Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  postup při sázení

  3. 10. 2021 22:55 Zakladatel vlákna: Pavel Holínský Holínský
  Dobrý večer chci se zeptat jestli je můj postup správný česnek jsem na konci srpna namořil v sulce před sázením namořím ve fundazolu mám starou zásobu potom udělám brázdu neboli žlábek do kterého hodím cereryt vsadím stroužky česneku a než zahrnu postříkal bych to ryzocorem chci se zeptat jestli fundazol a ryzocore  není dohromady pěkná blbost nebo naopak mockrát děkuji za odborný  názor
  4. 10. 2021 6:58 Jan Kozák
  Váš postup je správný, jeden detail však nedokážu posoudit. A to je případný negativní vliv Fundazolu na Rizocore. Vzhledem k tomu, že používání benomylu, což je účinná látka ve Fundazolu, je už celosvětově hodně dlouho v ochraně rostlin zakázané, předpokládám, že to ani výrobce Rizocore neměl důvod zjišťovat. Jenom doplním, že jsem ve své diplomové práci v roce 1978 už řadil benomyl hned vedle DDT a HCH a sám jsem ho nikdy nepoužíval ani nedoporučoval.

  Česnek v pěstebním stanu s LED svítidly.

  3. 10. 2021 20:17 Zakladatel vlákna: Jakub Benovič
  Dobrý večer pane inženýre.
  Bohužel nemám zahrádku, kde bych mohl pěstovat česnek, ale mám pěstební stan o rozměrech 160x120x60cm (V Š H )
  Teď jsem úspěšně odpěstoval různé bylinky, pažitkou počínaje a šalvějí lékařskou konče. Vypěstoval jsem i tři druhy keříčkových rajčat. Dal jsem si i jeden stroužek koupeného česneku do 3,5l květníku. Vyrostl celkem bez problémů.
  Chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor, popřípadě zkušenost s tím, že bych zkusil vypěstovat česnek v tomto pěstebním stanu. Je kompletně zařízený (odtahový ventilátor, ofukové větráky, 2x LED světlo každé o výkonu 200W, zvlhčovač) 
  Myslíte, že by stačilo, kdybych zasadil jeden stroužek do květináče o objemu 3,5l? 
  Kolik bych teoreticky mohl zasadit stroužků po celé ploše stanu? 
  A jakou dobu svícení bych jim měl případně zvolit?
  Substrát by stačil ten, který používám dosud? (Plagron)
  Děkuji za odpovědi a přeji další spokojené zákazníky a do osobního života hodně zdraví.
  Jakub Benovič
  Jen pro zajímavostRajčata odrůda VilmaZapomněl jsem, že jsem měl i mrkev.
  4. 10. 2021 19:16 Pavel Brychta
  Zdravím, za mě je to silně neekonomické. To pak bude ranec za elektřinu. Já bych tam dal třeba papriky předpestovat nebo rovnou konopí :) 
  4. 10. 2021 20:35 Jakub Benovič
  S tím konopím jste mě pobavil, děkuju :)
  Já to dělám pro radost a ty částky za elektřinu nejsou až tak hrozné.
  Přeji hezký večer :)
  4. 10. 2021 19:47 Jan Kozák
  Samozřejmě byste takto česnek pěstovat mohl. Kdysi jsem pěstoval ozdravené česneky v technickém izolátu v zeleninových přepravkách. V každé bylo 24 stroužků, které byly ve sponu 10 x 10 cm, na každou rostlinu připadlo asi 1,5 litrů substrátu. Cibule narostly velmi dobře. Otázkou spíš je, není-li škoda blokovat stan pro vypěstování česnekových cibulí. Já bych viděl spíš smysl v pěstování česneku pro sklizeň celých rostlin, tedy v době, kdy se ještě netvoří cibule. Pro tento účel jsou nejlepší širokolisté (ozimé) nepaličáky, z paličáků pak ty, které tvoří hodně zelené hmoty, např. Bjetin.
  Substrát Plagron neznám, používal jsem substrát od Agro CS z České Skalice, který byl nahnojen tříměsíčním hnojivem.
  4. 10. 2021 20:51 Jakub Benovič
  Děkuji za odpověď.
  Půjdu do toho a zkusím pěstovat pro sklizeň celých rostlin. 
  Hezký zbytek večera.
  Jakub Benovič
  4. 10. 2021 23:15 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Benovič ekonomický to bude s česnekem asi harakiri ale přeji hodně štěstí  ve Vašem boji.Co pěstovat něco tak za 800Kč za kilo?Bohužel moc věcí mě nenapadá a za ty ostatní je několik  let ve vězení.A co takhle ředkvičky co dva týdny?10 kusů 10 Kč.1000 kusů 1000 Kč co dva týdny.A to by šlo.Akorad nevím zda 2 týdny budou stačit.Z Pripjati jsou největší a v noci malinko svítí.
  9. 3. 22:00 Jan Kozák ml.
  Vedle zemědělců, kteří u nás každoročně obměňují vyšší stovky kilogramů sadby, si do diskuse pro radu a zkušenosti ostatních chodí i, kteří si kupují to nejmenší čtvrtkilové balení.
  Někteří česnek pěstují na prodej (buď jako konzumní česnek, nebo ho dál zpracovávají), jiní se o něj starají ve svém volném čase. A pro některé je podstatné už samotné pěstování, úroda je pro ně jen vítaný bonus. U koníčků se většinou na návratnost moc nehledí.

  japo II

  2. 10. 2021 11:32 Zakladatel vlákna: Lucie Bořutová
  Dobrý den, 
  přišla mi sadba Japo II,stroužky jsou lehce nafialovělé a v průměru je jich 17-21,všude máte uvedeno 8-13,nemůže to být jiná odrůda?
  Děkuji L.
  Zařazeno: Prodej česneku
  3. 10. 2021 7:55 Jan Kozák ml.
  Používáme řadu opatření, aby se nemohlo stát, že údaj na balení neodpovídá jeho obsahu. Vzácně (asi jeden případ z tisíce objednávek) se stane, že dojde k chybě při kompletování zásilky a zákazníkovi přijde jiný produkt, než si objednal. To snadno pozná podle označení na balení, obratem mu ho vyměníme. Ale aby v síťce byla jiná odrůda, než je na ní uvedeno, je nepravděpodobné.

  Moření v Sulce

  28. 9. 2021 8:39 Zakladatel vlákna: Martin Křenek
  Dobrý den, česnek mi přišel teprve včera. Má ještě cenu namáčet ho do sulky nebo bude stačit až před výsadbou?  Děkuji za odpověď.
  28. 9. 2021 19:48 Jan Kozák
  Protože nám meteorologové neslibují žádné velké teplo, nechal bych už Sulku před výsadbu.

  Hniloba

  27. 9. 2021 8:57 Zakladatel vlákna: Eva Balogova
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat 4 rok se snažím pěstovat česnek. Půdu tak cca 1 měsíc před vysadbou ošetřím vápnem a česnek před vysadbou mořím v Sulce, místa obměňuji a pokaždé se objeví hniloba a mám po česneku, letos pro změnu ani jedna palička. Můžete mi poradit co dělám špatně?Děkuji 
  28. 9. 2021 19:46 Jan Kozák
  Když nevidím Váš shnilý česnek, mohu se jen domýšlet, že máte pozemek zamořený bílou sklerociovou hnilobou. A s tím nic nenadělá ani dusíkaté vápno ani Sulka ani nic jiného. Snad jen propaření, ale to si amatérsky neuděláte. Jistým řešením je pěstování nejranějších odrůd, jako je Anton nebo Bjetin, a jakmile se hniloba objeví, všechno sklidit. Tyto odrůdy už v této době mají cibule přijatelné velikosti. Protože  však mají v sobě ještě hodně vody, je dobré před sušením cibule částečně oloupat: nechat tři suknice.
  30. 9. 2021 11:08 Eva Balogova
  Dobrý den, nepřišla jsem na to jak vložit foto, ale zkusím tedy Rizocore a snad to bude lepší. 
  30. 9. 2021 12:21 Jan Kozák ml.
  Upravit příspěvek (případně k němu přidat obrázky) je možné pouze tři hodiny od jeho uložení.
  28. 9. 2021 21:05 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den paní Balogová
  osobně bych zkusil pěstovat česnek tam kde 20 let nic nebylo a to i na příští roky..Hnilobu si můžete trvale přenášet na obuvi a nářadí.Před rytím použijte dusíkaté vápno a na měsíc zryté zadělejte igelitem.Sadbový česnek nový nejlépe od pana Kozáka nebo od místního česnekáře,který Vám rád poradí.Přeptat se na něj můžete v místním obchodu nebo v hospodě.V Sulce mořit max. 2 hodiny.Žádný hnůj nedávejte jen Cererit plus osobně dávám přímo pod česnek 2 kuličky Cereritu s guanem.Na jaře 2x aplikovat ledek vápenatý a pak močovinu 3 až 5x postřikem na list.A česnek sázet až teplota trvale  klesne pod 8 ° Celsia nebo raději těsně před zamrznutím půdy a to znamená sledovat pečlivě předpověd´ počasí.
  29. 9. 2021 12:35 Antonín Tesař
  Použití dusíkatého vápna proti bílé hnilobě je absolutně neúčinné a pro tento účel se jedná o vyhozené finance. Tím méně jsou účinné sulka, ledek vápenatý i močovina.  Mám to vyzkoušeno, aplikoval jsem tyto prostředky na stejném místě opakovaně nejméně 4x, a to ještě v době, kdy tyto prostředky byly popisovány jeko účinný protředek. I p. Ing. Kozák již účinnost dusíkatého vápna na bílou hnilobu dementoval a uvádí to i ve výše uvedené odpovědi na dotaz paní Balogové. Dusíkaté vápno, jakož i jiné uvedené a další prostředky mají jistě své opodstatnění, avšak ne proti bílé hnilobě. Třeba se něco v budoucnosti objeví, v součané době se jeví trošku optimisticky Rizocore.
  29. 9. 2021 19:27 Jan Kozák
  Na Rizocore jsem zapomněl. Sice Vás bílé hniloby nezbaví, ale určitě ji výrazně zmírní. Takže  můj závěr je takový, že se vysadí nejranější odrůdy a s nimi se použije ještě Rizocore.
  29. 9. 2021 20:13 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den paní Balogová  na Rizicore jsem také zapomněl ale jen z důvodů že budete česnek mít na pozemku,kde 20 let nic nebylo.Mimální vzdálenost 10 metrů od poškozených pozemků .I přesto ho použijte.Na všech ostatních pozemcích hnilobu mít můžete.O to je to horší že si jí nesmíte zavléct na budoucí půdu s česnekem! Výsledek bude tak 50 na 50.Přeji hodně úspěchů  ve Vašem boji.Je velice pravděpodobné že Vaše snažení nebude mít tíženných výsledků.Ale nechci zrazovat od krásného samozahradničení.Já bych do toho šel.Až pak bych řekl "Tak tady budou jen ovocné stromy na 20 let".Ředkvičky,kedlubny,květák a jiné asi bez problémů mít  můžete.Žadnou těžkou hlavu-to je život.Bjetín pán  Kozák ještě má.

  Choroba

  20. 9. 2021 20:32 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, chci se zeptat kde podle vás vznikl problém?
  Choroba
  21. 9. 2021 10:32 Vaclav Kavka
  Pokud jste měl možnost sledovat vznik toho poškození, neobjevilo se to jako fialové zbarvení od podpučí a následné šíření nahoru + odumírání části stroužku?
  21. 9. 2021 13:22 Jan Kozák
  Je to jasné: fyziologická porucha voskovité odumírání stroužků. Jako u většiny fyziologických poruch není příčina přesně známá, každopádně se její frekvence zvyšuje pomalým sušením po sklizni.
  21. 9. 2021 13:37 Štěpán
  Dobrý den, chci se zeptat jak temu předcházet? Česnek by to teď zcela v pořádku
  22. 9. 2021 19:53 Jan Kozák
  Nevím, zatím jsem se s tím setkal jako s problémem, nikdy s řešením. Není to žádná česká specialita. Např. před několika málo lety vyplula loď s prvotřídním česnekem z Argentiny do USA. Když tam doplula, nebylo co vyložit - všechno bylo špatné. Tehdy se spousta vědců problémem zabývala, ale k odpovědi na Vaši otázku nedospěli. 
  23. 9. 2021 18:08 Štěpán
  Dobrý den, ještě se chci prosím zeptat když takový česnek prodáte je zcela v pořádku a za měsíc a půl vám sto někdo bude reklamovat. Jak se bránit? Děkuji
  23. 9. 2021 21:36 Vaclav Kavka
  A jak se bránit, když si to koupíte?
  24. 9. 2021 18:56 Štěpán
  Pane Kavka, já se ptám odborníka ne vás.
  24. 9. 2021 21:35 Vaclav Kavka
  A necítíte etickou problematičnost své otázky?
  24. 9. 2021 11:52 Jan Kozák ml.
  U našeho prodeje sadby je to tak, že reklamace této konkrétní vady jsou vždy akceptovány. To, že jsme vadu nemohli v době prodeje identifikovat, je vysvětlením, proč došlo k vadnému plnění, ale není to u nás důvod k zamítnutí reklamace. A pak posíláme ostatním zákazníkům ten nepříjemný e-mail, že danou odrůdu potřebujeme z jejich objednávky vyškrtnout.

  Moření česneku

  20. 9. 2021 14:17 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
  Dobrý den, jak jste mi odpověděl že sulka je to nejlepší proti vlnovníkovi tak bych si ji koupil. Kde je možné koupit sulku - kromě eshopu? Děkuji. 
  21. 9. 2021 9:17 Jan Kozák ml.
  Sulku byste měl bez potíží sehnat v zahrádkářských prodejnách.

  moření fungicidní

  20. 9. 2021 11:44 Zakladatel vlákna: Tomáš Novotný
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké doporučení máte ohledně fungicidního moření, určitě zkoušíte různé varianty v rámci účinných látek , které se používají do obilovin? Prosím nepiště varianty rizocore atd.  ,děkuji za odpověd´
  21. 9. 2021 11:33 Vaclav Kavka
  Jako chemik - amatér bych poradil, abyste se podíval na podrobnosti o látkách tebuconazol a azoxystrobin, případně jiné strobiny.
  Jestli Vám tedy to používání jedů stojí za to.

  Jako konzument bych rád věděl, kolik pěstitelů ta svinstva používá a jak se jim vyhnout.
  Ještě by asi byla otázka, čeho tím chcete nebo potřebujete dosáhnout.

  Moreni

  18. 9. 2021 14:45 Zakladatel vlákna: Alena Masarova
  Dobry den,

  Obdržela jsem od Vás balíček na sadbu vc.letacku. Procetla jsem diskuzi ohledně moreni atp. Jen bych se chtěla ujistit, strouzky dam na cca.2 hod.do sulky, pak nechat oschnout a uskladnit nez zacne sadba. Takto je to popsane i na vasich strankach, zde v diskuzi jsem cetla, ze po moreni ihned zasadit, ale ja chci sadit někdy v listopadu, zalezi na pocasi. Ma otazka zni muzu porit a sadit později? Dekuji předem za odpověď. 

  Moření česneku

  18. 9. 2021 9:05 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
  Dobrý den, mám dotaz. Chtěl bych namorit cesnek ale ne nějakou sulkou. A četl jsem že to jde odvarem z hřebíčku a skořice. Mohu poprosit o návod? Děkuji 
  18. 9. 2021 10:35 Vaclav Kavka
  A proč je sulka špatně a hřebíček a skořice dobře? Pan Kozák tady léta dělá osvětu, že sulka zahubí vlnovníka, což je prevít.

  Nic proti hřebíčku a skořici, ale to už mi přijde lepší tím česnekem namořit vepřovou pečeni.
  18. 9. 2021 11:00 Zdeněk Mácha
  Dobrý den pane Boskovský. Dá se koupit bylinková směs na plísně se skořicí a  hřebíčkem, ale ta Vám vlnovníka česnekového nezničí a musí být dodržen správný poměr ingrediencí.  Na rajčata funguje. A česnek nemá plísně, ale hnilobu. Pokud chcete tedy mořit česnek proti vlnovníku česnekovému, použijte Sulku, pokud chcete něco na houbové choroby, použijte třeba Clonoplus, nebo jiný přípravek.
  19. 9. 2021 17:23 Jan Kozák
  Doporučují se různé výluhy z rostlin, ale otázkou je, jestli namočení v obyčejné vodě neudělá stejnou, případně i lepší službu. Proti vlnovníku česnekovému se nám Sulka zdá i z hygienického pohledu jako nejvhodnější alternativa. A když ještě půdu zalijete roztokem Rizocore, pak uděláte pro česnek opravdu hodně.

  Namořený česnek

  17. 9. 2021 17:48 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
  Dobrý den
  Mám dotaz. Minulý týden jsem namořil česnek sulkou v předepsaném poměru na 2,5 hodiny, po té jsem dal ihned sušit v tenké vrstvě a nedávno jsem objevil pár takto poškozených stroužků, může se jednat o poškození působením sulky? 
  Nebo je příčinou něco jiného ?
  Takto svlečené stroužky byli už v mořidle, ostatní které svlečené nebyli tak jsem zkusil rozloupnout a zdáli se mi v pořádku.
  Děkuji za odpověď.
  12
  8. 3. 10:32 Jan Kozák ml.
  Poškození na stroužkách na obrázku není způsobeno mořením. Znehodnocení mořením by na sadbě nešlo poznat.
  Na stroužkách je vidět poškození vlnovníkem –proti kterému se Sulka používá, hlubší rány jsou fyziologickou poruchou způsobenou chybou ve výživě (patrně nedostatkem železa).

  Moření česneku

  17. 9. 2021 15:46 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
  Dobrý den, spolu s česnekem jsem si u vás objednal také rizocore. A mám dotaz zda lze ty granulky rozpustit ve vodě a mořit česnek takto. Nebo jak případně jinak přípravek použít. Děkuji. 
  17. 9. 2021 15:49 Jan Kozák ml.
  Přípravek Rizocore není mořidlo. Postupujte podle přiloženého návodu či návodu v našem článku Rizocore - vitalita pro česnek
  20. 9. 2021 20:29 Štěpán
  Dobrý den, kde koupit Rizocore ve větším balení?

  Kdy nasázet pacibulky

  17. 9. 2021 14:23 Zakladatel vlákna: Martina Bartošová
  Dobrý den, prosím kdy se sázejí pacibulky česneku a za jak dlouho mohu mít z nich sadbový česnek. Děkuji za odpověd. 
  19. 9. 2021 17:03 Jan Kozák
  Pacibulky můžete vysévat na podzim i na jaře, podle toho, jak Vám to vyhovuje. Podzimní termín je lepší, protože pacibulkám je líp v zemi než ve skladu. A výsev nemusíte nechávat na listopad či prosinec, klidně je vysejte už nyní.
  Než z nich budete mít normální sadbu záleží na jejich velikosti. Z velkých může být už prvním rokem, u drobných většinou po třech letech.
  20. 9. 2021 20:31 Štěpán
  Ale

  PROSBA

  17. 9. 2021 12:28 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  P.ing Kozáku,moc prosím o zodpovězení mého dotazu ze dne 5.9. Předem moc děkuji.
  19. 9. 2021 16:58 Jan Kozák
  Omlouvám se, už jsem se polepšil.
  21. 9. 2021 19:03 Beda Svoboda
  Moc dík za odpověď, asi 6str,jsem namořil a vysadím (ostatní jsem zkonzumoval), na rok tedy uvidím,co naroste

  Zahrada Čech Litoměřice

  15. 9. 2021 17:14 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  Dnes jsme dostali zprávu o prodejci česnekové sadby na výstavě Zahrada Čech údajně z naší produkce, který používá naše logo, ale podává nějaké nesprávné informace. Pokud jste tam někoho takového viděli nebo tam teprve pojedete, prosím o sdělení, oč se tam jedná. a kdyby byla i fotka, bylo by to nejlepší. Máte-li něco k tomuto, tak mi to, prosím, pošlete na můj e-mail.
  Děkuji za spolupráci.
  < Novější2021222324Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne