Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Zacatecni

  14. 9. 22:52 Zakladatel vlákna: Dagmar Žilavá
  Dobrý večer, začínám s pěstováním a potřebovala bych poradit do jaké půdy je vhodné zasadit česnek, a vhodná odrůda, líbil se mi Havel, ale neviděla jsem ho v nabídce, děkuji za odpověď. 
  17. 9. 17:03 Jan Kozák
  Česnek není speciálně náročný na prostředí, roste v běžných zahradních i polních podmínkách. Z velkostroužkových odrůd je k dispozici ještě Janko. Ale uvažte, jsou-li velké stroužky vždy výhodou. Pro běžné použití bych spíše doporučoval kteroukoliv jinou odrůdu.

  Praha

  14. 9. 19:49 Zakladatel vlákna: Julia Blazekova
  Dobrý deň da sa váš cesnak zakupit aj v Prahe ide mi o odrody Bjetin, Anton a Janko.
  Ďakujem za odpoveď.

  MOŘENÍ

  14. 9. 15:40 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
  DOBRÝ DEN,
  CHCI SE ZEPTAT,NIKDY JSEM NEMOŘIL,ALE TED MÁM SADBU OD VÁS A CHCI JI NAMOŘIT. TO,CO JE MOMENTÁLNĚ NA TRHU,VIZ FOTO,JE SULKA I KE HNOJENÍ I MOŘENÍ,JE TO NĚCO JINÉHO,NEŽ PŮVODNÍ SULKA A VHODNÉ DLE VÁS K DANÉMU ÚČELU? NEBO CO DOPORUČUJETE? DĚKUJI.
  MOŘENÍ
  14. 9. 20:14 Jan Kozák ml.
  Ano, tohle je Sulka, o které je řeč. Moření stačí 2-3 hodiny.

  Výběr odrůdy

  14. 9. 8:24 Zakladatel vlákna: Šofrová Ilona
  Dobrý den, prosím o radu jaké odrůdy se hodí do vyšších poloh 600 m nad mořem,
  A jílovité, těžké půdy. Děkuji za info, s pozdravem Šofrová Ilona
  17. 9. 8:50 Jan Kozák
  Nadmořská výška 600 metrů sama o sobě není limitujícím faktorem pro pěstování česneku. Působí tam ještě velké množství dalších vlivů. Obecně lze doporučit do vyšších nadmořských výšek z aktuální nabídky odrůdy Bjetin a Lukan.

  Sazeni po melounech

  11. 9. 20:17 Zakladatel vlákna: Alena Masarova
  Dobry vecer,
  Letosni uroda cesneku a melounu od Vas a to jsem sadila poprve byla vynikajici! Naprosta spokojenost nejen u cesneku, ale take i melounu..ted ma laicka otazka, muzu cesnek vysadit po melounech?  Dekuji predem za odpoved.
  12. 9. 19:25 Olga Hlávková
  Nejsem odborník, ale česnek, úspěšně pěstuji více než 60 let, takže předem odhaduji odpověď p. Ing. Kozáka. Pokud byly melouny před výsadbou správně vyhnojeny,  lepší předplodinu snad ani nenajdete. Nějaký Cererit bych tam ale stejně pro doplnění živin ještě přidala.
  17. 9. 8:51 Jan Kozák
  Meloun je pro česnek dobrou předplodinou, zvláště bylo-li pod něj hnojeno hnojem.

  Rozdruzeni

  7. 9. 20:57 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý večer,pane Ing.kozaku chci se zeptat co si myslíte o rozdruzeni česneku strojně? Chtěl jsem tak učinit ale bylo mě řečeno že to mám do dvou dní zasazet, dojde k mírnému poškození a aby to neplesnivělo. Děkuji za váš názor 
  11. 9. 15:27 Jan Kozák
  Protože toto neděláme, neumím spolehlivě správně odpovědět. Samozřejmě jsem činnost rozdružovacího stroje viděl a mohu potvrdit, že významná část stroužků je poškozená. Proto soudím, že je nutné tento materiál urychleně vysázet nebo dobře vysušit.

  Moření

  7. 9. 8:46 Zakladatel vlákna: Zítková Veronika
  Dobrý den, 

  Chtěla bych již zakoupit vás cesnek k sadbe. Kdy prosím mořit než půjde do země. A sázet až v listopadu? Jedna se o odrudu bjetin a Havel. Nebo staci jen ten rizocore a dále nemořit?

  Moc dekuji
  7. 9. 20:15 Jan Kozák
  Doporučujeme mořit v Sulce. Nic jiného proti vlnovníku česnekovému není k dispozici. Moří se buď v v časném termínu do konce září nebo těsně před výsadbou. Je-li vysoká pravděpodobnost, že se vlnovník v sadbě nevyskytuje, je vhodnější mořit až před výsadbou. Moření v časném termínu dává jistotu likvidace přítomného roztoče včetně vajíček i jistotu, že se do sadby nedostane ani z jiného zdroje. Je však nutné mít namořenou sadbu v suchu na dobře větraném místě a jen v tenké vrstvě, aby nezačala plesnivět. 
  Rizocore působí na ozdravení půdy, chrání tedy proti chorobám.
  Se sázením nespěchejte. Nevydržíte-li psychicky do prosince, pak sázejte v listopadu.

  Odrůda

  7. 9. 8:26 Zakladatel vlákna: Jitka Svatošová
  Dobrý den, mohl byste mi prosím doporučit odrůdu do 615m. n. m. ? Děkuji 
  7. 9. 15:34 Jan Kozák ml.
  Do vyšších nadmořských výšek můžete z dostupných odrůd zvolit Japo II. Ale můžete si k němu přibrat kteroukoliv z dostupných odrůd. Protože i když statistický průměr říká, že se dané odrůdě v některých jiných podmínkách daří lépe, neznamená, že na konkrétním stanovišti nemůžete získat nadprůměrný výsledek.
  12. 11. 11:55 Michaela Berkovcová
  Dobrý den, nám se osvědčila z Vaší nabídky odrůda Havel. Jsme 630 n.m. a půda kamenitá a středně těžká. Letos zkoušíme Vaší odrůdu Rusin. Po zasazení přikrýváme netkanou textilií (proti rozhrabávání sadby zvěří) a také se to velmi osvědčilo. 

  Hnojení kravským hnojem

  5. 9. 13:23 Zakladatel vlákna: Vargová Radmila
  Dobrý den, jsem začátečník a chtěla bych se zeptat, zda mohu teď, zapravit kravský hnůj do půdy a v polovině října, pak nasadit česnek. Děkuji
  5. 9. 17:19 Jan Kozák
  Čerstvý určitě ne. Pokud je starý, který se sype jako kompost (staří zahradníci mu říkali hnojovatka), pak není problém. Problém není ani se sušeným granulovaným hnojem.

  Choroba

  2. 9. 22:23 Zakladatel vlákna: Zdeněk Fišer
  Dobrý den, chci se zeptat o jaký problém se jedná? Na nějakým česneku se vyskytuje od kořenů tento jev. Děkuji za odpověď. Fišer
  ČesnekCesnek 2Cesnek3
  3. 9. 14:28 Jan Kozák
  Už jsme se s tímto také setkali, bohužel ani diagnostická laboratoř si s tím zatím neví rady.
  3. 9. 16:20 Zdeněk Fišer
  Děkuji Vám za odpověď, mám se nějak obávat konzumace zdravé části cibule? Děkuji za odpověď. 
  4. 9. 6:17 Jan Kozák
  Můžete být v klidu, nenarušená část cibule je v pořádku.

  Moření česneku-skořice+hřebíček

  2. 9. 11:32 Zakladatel vlákna: Plhal Pavel
  Dobrý den. Dočetlo jsem se že je možno  mořit česnek výtažkem ze skořice a hřebíčku. Co jsem nezjistil je:

  Kolik které ingredience na llitr roztoku
  A kdy mořit jestli nyní a nechat zaschnout nebo až před výsadbou a na mokro sázet.
  Děkuji za Vaše odpovědi.
  Plhal
  2. 9. 13:48 Jan Kozák ml.
  Čeho chcete, pane Plhale, docílit použitím této metody?
  Proti vlnovníkovi doporučuji použít Sulku. A to zejména proto, že každý rok ji používají tisíce pěstitelů. Z tohoto rozsáhlého testování ve velmi rozmanitých podmínkách víme, že funguje spolehlivě.
  2. 9. 19:37 Olga Hlávková
  Souhlasím s p. Ing. Kozákem ml. Proč nepoužít vyzkoušený a důkladně otestovaný způsob moření, který navíc dodává česneku i dnes už v půdě nedostatkovou síru. Skořici a hřebíček si ponechte do svařáku, tam jim to bude slušet určitě lépe. 

  Prodej sadby.

  1. 9. 21:24 Zakladatel vlákna: Vlastislav Ponikelský
  Dobrý den!
  Prosím Vás o informaci, zda  budete prodávat česnek v Poběžovicích (dle tradice soboty v září) 3.9.2022? Děkuji za odpověď. V. Ponikelský
  2. 9. 8:49 Jan Kozák
  Ano, zítra i ostatní soboty v září bude prodej od osmi do pěti odpoledne.

  Další odrůdy v nabídce

  1. 9. 15:17 Zakladatel vlákna: Jan Kozák ml.
  Dokončujeme balení sadby, díky čemuž můžeme původní odhady sklizně nahradit za přesné počty. Zároveň rušíme nezaplacené objednávky, pro které jsme některá balení marně rezervovali.

  Díky tomu se do nabídky po několika týdnech dostaly některé nedostupné odrůdy.
  Máte-li o ně zájem, napište nám prosím e-mail (například formou reakce na zaslané shrnutí objednávky), rádi vám objednávku upravíme. O které objednávce je řeč, poznáme podle e-mailové adresy.
  11. 9. 17:18 Jan Kozák ml.
  Pro jistotu upřesním, jak je to s tím rušením:

  Týká se pouze objednávek placených převodem. Spolu s platebními údaji těmto zákazníkům posíláme zálohovou fakturu s týdenní splatností. Po jejím vypršení mu pošleme připomenutí. Nezaplacené objednávky většinou rušíme další dva týdny po splatnosti. Zákazníky o tom informujeme e-mailem.

  Objednávek placených dobírkou se toto rušení nezaplacených objednávek samozřejmě netýká.

  Napadaní česneku

  31. 8. 11:49 Zakladatel vlákna: Marcela Havrdová
  Dobrý den, pane Kozáku ! Ráda bych od Vás radu. Česnek - odrůda Havel mi v červnu začaly dvě rostliny vadnou-žloutnout listy, po vyndání jsem zjistila, že palice jsou bílé - jako pokryté asi plísní a jsou na nich malé oranžové "červíci" cca 1-2 mm malé.  Prosím jedná se o to háďátko ? Velmi děkuji za Váš čas. s pozdravem Havrdová
  česnekčesnek 1
  2. 9. 20:52 Jan Kozák
  Nevím, co je ten Váš červík, ale ten je tam až druhotně, živí se odumřelým pletivem. Určitě to není háďátko zhoubné.
  Ten problém je jinde. S největší pravděpodobností je česnek napaden bílou sklerociovou hnilobou.

  Prosím o radu

  30. 8. 21:16 Zakladatel vlákna: Yveta Štarková
  Dobrý den,pane Kozák snažím se pěstovat česnek.Vyzkoušela několik odrůd a vždy mi půlka úrody splesnivì.Namacim česnek do důlky,měla roztok proti plísní  vše udělala podle popisu,nevím kde dělám chybu, Česnek kupují vždy od vás.Proto prosím o radu.Dekuji za odpověď České Budějovice, Jižní Čechy.Štarková
  1. 9. 15:07 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, z tohoto popisu není možné příčinu určit. Hodně by v tom mohla napovědět fotografie. Po přidání dalšího příspěvku k němu budete moci přiložit fotografii.
  2. 9. 15:01 Yveta Štarková
  Dobrý den,fotky nemám.Spíše jsem se chtěla zeptat jaká odrůda by byla vhodná pro tento kraj.Abych si mohla u Vás objednat česnek děkuji za odpověď.
  2. 9. 20:58 Jan Kozák
  Těžká rada. Pokud neidentifikujeme problém, nedojdeme k výsledku. Když fotka není, nemůže se ani poslat. Pak by to aspoň chtělo dobrý popis, mimo jiné napsat, jestli se problém objevuje už v porostu nebo až ve skladu.
  3. 9. 13:22 Yveta Štarková
  Dobrý den,plíseň je v porostu začnou žloutnout listy,je to bílá plíseň řekla bych stejný případ co poslala paní Havrdova.Letos i při sušení splesnivel.Mozna volba špatné odrůdy.
  3. 9. 14:30 Jan Kozák
  Problém není v odrůdě, ale v půdě.
  3. 9. 2:58 Josef Vejlupek
  Měl jsem podobný problém, který zmizel, aspoň za poslední 4 roky, tím, že aplikují 2x síran amonný, hned z jara a pak v květnu 
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne