Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Česnek

  6. 8. 2021 9:51 Zakladatel vlákna: Dana Kreiselová
  Zajímá mě jaký česnek vy osobně  z těchto druhů  česneku uznváte  na sadbu a uskladnění . Děkuji moc
  6. 8. 2021 13:48 Jan Kozák ml.
  Bohužel nerozumím vašemu dotazu. Mohla byste ho prosím upřesnit?

  POZOR!POZOR!POZOR!

  5. 8. 2021 22:00 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  6. 8. 2021 1:29 Vítězslav Dotzauer
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Sázení česneku

  5. 8. 2021 17:56 Zakladatel vlákna: Lukáš Novák
  Zdravím ve spolek, co používáte za sazeč na česnek? Používáte někdo upravený sazeč na brambory? 

  Dotaz na prodej v Poběžovicích

  4. 8. 2021 7:46 Zakladatel vlákna: Vlastislav Ponikelský
  Dobrý den,
  rád bych se zeptal, zda budete (jako v minulosti) prodávat u Vás v Poběžovicích první sobotu v září (tedy 4.9.2021) sadbový česnek. Pokud ano, od kolika hodin?
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem
   Vlastislav Ponikelský
  5. 8. 2021 20:27 Jan Kozák
  Ano, počítáme už tradičně s prodejními zářijovými sobotami v čase mezi osmou a sedmnáctou hodinou. Ale třetí sobotu, tedy 18. září budu na Šumavě; samozřejmě mě někdo z rodiny zastoupí, ale nepokecáme si.

  Objednávka

  3. 8. 2021 16:49 Zakladatel vlákna: Vojtěch Vajs
  Dobry den, omlouvam se, jestli jsem odpoved nekde prehledl, ale chtel bych si u Vas objednat sadbu, nicmene jsem si, jako obvykle, vybral i odrudy, ktere nejsou skladem. Jak bych mel postupovat? Pockat, jestli bude vse naskladneno (v tu chvili bych ale mohl promeskat cas nakupu)? Vytvorit objednavku s poznamkou, aby bylo urcite mnozstvi zarezervovano? Dekuji.
  3. 8. 2021 22:04 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Je možné objednat pouze ty odrůdy, které e-shop aktuálně nabízí. Určitě není dobré čekat, až budou k dispozici všechny odrůdy, k tomu nemusí v nejbližších letech vůbec dojít.

  Postupně se odrůdy mohou do e-shopu vracet. Je tomu tak proto, že i když poměrně přesně víme, kolik česneku se vysázelo a kolik jedinců by se tedy mohlo po započítání ztrát sklidit. Nikdy se však neprodává všechen. Část se vytřídí kvůli malé velikosti, estetickým vadám či rozpraskání, část kvůli zdravotnímu stavu. Může se tak sice stát, že na trh půjde 100 % sklizně, ale klidně i 10 %. Objednávky přijímáme od začátku července, tedy v době, kdy některé odrůdy mají měsíc růst. Těžko odhadovat, kolik z nich naroste nad požadovanou míru, kolik se jich poškodí při vyorávání, popálí sluncem před uklizením, zkazí při sušení, atd. S nějakým třeba mechanickým poškozením se kalkulovat dá, ale nikdo nedokáže odhadnout, že kvůli chybě při sušení se musí vyřadit několikametrákové partie. Nebo že se vinou rozbahnění na pole nedostane traktor a velký podíl sadby se vyřadí kvůli rozpraskání cibulí…

  Mezi jednotlivými odrůdami jsou ale velké rozdíly v rozmnožovaném množství. Dva řády. Nejprodávanější, a proto i nejpěstovanější odrůdy, v nabídce zůstávají nejdéle a nejvíce se do něj vracejí, protože u nich procentuální navýšení znamená daleko větší objem.

  Když nám pošlete e-mail, rádi vám do stávající objednávky přidáme produkt, který bude aktuálně nabízen v e-shopu. Nemůžeme do ní ale přidat produkt, který k dispozici není. A nemůžeme ho ani zájemcům rezerovat, protože rezervací je právě červencová nebo srpnová objednávka.

  K poznámkám u objednávek jsme se asi také nevyjadřovali, takže využiji příležitosti zde. Před několika lety bylo možné poznámky k objednávkám připojovat a když to bylo v našich silách a dávalo to nějaký smysl, snažili jsme se jim vyhovět. S novým občanským zákoníkem se ale poznámka stala nedílnou součástí objednávky. Pokud obchodník nemůže nebo nechce pokynům v poznámce vyhovět, musí přesvědčit zákazníka, aby na ní nelpěl, nebo objednávku stornovat. V našem případě se jednalo o stovky „problematických“ objednávek ročně, všechny obvolat nebo jim napsat (průměrně se dovoláte necelé čtvrtině a průměrná doba odpovědi na e-mail je více než 4 dny) zabere spoustu času, na to nemáme kapacitu. I kdybychom měli o zaměstnance více, než máme, bylo by žádoucí, aby místo vyřizování poznámek šel čistit česnek. I kdybychom jich měli o deset, dvacet víc, čištění a balení česneku by stále mělo vyšší prioritu.

  Pomůcky malého česnekaře

  3. 8. 2021 12:58 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den maximálního vylepšení držení nože na očištění naťe u paličáku vyřešili dva magnety.Jinak jsem se musel ohybat 6x za minutu 20 cm.Bolest zad v noci mi nedala spát a  doporučila"Něco vymysli"Přesto mi to jde velice pomalu. Dosoušení se neobejde bez ventilatoru.Tak ať se všem  daří.
  Magnety na nůžMagnety na nůžVentilator ofukuje přípravky s česnekem

  Určení odrůdy česneku

  2. 8. 2021 19:13 Zakladatel vlákna: Jitka Škrečková
  Dobrý den, 
  prosím mám dotaz na určení odrůdy česneku. Měl by to být český česnek, ale bohužel nevím název. Má většinou 4 stroužky, ale i 3-6. Uměl byste mi poradit?
  Moc děkuji za odpověď.  
  ČesnekFotkaStroužky česneku
  5. 8. 2021 20:31 Jan Kozák
  Podle platné legislativy to je český česnek, pokud byl vypěstován na území České republiky. To pravděpodobně byl. Ale historicky sem nepatří, je to klon tzv. ruského paličáku.

  sadbový česnek

  1. 8. 2021 20:59 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
  Dobrý den česnek mám venku usušen očištěn a mám oddelené palice, které použiji  na sadbu na podzim- mám už s nimi něco dělat  ? (oddělit stroužky, namořit nebo něco jiného ??
  2. 8. 2021 8:48 Libor Hejduk
  Palice myslíte palice pacibulek nebo cibule se stroužky? Nevím, jak je to s časem moření u pacibulek, ale u stroužků klidně můžete hned 5% roztok sulky, na cca 2-3 hodiny, ne více. Pak rozprrostřít na síť nebo noviny a co nejrychleji nechat proschnout. Před sadbou už jen na pár desítek minut namočit do vlahé vody.
  5. 8. 2021 20:34 Jan Kozák
  Pan Hejduk to vystihnul správně. Jenom doplním, jedná-li se o pacibulky, stačí je mořit těsně před podzimním výsevem rovněž maximálně tři hodiny.

  Česnek kvete

  1. 8. 2021 18:19 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
  Na zahradě mi již několik let vykvétá česnek. Pokusím se připojit fotografii
  česnek
  1. 8. 2021 18:41 Vaclav Kavka
  Česnek planý / Allium oleraceum.
  2. 8. 2021 19:39 Antonín Tesař
  Takto se šlechtěný česnek vyvíjí, když rozhodíte pacibulky do neošetřované plochy. Z takto "vysetých" pacibulek  se za dva až tři roky vytvoří stvoly s pacibulkami a pokud je necháte dále  vyzrávat, tak následně takhle vykvetou. Že by ušlechtilé odrůdy česneku tak rychle zdegenerovaly na planý česnek se mi nezdá. 
  3. 8. 2021 12:48 Vaclav Kavka
  Tento česnek není planý ve smyslu předka našeho šlechtěného.
  Je to jen botanický název. S kuchyňským česnekem je příbuzný dost vzdáleně.

  Rod Allium je dále dělen do sekcí, kde jsou blíže příbuzné druhy. Česnek kuchyňský patří do sekce Allium, o které se předpokládá, že vznikla před cca 9 mio let. Česnek planý patří do sekce Codonoprasum, takže jeho společný předek s kuchyškým česnekem je nejspíš starší, než 9 mio let. To je příbuznost vzdálenější, než naše od goril.
  5. 8. 2021 20:41 Jan Kozák
  A stejně je to zajímavý druh. A Vy, pane Tesařu, ho i jíte? Pokud ano, jakou má chuť?
  8. 8. 2021 22:03 Antonín Tesař
  Opravdu mě nenapadlo jej ochutnat, bral jsem to spíš jako raritu. Květy ale asi dost chutnají včeličkám - soudím podle návštěvnosti. Pár těch česneků vytáhnu a ochutnám, pak dám vědět.
  15. 8. 2021 20:07 Antonín Tesař
  Dobrý den pane Ing. Kozáku, 
  k Vašemu dotazu z 5.8. sděluji, že pacibulky, které jsou mezi jednotlivými stopkami květů česneku mají mírně štiplavou česnekovou chuť. Cibulky tohoto česneku jsou většinou o průměru kolem 1 cm a chuť je obdobná jako u pacibulek. Pár pacibulek a cibulek sklidím a zkusím je na podzim vysadit. Za pokus to stojí.

  Nevímh

  1. 8. 2021 14:15 Zakladatel vlákna: Zuzana Poncová
  Koupila jsem na zkoušku pár cibulek česneku ,ale nevim jak ý to byl. Asi ve třetině stvolu , nebo hned nad cibulí,se udělaly u několika rostlin pacibulky. Je to pro pozdní sklízeň? 
  K textu
  5. 8. 2021 20:44 Jan Kozák
  Nejsou to pacibulky. Tady jde o fyziologickou poruchu, kdy se podpučí prodlouží a vynese středové stroužky nad cibuli (někdy až do tří poschodí). Dělají to všechny širokolisté nepaličáky.

  Česnekove slavnosti Rosice

  1. 8. 2021 9:14 Zakladatel vlákna: Karel Kalaš
  Dobrý den. budete prodávat sadbový česnek v Rosicích. Konkretně Havel. děkuji Kalaš
  Zařazeno: Prodej česneku
  4. 8. 2021 20:20 Jan Kozák ml.
  V tuto chvíli odpověď neznáme. Záleží mimo jiné i na tom, zda vůbec v tu dobu bude co prodávat.

  Česnek

  31. 7. 2021 17:10 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, chci se na česnek na fotce. Je lehce nažloutlý. Co to znamená? Děkuji
  Česnek
  1. 8. 2021 8:56 Jan Kozák
  Nemusíte mít žádné obavy. Při sušení při vysoké teplotě dochází k uvolnění síry, která pak způsobuje žluté zabarvení. Někdo si myslí, že to způsobuje háďátko, ale není tomu tak.

  Škůdce

  31. 7. 2021 13:53 Zakladatel vlákna: Josef Hrnčiřík
  Dobrý den p. ing. Kozáku.
  Při kontrole sklizeného česneku jsem objevil nakaženou cibuli s živým tvorem. Cibule byla silně napadená, živých housenek bylo více.
  Prosím o informaci co s tím.Ještě jsem se s tím nesetkal. Děkuji
  V cibuli
  1. 8. 2021 9:07 Jan Kozák
  Jednoznačně to jsou larvy mouchy. S ohledem na jejich velikost a dobu výskytu soudím, že máte česnek napadený květilkou cibulovou. Toto napadení nebývá časté, je spíše vzácností, ale nedá se do budoucna vyloučit. Ochrana je dost problematická. Podívejte se na: http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key="25efb7b95f3b13ed7ba5cb011d74b61e"#rlp|so|skudci|detail:25efb7b95f3b13ed7ba5cb011d7491c9|popis

  V Blatě je cajk

  30. 7. 2021 18:56 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
  Toto je jasný důkaz že v Blatě není bordel ale jen česnekařská rozpracovanost-křišťalovější jak křıšťal neboli nejkřišťalovější z nejkřišťalovějších už tento důkaz být ani nemůže.Pozdravuji p. Kozaka-bordel tu není...je mi to líto.PS na některé věci o Blatě zapomenout nelze.
  Je to cajk

  Pacibulky

  30. 7. 2021 10:40 Zakladatel vlákna: Tomas Svoboda
  Dobry den pane Kozaku,
  zklidil jsem cesnek od Vas, konkretne to byly odrudy Lukan, Benatcan a Anton. Krome toho, ze byla uroda smutne nizka - cibule narostly pomerne male, coz pripisuji horsimu roku, pripadne ne idealnim pestitelskym podminkam, tak se u dvou odrud masivne vyskytlo, ze se vyvinula nad cibuli jakasi pseudo palicka s pacibulkami misto kvetu  a zustala ve "stonku", tim samozrejme jeste vic oslabila cibuli v zemi a uroda pak byla nizka. Vsechny tri odrudy byly nepalicaky, takze tohle je u nich asi nejaka anomalie a ja jsem se chtel zeptat, cim je zpusobena a jak se ji do budoucna vyhnout, co udelat jinak, aby se to neopakovalo. Mam podezreni, ze na to muze mit vliv prubeh teploty v roce? To asi nebudu moct ovlivnit, pokud by to bylo neco s cim se da neco delat, byl bych mooc rad za radu.
  S pozdravem, Svoboda
  30. 7. 2021 19:04 Jozef Sisak
  Vytvorenie "vzdušných " stručikov je dôsledok stresu . Z vlastnych skusenosti nedoporučujem sadiť nič s takto postihnutych cibuľ
  < Novější2425262728Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne