Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Chvojí Zpět na diskusi

  vzešlý česnek

  21. 12. 2015 15:04 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
  Dobrý den pane inženýre, z časových důvodů jsem sázel již v průběhu listopadu a česnek už mi vzešel. Výhonky jsou již cca 5 cm nad zemí. Můžete prosím poradit, co mám udělat, kdyby se blížil mráz aby mi to nepomrzlo? Díky Karel
  21. 12. 2015 20:24 Pavel Trupl
  Někdy se udávají dobré výsledky po aplikaci Otčenáše, tak dvacetkrát na hektar ráno, v poledne a večer...nebo si přelouskněte zdejší rubriku "Česnek v otázkách", tam se o tom píše, v bláhové naději, že se o tom pak nebude muset psát stále dokola;)
  22. 12. 2015 17:47 Jan Kozák
  Tak jsem se nejprve podíval na "česnek v otázkách".
  Pokud jste sázel "český česnek vhodný k sadbě", ale původem ze Španělska, tak Vám normální zimu nepřežije ani po aplikaci rady pana Trupla. Pokud jste však sázel českou sadbu, tak nemusíte být nervózní při holomrazech do mínus patnácti stupňů. Bude-li mráz větší nebo bude hrozit riziko většího holomrazu, pak Vám může pomoci netkaná textilie nebo chvojí.
  22. 12. 2015 20:09 Pavel Trupl
  Tak to se někde stala chyba, je tam totiž psáno:"Nedá se doporučit přikrytí porostu chvojím, tím by se rostliny poškodily více než mrazem. Proto raději s ním nic nedělejte"...tak co teď?:)
  24. 12. 2015 4:49 Václav Kozák
  Přikrývku chvojím volte pouze v případě, že skutečně hrozí riziko silných holomrazů (větší mráz než asi mínus patnáct stupňů), při kterých by mohlo dojít ke většímu poškození česneku, než jaké se způsobí vyrašeným rostlinám přikrýváním chvojím. Pokud však bude průběh zimy podobný, jako byl v předchozích dvou letech, nemusíte se žádného poškození mrazem obávat.Stejně tak by neměl být problém ani při vělkých mrazech, jestliže bude půda zakryta sněhem.
  25. 12. 2015 21:38 Karel Pokorný
  Dobrý den páni Kozáci, děkuji za odpověď, která mě uklidnila. Sadil jsem Váš Lukan, tak tedy doufám, že nebude -15 a méně. Přeji pohodové svátky a zdravím Karel

  výsadba česneku

  21. 11. 2015 12:24 Zakladatel vlákna: Marie Martečíková
  Chtěla bych se zeptat,jestli je vhodné zakrýt na zimu třeba chvojím záhon s vysazeným česnekem.
  21. 11. 2015 17:43 Václav Kozák
  Český česnek běžně snáší mrazy, které se u nás vyskytují (s vyjímkou roku 2012, kdy česnek zmrzl nejen u nás, ale i jinde ve světě). Chvojí může ochránit česnek za silných holomrazů třeba při příliš mělké výsadbě, jinak je zakrývání záhonů zbytečné.

  Dotaz

  21. 2. 2013 12:02 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
  Dobrý den, vím, že o zakrytí pozemku chvojím zde již diskuse proběhla. Ale mám takový dotaz:
  Jelikož nemohu být denně na pozemku, kde mám česnek, zakryl jsem ho na začátku prosince chvojím. Nevím kdy chvojí dát pryč, abych nebránil růstu česneku a zároveň ho neohrozil ranními mrazíky. Tudíž kdy asi česnek začíná rašit a zda mu chvojí bude vadit?
  Vím, že se to nedá říct přesně, ale přibližně kdy bych asi měl to chvoji odstranit. Pozemek se nachází v blízkosti Ostravy.
  Děkuji za odpověď.
  21. 2. 2013 21:05 Jan Kozák
  Ranních mrazíků se bát nemusíte, pokud jste nesázel Španěla. Ale ten už by byl teď venku. Jakmile teď sejde sníh a bude možné vstoupit na pozemek. tak chvojí odstraňte. Pokud se nechá na záhonu dlouho, pak se rostoucí nať vytahuje za světlem, je slabá a citlivá k chorobám i případnému mechanickému poškození.

  Moření česneku

  26. 10. 2012 10:58 Zakladatel vlákna: Petra
  Dobrý den, prosím o radu. Jsem naprostý začátečník v sázení česneku, chtěla jsem tento víkend česnek zasadit. Měla jsem v plánu mořit Rovralem, zde jsem se však dověděla, že je dobré použít také mořidlo Sulka. Případně pouze Sulku, mám jen malý záhon do 4 m2. Můžete mi prosím poradit časovou posloupnost u moření a sázení? Namořím v Sulce 2-3 hodiny a mohu ihned sázet? Nebo až následující den? Pokud bych chtěla namořit i v Rovralu, tak za jak dlouho po Sulce a za jak dlouho poté sadit? Nebo mám ještě počkat se vším až do listopadu? Bydlím u Kladna. Mockrát děkuji za odpověď.
  26. 10. 2012 11:41 Honzík Novák (ml.)
  Pro takhle malé mnořství sadby (cca 1 kg) se Vám nevyplatí kupovat Sulku.
  Dle kontextu už Rovral nakoupený máte, tak jej použijte.
  Sází se po okapání (cca 20 minut po vytažení z roztoku) nebo povrchově oschlé (cca 3 hodiny při rozložení v jednoduché vrstvě) podle toho, jak to komu vyhovuje.
  26. 10. 2012 11:45 Petra
  Děkuji moc za rychlou odpověď. Ještě se chci zeptat, jestli opravdu mám sadit již teď nebo je lepší počkat. A ještě jedna věc, poradili mi, že mám záhon po zasazení pokrýt slámou, můžete mi napsat váš názor? Děkuji.
  26. 10. 2012 13:15 Honzík Novák (ml.)
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  26. 10. 2012 21:28 Jan Kozák
  Slámu bych nedával. Máte-li strach z velkých holomrazů, pak si připravte trochu chvojí, které v době holomrazů položíte na záhon a po jejich odeznění zase odkryjete.
  26. 10. 2012 21:26 Jan Kozák
  Je-li k dispozici Sulka, je to vždy nejlepší řešení. Pokud se moří i v Rovralu, pak nejprve Sulka, potom Rovral. Sázet můžete hned po vyndání z mořidla, pohodlnější je to po oschnutí. To nemá být delší než jeden den.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne