Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Rizocore

  6. 11. 2:27 Zakladatel vlákna: pavel kovář
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak dlouho vydrží Rizocore ve vodě, za jak dlouho po namíchání s vodou se musí použít ? Děkuji za odpověď.
  6. 11. 7:17 Jan Kozák
  Sice to nevím, ale mám na to názor. Protože se jedná o půdní mikroorganismy, tak předpokládám, že potřebují pro svůj život vzduch. To by znamenalo, že by měl být roztok použit co nejdříve po namíchání. Ale na druhou stranu při déletrvajících deštích bude půda několik dní rozmáčená a mikroorganismy neuhynou. Tak si myslím, že ani delší doba (v řádu nižších jednotek dní) ve vodě mikroorganismy nezahubí, ale zpomalí jejich působení.
  6. 11. 8:08 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Přípravek Rizocore se má ihned aplikovat po namíchání s vodou, co jsem četl. 

  Cererit

  5. 11. 22:50 Zakladatel vlákna: Pavlína Francová
  Četla jsem si ten příspěvek z 26.10. kopíruji: Pokud není pozemek ve staré síle, např. po bramborách hnojených hnojem, pak má základní hnojení Cereritem smysl.
  Můj dotaz zní, co by se stalo, kdyby to bylo: hnojeno hnojem, pěstovány brambory a následně i hnojeno Cereritem před sadbou česneku?
  Děkuji
  6. 11. 7:04 Jan Kozák
  Nestalo by se nic. Část nevyužitých živin zůstane v půdě pro další plodiny, část se vyplaví. Ale že by se česnek spálil v přílišné koncentraci půdního roztoku, to určitě ne.

  Sázení česneku

  5. 11. 13:54 Zakladatel vlákna: Pavlína Francová
  Dobrý den, chtěla bych se ještě zeptat, jak správně postupovat před sadbou česneku? Které hnojivo zapravit do půdy při rozdělávání? Nebo jen hnojivo do připravených řádků před sadbou? Aby měl česnek dostatek živin pro větší výnos, ale aby toho neměl moc. Máme vysoké PH půdy přes 7.
  Moc děkuji za odpovědi.
  5. 11. 15:55 Daniel Večeřa
  Já si dovolím zase odpovědět. Nevím kolik toho sázíte. Cereritu i Yaramila complexu se dává 4kg na ar.Dejte cererit nebo Yaramila complexLepší je hnojivo zapravit do půdy než házet ne povrch. Já hnojivo rozhodím před přípravou půdy a zaškrábnu kultivátorem. Jak už jsem psal dávám jenom Yaramila complex 4 kg na ar.Na jaře přihnojuji jenom ledkem 15. Více se dočtete v rubrice pěstování.Nebo si přečtěte odpověď pana Kozáka z 26.10
  5. 11. 19:18 Jan Kozák
  Níže uvádíte, že jste už zapravili do půdy Cererit, tak už nic dalšího teď není potřeba.
  5. 11. 19:30 Pavlína Francová
  Děkuji za odpověď. Můžu se ještě prosím zeptat, abych byla chytřejší na další rok. Jak postupujete Vy před sadbou? Děkuji

  vyhledávání v diskusi

  5. 11. 12:37 Zakladatel vlákna: Milan Švec
  Dobrý den, Kozákovi.
  S nadcházejícími "dlouhými zimními večery" se občas snažím pročítat starší vlákna v diskusi,. Někdy bych chtěl číst chronologicky a protože poslední rok dva čtu diskusi poměrně pečlivě, chci si číst tedy vlákna např rok dva zpět, resp nejvíc by se mi líbilo si najet v diskusi úplný začátek (byť třeba 10 let zpě)t a číst pozvolna chronologicky až k té "novodobé" , kterou jsem již "četl". Ale když se snažím dole pod diskusí na těch nabízených stránkach k tomu konci resp začátku prokousat, je to v podstatě nemožné . Měli byste pro mne nějakou radu- fintu, jak na ten úplný prvopočátek  najet ? 
    A v návaznosti na toto  dotaz prosba druhá- když se snažím v diskusi dohledat něco cíleně podle vyhledávače, někdy mně trvá dosela dlouho, než-li se mi podaří zadat ten "správný" výraz- "frázi", která mně to mnou hledané téma vyselektuje. Ale když pak ty příspěvky pročítám, vidím pod nimi, že každý příspěvek diskuse vy přiřazujete do nějaké  tematické "kategorie". Tedy dotaz- nejsem schopen si opět nějakou fintou nastavit , abych měl možnost na obrazovce vidět právě všechna ta temata , do kterých Váš systém pak všechny ty příspěvky  roztřiďuje? A já bych si tedy mohl již v těchto tematických kategoriích rovnou vybrat  to téma příspěvků z diskuse, které by mne v danou chvíli nějakým způsobem zajímá.
  Děkuji předem M. Švec 
  5. 11. 13:22 Jan Kozák ml.
  Naše diskuse funguje tak, že jakmile je na první stránce s adresou cesnek.cz/diskuse dostatek příspěvků, přesunou se na nově vytvořenou adresu diskuse-X, kde X je pořadím stránky. Nejstarší příspěvky tedy najdete na adrese cesnek.cz/diskuse-1. Díky tomu mají starší příspěvky trvalou adresu.

  Stejně fungují i jednotlivé kategorie. Nejstarší příspěvky týkající se pesticidů tak najdete na adrese cesnek.cz/kategorie-pesticidy&strana=1

  Stránku s přehledem všech 330 témat v tuto chvíli nemáme. Aby tento výčet byl využitelný, bylo by potřeba témata uspořádat do hierarchie, ovšem samotné přiřazování do kategorií je velmi časově náročné. Takže i pro mě tohle bude asi práce na ty delší zimní večery.
  5. 11. 21:12 Milan Švec
  Děkuji, super, M.Švec
  5. 11. 23:26 Jan Kozák ml.
  Vytvořil jsem přehled nejpoužívanějších kategorií s náznakem hierarchie:
  Pěstování česneku (2706 příspěvků)
  - Zkušenosti pěstitelů (426)
  - Hnojení (381)
  Močovina (92)
  Ledek vápenatý (61)
  - Moření česneku (299)
  - Pesticidy (199)
  Sulka (180)
  Herbicidy (102)
  Stomp (63)
  Insekticidy (61)
  - Sázení česneku (192)
  Termín výsadby (86)
  - Mráz (183)
  Zmrzlý česnek (103)
  - Sklizeň (180)
  Termín sklizně (142)
  - Skladování česneku (147)
  - Příprava pozemku (116)
  - Plevel (104)
  - Výběr sadby (79)
  - Předplodiny česneku (62)

  Prodej česneku (795)
  - Objednání česneku (227)
  - Recenze prodeje (125)
  - Prodej sadby (113)
  - Konzumní česnek (98)
  - Výběr odrůdy (91)

  Určení škůdce či choroby (470)
  - Škůdci česneku (304)
  Houbomilka česneková (137)
  Vlnovník česnekový (115)
  - Choroby česneku (177)
  Bílá sklerociová hniloba (91)
  - Fyziologická porucha (109)
  - Žloutnutí listů (106)

  Určení odrůdy česneku (149)
  - Odrůdy česneku (138)

  Diskuse na webu (96)
  7. 11. 8:42 Milan Švec
  Hned si to tisknu, ještě jednou děkuji, MŠ

  Yaramila Complex

  5. 11. 8:07 Zakladatel vlákna: Pavlína Francová
  Dobrý den pane Kozáku, chtěla bych se zeptat na postup při výsadbě česneku. Na pole jsme rozházeli cererit a zapracovali do půdy. Česnek budu namáčet do vody. Ještě přemýšlím jestli mám použít hnojivo Yaramila Complex? Rizocore už jsem bohužel nesehnala.
  5. 11. 10:12 Daniel Večeřa
  Dobrý den, já při přípravě půdy dávám Yaramila Complex,cererit nedávám.Myslím si,že je lepší.Když jste dala teď cererit ,tak na jaře můžete přihnojit Yaramila Complexem. Když jste nesehnala Rizocore,můžete použít Clonoplus.Mám s tím dobré zkušenosti.
  5. 11. 19:14 Jan Kozák
  Asi bych zbytečně nepřehnojoval a na jaře bych dal jen ledek vápenatý. případně později močovinu. Rizocore Vám  můžeme poslat a můžete ho aplikovat ještě na podzim po výsadbě nebo na jaře.

  stromy kolem česneku

  2. 11. 14:40 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den. Zasázel česnek v těsné blízkosti ovocných
  stromů (stáří cca 40 let staré, takže kořenový systém mají poměrně rozlehlý). Stín
  stromy na česnek vytvářet nebudou, spíše si nejsem jistý, jestli kořeny mohou
  česnek oslabovat a mám preventivě dávat větší dávku živin ? (N).Děkuji za Váš
  názor.
  2. 11. 18:34 Petr Paštěka
  Dobrý den,taktéž jsem měl česnek vysazený v blízkosti ovocných stromů a do vzdálenosti asi 4m od stromů byl znatelně menší a bylo zde mnoho rostlin které měli pouze jednu malou nedělenou cibuli.Ovšem kromě malého vzrůstu se neprojevilo nic,listy nežloutly ani se nedeformovali.
  2. 11. 19:15 Jan Kozák
  Konkurence v příjmu živin a vody je jednoznačná. Znamená to tedy více pohnojit. Bude-li suchý rok, počítejte se závlahou, naopak v mokrém roce stromy nadbytečnou vodu odčerpají a tím česneku zlepší vegetační podmínky.

  Odrudy

  1. 11. 10:42 Zakladatel vlákna: Milada Doležalová
  Dobry den,  obracim se na vas s dotazem. Můžu vice odrůd pěstovat vedle sebe? pokud je to jako napr.  u dýní pro prvni rok  by se nemelo nic stát. Predpokladam, že pokudu strouzky,kterym byl v prvni sadbe odebran kvetni stvol,i pro dalsi rok si sve vlastnosti ponechavaji
  . Necham vzdy od jazde odrudy jednu rostliny vykvést a pacibulky sadim.a tady mi vznikla otazka zda jsou geny vlastnostii cesneku  promichany,kdyz rostou vedle sebe. Děkuji. MD
  1. 11. 19:29 Jan Kozák
  Pacibulky jsou stejně jako cibule vegetativním orgánem. Sousedství jiné odrůdy proto nemůže mít vliv na jejich genetickou výbavu.

  Výsadba česneku

  1. 11. 10:00 Zakladatel vlákna: Stanislav Pinc
  Dobrý den, 
  chtěl bych se zeptat, zda se česnek má namořit po rozdělení na stroužky nebo až před výsadbou.
  Děkuji
  1. 11. 19:26 Jan Kozák
  Až před výsadbou. Při moření v běžném termínu (na rozdíl od termínu časného v srpnu a září) by měl být česnek po namoření vysazen do 24 hodin.
  1. 11. 21:38 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den jen bych chtěl poprosit o průběžné doplňování v rubrice Pěstování-přiklad moření již v srpnu,použití Rizocore a jiné vychytávky v četně boji proti vlnovníkovi česnekovému a to argon nebo podtlak.Znad se dá upravovat.
  Děkuji.Pokud to není v zájmu Kozakových tak to klidně smažte.A nebo jen něco.
  2. 11. 0:03 Jan Kozák ml.
  Doporučení moření česneku po nákupu ve článku o pěstování zmíněné je: „[...]V případě moření Sulkou doporučujeme sadbu rozdružit na stroužky už začátkem září a namočit je na 2–3 hodiny v 5% roztoku Sulky. Poté musí sadba co nejrychleji (cca do 12 hodin) vyschnout. Takto připravená sadba se následně uskladní na suchém větraném místě až do doby výsadby [...]“

  Přípravek Rizocore má samostatný článek, který umožnuje mnohem podrobnější vysvětlení, než by umožňovalo zapracování do článku Pěstování, se kterým souvisí jen okrajově. Už tak je Pěstování hodně podrobné, určené spíše pro nadšence, a tak ke každé objednávce přikládáme stručný návod, ve kterém jsou vypíchnuté nejdůležitější úkony.

  Vlnovník lze účinně zlikvizovat mnoha způsoby. Abychom konkrétní metodu mohli pěstitelům doporučovat, potřebujeme, aby splnila několik kritérií. Jedním z nich je, že se musí jednat o postup přístupný (Sulku lze koupit v každých zahrádkářských potřebách; argonem běžný zahrádkář nedisponuje). Další podmínkou je, že účinnost musí být spolehlivá i pro laika, který nemá zpětnou vazbu. Když použije Sulku, má jistotu, že problém s vlnovníkem vyřešil. Nemusí nic dál zkoumat nebo měřit. Průměrný pěstitel česnek pod mikroskopem nezkoumá a nevrací se k uskladněnému materiálu co pár týdnů.

  Vy jste přišel s výborným nápadem použít pro likvidaci vlnovníku vysavač. Měl bych velkou radost, kdyby se vám podařilo tuto metodu dotáhnout do konce a dokázat, že se lze na určitou dobu vlnovníku zbavit pomocí víceúčlového běžného domácího spotřebiče. V takovém případě bychom rádi tento způsob publikovali i s vaším jménem. Pokud tomu ale správně rozumím, na zimě se vám nepodařilo pro další experimenty sehnat česnek s vlnovníkem (lidi ho buď nasázali, nebo zlikvidovali), takže se to zvrhlo v to, že prodejkyně vysavačů prý říkala, že nějaké její vysavače likvidují škůdce v peřinách, a tak by mohly zneškodňovat i vlnovníka v česneku. Abychom postup doporučovali stovkám tisíc pěstitelů našich odrůd, potřebujeme, aby se tento postup dostal do pokročilejší fáze. I kdybychom tento váš nápad převzali, trvaly by pokusy v polních podmínkách několik let. Bohužel vaše experimenty nenaznačovaly, že by tuto metodu bylo možné v domácích podmínkách průměrného zákazníka použít. Nápadů na ověřování je každý rok hodně a seriózní experimenty jsou hodně časově i finančně národné, takže pro ně vybíráme ty hypotézy, u kterých je velká pravděpodobnost, že se je podaří převést do praxe.
  2. 11. 16:04 Jozef Sisak
  Tak prispejem aj ja svojou troškou . Na vytvorenie podtlaku som použil vakuove dozy a priloženu pumpičku . bolo to použite po usušeni a očistení - preventivne  pri priprave sadby ak sa našli naznaky napadnutia vlnovnikom tak kontrola pod mikroskopom neukazala ich pritomnosť
  7. 11. 10:04 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Kozák.Děkuji za Vaši odpověď,která mě popravdě  vyrazila dech.Čekal jsem daleko kratší Vaší odpověď.Sulka nám ochrání ale jen sadbový česnek a to je také důležité.Moc se mi líbí nápad p. Mikuli se sušenou levandulí.Ale na druhou stranu vím,že hlad je pěkný prevít.S projektem jak zničit vlnovníka v česneku pomalinku končím.Vlnovníka nemám a nevím co nového bych měl k tomu dodat,abych se neopakoval.Můj nápad to úplně není,jelikož ty vysavače jsou zde desítky let-jen jsem vyzkoušel česnek  v podtlaku a on to vydržel a vlnovník né.Jinak jsem oslovil prodavačku vysavačů jestli náhodou nemají jakousi studii o té likvidaci roztočů v lůžkovinách a že se přeptá.Diplomovou práci na toto téma dělat asi nebudu.
  To nechám mladším.Nebo jakou máte představu jak to dotáhnout do konce?Děkuji.

  Vlnovník

  1. 11. 8:59 Zakladatel vlákna: Jaroslav Škuta
  Dobrý den.
  V sadbě jsem našel několik stroužků poškozených vlnovníkem, které jsem odstranil.
  Můžu ostatní stroužky použít k sadbě, jestliže mořím sulkou před sázením.
  Skladuji v tmavé místnosti, která je větrána s teplotou kolem 10 stupňů.
  Co se stane, když zasadím česnek, který je poškozen vlnovníkem?
  Děkuji za zpětnou vazbu
  S pozdravem 
  Škuta Jaroslav
  1. 11. 19:24 Jan Kozák
  Po namoření v Sulce můžete bez obav zasázet i stroužky napadené vlnovníkem. Záleží ale na míře poškození, protože napadené stroužky jsou více nebo méně oslabeny.

  Orientace stroužku

  1. 11. 7:49 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den. Sázím větší množství česneku, takže orientované
  sázení ručním způsobem není možné. Mám po domácku vyrobený sazeč, kde neovlivním
  orientaci stroužku po dopadu na zeminu. Předpokládal bych tedy, že ±15% česneku
  bude mít rovný stonek, zbytek že bude u paty česneku různě deformován. Během
  sklizně ale máme téměř všechen česnek s rovnými stonky, možná snad na 10% úrody
  vidět různé zakřivení. Nejde i do hlavy, jak je toto možné? Snad jen že se
  stroužek česneku během vypichování dokáže v půdě přetočit? Děkuji za odpověď.
   
  1. 11. 19:21 Jan Kozák
  Ano, stroužek je schopen částečně se otočit. Záleží na odrůdě a na půdě. 

  Určení odrůd

  30. 10. 18:20 Zakladatel vlákna: Petr Špís
  Dobrý den, bohužel nedopatřením byly česneky v krabičce pomíchány, nedokázal byste jednotlivé odrůdy z fotografie určit?
  Děkuji
  V krabičce byly tyto odrůdy: Anton, Benátčan, Bjetin, Havel, Havran, Slavin II, Vekan a Lukan
  Česneky
  30. 10. 19:41 Jan Kozák
  Horní řada zleva: Anton, Vekan, Slavin II, Havran, dolní řada zleva: Benátčan, Havel, Bjetin, Lukan.

  dostupnost odrůdy Blanin II

  30. 10. 1:50 Zakladatel vlákna: Petr Hajn
  Dobrý den, letos jsem poprvé pěstoval vaše odrůdy Bjetin a Blanin II. Velká spokojenost, zase můžu jíst čerstvý česnek bez následných zažívacích potíží.
  Chtěl jsem objednat obě tyto odrůdy, ale Blanin II nejde objednat. Je už vyprodaný nebo bude ještě dostupný?
  Děkuji za odpověď. 
  Pěkný den přeje Petr Hajn

  Pěstování česneku pod slámou

  29. 10. 12:39 Zakladatel vlákna: Martin Kral
  Dobrý den mám dotaz jestli máte zkušenost s pěstováním pod slámou i na těžších půdách, chtěl bych to zkusit ale jelikož bydlím u řeky a půda je tady taková že pokud se do ní na jaře nevjede a nerozruší se škraloup tak nic nevyroste, takže mám obavy z toho že když se pod tu slámu nedostanu tak že z česneku nakonec sklidím to co jsem zasadil, myslíte že jsou mé obavy opodstatněné nebo ta sláma pomůže i na takovémto druhu půdy děkuji za odpověď Kral
  30. 10. 19:57 Jozef Sisak
  Ak mate na mysli vrstva slamy sadenica zemiak - brambor a ďalšia vrstva slamy tak to u cesnaku nefunguje . Použite upraveny postup na podložie dajte male kôpky substratu či zeme do ktoreho stači zatlačiť stručik na 50% a potom to zamulčovať 15 - 20 cm slamy . Niečo vyrastie u mňa veľa jednostručikovych - cibuľovych cesnakov
  30. 10. 21:49 Martin Kral
  Děkuji za odpověď měl jsem na mysli zamulčování po výsadbě, ale dnes už jsem zasadil klasicky, uvědomil jsem si že při výsadbě 2000 stroužků bych si stejně ve finále moc práce neušetřil ....
  1. 11. 8:03 Jiri S.
  Dobrý den, mám také poměrně těžkou půdu těsně vedle potoka. Hlína s velkým potencionálem dělat půdní škraloup. Pěstuji klasickým způsobem větší množství Bjetínu s krásnými výsledky.

  Abamectin

  28. 10. 10:22 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  Chtěl bych se zeptat, zda má někdo zkušenosti s použitím abamectinu na česnek.
  29. 10. 9:04 Jan Kozák
  Předpokládám, že ho máte v úmyslu použít proti vlnovníku česnekovému během vegetace. Pravděpodobně by účinkoval. Otázkou je, zda-li jeho výskyt na rostlinách poznáte. A stříkat, aniž by byl jednoznačně potvrzen výskyt škodlivého činitele, snad nehodláte.
  29. 10. 11:38 Vaclav Kavka
  Je registrován jako insekticid a akaricid s částečně systemickým účinkem. Zajímavé na něm je, že je to látka velmi podobná ivermektinu, který mnoho lidí nedávno na sobě sami od sebe zkoušelo. A tedy by měl být velmi málo toxický.
  Bývá zkoušen proti háďátku zhoubnému - a s pozitivními výsledky (tedy vlastně negativními po použití).

  Vlnovník

  26. 10. 6:42 Zakladatel vlákna: Vojtěch Brtník
  Dobrý den pane Kozák, 
  měl bych dotaz . Mám podezření, že mě konzumní česnek napadl vlnovník. Chci vědět jak dále postupovat a co jsem mohl udělat špatně při skladování . Sadbu vždy mořím Sulkou a nikdy jsem neměl problém až tento rok . Děkuji za odpověď
  Vlnovník ?
  26. 10. 19:49 Jan Kozák
  Tak už ho tam máte a budete ho mít i nadále. Samozřejmě česnek přeberte a takový, co je na snímku vyhoďte, nejlépe ho zlikvidujete spálením. Zdravý česnek nechejte venku v suchu; v chladnu vlnovník odpočívá a škodu nedělá. Běžně česnek vydrží mrazy okolo mínus deseti stupňů. Máte-li doma seno, bude česneku dobře, když v něm bude zahrabán.
  27. 10. 8:01 Vojtěch Brtník
  Děkuji za odpověď. Ještě mám dotaz, jak tomu předejít abych neměl problémy i v dalších letech ? Děkuji 
  28. 10. 7:48 Jan Kozák
  Tam, kde se vlnovník vyskytuje, což je už bohužel téměř všude, je zatím jedinou spolehlivou ochranou pěstování úzkolistých nepaličáků (Benátčan, Japo II), protože ty napadány nebývají.
  28. 10. 19:32 Miroslav Mikula
  Už sa tu diskutovalo o využití aromatických rastlín na ochranu uskladneného cesnaku pred vlnovníkom. Ja používam sušenú levanduľu. To čo sa po odkvitnutí ostrihá, usuším a priložím k uskladnenému cesnaku. Zatiaľ je to OK, vrátane Bjetinu. Cesnak je do mrazov v stodole  s dostatočným vetraním a levanduľou. 
  < Novější12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne