. Tím by se fórum nezaplevelovalo a nežádoucí může být z diskuze odstraněno. Všude existuje moderované fórum, s jasně stanoveným pravidlem. Pokud by to nepomohlo, tak se diskuzní příspěvky dají zobrazovat až po protřídění nevhodných. Toto není problém, každý admin vám s tím poradí. Při reklamaci je třeba požadovat i patřičný dokument o prodeji, který se může oskenovat a fotodokumentaci. Sám patřím k těm spokojeným zákazníkům a doufám, že tak bude i nadále. Přeji pevné nervy a hodně spokojených zákazníků v příštím roce.
  13. 12. 2016 20:34 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, mám radost, že jste přispěl. Děkuji i za váš popis představy technického zpracování. Že má každý zákazník právo na reklamaci a že je prodávající povinen ji zpracovat, o tom ani nemusíme debatovat. To je dané zákonem.
  Svým dotazem jsem mířil trošku někam jinam. Předpokládejme, že by tu reklamační formulář byl přesně tak, jak jej popisujete. Využil byste jej pro reklamaci jedné cibule? Měl byste (stejně jako nyní) 3 možnosti:
  a) zboží byste mohl oficiálně reklamovat,
  b) mohl byste chybu ignorovat,
  c) nebo byste mohl napsat nějaký negativní příspěvek.
  Velmi často takoví zákazníci volí možnost c). Napíší, že jim přišel vadný produkt, a proto že jsou nespokojení a zklamaní. Ale už neuvedou, co je jejich motivací k napsání příspěvku. Nabídnutou kompenzaci v drtivé většině případů stejně odmítnou. Jak uvádí například níže pan Snášel: postěžoval si na špatný produkt a firma se nesprávně domnívala, že situaci urovná zasláním nové sadby. Aby se mohlo podobným nedorozuměním předejít, zajímám se, čeho by ostatní zákazníci v podobné situaci chtěli dosáhnout.
  13. 12. 2016 23:09 Jana Kopecká
  Dobrý den, i já sledovala zdejší diskusi a "stížnosti či reklamace", které zde během sezony proběhly. Osobně patřím k zákazníkům, kteří se ozvou, téměř vždy. Své podněty a stížnosti posílám osobám kompetentním, tj, nelíbí se mi něco v Bille, dala jsem si práci a našla si emaily přímo na vedení atd. protože si myslím že stěžovat si má smysl u toho, kdo to má na starosti. Takže v případě, že bych nebyla spokojená s vaši sadbou napíšu vám mail a budu se ptát, jak zboží reklamovat. Souhlasím s návrhem pana Zejdy, formulář pro reklamaci by mohl být i tady na webu. Když jsem hodně nespokojená, taky jsem naštvaná a rozhořčená, ale stěžuju si adresně, diskuse je spíš o ulevení si z frustrace či zklamání, někdy i o plivnutí. Kdybych si objednala česnek za pár korun, vy píšete o dvaceetikoruně, tak to je na jednu stranu směšné a na mávnutí rukou, ale pokud bych pak neměla co vysadit a poučená vámi, nikdy ne neznámý zdroj sadby, budu naštvaná taky, peníze budou podružné, víc bude bolet to, že by nebylo co zasadit. A i proto chápu zklamané a naštvané příspěvky, které tu byly. Na druhou stranu vím KOLIK PRÁCE A DŘINY je za vlastnoručně vypěstovaným česnekem. Hýčkám ho tak, že přepočítáno na peníze, bylo by to k nezaplacení:-) ale vše vyváží lahodná chut vlastního česneku. I proto obdivuju kolik energie věnujete ještě nám v diskusi. Poslední roky je počasí tak proměnlivé, že pěstovat česnek na sadbu chce velkou odvahu a děkuji vám, že se do toho pouštíte. Formulář pro reklamace či stručná informace, jak v případě reklamace postupovat, to je dobrý nápad.
  14. 12. 2016 2:58 Jan Kozák ml.
  Děkuji, že jste si udělala čas na reakci. Svůj příklad jsem nezvolil nahodile. Od letošního roku se sadba česneku nesmí prodávat volně vážená. Nejmenší balení obsahuje 4 cibule. Když jedna z nich bude vadná (cenu 20 Kč jsem získal zaokrouhlením nahoru), stále vám minimálně tři zůstanou. Tzn. že do situace, kdy byste neměla co sázet, se nedostanete. Pokud by totiž byla špatná větší část zásilky, budete se rozhodovat jinak a zásilku zřejmě budete reklamovat.
  Zkusím lépe vysvětlit, co se snažím dovědět:
  Pokud zákazník obdrží špatné zboží, připadají v úvahu 3 možnosti:
  1) Bude to ignorovat. Tato eventualita mě v tuto chvíli příliš nezajímá, prodejce se o chybě vlastně nedoví, a proto nemůže reagovat.
  2) Zákazník může produkt reklamovat. Na tuto možnost se nyní také neptám. Tam je totiž postup daný zákonem.
  3) Poškozený si může říci, že věc nechce jen tak nechat být, ale za reklamaci mu to nestojí. A tak že napíše kritickou recenzi do veřejné diskuse, na e-mail nebo na Facebook (na prostředku nezáleží). A právě tohle je ta možnost, která mě zajímá. Zákazník totiž napíše důvod své nespokojenosti, avšak neuvede svůj cíl, proč to vlastně píše.
  Jako vývojář musím nejprve zjistit, co zákazník v dané situaci potřebuje. A teprve na základě získaných informací mohu případně volit nějaké technické řešení, kam může například patřit ten reklamační formulář, který jsem zmínil. Pokud ale zjistím, že autorovi negativního formuláře jde o pomoc firmě, která možná nevědomky udělala chybu, mohu přemýšlet nad tím, jak zařídit, aby bylo možné pohodlně kontaktovat konkrétní osobu ve firmě, aniž by to některou ze stran obtěžovalo nebo odrazovalo od zpětné vazby. Nebo třeba zjistím, že záměrem autora negativního příspěvku je trvale publikovat nějaký vzkaz ostatním zákazníkům. V takovém případě bych přemýšlel, jak mu vyhovět, aniž by to rušilo ostatní v diskusi. Též je možné, že se dovím o spoustě jiných potřeb návštěvníků, které by mě samotného třeba ani nenapadly.

  Mimo téma: ty zklamané a naštvané příspěvky nechápu. Protože bez sadby nikdo nezůstal, jak naznačujete. Objednávky nebyly rušeny, dotyčným zákazníkům byla nabídnuta jiná odrůda.
  14. 12. 2016 12:35 Jana Kopecká
  Dobrý den, omlouvám se za nepřesnou formulaci, už je to nějakou dobu, co se tu řešilo krácení objednávek atd. Jestli jsem to tenkrát dobře pochopila, lidé psali v prvotním zklamání či rozhořčení, to že jste zákazníkům vyhověli jak vám možnosti dovolili předpokládám, věnujete se nám. Jen jsem si nevšimla, že by nějaký zákazník, po té co si "ulevil v diskusi" pak ještě napsal, Kozáci jsou super, nabídli mi jinou odrůdu atd. což není chyba vaše, spíš škoda, že se tito zákaznici nepodělili o další vývoj, jak se to vyřešilo. Tato zpětná vazba by byla fajn.
  Lidé podle mne reagují v diskusi proto, že si bud chtějí ulevit z naštvání či zklamání a nevidí, jak a u koho reklamovat (konkrétní kontakt atd) a nebo jen nevidí, jak a u koho reklamovat.
  14. 12. 2016 14:18 Jan Kozák ml.
  Stále nevycházíte se správné informace. Jiná odrůda byla zákazníkům nabídnuta předtím, než si v diskusi stěžovali.
  Chronologicky to tedy bylo takto:
  1) Pan Vika si objednal asi odrůdu Mirka, která je množena v poměrně malém množství, protože nepatří mezi nejobjednávanější.
  2) Již v okamžiku objednávání byl pan Vika informován, že není technicky možné zaručit naplnění odhadu sklizně a že tedy je objednávka přijata s tím, že v ní může v případě nedostatku materiálu dojít k modifikaci. Jde o součást obchodních podmínek, s nimiž všichni zákazníci souhlasili.
  3) Když se zjistilo, že se Mirky urodilo navzdory odhadům tak málo, že vůbec nemůže jít na trh, byl pan Vika informován, že Mirka musela být z jeho objednávky vyškrtnuta. V téže zprávě mu bylo nabídnuto, že pokud mu upravená objednávka nevyhovuje, může ji buď zrušit, nebo místo Mirky může dostat odrůdu Slavin. Slavinu byl dostatek. Nešlo o žádné druhořadé zboží. O tuto odrůdu je řádově větší zájem než např. o Mirku, a proto se množí ve větších objemech (mezi odrůdami jsou až stonásobné rozdíly) a u většího počtu smluvních množitelů, a proto je i méně náchylná na pochybení pár jednotlivců.
  4) Pan Vika odpověděl něco v tom smyslu, že se změnou nesouhlasí. Což je absurdní, protože si nemůže vynutit, aby mu bylo prodáno něco, co není na trh dodáváno.
  5) Aniž by dal firmě možnost se k jeho nesouhlasu vyjádřit, záhy přidal do diskuse komentář o neseriózní firmě, která mu ubližuje. Ve 12:12 mu byl odeslán e-mail o změně objednávky s nabídkou výměny odrůd. Odpověděl, že nesouhlasí a již v 13:34 měl napsaný a odeslaný příspěvek v diskusi.
  Člověk, který měl na starosti správu objednávek musel všechny projít, zvážit změnu tak, aby to zákazníka poškodilo co nejméně, upravit objednávku, informovat zákazníka a zpracovat jeho reakci. Vůbec nedostal šanci situaci urovnat. Nehledě na to, že Vikova zpráva nebyla podnětem k dialogu, ale pouhý výkřik.
  Z jeho popudu se začali i další zákazníci v diskusi ozývat, že přišli na to, že chudáci byli též podvedeni.
  Nedovedete si představit, jak je každá sezóna česneku pro rodinnou firmu extrémně náročná. Každý lítá, ani netuší, kde mu hlava stojí. Diskuse se vymykala kontrole, protože na ni nebyl v tu chvíli čas.
  Proto jsem zavolal do Poběžovic, podrobně se seznámil se situací, abych mohl na diskusi situaci zklidnit. Stálo mě to čas a musel jsem otravovat lidi, kteří měli milion důležitějších věcí na práci.
  Zákazníci mé vysvětlení pochopili. Jen pan Vika dál popichoval diskutující. A proto jsem zareagoval výrazně méně přívětivě.
  14. 12. 2016 13:23 Antonín Tesař
  Dobrý den, přečetl jsem si níže uvedenou diskusi o reklamacích. Především si dovolím podotknout, že samotná reklamace není negativní počin. Při reklamaci se prodejce dozví o svých pravděpodobných nedostatcích nebo o nedostatcích svých obchodních partnerů a je na něm provést nápravná opatření (při dodávkách vadné sadby "přímo od šlechtitele" je to přímo povinnost). Jeden vadný česnek z čtyř česnekové sadby je vada 25 % a to je závažné a šlechtitelem to nelze to zlehčovat, byť se jedná o 20,- Kč. nebo i méně.
  Dodávám, že přístupů Ing. Jana Kozáka si vážím, obdivuji jeho rady, záběr, trpělivost, erudici, ... avšak rád bych, aby p. Kozák ml. občas trošku ubral "plyn". Jinak bych očekával, že i při drobné oprávněné reklamaci by prodejce - šlechtitel měl být vstřícný a neodvolávat se na svoje náklady spojené s nápravou vady.
  14. 12. 2016 15:02 Jan Kozák ml.
  Děkuji Vám za reakci, ale došlo zde k nedorozumění. Šlechtitel nezlehčuje chybu, kdy je jedna cibule ve čtyřcibulovém balení vadná. Nejsem šlechtitel ani jím nikdy nebudu, jsem informatik. (V této diskusi jsou šlechtiteli Ing. Jan Kozák a Václav Kozák, ale ti se k mému dotazu nevyjádřili, tudíž nemohli ani problematiku reklamací zlehčovat.) Diskutujícím vysvětluji, že mě v tuto chvíli tolik nezajímá, jak by postupovali v případě hypotetické reklamace. A to z těchto dvou důvodů:
  – Nejsem součástí firmy, která šlechtí a prodává česnek. Já pro ně (a další své zákazníky) vyvíjím software. Nejsem schopen ovlivnit, jaké zboží posílají a jak postupují při reklamacích. Tyto informace nemohu nijak využít.
  – Diskutující se snažím nasměrovat proto, že když zareagují na něco jiného, nezískám informace, kvůli kterým jsem téma zakládal.

  Neptám se v souvislosti s touto sezónou. Pro nový web pracujeme na novém diskusním fóru. Debatujeme o tom, jak rozdělit příspěvky, aby čtenář, který má zájem například o moření, nebyl obtěžován příspěvky o prodeji. Narazili jsme právě na problematiku negativních komentářů. Někteří si myslí, že negativní komentáře by v diskusi vůbec neměly být, protože by autoři měli použít oficiální reklamaci. Já na základě mnohaletého kontaktu se zákazníky vím, že tomu tak není. Zjednodušeně řečeno kdo chce reklamovat, reklamuje, kdo chce psát příspěvek, ten obvykle reklamovat nechce. Například proto, že je to pro něj méně komfortní. Nelze tedy říci: nepište negativní příspěvky, reklamujte, protože mnoha zákazníkům toto řešení nevyhovuje. A mě tedy zajímá, co by jim v dané situaci vyhovovalo více. Například aby takové příspěvky byly ve speciální sekci nebo aby mohli přímo kontaktovat majitele či podat anonymní stížnost.
  Proto se ptám, co je motivací člověka, který před oficiální reklamací dá přednost sepsání příspěvku.
  15. 12. 2016 10:08 Jan Němec
  Panu Tondovi doporučuji, aby před poučováním ostatních poučil sebe- dotaz tu byl několikrát polopaticky vysvětlován. Tady se vám někdo snaží vyjít vstříc, vyptává se na vaše názory, aby vám web vyhovoval, ale místo úcty sklidí jen kritiku všeználků a samojmenovaných soudců. Znáte hodně firem, kde "IT" osloví přímo zákazníky, aby se jich zeptal, co by jim vyhovovalo?? Já ne! Čím víc někdo vyjde lidem vstříc, tím víc to od podobných schytá. Žel bohu.
  K dotazu- souhlasím, že nepřátelské příspěvky píší lidé, kteří by reklamaci neuplatnili ani, kdybyste jim nabízeli milión formulářů ze zlata. Když se dívám na starší příspěvky, tak nemám dojem, že by se vám stěžovatelé snažili pomoci. To spíš mají zlomyslnou radost, že někoho nachytali při chybě. Motivaci bych hledal tam.
  Děkuji za to, co pro česnek a zákazníky děláte. A přeji Vám, aby další sezóna byla opět taková, jako jsme si u Vás zvykli.
  15. 12. 2016 11:03 Jan Kozák ml.
  Děkuji za uznání a za reakci. Budeme-li uvažovat, že část pisatelů negativních komentářů, patrně nebudou zboží reklamovat (oni mnohdy ani nemohou, protože sadbu koupili u někoho jiného, takže by ji měli reklamovat u svého prodejce), ale zřejmě nebudou mít ani zájem o napsání osobní zprávy odpovědnému člověku ve firmě. Pokud by se jim tedy vedle diskuse nabídla možnost kontaktovat firmu, dají přednost napsání příspěvku do diskuse, protože jim zřejmě jde o publicitu, o větší počet čtenářů. Chápu to správně?
  15. 12. 2016 11:28 Jan Němec
  Takový mám dojem. Každý to ale může vidět jinak. Kdyby pan Tonda chtěl firmu zlepšit, mohl využít telefon nebo mail. Ale jemu šlo o VEŘEJNÉ pokárání. Aby mohl působit jako "správňák". Aby nevypadal jako věčný stěžovatel, přidal do příspěvku pochvalu- někoho úplně jiného. Může si tak připadat jako "objektivní".
  15. 12. 2016 19:42 Antonín Tesař
  Moc bych prosil, vraťme se k česneku
  16. 12. 2016 12:05 Jan Kozák ml.
  Aby ostatní čtenáři neměli chybný dojem, si tuhle věc dovolím upřesnit. Z pohledu do statistik je zřejmé, že pouze 4cibulové balení téměř nikdo neobjednává. To je dáno mimo jiné tím, že u takto malé objednávky je velmi nepříznivý poměr ceny zboží a dopravy.
  Vezmeme-li v úvahu nízkou chybovost sadby, je pravděpodobnost, že zákazník obdrží balíček, kde oněch 20 Kč tvoří 25 %, je 1 : 10 000. Můžeme tedy říci, že scénář, který uvádíte, je nepravděpodobný.
  Budeme-li se bavit obecně, průměrná hmotnost balíku malopěstitele je 2 kg. Tam vadná cibule za oněch 20 Kč tvoří 3 % objednávky. Bavíme-li se tedy o průměrné zakázce, pak 3 % jsou pod chybovostí dané vyhláškou a obchodník není povinen takovou reklamaci uznat. Že přijímá i takovéto extrémní případy, je pouze projev jeho dobré vůle.
  Je fakt, že vadná cibule může tvořit až 25 % objednávky, ale takový případ je stejně nepravděpodobný, jako že tvoří jen 0,009 % (vadná cibule ze 700 kg). Oba případy jsou natolik výjimečné, že je nelze považovat za modelový případ.
  16. 12. 2016 19:28 Jan Kozák ml.
  Děkuji všem, kteří se zatím do debaty zapojili. Získali jsme tak velmi cennou zpětnou vazbu. Po vánočních svátcích si k diskusi sedneme a ještě upravíme zadání práce na novém webu, aby více vyhovoval zákazníkům. Shrnu některé poznatky, které si odnáším. Zapojím i podněty, které mi přišly na e-mail:

  – Byl jsem utvrzen v myšlence, že negativní komentáře nelze nahradit oficiálními reklamacemi. Nelze předpokládat, že autor takového příspěvku má zájem provést reklamaci.
  – Zklamanému zákazníkovi nestačí poslat kompenzaci. Více ocení, když se s ním v dané situaci bude někdo o problému bavit. (Což neznamená, že se nemohou o kompenzaci domluvit.)
  – Část zákazníků by preferovala reklamační formulář přímo na stránkách před e-mailem. I když problém nikdy neměli, považují to však za jakousi pojistku.
  – Čtenáři diskuse mají naprosto zkreslenou představu o podílu chybně vyřízených objednávek. To je dáno tím, že cca 2/3 nespokojených zákazníků se ozvou v diskusi, ale spokojenost vyjádří průměrně jen každý 350. zákazník z těch, jejichž zásilka byla zcela v pořádku.
  – Čtenáři diskuse též potřebují více informací o tom, jak bylo s nespokojenými zákazníky naloženo. Například letos se někteří chybně domnívají, že snad lidem byly rušeny objednávky. Což se nestalo.
  – Čtenáři diskuse by využili informaci o tom, jakou funkci má člověk z týmu okolo firmy. (Např. kdo je šlechtitel, kdo brigádník balící zásilky, kdo je kompetentní se vyjádřit k reklamacím, kdo se ptá jen na spokojenost se softwarem.)
  – Bylo by dobré i přímo v informačním e-mailu upozornit na postup při případné reklamaci. I zákazníci, kteří nikdy problém neměli a ani se ho neobávají, tím mohou získat větší pocit jistoty.
  – Někteří stěžovatelé zkrátka chtějí být nespokojení, nemají připravený cíl. Ať tedy prodejce na stížnost (bez ohledu na její oprávněnost) zareaguje jakkoliv, najdou si důvod, proč se zlobit.
  – Jistá část autorů negativních příspěvků zřejmě vyžaduje publikum.
  – Část zákazníků má chybnou představu např. o významu označení „přímo od šlechtitele“. Jejich rozčarování pak může pramenit z nenaplněné zidealizované představy.
  – Význam fráze „občanské jméno“ není obecně zažitý.

  poděkování

  7. 9. 2016 13:40 Zakladatel vlákna: Ing. Kousal Luboš
  Dobrý den,
  abych tu trochu vyvážil poslední dobou až urážlivé příspěvky, chtěl bych tímto poděkovat Vaší "velké firmě" za ochotu a vstřícnost. Při troše snahy jsem získal požadovaný druh a množství sadbového česneku s mnoha radami. Doporučil bych přispěvatelům, aby v diskusi řešili odborné otázky, které pomohou ostatním a nesnažili se udělat z ing. Kozáka nepodařeného věštce.
  7. 9. 2016 21:09 Antonín Vika
  Můžu vědět, kdy jste sadbu objednával, jaké odrůdy a kolik?
  Děkuji za odpověď.
  Vika Antonín.
  8. 9. 2016 11:09 Jan Kozák ml.
  Pane Viko, pokud si pan inženýr objednal stejné odrůdy jako Vy, byly mu zkráceny úplně stejně jako Vám. Promiňte, ale po tom, co si objednal, Vám nic není. Prosím, vybíjejte si svou frustraci na něčem jiném.
  Objednávky (podle toho, které odrůdy obsahují) se krátí již delší dobu. Nikoho to nepotěšilo, ale nikdo firmu neobviňoval, dokud jste tu v diskusi některé naše zákazníky nezmanipuloval.
  Že ke krácení objednávky může dojít, jste byl upozorněn už v době objednávání. Uzavíráte-li smlouvy, aniž byste si je přečetl, jde o Váš hazard. Vznikla-li Vám nějaká nemateriální újma, způsobil jste si ji sám.

  Dískuse je určena k bezplatnému poradenství zákazníkům. V sezóně máme všichni plné ruce práce, nemáme kapacitu na to, abychom uklidňovali zákazníky, které se proti nám snažíte poštvat. Pokud budete ve svých snahách pokračovat, budeme nuceni diskusi uzavřít.
  9. 9. 2016 13:02 Helena Malá
  Já se připojuji a děkuji. Česnek mám už doma.

  ukamenovat?

  5. 9. 2016 15:15 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
  Prosím vás nechte už ty Kozáky napokoji! Dělají svojí práci dlouho a dobře. Určitě nikoho z nás (mě taky pokrátili objednávku) nemají v úmyslu nijak poškodit, prostě se to celé nějak blbě sešlo no.. Celý rok nám trpělivě radí, jak máme dobře pěstovat, jak se vyhnout chorobám nebo napravit chyby, atd. Tak je snad teď nebudeme v nějaké davové psychóze kamenovat ne? Já osobně jsem s firmou Kozák velice spokojen, jsem přesvědčen, že si s momentálními problémy poradí a příští rok to bude zase v pohodě. I nyní je vidět, že jejich sadba je stále velmi žádaná a dělají svoji práci dobře. Přeji Vám Kozáci mnoho úspěchů! a držte se :-)
  6. 9. 2016 21:49 Jan Kozák
  Pane Karle, děkujeme Vám za Vaši podporu. Velice si jí vážíme.
  Snažíme se pokud možno všem zákazníkům zaslat alespoň část objednávky a nikomu ji zcela nezrušit. Většina lidí, musíme přiznat, toto chápe a naše řešení schvaluje.

  Děkujeme všem zákazníkům za přízeň a podporu.
  7. 9. 2016 21:49 Aleš Vrbka
  ...moje řeč,copak Kozákovi můžou za počasí,za neůrodu?Mně taky došla jen polovina objednané sadby a vůbec to neřeším?! Lidi proberte se a buďme rádi,že tady máme takového odborníka který vždy,rád a ochotně poradí!

  Česneku zdar!!!

  P.S. Myslím si,že omluva od některých jedinců by byla na místě?!

  Sadba

  22. 9. 2015 21:02 Zakladatel vlákna: Tomáš Svoboda
  Dobrý den,
  Jako už řadu let, i letos jsem si u Vás objednal sadbu. A stejně jako mnozí, jsem našel stroužky, které do sadby nepatří. Ale dle mého soudu s tím každý musí počítat. Nemůžete přece prohlížet každej milimetr česneku co prodáváte! Když si někdo v supermarketu koupí kilo hroznů a najde tam tři shnilé bobule, taky je nejde reklamovat a nežádá omluvu...
  Prosím zamyslete se nad tím, než si na něco stěžujete.
  Já příbuzným dávám česnek na oko nádherný, ten co jen trochu neodpovídá mé představě, tak si nechávám pro svou potřebu a taky se stane, že jim dám po oloupání nepoužitelný česnek.
  Obdivuji pana ing. Kozáka, že se všem omlouvá a vše se snaží napravit, máte můj obdiv!
  24. 9. 2015 7:04 Jan Kozák
  Děkuji za uznání, pane Svobodo. My bychom samozřejmě chtěli, aby byli všichni zákazníci spokojeni, což se ne vždy podaří.
  Vyhláška č. 129/2012 Sb., o podrobnostech uvádění osiva a sadby pěstovaných rostlin do oběhu v tabulce 5.3.2 uvádí požadavky na vlastnosti sadby česneku. Podle této tabulky může být v sadbě maximálně 10 % závadných cibulí. Troufám si tvrdit, že v době expedice v žádném případě tohoto čísla nedosahujeme. Něco jiného může nastat po delším skladování, některé závady se projevují později (např. vlnovník).

  český česnek

  2. 2. 2012 10:58 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš
  Dobrý den,
  vzhledem k situaci kolem českého česneku se chci zeptat, co je zapotřebí k tomu, abych mohl říct, že prodávám, nebo pěstuji český česnek. Je totiž spousta prodejců, kteří tvrdí, že mají na prodej český česnek,ale nemají to ničím doložené.Spotřebitel pak s největší pravděpodobností může nakoupit jiný než český česnek.
  Osobně jsem vloni poprvé zasadil česnek,o kterém mi prodejce tvrdil,že je český, ale podložené to mám pouze slovem. Místo původu toho česneku je odněkud z Uherského Hradiště.
  Děkuji za odpověd.
  2. 2. 2012 22:47 hloupý Honza (Sendy)
  Problematika prokazování původu (rodokmenu česneku) má dvě stránky.
  Při prodeji koncovým zákazníkům je důležité, aby (až se Vám vrátí pro nákup z nové úrody) dobře věděli, co od Vás chtějí koupit. Pokud pěstujete registrované odrůdy je věc jednodušší. Původ a odrůdové vlastnosti jsou dány zaběhnutými postupy produkce certifikované sadby.
  V případě krajových odrůd a odrůd u nichž již není v Čechách udržovatel je věc složitější, často postavená na důvěře. Protože se určitě nechceme zbavovat krajových odrůd (viz. http://www.k-cesnek.cz/ke-stazeni/Prednaska.ppt) tak je potřeba pečlivě vážit všechna rizika se získáním necertifikované sadby souvisejí. Protože z Vašeho dotazu jasně vyplývá, že vlastně začínáte, pak je určitě nejjednodušší nákup certifikované sadby. Zjednoduší se Vám pak i obnova porostů v případě reinfekce virózami.
  Při tom anonymním nákupu jste mohl nakoupit dodnes běžně pěstovaný Bzenecký paličák, původní JAPO nebo Záhorský, či Prim, ale protože nevíte o tom česneku zhola nic, tak jej můžete vlastně používat pouze pro vlastní potřebu, dokud to jeho zdravotní stav dovolí a Vám budou vyhovovat jeho odrůdové vlastnosti. Letošní zima Vám ale také může ukázat, že jste draho koupil levný zahraniční konzumní česnek.
  Při prodeji přes prostředníka (trhovce, zelinářský obchod, výkup velkoobchodem) je jen jediná cesta přes nákup a výsadbu certifikované odrůdové sadby.
  5. 2. 2012 12:04 Radim Jaroš
  Děkuji za Vaše reakce.Je pravdou, že letos je to poprvé,co začínám. A právě proto jsem trval na výsadbě českého česneku. Samotný kup česneku byl (jak jste uvedl) postaven na vzájemné důvěře.A tak doufám,že se něco urodí. V každém případě mám v úmyslu do budoucna pěstovat pouze český česnek, na který bych chtěl mít i zmiňovaný certifikát.
  Česnek jsem sázel ke konci října a do prvních sněhů,kterým předcházelo dlouho dešťové počasí,se česnek neukázal.Tak uvidíme, jak to dopadne.
  5. 2. 2012 13:04 hloupý Honza (Sendy)
  Nezapomeňte si objednat pro další výsadbu pouze certifikovaný sadbový materiál.
  To co máte už prostě vyjde nebo nevyjde, ale pokud budete mít odrůdový česnek, nevyplatí se Vám točit v sortimentu o jednu bezejmennou odrůdu navíc.
  Doporučoval bych objednat Vekan (jako časem velmi dobře ověřenou odrůdu), Anin jako paličák s velmi dobrou skladovatelností a jeden z nepaličáků Benátčan či Lukan. V dalších letech pak pro vyzkoušení objednávat po jiné odrůdě na vyzkoušení, jestli ve Vašich podmínkách lépe prospívá nebo Vašim chuťovým preferencím nevyhovuje lépe jiná z nabízených odrůd.

  No s ke krajovým odrůdám zastávám ten názor, že nákup by měl být maximálně ze vzdálenosti od vaší zahrady, pokud až k ní sahají kladné reference na daného pěstitele česneku. Nejlepší je, pokud je to na vzdálenost co dojdete procházkou pěšky a několikrát za sezónu budete mít možnost zkouknout, že jeho porost je zdravý. V rámci této zásady nepřicházejí v úvahu moravské krajové odrůdy stejně tak jako jihočeské krajové odrůdy.

  S.
  3. 2. 2012 11:16 Jan Kozák
  Ing. Jan Kozák: 02.02.12 19:34
  Velká část prodejců nabízela pod označením sadby českého česneku španělský konzumní (viz "český česnek" na těchto stránkách). Asi čtyři hodiny po napsání Vašeho dotazu jsme měli poradu ohledně této problematiky. Máme v úmyslu vydávat certifikáty pěstitelům českých odrůd.
  3. 2. 2012 14:44 hloupý Honza (Sendy)
  Pokud se jedná o stánkový prodej na jednodeních akcích, tak máte v první větě na 98% pravdu.
  Pán však neuvádí přesnější určení místa prodeje, a tudíž mohl nakupovat i v zelinářském obchodě 100%ně konzumní česnek, který mohl být i na 80% z produkce českého pěstitele.
  V každém případě by si pán měl včas objednat sadbu u Vás (resp. maloobchodních prodejců deklarujících velkoobcodní nákup Vámi certifikované sadby).

  Cena

  31. 7. 2011 10:36 Zakladatel vlákna: anonym
  Jste normální prodávat česnek za tak příšernou cneu? Baví vás takto likvidovat český česnek? Pak hodně štěstí.
  31. 7. 2011 11:11 náhodný.host
  Nějak jste zapoměl uvést kontext. Ale podle mne pan Kozák nepatří mezi ty co prodávají nejvyšší nabídce, ale k těm čestným lidem, co uzavřou seznam objednávek dřív tak, aby prodávali za cenu danou výrobními náklady. Já pěstuji česnek pouze pro svou potřebu a potřebu příbuzenstva a jsem nškde na 70 Kč za kg, když k tomu připočítáte naše české daně tak jsme na 150 Kč/kg a jsme stále ještě bez zisku. ... sadba bude dražší, protože máte více práce s prohlídkami porostů, ztráty vyřazením podezdřelých rostlin, více úřadování, ... Zkuste tedy říci která cena se Vám nelíbí.
  31. 7. 2011 11:40 Jan Kozák ml.
  Dobré dopoledne, pane anonyme z Jižních Čech. Cena sadbového česneku je úměrná výši ceny česneku konzumního. Podívejte se sám, jak si česnek určený k okamžité spotřebě vede. Budeme-li prodávat sadbový česnek za cenu nižší, budou jej lidé kupovat místo konzumního a kvalitní sadbu takto zlikvidují.

  Podívejte, anonymní příspěvky už psát zvládáte. To umím také, a zvládají to úplně všichni, se kterými se zde na diskusi můžete potkat. Ale zkuste udělat něco víc. Vezměte česnek, vyšlechtěte novou odrůdu, financujte její ozdravování a rozmnožte ji na patřičné množství. Pokud poté dokážete cenu stlačit až do řádu set korun za kilo, přestanu Vás považovat za nevychovaného anonyma, kterého baví křičet do tmy.
  31. 7. 2011 11:50 Ludmila
  Nevážený anonyme, český česnek v ohrožení není, zásluhou právě Ing. Kozáka a dalších, kteří se šlechtění a udržování česneku věnují. Zlikvidovaní jsou pouze jeho pěstitelé - čeští výrobci zeleniny, kteří přišli na buben zásluhou těch, kteří kupují levný česnek z dovozu a jediným kritériem pro ně byla a je nízká cena. Soudě podle Vašeho příspěvku, Vy k nim očividně patříte také. Nejsmutnější je, že tohle platí pro skoro veškerou zeleninu, dříve u nás pěstovanou.
  31. 7. 2011 20:00 Jan Kozák
  Škoda, že jste nezasáhl účinně hned v Buchlovicích. Mohl jste přesvědčit prodejce konzumního česneku, aby snížili cenu, my bychom pak udělali totéž. Možná jste si všimnul, že jsme byli poslední, kdo svou cenu stanovil. Smyslem naší práce je dodávat do oběhu sadbu česneku. Kdyby její cena byla stejná jako u konzumního česneku, pak by její velká část neskončila v zahradách, ale v kuchyni. To se stalo vloni, kdy jsme stanovili cenu už v červnu a na konci expedice jsme prodávali za nižší cenu než se běžně prodával česnek konzumní. Kde pak asi naše sadba skončila?
  8. 8. 2011 10:46 Jara
  Dobrý den pane Kozák
  letos jsem se sice Vašeho festivalu nezúčastnil ale věřím že byl úspěšný stejně tak jako v letech dřívějších. To co se Vám podařilo s česnekem by potřebovalo každé odvětví našeho zemědělství. Z vlastní zkušenosti vím že nejvíc křičí ti kteří toho nejvíc zneužijí. mám tím na mysli toho anonima který sice letos nadává na Vaši cenu česneku ale za rok bude stát před bránou zámku s česnekem za190. Loni jsem se tam potkal s kolegou ze zaměstnání kterému bylo moc 160 u vás tak si koupil před bránou za 120. Já mám od Vás a zdravý česnek on ušetřil a úroda mizerná ,česnek plesnivý ,pole na deset let zamořené. Ušetřil. Za sebe a mnohé jiné kteří nečekají něco z Vašich úspěchů zadarmo Vám děkuji. P.s. poraďte nějaký tah jak oživit české králíky i zde je čína monopolním likvidátorem našich chovů:-)
  1. 8. 2011 14:56 Pavlína F.
  Můj dotaz směřuje možná spíše na Jana mladšího. Proč jste tu ten nesmyslný příspěvek vůbec nechával? Pochybuji, že by to firmě prospívalo.
  1. 8. 2011 21:13 Jan Kozák
  Snad nám to ani neuškodilo a vyvolalo to odezvu. Od toho vlastně diskuse je. Po nějaké době to však vyřadíme, protože to nic poučného nepřináší.
  2. 8. 2011 0:05 Jan Kozák ml.
  V oblasti internetu se pohybuji asi devět let. Za celou dobu jsem neměl potřebu svou historii jakýmkoliv způsobem retušovat. A dělat to nebudu ani teď. Cena oproti loňskému roku vyšší je. Že se to nějakým lidem nebude líbit, se dalo předpokládat. Nemá smysl tvářit se, že tomu tak není.

  Táta níže naráží na to, že chystám rozdělení této diskuse na dvě části, kdy se v té standardní budou zobrazovat jen příspěvky označené jako přínosné a ve druhé části bude možné zobrazit si diskusi kompletní. Nechci totiž dělat stránkování, protože mi je jasné, že nikdo by řešení svého problému nehledal na druhé stránce, což by vedlo ještě k častějšímu opakování dotazů.
  2. 8. 2011 12:15 náhodný.host
  Pokud je někdo morálně nad věcí, nemusí se uchylovat k cenzuře. Když si přečtete celou diskuzi, zjistíte, že Kozákovi jsou vítězi a firmě to neškodí. Cenzuru potřebuje v této republice jen Vodráčková starší.
  3. 8. 2011 17:27 Frantík R
  TAk si ho nekupuj a vypěstuj si ho doma. Je to jednoduché, vždyť to roste samo!
  6. 8. 2011 20:04 Alena
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Proč je nevýhodné pěstovat český česnek?

  1. 2. 2011 16:34 Zakladatel vlákna: Martin Budil
  Dobrý den, pane Kozáku,
  jsem absolutní laik, ale také trpím tzv. čínským čenekem. :o)
  Koukal jsem po internetu ale zjistil jsem že českého česneku se spíše pěstuje stále méně a přitom je cena česneku je relativně vysoká (když vezmete cibuli atd.).
  Prosím, můžete mi velmi stručně vysvětlit proč je pěstování českého česneku tak "nevýhodné" a jaký má cca hektarový výnos (nevím zda je to stejné u palič. a nepalič.)?
  Děkuji moc
  Martin
  2. 2. 2011 16:35 Jan Kozák
  Naopak. Pěstování česneku je v současné době velmi výnosným odvětvím. Problémem je nedostatek kvalitní sadby. Proto mnozí začínající pěstiteleé nakupují konzumní česnek, který vysazují. Takové zamoření háďátkem jako v loňském roce, jsem ještě neviděl. Takový pěstitel skkončil s pěstováním česneku vlastně ještě dřív, než pořádně začal. Protože na počátku množení sadby je udržovací šlechtění, dá se produkce z roku na rok zvýšit o desítky procent, nikoliv o násobky, jak by žádal trh. Výnos je závislý na množství jedinců na ploše a na odrůdě. Ve srovnání paličáků a nepaličáků vychází trochu lépe nepaličák. Velmi dobrý výnos je asi 10 tun z hektaru, 5 tun lze považovat za nedostatečný. Mnozí začínající pěstitelé začínají s poměrně velkou plochou, protože nevědí do čeho jdou a bývají zklamáni. Oni vlastně draze nakoupenou sadbu nevyužijí, ale spíš znehodnotí.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne