Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Poděkování za krásný česnek

  28. 7. 9:36 Zakladatel vlákna: Říha Karel
  Dobrý den,
  chtěl bych Vám touto cestou poděkovat, za letošní úrodu česneku. Jedná se o odrůdy Janko a Rusinka. Česnek je pro mě jedna z mála radostí v této době.
  5. 8. 22:48 Václav Kozák
  Jsme rádi, že jste s našimi odrůdami spokojen. Přejeme Vám více radostí nejen s pěstováním česneku.

  Benátčan, Japo II

  26. 7. 21:58 Zakladatel vlákna: Martin Švec
  Dobrý večer, chci se zeptat, jestli bude možnost objednat některou jarni/podzimni drůdu česneku, buď Benátčan nebo Japo II, případně jinou odrůdu, děkuji za odpověď
  27. 7. 8:53 Jan Kozák
  Až bude všechen materiál připraven k expedici, dá se předpokládat, že i úzkolisté nepaličáky se v omezeném množství v nabídce znovu objeví. Mohlo by to být asi v polovině srpna. Sledujte aktuální nabídku.

  Doobjednávka

  26. 7. 14:18 Zakladatel vlákna: Helena Špačková
  Dobrý den. Všimla jsem si, že  dnes máte v nabídce odrůdu  Havran.
  Mohla bych si ho ještě  doobjednat a připojit ke stávající objednávce?
  Děkuji a přeji hezký den 
  26. 7. 15:57 Jan Kozák
  Udělejte to a ještě pošlete e-mail, abychom objednávky sloučili.

  omývání česneku po sklizni

  26. 7. 9:16 Zakladatel vlákna: Hana Ružarovská
  Dobrý den, 


  omlouvám se všem za laický dotaz - po sklizni je dobré česnek umýt, nebo jen sloupnout slupky zašpiněné od hlíny a neumývat? Někteří mají na fotografiích krásně čisté palice, tak přemýšlím, zda mýt či nemýt :-) V diskuzi se mi nepodařilo najít odpověď. A závěrem se přidávám ke všem, kdo gratulují pánům Kozákům k odrůdě Janko a Rusinka, opravdu se moc vydařily!

  Děkuji za odpověď, Hana Ružarovská
  26. 7. 14:10 Helena Špačková
  Hezký den.
  Když vyndavám česnek z mokré půdy a je zablácený a špinavý, tak ho omývám. Moc ho nepěstuji, mám k dispozici jen malý záhon, tak stačí jen promáchnout v kýblu a rozvěsit na okapání a oschnutí. 
  Snad se pan Kozák nebude divit.
  26. 7. 15:56 Jan Kozák
  Nedivím se ani vyloženým nesmyslům, Heleno, což toto nesmyslem není. Zablácený česnek má smysl umýt, jinak je to zbytečná práce a škoda vody.
  26. 7. 21:49 Hana Ružarovská
  Dobrý den, paní Heleno, 
  moc děkuji za odpověď.  Také mám jen malý záhon. Letos se mi povedlo česnek sklidit v suchém počasí, takže byl některý i krásně čistý, ale vloni jsem jej musela "vyprat", protože bylo deštivo, tak jsem si říkala, zda nedělám chybu.
   Prima že proti praní pan Kozák není :-)

  Stanik, Mirka, Džambul

  25. 7. 20:24 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli bude možné objednat Stanik, Mirku, Džambul, případně další ze starších odrůd.
  26. 7. 15:53 Jan Kozák
  Džambul jsme ze sortimentu vyřadili. Byl podobný odrůdě Slavin II, ta ho však výnosově překonává. Mirka ani Stanik letos k dispozici nebudou, dá-li Bůh, tak příští nebo přespříští rok.
  26. 7. 15:56 Vaclav Kavka
  Děkuji.

  dostupnost - odrůda Havel

  25. 7. 16:29 Zakladatel vlákna: Pavel Zima
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli ještě bude k dispozici odrůda Havel? 
  Včera v nabídce byla, dnes jí již nevidím.

  děkuji,

  s pozdravem

  Pavel Zima
  26. 7. 15:51 Jan Kozák
  A v Buchlovicích ho mít budeme. 
  Až bude všechen materiál připraven k expedici, dá se předpokládat, že i Havel se v omezeném množství v nabídce znovu objeví. Mohlo by to být asi v polovině srpna. Sledujte aktuální nabídku.
  26. 7. 18:51 Pavel Zima
  Dobrý den pane Kozáku,

  Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem Pavel Zima

  "slabsí" cesnak

  25. 7. 14:04 Zakladatel vlákna: Matúš Ivanovič
  Dobrý den chcel by som poradit, aky druh cesnaku je "slabsi" na trávenie, pretože ak mama skonzumuje cesnak, ma zazivacie problemy - tažobu.
  Aka odroda je vhodna na dlhšie skladovanie, pretoze mam paličak (neviem aku odrodu) ale nevydrží celý rok - začne kličit a dostane plesen.


  Dakujem za odpoved a verim ze sa stretneme na festivale cesneku v Buchloviciach 2023
  25. 7. 14:05 Matúš Ivanovič
  Doplním že cesnek sadim na podzim.
  26. 7. 15:47 Jan Kozák
  Máme odrůdu Bjetin, která ač dostatečně, případně až hodně ostrá, nedráždí žlučník. Můžete si ho objednat na:
  https://www.ceskycesnak.sk/

  Budeme ho mít i v Buchlovicích, ale v omezeném množství. Je to vedle Slavinu II nejžádanější odrůda.

  jaký česnek?

  25. 7. 8:07 Zakladatel vlákna: Martin Richta
  Dobrý  den. Loni jsem pěstoval česnek poprvé. Sadil jsem na přelomu liustopad/prosinec do upraveného nevyhnojeného záhonu po bramborách. Sadil jsem Vekan, Bjetin a Benátčan. Sadba byla ošetena sulkou a koncem jara jednou pohnojena opět roztokem sulky. Měl jsem strašně velké rozdíly ve velikostech stroužků. Některé byly malé jako nehet (ale nebyly to cibulky) a některé měli běžnou velikost. Benátčan pohořel úplně... byly to spíš takové česnekové bonsaje. Bjetin měl nádhernou vysokou nať, tlustý stonek a celkem normální výnos. Vekan byl vzrůstem menší a velikost paliček brutálně rozdílná.

  Pomohlo by, kdybych zasadil dřív na podzim? Hlouběji prokypřil půdu? Nebo mám odložený 2 roky vyzrálý domácí hnůj, který bych mohl před sadbou zapracovat. A hlavně.... poraďte mi prosím dvě odrůdy vhodné do podhůří Jeseníků a n.v. 440 metrů. Nemusí to být paličák. Jde mi čistě o výtěžnost. Děkuji
  zleva Vekan, Bjetin, Benátčan.
  26. 7. 15:41 Jan Kozák
  Smyslem poměrně velkého množství odrůd česneku je i to, že ne každé odrůdě se bude v relativně stejných podmínkách dařit stejně. Zkuste Slavin a Rusinku. Dřívější výsadba působí spíše negativně. Česnek nemá rád příliš kyprou zem. Ten hnůj tam dejte, možná chyběly česneku živiny.

  otázka

  24. 7. 21:49 Zakladatel vlákna: Marie Rakova
  Dobrý večer je možné si přiobjednat česnek na už vytvořenou objednávku?
  24. 7. 21:59 Michal Matyáš
  Ano, je, sám jsem tak již učinil. Obě objednávky mi byly sloučeny do jedné :)
  25. 7. 10:16 Václav Kozák
  Přiobjednat lze produkty, které jsou aktuálně v nabídce. Stačí nám e-mailem napsat, jaký produkt chcete k objednávce přidat. Rádi vám objednávku upravíme dle vašich potřeb.

  Dotaz k objednávce.

  24. 7. 16:59 Zakladatel vlákna: Jarmila Martináková
  Dobrý den , mám každoročně zájem o česnek sadbový Havran a letos jsem jej v nabídce nenašla. Upozornění na zahájení prodeje přišel mailem dnes , tak nevím jestli bude v nabídce.
  24. 7. 22:02 Michal Matyáš
  Odrůda Havran byla prodávána již zhruba před měsícem a byla vyprodána jako jedna z prvních, stihl jsem objednat pouze osm palic, uvidíme, třeba se ještě v nabídce objeví, je třeba každý den kontrolovat :)
  25. 7. 10:32 Václav Kozák
  Průběžně upravujeme odhady sklizně. Dokud není veškerý česnek zpracovaný, musíme si nechávat i dostatečnou rezervu, abychom byli schopni všechny objednávky vyřídit - při třízení se část materiálu vyřazuje, část ponechává pro další výsadbu.  Včera jsme zaktualizovali odhad sklizeného Havranu a dnes jsme ještě nějaké množství dali do prodeje. Pokud máte už vytvořenou objednávku a chcete k ní tuto odrůdu přidat, stačí nám napsat e-mailem.

  Výběr odrůdy

  24. 7. 16:44 Zakladatel vlákna: Vojtěch Macek
  Dobrý den, 
  rád by jsem přidal odrůdu a chtěl jsem se proto zeptat co by jste na Vysočinu k Japo II a Bjetinu doporučil vy? Přemýšlím o Slavinu. Nevím jestli se na Vysočinu na nějaké trochu těžší pole vůbec hodí. Japo a Bjetin tu roste krásně. Předem děkuji za odpověď, popřípadě doporučení jiné odrůdy.
  26. 7. 15:35 Jan Kozák
  Množíme odrůdu Slavin na okraji Vysočiny v nadmořské výšce 330, možná 340 m n. n. v těžké půdě a je úžasná. Samozřejmě tu působí i jiné vlivy než nadmořská výška a druh půdy. Každopádně bych Vám odrůdu Slavin, respektive Slavin II, k vyzkoušení doporučoval.

  Malé palice a velké kořeny

  24. 7. 13:35 Zakladatel vlákna: Vladislav Svatoš
  Vážený pane Kozáku zasadil jsem loni v prosinci sadbu paličáku n. Při sklizni jsem nyní zjistil, že palice jsou relativně malé zato však mají kořeny dlouhé až 5 cm. Je chyba v zalévání a nebo někde jinde?
  26. 7. 15:28 Jan Kozák
  Sice nevím, co je "paličák n", ale problémem tu může být jak nedostatek vody, tak nedostatek živin. Je tady i možnost, že se dané odrůdě u Vás dařit nebude.

  Testování pálivosti

  24. 7. 9:56 Zakladatel vlákna: Dominik Fiala
  Zkoušel jsem porovnat pálivost několika odrůd česneku mezi sebou jejich postupným ochutnáváním, ale nedaří se mi to příliš vyhodnotit. Velmi těžko se mi posuzují rozdíly v pálivosti. Zapojil jsem i ostatní členy domácnosti, ale je to dost subjektivní. Jak prosím, pane Kozáku, postupujete při hodnocení pálivosti mezi jednotlivými orůdami? Děkuji.
  26. 7. 15:25 Jan Kozák
  Máte pravdu, že porovnávání pálivosti není úplně jednoduché. Samozřejmě pokud vyloučíme čínský česnek. Je potřeba stejně velké kousky česneku jíst samostatně nebo na kousku chleba se sádlem nebo nekořeněným ovarem. A vždy chvíli počkat, protože se ostrost u mnoha odrůd projeví až po několika vteřinách (dnes se možná říká sekundách). Pokud jíte samostatně, tak nutno před další ochutnávkou zajíst. Ale to ještě nestačí. Ve druhém kole změňte pořadí odrůd. A pokud se neshodnete, tak to opakujte, až dojdete k výsledku nebo až spotřebujete všechen česnek.

  Slovensko

  24. 7. 8:04 Zakladatel vlákna: Jaroslav Turčan
  Dobry den,
  prosim o info prečo nieje možnosť posielat aj na Slovensko.Máte výborné odrody cesnaku aj kvalitu, bohužiaľ obchodníci, ktorý predávajú Váš sadbový cesnak ďalej si k cene riadne prihodia a slovenskí obchodníci ešte viac.Pritom myslím, ze technicky by to šlo,a cez Zásilkovnu či Packetu by bola aj doprava za prijatelnu cenu.
  25. 7. 14:15 Matúš Ivanovič
  Aj mna by to zaujímalo... resp. budete to predavat aj na festivale v Buchloviciach? mam v plane ist na festival.
  26. 7. 15:15 Jan Kozák
  Máte dvě možnosti: přijeďte na festival do Buchlovic, tam budeme prodávat tuším osm odrůd (a můžeme tam i pokecat nebo porozprávať) nebo si můžete objednat u našeho obchodního zástupce pro Slovensko (obchodného zástupcu pre Slovensko) na stránkách:
  https://www.ceskycesnak.sk/

  Nabídka odrůd česneku

  23. 7. 13:08 Zakladatel vlákna: Milena Veselá
  Dobrý den, prosím, máte již na webu kompletní nabídku odrůd pro letošní rok, nebo ještě budete přidávat další odrůdy v průběhu sklizně? Děkuji. M. Veselá 
  23. 7. 14:31 Karel Jílek
  Dobrý den, připojuji se k dotazu, konkrétně by mě zajímala dostupnost odrůdy Havran. Děkuji 
  23. 7. 20:48 Jan Kozák
  Až bude všechen materiál vyčištěn. objeví se znovu v nabídce i odrůdy, jejichž první limit je už vyčerpán.
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne