Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Dozrávání česneku

  1. 6. 7:36 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den, pro správný termín sklizně se řídím počtem 4 suknic (Bjetín). Co ale nedokáži rozpoznat je "kožovitý" stav suknic. Předpokládám, že suknice má být "popraskaná" vlivem růstu, nebo se úplně mýlím? Děkuji za osvětlení.JS
  1. 6. 21:41 Jan Kozák
  Uznávám, že termín kožovitá suknice nebude pro každého úplně srozumitelný a každý si ho bude vykládat trochu jinak. Nejde tam o praskání. Já rozlišuji suknici dužnatou, kožovitou, vlhkou a suchou. Poslední dvě jsou už po sklizni. Ale abych tyto kategorie dokázal vysvětlit jinak než přímou ukázkou, to neumím.
  2. 6. 10:01 Vaclav Kavka
  A není to tak, že za 4. listem mají být listy suché a 4. list má být za půlku žlutý a vadnoucí?
  Ona popravdě ta cibule trochu roste i potom, ale jak ubývají suknice, které ji kryjí, tak klesá skladovatelnost a roste riziko poškození stroužků.

  zakrslý česnek

  31. 5. 9:54 Zakladatel vlákna: Dana Rypáčková
  Dobrý den pane Kozák, 
  loni jsem od vás koupila zkušební krabicku+2 další druhy zkušebního česneku. letos jsem se probrala pozdě a sadbové česneky byly vyprodány. V prosinci jsem tedy nasadila 5 odrůd z loňské úrody, které mi přišly nejlepší (namořeny v Sulce). 3 z nich prospívají dobře (Havel, Vekan a Záhorský) a 2 odrůdy (Benátčan, Lukan) mají na stejném záhoně extrémně malé natě (cibulky jsem u velkých nezkoumala). 

  Vytrhla jsem od každého jednu cibulku a nic jsem na nich zvláštníko nenašla (jeden měl trochu nažloutlou šlupku, velikost je do 1,5cm). Akorát mi pak od jedné cibulky vypadala jakási gelová (mléčná) beztvará hmota skoro kulička o průměru tak 2mm (slimáčí vajíčka to nejsou, ty poznám). Je také na fotce mezi cesneky. Česnek hnojím stejně jako loni.

  Je pravda, že loni jsme je pěstovali v mnohem horší půdě, jílovitá s trochou přidaného písku a letos jsme přivezli jakýsi lehčí substrát, který byl asi od pěstování žampiónu, promíchali jsme ho se stávající hlínou, pískem a kompostem a vytvořili tak konečně poměrně kvalitní lehčí půdu, ve které se daří ostatním plodinám (evidentně kromě některého česneku).

  Netušíte, proč dvě odrůdy zakrsly a 3 odrůdy rostou normálně? Co příští rok koupit. Děkuji moc
  záhonzáhonzáhon
  1. 6. 21:36 Jan Kozák
  Co se dvěma odrůdám nelíbilo, těžko říct (nebo napsat). Pokud jste mořila všech pět odrůd naráz, pak vliv Sulky můžeme vyloučit. Mohl to být třeba vliv loňského prostředí na jejich sadbovou kvalitu. (Sadbová a konzumní kvalita zdaleka nemusejí být stejné.) Třeba se jim nelíbí letošní půda. Na konkrétní prostředí mohou odrůdy reagovat různě. To je vlastně důvod úřední registrace většího počtu odrůd a dalšího šlechtění odrůd nových. Ale může to být samozřejmě i jiný důvod. 
  S tou "gelovou" kuličkou jsem se už také setkal, ale nevěnoval jsem jí pozornost.
  Jedním ze smyslů našich krabiček je vyzkoušení více odrůd, aby se z nich daly vybrat ty nejvhodnější pro danou lokalitu. A za vyzkoušení by stály i poslední novinky Janko a Rusinka.
  2. 6. 16:38 Jozef Sisak
  Tak konečne nejake informacie o avizovanych novinkach odrody  Janko a Rusínka. Možete byť konkretnejší a dostupnosť ?

  Žltnutie zo sucha?

  30. 5. 22:13 Zakladatel vlákna: Martin Kőrmendy
  Dobrý deň, p. ing.
  prosím o odpoveď na pár otázok:
  - cesnak hnojím pravidelne liadkom a močovinou,naozaj poctivo asi najviac v okrese, začal ale žltnúť, dlho u nás nepršalo a je tu naozaj púšť. Dnes som spravil závlahu, dal som 15m3 na 400m2.

  - cibuľa na foto je Vekan, priemer asi 3 cm. Dobehne to?

  - tie škvrny na listoch sú zo sucha alebo ide o mozaiku?
  - pre nedostatok času sa zrejme nedostanem u Vekanu k odhlávkovaniu - má to významný vplyv na výnos? Havel som odhlávkoval.

  Ďakujem
  S úctou Martin Kőrmendy
  VekanVekanVekan
  1. 6. 21:16 Jan Kozák
  Včera a dnes jsem jezdil po Moravě po porostech česneku. Viděl jsem nejen naše odrůdy, ale i odrůdy ostatních firem, případně i bezejmenné. Česnek bez žlutých špiček jsem neviděl žádný s výjimkou některých čerstvě ozdravených partií. Tak s tím si hlavu nelámejte. Cibule v současné době intenzívně rostou a ještě mají dost času, aby narostly do běžných rozměrů. Pacibulky rostou na úkor cibule, počítejte  s tím. Skvrny na listech jsou virovou mozaikou. Neznamená to však, že by byly virózní pouze takovéto rostliny. Virózní jsou všechny, ale zdaleka ne u všech se objeví tento manifestační projev. Není nutné je z porostu odstraňovat.

  Kopřivová jícha a hnojení česneku

  27. 5. 17:01 Zakladatel vlákna: Bořek Kapl
  Dobrý den pane Kozáku, velmi jsem vás chtěl poprosit o informaci, zda je možné přihnojit česnek kopřivovou jíchou. Mám na česneku hnědé špičky listů a vyhodnotil jsem to jako nedostatek, popřípadě špatné vstřebávání dusíku a jícha je výborným dusíkatým hnojivem. Děkuji za Vaši odpověď. Bořek
  27. 5. 20:06 Jan Kozák
  Samozřejmě ho použijte. Toto smradlavé hnojivo je velmi účinné.
  27. 5. 20:32 Jitka Kejmarová
  Dobrý den 
  Když zítra připravím kopřivy nebude pozdě tak za 14 dní použít
  28. 5. 7:36 Jan Kozák
  Záleží na ranosti (nebo spíše pozdnosti) odrůdy a době ukončení vegetace. Ale co nevyužije česnek, zůstane následným plodinám.
  28. 5. 9:14 Jitka Kejmarová
  Mám dukát, Ivan a Karel IV
  28. 5. 12:09 Jan Kozák ml.
  Provoz této poradenské diskuse, jejíž udržování je časově velmi náročné, je financovaný prodejem našich odrůd česnekové sadby. Rádi poradíme i pěstitelům jiných než našich odrůd, dokonce i těch konkurenčních. Zvažte však prosím, zda je vhodné je zde zmiňovat a vytvářet jim tak reklamu na náš účet.
  Děkuji za pochopení.
  28. 5. 13:09 Jitka Kejmarová
  Omlouvám se to nebylo v úmyslu
  29. 5. 0:08 Vítězslav Dotzauer
  Paní Jitko za 14 dní  bude pozdě.Kristalon nebo močovina.Nečekejte na nic.Už nyní je pozdě. Doporučuji močovinu a za týden opakovat.Koncentrace močoviny 5% s Jarem(pár kapek) až zajde slunko .A příště jen .....už víte.Všeobecně ano.Máte v zásadě velkostroužkové česneky a ty potřebují vodu a dusík v poměru jaký  spon od doporučeného používáte.Menší spon = víc vody a dusíku.

  Kristalon

  27. 5. 7:26 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den. Ještě bych se zeptal na hnojení kristalonem- koncentraci dodržuji,
  ale množství většinou ne- je při větším množství postřiku spíše na škodu, nebo
  jen přehnojuji spodní vodu, ale na česnek to nemá vliv? Děkuji,JS
  27. 5. 13:49 Jan Kozák
  Se spodní vodou bych si starost nedělal. Kdybyste volil hnojení suchým hnojivem, pak ho dáte na jednotku plochy podstatně víc. A česneku neublížíte.

  Problém

  26. 5. 20:20 Zakladatel vlákna: Marie Tuhá
  Dobrý den, prosím o radu jaký je problém u tohoto česneku a dá se ještě zachránit? Děkuji 
  LukanLukanLukan
  26. 5. 20:43 Jan Kozák
  Tož toto vypadá na poškození chemikálií. Předpokládám, že jste na takovou plošku herbicid nepoužila, mohl ale být zbytek v postřikovači při jiném ošetření. To je jedna možnost. Ta druhá je totální napadení houbomilkou, což se mi však vzhledem k lokalitě nezdá. V obou případech však nic nenaděláte. Kdybych Vás měl někde po cestě k našim množitelům, zastavil bych se u Vás; samotného by mě to zajímalo. Sice mám k Vašemu kraji dobrý vztah (byl jsem ve Vimperku na vojně), ale cestu tam nemám.
  28. 5. 10:14 Marie Tuhá
  Děkuji za odpověď,ale chemikálie vůbec nepoužíváme.Tak asi to bude to druhé.Jen prosím o radu,zda to mám zlikvidovat nebo počkat co z toho  bude.

  Květní stvol

  26. 5. 15:47 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím pane Kozák, chtěl jsem se zeptat, jak je možné, že mám u některých cibulí už narovnáný květní stvol? Asi ho hned vyštípnu, že? Děkuji. 
  Česnek
  26. 5. 19:47 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Pokud dobře koukám, tak Vám květní stvol teprve vylézá. Tak s chutí do toho.
  26. 5. 20:31 Jan Kozák
  Květní stvol teprve vylézá, jak správně podotknul pan Mácha. On nejprve vylézá, pak se stáčí a nakonec narovná. Ale to my mu nedovolíme. Tak pryč s ním.
  26. 5. 20:33 Pavel Brychta
  Děkuji, zítra hned půjde. 
  26. 5. 20:44 Jan Kozák
  Snad jste nečekal u počítače, než odpovím.
  26. 5. 20:48 Pavel Brychta
  Nee, náhodou sem koukl a byla už odpověď :) 

  Hlávkování

  26. 5. 14:35 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
  Dobrý den. Na česneku se již objevili malé pacibulky. Mám je hned odlomit nebo počkat až povyrostou viz. fotka. Děkuji moc. 
  Hlávkování
  26. 5. 20:29 Jan Kozák
  Na nic nečekejte, lámejte. Pokud nechcete odlomenou část využít v kuchyni, pak odlamujte pouze nerozvinutá květenství. Zelený stonek dále funguje jako list.

  26. 5. 9:50 Zakladatel vlákna: Stanislav Petráň
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Nedostatek dusíku?

  26. 5. 9:47 Zakladatel vlákna: Stanislav Petráň
  Dobrý den,
  prosím o radu zda se jedná o nedostatek dusíku nebo jinou chorobu?
  Děkuji za odpověď.
  Stanislav
    
  Je tohle nedostatek draslíku?česnek
  26. 5. 11:20 Vaclav Kavka
  A nepřeschlo Vám to?
  26. 5. 13:56 Jan Kozák
  Možná kombinace obojího uvedeného. Nedostatečný příjem dusíku v kombinaci se suchem. A rozdílná reakce odrůd na tyto podmínky.

  Hnojení na list

  25. 5. 22:46 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  Dobrý den,zajímalo by mě srovnání mezi hnojením postřikem na list 5% močovinou (tedy 2,25% N) a modrým kristalonem 1,5% (tedy 0,285% N). Zdá se to totiž být velký rozdíl v množství dodaného N.
  26. 5. 9:20 Jan Kozák
  Ten rozdíl je skutečně značný. Pětiprocentní močovinu používáme a doporučujeme na základě téměř čtyřicetiletých zkušeností, u Kristalonu využíváme doporučení výrobce. Mělo by samozřejmě význam udělat srovnávací pokusy s různými koncentracemi, ale nejsme na to ani vybaveni a ani finanční stránka kvalitního pokusu není zanedbatelná.

  hlávky

  25. 5. 19:25 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Pane ing.asi před týdnem jsem si všiml, že Bjetin a další 2 odrůdy (ne Vaše, ale nejsou rané) již hlávkují. U nás neprší,ale česnek zalévám. Vzhledem k datu se mi zdá, že je to dost brzo. Co Vy na to? Neovlivní to výnos?Dík za  odpověď.
  26. 5. 6:21 Dana Novotná
  Dobrý den. Já jsem tento týden odhlávkovala Vekan a Bjetin, ostatní odrůdy zatím nemají hlávky.
  Možná se tento rok tvoří dříve, aspoň u mě u těchto odrůd, jižní Morava.
  26. 5. 7:13 Jiri S.
  Dobrý den, na JM máme odhlávkovaný už i Havel. S pozdravem,JS
  26. 5. 9:28 Jan Kozák
  Je konec května, takže podle lokality to nemusí být předčasné nebo alespoň příliš předčasné. 

  Rzivost

  25. 5. 7:49 Zakladatel vlákna: Simona Foglarová
  Dobrý den, pane Kozáku,
  na listech česneku se mi najednou objevila rzivost, chtěla bych se zeptat, zda mám rostliny zlikvidovat či má smysl postřik Ortivou.
  Děkuji
  Foglarová
  Rzivost
  25. 5. 8:27 Jan Kozák
  Pokud není ještě zachvácen celý porost, má postřik Ortivou pro česnek smysl. Uvažte použití chemie vzhledem k podrostu jahod. Samotná likvidace napadených rostlin asi nic nevyřeší.
  25. 5. 9:18 Simona Foglarová
  Děkuji, zkusím jahody zakrýt a postříkat pouze česnek. Pokud by to nešlo, mám nechat česnek v rámci možností dozrát a bude vhodný k použití v kuchyni? Sousední záhon česneku napaden není, ale asi preventivně postřik provedu.
  SF
  25. 5. 13:23 Jan Kozák
  Rzivost je listovou chorobou, na konzumní kvalitu cibulí nemá vliv.

  žluté špičky listu

  24. 5. 20:31 Zakladatel vlákna: Jan Šujan
  Dobrý den,loni jsem dal česnek poprvé letos sice vyrostli pěkné rostliny ale špičky listu žloutnou.Sadbu jsem mořil v sulce a dával jsem také clonuculus nebo tak nejak se přípravek jmenoval mněl usnadnit zakořenění sadby.Je žloutnutí listu v tuhle dobu normální nebo se jedná o nejakou chorobu?Ya radu předem děkuji spozdravem Šujan
  25. 5. 8:17 Jan Kozák
  Žádná choroba to není, jde o nedostatečný příjem dusíku.

  Rizocore

  24. 5. 11:44 Zakladatel vlákna: Jitka Kejmarová
  Dobrý den když bych pozemek ošetřila ještě teď postřikem rizocore bude to mít aspoň nějaký účinek na česnek nebo už je pozdě děkuji
  24. 5. 16:31 Jan Kozák
  Už je pozdě.
  < Novější89101112Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne