Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Semena česneku

  29. 8. 16:27 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  Několik obrázků z letošního průběhu pokusů o dozrání semen česneku. (Zájemci případně najdou víc na FB).
  Vývoj semenVývoj semenVývoj semenIn vitro pokusIn vitro pokus
  29. 8. 16:57 Jozef Sisak
  Ja to mam skromnejšie
  TGS1TGS2
  30. 8. 19:28 Michal Bláha
  Taky se připojím se svými KS. Je to foceno přes mobil, takže kvalita tomu odpovídá, ale je krásně vidět, jak se některé květy už zbarvují (nejspíš z důvodu, že nedošlo k opylení a nebo došlo k jiné fyziologické poruše). Ostatní vypadají tak, jak by přibližně měly, ale je jen otázkou, co se opravdu děje uvnitř.
  1234567
  30. 8. 20:52 Vaclav Kavka
  To je všechno Havran?
  30. 8. 21:33 Michal Bláha
  Panu Kavkovi už jsem odpověděl, ale pokud by to někoho zajímalo, tak ano, tohle je zrovna všechno odrůda Havran.
  30. 8. 21:41 Vaclav Kavka
  Havran se zdá být na semena nejnadějnější. Těch mých několik semen před 3 lety bylo pravděpodobně z něj. Protože mi pěstitelsky moc nejde (je to česnek do Polabí), tak jsem od něj trochu ustoupil, ale zase se k němu vracím.
  31. 8. 11:55 Libor Hejduk
  Kde pěstujete? Já jsem z jižních Čech cca 430 mnm, už se to u nás začíná zvedat na Šumavu a s Havranem jsem problémy neměl, pěstitelsky to pro mě byla jistota dobrého výpěstku, ale uživatelsky nějak tyhle velkostroužkové odrůdy moc nemusím, tak jsem ho zase omezil, některé roky i vyřadil. Ale pěstuji na zahradě jen pro vlastní spotřebu.
  31. 8. 12:44 Vaclav Kavka
  Střední Čechy, 400+ mnm. Specifikum té lokace jsou velké výkyvy teplot a vlhkostních poměrů, což je nejspíš ten problém. (můj, ne odrůdy)
  31. 8. 19:54 Jiří Polách
  Dobrý den Zajímalo by mne jestli už se někomu z Vás podařilo z těch semen něco vypěstovat ,nebo jestli aspon vyklíčily. Byla by to asi revoluce ve šlechtění česneku. Přeji mnoho úspěchu       S pozdravem Polách
  31. 8. 22:10 Vaclav Kavka
  Před 3 lety mi uzrálo pár semen, jsou tu někde vyfocena. Tehdy jsem je vysel a nevzešla, úplně jsem nevěděl, jak na to. Od té doby jsem natrénoval s mnoha semeny nejbližších příbuzných česneku a už asi vím jak na to... teď jen aby zase nějaká někdy dozrála.
  Jo... taky jsem kdysi získal semena česneku od Ivana Buddenhagena a mám z nich už dobře etablované klony, které pěstuji. A jeden kolega v tomto úsilí ze stejného zdroje dotáhl jeden klon k registraci jako krajovou odrůdu, zde v ČR.
  1. 9. 15:59 Jiří Polách
  Dík za rychlou odpověd. Co tak to dozrávání urychlit nějakým foliáčkem bez čel a třeba aby folie nesahala až k zemi? To kvůli přílišnému vlhku. Přeji stejný výsledek jako má Váš kolega.
  1. 9. 16:04 Vaclav Kavka
  Děkuju. Ta problematika dozrávání je dost složitá, jak potvrdí každý, kdo to zkusil. Vyzkoušejte to taky. Teoreticky je na tom "všechno" známo, v praxi je to v našem klimatu boj s pravděpodobností. Když nás bude víc, tak to podle zákona velkých čísel dopadne dobře.

  Sulka

  28. 8. 17:54 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  P.ing. na trhu je momentálně k dostání Sulka K a Sulka extra. Můžu prosím znát Váš názor která je lepší? Složení i dávkování je přibližně stejné. Dík za názor.
  28. 8. 23:09 Jan Kozák ml.
  Jedná se o obchodní název.
  – Česneku je to jedno.
  – Roztoč vlnovník česnekový by mezi nimi možná rozlišovat chtěl, ale protože je v tu dobu už po smrti, jeho názory nikoho nezajímají.
  – Naopak se ví, že na háďátko zhoubné nedělají žádný dojem proklamace producenta. Na něj Sulka neúčinkuje.
  – Ať se to jmenuje, jak chce, na moření česneku stačí 2-3 hodiny. Delší lázeň je zbytečná, může mít negativní efekt na výnos.

  praskání česneku

  26. 8. 7:33 Zakladatel vlákna: ivo bouda
  Dobrý den pane Kozák
  již druhý rok od vás kupuji česnek na sadbu.Letos jsem sadil česnek z vaší krabičky/více druhů/.Po sklizni byly všechny palice pěkné,ale po určité doibě začaly praskat.Prosím co může být příčinou.Letos opět čekám na vyřízení objednávky od vás.
  Děkuji za odpověď
  26. 8. 19:07 Jan Kozák
  Nedovedu si možná správně představit, jak ten Váš problém vypadá. Pokud se cibule jakoby rozevírají, může to být způsobeno vysokou teplotou při sušení.

  Pacibulky

  24. 8. 13:49 Zakladatel vlákna: Ondřej Zajíc
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Emik novinka?Kdy v Česku?

  24. 8. 0:18 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Václave. Chci se jen přeptat, kdy bude tato odrůda v nabídce pro Česko. Děkuji co nejpokorněji.

  Více květních stvolů u Bjetinu

  23. 8. 14:46 Zakladatel vlákna: Tomáš Cerhák
  Dobrý den, u česneku odrůdy Bjetin se mi na několika palicích vytvořili více 2-5 květních stvolů. Čím to může být způsobeno? Sázel jsem z vlastní sadby z loňska. Děkuji za odpověď. 
  Květní stvoly
  23. 8. 20:33 Jan Kozák
  Jde o fyziologickou poruchu, jejíž frekvence se zvyšuje v extrémních podmínkách. 

  Emik novinka ?

  21. 8. 17:14 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  21. 8. 20:53 Jan Kozák
  Je to správně. Emik je letos registrovanou odrůdou pro Slovensko vyšlechtěnou "mladším Kozákem", tedy  Václavem. Fotka na stránkách záhradníctva Klívia souhlasí.

  Sulka

  19. 8. 10:48 Zakladatel vlákna: Ladislav Uher
  Dobrý den, pane Kozáku, začátkem července jsem sklidil odrůdu Havran, Lukan a Vekan. Část si nechávám na sadbu. Má smysl teď morit Sulkou anebo počkat až před výsadbou? A druhý dotaz ohledně skladování cesneku; lze oloupané stroužky naložit do oleje, nebo rozmackat, smíchat se solí a skladovat ve spizi? Máte s tim zkušenosti? Děkuji L. Uher
  20. 8. 18:59 Jan Kozák
  Moření sadby v tomto termínu přináší jistotu, že sadba nebude napadena vlnovníkem česnekovým.
  S technologickým zpracováním česneku nemám zkušenosti; třeba někdo jiný.
  23. 8. 0:45 Vaclav Kavka
  Ač neodborník, vím, že je takové pravidlo, že kde není kyslík, musí být kyselé pH kvůli možnosti rozvoje sněti. Vím, že lidi česnek do oleje tradičně dávají, ale vedl bych toto riziko v patrnosti.

  uskladnění česneku

  17. 8. 22:49 Zakladatel vlákna: Vlasta Tomsová
  Zdravím a prosím o názor -usladňování česneku v seně.Česnek i seno mám.Děkuji Tomsová
  20. 8. 19:00 Jan Kozák
  Tak to máte jednoduché. Bedýnku s česnekem zahrabejte do sena.

  Tvorba vlastní sadby

  17. 8. 11:02 Zakladatel vlákna: Miloš Brůcha
  Dobrý den, chci se zeptat, zda i po 50 letech pěstování a vlastní tvorby sadby je možné dále pokračovat, nebo je vhodné sadbu obměňovat?
  Děkuji za odpověď. 
  17. 8. 21:14 Jan Kozák
  Pokud jste se svou odrůdou stále spokojen, tak se jí držte. Ovšem zkusit občas něco nového na doplnění není na škodu.

  Shipping to Germany

  15. 8. 22:14 Zakladatel vlákna: Johannes Kayßer
  I'm an organic garlic grower from Germany and your variety Vekan was recommended to me by other German garlic growers. I wonder how I can get it from you? Because it doesn't look like I can chose another country than my order shall be shipped to.

  Thanks!
  16. 8. 9:44 Jan Kozák ml.
  Hello, thank you for your interest. Vekan is unfortunately sold out.

  We only send large shipments (500+ kilograms) directly abroad. If you are interested in smaller packages, you will find them in some Czech online stores in September.

  odrůda Mirka

  15. 8. 19:42 Zakladatel vlákna: Monika Šmídová
  Dobrý den. Odrůdu Mirka nebudete mít na prodej?
  15. 8. 20:08 Jan Kozák
  I mně je to líto, že Mirka letos nebude.

  Pěstování česneku

  15. 8. 18:10 Zakladatel vlákna: Petra Straková
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli jde česnek pěstovat v řádku jako brambory. Děkuji za odpověď 
  15. 8. 20:06 Jan Kozák
  Pokus myslíte vzdálenost řádků, pak je škoda pole. Pokud myslíte hrůbky. tak to lze. V tomto případě je dobré volit dvojřádky, aby byl hrůbek dostatečně široký.

  Aká je to odroda?

  10. 8. 0:14 Zakladatel vlákna: Adriana Hudáková
  Dobrý deň. Pomohli by ste mi, prosím, identifikovať, o ktorú z Vašich odrôd ide? Je to jeden z cenakov z vašej darčekovej krabičky (prvýkrát sadený v nov. 2020). Všetky odrody z krabičky boli veľmi pekné, ale iba tento vydržal dokonale zdravý a pevný do marca 2022 (zabudnutý v prázdnom byte na kuchynskej linke, ostatné buď splesneli alebo zoschli). Bohužiaľ som ho nemala označený. Zasadila som ho znovu a zdá sa, ze sa mu u nás veľmi darí. Fotografia je z tohto roku, sadené 03/2022, dopestované bez morenia, polievania a hnojenia v obci Spišský Hrhov, východné Slovensko. Ďakujem za pomoc. 
  odroda?odroda?
  15. 8. 20:03 Jan Kozák
  Chvilku jsem váhal, je.li to Bjetin (hodně popraskané suknice) nebo Havel (pravidelné velké stroužky). Je to Havel.

  Pacibulky

  9. 8. 22:43 Zakladatel vlákna: Ondřej Zajíc
  Dobry den, chtel bych se zeptat, jestli je vhodne morit pacibulky pred vysadbou v sulce nebo je to zbytecne. Tento rok bych rad nejake vysadil, tak bych to nechtel pokazit. A jeste by me zajimalo, jestli je lepsi pacibulky sazet do vyvyseneho zahonu nebo do zahonu obycejne v zahrade, pripadne jak je vysazujete Vy? Dekuji za odpoved a preji mnoho uspechu. Zdravi Ondrej Zajic
  26. 8. 23:38 Jan Kozák ml.
  Vlnovník vám dokáže pacibulky zlikvidovat. Jejich moření je důležitou prevencí.

  Zda pěstovat ve vyvýšeném záhonu nebo v běžné úrovni, je asi jedno. Ve většině případů je to pouze designový prvek, daní za nějž je závislost na častější zálivce. Často zmiňovanou výhodou vyvýšeného záhonu je, že při údržbě plodiny se nemusíte tolik ohýbat. Což tedy funguje do doby, než si uvědomíte, že při stavbě a údržbě záhonu jako takového se ohýbat musíte dost.

  S pěstováním pacibulek je to trochu podobně. Funguje to do značné míry díky iluzi. Někteří pacibulky pěstují proto, že si myslí, že tím česnek ozdravují. Pacibulka je technicky to samé jako stroužky. A zcela, ale zcela něco jiného než semena. Pacibulku v porovnání se stroužkem zvýhodňuje to, že není v přímém kontaktu s půdou. Abyste však z pacibulky získal plnohodnotnou cibuli, musíte ji aspoň dva roky pěstovat… v půdě… Vidíte tam ten problém?

  Pak je ještě k úvaze jedna věc. Ve článku o nových odrůdách jsme si vysvětlili, proč se u česneku používá laboratorní ozdravení. Umožňuje zvýšení výnosu, kterého by se konvenčním šlechtěním dalo dosáhnout také, ale výsledku by se nejspíš nedožily ani vaše děti. Poté, co takový materiál opustí sterilní prostředí, dochází k reinfekci, která snižuje výnos na původní úroveň a dokonce se dostává i pod ni. Příroda nám dává poměrně krátké období vyššího výnosu, a je škoda ho vyplýtvat na stádium pacibulky, mikrocibulky a minicibulky.
  < Novější12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne