Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Cibulo-cesnek

  19. 7. 2022 16:20 Zakladatel vlákna: František Dostál
  Zdravím v hospodě jsem poznal pana který měl u sebe velkou palici česneku, uvnitř byly 4 stroužky, bylo to velikosti cibule a tvrdil že je to kříženec cibule s česnekem. Vzhledově a velikostně to vypadalo jak cibule ale mělo to stroužky. Chci se zeptat jestli je to vůbec možné křížit mezi sebou a popřípadě jestli se tento kříženec dá někde koupit. Děkuji za odpověď. 
  19. 7. 2022 17:53 Jan Kozák
  Vůbec nevadí, že jste se v hospodě s tím zázrakem nefotili. Přesně vím, co to je a není. Není to cibule ani česnek, natož jejich kříženec. Je to cibule póru (Allium porrum). Pór druhým rokem po výsevu vytváří mimo květu také cibule Vámi popisované a dál se může stroužky množit. Ale cibule póru jsou nechutné. V Kaliformii pěstují tento "česnek" pod názvem elephant garlic a trumfují se, kdo vypěstuje větší, Údajně už překročili hranici jednoho kila.

  Bjetin pokrytý plísní

  19. 7. 2022 11:17 Zakladatel vlákna: Eva Rejnková
  Dobrý den, zasadila jsem bjetin, mořila sulkou. Vyrostl na jaře, stonky byly stále dost tenké. Ještě se nenarovnával, zkusila jsem jeden vyndat, byl potažený šedou plísní. Některé palice úplně zničila. Prosím o radu, jak příští rok postupovat. Je to choroba česneku, nebo plíseň šedá?
  19. 7. 2022 17:42 Jan Kozák
  Jestliže byla cibule (ne palice; tu má česnek, podobně jako člověk, nahoře) potažena šedou plísní, pak by to skutečně mohla být plíseň šedá (Botryotinia sp.). 
  Ale to by byla jednoduchá odpověď. Nepíšete, ve kterém termínu jste rostlinu kontrolovala. Pokud to bylo ještě v červnu, mohlo se skutečně jednat o Bjetin, pokud to však bylo až krátce před napsáním dotazu, pak to Bjetin být nemohl, protože ten je nejranějším českým paličákem. Ani informace o tenkých stoncích na Bjetin nesedí. Rovněž z dotazu není znám původ sadby.
  A jak znovu postupovat? Jednoznačně nová sadba a nový pozemek (myšleno záhon). A určitě použijte pomocný přípravek Rizocore.

  Poděkování

  16. 7. 2022 17:33 Zakladatel vlákna: Šárka Dundáčková
  Dobrý den, chtěla bych jen poděkovat za krásnou loňskou sadbu. Díky Vám se nyní můžeme těšit z krásného, zdravého česneku. 
  Slavin IISlavin IISlavin II
  19. 7. 2022 17:26 Jan Kozák
  A my děkujeme za pochvalu.

  Po sklizni

  15. 7. 2022 21:22 Zakladatel vlákna: Michaela Zikmundová
  Dobrý den, co by se prosím po uvolněném záhonu teď v létě vysévat nebo sázet nemělo. 
  17. 7. 2022 22:05 Vítězslav Dotzauer
  Nesázejte česnek a cibuli. Brambory letos zkouším prvně. Asi by to chtělo lehčí otázku. Třeba co můžete sázet?
  Již rostouPřed týdnem zasazenyPo česneku zkouším brambory doufajíc v lepší zítřky
  18. 7. 2022 9:15 Michaela Zikmundová
  Děkuji za reakci a fotky. Četla jsem, že by se právě brambory po česneku sázet neměly, nebylo ale zmíněno, proč. Ono je toho hodně, co se dá sít nebo sázet po sklizni česneku, chtěla jsem jen vědět, co vyloženě do té půdy nejde. Třeba ty brambory nebo košťáloviny? Nebo se může sázet úplně všechno? Tedy pokud to stačí vyrůst.. Jde mi o tu půdu. Každopádně Vám přeji bohatou úrodu brambor!
  18. 7. 2022 19:48 Jan Kozák
  Správně píše pan Dotzauer, nesázejte cibuli ani česnek, ale ani pór. Všechno ostatní, pokud tomu vyhovuje krátká vegetační doba, sázet můžete.
  18. 7. 2022 20:48 Michaela Zikmundová
  Mockrát děkuji.
  19. 7. 2022 13:16 Josef Vejlupek
  Sejte hrách, buď sklidíte nebo zaoráte jako zelené hnojení
  22. 7. 2022 9:22 Michaela Zikmundová
  Děkuji za radu.

  Sázení nadcibulek

  15. 7. 2022 10:25 Zakladatel vlákna: Karel Kalaš
  Dobry den. Co se stane když zasadím stroučky z horního patra, nadzemní pacibulky- fyziologická porucha_ Děkuji Kalaš
  15. 7. 2022 20:13 Jan Kozák
  Budou-li tyto stroužky dostatečně velké (nad 1 g, raději nad 1,5 g) narostou Vám normální cibule.

  Rusinka

  11. 7. 2022 14:15 Zakladatel vlákna: Jan Hajda
  Dobrý den,
  objednal jsem si odrůdu Rusinka. Vždy jsem měl odrůdy s ranějšími termíny sklizně. Poslední roky naše podnebí není nic moc. Jaro suché a léto propršené. U předchozích odrůd jsem se vždy strachoval o hnilobu česneku. Párkrát jsem musel i česnek vytáhnout dříve, protože byl dlouhou dobu ve velmi mokré půdě. Bavíme se o termínu sklizně zhruba polovina června. Rusinka má termín sklizně o měsíc později. Je tato odrůda více odolná mokré půdě?
  Děkuji
  11. 7. 2022 19:51 Jan Kozák
  Dlouhodobé zamokření nemá rád žádný česnek, Rusinku nevyjímaje. Uvidíme, třeba bude lepší rok.

  Pěstujte v jílovité půdě

  11. 7. 2022 10:19 Zakladatel vlákna: David Wanegårdh
  Zdá se, že Vekan prosperuje v baltské moréně zde ve švédském Skåne. Vekan skutečně zahrnuje vápno a jíl bohatý na živiny. Dal jsem si s půdou hodně práce a zvýšil obsah humusu vyzrálým koňským hnojem, kamennou moukou, účinnými mikroorganismy a širokou vidličkou. Pomáhá i mulčování senáží. Přesto ne všechny odrůdy prospívají tak dobře jako Vekan!
  Které další odrůdy ve vašem chovu dobře rostou v půdě s vysokým obsahem jílu a které ne? Je v tom nějaký podstatný rozdíl?
  Vekan
  11. 7. 2022 10:22 David Wanegårdh
  Vekan verkar trivas i Östersjömoränen här i Skåne. Vekan omfamnar verkligen den lime- och näringsrika leran. Jag har lagt ner mycket arbete i jorden och ökat humushalten med mogen hästgödsel, stenmjöl, effektiva mikroorganismer och en bred gaffel. Mulchning med ensilage hjälper också. Ändå är det inte alla sorter som trivs lika bra som Vekan! 
  What varieties of your stock grows well in soils with high content of clay and which doesn't? Is there a significant difference?
  11. 7. 2022 19:42 Jan Kozák
  Jestli je půda jílovitá nebo písčitá, je pouze jedním z mnoha faktorů, které na rostliny na daném stanovišti působí. Proto nelze určit, která odrůda u Vás poroste dobře a která hůř.

  Havel

  11. 7. 2022 9:10 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den, v r. 2020 jsem si koupil certifikovanou sadbu odrůdy Havel. Česnek jsem musel předčasně sklidit (začátek července) jelikož nať byla zcela suchá. Česnek byl malý- okolo 5cm. Z pár větších jedinců jsem vybral sadbu a minulý rok ji zasadil- se stejným výsledkem- musel jsem sklidit minulý týden, jelikož nať začala ze dne na den hrozně rychle schnout. Okem lajka není na  palicích žádný zdravotní problém- jen je opět malý (max. 5cm). Pravidelně přihnojován ledkem a močovinou. Bjetinu 20m vedle se daří krásně, ale Havel je problém. Máte zkušenosti s tímto problémem? 
  Havel 1Havel 2Havel 3
  11. 7. 2022 19:38 Jan Kozák
  Právě toto je smysl šlechtění více odrůd. Ne každá dá na stejném stanovišti stejný výsledek. Tak odrůdu Havel nepěstujte. Budete-li sledovat rubriku objednávka, určitě se tam ještě některá z dalších velkostroužkových odrůd objeví.
  12. 7. 2022 13:48 Mirek Ž.
  S odrůdou Havel mám podobnou zkušenost. Opakovaně malé a následně ještě menší palice. Plně souhlasím s panem Kozákem, tuto odrůdu v daném místě nepěstovat. Tak jsem to i já udělal. Pěstuji jen pro vlastní potřebu a pro rodinu jiné odrůdy bez větších problémů řadu let.
  12. 7. 2022 15:36 Olga Hlávková
  S odrůdami Havel a Havran stejná zkušenost. Na jinak velmi úrodné střední Moravě (řepařská oblast, 220 metrů nm) tyto dvě odrůdy vyrostou sice zdravé, ale nejmenší že všech. Zkoušela jsem je tři roky po sobě než jsem je definitivně zavrhla - výsledek byl vždy stejný. Jiné odrůdy 10- 14 cibulí do jednoho kilogramu a tyto tak mrňavé, že jsem je ani radši nepočítala. Letos jsem si zde objednala novinky Rusinku a Janko a trochu se bojím, aby to nebylo podobné, i když v popisu se uvádí nadměrná velikost. Snad se jim tady bude dařit, jako všem dalším odrůdám, kromě toho Havla a Havrana.
  12. 7. 2022 20:13 Jan Kozák ml.
  Obecně odrůdy s menším počtem velkých stroužků jsou náchylnější na optimální podmínky než ty, které obsahují stroužků větší množství. Mohou narůst hodně velké, ale právě z důvodu nízkého počtu stroužků i dost podprůměrné.
  Další věcí je, že vyšší nároky na podmínky způsobují, že je pravděpodobnější, že se najde více zákazníků, u nichž se některé z těchto odrůd nedaří. Přece jen za dobu, co jsou tyto odrůdu na trhu, je pořídily desítky tisíc zákazníků.
  Jednotlivé velkostroužkové odrůdy se těmi užšími požadavky příliš nepřekrývají. Předpoklad, že když se u vás nedaří jedné, automaticky tam nepůjde druhá, je chybný. Takový Havran, Bjetin a Rusinka jsou od sebe hodně vzdálené. Pokud má pěstitel o tyto odrůdy zájem, je potřeba, aby je na konkrétním stanovišti vyzkoušel. Proto začátečníkům tyto odrůdy nedoporučujeme.
  13. 7. 2022 8:33 Irena Slabá
  Mám opačnou zkušenost s odrůdou Havel, v Polabí vychází jako nejlepší z celé krabičky, ostatní jsou menší.
  Havel
  16. 7. 2022 20:08 Olga Hlávková
  Asi to bude problém jen našeho regionu, s dalšími odrůdami pana Ing. Kozáka mám jen dobré zkušenosti. Docela by mne zajímalo, jestli jiní pěstitelé v naší oblasti (Přerovsko) mají s Havlem a Havranem lepší výsledky, ale zatím se zde v tomto směru nikdo ani kladně, ani záporně, nevyjádřil. 
  17. 7. 2022 10:48 Petr Štěpánek
  Dobrý den, pěstuji v okoli Olomouce - černozem, cca 240mnm. Odrůda Havran vždy velikostně nadprůměr, ale problém v nĕkterých letech s fusariem (pouze u Havrana). Od roku 2015 postupné zmenšování  výnosu. Havel jsem kupoval od p. Kozáka asi v r.2016 a z malých cibulí vyrostl první a i druhý rok nádherný velký česnek. Sadbu mám doteď a je poznat postupné snižování výnosu, cibule už po 6 letech jsou dost nevyrovnané a i rostlina je znatelně menší. Takže můj závěr je, že se těmto odrůdám tady daří, ale je  nutná výměna sadby po cca 4-5 letech za novou, bezvirozní.

  Sadba z vlastni urody

  10. 7. 2022 22:18 Zakladatel vlákna: Jan Trnka
  Dobry vecer. Minule jsem koupil krabicku (8 druhu) a krome Benatcana vsechny vysly docela dobre. Prave jsme sklidili. Protoze vase nabidka je uz dost omezena, chceme pouzit sadbu z vlastni sklizne. Je nutno ji nejak osetrit, nebo staci namorit sulkou az pred vysadbou? Uskladnit do te doby pri pokojove teplote, nebo radeji v lednici? Dekuji.

  Cisteni cesneku

  10. 7. 2022 19:25 Zakladatel vlákna: Monika Paukertova
  Dobry den, chtela bych se zeptat, kdyz jsme sklidily cesnek a slouply z jeho prvni vrstvy/aby jsme ho ocistily), zda jsme ho nejak poskodily? Dekuji

  CHOROBY ČESNEKU

  10. 7. 2022 19:22 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
  DOBRÝ DEN,
  CHCI SE VÁS ZEPTAT,LONI JSEM SI KOUPIL PÁR HLAVIČEK ČESNEKU U NÁS V ZAHRADNICTVÍ,ODRŮDA SLAVIN,STROUŽKY NIC MOC, MALÉ,ALE DOCELA JEŠTĚ JAKŽ TAKŽ VYROSTL.OVŠEM NA NĚKTERÝCH JDE BARVA SLUPKY DOŽLUTA,UŽ V ZÁHONU BYLO VIDĚT NĚKTERÉ POVADLÉ,OSTATNÍ V POŘÁDKU,NA OBRÁZKU TO JSOU TY DVA VPRAVO. NAŠTĚSTÍ JEN SLUPKA,TAKŽE PŘEDNOSTNĚ KONZUMACE.JE TO SPÍŠE TÍM,ŽE NEBYL MOŘEN,NEBO PROBLÉM V PŮDĚ?NENÍ RISK TY DOBRÉ OPĚT NA PODZIM VYSADIT?
  CHOROBA ČESNEKU
  11. 7. 2022 19:33 Jan Kozák
  Jaká je příčina popisovaného problému, se nedá z fotek určit. Ale ani zdánlivě zdravé cibule nemusí zdravé být. Jako sadba by použity být neměly.

  Háďátko?

  10. 7. 2022 10:26 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
  Dobrý den, bohužel jsem včera našel v odrůdě havran tyto rostliny. Jde o napadení háďátkem? V loňském roce byl opět napaden havran a tak si říkám, zda je možné, že je náchylnější. Na odrůdách Vekan a Bjetin jsem to nespozoroval, ale předpokládám, že ani z těch nelze na další rok vybrat sadbu.
  Děkuji za odpověď.
  Háďatko?Háďátko?
  10. 7. 2022 19:07 Jan Kozák
  Na háďátko to nevypadá, ale aby byla jistota, bylo by nutné mikroskopické vyšetření. Pokud si pěstitel není stoprocentně jistý zdravotním stavem porostu, určitě by z něho novou sadbu vybírat neměl.

  Sklizeň česneku

  10. 7. 2022 8:33 Zakladatel vlákna: Dana Vaisová
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli už mám sklidit česnek. Některé zkušební palice už jsou úplně narovnane, některé ještě ne. Každopádně je celý už hodně sezloutly, ale to přičítám letošním dešťům a pak ho ještě dorazily kroupy. Já už bych sklízela jen mi připadá že do Jakuba je ještě hodně daleko. Dekuji
  Cesnek23druhy cca 5dni vytažený
  10. 7. 2022 19:04 Jan Kozák
  "Jakub, Jakub, česnek nakup. Na Tvůj svátek, Evžene, těžko už se sežene."
  Z toho plyne, že na Jakuba by měl být česnek už suchý. Ale sklízet nelze podle kalendáře, ale podle stavu porostu jednotlivých odrůd v konkrétním roce. Podle obrázků bych už sklizeň doporučil.
  10. 7. 2022 19:44 Dana Vaisová
  Děkuji za odpověď. Zítra jdu na to.

  Česnek Havel

  9. 7. 2022 19:54 Zakladatel vlákna: František Jiráček
  Posouzení sklizně ještě šest dužnatých listů žloutnout a prší děkuji za odpověď 
  HavelHavel
  9. 7. 2022 22:09 Jan Kozák
  Na fotkách se to špatně počítá, ale já jich vidím většinou pouze pět. Ale klidně do sklizně běžte, lépe o týden dřív než o dva dny později. Pokud budou cibule hodně od bláta, je možné je umýt.
  10. 7. 2022 11:19 František Jiráček
  Česnek Havel sklidíme ale pokud má rostlina česneku sedum dužnatých listů a budeme čekat na pět dužnatých listů roste ještě česnek myslím provádět průběžnou sklizeň nebo raději sklidit všechno mám na mysli tento porost česneku Havla děkuji za odpověď 
  10. 7. 2022 18:59 Jan Kozák
  Sklizeň probírkou by jistý smysl měla, protože cibule rostlin s více listy ještě dorůstají. Ale ještě se mi nikdo nepřiznal, že by to tak dělal.
  14. 7. 2022 22:38 Hana Kočvarová
  Já se přiznávám, dělám to tak vždy, je mi líto sklidit česnek, který má ještě šanci dorůst. A obecně dříve sklizené česneky jsou menší, možná mají nějaký zdravotní problém, a proto začnou zasychat. Ale i mezi později sklizenými jsou menší hlávky.
  17. 7. 2022 22:46 Vítězslav Dotzauer
  Také se snažím to dělat probírkou.Sklizeň lepší o cca 20%.Ale letos to úplně  nedopadlo antož kamarád měl danou dovolenou.I tak jsme si šáhli s rýčema na dno svých sil.Sklizeň podprůměrná asi tak za 3- spíše 4.

  česnek na zeleno

  9. 7. 2022 9:00 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
  Dobrý den,
  chci se zeptat, do kdy lze považovat česnek za sklizený nazeleno. A do kdy jej lze takto prodávat. Nevím kolik cca ztratí sušením vody a hmotnosti. Jaká je hmotnost cibule Vekanu a  Bjetinu, kterou lze považovat za velmi dobrou? A je to hmotnost suché cibule nebo té sklizené na zeleno?
  Děkuji za objasnění těchto nevědomostí.
  Pavel Rouha
  10. 7. 2022 18:55 Jan Kozák
  Jak má vypadat ani dokdy je možné prodávat česnek na zeleno Vám nikdo neřekne, protože na to není žádný předpis. Podle mého názoru se dá prodávat česnek na zeleno, tedy s částí natě, dokud je nať "živá". Potom se dá prodávat jako čerstvý česnek už bez natě a nakonec následuje suchý česnek.
  10. 7. 2022 21:49 Pavel Rouha
  Dobrý večer, děkuji za odpověď.
  Mohu poprosit ještě o objasnění hmotností?
  Děkuji mnohokrát.
  < Novější2930313233Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne