Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Chřestovníček cibulový Zpět na diskusi

  Laliovnik cibulovy

  16. 5. 2022 15:20 Zakladatel vlákna: Vladimir Sloviak
  Poprosim akým spôsobom sa dá zbaviť škodcu na cesnaku laliovnik cibulovy. Každý rok ich niekoľko nájdem na poraste ale tento rok vyzerá ze ich je vedsie množstvo. Je nejaký spôsob ako sa ho zbaviť 
  16. 5. 2022 21:26 Jan Kozák
  Je to sice (zatím) výjimečné, ale někdy se stane, že se chřestovníček objeví v takovém množství, že se uvažuje o ochraně. Určitě pomůže jakýkoliv přípravek používaný proti mandelince bramborové.

  Čo mi papka cesnak ?

  29. 5. 2019 19:19 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Našiel som len par tychto chrobačikov -larvy čo to je ?
  123
  29. 5. 2019 19:45 Jan Kozák
  Jsou to omyté larvy chřestovníčka cibulového. Běžně jsou obaleny vlastním trusem, deště se však postaraly o hygienu.
  30. 5. 2019 16:31 Jozef Sisak
  Ďakujem môj predpoklad bol spravny,

  Mam sa obavať??

  9. 4. 2019 5:55 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Pozdravujem všetkých nadšencov pestovania cesnaku . Pri dennej navšteve zahrady som zaregistroval pohyb hmyzu - blanokridloveho rychlo sa pohybujuceho v poraste cesnaku. Nebolo možne sa približiť bližšie aby som ho identifikoval . Nasledujuci den na VRCHNEJ strane listu som objavil kôpku jasno oranžovych vajičok ovalneho tvaru tenšie ako 1mm. a dlhych cca 3 mm. lepivych.
  Zatiaľ len raz. Kontrola porastu bez ďalšich nalezov. Poradite mi ako postupovať ďalej ? umiestnenie vajičok ma metie. Porast budem teraz ešte viac sledovať. ďakujem
  11. 4. 2019 7:19 Jan Kozák
  Nalezená vajíčka nemusí mít k pozorovanému hmyzu žádný vztah, podle jejich popisu bych soudil, že patří chřestovníčku cibulovému. Každopádně nic nezkazíte, když taková vajíčka rozmáčknete.
  12. 4. 2019 17:39 Jozef Sisak
  Ďakujem za odpoveď -- SUHLASI -- overeny chrobačik na internete , vajička odstranene , boj bude zatiaľ bez chemie

  Chřestovniček cibulový

  10. 9. 2018 19:53 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Pane Kozáku. Prosím o radu. Kolega z Přerova je troškupěstitel spíš pórku. Asi kilometr ode mě bojuje bez úspěchu s chřestovnickem cibulovym. Sežral mu natě česneku, cibule pórku. Nahodil na to JED Mospilan a nic. Larvy se skrci do listů a ráno zas pokračují v konzumu. 
  13. 9. 2018 19:36 Jan Kozák
  Mospilan by měl být systémový insekticid, měl by tudíž zabít i larvy, ale chvíli to bude trvat. Skoro bych si myslel, že byla nějaká chyba v aplikaci přípravku.
  14. 9. 2018 19:22 Jan Kašpar
  Malá poznámka: Mospilan je neonikotinoid. A na ten si hmyz vemi rychle vytváří resistenci. Na následující generaci funguje hůře, nebo vůbec. Chce to střídat. Např. jeden rok Mospilan, následující rok třeba Reldan (organofosfát)

  Jaký je to škůdce?

  15. 5. 2018 12:04 Zakladatel vlákna: Honzíková Helena
  Dobrý den.Na česneku se mi na listech objevily asi 1cm dlouhé tučné larvy.Listy jsou i prokousané.Co by to mohlo být za škůdce?Děkuji za odpověď.Honzíková.
  Larvy
  15. 5. 2018 12:56 Pavel Brázda
  Řekl bych že chřestovníček,.. taky jich pár na záhoně mám :))
  15. 5. 2018 17:44 Jan Kozák
  Pěkná fotka. Ano, jsou to larvy chřestovníčka cibulového. Něco oněm jsme psali předevčírem (ale bez fotky).

  Chřestovniček cibulový

  13. 5. 2018 10:42 Zakladatel vlákna: zuzana Bittnerova
  Dobrý den.letos opět valčím s chřestovnickem.uz jsou z nich larvy a veselé ožírají česnek a pažitkou.je nějaký způsob,jak se jich zbavit,nebo případně jak příští rok zabránit nakladení vajíček dospělci?nějaký postřik nebo plachta,a v jakém období aplikovat?děkuji za radu.
  13. 5. 2018 17:17 Jan Kozák
  Do nedávné doby nebyl tento krásný červený brouček problémem. Jsou však oblasti, např. Uherskobrodsko, kde může působit významné škody. Z chemických prostředků ho spolehlivě zničí všechny insekticidy, které se používají proti broukům (třeba proti mandelince nebo blískáčkům). Překrytí netkanou textilií jako u hobomilky asi nepomůže. Musela by tam být celou vegetaci. Na jaře se nejprve objeví imaga, ale protože má více generací, objevují se současně imaga, vajíčka i larvy. Samozřejmě i kukly, ale ty nevidíme, jsou v zemi.

  Škůdci na listech

  27. 6. 2017 13:41 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
  Dobrý den na listech Havranu jsem objevil nějakého žravého škůdce. Má to smysl ještě teť řešit když bude za chvíli venku? Popřípadě co to je a jak proti tomu bojovat. Stačilo by to postříkat mospilanem?
  ŠkůdceŠkůdceŠkůdce
  27. 6. 2017 17:13 Jan Kozák
  Konečně něco jiného! Máte tam chřestovníčka cibulového, Na snímku je jeho larva, brouk je krásný, červený. Ekonomika postřiku proti němu je velmi pochybná, nechte to být. Nanejvýš můžete larvy i brouky zamáčknout.
  27. 6. 2017 17:14 Filip Jakubál
  Jsou to larvy chřestovníčka cibulového, já jsem ho stříkal v dubnu karate zeon, mospilan taky funguje ale teď už to asi nemá smysl stříkat,  zkuste ho vysbírat ručně. 

  Chřestovníček

  3. 6. 2017 14:22 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
  Dobrý den, v dubnu jsem aplikoval karate zeon proti Chřestovníčkovi chvilku byl klid ale teď tu je znova, můžu dávku opakovat ? 
  4. 6. 2017 19:39 Jan Kozák
  Nejsem si jist, že byste v dubnu chřestovníčka zasáhnul, když bylo tak zima. Na chřestovníčka (což je krásný červený brouček, ale sviňa), působí spolehlivě všechny přípravky jako na mandelinku bramborovou. Karate se Zeon technologií mezi ně patří. Problém ale může být v tom, že by se tento přípravek neměl používat více než jedenkrát za vegetaci (přečteno z etikety).
  5. 6. 2017 18:25 Martin Lokaj
  Asi som ho aj ja objavil ked som bol odhlavkovat kvety. Myslite ze sa oplati este aplikovat postrek teraz? Aku velku skodu asi napacha za mesiac ak som nasiel len dospelých jedincov a nevsimol som si ze by tam boli vajíčka alebo larvy. Ma vplyv aj na kvalitu cesnaku alebo napada len listy?
  6. 6. 2017 16:36 Jan Kozák
  Berte to podobně jako tu mandelinku. Pokud ji budete mít jednotlivě, tak stříkat nebudete, když jí bude mnoho, tak zasáhnete. Poměrně velký výskyt chřestovníčka je na Uherskobrodsku, ale ani tam není chemický zásah potřebný.

  Chřestíček cibuloví

  19. 4. 2017 19:21 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
  Dobrý den, na mém česneku se oběvil Chřestíček cibuloví. Jaký si myslíte že je lepší incekticid Mospilan 20 sp nebo Karate zeon 5 cs ? Případně jakou dávku ? 
  Jeden známí mi řekl že musím při střídání česneku na list použít nějaké "lepidlo" lze použít i obyčejný Mycí prostředek Jar? děkuju za odpověď. 
  20. 4. 2017 9:43 Jan Kozák
  Vzhledem k tomu, že jsou oba přípravky použitelné i na mandelinku bramborovou, můžete je spolehlivě použít oba. Dávku volte podle doporučení výrobce. Potřebu smáčedla u nich nevím. Některé přípravky mají smáčedlo už v sobě.

  Škůdci česneku

  5. 11. 2015 22:36 Zakladatel vlákna: Smisitel Stanislav
  Několik let pěstuji česnek neznámé odrůdy.
  Letos již druhým rokem napadl mé záhony neznámý škudce.
  Nejdříve se objevil krvavě červený brouk (nemusí to mít souvislost) a pak se objeví nechutně vypadající zelenohnědé
  larvy tvaru hrudky, velikosti hrachu plné požíraných listů.
  Poškozené nejsou jen listy ,ale i cibulky. Poškozený není jen česnek , ale také cibule, zde toto poškození není tak znatelné. Letos jsem pořídil novou sadbu, jelikož česnek sadím na stejné místo asi co 4 roky aplikuji dusíkaté vápno.
  Na jaře chci použít nějaký vhodný pesticid. Máte li podobné zkušenosti poraďte.
  S pozdravem Spaso
  6. 11. 2015 7:14 Jan Kašpar
  Jedná se o Liliovníčka chřestového (Lilioceris lilii). Spolehlivě ho hubí Reldan, nebo jakýkoli jiný organofosfát. Má to háček, žádný organofosfát nemá pro česnek registraci (Reldan do konce roku 2008).Takže zbývá ruční sběr larev obalených trusem i brouků. Škůdce se vyskytuje na chřestu, liliích, narcisech, tulipánech atd. Květiny je možno polévat čímkoli. To se nejí. Pokud si necháte chřestovníčka namnožit na květinách či chřestu, pak přejde (přeletí) na česnek, pórek i cibuli a máte na kalamitu zaděláno. Pro pořádek: Chřestovníčka likviduje spolehlivě taky jakýkoli insekticid - Pyrethroid s obsahem účinné látky Permethrin. Samozřejmě žádný prostředek s Permethrinem nemá dnes již registraci na česnek či cibuli.. Jediný registrovaný insekticid na česnek je Karate-Zeon (ú.l. Λ-cyhalothrin). Vzhledem k tomu, že K-Zeon funguje na mandelinku b. (Leptinotarsa decemlineata) tak by měl fungovat i na Chřestovníčka. K-Zeon ale na rozdíl od předchozího vyzkoušeno nemám.
  6. 11. 2015 10:50 Jan Kašpar
  Chřestovníček liliový je správně. Chybička se vloudila.

  Dotaz

  3. 6. 2013 9:11 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
  Dobrý den, pane Kozáku mohl by jste prosím identifikovat toho prevíta co mi pojídá listy??? (viz obr.)
  Popřípadě co s ním provést.
  Děkuji a přeji pohodový den.
  3. 6. 2013 9:12 Tomáš Pščolka
  3. 6. 2013 9:25 Jozef Demský
  Http://www.skudci.com/chrestovnicek-liliovy
  Ak je to pod prahom škodlivosti, nemusíte robiť postrek stačí mechanicky zničiť (pozbierať). Je to ako s mandelinkou, niekto zemiaky strieka a iní zas zbierajú.
  3. 6. 2013 14:48 Jan Kozák
  Pan Demský má pravdu, pouze s tím rozdílem, že je to chřestovníček cibulový, nikoliv liliový.
  4. 6. 2013 8:24 Jozef Demský
  Ďakujem za opravu, pán Inžinier, chybička se vloudila. Dospelé chrobáky sú rovnako sfarbené tak som poplietol druhový názov. Pekný deň všetkým.

  škůdce

  2. 7. 2012 9:59 Zakladatel vlákna: Antonín
  Letos se na česneku a cibuli objevil brouk jasně červené barvy, se kterým se nikdo ze zahrádkářské osady ani z místních zemědělců ještě nesetkal. Jeho asi půlcentimetrové larvy vyžíraly na listech otvory. Můžete poradit o jakého škůdce se se jedná a jaká je ochrana? Děkuji. Polách
  2. 7. 2012 20:33 Jan Kozák
  Je to chřestovníček cibulový. Jeho fotografie je na těchto stránkách v článku od Ing. Havránka Proč je důležité vědět o česneku víc na straně 49. Ochrana proti němu většinou není nutná. Někdy před měsícem se v této diskusi toto téma několikrát objevilo.

  škůdci

  10. 6. 2012 9:01 Zakladatel vlákna: Robert
  CHtěl bych se zeptat? Nějaké larvy mi začaly požírat od kraje llsty česneku,jsou podobné larvám mandelinky, co by to mohlo být a čím to postříkat?
  10. 6. 2012 10:34 Jan Kozák
  Pravděpodobně to jsou umyté larvy chřestovníčka cibulového, viděl jsem na česneku i mandelinku bramborovou. Pokud se nejedná o významné škody, pak nesříkejte.

  chřestovníček

  7. 6. 2012 8:35 Zakladatel vlákna: Jozef Demský
  Pri včerajšom odhlávkovaní odrody Slavin som natrafil na poškodený cesnak od chřestovníčka. Zrejme ide o ďalšiu generáciu, pretože tento problém sa tu riešil už 7.5. Nejde o výrazné škody (prah škodlivosti je nízký) zaobíde sa to aj bez chemickej ochrany.
  7. 6. 2012 21:55 Jan Kozák
  Jde skutečně o novou generaci chřestovníčka, ale já bych určitě nestříkal.

  Chřestovníček cibulový.

  11. 5. 2012 23:02 Zakladatel vlákna: Stanislav Straka
  Přiznávám, že jsem dnes nestudoval nové příspěvky v diskusi. Takže nevím, jestli se náhodou někdo o chřestovníčkovi cibulovém již někdo nezmínil. Pokládám za nutné všechny pěstitele česneku upozornit, že se již objevil nejenom na cibuli, také na česneku a protože je to brouk z čeledi mandelinkovitých a má stejný apetit jako mandelinka bramborová, výrazně decimuje porosty. Loni se u nás objevil poprvé, stříkal jsem Reldanem, předpokládám, že fungují všechny postřiky na požerový hmyz.
  Seznámit se s ním můžete na web stránce : http://www.biolib.cz/cz/taxon/id11495/
  Líhnoucí se larvy se obalují svými exkrementy a jsou vidět až při velikosti 2mm, kdy z exkrementů vylézají. Jsou převážně bílé barvy barvy. Loni se objevil chřestovníček až v červnu, pravděpodobně se jednalo o druhou vlnu náletu. Údajně se reprodukuje až 3x v roce. Dospělec při jeho fyzickém sběru ručně spadne jako dospělec mandelinky na zem nebo uletí. Nepodceňujte a stříkejte!
  13. 5. 2012 10:58 josef václavek
  Dobrý den,
  mohu použít karate, které jsem používal na houbomilku ?

  díky za radu
  josef
  14. 5. 2012 20:15 Jan Kozák
  Na základě konzultace s Ing. Rodem to můžete použít.

  Chřestovníček

  9. 5. 2012 0:05 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku, prosím, poraďte, existuje nějaký postřik proti chřestovníčku? Nebo se na malé ploše vyplatí hlavně sběr a likvidace brouků a chemie nezabere? Já na chemii netrvám, ale už několik let mne trápí chřestovníček obecný na chřestu a teď mne poněkud znervoznilo, že tomu cibulovém šmakuje česnek. Na chřestu ho sbírám a "vraždím" ale nemám moc čas číhám u výhonů a sbírat... proto se ptám, děkuji moc za radu. (Navíc mne opravdu zneklidňuje představa, že chřestovníček žere i česnek)
  11. 5. 2012 21:25 Jan Kozák
  Já jse dnes stříkal už neregistrvaným přípravkem, proto ho neuvádím. Ale podle Ing. Roda můžete použít jakýkoliv přípravek, který hubí nějaké brouky, např. Karate, Decis.

  Škůdce na česneku

  7. 5. 2012 12:13 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
  Zdravím všechny, při kontrole rostlin jsem objevil napadení listů žravými larvami. Patrně se jedná o chřestovníčka liliového. Na obrázcích jsou larvy a dospělí brouci. R. F.
  7. 5. 2012 12:13 Robert Fleischmann
  7. 5. 2012 12:14 Robert Fleischmann
  7. 5. 2012 12:15 Robert Fleischmann
  7. 5. 2012 21:24 Jan Kozák
  Chřestovníček cibulový (Liliocerismerdigera). Pro mou zvědavost uveďte, prosím, aspoň přibližně lokalitu. Poměrně hodně jsou tito škůdci rozšíření v okolí Uherského Brodu.
  7. 5. 2012 21:52 Robert Fleischmann
  Dobrý večer pane Kozáku. Lokalita Otrokovice, okr. Zlín tedy máte v podstatě pravdu, že je to blízko Uherského Brodu. Ještě posílám obrázek podezřelých vajíček nakladených na stonek rostliny. Myslíte si, že jsou to vajíčka tohoto škůdce? Napadení bylo jen na pár rostlinách, proto zatím neřeším chemickým postřikem, ale jen fyzickou likvidací. Brouk je mazaný, při nebezpečí spadne z rostliny a dělá doslova "mrtvého brouka" :), když leží krovkama na zemi, tmavým bříškem vzhůru, je maskovanější. Hezký večer, R. F.
  8. 5. 2012 20:37 Jan Kozák
  Tato vajíčka rovněž likvidujte, patří chřestovníčkovi.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne