Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Velikost česneku

  19. 7. 20:06 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím pane Kozák, tak jsem již sklidil vše z krabičky a největší tento. Asi Havran 4,5cm. To jsem hnojil ledkem, postřik močovinou a malé :( jak prosím připravit půdu na podzimní výsadbu. Děkuji 
  Havran?
  20. 7. 10:30 Libor Hejduk
  Ideální je sázet do druhé trati po např rajčatech, pod které bylo dobře vyhnojeno hnojem. Můžete zahnojit i přímo před česnekem, ale hnůj musí být dobře uležený, například zkompostovaný. Já s úspěchem použil uleželý hnůj už krásně prolezlý žížalami a kultivátorem rozmělnil v půdě. Jinak se dá hnojit cereritem tzv. pod patu, do brázdy pod česnek.
  22. 7. 19:58 Jan Kozák
  Tento ročník nebyl pro česnek úplně příznivý, celkově se dá říci podprůměrný. Takže nemusí být chyba na Vaší straně. Může to být samozřejmě i nedostatečnou výživou, jak uvádí pan Hejduk.

  Česnek od vás

  19. 7. 19:03 Zakladatel vlákna: Radek Lízal
  Dobrý den, koupil jsem od vás na podzim sadbu česneku. Teď po sklizni jsem zjistil, že nemá výraznou chuť, chci se zeptat čím to muže být. 
  Česnek od vásČesnek od vás
  22. 7. 19:54 Jan Kozák
  Tento problém nikdo u nás (myšleno ČR) zatím nikdo nerozluštil. Skutečně se to někdy stává a tam, kde se to stane, je to problém všech odrůd. Ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby dělali půdní rozbory, ty však nic neukázaly. Zatím co pamatuji, největší frekvence slabého česneku byla v roce 2013.

  Havel

  19. 7. 14:41 Zakladatel vlákna: Irena Slabá
  Pane Kozáku,Vítězem z Vaší krabičky co do velikosti a kvality se stal Havel, průměr palice je 7cm. Vydrží jako vítěz i ve  skladovatelnosti?
  Havel
  19. 7. 16:20 Libor Hejduk
  U mě bývá vítězem ve velikosti Havran, do skladovatelnosti zatím Japo II a Benátčan. Kvalitu neposuzuji, menám pro to parametr, snad jen jak který roste, ale to je individuální podle podmínek. 
  22. 7. 19:49 Jan Kozák
  Pan Hejduk má pravdu, vítězem skladovatelnosti jsou úzkolisté nepaličáky, v tomto případě Benátčan.

  Havel

  19. 7. 10:46 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den. Prosím ,jak odrůda Havel snáší těžší půdy + jaké jsou podle Vás nevýhody této odrůdy? Pěstuji ve větším množství odrůdu Bjetin, které se na našem poli daří, ale  vzhledem k časové náročnosti sklizně přemýšlím o druhé- pozdnější odrůdě. Děkuji.
  22. 7. 19:47 Jan Kozák
  Odrůdě Havel vadí vysoká hladina spodní vody, což tam určitě nemáte, protože vadí i Bjetinu. A nevýhody? Jako všechny velkostroužkové odrůdy má nízký množitelský koeficient, znamená to tedy, že potřebujete na stejnou plochu více sadby.
  23. 7. 10:37 Jiri S.
  Dobrý den, děkuji za odpověď. Hladinu spodní vody máme velmi vysoko (v blízkosti je potok)- i přes to se Bjetínu velice daří, Havel tedy zkusím v menším množství  a o výsledky se s Vámi podělím. Děkuji.

  vekan

  18. 7. 8:48 Zakladatel vlákna: Libor Baloušek
  Dobrý den pane Kozák,
  Bude k dispozici sadba Vekan?
  22. 7. 19:42 Jan Kozák
  Teď tam zase je, ale to jste už možná zjistil i beze mě. Jak se upřesňují odhady sklizně, tak se některé odrůdy do nabídky znovu vracejí. Chce to stále sledovat.

  Odrůda

  17. 7. 12:36 Zakladatel vlákna: Milan kolář
  Dobrý den,můžete mi,prosím,doporučit jakou sadbu česneku vybrat pro mou oblast,Je to oblast Konicko u Prostějova ze středně těžkou půdou 400 m.n.m
  Děkuji za odpověď.

  Kolář
  17. 7. 14:11 Jan Kozák
  Léta, spíš desítky let, Vaší oblastí projíždím a podle toho, jak vidím plodiny na polích, soudím, že můžete bez obav pěstovat všechno. Ale dodávám, že Lukan je jistota.

  Speciální krabička

  17. 7. 12:32 Zakladatel vlákna: Iveta Vetešníková
  Dobrý den, mám takový menší problém. Minulý rok jsem vysadila sadbu ze speciální krabičky a nejlépe se mi zdařila odrůda 3. Ale bohužel nemohu nalézt tu krabičku s názvy odrůd. Tak se chci zeptat zda někdo neví která to odrůda je 3.
  Děkuji 
  17. 7. 15:12 Irena Slabá
  3 je Bjetin
  Krabička
  17. 7. 16:15 Iveta Vetešníková
  Moc děkuji za pomoc

  Příčina

  17. 7. 10:07 Zakladatel vlákna: Gabriela Baštova
  Dobry den,chtela jsem se zeptat co je pricinou,ze se cibule cesneku nezaobalila a takto se "rozsklebila"?
  Příčina
  17. 7. 11:00 Radek Bohmalský
  Dobrý den,pí.Baštová,nejsem odborník,ale mám zato,že jste nechala česnek na pozemku déle než měl.Ale každopádně bych počkal na vyjádření odborníka p.Kozáka.
  17. 7. 14:07 Jan Kozák
  Moja řeč.
  18. 7. 21:35 Gabriela Baštova
  Porad jsem cekala az se stvol narovna ...priste budu chytrejsi :-)

  Slavin

  16. 7. 15:25 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, chci se zeptat pane Ing Kozáku, mám tam ještě slavin sklidit nebo ne? Oblast Jižní Morava děkuji
  17. 7. 14:07 Jan Kozák
  U nás ještě ne, ale soudím, že v Čejči už může být nejvyšší čas.

  Odrůda česneku

  15. 7. 12:53 Zakladatel vlákna: Andrea Váňová
  Dobrý den, mohl by jste mi prosím poradit s výběrem dvou odrůd česneku. Bydlíme v Broumově okres Náchod.  Bývá tu chladněji. Když je hezké počasí, záhony jsou celý den na sluníčku. Rádi by jsme poté u Vás sadbu objednali. Moc děkuji Andrea Váňová 
  Moc děkuji 
  17. 7. 14:06 Jan Kozák
  Před lety jsme spolupracovali s pěstitelem nedaleko od Broumova. Pěstoval velmi úspěšně Lukan a Vekan. Tyto odrůdy jsou jistota i pro Vás.

  Patrovitost u česneku

  15. 7. 6:49 Zakladatel vlákna: Petr Zehnálek
  Vážený pane Kozáku,
  dostala se mi do rukou rostlina česneku, která má velmi málo vyvinutou cibuli, ale ve výšce cca 15 cm se vytvořila cibule s patrnými stroužky a cca ve výšce 25 jsou vytvořené pacibulky. V porostu se objevilo rostlin tohoto typu řada.
  Máte s tímto nějaké zkušenosti? Děkuji za odpověď a zdravím.
  patrovitý česnek
  17. 7. 14:00 Jan Kozák
  Jde o fyziologickou poruchu širokolistých nepaličáků. Podpučí se prodloužilo a stroužky se objevily v několika patrech. Frekvence této poruchy se zvyšuje v extrémních podmínkách.

  Napadení česneku - Háďátko?

  14. 7. 18:57 Zakladatel vlákna: Pavel Toman
  Dobrý den,
  letos mám cca 15 % česneku napadeno, pravděpodobně se jedná o háďátko - viz. foto. Je to skutečně tak?
  Je to odrůda Havel, certifikovaná sadba, nemořeno. Bjetin na jedné straně úplně zdravý, ale na cibuli, která sousední z druhé strany jsem už vytrhl dvě poškozené rostliny.  
  cesnek 12Cibule

  hniloba, pěstování z pacibulek, předplodina, skladování

  13. 7. 23:06 Zakladatel vlákna: Ondřej Zajíc
  Dobrý den, pane Kozáku,děkuji Vám za Vaše cenné rady a trpělivost, kterou v této diskuzi prokazujete. Měl bych také pár dotazů. Chtěl bych se zeptat, jestli lze nějakým způsobem zjistit výskyt bílé sklerociové hniloby z půdy, kde bych rád pěstoval česnek. Podle příspěvků to byl letos velký problém pro některé pěstitele. Dále by mě zajímalo, jestli má cenu pěstovat česnek na pozemku, kde je kukuřice a bude sklizena v září, nebo jestli je lepší s výsadbou počkat na další rok. Dále by mě zajímalo, jaký je dle Vaší zkušenosti nejlepší druh z vaší nabídky pro pěstování česneku z pacibulek. Trošku jsem experimentoval s vekanem. Sklidil jsem zatím kuličky. Rád bych věděl, co očekávat. Poslední dotaz se týká skladování. Chtěl bych se zeptat, jestli je česnek více odolnější proti vyšeptávání česneku neočištěný i s kořínky zavěšený do zimní výsadby, před kterou bych ho teprve rozdružil a namořil, nebo to, v jakém stavu visí, nemá žádný vliv a vlnovník se k němu i tak dostane. Bohužel nebudu mít prostor v září k uskladnění, kdy by bylo třeba česnek rozdružit, namořit a nechat vyschnout. Mnohokrát děkuji za odpovědi a přeji všem hodně pěstitelských úspěchů.
  14. 7. 20:44 Jan Kozák
  Výskyt bílé sklerociové hniloby v půdě lze samozřejmě zjistit v diagnostické laboratoři, počítejte však s tím, že tisícovka na to zdaleka stačit nebude. 
  Po kukuřici česnek sázet můžete, ale předpokládá to uklidit posklizňové zbytky, jinak se Vám bude pozemek špatně připravovat a bude se Vám špatně sázet. Z tohoto důvodu je lepší tento pozemek nechat pro výsadbu česneku až v následujícím roce.
  Z pacibulek můžete pěstovat všechny paličáky, což my také děláme. Normální cibule získáte za dva roky (Havran, Jovan, Blanin II), většinou až za tři roky.
  Jestli se vlnovníku lépe daří v očištěném nebo neočištěném česneku, nevím.
  15. 7. 9:01 Ondřej Zajíc
  Děkuji za odpověď a mějte se pěkně.

  Hniloba?

  13. 7. 22:42 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
  Dobrý den
  5 % sklizně mám poškozenou tímto způsobem...viz foto
  Jedná se o klasickou hnilobou způsobenou velkou vlhkostí a teplem ? Nebo je to škůdce?
  Mohu takto sklizený  česnek sušit spolu s neporušeným a přebrat ho až po usušení ?
  Děkuji za odpověď
  123456
  14. 7. 18:25 Jan Kozák
  Vypadá to na poškození drátovcem. Abych si byl úplně jistý, musel bych vidět i oloupaný stroužek.
  27. 7. 6:14 Tomáš Přibyl
  Dobrý den
  Omlouvám se za zpožděnou reakci. Taky mi to přišlo jako navrtané od nějaké larvy. Po oloupání až na ten prostřední není skoro nic vidět.
  1

  Sklizeň 2021

  12. 7. 22:58 Zakladatel vlákna: Petr Ledvinka
  Vážený pane inženýre,
  dovolte mi podělit se o poznatky z letošní sklizně. Jsem drobný pěstitel z Hradce Králové a každý rok sázím cca 500 sazenic česneku. Navzdory Vaším informacím, že letošní úroda česneku je podprůměrná musím po sklizni dne 7.7. odrůdy Jovan napsat, že letošní úroda je u nás nadprůměrná a zdravotní stav porostu považuji za výborný. Dále odrůdu Mirka, kterou jsem získal z Vašeho e-shopu v roce 2015 a od té doby jí přesazuji po dnešní sklizni 12.7. je výnos letošní sklizně rovněž nejlepší za daných 6 let mého pěstování, zdravotní stav rovněž výborný. Oproti tomu dnešní sklizeň Japa II je slabá. Narostly malé cibule, ale jinak jsou rostliny se jeví zdravé. Doufám že i tyto prvně dva jmenované "outsidery" odrůd budete dále udržovat, a že i nějaká zajímavá a třeba i nízkoobjemová odrůda ve Vaší nabídce v  budoucnu přibude. Jinak přeji hodně zdraví a vyslovuji čest Vaší dlouholeté činnosti (psát čest práci mi přišlo poněkud zvrhlé).
  22. 7. 16:31 Josef Vejlupek
  Zdravím p. Petře,  myslíte, že by bylomožno u vás objednat tak 2 kg Mirky na sadbu? díky za odpověď na  ***
  < Novější56789Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne