Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Dotaz na chorobu cesneku

  15. 8. 12:45 Zakladatel vlákna: Josef Suchánek
  Dobrý den pane Kozáku 
  Nasazeli jsme cesnek odrůdy Havel a Rusinka a teď po sklizni jsme zjistili že cesnek má nejspíš nějakou chorobu. Chtěl bych poprosit o radu, jak pro příště tomuto předejít. Děkuji Suchánek 
  Choroba cesneku
  20. 8. 20:58 Jan Kozák
  Dívám se na to několik dní. Z toho je zřejmé, že si nejsem úplně jistý. Může to být fyziologického původu nějaký problém ve výživě, třeba i v kombinaci s vysokou teplotou při sušení při pomalém odvodu uvolňované vody.

  ZMĚNA KLIMATU

  13. 8. 13:22 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
  DOBRÝ DEN PŘEJI,
  ZAJÍMÁ MĚ VÁŠ NÁZOR,JAK TO VIDÍTE V NEJBLIŽŠÍ BUDOUCNOSTI,POKUD JDE O PĚSTOVÁNÍ OZIMÉHO ČESNEKU.VZHLEDEM KE ZMĚNÁM POČASÍ,KDY SE STÍRAJÍ ROZDÍLY MEZI ZIMOU  A LÉTEM,NEBUDE NUTNÉ  ALESPOŇ V NIŽŠÍCH POLOHÁCH UVAŽOVAT O PĚSTOVÁNÍ ČESNEKU NAPŘ: BENÁTČAN,KTERÝ JAKO JEDEN Z MÁLA ASI, LZE ZASADIT I NA JAŘE? BOHUŽEL MI Z VAŠÍ KRABIČKY 8 DRUHŮ  VYŠEL JAKO NEJHORŠÍ,Z MALÝCH STROUŽKŮ MALÉ HLAVIČKY,NEJVĚTŠÍ JE HAVRAN,KRÁSNÝ,PAK HAVEL,JSEM V OBLASTI OSTRAVSKA.PŘESTO ZKUSÍM NA JAŘE NA ZKOUŠKU PÁR HLAVIČEK BENÁTČANA,POKUD VYDRŽÍ (měl by) ZASADIT,AŤ VÍM, CO TO UDĚLÁ S ÚRODOU.
  13. 8. 20:08 Jan Kozák
  Ozimé česneku tu budou i nadále. Stále probíhá nové šlechtění a protože se šlechtí v běžných podmínkách, budou novější odrůdy přizpůsobené aktuálnímu klimatu.

  Vhodnost odrůdy

  9. 8. 13:25 Zakladatel vlákna: Jana Stehlíková
  Dobrý den, prosím o radu : jaká ne nejvhodnější odrůda česneku do nad. výšky 440 m na Jesenicku.  Děkuji za odpověď. Stehlíková
  10. 8. 9:13 Jan Kozák
  Vaše nadmořská výška sama o sobě není limitujícím faktorem. Na rostliny na každém stanovišti působí spousta dalších vlivů, proto se tam některým odrůdám daří víc, jiným míň. Znamená to, že můžete zkusit kteroukoliv. Pro tyto účely máme víceodrůdovou krabičku. Tento okamžik máme v nabídce jedinou odrůdu, ale během dalších dní už budeme znát přesná množství jednotlivých odrůd, tím se v nabídce znovu objeví i odrůdy jiné.

  choroba?

  7. 8. 21:06 Zakladatel vlákna: Petr Jaroš
  Dobrý den. Rád bych se dověděl, jakou chorobou nebo vadou byl postižen česnek na níže přiložených obrázcích? Děkuji.
  123
  8. 8. 12:53 Jan Kozák
  Buď bílá sklerociová hniloba nebo botrytida. To první je horší. V žádném případě si z takového porostu nevybírejte navou sadbu.
  8. 8. 15:09 Petr Jaroš
  Dobrý den. Takto postiženy byly pouze 3-4 česneky z několika desítek. Zbytek byl zdravý. Nikdy se nám to ještě nestalo, čím jsem to mohl zavinit?  A ona botrytida je jaké onemocnění? Dá se proti ní nějak bojovat a jaký je rozdíl mezi ní a sklerociovou hnilobou? Děkuji.
  8. 8. 21:23 Jan Kozák
  Rozdíl mezi oběma chorobami pouhým okem nepoznáte. Spolehlivě to zjistí pouze diagnostická laboratoř. 
  K Vám se problém mohl dostat vícero způsoby: sadbou česneku, cibulí sazečkou, kompostem, obuví s ulpělou kontaminovanou zemí, nářadím s ulpělou kontaminovanou zemí. Těžko říct.
  Proti bílé sklerociové hnilobě spolehlivě působí pouze čas: dvacet let na daném pozemku nepěstovat česnek, cibuli, pór, pažitku. V obou případech (u botrytidy víc) významně pomůže použití přípravku Rizocore na ozdravení půdy. (Vzhledem k tomu, že uvádíte poškozené nějaké tři čtyři rostliny, usuzuji, že jste něco podobného použil.)

  Poděkování

  7. 8. 19:43 Zakladatel vlákna: Květa Tůmová
  Děkuji všem za radu. K.Tůmová.

  sklizeň jarního česneku

  7. 8. 10:53 Zakladatel vlákna: Helena Zapletalová
  Pane Kozáku, mám vysazený jarní česnek, je krásný, zatím však nepoléhá nať, jen částečně zasychá a má 7 slupek, zdá se, že ještě není ke sklizni, ale prší a prší, ba leje a leje. Je vysazený na vyvýšeném záhoně, takže ve vodě nestojí. Máme jej rychle sklidit, nebo počkat až začne polehávat nať bez ohledu na počasí? (objednávala jsem jej u vás minulý rok a už si nepamatuju, jaká to byla odrůda, mám dojem, že japo, ale opravdu nevím)
  8. 8. 12:50 Jan Kozák
  Už neprší, počkejte, v zemi se mu nic nestane.

  Rumunia Red

  6. 8. 17:03 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Planovane som tuto jar 15,4,2023 vysadil stručiky odrody Rumunia Red ake bolo moje prekvapenie  že namiesto očakavanych  jednostručikovych cibuľ som vybral delene cibule ktore vytvorili aj pacibuľky . Znamena to že dana odroda je vhodna aj na jarnu vysadbu
  8. 8. 12:50 Jan Kozák
  Tuto odrůdu neznám, tož nevím.
  10. 8. 18:37 Jozef Sisak
  Odroda Rumunia red dostala meno v USA kde je obľubena pre vyraznu cesnakovu chuť a pôvodne som ju dodatočne určil ako  danilovská  miestna  odroda odkiaľ ju mam aj ja

  jarní česnek

  6. 8. 15:47 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Dobrý den, mimo podzimního česneku sázím léta i pár řádků jarního, Japo i jednu konkur.odrůdu. Sázím brzy na jaře, někdy už i v půli února,pokud to jde a zem není zmrzlá. Letos jsem sázel nějak okolo 20.2. Jelikož mi zbyla sadba i místo, vysázel jsem na stejný záhon ještě 1ř Japa 20.3.Jaké bylo mé překvapení po sklizni, když česnek sázen 20.2. byl malý,obě odrůdy max.2,5cm v průměru a ten z 20.3. byl krásný, 4cm v prům. Já počítal,že to bude naopak. Pane inženýre, máte pro to nějaké vysvětlení,nebo jsem sázel moc brzy v únoru? Loni sázeno též v únoru a čes.byl pěkný. Jen dodám, že stejný záhon, stejné podmínky,jen ten sázený v březnu dozrál o týden později. Dík za odpověď.
  8. 8. 12:49 Jan Kozák
  Neví, čím to může být. Jediné, co mě napadlo, by mohl rozdíl v moření.

  Kdy objednat

  5. 8. 22:01 Zakladatel vlákna: Eva Konečná
  Dobrý den. Dostala jsem na vás kontakt a doporučení. Chtěla bych do nové zahrádky pár paliček česneku,máte paličák,budete mít na podzim i nepaličák? Kdy budete mít zhruba v eschopu na objednání? moc děkuji za radu.
  6. 8. 13:16 Jan Kozák
  Těžko vědět. Okolo poloviny srpna budeme znát celkovou sklizeň, v té době se v nabídce některé odrůdy znovu objeví, Může se však stát, že u některé odrůdy to budeme vědět dřív a tak se tam může i dřív objevit. Neumím poradit jinak, než že musíte nabídku průběžně sledovat.

  SPOLEČNÉ PĚSTOVÁNÍ

  5. 8. 10:59 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
  Dobrý den p.Kozáku,
  z Vaší loňské krabičky bych si chtěl pro letošek vybrat nepaličák (má déle vydržet uskladnění) a to LUKAN A ANTON,vzhledem ke stejnému datu sklizně je možné ho pěstovat pomíchaný mezi sebou? Chci použít jen to,co jsem vypěstoval z těch hlaviček po jedné.Děkuji.
  5. 8. 17:18 Jan Kozák
  Když se Vám to promíchá, nic se nestane.

  Česnek Theador

  5. 8. 8:51 Zakladatel vlákna: Martina Štěpánková
  Dobrý den,
  pane Kozák mám na Vás dotaz ohledně česneku odrůdy nepaličák  Theador. Pěstovala jsem ho letos poprvé, úroda byla velmi pěkná. Tuto odrůdu jsem vyklízela druhý týden v červenci a česnek téměř nebyl zaléván. Po vyklizaní byl skladován ve svazcích po cca 8 ks a byl na  velmi dobře větraném a suchém místě. Stonky jsou již zcela suché, ale když se palice rozloupne je uvnitř úplně mokrá až lepivá a jednotlivé vrstvy slupek vůbec neprosychají a stroužky česneku jsou z jedné třetiny od špičky úplně zelené. Je prosím možné tento česnek použít ke konzumaci ? To samé má i moje známá, která si česnek přivezla ze samosběru z Vysočiny . Velice Vám děkuji za odpověď . Štěpánková  
  česnek Theador
  5. 8. 17:17 Jan Kozák
  S dotazem se, prosím, obraťte na Vašeho dodavatele sadby. Zabýváme se šlechtěním českého česneku a bezplatné poradenství touto formou poskytujeme pěstitelům českého česneku. Děkujeme za pochopení.

  odrůda česneku

  3. 8. 16:49 Zakladatel vlákna: Květa Tůmová
  Dobrý den, žádám o radu, chtěli bychom začít pěstovat česnek, bydlíme v obci s nadmořskou výškou 580 m, jakou odrůdu česneku bychom měli zvolit. Nemáme s pěstováním žádné zkušenosti. Za radu děkuji. K. Tůmová. ( Jižní Čechy )
  3. 8. 21:07 Josef Soukup
  Zkuste více odrůd, ne každá bude vyhovovat vaší poloze. Já pěstuji v 500 m Havel,
  který dlouhodobě dává dobré výsledky, letos jsem vyzkoušel novinky Janko a Rusinka. Rusinka vypadá slibněji. Zcela u mne propadl Slavin, Benátčan, Vekan a i Bjetin nic moc. 
  3. 8. 21:24 Jan Kozák
  Zvolte si velkou krabičku. Příští rok mezi osmi odrůdami najdete několik, které se Vám budou líbit.
  4. 8. 18:44 Vladimír Konvalina
  Dobrý den, já pěstuji úspěšně od roku 2010 v nadmořské výšce  460 m. n. m. Bjetin, Vekan, Havel, Havran. 

  poděkování!

  1. 8. 12:25 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
  Chceš li česnek který láká?kupuj sadbu u Kozáka!!! nebo   Chceš li česneku mět povíc?kupuj sadbu z Poběžovic!
  1. 8. 16:10 Libor Hejduk
  A další sloka, nebo ji dát jako první, by mohla být stylu: Chceš-li si zamořit půdu, sázej česnek neznámého původu. :-D

  Druh

  30. 7. 13:20 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím pane Kozáku. Jaká je to prosím odrůda z krabičky 8 druhů? Děkuji. 
  Druh
  30. 7. 21:09 Jan Kozák
  Určitě Slavin II.
  30. 7. 21:27 Pavel Brychta
  Děkuji, letos sem ho měl v Brně největší. Objednám. 

  Mutacia ?

  29. 7. 15:38 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  V odrode Rumunia Red  sa mi objavili takto vyrazne zafarbene cibuce jedna sa o mutaciu ?
  celkovy pohľad na porovnaniemutacia ?rumunia red original
  30. 7. 21:08 Jan Kozák
  Může to být mutace nebo příměs. Většinou to bývá to druhé. Každopádně si to znovu vysaďte. Některé mutace nejsou geneticky zakódované a v následujícím roce se vrací do původní podoby. Zda se jedná o geneticky zakódovanou mutaci se dá s jistou pravděpodobností posoudit už po sklizni druhým rokem, ale není to jednoduché, musí se to sledovat po celou vegetaci a samozřejmě po sklizni. Ale proč si s tím nepohrát, pokud to člověka baví?
  31. 7. 18:40 Jozef Sisak
  Ďakujem za odpoved určite sa pohram , v sučastnosti sa hrajem z TGS .
  TGS
  < Novější23456Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne