Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Jaké radličky se Vám osvědčily pro sázení?

  7. 8. 19:47 Zakladatel vlákna: Jiří Strnad
  Dobrý den, dotaz bych rád směřoval na Vás všechny, kteří si připravujete půdu malotraktorem, traktorem.

  Jaké radličky pro sázení používáte? Koupil jsem tyto - viz obrázek, ale nedaří se mi docílit dostatečné hloubky, stroužek je pak zahrnut jen 3-4 cm vrstvou hlíny a kromě jednoduché sklizně to má jen samé nevýhody. Budu rád za každou radu. 
  Radličky - horní foto; Výsledek - dolní foto
  10. 8. 14:05 Aleš Kubík
  Zdravím,
  Na fotografii vidím, že jste radličky přišrouboval přímo na "příčník" tak se nedivím, že se nedostanete hlouběji. Chce to "ponořit" do půdy.
   Já používám hrobkovací radličky a spokojenost. Na podzim už budu mít mechanický sazeč, tak uvidím jaké výsledky budou k porovnání. Především kvůli orientaci sadby atd.
  Držím palce.

  Palice s plísní

  6. 8. 13:26 Zakladatel vlákna: Ivana Černá
  Dobr_ den pane Kozáku. Koupila jsem česnek a na stroužcích některých paliček jsou fleky( asi plíseň) Jiné jsou v pořádku. Může tě mi prosím odpovědět zda plíseň napadne i ty dobré, nebo zůstane v paličce a ostatní bude dobré. Mám ho docela dost a tak se obávám, že za pár měsíců bude po česneku  Nebo ho mám zpracovat všechen ( sušení a pod.) Děkuji předem za odpověď. 
  9. 8. 7:13 Jan Kozák
  Na toto neumím odpovědět, protože je otázka nedostatečně srozumitelná. Samozřejmě může jít o nějakou chorobu, ale určitě ne o plíseň. Ta se u česneku nevyskytuje.

  Hnědé suknice

  4. 8. 14:50 Zakladatel vlákna: Jan Bartoň
  Dobrý den, zajíma mě proč mi po usušení na některém česneku zhnědly suknice. Stroužek pod tím je v pořadku jenom ta barva se mi nezdá. Je možné takový česnek déle skladovat? Děkuju za odpověd
  1.2.
  9. 8. 7:11 Jan Kozák
  Tento jev se často nachází u rostlin, které předčasně ukončily vegetaci. Ale nepovažuje se to za závadu.

  Hnědé skvrny

  3. 8. 18:47 Zakladatel vlákna: František Oulehla
  Dobrý den. Na česneku HAVRAN jsou hnědé skvrny. Jaká je toho příčina. Vedle na záhonu pěstovaný česnek HAVEL, JOVAN a VEKAN jsou beze skvrn. Děkuji. Oulehla
  HAVRAN
  9. 8. 7:08 Jan Kozák
  Těžko říct. Můžete být způsobeno fyziologicky, ale také fuzáriem.

  Dotaz

  3. 8. 16:51 Zakladatel vlákna: Olga Hlávková
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  4. 8. 2:18 Olga Hlávková
  Prosím administrátora o odstranění tohoto neúplného dotazu, měl vypadat jinak, ale stejně už není aktuální. Děkuji.

  Česnek Dukan

  3. 8. 9:41 Zakladatel vlákna: Marie Tomešová
  Dobrý den, můžete mi prosím poradit odrůdu česneku podobnou Dukanu, v nabídce ji už nemáte, chuťově jsem s ní byla velice spokojena.
  Děkuji
  Marie
  3. 8. 17:09 Jan Kozák
  Je tu nějaká chyba. Buď myslíte nepaličák Lukan nebo ruský paličák Dukát nebo něco úplně jiného. Až budou přesně známy množství jednotlivých odrůd, dá se předpokládat, že se nějaký nepaličák v nabídce ještě objeví. Ale kdy to bude, nevím. Snad v polovině srpna.  Musíte si to sama hlídat. V případě ruského paličáku můžeme nabídnout odrůdu Havel, ta má k nim velmi blízko. No a pokud bylo myšleno něco úplně jiného, tak zvolte takovou univerzální odrůdu Slavin. To je můj favorit v kuchyni, protože má podlouhlé stroužky, s nimiž se dobře pracuje.

  identifikace plevelu

  30. 7. 22:39 Zakladatel vlákna: Pavel Martinec
  Dobrý den, můžete mi prosím poradit který druh plevelu je na fotkách? Mechanicky se mi plevel nedaří zlikvidovat tak vás poprosím zda-li by jste mi doporučil nějaká herbicid který by si s tímto plevelem v česneku poradil. Aplikace v telefonu mi napsala, že je to Rosička krvavá. Děkuji
  PlevelPlevelPlevel_1
  31. 7. 14:32 Jan Kozák ml.
  Pokud se vám nedaří plevel vytrhnout, použijte motyku. Jen je dobré to udělat před tím, než se vysemení. Tedy před dvěma až třemi týdny.
  31. 7. 16:20 Jan Kozák
  Rosička to je a to buď zmíněná krvavá nebo lysá. Ono je to však úplně jedno. Pokud nestačíte likvidovat mechanicky, můžete použít kterýkoliv graminicid. Mimo zmíněné rosičky budou likvidovány všechny druhy trav s výjimkou kostřav.

  identifikace plevelu

  30. 7. 22:39 Zakladatel vlákna: Pavel Martinec
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Sadba odrůd Lukan a Benátčan

  26. 7. 23:56 Zakladatel vlákna: Jan Hokeš
  Vážený pane Kozáku, bude letos k dispozici sadba odrůd Lukan a Benátčan?
  Děkuji předem za odpověď.
  28. 7. 7:27 Jan Kozák
  Obě odrůdy letos v nabídce byly, Lukan dokonce dvakrát. Dá se předpokládat, že se po konečném zjištění skutečných množství jednotlivých odrůd v nabídce znovu objeví.

  Konzumní česnek

  26. 7. 13:35 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
  Dobrý den, můžete mi prosím doporučit někoho, kdo prodává kvalitní konzumní česnek?
  Děkuji

  Ing. Tomáš Pščolka
  26. 7. 21:42 Jan Kozák
  Nemám s tím problém. Zkuste https://www.ceskydomacicesnek.cz/

  prosba o identifikaci choroby

  25. 7. 11:55 Zakladatel vlákna: Ivona Heczková
  Dobrý den. Mám malou zahrádku v horách ve Slezsku. Po léta tam babička pěstovala česnek i cibuli - docela úspěšně přestože je tam půda kamenitá a málo "výživná" (je to oblast těžby pískovce) Já chci pěstovat totéž v minim.množství spíše pro radost ze zahradničení. Přestože dodržuji v mezích možností střídání plodin, vápnění, dohnojování spec.hnojivem na cibuli a česnek, předsadbové moření stroučků, provzdušnění půdy pískem či dřevo.popelem ... tak jsem letos jako už po několikátý rok opět propadla zoufalství z neúspěchu...
  Po pečlivém studiu otázek a odpovědí v tomto diskus.f. chápu, že "můj" česnek trpí buď hnilobou, nebo Kořenohubem... Jenže pokud tomu je tak, tak stejně nevím co s tím dál...
  Už bych se přiklonila i k tomu "sypání cukru" do půdy, abych rozhojnila tzv.zdravé dezinfekční kultury...
  Jelikož se nerada vzdávám tak vás prosím o radu 1.) jak ošetřit půdu po vytažení plodin  (zelené hnojení mi nic moc nepomáhá) 2.) jak si počínat dál - abych sklidila alespoň pár hezkých palic.

  Přestože mám koupenou vždy kvalitní sadbu = certifik. od českých pěstitelů a sázím velmi pozdě na podzim velké stroučky, tak vytahuji ze země rozpadající se povětšině zahnědlé mini.palice...
  (níže zkusím přiložit pár fotografií...
  Děkuji za odpov. I.H.
  654321
  25. 7. 16:51 Jan Kozák
  Jestli je česnek napaden sklerociem nebo "jenom" botrytidou z fotek nepoznám. Z Vašeho textu se zdá, že máte napadeny všechny rostliny, což není zrovna důvod k optimismu. Nevím, jak vypadá půda. ale obecně bych si myslel, že do kamenité půdy patří spíše organická hmota (hnůj, kompost, zelené hnojení) než písek. A tady pozor, nepoužívat komposty z obecních kompostáren, pokud nejsou propařeny; ty jsou jedním z největších zdrojů chorob. 
  Tož zkuste následující. Volte co nejranější odrůdu (Anton, Lukan, Bjetin, Vekan) nebo alespoň velkostroužkovou (Havel, Havran, Janko, Jovan, Rusinka). Ale musíte si pohlídat, kdy se znovu některá z nich v nabídce objeví. Určitě použijte před výsadbou Rizocore a na jaře ho zopakujte. Jestliže se (pravděpodobně počátkem června) objeví žloutnoucí rostliny, na nic nečekejte a předčasně skliďte. V té době už budou mít cibule i stroužky přijatelnou velikost. Sušení je v té době náročnější, je dobré ponechat jen čtyři suknice.
  26. 7. 9:34 Ivona Heczková
  Moc díky za rady, budu zkoušet :)

  A co udělat se záhonkem po této "sklizni" ?
  (zelené hnojení osívám každoročně, kompost máme svůj, ale tedy ne.zrovna kvalitní a už vůbec ne propařený...)
  Mám zkusit provápnit, nebo chem.dezinfik. třeba tou Sulkou, nebo Rizocorem ? Nebo zasít ještě jinou "ozdravující" plodinu - mimo zelené hnojení ?
  Na tolikrát zmiňovaný cukr bych přistoupila logikou, ale moc se mi do něj nechce, jelikož máme všude hafo mravenců...
  (půda je zde málo kvalitní - je to vše vpodstatě drolený kámen s trochou humusu, takže vše kvalitní se deštěm proplachuje a odtíká pryč.. ale mí předkové kdysi i sousedé dnes přece jen něco málo vypěstovali... Je fakt, že hnůj jsem do země zapravovala jen granulovaný mix + to zelené hnojení... písku jsem přidala trochu ze zoufalství - myslela jsem, že jsou rostlinky spodními pramínky "přemokřené"proto žloutnou a hynou)
  Opět předem díky za odpověď I.H.
  26. 7. 21:53 Jan Kozák
  Protože sypání cukru bylo v uvozovkách, netušil jsem, že je to míněno doopravdy. Asi tady došlo k omylu, pravděpodobně se to týkalo sypání cukru do ovoce pro přípravu kvasu na slivovici. Podle mých zkušeností je bez cukru slivovice sice míň, ale je lepší. 
  Jestli chcete ozdravující plodinu, tak na zelené hnojení použijte hořčici. Pokud nedáváte do kompostu špatný česnek, pak nemusíte mít obavu, že byste si rozšiřovala nějaké choroby česneku na pozemku, Pokud jste však špatný česnek do kompostu dala, tož je to průšvih a nabídněte ho třeba protivným sousedům,
  27. 7. 12:12 Ivona Heczková
  :D ok :D

  ( s tím cukrem jsem si myslela, že to rozvášní nějaké veselé kvasinky a vznikne z nich "Odboj" proti ostatním politicky plísňovým aj jiným "stranám"...)

  Dík Přeji hezké dny :)
  11. 8. 1:53 Alois Juráň
  Zdravím..A co Tagetes Patula?Máte s ním nějakou zkušenost jako se zeleným hnojením??

  Hnojení

  24. 7. 17:35 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den, pane ing. Kozáku, mám dotaz ohledně hnojení, přikláníte se spíše k podzimnímu hnojení cereritem, před výsadbou, nebo je vhodnější až jarní po vzejití ( používám yaramilu komplex, ve 2 dávkách). Děkuji
  24. 7. 18:21 Jan Kozák
  Cererit určitě jenom na podzim zapravit před výsadbou. YaraMila Complexem můžete přihnojit i brzy na jaře, ale dvě třetiny dávky dejte už na podzim.

  Hnědý cesnek

  24. 7. 8:58 Zakladatel vlákna: Petr Vasek
  Posílám foto česneku. Loňský cesnek mi hodně postupne zhnednul. je to nějaká choroba? Na foto je poslední cesnek 
  Loňský cesnek v červenciHnědý cesnek
  24. 7. 9:12 Jan Kozák
  Žádná choroba to není. Je to napadeno roztočem vlnovníkem česnekovým což je největší problém skladování česneku v domácích podmínkách.
  25. 7. 9:15 Petr Vasek
  Děkuji za odpověď. Ještě jeden dotaz. Použil jsem ho při výsadbě a včera vytáhl ze záhonu. Jsem schopen se tomuto roztoči ochránit?
  Děkuji za odpověď Petr Vašek
  25. 7. 16:15 Jan Kozák
  Jistý smysl má prosypání suchého česneku aromatickou bylinou, osvědčila se levandule. Rovněž pomáhá uložení česneku do čerstvého lučního sena; to však doma nemá každý.

  Odrůda česneku

  22. 7. 9:31 Zakladatel vlákna: Milan Michálek
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  22. 7. 13:47 Jan Kozák ml.
  Se svým dotazem se prosím obraťte na distributora francouzské odrůdy. My nejsme distributor francouzských odrůd. Šlechtíme a prodáváme své vlastní.

  zelená louka

  21. 7. 12:07 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den, letos mám v plánu sázet česnek na místo, kde byla v minulosti zelená louka. Pole jsem na jaře zoral a  postříkal roundupem, jelikož zde bylo spoustu pýru. Do výsadby mám v plánu pravidelně kultivovat, aby se nevysemenil plevel. Doporučil by jste před výsadbou hnojit jen cereritem (popř. kolik kg/ar?) nebo použít i doplňkové hnojivo, např. YM complex? (rizocore používám pravidelně) Děkuji, s pozdravem.JS.
  21. 7. 19:09 Jan Kozák
  Pokud bývala louka sklízená (na zeleno nebo na seno), je půda hodně vyčerpaná. Proto bych bez půdního rozboru doporučil základní hnojení 8 - 10 kg Cereritu na ar. YM complex neznám ani jsem ho nenašel na internetu (možná proto, že to moc neumím).
  22. 7. 7:22 Jiri S.
  Dobrý den, myšlen YaraMila Complex.doporučil by jste v kombinaci s Cereritem, nebo je zbytečné ?Děkuji
  22. 7. 9:39 Jan Kozák
  Ta uvedená zkratka mě nenapadla. Použijte jedno nebo druhé.
  22. 7. 6:36 Radek Bohmalský
  Dobrý den,Yaramila Complex používám pravidelně a dlouho s velice dobrými výsledky.
  < Novější23456Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne