Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  zber úrody VEKAN a HAVEL

  3. 7. 2022 18:58 Zakladatel vlákna: Martin Kőrmendy
  Chcem pochváliť p.Kozáka za kvalitnú sadbu a tiež seba za úrodu cesnaku, ktorý sme sadili vôbec prvý krát. Sadili sme Vekan a Havel, po posadení sme cesnak zasypali slamou. S odstupom času to hodnotím ako výborné riešenie - použili sme len 1 postrek Agilom na pšenicu vzídenú zo slamy. Do porastu sme nemuseli vstúpiť ani raz s výnimkou postrekov s močovinou, žiadne pletie ani bránenie. Slama výborne držala vlahu a tak sme napriek suchu polievali len 1x. Pôda je stále kyprá a nepresychá.  Malá nevýhoda je, že sa slama počas vyberania občas nakopí a zavadzia pluhu. Ešte k hlávkovaniu - čo sa týka VEKANU - rozdiel medzi odhlávkovanou a neodhlávkovanou cibuľou nebol takmer žiadny, ale pri odrode HAVEL je rozdiel naozaj viditeľný, a určite má význam - prikladám foto. Kvetné stvoly sú naozaj nespoľahlivý ukazovateľ, osvedčilo sa mi počítať listy a tiež vytrhnúť cibuľu zo zeme. VEKAN aj HAVLA sme vyberali o 2 týždne skôr ako je AT termín. Sucho veľmi skrátilo dobu dozrievania.
   Už teraz objednávam sadbu na ďalšiu sezónu. S úctou M.
  HAVEL - spodná rada bez odhlávkovania, horná je odhlávkovanáVEKANcesnak v slame
  10. 7. 2022 11:11 Jan Kozák ml.
  Děkujeme za pochvalu i sdílené zkušenosti, pane Kőrmendy.

  obednavka sadby

  3. 7. 2022 17:58 Zakladatel vlákna: Jan Šujan
  Dobrý den,do kdy je možné objednat sadbu odrudy havel?Sázet budu až tak v listopadu a bjednávat ted mi přijde zbytečně brzy.Dáse popřípadně sadba zamluvit?
  Za info předem děkuji spozdravem Šujan
  3. 7. 2022 20:29 Jan Kozák ml.
  Pokud si sadbu objednáte nyní, ve druhé polovině srpna vám pošleme platební údaje a v září poté objednanou sadbu. Lze předpokládat, že odhady sklizně se brzy vyprodají. (Aktuálně po třech dnech máme vyprodaných 58 % odhadované sklizně.) V listopadu už sadbu nejspíš neseženete.

  Cesnek do vyssich poloh - 450 m.n.m

  3. 7. 2022 12:45 Zakladatel vlákna: Robert Nový
  Hezky den pane Kozaku!
  Prosim Vas o konzultaci-1. jake odrudy jsou vhodne do vyssich poloh cca 450 m.n.m.? 2.- je mozne cesnek sazet po bramborach ( zde se nazory lisi?) 3. nebude cesneku vadit pestovani ve vyvysenych zahonech? 4. na kolik m2 vysadim cesnek z objednanyh 4 cibuli? Velmi dekuji! 
  3. 7. 2022 20:03 Jan Kozák
  Vámi uváděná nadmořská výška není limitujícím faktorem pro výběr odrůd, proto nelze na první dotaz odpovědět.  
  Hnojem hnojené brambory jsou jednou z nejlepších, ne-li úplně nejlepší předplodinou. Kdysi někdo někde asi omylem napsal opak, potom všichni "chytří" tento nesmysl opakují. 
  V dobře založeném vyvýšeném záhonu při správné péči (hlavně se zálivkou) budete mít zaručen pěstitelský úspěch. 
  U velkostroužkových odrůd (Havel, Havran Jovan, Janko, Rusinka) Vám vystačí čtyři cibule na jeden, u vícestroužkových na dva (Slavin, Vekan, Japo II),  případně i tři (Benátčan) metry čtvereční.

  Váha

  3. 7. 2022 9:13 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, pane ing.kozaku chci se zeptat kolik je asi váha těch 16cibuli co prodáváte na eshopu? Děkuji 
  3. 7. 2022 10:42 Jan Kozák ml.
  V roce s průměrnou sklizní to odpovídá kilogramu. Záleží ale na odrůdě a daném roce. Balení s počtem cibulí nevážíme, tu hmotnost nikde neuvádíme, nesnažíme se jí dosáhnout. Spíše usilujeme o to, aby byl dodržen předpokládaný počet stroužků v balení. A proto v případě, že daná partie obsahuje méně stroužků, dáváme do balení cibulí více. Občas tak zákazník v 16cibulovém balení najde 18 nebo i 20 cibulí. Jsou tam navíc dané úmyslně.
  3. 7. 2022 11:50 Štěpán
  Děkuji za odpověď. A proč nejsou naceneny odrůdy  rusinka a Janko ve velkém balení?
  3. 7. 2022 12:04 Jan Kozák ml.
  Chceme umožnit většímu množstí zákazníků si novinky vyzkoušet. Kdybychom nabízeli ve velkých baleních, nejspíš by celou jich sklizeň odvezl první velký pěstitel.

  nekvetoucí česnek

  2. 7. 2022 17:00 Zakladatel vlákna: Luboš Masák
  Dobrý den, mám dotaz, po několikaletém pěstování česneku v lokalitě Hradec Králové - Svobodné Dvory, se mi letos objevil česnek, který nemá vůbec stvoly s palicemi . Má fialovo modré listy, je menšího vzrůstu  a po pokusném vykopání palice jsem zjistil,že palice je poměrně velká , má rovněž modrofialovou slupku. Česnek jsem sázel v listopadu .Nevím co je to za odrůdu. Děkuji za odpověď Masák Luboš
  2. 7. 2022 19:47 Jan Kozák
  Fialové cibule mají v EU pouze dva nepaličáky. Z českých odrůd je to Anton. Neuvedl jste původ sadby, aby se dalo usuzovat, zda je to právě tato odrůda.

  Nepaličáky

  2. 7. 2022 16:13 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den, 
  chtěl bych se zeptat na odrůdu Záhorský, letos jsem ji nenašel v nabídce. A ostatní nepaličáky pouze v malém balení. Mohu očekávat, že bude nějaký Váš nepaličák i pro větší pěstitele? Děkuji.
  3. 7. 2022 11:23 Jan Kozák ml.
  Dobrý den,

  není pravděpodobné, že by se do nabídky ještě dostala ve větším balení odrůda, která tam nebyla.
  Odrůda Záhorský II je znovu ve šlechtění, aby se za pár let na trh vrátila v nové, lepší verzi. (Podobně jako Mirka, nebo Blanin II.) Některé přebytky ze šlechtění se mohou v e-shopu objevit. Nelze je ale rezervovat ani na ně většinou neupozorňujeme, protože se jedná o maličká množství.
  4. 7. 2022 11:12 Jiří Ventruba
  Dobrý den,
  Bude v nabídce ještě odrůda Lukan ve větším balení? Nevím jestli jsem ji již prošvihl nebo zda li v nabídce vůbec nebyla. Děkuji Ventruba
  4. 7. 2022 11:36 Jan Kozák ml.
  Větší balení se může do nabídky dostat od odrůd Bjetin, Havel, Havran, Slavin II a Vekan. (V tuto chvíli jdou objednat.) U ostatních odrůd je to velmi nepravděpodobné.
  4. 7. 2022 11:16 VLADIMIR HAJDIN
  Dobrý den pane Kozák prosím vás bude v nabídce česnek záhorský 

  Skuska odrod

  2. 7. 2022 14:46 Zakladatel vlákna: Jozef Kuruc
  Pozdravujem Vás, už viac ako tri roky sledujem a citam v tejto diskusii o cesnaku. Dnes Vám chcem ukázať urodu niekoľkých odrôd na našom poli. Sme v nadmorskej výške 540m. Pôda je ťažká. Na fotografiách je zľava: Karel, vačší nejaký ruský, Bjetín, zasa menší Ivan, potom je náš čo už pestujeme 28r a nakoniec sloní, ten som netrhal este.
  CenakCenakCenakCenak

  Vhodná odrůda pro Brno

  1. 7. 2022 20:20 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím, pane Kozáku. Jakou by jste mě doporučil odrůdu pro jm kraj? Zkoušel jsem už pár odrůd. Hnojení cereritem, ledkem vápenatý atd a palice mám vždy celkem malé. Díky za doporučení. 
  Česnek
  2. 7. 2022 8:33 Jan Kozák
  Nevím, proč Vám nenaroste česnek jak Brno. V Chrlicích je odrůdová zkušebna Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, kde každoročně vysazují celý český sortiment česneku. Až na výjimky, které pocházejí ze zcela jiné oblasti, jsou všechny odrůdy velmi dobré, v některých případech alespoň slušné. Třeba je chyba někde jinde. Pokud pěstujete paličáky, je nutné včasné hlávkování; hned jak se květenství objeví mezi listy. Určitě se i pro Vás musí najít vhodná odrůda. Pro toto zjištění máme víceodrůdové krabičky a pokud jste nezkoušel Bjetin, pak zkuste jeho. 
  2. 7. 2022 20:38 Pavel Brychta
  Dobrá, zkusím teda bjetin. Jak doporučujete nachystat místo pro podzimní sázení? 

  promočená půda a česnek koncem června?

  30. 6. 2022 23:25 Zakladatel vlákna: Beranová Ludmila
  Prosím o radu, mám obavu, aby v premokřené půdě posledních dešťových dní česnek nehnil, přestože ještě nemá čas sklizně.
  Děkuji 
  2. 7. 2022 8:05 Jan Kozák
  Pokud přímo nestojí na pozemku voda, pak jsou obavy liché.

  Česnek z loňska

  29. 6. 2022 21:43 Zakladatel vlákna: Křivohlavý Jiří
  Dobrý den,  koupil jsem pozemek a bylo mi řečeno, že je tam zasazen Česnek. Podle toho co jsem viděl tam nějaký je, ale vypadá to že nebyl loni sklizen.
  Na květ šly jenom 3  a zbytek už se tváří že by chtěl sklidit. 
  Chtěl bych se zeptat dá se očekávat nějaká úroda, nebi to mám rovnou zaorat.
  Děkuji
  30. 6. 2022 7:15 Jan Kozák
  Pravděpodobně je pozemek silně zaplevelený, což sklizeň výrazně znesnadňuje. Pokud nejsou cibule dostatečně velké, tak bych volil tu radikální metodu zaorání.
  30. 6. 2022 18:50 Křivohlavý Jiří
  Děkuji 
  4. 7. 2022 16:19 Křivohlavý Jiří
  Tak jsem ho zkusil vykopat, ale jsou to jenom palicero zpadlé na stroužky. A všichni kolem mne se dohadují že je to cibule. Ikdyž to voní po česneku.

  LUKAN

  29. 6. 2022 14:59 Zakladatel vlákna: Tomáš Gabzdyl
  Má už sklidit?
  LukanLukan 1Lukan 2Lukan 3
  30. 6. 2022 7:11 Jan Kozák
  Do konce týdne by měl být doma. Tož s chutí do toho.
  3. 7. 2022 9:42 Tomáš Gabzdyl
  Dobrý den a děkuji. Zklizeno ;-)
  Moje první zklizeň v životě.:-):-)

  Sklizeň

  29. 6. 2022 12:06 Zakladatel vlákna: Josef Šimáček
  Dobrý den, potřeboval bych poradit se sklizní odrůdy vekan. Květní stvoly se ještě nenarovnávají, ale začínají schnout listy. Můžete mi poradit?
  Děkuji.  
  VekanVekan
  30. 6. 2022 7:07 Jan Kozák
  Klidně už do Vekanu běžte. Metoda určení doby sklizně podle napřímení květního stvolu je nejméně spolehlivá, proto ani já ji nikde neuvádím. Spolehlivější je počítání obalových suknic kolem celé cibule. Ty by měly být čtyři, což odpovídá pěti dužnatým listům (počítají se i žluté).
  2. 7. 2022 2:02 Dušan Blecha
  Omlouvám se ale informace o napřimování je na vašich stránkách.
  Viz.


  Pěstování česneku
  Sklizeň, sušení a skladování česneku
  Sklizeň paličáků
  Je také možné nechat několik rostlin neodhlávkovaných a řídit se podle tvaru květního stvolu.  ...
  V době, kdy je stvol znovu vzpřímený (není úplně vzpřímený, zůstává mírně šikmo), je čas ideální pro sklizeň
  2. 7. 2022 8:10 Jan Kozák
  Máte pravdu, Dušane, skutečně tuto informaci uvádím a musím ji příležitostně uvést na správnější míru.

  Česnek odrůda Ivan

  28. 6. 2022 21:03 Zakladatel vlákna: Anna Halcinová
  Dobrý den.Na jaro jsme zasadili česnek Ivan.Nyni nam takto polehl.Poraďte prosim,uz je cas na sklizen? 
  Česnek Ivan aktualni foto
  29. 6. 2022 7:33 Jan Kozák
  Nezlobte se, ale konkurenční firmy nemají rády, když se jakkoli vyjadřujeme k jejich odrůdám.

  Knoblauch aus Moskau

  28. 6. 2022 14:26 Zakladatel vlákna: Christel Schultz
  Mein Sohn hat ihn im Moskau von einer ganz alten Frau gekauft , die abseits des Wochenmarktes saß und nur 2 Knoblauchknollen  , 1 frisches Huhn und 2  Äpfel  für ihre Versorgung verkaufen konnte

  Ich habe diesen 1  Knoblauch bekommen  (siehe Anhang) der nur 2-3 sehr große Zehen bildet . Die große 45,3 Gramm und 5 cm Durchmesser .  . Die beiden anderen 34,79 Gramm und je 4,5 und 5 cm Breite .

  Er ist ein Softneck und schon im Juni/mitte ausgereift .
  Er wird nur 40 cm hoch und hat weiches breites Laub fast wie von Tulpen .
  Er bildet keine Bulbillen und auch keine Tochterzwiebeln in der Erde.
  Ich habe den bisher noch nicht vermehren können und hab nach 2 Jahren immer noch nur 3 Zehen , weil er so früh im Boden verschwindet oder eine kaputtgeht . Egal ob ich ihn im Herbst stecke oder im zeitigen. Frühjahr. An der großen Knolle erkennt man das die sich gern in 3 Stück teilen würde , aber schon früher das Laub umfiel. Die Hüllen rotten dann auch recht schnell. Er muss dann aus der Erde . Oder muss ich Mut haben um ihn drinlassen bis über den nächsten Winter ? Dann ist er evtl verfault und verloren ...

   Ich habe Lehm/lösboden und lebe hier auf 180 Höhenmetern .
  Ich denke ich werde ihn nächstes Jahr im Kübel mit mehr Sand in der Erde wachsen lassen,  um ihn doch noch zu vermehren .

  Kennen sie eine solche Sorte ? Elefanten Knoblauch kann es nicht sein , denn der ist ein Hardneck.
  Im Anhang ein Foto

  Grüße Christel Schultz aus Hessen/DE.
  IMGIMG
  Zařazeno: Prodej česneku
  29. 6. 2022 7:40 Jan Kozák
  Tady je automatický překlad.
  Můj syn to koupil v Moskvě od velmi staré ženy, která seděla mimo týdenní trh a byla schopna prodat pouze 2 hlavy česneku, 1 čerstvé kuře a 2 jablka na obživu.

  Dostal jsem tento 1 česnek (viz příloha), který tvoří pouze 2-3 velmi velké stroužky. Velký 45,3 gramů a 5 cm v průměru. . Další dva váží 34,79 gramů a jsou široké 4,5 a 5 cm.

  Je měkký a dospívá již v polovině června.
  Dorůstá pouze 40 cm na výšku a má měkké široké listy téměř jako tulipán.
  V zemi netvoří žádné cibule ani dceřiné cibule.
  Zatím se mi to nepodařilo namnožit a po 2 letech mám stále jen 3 prsty, protože mizí tak brzy v zemi nebo se jeden zlomí. Bez ohledu na to, jestli to dám na podzim nebo brzy. Jaro. Velká hlíza ukazuje, že by se chtěla rozdělit na 3 kusy, ale listy dříve opadaly. Střeva pak poměrně rychle hnijí. Poté se musí dostat ze země. Nebo musím mít odvahu to nechat do příští zimy? Pak je to možná shnilé a ztracené...

  Mám hlinitou/sprašovou půdu a bydlím zde ve výšce 180 metrů nad mořem.
  Myslím, že příští rok to nechám růst v kbelíku s větším množstvím písku v zemi, aby se to přeci jen rozmnožilo.

  Znáte takovou odrůdu? Sloní česnek to být nemůže, protože je to tvrdohlavec.
  V příloze je foto

  Zdravím Christel Schultz z Hesenska/DE.
  29. 6. 2022 7:50 Jan Kozák
  Neznám. Určitě to není česnek kuchyňský Allium sativum. Z obrázku jsem si nejprve myslel, že jde o uváděný sloní česnek, tedy pór Allium porum, ale Váš popis tomu neodpovídá. Otázkou je, zda bude dostatečně chutný. Já si myslím, že ne.

  Česnek lukan

  27. 6. 2022 23:32 Zakladatel vlákna: František Jiráček
  Zdravím choroba v lukanu česnek zaschne kořínky neživota schopné děkuji za posouzení 
  ChorobaChorobaChorobaChorobaChoroba
  29. 6. 2022 7:53 Jan Kozák
  Možná fuzárium, ale z obrázků není patrné prakticky nic.
  < Novější1617181920Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne