Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Choroba česneku

  1. 7. 21:47 Zakladatel vlákna: Pavel Potančok
  Vážený pane Kozáku, rád bych Vás poprosil o radu. Na palici česneku se objevila zřejmě nějaká choroba. Máte s obdobným nálezem zkušenosti? Mám česnek již vyndat? Přikládám foto a předem moc děkuji za odpověď. 
  Pavel Potančok 
  Palice
  3. 7. 15:56 Jan Kozák
  Vypadá to na napadení háďátkem zhoubným. Doporučuji česnek sklidit a určitě zlikvidovat veškeré posklizňové zbytky. Nepatří do kompostu ani do biologického odpadu.

  Boj proti hnilobě ...

  1. 7. 20:23 Zakladatel vlákna: Miloslav Wastl
  Dobrý den,
  jen bych se chtěl podělit o zajímavý poznatek, letos mě bohužel postihla bíla sklerociová hniloba, sklidil jsem tedy předčasně (na radu pana Kozáka) a naštěstí jsem 75% úrody zachránil (sklizeno na zeleno, některé palice byly trochu menší). Nyní k poznatku, na půl pole jsem aplikoval mikhorizní houby a kupodivu na této půlce nebyla ani jedna postižená rostlina. Nevím jestli jde o náhodu nebo "prospěšné houby" konkurovaly tím škodlivým a tak jejich růst stížili. Druhá otázka, jestli to není náhoda :) nebo jsem si tam nedejbože sklerocium dotáhnul tímto způsobem (na pozemku 15 let nic neroslo). Spíše bych se asi přiklonil k tomu, že jsem skompostoval nějaký napadený česnek z obchodu a z kompostu přenesl na políčko, to už se člověk nedozví....
  2. 7. 8:35 Irena Slabá
  Mám stejnou zkušenost s vámi z loňské sklizně. V polovině června začal česnek 

  zahnívat, objevila se bílá sklerociová hniloba, začala jsem ho každý den zalévat mikorhoznim roztokem Rizocore a zabralo to, hniloba zmizela. Na podzim jsem před sázením obalila česnek rovněž v Rizocore. Letošní česnek je zcela bez sklerocia. Snad se zadaří i do budoucna.
  2. 7. 21:26 Ján Ševc
  Dobrý večer prajem ! Aké množstvo roztoku Rizocore a ako dlho ste denne k cesnaku napadnutému bielou hnilobou aplikovali? Používal som Rizocore podľa návodu, ale mám časť rastlín napadnutých hnilobou. Predošlé roky som mal Clonoplus a bolo to bez problémov. Ďakujem. Prajem veľa zdaru pri pestovaní. 
  4. 7. 9:31 Irena Slabá
  Dobré ráno,
  Zalévala jsem česnek 14 dní  až do sklizně a upřesňuji, že nejprve jsem použila zbytek Clonoplus z podzimu (asi 5g)v 5l konvi s vodou a když mi došel použila jsem Rizocore.Roztoky (popř. suspenzi) jsem lila ke každé rostlince zvlášť, neboť mám malý záhonek. Je tedy možné, že Clonoplus zabral více? Nedokážu posoudit.
  7. 7. 23:01 Ján Ševc
  Dobrý večer prajem ! Ťažko povedať, na výsledný efekt vplýva množstvo faktorov. Rizocore skúšam prvý rok, teda mám s týmto prípravkom veľmi málo skúsenosti a nedovolím si vysloviť závery, len som konštatoval svoje skúsenosti. Pri použití oboch prípravkov naozaj ťažko posúdiť, čo zabralo, určite istý čas trvá, kým sa činnosť týchto mikroorganizmov prejaví...
  10. 7. 19:41 Ján Ševc
  Ešte jeden postreh z praxe, jedna odroda v poriadku, iná napadnutá hnilobou... 

  Odrůdy

  1. 7. 18:30 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím pane Kozák, chtěl jsem se zeptat jaké odrůdy doporučujete pro pěstování na jižní Moravě. Brno-Venkov. Děkuji. Zatím sem sklidil Anton a hodně malý je. Už bohužel podlehl a uschlo zelené, tak jsem musel. Ostatní odrůdy z krabičky ještě rostou. 

  Úroda česneku

  30. 6. 20:36 Zakladatel vlákna: Pavel Novák
  Dobrý den , jak vypadá úroda česneku v ČR pane Kozáku ?
  30. 6. 22:23 Jan Kozák
  Bohužel je letošní úroda podprůměrná. Je to způsobeno krátkým obdobím růstu cibulí. Ještě v době hlávkování měl česnek ve svém vývoji asi čtrnáctidenní zpoždění, naopak sklizeň je stejně jako v jiných posledních letech spíše dřívější.

  pacibulky

  30. 6. 18:37 Zakladatel vlákna: Iva Charvátová
  Dobrý den,
  loni jsme u Vás koupili sadbu, udělali jsme vše podle Vašich rad a doteď byl česnek moc pěkný. Nedávno začal jít do květu, tak jsem květy ostříhala a a najednou začal vyhnívat a uprostřed natě se tvoří pacibulky. Proč se to stalo? Vypadá to, že i hnije, protože jsem vytáhla 3 natě a česnek zůstal v zemi. poradíte mi? Mám ho honem vyndat nebo počkat? Děkuji Iva Charvátová
  Pacibulka

  Česnek po delších

  30. 6. 17:10 Zakladatel vlákna: Jiří Moravec
  Dobrý  den pane Kozák. Prosím  o radu, po vydaných  deštích je cca polovina česneku  zalomenà. Mám  začít sklízet postupně  dle zalomení, nebo vyčkat. Ještě  mě  zajímá  tvoření dalších stroužků nad stroužky  v zemi. Jedná  se o odrůdu  Lukan. Moc děkuji  za odpověď. J. Moravec 
  LLukanLukan
  30. 6. 19:45 Zdeněk Myška
  Také se připojuji. Také se mi tvoří pacibulky. Ještě nikde není ani kvítek...jinak zralý nepaličák se pozná jak, pouze polehává? 
  Lukan
  30. 6. 22:19 Jan Kozák
  Zalomené rostliny končí vegetaci. Pokud si s tím chcete hrát, můžete sklízet postupně zalomené rostliny; běžně se sklízí naráz, když třetina až polovina rostlin leží.
  Máme tady pěknou ukázku fyziologické poruchy, kdy se původně zakrnělý stonek v posledním internodiu prodlouží a vynese tak několik stroužků nad cibuli. Jindy se prodlouží méně a cibule tak vytvoří hruškovitý tvar.
  1. 7. 14:16 Jiří Moravec
  Moc děkuji 

  Druhé nakvétání

  30. 6. 10:18 Zakladatel vlákna: Martin Perníček
  Dobrý den pěstitelé česneku, letos se mi v odrůdě Bjetin objevily rostliny, které podruhé nakvétají. Zajímalo by mě, čím by to mohlo být způsobeno. Přikládám fotografie několika postižených rostlin. Děkuji za odpověď.
  BjetinBjetinBjetinBjetin
  30. 6. 22:11 Jan Kozák
  Tento jev patří mezi fyziologické poruchy. Stroužky se znovu rozdělí na menší stroužky a zároveň se vytvoří i nové květní stvoly. Příčinou je pravděpodobně výrazné kolísání teplot v měsíci květnu. Závadou může být to, že se vytvoří hodně malých stroužků.

  Choroby česneku

  28. 6. 22:22 Zakladatel vlákna: Jiří Dynka
  Dobrý den pane Kozáku, nejdříve bych Vám rád poděkoval za Vaší energii pro osvětu s pěstováním česneku u nás. Už 5 let se mi daří pěstovat česnek díky vaším informacím. Včera jsem byl překvapen, když se během jednoho dne  listy žloutnoucího česneku změnily na odumřelé napadené listy plísní. Foto přikládám  v příloze. Ihned jsem napadené listy ostříhal a spálil. Odrůdy Vekan, Havel a Bjetin sklidím ještě do konce tohoto týdne. Odrůda Slavin by ještě dva týdny potřebovala k dozrání. Mám ji radši také sklidit dřív, aby nebyla znehodnocena touto plísní? Děkuji předem za odpověď.
  Zasychání listů v porostuPorost česnekuCibule
  30. 6. 22:06 Jan Kozák
  Chvíli mi trvalo než jsem objevil tu Vaši "plíseň". Nemusíte se ničeho obávat. Na odumřelých částech listů se objevila čerň, správně sazovitost česneku, jejímž původcem je houba Embellisia allii, syn. Helminthosporium allii. Je to saprofytická houba, žije tedy na odumřelých pletivech. Po sklizni ji pravděpodobně naleznete i na vrchní suknici (slupce), po jejím odstranění už bude česnek čistý.
  1. 7. 7:05 Jiří Dynka
  Děkuji moc za zprávu. Hodně se mi ulevilo. Slavin nechám ostříhaný ještě nějaký čas dozrávat. Přeji hezký den.

  Bjetin

  28. 6. 18:56 Zakladatel vlákna: Petr Haubelt
  Ve Spálově náš Bjetin, asi už půjde ven, nebo ještě týden počkat?
  Bjetin
  28. 6. 22:00 Jan Kozák
  Podle takové fotky se nic neurčí, ale podle nadmořské výšky Spálova soudím, že ho ještě týden můžete nechat růst.

  Choroba či škůdce?

  28. 6. 18:39 Zakladatel vlákna: Ing. Petr Brožek
  Dobrý den pane inženýre, dnes jsem byl se podívat na dorůstající česnek. Objevil jsem několik žloutnoucích rostlin a po vyrytí se mi naskytl následující pohled (viz. foto). Nejsem si jistý, o kterou chorobu či škůdce se jedná. Zasazený česnek na záhonu o metr vedle nic podobného nemá. Děkuji Vám za radu a zdravému česneku zdar.
  12356
  28. 6. 21:55 Jan Kozák
  Radost mít nebudete, je to bílá sklerociová hniloba. Minulý týden jsme o ní dost psali.

  Bjetin

  28. 6. 17:09 Zakladatel vlákna: Irena Slabá
  Dnes jsem sklidila Bjetin zasazený z vaší krabičky 8 různých odrůd a velikostně je na tom dobře. Oblast Hradce Králové.
  1 palice se začíná již rozevírat, asi nejvyšší čas na sklizeň
  BjetinBjetinKolik cm by měl mít asi v průměru?

  Test

  28. 6. 8:34 Zakladatel vlákna: Pavel Mansfeld
  Zkouška česneku, termín se blíží.
  TestTestTestOdrůda Vekan

  Česnek netvoří stroužky

  27. 6. 21:02 Zakladatel vlákna: Martin Langpaul
  Dobrý den dovolte mi se prosím vás zeptat proč mi česnek odrůda messidrome White nevytvořilo stroužky vytvořila pouze celistvou cibulku která když rozříznu je zcela plná hmoty viz fotografie přitom se mi zdá již doba vhodná ke sklizni jelikož se uvádí že u nepaličáku což toto by měl být nepaličák když nevytvořil květní stvol polovina sazenic polehává to je právě nyní a všechny česneky vytvořili jen pouze takovouto cibulku voní krásně po česneku a když do ní kousnu tak má sílu ale nevytvořila ta cibulka jednotlivé stroužky můžete mi prosím poradit proč pěstují česnek poprvé v životě dají se tyto cibulky zpracovat usušit jako normální česnek nebo je to na vyhození když do nich kousnu tak mají opravdový pořádný říz jako správný český česnek česnek byl před zamrzí půdy mořem a následně sázen ne přeléval jsem ho nehnu jo pouze jemně cereritem a to již v létě když jsem připravoval záhon pro česnek a v zimě a na jaře občas dřevěným popelem půdu jsem kypril
  Zdroj: https://www.poradte.cz/zahrada-a-rostliny/13719-cesnek-nevytvoril-strouzky.html
  Cibule česnekuRostlinyCibule česneku
  28. 6. 11:32 Jan Kozák
  Jde o fyziologickou poruchu, kdy se česneková cibule nerozdělí na stroužky. Je potřeba počítat s tím, že francouzské (i španělské) odrůdy odrůdy jsou šlechtěny na jiné klima, proto frekvence různých fyziologických poruch (nejen této) je výrazně vyšší než u odrůd českých. 
  S tímto jednostroužkovým česnekem můžete v kuchyni pracovat stejně jako s běžnými stroužky. Pouze jeho velikost bude v některých případech na závadu. Ale na zabijačku by to bylo akorát.

  3kůdci na česneku

  27. 6. 13:30 Zakladatel vlákna: Ivan Jungmann
  Dobrý den,
  prosím o radu, zda lze bojovat s Chřestovníčkem cibulovým (s největší pravděpodobností), který jsem objevil na listech česneku vůbec poprvé. Je nějaký postřik ve fázi, když už jsou listy dost ožrané a s nalepenými larvamy.
  Děkuji za radu.
  I.Jungmann
  27. 6. 19:39 Jan Kozák
  Předně zvažte nutnost chemického zásahu koncem vegetace. Pokud však ho považujete za nutný, je možné použít všechny přípravky používané proti mandelince bramborové.

  Bjetin

  27. 6. 12:42 Zakladatel vlákna: Petra Novotná
  Dobrý den, prosím o radu, zda již sklízet. Bjetin
  Moc děkuji. 
  Petra N. 
  Bjetin
  27. 6. 15:04 Libor Mařík
  Paličáky se sklízejí v době, kdy mají ještě 5 dužnatých listů (mohou být i žluté, ale dužnaté, nikoliv suché). Počet dužnatých listů totiž přímo souvisí s počtem dužnatých suknic cibule.
  27. 6. 19:35 Jan Kozák
  Bohužel už sklízet, ačkoliv jsou cibule malé. Mám obavu. že tento rok bude sklizeň výrazně podprůměrná.
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne